Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Βιωματα Θανατου
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 25, 2010 4:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Βιωματα Θανατου Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολυς λογος εχει γινει για το αν η ζωη συνεχιζεται μετα το θανατο.

Οσοι πιστευουν Στο Θεο λενε ναι !

Οσοι δεν πιστευουν Στο Θεο λενε οχι !

Στο ενδιαμεσο βρισκονται αυτοι που βιωσαν το θανατο και επεστρεψαν !

Οσοι λοιπον εχουν στο ενεργητικο τους ενα τετοιο βιωμα θανατου μετ' επιστροφης και θελουν να το "μοιραστουν" μαζι μας, ας το καταθεσουν εδω !

Και ακομα οσοι εχουν απο δευτερο χερι παρομοιες μαρτυριες ειναι ευπροσδεκτοι !

Στοχος της παρουσας ενοτητας ειναι να εντοπιστουν και να συζητηθουν τα κοινα στοιχεια ολων των μαρτυριών !

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 25, 2010 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βίωσα φίλε μου κάτι παρόμοιο κατά την στιγμή μίας εγχείρησης που μου έγινε. Γνωρίζω ότι η ψυχή και το σώμα είναι ΑΔΙΑΧΩΡΙΣΤΑ και έτσι κάθε μεταθανάτια εμπειρία είναι ένα ψεύδος καθώς γίνεται ταύτιση ενός ονείρου με την πραγματικότητα.

Εγώ είχα την πολυτέλεια να δω τον Άγιο Νεκτάριο να κρατάει κατά κάποιο τρόπο το σώμα μου ζωντανό και να μου μιλάει στο ΟΝΕΙΡΟ που μου δόθηκε για τον σκοπό αυτό. Κατά την διάρκεια της συζήτησης που δόθηκαν εικόνες του μέλλοντός μου τις οποίες αδυνατούσα να προσδιορίσω επακριβώς και θυμόμουν το όνειρο αυτό μόλις βίωνα κάποια σημαντική στιγμή της ζωής μου που μου δόθηκε στο όνειρο εκείνο.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τα άτομα που περιγράφουν αυτό που ονομάζουν μεταθανάτιες εμπειρίες είναι ΟΝΕΙΡΑ δοσμένα από αγγέλους ή ακόμη και η φαντασία τους την οποία χρησιμοποιούν για να θαμπώσουν τους ακροατές τους καθώς δύναται να περιγράφουν μία κατάσταση η οποία δεν ήταν όνειρο αλλά απλά μία ιστορία που έπλασαν για τον σκοπό αυτό.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 25, 2010 6:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κι εγώ είδα την Νικόλ Κίντμαν να κρατάει το σώμα μου.Εκείνη μου έστειλε το όνειρο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 10:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεοφώτιστε,

θ΄αναγκαστώ να σου δώσω ένα παράδειγμα της ειρωνίας/επίθεσής σου σε συμφορουμίστες όπως γίνεται τώρα π.χ. και όπως πάντα γίνεται, χωρίς να υπάρχει επίθεση στο άτομό σου από αυτόν...

αν δεν έχεις να πεις κάτι σοβαρό επί του θέματος ή απλά δεν σε αφορά το θέμα, μην απαντάς....δεν είναι ανάγκη να μιμείσαι τους μαϊντανούς της tv
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 10:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν έχω παρόμοια (μεταθανάτια) εμπειρία αγαπητέ Skapanea, ούτε και οι οικείοι μου, αλλά αυτό που μου έκανε εξαιρετική εντύπωση, ήταν όταν άκουσα πριν από εναν χρόνο περιπου σε μια εκπομπή που είχε ασχοληθεί σχετικά, τον γνωστό σε όλους μας ιατροδικαστή Κουτσάφτη να αφηγείται μια ιστορία για έναν άνθρωπο εκ γενετής τυφλό.
Ο άνθρωπος αυτός έκανε μια σοβαρή εγχείριση και οταν ξύπνησε, μπορούσε ν΄αφηγηθεί τα πάντα και με κάθε λεπτομέρεια, τόσο εντός, όσο και εκτός του χώρου στον οποίο χειρουργήθηκε.
Οι θεράποντες γιατροί τότε, δεν μπόρεσαν να εξηγήσουν το συμβάν με την λογική τους αλλά ούτε και με την επιστήμη τους...

