Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πέθανε ο Κώστας Αξελός
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Φίλε μου
Οι Θεωρίες του Ράσελ είναι όλες θεωρίες αθέου. ΚΑΝΕΙΣ ΑΘΕΟΣ δεν κατάφερε να σταθεί εμπρός σε ένθεους οι οποίοι ανέλυαν την αρχαία Ελληνική παραδοχή ότι τίποτα δεν γεννιέται εκ του μη όντος.

Για να αποκτήσουν οντότητα οι θέσεις του έπρεπε να ευφέβρει μία θεωρία η οποία να δείχνει ότι γίνεται να γεννηθεί κάτι εκ του μη όντος. Έτσι παρουσίασε το παράδοξο για το οποίο κόντεψε να διαγραφεί από την επιστημονική κοινότητα η οποία τότε δεν έφερε απλά επιστήμονες αλλά καθηγητές επιστήμονες, οι οποίοι ήταν πρώτα φιλόσοφοι και μετά επιστήμονες.
Αγαπητέ μου, φλυαρείς άσκοπα. Δεν σε ρώτησα για τον αθεισμό του Ράσελ αλλά αν από το παραπάνω παράδοξο συμπεραίνεις ότι είναι μηδενιστής. Η συγκεκριμένη μου αυτή ερώτηση απαιτεί μια εξίσου συγκεκριμένη απάντηση. Δεν νομίζεις; Και μην αγκιστρώνεσαι από τον αφελή και πλέον ανιστόρητο ισχυρισμό ότι κάθε αθειστής είναι απαραίτητα μηδενιστής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης

Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου opyrgos

Αληθινά άθεος μη μηδενιστής ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σταθεί φιλοσοφικά. Η μη ένθεη κατάσταση στηρίζεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ότι μπορεί να προέλθει ζωή εκ του μη όντος και αυτό είναι που προσπάθησε ο Rasel να εισάγει στην φιλοσοφία.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κατανοήσω, από το παράδοξο τον μηδενισμό του Ράσελ καθώς ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ φέρουν την φιλοσοφία του μηδενισμού ως στοιχείο. ΤΟ παράδοξο είναι το εργαλείο στα χέρια του Ράσελ το οποίο προέκυψε αφού είχε ήδη εκδηλώσει την φιλοσοφία του.

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ούτε τ' όνομά του δεν ξέρεις να γράφεις,θα ξέρεις τη φιλοσοφία του;
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Darkmind
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:

Μπαρμπούτρσαλα ψιλοκομμένα.
Τέτοιο λόγο αντιμετώπιζε ο Αξελός και είπε ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ φιλόσοφοι σήμερα.

Τι σχεση έχουν οι άθεοι με την αρχαία τραγωδία;;;
Πως μπορεί να είναι άθεος αυτός που στον λόγο του φέρει απόψεις ύπαρξης ΘΕΟΥ και ΘΕΟΤΗΤΩΝ όπως ο Επίκουρος;;;;;

ΥΠΟΥΛΗ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΑ ΥΠΟΚΙΝΟΜΕΝΗ ΑΓΝΟΙΑ είναι η αναφορά ως άθεου του Επικουρου που στόχο έχει το πριόνισμα των αρετών που δίδαξαν ΑΑΠΑΝΤΕΣ οι αρχαίοι φιλόσοφοι.

Έχουμε να κάνουμε με αστροπελέκι δεν εξηγείται αλλιώς.

ΧιΓιώργη σε πειράζανε συνέχεια τα άλλα παιδιά όταν ήσουνα μικρός και βγήκες έτσι; Ή μεσολάβησε κάτι άλλο μετέπειτα;

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Darkmind
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 3:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν είπε ο Darkmind ότι ο Επίκουρος ήταν άθεος.Είπε ότι η επικούρεια αντίληψη για τους θεούς τους καθιστούσε άχρηστους,αφού δεν μπορούν να παρέμβουν στον κόσμο.

Δεν άκουσα απάντηση ΧιΓιώργη!!

Και μιας και ξανασυζητάμε τον Επίκουρο : Στη θεωρητική συζήτηση κερδισμένος βγαίνει αυτός που έχασε, στο βαθμό που έμαθε κάτι περισσότερο.

Έμαθες κάτι έτσι δεν είναι;

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ, ποιός σου είπε πως αληθινά άθεος μη μηδενιστής δεν γίνεται να σταθεί φιλοσοφικά;! Όσο για το αν ήταν η παραδοχή ότι μπορεί να προέλθει ζωή εκ του μη όντος εκείνη που προσπάθησε να εισάγει στη φιλοσοφία ο Ράσελ, τότε μάλλον δεν έχεις υπόψη σου ποιά ήταν η πραγματικά μεγάλη συνεισφορά του στη φιλοσοφία.

