Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ελεύθερη Βοσκή
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ελεύθερη Βοσκή Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Κάπου θυμάμαι να κατηγορήθηκα πως παραβγάζω τα προσωπικά μου στη φόρα. Παιδιά συνέλθετε. Ολόκληρη ψυχαναλυτική σχολή υπάρχει για τον "Κοινοτισμό". Στο κάτω - κάτω καλύτερα να βγάζεις τα προσωπικά σου, παρά υστερία. Και καλά εμείς τα θηλυκά, που δικαιολογούμαστε και οργανικά. Αλλά τα αγοράκια; Τι δικαιολογία έχουν για όλο αυτόν τον ευτράπελο σκουπιδοπόλεμο που διεξάγουν;
Να λοιπόν ένα πεδίο ειδικά αφιερωμένο στο να βγάζουμε τα προσωπικά μας, χωρίς αναστολές ούτε περιεχομένου ούτε γλώσσας - όσο βέβαια επιτρέπεται από την διαχείριση που έχει και την νομική ευθύνη περί των γραφομένων.
Γράψτε τι φάγατε σήμερα - αν είναι δυνατόν με μαγειρικές λεπτομέρειες.
Γράψτε με ποιες στάσεις κάνατε έρωτα χτες το βράδυ (όσες και όσοι κάνατε).
Γράψτε κάτι έξυπνο που είπε το καμάρι το παιδάκι σας ή ο τιμημένος σύντροφός σας.
Γράψτε κάτι ηλίθιο που είπε ο βλαξ ο προϊστάμενος ή ο χυδαίος συνάδελφός σας.
Γράψτε την τελευταία λαμπερή ατάκα ή θολό ανέκδοτο που ακούσατε.
Εν πάση περιπτώσει, Γράψτε ότι σας ενοχλεί και ότι σας ηδονίζει. Μην τα κρατάτε μέσα σας, να σας πνίγουν και να σας κάνουν να ξεσπάτε αλλού.
Και όποιος διαμαρτυρηθεί ότι αυτά δεν έχουν σχέση με τη φιλοσοφία και πει ότι εδώ δεν είναι psyhanalysi.gr, ας δοκιμάσει πρώτα λίγο, και θα δει τι λαμπρές ιδέες μπορούν να βγουν από την ελεύθερη έκφραση, τον ελεύθερο συνειρμό, την ελεύθερη βοσκή τελικά!



Razz Twisted Evil Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελεύθερη Βοσκή Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora
έγραψε:

Και όποιος διαμαρτυρηθεί ότι αυτά δεν έχουν σχέση με τη φιλοσοφία και πει ότι εδώ δεν είναι psyhanalysi.gr, ας δοκιμάσει πρώτα λίγο, και θα δει τι λαμπρές ιδέες μπορούν να βγουν από την ελεύθερη έκφραση, τον ελεύθερο συνειρμό, την ελεύθερη βοσκή τελικά!

Μια και ειπες "ελευθερο συνειρμο", τι ξερεις περι αυτου ; Cool
Περι του συνειρμου μονο γιατι η ελευθερια ειναι "σχημα" λογου... Wink
Ανευ ουσιαστικου περιεχομενου και πραγματικης εφαρμογης... Evil or Very Mad
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οσο καλο & αν θελουμε να κανουμε, παντα θα καταστρεφουμε & θα τα κανουμε χειροτερα απο οτι ειναι
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 3:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελεύθερη Βοσκή Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Μια και ειπες "ελευθερο συνειρμο", τι ξερεις περι αυτου ; Cool
Περι του συνειρμου μονο γιατι η ελευθερια ειναι "σχημα" λογου... Wink
Ανευ ουσιαστικου περιεχομενου και πραγματικης εφαρμογης... Evil or Very Mad

Razz

Καλέ μου skapaneas, κάποιος με έβαλε αυτές τις τελευταίες μέρες και διάβασα με προσοχή τις παλιές σου δημοσιεύσεις. Ομολογώ ότι όλη η συζήτηση ξεκίνησε από μια πρώτη μου αρνητική αντίδραση σε κάποιες σου πρόσφατες, και μου υποδείχθηκε ότι είχα λάθος να κρίνω έτσι αυθόρμητα και αντανακλαστικά ορμώμενη από τις δικές μου ιδεοληψίες. Και είχε δίκιο.
Μπορεί να εξακολουθώ να διαφωνώ μαζί σου στη βασική άποψη περί ενός μοναδικού παντογνώστη και παντοκράτορα θεού, αλλά εκτίμησα - όσο μπόρεσα να το καταλάβω - το βάθος και την ευρύτητα της σκέψης σου.
Και επίσης ομολογώ, ότι ήταν κάποιες από αυτές τις δημοσιεύσεις σου που μου δημιούργησαν το ερέθισμα να εκφράσω κάτι που από πριν υπήρχε μέσα μου σαν ανάγκη.
Το να μπορούμε κάπου - κάπου να εκφραζόμαστε όχι "στημένα' με τις προκαταλήψεις και τις προδιαγραφές μας, αλλά με ότι μας έρχεται εκείνη τη στιγμή να καταθέσουμε, είτε από τις άμεσες εμπειρίες μας είτε από ότι περνά απ' το μυαλό μας.
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να εκφράσω αυτό που θέλω να πω. Εδώ είμαστε όμως για να δούμε τη συνέχεια! Αν υπάρξει σχετικό ενδιαφέρον...



Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελεύθερη Βοσκή Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
... η ελευθερια ειναι "σχημα" λογου... Wink
Ανευ ουσιαστικου περιεχομενου και πραγματικης εφαρμογης... Evil or Very Mad

Razz Twisted Evil Razz

Η ελευθερία είναι κάτι που είτε το εξασκούμε με ελεύθερη επιλογή είτε κάτι που το αρνιόμαστε πάλι με ελεύθερη επιλογή.
Δεν είναι ειρωνικό αυτό;



Razz Embarassed Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ τάσομαι υπέρ αυτών που σε κατηγορούν.Φιλοσοφικό φόρουμ είναι εδώ,τι δουλειά έχουν τα προσωπικά σου;Μπες σε κανένα άλλο φόρουμ με κουτσομπολιά άμα θες,δεν μας ενδιαφέρει τι τρως ούτε τι σου λέει ο 'καλός' σου να κάνεις..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2010 11:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Εγώ τάσομαι υπέρ αυτών που σε κατηγορούν.Φιλοσοφικό φόρουμ είναι εδώ,τι δουλειά έχουν τα προσωπικά σου;Μπες σε κανένα άλλο φόρουμ με κουτσομπολιά άμα θες,δεν μας ενδιαφέρει τι τρως ούτε τι σου λέει ο 'καλός' σου να κάνεις..

http://www.youtube.com/watch?v=_aIhh9nFYv4
Razz
Καλό μου αγόρι, υποψιάζομαι ότι αν δεν εκτραχηλιστούμε τελείως σε προσωπικές εξυβρίσεις, θα το διασκεδάσουμε. Ιδού λοιπόν:
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=62807#62807
Tesla έγραψε:
Ποιο είναι το νόημα της ζωής ;;
Αυτη η ερώτηση με απασχόλησε πολύ τα τελευταία χρόνια και χρειάστηκε να περάσω μια όχι τόσο καλή περίοδο της ζωής μου για να την απαντήσω.Το νόημα της ζωής,για τα ανθρώπηνα όντα,όπως μπορώ να το κατανοήσω εγώ δεν είναι τίποτα άλλο απο την ΕΥΤΥΧΙΑ.Αφερέστε την απο ένα άτομο και θα δείτε οτι δεν έχει νόημα να ζεί.Προσπαθήστε να πείσετε έναν ευτυχισμένο άνθρωπο να αυτοκτονήσει και θα καταλάβετε οτι αυτό δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ,ακόμη και η ελπίδα του να γίνεις ευτυχισμένος,έχοντας καμία αλλου είδους ευτυχία πάνω σου,σε κάνει εν μέρη ευτυχισμένο(ένας λόγος γιατί τόσοι δούλοι και δυστυχισμένοι άνθρωποι δεν αυτοκτόνησαν στην πορεία της ιστορίας).
Αν το καλοσκεφτούμε,όλες μας οι κινήσεις σχετίζονται με την μακροχρόνια ή βραχυχρόνια ευτυχία και αν δεν γίνετε αυτό τότε έχουμε πέσει θύματα του συστήματος και του εαυτού μας.
Θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν κάποιος μπορεί να μου αποδείξει οτι ο συλογισμός μου είναι λάθος και είμαι ανοιχτός σε κάθε είδους αντιπαράθεση.

Τώρα, γιατί σε μένα το χαζουλοξανθοκοκκινομάλλικο τα παραπάνω, με όλη τους την λειτουργική ανορθογραφία, μου φαίνονται σαν μια απόπειρα, μια ανάγκη προσωπικής εξομολόγησης, που όμως όπως λέμε στα Επτάνησα "σφίχτηκε, σφίχτηκε αλλά του βγήκε κλανιά αντί κουράδα";
Εγώ δεν άνοιξα ένα θέμα για να βγάλω τα δικά μου προσωπικά, αλλά για να δώσω την ευκαιρία να το κάνει καθένας και καθεμία που το χρειάζεται. Και υποστήριξα και υποστηρίζω ότι έτσι μπορούν να προκύψουν και σπουδαίες ιδέες εκτός από και παράλληλα με την ψυχική κάθαρση. Να λοιπόν που αποδείχνεις το δίκιο μου. Βγάλε λοιπόν αγόρι μου την οργή σου!



Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κακό μου κορίτσι,δεν έχω κανένα σκοπό να ανταλλάξω βρισιές μαζί σου.

Παράθεση:
Τώρα, γιατί σε μένα το χαζουλοξανθοκοκκινομάλλικο τα παραπάνω, με όλη τους την λειτουργική ανορθογραφία, μου φαίνονται σαν μια απόπειρα, μια ανάγκη προσωπικής εξομολόγησης, που όμως όπως λέμε στα Επτάνησα "σφίχτηκε, σφίχτηκε αλλά του βγήκε κλανιά αντί κουράδα";


Γιατί όπως είπες,είσαι χαζουλοξανθοκοκκινομάλλικο.Από εκεί πας να στηριχτείς για να αντιπαραθέσεις;Από την μια γραμμή που έγραψα που σχετίζεται με την προσωπική μου ζωή,και που προφανώς δεν την έγραψα για αυτοπροβολή αλλά γιατί συνδέεται με τον συλλογισμό μου που προφανώς δεν κατάλαβες;Το 90% των δημοσιεύσεών σου αποτελείται από άσκοπες τοποθετήσεις του στιλ ''ο καλός μου με έχει βάλει σε υγιεινή διατροφή - βραστό κοτόπουλο με πατατούλες, καροτάκια και σέλινο'' και δεν συμμαζεύεται,που δεν προσφέρουν ούτε το παραμικρό σε αυτόν τον ιστότοπο.Και ναι είμαι ανορθόγραφος,γιατί έχω σκατά μνήμη και κάθε φορά που μαθαίνω ορθογραφία μετά από δύο μήνες την ξεχνάω.Έχεις πρόβλημα;


Παράθεση:
Εγώ δεν άνοιξα ένα θέμα για να βγάλω τα δικά μου προσωπικά, αλλά για να δώσω την ευκαιρία να το κάνει καθένας και καθεμία που το χρειάζεται.


Μόνο που εγώ δεν μίλησα για το θέμα που άνοιξες.

Αυτό ήταν το τελευταίο μου ποστ που σου απευθύνω το λόγο γι αυτό το θέμα.Όπως είπα,άμα θέλεις να λες για κοτόπουλα,πατάτες και καρότα βρες κανένα φόρουμ που να σχετίζεται με την μαγειρική,εδώ είναι φιλοσοφικό φόρουμ.

Υ.Γ. Και οι φωτογραφίες καταντάν κουραστικές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 12:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora και εγω θα σε παρακαλουσα να μαζευοσουνα λιγο... οχι ετι εχω καποιο προβλημα αλλα τα κειμενα σου ειναι κουραστικα με τα τοσα ακυρα που πετας... πραγματικα δεν ενδιαφερει κανεναν η διαιτα σου ουτε ο καλος σου. Αν εχεις να πεις κατι για τον εαυτο σου που προσθετει στην κουβεντα που κανεις φυσικα και πρεπει να το πεις αλλα μην το καταντησουμε και cosmopolitan εδω μεσα..το υφος αυτο ( που ως φεμινιστης του μισω ) δεν με αφηνει να δωσω σημασια στην ουσια των οσων λες για αυτο αν θες περιορισου στα ουσιαστικα και ασε τις χαζογκομενιστικες σαλτσες..

ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 2:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ ψηφίζω eleonora...