Λίγο πριν πεθάνει ο παππούς μου, νωρίς το πρωί εκείνο, είχε ζητήσει να τον ντύσουμε με τα καλά του ρούχα και παπούτσια τα οποια είχε προετοιμάσει και φυλάξει σε ορισμένο μέρος, διοτι όπως ειχε πει, την προηγούμενη νύχτα είχε δει σχετικό όνειρο,ότι θα "φύγει".
Ζήτησε να του προσφέρουμε λίγα φρέσκα λουλούδια πριν πεθάνει και αφού έφτασαν και αυτά, πέθανε.
Να σημειώσω εδώ ότι ο παππούς μου δεν έπασχε π.χ. από καρκίνο ή κάποια σοβαρή ασθένεια η οποία θα τον οδηγούσε σύντομα σε θάνατο και για αυτό τον λόγο δεν πέθανε σε νοσοκομείο, αλλα ούτε και είχε εισαχθει πριν σε νοσοκομείο λόγο κάποιας ανωμαλιας στον οργανισμό του.
Ήταν πολυ "ζωντανός" και με διαύγεια πνεύματος άνθρωπος.
Φαντάσου οτι ένα 6μηνο πριν ,είχε κάνει και την τελευταία του επίσκεψη στους Αγ. Τόπους, μέρος το οποιο επισκέπτονταν τουλαχιστον μια φορά τον χρόνο, διότι εκεί έλεγε χαρακτηριστικά όχι βρίσκει τον εαυτό του.

Δεν ήταν τόσο μεγάλος σε ηλικία ώστε να πει κανεις πως θα ήταν λογικό να πεθάνει (78 ετών ήταν)...

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω, πως ένας άνθρωπος εν ολίγοις, ξυπνάει ένα πρωί και δηλωνει με καρτερία και φυσικότητα "σήμερα θα πεθάνω"...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 10:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
έγραψε:

Εγώ είχα την πολυτέλεια να δω τον Άγιο Νεκτάριο να κρατάει κατά κάποιο τρόπο το σώμα μου ζωντανό και να μου μιλάει στο ΟΝΕΙΡΟ που μου δόθηκε για τον σκοπό αυτό. Κατά την διάρκεια της συζήτησης που δόθηκαν εικόνες του μέλλοντός μου τις οποίες αδυνατούσα να προσδιορίσω επακριβώς και θυμόμουν το όνειρο αυτό μόλις βίωνα κάποια σημαντική στιγμή της ζωής μου που μου δόθηκε στο όνειρο εκείνο.


Σεβαστη η εμπειρια σου φιλε μου και δεν σχολιαζω τα σχολια σου, τα οποια αποτελουν τις προσωπικες σου εκτιμησεις στο βιωμα σου.
Με ενδιαφερουν τα γεγονοτα και σε αυτα θα μεινω, χωρις αυτο να σημαινει αγνοω τα όποια σχολια γινονται επι των βιωματων.

Στην παραθεση λοιπον εχω αυτη καθ΄εαυτη την περιγραφη του βιωματος σου.
Ενα ερωτημα λοιπον που εγειρεται, ειναι το που "βρισκοσουν" εσυ ως συνειδηση δρωσα κατα τη διαρκεια του : στο σωμα σου πανω στο χειρουργικο τραπεζι ή εξω απο αυτο καπου αλλου ;
Ειχες συναισθηση οτι ησουν σε ενα "αλλο" σωμα ή απλα υπηρχες αθεατος και μετειχες στη συνομιλια με τον Αγιο ;

Αυτα που ρωταω, μια και ειχες την καλωσυνη να ανταποκριθεις αμεσα στο καλεσμα μου, ειναι "τεχνικης" φυσεως και αποτελουν δομικα στοιχεια του βιωματος, αναγκαια για τον ακριβη κατα το δυνατον προσδιορισμο του.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 3:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
Νεοφώτιστε,

θ΄αναγκαστώ να σου δώσω ένα παράδειγμα της ειρωνίας/επίθεσής σου σε συμφορουμίστες όπως γίνεται τώρα π.χ. και όπως πάντα γίνεται, χωρίς να υπάρχει επίθεση στο άτομό σου από αυτόν...

