Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

... τα έβαλαν με τους Έλληνες ...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 27, 2010 11:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: ... τα έβαλαν με τους Έλληνες ... Απάντηση με Συμπερίληψη

Και πότε δεν ήταν εναντίον του Ελληνικού Έθνους; Πάντα ήταν.

Και να που ένα εξώφυλλο σε γερμανική φυλλάδα (γιατί περί αυτού πρόκειται) μας αναστάτωσε σε τέτοιο βαθμό που ξύπνησε μέσα μας το αίσθημα της αδικίας για όσα έχουμε υποστεί από τον κάθε βάρβαρο.

Δεν φταίνε όμως αυτοί. Εμείς φταίμε, που αντί να υπερασπιστούμε τον πολιτισμό μας με τη Γνώση, αφήσαμε την ιστορία μας να εξασθενεί στα μνημονικά των πρεσβύτερων.

Και σήμερα ... αχ σήμερα ... κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και όταν πέφτει στα χέρια μας η φυλλάδα, να ξεφτυλίζεται η θέση του Ελληνικού κράτους στο παγκοσμιο στερέωμα.

Για άλλη μία φορά δικαιώνεται ο Έλληνας. Ναι δικαιώνεται. Το γεγονός πως μας έχουν στα πρωτοσέλιδα, σημαίνει πως γνωρίζουν τη δύναμή μας. Και γι' αυτό το λόγο προσπαθούν να μας μειώσουν ...

... ξυπνήστε Έλληνες ... θυμηθείτε πόσα μας οφείλουν οι υπόλοιποι. Ας διεκδικήσουμε επιτέλους τις οφειλές των άλλων προς εμάς τώρα που μας ζητούν και τα ρέστα.
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 2:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το Focus μόνο φυλλάδα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, δεδομένου ότι είναι το περιοδικό με τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα στη Γερμανία.

Από το γεγονός ότι μας έχουν στα πρωτοσέλιδα κατάλαβες εσύ ότι προσπαθούν να μας μειώσουν επειδή μας φοβούνται;! Ποιοί; Η Γερμανία, η μεγαλύτερη οικονομία της ευρωζώνης; Kαι τί φοβάται; Μην της κόψουμε την εισαγωγή ελαιολάδου;

Να ξυπνήσουνε οι Έλληνες για να κοιμηθούμε πιο βαριά με αυτά που λες εσύ και κάτι γραφικοί εθνοπατριώτες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 5:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Το Focus μόνο φυλλάδα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, δεδομένου ότι είναι το περιοδικό με τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα στη Γερμανία.

Από το γεγονός ότι μας έχουν στα πρωτοσέλιδα κατάλαβες εσύ ότι προσπαθούν να μας μειώσουν επειδή μας φοβούνται;! Ποιοί; Η Γερμανία, η μεγαλύτερη οικονομία της ευρωζώνης; Kαι τί φοβάται; Μην της κόψουμε την εισαγωγή ελαιολάδου;

Να ξυπνήσουνε οι Έλληνες για να κοιμηθούμε πιο βαριά με αυτά που λες εσύ και κάτι γραφικοί εθνοπατριώτες!


Από πότε η Γερμανία θεωρείται η μεγαλύτερη οικονομική δύναμη? Από που άντλησε τόσα χρόνια και αντλεί ακόμα αυτή την οικονομική ευρωστία που όλοι "θαυμάζετε"?

Μήπως πάτησε επί πτωμάτων για να αποκτήσει τη δήθεν οικονομία της? Γιατί απ' όσο γνωρίζω, αν δεν ήταν τα φτηνά εργατικά χέρια των Ελλήνων και των Τούρκων μεταναστών τώρα η Γερμανία θα ήταν εκεί που την άφησε ο 1ος παγκόσμιος πόλεμος...

Αν είμαι μία φορά γραφικός εθνοπατριώτης όπως με αποκάλεσες, κάποιοι όπως εσύ κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους. Γιατί μία ματιά μόνο στο πρόσφατη ιστορία του κόσμου, μία ματιά μόνο και θα δεις για πιο λόγο εξαρτώνται όλοι από την ελληνική επικράτεια ... από τα εδάφη της ... από τη πλουτοπαραγωγή της.