Πώς δεν χρειάζεται να κατανοήσεις από το παράδοξο του Ράσελ το μηδενισμό του αφού εσύ είσαι ο πρώτος που τον συμπέρανες; Aλλά πώς να κατανοήσεις ακόμα και το τί λέει όταν νομίζεις πως όλες οι γραφές του φέρουν το μηδενισμό ως στοιχείο! Μια αναδρομή τόσο στην έννοια του μηδενισμού όσο και στα έργα του Ράσελ, δεν θα έβλαπτε! Όχι τίποτε άλλο, αλλά επειδή εσύ στιγμάτισες τους "φαφλατάδες" στη φιλοσοφία.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Κυρ Απρ 25, 2010 5:59 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου opyrgos

Η αρχή της μηδενιστικής φιλοσοφίας είναι η παραδοχή ότι υπάρχει γέννηση εκ του μη όντος.

Η αρχή της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας είναι ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν γεννιέται εκ του μη όντος.

Αν δεν υπάρχει ΖΩΣΑ και ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ σε ΥΠΑΡΚΤΟ ΕΠΕΡΤΑΤΟ ΟΝ δεν γίνεται να υπάρχει ζωή στο σημερινό σύμπαν. Αυτή είναι η ένθεη κατάσταση η οποία ορίζεται και από τις επιστημονικές ανακαλύψεις και όπως παρουσίασα συνολικά στα τρία θέματα ύπαρξης Θεού με τελευταίο αυτό που αναφέρθηκα στις έρευνες για την παρασκευή του DNA που είναι η απαρχή της ζωής.

Κατανοείς λοιπόν από ππου πηγάζει η θεώρησή μου ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ άθεος να μην είναι μηδενιστής. Υπάρχουν πολλοί που ΛΕΝΕ ότι είναι άθεοι γιατί πολύ απλά δεν έχουν εμβαθύνει σε θέματα φιλοσοφίας αν και στην ουσία οι θεωρίες τους είναι θεωρίες άθρησκων ή απλά άπιστων.

Ο Ράσελ ήταν ΠΛΗΡΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΗΜΕΝΟΣ και για να στηρίξει τις απόψεις του ασπάστηκε τον μηδενισμό αλλά δεν μπορούσε να ανακαλύψει ΤΙΠΟΤΑ για να τεκμηριώσει την γέννηση εκ του μη όντος. Οι επιστήμονες της εποχής τον κατάλαβαν τότε και τον έβαλαν στην θέση του.

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που θεωρεί το παράδοξο απόπειρα αποδείξεων της μηδενιστικής φιλοσοφίας και δεν θεωρώ ότι μόνο έγώ είχα την ικανότητα να κατανοήσω κάτι τέτοια. Θεωρώ ότι θα υπάρχουν πολλοί ακόμη που μίλησαν παρόμοια με εμένα και είναι τυχαίο το γεγονός ότι συναντήσατε τα σχετικά ειπωμένα πρώτα από εμένα.

Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 20, 2010 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν πεις τα ψέματά σου,δε μπορείς να ζήσεις,ε;

Ποιοι επιστήμονες τον έκαναν πέρα;Τα είδωλα της χωρίς λογική αναστολή φαντασίας σου;
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 1:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ, κατά πρώτον, επέτρεψέ μου να σου πω πως αυτή η παραδοχή που αναφέρεις δεν είναι αρχή καμιάς φιλοσοφίας. Και σίγουρα ούτε του μηδενισμού. Η πληρέστερη αποκρυστάλλωση της έννοιάς του γίνεται από τον Νίτσε (που σε αντίθεση με τους ανιστόρητους δεν είναι σε καμία περίπτωση μηδενιστής): «Μηδενισμός: λείπει ο σκοπός, λείπει η απάντηση στο "γιατί;". Τι σημαίνει μηδενισμός; Οτι οι υπέρτατες αξίες χάνουν κάθε αξία».

Για να κατανοήσουμε καλύτερα την έννοια του μηδενισμού, θα πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή σε αυτή τη φράση: «χάνουν κάθε αξία». Εδώ βρίσκεται όλη η ουσία του. Οι ανώτατες αξίες δεν χάνουν την αξία τους μέσω της κριτικής. Αντίθετα είναι εγγενές χαρακτηριστικό της ανάπτυξής τους ότι χάνουν την αξία τους από μόνες τους. Αυτό σημαίνει μηδενισμός. Αλλά από την εσφαλμένη αντίληψη της έννοιάς του είναι λογικό να καταλήξεις σε ανόητα συμπεράσματα, φτάνοντας στο σημείο να χαρακτηρίσεις τον Ράσελ μηδενιστή!