αν δεν έχεις να πεις κάτι σοβαρό επί του θέματος ή απλά δεν σε αφορά το θέμα, μην απαντάς....δεν είναι ανάγκη να μιμείσαι τους μαϊντανούς της tv




Δεν έχω προσωπικούς χαρακτηρισμούς.Αυτό είναι δική σου ιδιότητα.Εγώ κρίνω τις ιδέες και τώρα τις κρίνω με μια αναλογία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 12:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:

Λίγο πριν πεθάνει ο παππούς μου, νωρίς το πρωί εκείνο, είχε ζητήσει να τον ντύσουμε με τα καλά του ρούχα και παπούτσια τα οποια είχε προετοιμάσει και φυλάξει σε ορισμένο μέρος, διοτι όπως ειχε πει, την προηγούμενη νύχτα είχε δει σχετικό όνειρο,ότι θα "φύγει".
Ζήτησε να του προσφέρουμε λίγα φρέσκα λουλούδια πριν πεθάνει και αφού έφτασαν και αυτά, πέθανε.
Να σημειώσω εδώ ότι ο παππούς μου δεν έπασχε π.χ. από καρκίνο ή κάποια σοβαρή ασθένεια η οποία θα τον οδηγούσε σύντομα σε θάνατο και για αυτό τον λόγο δεν πέθανε σε νοσοκομείο, αλλα ούτε και είχε εισαχθει πριν σε νοσοκομείο λόγο κάποιας ανωμαλιας στον οργανισμό του.
Ήταν πολυ "ζωντανός" και με διαύγεια πνεύματος άνθρωπος.

Δεν ήταν τόσο μεγάλος σε ηλικία ώστε να πει κανεις πως θα ήταν λογικό να πεθάνει (78 ετών ήταν)...

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω, πως ένας άνθρωπος εν ολίγοις, ξυπνάει ένα πρωί και δηλωνει με καρτερία και φυσικότητα "σήμερα θα πεθάνω"...


Ενδιαφέρον, Μαρία..
ακριβώς η ίδια περίπτωση συνέβη με την γιαγιά μου πριν κάμποσα χρόνια.

Η ίδια υπήρξε βαθιά θρησκευόμενη και απόλυτα υγιής.

Ένα πρωί ξύπνησε, έκανε μπάνιο, έλουσε και χτένισε σχολαστικά τα μαλλιά της-πράγμα που ποτέ δεν έκανε καθημερινή- και φόρεσε τα καλύτερά της ρούχα. Στη συνέχεια ξάπλωσε έτσι ντυμένη στο κρεβάτι δίπλα στον παππού μου και απλά πέθανε αθόρυβα..
Ο παππούς μου το κατάλαβε λίγα λεπτά μετά (μόλις είχε ξυπνήσει).


Προσωπικά είχα δύο συγκλονιστικά βιώματα.
Το πρώτο στις 22 Οκτωβρίου του 2004, παραμονές μιας επέμβασης καρκίνου, όπου και "συνάντησα" τον γέροντα Παϊσιο,
και ένα δεύτερο "απόλυτα υπερβατικό"-για τις αντοχές μου- στις 15 Αυγούστου του 2008, μετά από την συμμετοχή μου στην αγρυπνία της Θεοτόκου το προηγούμενο βράδυ στο μοναστήρι του γέροντα στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης.

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 2:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι ενδιαφέρον ν' αναρωτηθούμε γιατί βιώματα χριστιανικά συμβαίνουν σε χριστιανούς.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αγαπητέ Σπύρο καλημέρα,

ελπίζω και εμείς να έχουμε έναν ήρεμο και φυσικο θάνατο όπως και οι προγόνοι μας...και το ελπίζω γιατί προσωπικά, ομολογώ πως δεν αγγίζω την αφοσίωση του παππού μου στον Θεό δυστυχώς....

παρατηρήσεις τέτοιου είδους υπάρχουν τόσο από ανθρώπους άθεους όσο και από ανθρώπους διαφορετικών θρησκειών.

Μάλιστα για τους πρώτους, οι εμπειρίες αυτές ήταν η απαρχή μιας νέας ζωής, φωτεινής και ευτυχισμένης.

Διόρθωσέ με σε παρακαλώ, αλλά νομίζω πως κάτι παρόμοιο, έχεις και ο ίδιος ομολογήσει...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου skapanea

H περίπτωση που περιέγραψα είναι περίπτωση αρπαγής του ονείρου. Αν η ψυχή είχε διαχωριστεί από το σώμα τότε ζωή σε αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ.