Ξεχνάς αγαπητέ "αντίπαλε" ... ξεχνάς πολύ εύκολα ... και δυστυχώς αυτό είναι που θεωρώ ύπνο του δικαίου. Δυστυχώς.
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Opyrgos το Focus μπορεί να είναι το μεγαλύτερο περιοδικό στην Γερμανία αλλά αυτό δεν σημαίνει πως έχει και δίκιο. Μπορεί επίσης η ελληνική οικονομία να έχει πράγματι τα χάλια της, αλλά πάλι δεν υπήρξε η μόνη με τέτοιες φοβερές επιδόσεις στην Ευρώπη. Υπήρξαν κι άλλες πριν απ αυτήν, όπως η Ιρλανδία, το Βέλγιο, και η Ολλανδία επίσης. Τέτοιος ντόρος όμως για μια χώρα πρώτη φορά γίνεται, και πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί. Η γνώμη μου, και φυσικά όχι μόνο δική μου, είναι πως πρόκειται για πρόβα τζενεράλε που λέμε, για να κόψουν ότι μπορούν από τις εργατικές κατακτήσεις. Η Ελλάδα σήμερα είναι το πειραματόζωο, όπου αν η επίθεση πετύχει θα ακολουθήσουν και άλλες χώρες. Για μένα είναι πασιφανές γιατί του κάνανε δώρο την πρωθυπουργία του Γιωργάκη. Γιατί και Γιωργάκης είναι, αλλά και περί δωρου πρόκειται η άνοδός του στην εξουσία. Πρώτον γιατί σκύβει το κεφάλι σε κάθε απαίτηση της Ευρώπης, δεν διαθέτει ίχνος αξιοπρέπειας, και δεύτερον γιατί άλλο είναι να παίρνει σκληρά μέτρα ο διαπιστωμένα κακός δεξιιός, και άλλο να τα παίρνει ο λεγόμενος σοσιαλιστής. Εδώ πείσανε ακόμα και την γιαγιάκα που δεν έχει ψωμί να φάει, πως το να της κόψουνε την ισχνή σύνταξη είναι κι αυτό....αναγκαίο!!
Τι να λέμε τώρα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 5:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

φίλε Ouliathis ...

μεγάλο μέρος από τα λεγόμενά σου είναι αυτονόητα. Αυτό όμως που δεν φαίνεται ξεκάθαρα είναι πως όσα γίνονται εναντίον της Ελλάδας δεν είναι η πρόβα αλλά η εφαρμογή.

Ο παγκόσμιος πόλεμος έχει ήδη ξεκινήσει και ήταν θέμα μηνών να εμπλακεί και η χώρα μας. Και ο πόλεμος δεν είναι με όπλα ... αλλά με χρήματα.

Μη ξεχνάμε πως τέτοιες καταστάσεις, πάντα οδηγούν σε συρράξεις. Αυτός είναι ο άνθρωπος. Πατώνει πρώτα και μετά στο όνομα της ανάπτυξης χτίζει ξανά. Το ζήτημα είναι πόσα θύματα θα έχει ΚΑΙ αυτός ο πόλεμος ... που όπως φαίνεται, είναι αναγκαίο να εκμηδενισθεί κάθε έννοια ηρεμίας. Γιατί όταν ο Έλληνας δεν αγχώνεται για την επιβίωση αναπτύσσει πολιτισμό.

Το σχέδιο Μάρσαλ, Κυρίες και Κύριοι ... ΠΕΤΥΧΕ!!!!!
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η Γερμανία αγαπητέ "αντίπαλε" ygiok -με το μεγαλύτερο ΑΕΠ της ΕΕ- θεωρείται η μεγαλύτερη οικονομική δύναμη στην Ευρώπη και η τρίτη μεγαλύτερη παγκοσμίως ήδη από την ίδρυση της Ευρωπαικής Κοινότητας άνθρακα και χάλυβα το 1951. Η οικονομική της ευρωστία αντλείται κατά κύριο λόγο από τον τομέα της αυτοκινητοβιομηχανίας. Κάτι θα έχεις ακούσει για τη μεγαλύτερη παραγωγή αυτοκινήτων στον κόσμο. Και παρόλα αυτά εξακολουθείς να πιστεύεις ότι η "δήθεν" αυτή οικονομία της Γερμανίας έχει να φοβηθεί κάτι από την Ελλάδα!