και τι έγινε αν κάποιος πει τις παρατηρήσεις του από την ζωή του. Η ζωή μας δεν έχει καλά και κακά επίπεδα. Η ζωή μας μπορεί να χαρακτηρίζεται αλλά είναι αυτή που είναι, μια μοναδικότητα. Κυριολεκτικά δεν έχουμε άλλη ζωή όσο ζούμε τουλάχιστον....και ότι ξέρουμε, ότι μας συμβαίνει σηματοδοτεί αυτή τη ζωή μας. Η eleonora μας καλεί να την αποδελτιώσουμε, να την ξεφυλλίσουμε και όχι να την ξεφτιλίσουμε. Ξεφτιλίζει κανείς την ζωή όταν την χαρακτηρίζει ο ίδιος, γιατί αν δεν είναι ημίθεος για να είναι τόσο ικανός, ή θα την βλέπει υπερβολική ή θα την βλέπει αποκρουστική, σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι αυτή που πράγματι είναι. Το ξεφύλλισμα από την άλλη δεν είναι παρά μια προβολή μας χωρίς χαρακτηρισμούς. Και μόνο η επισήμανση μέρους της ζωής μας δηλώνει ότι κάτι σημαίνει, χωρίς να το χαρακτηρίζει, κρατώντας την μοναδικότητά του. Το να μοιράζεις τμήμα της ζωής σου δεν δημιουργείς ζωή σε κάποιον, τον κάνεις όμως θεατή, και η θέαση είναι και αυτή μια λειτουργία της ζωής. Αρέσει στον άνθρωπο να παρατηρεί. Τι πιο φυσικό λοιπόν να προσφέρουμε και τον δικό μας εαυτό προς παρατήρηση. Ουσιαστικά...στο δρόμο δε κυκλοφορούμε με κουκούλες, λουζόμαστε, φτιάχνουμε τα κεφάλια μας για να ξεχωρίζουν....να γίνονται εύκολα παρατηρήσιμα. Ο άνθρωπος δηλαδή ακόμα και στην μετακίνησή του, φέρει πράγματα και υιοθετεί συμπεριφορές για να γίνεται προϊόν παρατήρησης. Και είναι φυσικό να ξεχωρίζουμε το μοναδικό....από το "ξεφτιλισμένο" παρουσιαστικό καρμπόν. Ορισμένοι/νες κρύβοντας την μοναδικότητά τους επιλέγουν το καρμπόν, την συμπεριφορά ανάτυπο, επιλέγοντας το πρότυπό τους. Και δω συμβαίνει αυτό, και γίνεται φανερό από την στάση ορισμένων να εξειδικεύονται μονίμως σε ένα θέμα...και κάθε τι που συζητάμε να το γυρίζουν σε αυτό. Είναι και αυτή τακτική καρμπόν.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν είναι να έρχεται εδώ να τα αφήσει όποιος έχει πράγματα που δεν κάνει να κρατήσει μέσα,κάτι σαν καθαρτήριο, και δεν τα αφήνει όπου να ναι θα της στήσω άγαλμα της ελεονόρας, θα είναι σαν να έχει εφεύρει το μπάνιο σε τρελοκομείο
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελεύθερη Βοσκή Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora
έγραψε:
... κάποιες από αυτές τις δημοσιεύσεις σου που μου δημιούργησαν το ερέθισμα να εκφράσω κάτι που από πριν υπήρχε μέσα μου σαν ανάγκη.
Το να μπορούμε κάπου - κάπου να εκφραζόμαστε όχι "στημένα' με τις προκαταλήψεις και τις προδιαγραφές μας, αλλά με ότι μας έρχεται εκείνη τη στιγμή να καταθέσουμε, είτε από τις άμεσες εμπειρίες μας είτε από ότι περνά απ' το μυαλό μας.
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να εκφράσω αυτό που θέλω να πω. Εδώ είμαστε όμως για να δούμε τη συνέχεια! Αν υπάρξει σχετικό ενδιαφέρον...


Ναι eleonora καλα το διατυπωσες...

Αυτη ειναι η βασικη γραμμη Της Φιλοσοφιας Του Λογου...
Της οποιας εργαλειο θεμελιωδες ειναι Ο Συνειρμικος Λογισμος...
Και σκοπο εχει τελικα την ανακαλυψη της Αληθειας...

Ο Συνειρμικος Λογισμος ειναι η αυθορμητη ακολουθια προτασεων που εκπηγαζει με βαση μια αρχικη θεματικη προταση...
Χωρις προκαταληψεις, προδιαγραφες και ιδεοληψιες...
Μονο με τα εφοδια που διαθετει ο καθενας μεχρι τη στιγμη εκεινη και τα οποια εχει εμπεδωσει...

Το καλυτερο ειδος θεματικων προτασεων για ολους μας ειναι ειναι οι λακωνικες ρησεις των αρχαιων μας προγονων
Γιατι μονο ετσι μπορουμε να αντιληφτουμε την ευρυτητα του πνευματος τους
Και να κατανοησουμε τον τροπο που σκεφτοντουσαν

Και πιστευω οτι οι μεγαλοι στοχαστες ολων των αιωνων εφαρμοζαν Το Συνειρμικο Λογισμο, προκειμενου να διεισδυσουν με τη δυναμη και μονο του στοχασμου τους στα μυστηρια του Συμπαντος Κοσμου.
Επιλεγοντας βεβαιως στη συνεχεια να ζησουν μια ζωη συνεπη με τις αποκαλυψεις τους...
Διοτι η συνειρμικη αποκαλυψη της αληθειας, αν ειναι γνησια, οδηγει παντοτε και αυθορμητα στην αντιστοιχη προσωπικη εφαρμογη της στην πραγματικοτητα.