Στις περιπτώσεις που περιγράφεται το σταμάτημα για δευτερόλεπτα ή και λεπτά της καρδιάς είναι περιπτώσεις κατά της οποίες ο οργανισμός πέφτει σε ένα είδος κώματος. Σε αυτήν την κατάσταση μπορεί επίσης να γίνεται κάποια αρπαγή του ονείρου. Ακόμη και οι περιπτώσεις των αναστάσεων νεκρών που αναφέρθηκαν και τελέστηκαν ως θαύματα είναι περιπτώσεις κατά τις οποίες ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΘΕΟΥ ο Φύλακας Άγγελος δεν διαχώρισε την ψυχή από το σώμα και μέχρι να τελεστεί το θαύμα. Η περίπτωση της Ανάστασης του Λαζάρου ήταν η πιο μακρόχρονη κατάσταση νεκροφάνειας κατά την οποία δεν υπήρχαν λειτουργικές ικανότητες του σώματος, αλλά παρουσία Αγγέλου ορίστηκε η παραμονή της ψυχής στο σώμα και μέχρι να γίνει η επαναφορά αυτού στην ζωή με δράση του Ενός Θεού και Πατέρα πάντων η οποία ορίστηκε από την προσευχή δακρύων του Κυρίου για τον φίλο του Λάζαρο.

Τα παραπάνω μου λέχθηκαν από τον Πνευματικό μου Γέροντα ο οποίος φυσικά δεν είναι πλέον ανάμεσά μας με θνητό σώμα και αφού εδώ και δυο χρόνια βρίσκεται στην γειτονιά ή στην οικογένεια των Αγγέλων.

Το όνειρο λοιπόν που έδειξε ότι χωρίς την παρουσία αγγέλου ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να διατηρηθεί στην ζωή και μου ειπώθηκε ότι δεν θα μπορούσε ΠΟΤΕ να εγκαταλείψει η ψυχή το σώμα και να επιστρέψει σε αυτό, κατά πως επίσης ο Βούδας είπε ότι αν σπάσει η ασημένια χορδή τότε η ψυχή ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:


παρατηρήσεις τέτοιου είδους υπάρχουν τόσο από ανθρώπους άθεους όσο και από ανθρώπους διαφορετικών θρησκειών.

Μάλιστα για τους πρώτους, οι εμπειρίες αυτές ήταν η απαρχή μιας νέας ζωής, φωτεινής και ευτυχισμένης.





Για το "Μικρό σπίτι στο λιβάδι" λες;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 10:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA
έγραψε:

Λίγο πριν πεθάνει ο παππούς μου, νωρίς το πρωί εκείνο, είχε ζητήσει να τον ντύσουμε με τα καλά του ρούχα και παπούτσια τα οποια είχε προετοιμάσει και φυλάξει σε ορισμένο μέρος, διοτι όπως ειχε πει, την προηγούμενη νύχτα είχε δει σχετικό όνειρο,ότι θα "φύγει".
Ζήτησε να του προσφέρουμε λίγα φρέσκα λουλούδια πριν πεθάνει και αφού έφτασαν και αυτά, πέθανε.
Να σημειώσω εδώ ότι ο παππούς μου δεν έπασχε π.χ. από καρκίνο ή κάποια σοβαρή ασθένεια η οποία θα τον οδηγούσε σύντομα σε θάνατο και για αυτό τον λόγο δεν πέθανε σε νοσοκομείο, αλλα ούτε και είχε εισαχθει πριν σε νοσοκομείο λόγο κάποιας ανωμαλιας στον οργανισμό του.
Ήταν πολυ "ζωντανός" και με διαύγεια πνεύματος άνθρωπος.
Φαντάσου οτι ένα 6μηνο πριν ,είχε κάνει και την τελευταία του επίσκεψη στους Αγ. Τόπους, μέρος το οποιο επισκέπτονταν τουλαχιστον μια φορά τον χρόνο, διότι εκεί έλεγε χαρακτηριστικά όχι βρίσκει τον εαυτό του.

Δεν ήταν τόσο μεγάλος σε ηλικία ώστε να πει κανεις πως θα ήταν λογικό να πεθάνει (78 ετών ήταν)...


Μου είναι δύσκολο να καταλάβω, πως ένας άνθρωπος εν ολίγοις, ξυπνάει ένα πρωί και δηλωνει με καρτερία και φυσικότητα "σήμερα θα πεθάνω"...