Έχω διαβάσει Ιστορία αλλά δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή ο λόγος για τον οποίο εξαρτώνται όλοι (!) από την Ελλάδα και από τη πλουτοπαραγωγή της (!), μήπως λοιπόν μπορείς να μου θυμίσεις εσύ που δεν ξεχνάς;

Έστελνε Ouliathis η χώρα μας πλαστά στοιχεία των δημοσιονομικών μεγεθών της στις Βρυξέλλες; Γιατί λοιπόν βγαίνουμε από τα ρούχα μας με την Αφροδίτη της Μήλου που χειρονομεί και όχι με τις κυβερνήσεις των προηγούμενων ετών που χειρονομούσαν σε όλους μας; Το Focus και τα άλλα ξένα μέσα ενημέρωσης φταίνε για τον τρόπο που παρουσιάζουν την Ελλάδα και όχι εμείς που, για να ξεγελάσουμε τους... κουτόφραγκους, αλλάζαμε τα στατιστικά στοιχεία πλείττοντας την αξιοπιστία μας; Αλλά πάντα κάποιος άλλος μας φταίει για την κατάστασή μας: Το Focus, η Γερμανία, οι μετανάστες και... τα Νεφελίμ!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Κυρ Φεβ 28, 2010 11:26 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 8:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Η Γερμανία αγαπητέ "αντίπαλε" ygiok -με το μεγαλύτερο ΑΕΠ της ΕΕ- θεωρείται η μεγαλύτερη οικονομική δύναμη στην Ευρώπη και η τρίτη μεγαλύτερη παγκοσμίως ήδη από την ίδρυση της Ευρωπαικής Κοινότητας άνθρακα και χάλυβα το 1951. Η οικονομική της ευρωστία αντλείται κατά κύριο λόγο από τον τομέα της αυτοκινητοβιομηχανίας. Κάτι θα έχεις ακούσει για τη μεγαλύτερη παραγωγή αυτοκινήτων στον κόσμο. Και παρόλα αυτά εξακολουθείς να πιστεύεις ότι η "δήθεν" αυτή οικονομία της Γερμανίας έχει να φοβηθεί κάτι από την Ελλάδα!

Έχω διαβάσει Ιστορία αλλά δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή ο λόγος για τον οποίο εξαρτώνται όλοι (!) από την Ελλάδα και από τη πλουτοπαραγωγή της (!), μήπως λοιπόν μπορείς να μου θυμίσεις εσύ που δεν ξεχνάς;


τα εργατικά χέρια που ανάπλασαν τη χώρα αυτή μετά το 2ο παγκόσμιο πόλεμο ... είναι ελληνικά. Θυμάσαι το μεταναστευτικό κύμα των ελλήνων προς Γερμανία? Γνωρίζεις πως οι καλύτεροι μηχανικοί της BWM και της Mercedes είναι έλληνες? Γνωρίζεις πως ελληνικά μυαλά έδωσαν τα φώτα τους στους βάρβαρους για να εκμεταλλευτούν τη πλουτοπαραγωγή τους?

Όσο για εκείνους τους τόνους από χρυσό που μάταια προσπάθησε η τότε ελληνική κυβέρνηση να φυγαδεύσει, δυστυχώς έπεσε στα χέρια των Γερμανών. Να ήξερες μόνο πόσα χρυσά δόντια χρειάζονται για να ανοικοδομηθεί μία χώρα όπως η Γερμανία. Πιστεύεις πως τυχαία την είχαν χωρισμένη τόσα χρόνια?

Γνωρίζεις επίσης πως στη Γερμανία, Έλληνας σημαίνει πολιτισμός? Κι όμως ... η ιστορία που μελετάς ή μελέτησες, ίσως βλέπει μόνο από Ελλάδα προς Γερμανία κι όχι το αντίθετο ... και να που μερικοί ανεγκέφαλοι, πεζοί και ηλίθιοι έγραψαν σε μία φυλλάδα μόνο και μόνο για να αυξήσουν τις πωλήσεις τους.

Ναι αγαπητέ ... όλοι φοβούνται την Ελλάδα. Διότι αν πούμε "δυστυχώς φτωχεύσαμε" ... τότε να που θα πάει η δύναμη του € ... Από ποιά λιμάνια θα περνούν τα εμπορεύματα των Γερμανών? Ποιός θα διασφαλίζει την ασφάλεια στο Αιγαίο?

Όπως είχα πει και σε κάποιο άλλο post ... δυστυχώς η θέση μου δε μου επιτρέπει να μιλώ ανοικτά για κάποια πράγματα. Αλλά η Γερμανία θέλει να θεωρείται οικονομικά μεγάλη χώρα. Είναι όμως στη πραγματικότητα? Γιατί αν κάνει πως εξοφλεί αυτά που χρωστά από τα κλεμμένα του 2ου Π.Π. ίσως βρεθεί σε πολύ χειρότερη μοίρα από εμάς. Τουλάχιστον εμείς, μπορεί να βρωμά το χνώτο μας από τη πείνα, αλλά τη βόλτα μας θα τη κάνουμε, το τσιγάρο μας θα το κάνουμε ... και στο κάτω κάτω ... άμα θέλουμε μπορούμε να γυρίσουμε τη γη ανάποδα. Οι άλλοι πρέπει να δουλεύουν 24/7 για να λένε πως έκαναν κάτι.

