Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

προτάσεις φιλοσοφικών ταινιών-η φιλοσοφία στον κινηματογράφο
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 25, 2004 7:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: προτάσεις φιλοσοφικών ταινιών-η φιλοσοφία στον κινηματογράφο Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλοσοφικές ταινίες (σε "dvd");
Η φιλοσοφία στον κινηματογράφο είναι ανθηρή και πλούσια!
Όμως, αφού προτέινετε, θα προτείνω "καγώ"!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Julianus
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 269

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 25, 2004 9:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλος ο Ταρκόφσκι, όλος ο Μπέργκμαν, όλος ο Βισκόντι.... και πάει λέγοντας! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 25, 2004 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ταρκόφσκι!!!!! Τα είπες όλα, φίλε Julianus! Eίναι, όντως κορυφαίος!!!!!!!!!! Έχεις κανά dvd του?

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την vv στις Σαβ Νοέ 27, 2004 6:56 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 25, 2004 10:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Julianus έγραψε:
όλος ο Μπέργκμαν


Τι λες Juliane, ενώνουμε τις δυνάμεις μας στην παρτίδα του "σκακιού"? Θα τον νικήσουμε λες? Κατάλαβες τι εννοώ! Τι μάχη ε! Τι ρίσκο πήρε! Διγενής!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την vv στις Παρ Νοέ 26, 2004 4:22 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Julianus
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 269

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 25, 2004 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Έχεις κανά dvd του?


γιεεεεπ έχω τον Αντρει Ρουμπλιώφ και την Θυσία, αλλά τα έχω δει σχεδόν όλα τότε που είχα ακόμη φιλοσοφικές ανησυχίες! Θα ξεχώριζα επίσης το Στάλκερ (βαθυτατα φιλοσοφημένο) και το Σολάρις, αν και ο ίδιος ο Ταρκόφκυ το θεωρούσε ως την χειρότερή του ταινία (αδίκως, κατ'εμέ).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 3:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vv έπεσες διάνα. Αυτό το διάστημα σκεφτόμουν να ανοίξω μια ανάλογη θεματική και κυριολεκτικά τρελλάθηκα όταν την είδα.
Ο κινηματογράφος φίλε μου, είναι το στοιχείο μου.
Αν όντως σε ενδιαφέρει, έχω να σου προτείνω "κατεβατό" ολόκληρο ταινιών.
Όπως βλέπω είναι ενημερωμένος και ο Julianus, οπότε θα μπορούσαμε με αφορμή κάποιες ταινίες (πρόσφατες, ή παλιότερες) να θίγουμε διάφορα φιλοσοφικά θέματα.
Ο Ταρκόφσκι είναι ο κορυφαίος ποιητής της έβδομης τέχνης και ο Μπέργκμαν ο κατ'εξοχήν "υπαρξιστής" της .
Ακούω προτάσεις και σχόλια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 4:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΥΓΕ, Κούρε! Ναι, με ενδιαφέρει απόλυτα και θα ήθελα το κατεβατό σου! Είμαι κι εγώ κολλημένος με τον κινηματογράφο (με το "dvd", όχι με το "cinema").
Η προοπτική που ανοίγεις, να θιγουμε διάφορα φιλοσοφικά θέματα με αφορμή κάποιες ταινίες είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Με ενδιαφέρουν κυρίως οι σύγχρονες.
Μάλιστα σκέπτομαι να "γυρίσω" μία, καθαρά ερασιτεχνικά με την κάμερά μου, για ιδιωτική χρήση! Μοντάζ, μουσική, όλα! :-)
Υπάρχει και ο αφηρημένος κινηματογράφος!
Μετά τη λίστα, κάνε μια επέκταση. ;-)
Απ' ότι είδα είστε και οι δύο πολύ ενημερωμένοι! Ας ανοιχτούμε, για να μάθουμε ακόμη περισσότερα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 4:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eπίσης θα με βοηθούσατε, αν κάνατε και μια αναφορά στον φιλοσοφικό κινηματογράφο που οι δημιουργοί του παίζουν κι ως πρωταγωνιστές!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vv gia to teleutaio sou proteino fiodor jodorowski tis tainies "el topo" kai "the holly mountain"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 6:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Danke, Kaneis. Πες και κανα δυο λόγια, αν μπορείς, περί τίνος πρόκειται το καθένα. Υπόθεση;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Julianus
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 269

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 26, 2004 9:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Jodorowsky? O ορισμός του cult... και της ψυχεδέλειας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 27, 2004 3:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το "El Topo" είναι ένα μυστικιστικό γουέστερν και το "ιερό βουνό" μια ταινία μυστικιστικής εμπειρίας, με ήχους αλλά χωρίς λόγια και εικόνες ψυχεδελικής μαγείας (θα τις βρείς αν δεν είσαι τυχερός, μόνο σε κάποιο ενημερωμένο βίντερο κλαμπ).
Η άλλη του ταινία είναι το "Santa Sangre" (αυτήν βρίσκεται πιο εύκολα), μια ταινία γεμάτη από ντελιριακές μπαρόκ εικόνες σχιζοφρενικών οραμάτων.
Αληθινή βουτιά στο ασυνείδητο!

