Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πεντάλφα, Πυθαγόριοι και Χριστιανοί
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 21, 2004 9:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pisteuw oti o nn (oxi opws m eis th n Very Happy fantazomai) edwse th gnwsh ..swsta, kai mou fainesai psagmenos guro apo to sugekrimeno thema ..mias kai eisai omws psagmenos epetrepse mou na sou kanw kapoies erwthseis .


Ti enois “pragmatikos” xristianismos??
Egw milaw gia to xristianismo pou kuriarxei sta muala twn ellinwn auth th stigmh


Eipes oti oi diwktes tou dwdekatheou den htan xristianoi alla polemistes …de xerw isws merikoi na htane polemistes alloi na htane kai xristinaoi…alla o logos pou kahkan oi bibliothikes htane xristianikos…pros xarin tou xristianiwn , den me endiaferei pio htan to organo alla o egefalos (h epexergasths an thes)

Pisteueis oti o xristianismos uparxismos mporei na kalupsei tis anages twn xristianwn??? Otan autoi den xeroun ti tha pei gnwsh…pws tha katalavoun ti tha pei uparxismos kai oti uparxoun autes oi eunouxismenes sunhdhseis ( tha mporousame na tis apokalesoume) .Anaferomai stous pio sklhropurinious xristianous (legomenous kai ws kafrous)
Auta…


Pros rankom


Sou dieukrinizw oti milame gia ton opistodromiko kai apistefta pouritaniko xristianismo kai xereis gia pio logo??? Giati theloume na eimaste realistes

To deuteron erwthma sou mporw na pw oti me psarwse arketa..kai gw me th seira mou se rwtaw ..einai diko mas lathos??? Pes mou ti pisteueis …pou akrivos kaname to lathos??

Gia to 3o erwthma sou tha sou anaferw auto …. Kai o kosmos uphrxe prin apo emas alla emeis to phrame kai to kaname poutana opws akrivos kai oi xristianoi th pentalfa tou pithagora… den allazei tipota mauto pou les …


Kai telos , oxi den einai filosofia o xristianismos toulaxiston alithinh sta matia ta dika mou …kai xerete giati ??? giati einai prologos pou poulaei thn elpida kai esu perimeneis to paradhso sthn allh zwh …enw o paradeisos kai h kolash briskontai edw sth gh ..(h duadikothta ena shmadi) kai tipota allo ena koino mas stoixeio …doxa to theo pou brhka kiauto kai niothw oti oloi eimaste pathwn apto idio provlia me kanei kai niothw idios me esas aliotika to mualo mou tha eixe petaxei apo to kefali mou …


posopila pisteuw oti h aitia pou eimaste toso pisw shmera ofeilete sto xristianismo ...kai sth kakh mas paideia Smile
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 21, 2004 11:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσωπικά πιστεύω πως η αληθινή αιτία που είμαστε τόσο πίσω σήμερα είναι η απίστευτη ικανότητά μας να μετατρέπουμε οποιαδήποτε ιδεολογία, φιλοσοφία ή και θρησκευτικές απόψεις σε εξουσία, και να στρογγυλοκαθόμαστε πάνω σε αυτές όπως οι πίθηκοι πάνω στις μπανάνες τους. Αρνούμαστε να τα δούμε όλα αυτά εξελιχτηκά, τις σχέσεις τους με το παρελθόν και την πορεία της αλλαγής που θα ακολουθήσουν στο μέλλον, και τα καταντούμε δόγμα. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο αυτό είναι που κάνουμε τουλάχιστον ως κοινωνία. Ως άτομα τώρα κάνουμε συνήθως αυτό που αποτελεί την αιτία του τι κάνει η κοινωνία. Ψάχνουμε για εξωτερικούς εχθρούς και τους τα φορτώνουμε όλα χωρίς να κοιτάμε συνήθως, πως όταν μπαίνει κάποιος σε ένα σπίτι κάποιοι του έχουν ανοίξει την πόρτα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 26, 2004 12:58 am    Θέμα δημοσίευσης: βαζωντας σημαδια στην αβυσο ...στερεονω ενα καλυτερο αυριο Απάντηση με Συμπερίληψη

λοιπον λεω να αρχισω να γραφω στα ελληνικα για να αρχισετε να με καταλαβαινετε Smile ...χιλια συγνωμη για τα ορθογραφικα μου..κανεις δεν ειναι τελειος


το λοιπον το θεμα δεν εχει εξαντληθει ακομα ,,,εχω κιαλα να πω..εχω κιαλα να κανω

μετουσιωνω το θεμα μου ...και το κανω πιο συγκεκριμενο ..οταν ειπα πριν αναφερομαι στους πιο σκληροπιρυνικους χριστιανους ..(φανταζομαι θα καταλαβατε οτι αναφερομαι στους παπαδες) ναι σαυτους που σταυροσανε το ιδιο τους το παιδι ...το Χριστουλι ..(χρονια πολλα κιολας μερες που ειναι!)