Μπορεί να σου φανεί ηλίθιος ρομαντισμός ... αλλά κάποια στιγμή αυτή η χούφτα των ραγιάδων που βάλονται πανταχόθεν από διάφορους δήθεν πολιτισμένους και οικονομικά ανεξάρτητους, θα σηκώσει πάλι κεφάλι ... όχι για τη συνταξούλα της γιαγιάς ... όχι για την δήθεν χάλια οικονομία μας (γιατί δύσκολα βλέπεις φτωχούς με τζιπ και να καπνίζουν και να πίνουν) ... αλλά για το γ..το της υπόθεσης.
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν έχουμε την πρωτοκαθεδρία στο διεθνή οικονομικό χάρτη. Αντίθετα, σε συνθήκες κοινού νομίσματος με την Ευρώπη η Ελλάδα καταβυθίζεται στα ελλείμματα και στα χρέη, αποδεικνύοντας ότι δεν είναι οικονομικά βιώσιμη, ότι δεν έχει μέλλον, εφόσον πρακτικό αποτέλεσμά της είναι η επιταχυνόμενη καταχρέωση για το σύνολο της οικονομίας.

Οι μετανάστες στη Γερμανία δεν προέρχονταν αποκλειστικά από την Ελλάδα αλλά προέρχονταν και από χώρες της Ιταλίας, Τουρκίας κτλ. Σε αντίθεση με την Ελλάδα, η Γερμανία αξιοποίησε εποφελώς όλο αυτό το εργατικό δυναμικό συμβάλλοντας στη μέγιστη οικονομική της ανάπτυξη. Φυσικά διέθετε πρωτογενές κεφάλαιο κάτι που για την Ελλάδα ήταν και είναι τελείως άγνωστο.

Οι καλύτεροι μηχανικοί της BMW και της ΜΕRCEDES δεν ξέρω αν είναι Έλληνες (αν γνωρίζεις ότι είναι θα ήθελα να μου αναφέρεις μερικούς). Απορώ όμως από πού συμπέρανες το γεγονός ότι ελληνικά μυαλά έδωσαν τα φώτα τους στους "βάρβαρους" για να εκμεταλλευτούν την πλουτοπαραγωγή τους, μια πλουτοπαραγωγή που είχαν ήδη εκμεταλλευτεί στο έπακρο οι εθνικές κυβερνήσεις της Γερμανίας την περίοδο του Μεσοπολέμου.

Η Ιστορία που μελέτησα και μελετώ δεν βλέπει ούτε από Ελλάδα προς Γερμανία ούτε από Γερμανία προς Ελλάδα, αλλά βλέπει όλες τις χώρες δίχως τα διαστρεβλωτικά γυαλιά των εθνικιστικών ιδεολογημάτων και των θρησκευτικών, πολιτικών και οικονομικών φαυλοτήτων του παρελθόντος και του παρόντος.

Δεν μου απάντησες όμως γιατί φοβούνται όλοι την Ελλάδα. Επειδή τα γερμανικά εμπορεύματα δεν θα χρησιμοποιούν τα ελληνικά λιμάνια; Μα έτσι και αλλιώς κατά κόρον δεν τα χρησιμοποιούν, αφού η Ελλάδα απουσιάζει από τους 12 ευρωπαικούς διαδρόμους μεταφορών μέσω συνδυασμένων λιμανιών. Επειδή δεν θα υπάρχει ασφάλεια στο Αιγαίο; Γιατί, η Ελλάδα νομίζεις πως διασφαλίζει την ομαλότητα στην περιοχή; Τόσο αφελής είσαι ώστε να πιστεύεις πως τέτοιους και παρόμοιους κινδύνους φοβούνται οι ισχυρές χώρες του κόσμου;