Ψάχνω στα κιτάπια μου vv και επανέρχομαι...
Πές μας όμως κάποιες αγαπημένες σου ταινίες, για να μάθουμε και τα γούστα σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 27, 2004 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ, Koure! Και με το πρώτο σου πρώτο μήνυμα στο Filosofia.gr ανέπτυξες θέμα με φιλοσοφία και 7η τέχνη. Τρομερά ενημερωμένος. Γι' αυτό ήθελά να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει τίποτα σπουδές στον κινηματογράφο. Κι αν ναι, να μου δώσεις κάποια "tips" πάνω στις ταινίες με ερασιτεχνική κάμερα.

Λοιπόν, οι αγαπημένες μου ταινίες είναι:

"21 gramms" (21 γραμμάρια), του Alejandro Gonzalez Inarritu

= σε μια φαινομενική τυχαιότητα και παράλογο σύμπαν, το σύμπαν συνωμοτεί στις ζωές τριών ανθρώπων' το, φαινομενικα, χάος, παράλογο και τυχαίο αίρονται.



"Elling", του Petter Nass

= κοινωνικό-υπαρξιακό δράμα, το πρόβλημα της μοναξιάς και το άνοιγμα.



"Levity", του Ed Solomon

= υπαρξιακό-ενοχικό δράμα που κινείται ανάμεσα στην αιώνια απελπισία-καταδίκη της συνείδησης και την λύτρωση' τον αθεϊσμό και τον χριστιανικό υπαρξισμό.



"Hamlet", του Zeffirelli



"L' Homme du Train", (ο άνθρωπος του τραίνου), του Patrice Leconte

= χαμένες ευκαιρίες ζωής και έξοδος απ' τη μοναξιά.



"The seventh seal", του Bergman

= υπαρξιακό, περί θανάτου, βασικό μοτίβο ο αθεϊσμός και η θανατοφοβία)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 28, 2004 2:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

otan piga na do an itan fiodor i theodor epananakalipsa oti ton jodorowsky telika ton lene alejandro.telos panton..iparxei kai i tainia "to agio aima"pou den exo kataferei na vro.

gia ton lynch ti exete na peite?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 28, 2004 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vv ναι, έχω σπουδάσει κινηματογράφο.
Όσο για τα tips που ρωτάς, εκείνο που μετράει είναι ο συνεχής πειραματισμός.
Χρειάζονται βέβαια και κανά δυό βιβλία (αν δεν σ'ενδιαφέρει η περαιτέρω εμβάθυνση, παρά μόνο τα στοιχειώδη - αν πάλι σ'ενδιαφέρει εδώ είμαι εγώ).
Το "Κινηματογράφηση και η τεχνική της" από τις εκδόσεις "Κωτσιανά", είναι ένα πλήρες βιβλίο για όλα όσα χρειάζεται ένας ερασιτέχνης κινηματογραφιστής (αν και δύσκολο να το βρεις πλέον).
Η "γλώσσα του κινηματογράφου" από εκδ. Κάλβος, είναι το καταλληλότερο για να μάθει κάποιος τα εκφραστικά εργαλεία του κινηματογράφου και με ποιον τρόπο αυτά δομούν την "γλώσσα" του, ενώ θα μπορούσες να αγοράσεις και μια ιστορία του κινηματογράφου για να πληροφορηθείς τόν τρόπο με τον οποίο κάποιοι άλλοι χρησιμοποίησαν αυτά τα εκφραστικά μέσα (το ποιόν και την φιλοσοφία των διάφορων αισθητικών ρευμάτων καθώς και των διάφορων στυλ κινηματογράφησης).
Το πιο καλό βιβλίο ιστορίας για μένα, είναι το "Ιστορία του κινηματογράφου" του Στάθη Βαλούκου απο εκδ. Αιγόκερως.
Αν πάντως πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξεις κάποιο, να επιλέξεις την "γλώσσα του κινηματογράφου".
Μετά εκείνο που απομένει και τελικά εκείνο που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι να πάρεις την κάμερα και ν'αρχίσεις τους πειραματισμούς.

Γίγαντα, οι ταινίες που αναφέρεις είναι από τις αγαπημένες μου (εκτός από τον "Άμλετ" του Τζεφιρέλλι, που δεν είδα ακόμα γιατί είμαι λίγο προκαταλειμένος με τον τελευταίο, τον θεωρώ ολίγον "ρηχό" σαν σκηνοθέτη).
Θα επανέρθω με κάποια λίστα πρόσφατων ταινιών (από δεκαετία 80 και μετά) και τις οποίες θα μπορείς να βρεις σε κάποιο βίντεο κλάμπ.
Και φυσικά ο Ντέιβιντ Λιντς kaneis, θά'ναι μέσα σε αυτήν!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Επόμενο
Σελίδα 1 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center