Επομενως ο τροπος που το εθεσες εξ αρχης με βρισκει συμφωνο...
Γι΄αυτο αλλωστε και ανταποκριθηκα αυθορμητα...
Και οποιος θελει ας τιμησει την προσκληση σου...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 10:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman
έγραψε:
Εγώ ψηφίζω eleonora...

και τι έγινε αν κάποιος πει τις παρατηρήσεις του από την ζωή του.
Η ζωή μας δεν έχει καλά και κακά επίπεδα.
Η ζωή μας μπορεί να χαρακτηρίζεται αλλά είναι αυτή που είναι, μια μοναδικότητα.
Κυριολεκτικά δεν έχουμε άλλη ζωή όσο ζούμε τουλάχιστον....
και ότι ξέρουμε, ότι μας συμβαίνει σηματοδοτεί αυτή τη ζωή μας.
Η eleonora μας καλεί να την αποδελτιώσουμε, να την ξεφυλλίσουμε και όχι να την ξεφτιλίσουμε.
Ξεφτιλίζει κανείς την ζωή όταν την χαρακτηρίζει ο ίδιος, γιατί αν δεν είναι ημίθεος για να είναι τόσο ικανός, ή θα την βλέπει υπερβολική ή θα την βλέπει αποκρουστική, σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι αυτή που πράγματι είναι.
Το ξεφύλλισμα από την άλλη δεν είναι παρά μια προβολή μας χωρίς χαρακτηρισμούς.
Και μόνο η επισήμανση μέρους της ζωής μας δηλώνει ότι κάτι σημαίνει, χωρίς να το χαρακτηρίζει, κρατώντας την μοναδικότητά του.
Το να μοιράζεις τμήμα της ζωής σου δεν δημιουργείς ζωή σε κάποιον, τον κάνεις όμως θεατή, και η θέαση είναι και αυτή μια λειτουργία της ζωής.
Αρέσει στον άνθρωπο να παρατηρεί.
Τι πιο φυσικό λοιπόν να προσφέρουμε και τον δικό μας εαυτό προς παρατήρηση.
Ουσιαστικά...στο δρόμο δε κυκλοφορούμε με κουκούλες, λουζόμαστε, φτιάχνουμε τα κεφάλια μας για να ξεχωρίζουν....να γίνονται εύκολα παρατηρήσιμα.
Ο άνθρωπος δηλαδή ακόμα και στην μετακίνησή του, φέρει πράγματα και υιοθετεί συμπεριφορές για να γίνεται προϊόν παρατήρησης.
Και είναι φυσικό να ξεχωρίζουμε το μοναδικό....από το "ξεφτιλισμένο" παρουσιαστικό καρμπόν.
Ορισμένοι/νες κρύβοντας την μοναδικότητά τους επιλέγουν το καρμπόν, την συμπεριφορά ανάτυπο, επιλέγοντας το πρότυπό τους.
Και δω συμβαίνει αυτό, και γίνεται φανερό από την στάση ορισμένων να εξειδικεύονται μονίμως σε ένα θέμα...και κάθε τι που συζητάμε να το γυρίζουν σε αυτό.
Είναι και αυτή τακτική καρμπόν.

Πες τα Bugman, μπας και ξυπνησουμε μερικοι απο μας...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 3:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
Αν είναι να έρχεται εδώ να τα αφήσει όποιος έχει πράγματα που δεν κάνει να κρατήσει μέσα,κάτι σαν καθαρτήριο, και δεν τα αφήνει όπου να ναι θα της στήσω άγαλμα της ελεονόρας, θα είναι σαν να έχει εφεύρει το μπάνιο σε τρελοκομείο


Σαν κακή απομίμηση της εξομολόγησης δηλαδή.
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2010 10:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελεύθερη Βοσκή Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
skapaneas έγραψε:
... η ελευθερια ειναι "σχημα" λογου... Wink
Ανευ ουσιαστικου περιεχομενου και πραγματικης εφαρμογης... Evil or Very Mad


Η ελευθερία είναι κάτι που είτε το εξασκούμε με ελεύθερη επιλογή είτε κάτι που το αρνιόμαστε πάλι με ελεύθερη επιλογή.


Ελευθερια υπαρχει, οπου δεν υπαρχει φιλοσοφια...
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 1 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center