Και όχι, δεν μου φαίνεται ηλίθιος ρομαντισμός ότι ένα σήκωμα του κεφαλιού είναι δυνατό. Άλλωστε κάτι τέτοιο, αν δεν το αντιλήφθηκες, συνέβη το Δεκέμβριο του 2008 (και φυσικά όχι με αφελής εθνικούς, ιδεολογικούς ή άλλους όρους). Μου φαίνεται αρκετά γραφικό ότι αυτή η ανάταση δεν θα γίνει για τη "συνταξούλα της γιαγιάς" -κάτι που είναι πιο πιθανό, δεδομένου ότι η μείωση των συντάξεων και η αύξηση των ορίων ηλικίας είναι επιταγές της Ε.Ε.- αλλά απλά για το... γαμώτο της υπόθεσης!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 7:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Έστελνε Ouliathis η χώρα μας πλαστά στοιχεία των δημοσιονομικών μεγεθών της στις Βρυξέλλες;


Με κάνεις και απορώ μερικές φορές! Μόνο η Ελλάδα τα έχει κάνει αυτά; Όχι πως καλώς γίνονται αλλά η Ελλάδα είναι που πρωτοπορεί; Όχι, αλλά η Ελλάδα είναι που έχει τελείως αναξιοπρεπή πρωθυπουργό, πήδα του λένε, και αυτός όχι μόνο πηδάει αλλά παιρνει και κάμψεις μαζί.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν έχουμε την πρωτοκαθεδρία στο διεθνή οικονομικό χάρτη. Αντίθετα, σε συνθήκες κοινού νομίσματος με την Ευρώπη η Ελλάδα καταβυθίζεται στα ελλείμματα και στα χρέη, αποδεικνύοντας ότι δεν είναι οικονομικά βιώσιμη, ότι δεν έχει μέλλον, εφόσον πρακτικό αποτέλεσμά της είναι η επιταχυνόμενη καταχρέωση για το σύνολο της οικονομίας.

Οι μετανάστες στη Γερμανία δεν προέρχονταν αποκλειστικά από την Ελλάδα αλλά προέρχονταν και από χώρες της Ιταλίας, Τουρκίας κτλ. Σε αντίθεση με την Ελλάδα, η Γερμανία αξιοποίησε εποφελώς όλο αυτό το εργατικό δυναμικό συμβάλλοντας στη μέγιστη οικονομική της ανάπτυξη. Φυσικά διέθετε πρωτογενές κεφάλαιο κάτι που για την Ελλάδα ήταν και είναι τελείως άγνωστο.

Οι καλύτεροι μηχανικοί της BMW και της ΜΕRCEDES δεν ξέρω αν είναι Έλληνες (αν γνωρίζεις ότι είναι θα ήθελα να μου αναφέρεις μερικούς). Απορώ όμως από πού συμπέρανες το γεγονός ότι ελληνικά μυαλά έδωσαν τα φώτα τους στους "βάρβαρους" για να εκμεταλλευτούν την πλουτοπαραγωγή τους, μια πλουτοπαραγωγή που είχαν ήδη εκμεταλλευτεί στο έπακρο οι εθνικές κυβερνήσεις της Γερμανίας την περίοδο του Μεσοπολέμου.

Η Ιστορία που μελέτησα και μελετώ δεν βλέπει ούτε από Ελλάδα προς Γερμανία ούτε από Γερμανία προς Ελλάδα, αλλά βλέπει όλες τις χώρες δίχως τα διαστρεβλωτικά γυαλιά των εθνικιστικών ιδεολογημάτων και των θρησκευτικών, πολιτικών και οικονομικών φαυλοτήτων του παρελθόντος και του παρόντος.

Δεν μου απάντησες όμως γιατί φοβούνται όλοι την Ελλάδα. Επειδή τα γερμανικά εμπορεύματα δεν θα χρησιμοποιούν τα ελληνικά λιμάνια; Μα έτσι και αλλιώς κατά κόρον δεν τα χρησιμοποιούν, αφού η Ελλάδα απουσιάζει από τους 12 ευρωπαικούς διαδρόμους μεταφορών μέσω συνδυασμένων λιμανιών. Επειδή δεν θα υπάρχει ασφάλεια στο Αιγαίο; Γιατί, η Ελλάδα νομίζεις πως διασφαλίζει την ομαλότητα στην περιοχή; Τόσο αφελής είσαι ώστε να πιστεύεις πως τέτοιους και παρόμοιους κινδύνους φοβούνται οι ισχυρές χώρες του κόσμου;

Και όχι, δεν μου φαίνεται ηλίθιος ρομαντισμός ότι ένα σήκωμα του κεφαλιού είναι δυνατό. Άλλωστε κάτι τέτοιο, αν δεν το αντιλήφθηκες, συνέβη το Δεκέμβριο του 2008 (και φυσικά όχι με αφελής εθνικούς, ιδεολογικούς ή άλλους όρους). Μου φαίνεται αρκετά γραφικό ότι αυτή η ανάταση δεν θα γίνει για τη "συνταξούλα της γιαγιάς" -κάτι που είναι πιο πιθανό, δεδομένου ότι η μείωση των συντάξεων και η αύξηση των ορίων ηλικίας είναι επιταγές της Ε.Ε.- αλλά απλά για το... γαμώτο της υπόθεσης!