Κατά δεύτερον, η αρχή πως τίποτα δεν γεννιέται εκ του μη όντος δεν είναι αρχή της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας. Ούτε βέβαια η γέννηση από το μηδέν, από το μη Ον, όπως λέει ο Καστοριάδης, είναι εκατό τοις εκατό ελληνικών απαρχών. Η αρχαία ελληνική φιλοσοφία, που διατρέχει άλλωστε μια περίοδο περίπου 11 αιώνων, είναι πλούσια και ποικίλη και, όπως καταλαβαίνεις, και μόνο η σκέψη να της αποδώσουμε γενικές αρχές είναι αφελής. Ας προσέχουμε λοιπόν τί λέμε!
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 1:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι γενικές αρχές της ελληνικής φιλοσοφίας είναι η ίδια η γέννηση της φιλοσοφίας.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου opyrgos

Αναφέρθηκα στην γενική γραμμή της μηδενιστικής φιλοσοφίας. Σκοπός τους ήταν ΠΑΝΤΑ η διαστροφή και η διαφθορά. Οι αρχαίοι είχαν ως σημαία την αρετή.

Δεν θα δεις αληθινούς μηδενιστές να τιμούν τους αρχαίους Έλληνες και αν το πράξουν θα στρεβλώσουν τα αληθινά νοήματα αυτών.

Δεν μπορώ και δεν έχω τον χρόνο αλλά ούτε την θέληση να αναλύσω τις φιλοσοφίες. Συνήθως αυτός που αναλύει γραμμές φιλοσοφίας διαλύει τις έννοιες που ανέλυσαν οι φιλόσοφοι καθώς τους κατηγοριοποιεί και τους βάζει ταμπέλες που δεν τους αρμόζουν. Υποθετικά σου αναφέρω ότι πληθώρα φιλοσόφων που χαρακτηρίστηκαν Νεοπλατονικοί δεν είχαν ιδέα από την διδασκαλία του Πλάτωνα και πολλοί από αυτούς δεν ήταν καθόλου φιλόσοφοι. Ήταν κάτι αγύρτες συκοφάντες οι οποίοι γυρνούσαν από αγορά σε αγορά κατά πως έγραψε κάπου ο Επίκτητος το οποίο σημείο δεν δύναμαι να θυμάμαι αυτήν την στιγμή.

Κατανοείς ότι δεν βρίσκω τον λόγο να χάνουμε τον χρόνο μας σε άσκοπες αναλύσεις. θέλω να γράψω λίγες αράδες ακόμη σε δύο θέματα και να αποχωρήσω σιγά σιγά και αυτό γιατί δεν αντέχω τις αρλούμπες όπως αυτή του Νεοφώτιστου παραπάνω που είναι φράσεις εντυπωσιασμού αλλά ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ και ουσία.

Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 1:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σ' εντυπωσίασα,ε; Κι εσύ εμάς με τις ατράνταχτες αποδείξεις σου. Κράτησε τες για τη φορολογική σου δήλωση!
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 1:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σ' εντυπωσίασα,ε; Κι εσύ εμάς με τις ατράνταχτες αποδείξεις σου. Κράτησε τες για τη φορολογική σου δήλωση!

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ εγώ για την ΣΤΕΙΡΑ απόρριψη που έγινε από μέρους σου των θεωρητικών αποδείξεων που παρουσίασα.

Ο ΕΧΩΝ ΝΟΥ ΚΑΤΑΝΟΕΙ.

Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιστορικά στοιχεία ζητήσαμε,όχι λόγια του αέρα,ιδιαίτερα όταν αυτός κατεβαίνει απ' τις άνυδρες ψυχρές στέπες της θρησκοληψίας σου.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 2:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι γενικές αρχές της ελληνικής φιλοσοφίας είναι η ίδια η γέννηση της φιλοσοφίας.
Ή ο θάνατός της!

Αγαπητέ μου ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ, αυτή που ανέφερες δεν είναι καν γραμμή καμιάς φιλοσοφίας, πόσο μάλλον της μηδενιστικής. Όσο για το αν ο σκοπός της ήταν πάντα η διαστροφή και η διαφθορά, εδώ πραγματικά με τέτοια επιχειρήματα γελάμε! Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά, αν είχαν κάτι ως σημαία οι αρχαίοι αυτό δεν ήταν σε καμιά περίπτωση η αρετή, αλλά η λογική και το επιχείρημα. Επίσης, ποιός σου είπε ότι μηδενιστές φιλόσοφοι δεν τιμούν τους αρχαίους Έλληνες;!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center