αυτοι οι παπαδες συνεχιζουν ακαθεκτοι ακριβως με τον ιδιο τροπο να αντιλαμβανονται τα πραγματα...και πραγματικα δεν με ενδιαφερει ουτε με νοιζει ...οτι εγινε εγινε στη τελικη (περασμενα ξεχασμενα) και ουτε το λαο το κατηγορω που πιστευουν στη παναγια ...γιατι και γω εκει πιστευα καποτε και απο κει ξεπεταχτηκα ανταρτης ..αλλα αυτο που με σκοτωνει ειναι οι παπαδες να μη βρωμιζουν και να μην ακουμπανε την αγνη μας γνωση ..τη παιδεια μας δηλαδη

αυτη η συνδεση μεταξυ παιδειας και χριστιανισμου πρεπει να κοπει οπωσδηποτε και παση θυσια ...γιατι αλοιωνουν την αληθεια τοσο υποχθονια που πολοι λιγοι μπορεσαν και το πηρανε χαμπαρι ...και θα σας δοσω ενα παραδειγμα ..

γιατι η εκλησια δεν αφησε να γραφουν στα βιβλια οτι ο σωκρατης δεν πιστευε στο θεο εκεινη την εποχη ...ποτε δε μασ το ειπανε ...μασ ανεβασανε τοτσο πολυ στα μυαλα μας και στην υποληψη μας αυτο το σπουδαιο ανθρωπο,,,,και μας κανανε να νιοθουμε περηφανα που η ελλαδα εβγαλε ενα τετοιο ανθρωπο που αμαρφωτος καταφερε να στερεωσει μες το λογο την επιστημη μας ....αλλα δεν μας ειπανε ποτε οτι το σταυρωσανε οι παπαδες!!! και του δωσανε κονειο να πιει ...και φανταζομαι ολοι γνωριζεται οτι κατηγορηθηκε για παραπλανηση των νεων και για αθεια

μμμ μαλιστα ...μπραβο σας!!! σκοτωσατε αλλο ενα μαγο ! συγχαρητηρια

αλλα δεν πειραζει γιατι οταν εγινε αυτο ηταν μεγαλος ο σωκρατης και προλαβε να μας χαρισει τη γνωση που εκλεψε εξυπνα απο τισ πυλες του μυστηριου

μαυτο που σασ ειπα πιστευω οτι αποδυκνειω οτι οι παπαδες και γενικοτερα η ενοια αυτη φανταζει σα μια τυφλη πιστη σε κατι που δε μπορει να αποδειχθει απολυτα αλλα εκτος απο αυτο αυτοι οι ανθρωποι δειχνουν να συμπεριφερονται μισαλοδοξα και διδακτορικα σε οτιδηποτε ειναι εξω απο το κυκλο τους

ας πουμε ενα αλλο παραδειγμα ...ο καζαντζακης εχει αφοριστει ...και αυτο σημαινει οτι τα παιδια ποτε δε θα τυχει να διαβασουν και να αναλυσουν την ασκητικη του καζαντζακη που ειναι απτα καλυτερα φιλοσοφικα βιβλια που εχε διιβασει ποτε ...και μεσα του κρυβει τοση γνωση και αληθεια που δε φανταζεσθαι

για να ολοκληρωσω να πω για το παραδειγμα που σασ ανεφερα ...οτι πχ αν μου ειχαν μαθει στο σχολειο απο την αρχη οτι ο σωκρατης ηταν αθεος θα ψαρωνα και θα αναρςτιομουνα λεγοντας στον εαυτο μου οτι ...ενασ τοσο σημαντικος και προτοποριακος ανθρωπος που που που...δε πιστευει στο θεο !!! κατι παιζει ...θε ελεγα δεν ειναι αυτο τυχαιο ...αυτος ηταν ελληνας!!! οσο κανεις αλλος ....και σιγα σιγα θα εφτανα στα α,β,γ συμπερασματα

..γιατι λοιπον η εκλησια αλοιωνει την αληθεια και δε μα φηνει να καταλαβω??...να συνηδητοποιησω ...να με αφησει ησυχο αμαρτολο να παρω τισ αποφασεισ μου να κανω τα λαθη μου και να μαθω απο αυτα ...οχι δεν ειμαι αμαρτολος αμα πληγωσα καπιον απο εσασ η απο τουσ φιλουσ μου ,,καποια στιγμη που πηρα λαθος αποφαση ...ειναι η αθοοτητα του γιγνεσθαι αυτο ...ειμαι ανθρωπος και κανω λαθη ...δεν κατηγορω τον υποσυνειδητο εαυτο μου

η θρησκεια μου ειναι οτι ειμαι ελληνας ...αυτη ειναι θρησκεια ..και δεν υπαρχει αλλη (για μενα ) ενας ευαισθητος ανθρωπος με ερευνητικο πνευμα ...που μπενοντας μεστο λογο στερεονω τις ιδεες μου με επιστημονικους μεθοδους ..οι ελληνες ειμαστε οι επεξεργαστες ,
μια προεκταση της πρωσοπικοτητας της φυσης καταραμενοι η ευλογημενοι απο την δυναμη της εντελεχειας . η εκλησια μας λει να μηνουμε στο ιδιο σημειο ..στασημοι ...μα η στασημη λιμνη ποιανει βρωμα περνοντασ ο χρονος ..
.συγνωμη αλλα πατσησαμε με το χριστιανισμο ..δε θα παρουμε αλλο
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center