... καλά τα λες όπως τα λες. Υπάρχει όμως μία διαφορά που δε μετριέται σε χρήμα. Κι όπως είπα και σε άλλο αντίστοιχο post, θα φανεί στην ιστορία ποιός και από που. Η δική σου άποψη είναι η σημερινή. Η δική μου άποψη ίσως βλέπει πολλά χρόνια μπροστά. Μπορεί να με θεωρείς αφελή ... αλλά δε πειράζει. Υπομονή και θα φανεί τελικά τι σημαίνει δύναμη στο κόσμο ... και σίγουρα δεν είναι το χρήμα και ο δήθεν πλουτος διότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε η Γερμανία κλαίει τη στιγμή που αποφάσισε να ενωθεί σε μία ... και φυσικά κάποιος πρέπει να πληρώσει το τίμημα της δήθεν ισχυρής αυτής χώρας.

Δε θυμάμαι ποτέ η Γερμανία να ήταν κράτος ομογενές και αν ακολουθήσει την ίδια πορεία, θα βρεθεί πάλι να δημιουργεί συρράξεις στο κόσμο, γιατί έτσι πρέπει. Πρέπει να εκτονώσει την ανεργεία της, τη δουλεία που έχει υποχρεώσει τους πολίτες της, μα πάνω απ' όλα να εκμηδενίσει από το χάρτη τους τελευταίους ραγιάδες που απέμειναν από τον 2ο Π.Π. που της φέρνουν αντίσταση.

Το μέλλον θα δείξει ποιός είναι ο ισχυρός στην Ευρώπη. Εύχομαι μόνο να μη βγω αληθινός. Διότι τότε θα πέσει στη πλάτη των Ελλήνων μεγάλο βάρος για να κρατηθούν. Και δεν θα είναι οικονομικό έλλειμμα. Δυστυχώς δε μπορώ να αναφέρω περισσότερα προς το παρόν. Ήδη με θεωρείς γραφικό και αφελή.
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 8:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis, μου θυμίζεις εκείνο που λένε τα παιδιά όταν τα πιάνουν μετά από κάποια σκανταλιά: «μόνο εγώ το κάνω;» Πάντως, για καμία άλλη χώρα δεν έχει ακουστεί να έστελνε πλαστά δημοσιονομικά στοιχεία στις Βρυξέλλες. Έχε χάρη που κανείς δεν συναίνεσε για τη σύσταση εξεταστικής επιτροπής για την περίοδο ήδη από την είσοδο της χώρας στην ΟΝΕ. Εκεί να δεις τί θα γινότανε!

Και ποιά είναι δηλαδή ygiok αυτή η διαφορά που δεν μετριέται σε χρήμα; Ελπίζω να ζήσεις αρκετά χρόνια ώστε να δεις την Ελλάδα να γίνεται πρώτη δύναμη στον κόσμο! Αλλά θα ήθελα να σε προετοιμάσω για να μην απογοητευτείς αργότερα όταν διαπιστώσεις την αφέλεια αυτού του ισχυρισμού. Σε μια περίοδο πολιτικής, οικονομικής και κοινωνικής κρίσης, διάφοροι γραφικοί εκμεταλλεύονται την αγανάκτηση των ανθρώπων πουλώντας τους φρούδες ελπίδες - όπως μια υποτιθέμενη ανάταση του ελληνικού Έθνους και παγκόσμια κυριαρχία των Ελλήνων που μόνο κάποιος με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο θα μπορούσε να πιστέψει -, προσπαθώντας ουσιαστικά να αποπροσανατολίσουν τους ανθρώπους από τους πραγματικούς υπαίτιους της πολυδιάστατης αυτής κρίσης, που δεν είναι άλλοι από το κράτος και τα αφεντικά.