Νομιζω Μαρια οτι σε μερικες περιπτωσεις οι ανθρωποι εχουν προμηνυματα των μελλουμενων.
Το γεγονος παντως της "ζωντανιας" του παππου σου, δειχνει οτι δεν εχουμε να κανουμε με παραισθησεις και μεταφυσικες ανησυχιες, αλλά για ενα ατομο το οποιο εχει επιγνωση των οσων επικεινται.
Και μαλιστα η φυσικοτητα της αποδοχης του επικειμενου, αποκαλυπτει και οτι αυτο το επικειμενο ειναι απολυτως φυσικο και "βατο" στη λογικη μας οταν αποκτησουμε με καποιο τροπο την πληροφορηση των οσων επονται στο επεκεινα.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 10:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
Κι εγώ είδα την Νικόλ Κίντμαν να κρατάει το σώμα μου.
Εκείνη μου έστειλε το όνειρο;

Η "αναλογια" σου μαλλον ατυχης Ιωαννη.
Αλλο να κραταει καποιος το σωμα σου και αλλο να κραταει το σωμα σου ζωντανο !
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
έγραψε:
Εγώ είχα την πολυτέλεια να δω τον Άγιο Νεκτάριο να κρατάει κατά κάποιο τρόπο το σώμα μου ζωντανό και να μου μιλάει στο ΟΝΕΙΡΟ που μου δόθηκε για τον σκοπό αυτό.

Στην πρωτη περιπτωση υπαρχει αμεση σωματικη επαφη, ενω στη δευτερη, αυτη που αναφερεται ο ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ οχι !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 01, 2010 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros
έγραψε:

Ενδιαφέρον, Μαρία..
ακριβώς η ίδια περίπτωση συνέβη με την γιαγιά μου πριν κάμποσα χρόνια.

Η ίδια υπήρξε βαθιά θρησκευόμενη και απόλυτα υγιής.

Ένα πρωί ξύπνησε, έκανε μπάνιο, έλουσε και χτένισε σχολαστικά τα μαλλιά της-πράγμα που ποτέ δεν έκανε καθημερινή- και φόρεσε τα καλύτερά της ρούχα. Στη συνέχεια ξάπλωσε έτσι ντυμένη στο κρεβάτι δίπλα στον παππού μου και απλά πέθανε αθόρυβα..
Ο παππούς μου το κατάλαβε λίγα λεπτά μετά (μόλις είχε ξυπνήσει).


Προσωπικά είχα δύο συγκλονιστικά βιώματα.
Το πρώτο
στις 22 Οκτωβρίου του 2004, παραμονές μιας επέμβασης καρκίνου, όπου και "συνάντησα" τον γέροντα Παϊσιο,
και ένα δεύτερο "απόλυτα υπερβατικό"-για τις αντοχές μου-
στις 15 Αυγούστου του 2008, μετά από την συμμετοχή μου στην αγρυπνία της Θεοτόκου το προηγούμενο βράδυ στο μοναστήρι του γέροντα στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης.

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Πραγματι Σπυρο, το πρωτο "περιστατικο" τελειως αναλογο με αυτο της Μαριας.
Και δειχνει μια "επαναληπτικοτητα"...

Το πρωτο δικο σου βιωμα "μοιαζει" με αυτο που αναφερει και ο ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ.
Αν μπορεις να αναφερθεις περισσοτερο σε αυτο ισως η ομοιοτητα να αποκτουσε υποσταση.

Οσο για το δευτερο ειναι μαλλον "κατι" εντελως διαφορετικο και απο αυτα τα γεγονοτα που επιβεβαιωνουν την αληθεια και τη ζωντανια της ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΠΙΣΤΗΣ μας.

Σχετικα με το θεμα τωρα εγω προσωπικα δεν εχω εμπειρια τετοιου βιωματος αμεσα.

Εχω ομως την μαρτυρια ενος ατομου το οποιο εκανε αποπειρα αυτοκτονιας και σωθηκε χαρη στη μεταφορα του στο νοσοκομειο.
Σε ερωτηση μου για το αν αληθευουν αυτο που λεγεται περι του περασματος μεσα απο το τουνελ του φωτος μετα την "απομακρυνση" απο το σωμα, μου το επιβεβαιωσε χωρις ομως να θελησει πει περισσοτερες λεπτομερειες.
Το μονο που "σχολιασε" ηταν το εντονο συναισθημα που ειχε, του γιατι να επιστρεψει πισω, οταν σταματησε η κινηση προς το εσωτερικο φως και ενιωσε οτι θα επεστρεφε.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 1 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center