Και πριν αμφιβάλλεις για τη Γερμανία και για το κατά πόσον πρέπει να εκτονώσει την ανεργία και τη δουλεία της, αμφέβαλλε πρώτα για την Ελλάδα και για το κατά πόσον πρέπει να εκτονώσει την ανεργία και τη δουλεία της πάνω στα κατώτερα κοινωνικά στρώματα και στους μετανάστες, που τους εκμεταλλεύτηκε και αυτή με τη σειρά της για να συσσωρεύσει πρωτογενές κεφάλαιο και να κάνει πραγματικότητα το δικό της ετεροχρονισμένο καπιταλιστικό θαύμα.

Το μέλλον έχει αρχίσει να δείχνει ποιός είναι ο ισχυρός της Ευρώπης αν δεν το έχεις καταλάβει. Για μια ακόμα φορά η Ελλάδα αποδεικνύεται ο αδύνατος κρίκος της ευρωζώνης και εκεί που από τη μια μεριά δείχνει τα δόντια της στους Γερμανούς, από την άλλη παρακαλάει το... σφράγισμα να είναι γερμανικό!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Τρι Μάρ 02, 2010 3:15 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ygiok
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 10:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Αλλά θα ήθελα να σε προετοιμάσω για να μην απογοητευτείς αργότερα όταν διαπιστώσεις την αφέλεια αυτού του ισχυρισμού. Σε μια περίοδο πολιτικής, οικονομικής και κοινωνικής κρίσης, διάφοροι γραφικοί εκμεταλλεύονται την αγανάκτηση των ανθρώπων πουλώντας τους φρούδες ελπίδες - όπως μια υποτιθέμενη ανάταση του ελληνικού Έθνους και παγκόσμια κυριαρχία των Ελλήνων που μόνο κάποιος με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο θα μπορούσε να πιστέψει -, προσπαθώντας ουσιαστικά να αποπροσανατολίσουν τους ανθρώπους από τους πραγματικούς υπαίτιους της πολυδιάστατης αυτής κρίσης, που δεν είναι άλλοι από το κράτος και τα αφεντικά.


... η καμήλα δε κοιτά τη δική της καμπούρα. Δε μπορεί άλλωστε. Όταν τη δει όμως ... Wink
_________________
Το βαρύτερο στο κόσμο είναι, το ανθρώπινο δάκρυ. Όταν η ψυχή μας γίνεται ύλη και χωρά σε μία τόση δα σταγόνα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2010 2:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελλαδα...

Εγω θυμαμαι τι εγινε με τα πασιγνωστα πια σκιτσα του Μωαμεθ και την (πραγματικα) απολιτιστη αντιδραση των μουσουλμανων. Μηπως αυτο δεν κανουμε και εμεις τωρα?

Αντι να κοιταξουμε τα (μαυρα) χαλια μας και τα οσα εχουμε κανει καθομαστε και τα βαζουμε με μια εικονα. Θυμηθηκαμε τους ναζι (τα εγκληματα των ελληνων ποτε δεν τα θυμομαστε) και τις εις βαρος μας συνομοσιες (τις συνομοσιες που εγιναν υπερ μας επισης παντα τις ξεχναμε).

Αντι να δουμε τι ψηφιζαμε τοσα χρονια και την διαπλοκη που κοντευει να γινει χαρακτηριστικο της "ρατσας μας" τα βαζουμε με τους "γερμαναραδες".

Ο εχθρος δεν ειναι ο γερμανος. Ειναι ο μεσος αμορφωτος , αγενης , απολιτιστος και πονηρος νεοελληνας που δε χανει ευκαιρια να σε κλεψει οταν πατας στην επιχειρηση του , που κλεβει το κρατος για να τα σπασει στα μπουζουκια, που συντηρει star systems αποθεωσης σκουπιδιων με το υστερημα του , που προσπαθει να εκμεταλλευτει τα "κοροιδα τους ευρωπαιους" και να αγορασει αμαξι με τα κοινοτικα λεφτα , που τζογαρει στο χρηματιστηριο ,που παιρνει δανεια για να μπει στο ματι του γειτονα του , που ψηφιζει εδω και 50 χρονια 2,5 οικογενειες , που τρεχει στο βουλευτη του χωριου του καθε λιγο και λιγακι για να τον "βολεψει" , που απαιτει να τον ταιζει το δημοσιο και αυτος να ειναι εκει και να τα ξινει , που "αραξε" στην ολυμπιακη και την ερτ , που ολα τα ξερει και ολα λαθος τα κανει. Και φυσικα επιμενει πως ειναι καλυτερος απο ολους.

Ε , λοιπον τα σκατωσαμε. Φταινε και οι αλλοι μα πανω απο ολα φταιμε εμεις. Εμεις σπειραμε για να θερισουν αυτοι. Και για αυτο ειναι εξαιρετικο το σκιτσο. Γιναμε εμεις χυδαιοι και διευθαρμενοι και προστυχοι και τα δικα μας πληρωνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2010 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ygiok έγραψε:
... η καμήλα δε κοιτά τη δική της καμπούρα. Δε μπορεί άλλωστε. Όταν τη δει όμως ... Wink
Aυτό λέω και εγώ. Ας δούμε πρώτη τη δική μας καμπούρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 03, 2010 12:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ouliathis, μου θυμίζεις εκείνο που λένε τα παιδιά όταν τα πιάνουν μετά από κάποια σκανταλιά: «μόνο εγώ το κάνω;» Πάντως, για καμία άλλη χώρα δεν έχει ακουστεί να έστελνε πλαστά δημοσιονομικά στοιχεία στις Βρυξέλλες.


Όχι το δεν το κάνω μόνο εγω φυσικά και δεν είναι διακιολογία, γι αυτό και είπα πως δεν πρέπει να γίνονται αυτά, αλλά από την άλλη κουτόχορτο δεν τρώω. Θέλεις να πιστέψω πως δεν γνώριζαν τα πραγματικά στοιχεία στις Βρυξέλλες; Όχι δεν το πιστεύω, και τα γνώριζαν αλλά και κάλυπταν τον δικό τους, τον Καραμανλή δηλαδή. Ένα τσούρμο διορισμένοι και ορκισμένοι καραδεξιοί έιναι η Κομισιόν. Απλά η λύση έπρεπε να περιμένει μέχρι να βγει ο Γιωργάκης, και να έπερνε τα μέτρα αυτά που η δεξιά ως τέτοια ποτέ δεν θα μπορούσε να περάσει. Αυτή είναι η αλήθεια. Όσον αφορά παρατυπίες στην ΕΟΚ όλες οι χώρες κάνουνε όπου τους παίρνει. Η Ιταλία κατέχει ηγετική θέση σε κάτι τέτοια, αλλά και άλλες χώρες. Επίσης σου έγραψα πως και άλλες χώρες είχαν ίδιες με την Ελλάδα επιδόσεις όπως το Βέλγιο πχ που μοιάζει με την Ελλάδα και στον πληθυσμό ακόμα. Άκουσες να γίνεται το ίδιο; Η Ιρλανδία μάλιστα ήταν σε ακόμα χειρότερη κατάσταση, διότι το χρέος των ιδιωτών προς τις τράπεζες, όχι μόνο του δημιοσίου δηλαδή που καθορίζει το έλλειμα, ήταν ψυλότερο και νομίζω πως ακόμα είναι από αυτό της Ελλάδας σήμερα. Φαίνεται όμως πως τώρα αποφασίστηκε αυτή η γενική επίθεση στις εργασιακές κατακτήσεις, και η Ελλάδα προσφέρεται ως αδύνατος κρίκος. Φυσικά αδύναμος κρίκος η Ελλάδα έγινε με δική της υπαιτιότητα δεν το αμφισβητώ αυτό. Στο παρελθόν μάλιστα έγραψα ουκ ολίγα περί τούτου. Δεν ανέχομαι όμως να με κυβερνούν ένα τσούρμο διορισμένοι της Ευρώπης, και μάλιστα να μου λένε και με τι τρόπο θα μαζευτούν τα λεφτά. Ποιοι πρέπει να πληρώσουν δηλαδή. Οπότε διαλέγουν 13ους, περικόπές στα νοσοκομεία κλπ. Δεν είναι η δουλειά τους να το κάνουν αυτό. Το πως θα μαζέψει η Ελλάδα τα χρήματα, είναι ζήτημα δικής της πολιτικής θεώρησης και απόφασης, για το πόσοι και ποιοι είναι αυτοί που οφείλουν να πληρώσουν. Αλλά είπαμε, με την συμμετοχή του Γιωργάκη, που γι αυτό ακριβώς τον λόγο είναι εκεί που είναι, αλλά και την συνδρομή των μέσων ενημέρωσης. κατόρθωσαν να πείσουν και την γιαγιά μου ακόμα πως πρέπει να....δώσει αυτά που δεν έχει. Εδώ μέχρι και οι Γάλλοι διαδηλώνουν κατά του Ευρώ και εμείς ανεχόμαστε τον κάθε Μαμούνια να μας λέει υποκριτικά κουράγιο. Κουράγιο να κάνει αυτός ο παπάρας με τις μ@λ@κίες που λέει και όχι εμείς
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center