Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ηράκλειτος, ο σκοτεινός φιλόσοφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Marx
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 134
Τόπος: N smyrni

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 06, 2006 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάνεις λάθος φίλε μου..η διαλεκτική υπήρχε τότε,όπως και ο υλισμός..Άλλο αν ο Μαρξ και ο Ένγκελς τον χρησιμοποιησαν..Έτσι είναι..Χωρίς τον διαλεκτικό υλισμό του Ηρακλείτου ο Μαρξ δεν θα ειχε κάνει ό,τι έκανε..
_________________
Έτσι ζούμε.Για να τραγουδούμε το τραγούδι του θανάτου.Ακουμπώντας στο λυχνοστάτη του τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 07, 2006 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο 'σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Marx
Συμφωνώ με την άποψη σου ότι ο Μαρξ,δεν θα μπορούσε ποτέ να κάνει ό,τι έκανε αν δεν είχε μπει ο Ηράκλειτος στο "κανάλι"του διαλεκτικού υλισμού.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 07, 2006 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Ηράκλειτος δεν έκανε διαλεκτικό υλισμό. Μπορεί να έθεσε κάποιες βάσεις, ναι, αλλά ο όρος έχει μια χροιά που δύσκολα μπορεί να αποδοθεί στον Ηράκλειτο. Από κει και πέρα φυσικά ο καθένας τους συνέβαλε στην ιστορία.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 07, 2006 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ηλεκτρισμός υπήρχε στην αρχαιότητα, εφόσον ηλεκτρικά φαινόμενα υπήρχαν, αλλά ποιός το είχε συνειδητοποιήσει....ή πιο απλά ποιός είχε ορίσει συγκεκριμένα φαινόμενα με τον ηλεκτρισμό;
Δηλαδή ο "διαλεκτισμός" σαν φαινόμενο μπορεί να υπήρχε, αλλά να μην είχε οριστεί από κανέναν!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 07, 2006 3:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φυσικά και η διαλεκτική ως φαινόμενο υπήρχε και ο Αριστοτέλης μας λέει ποιον θεωρούσαν οι αρχαίοι ως τον πρώτο διαλεκτικό. Δεν ήταν ο Ηράκλειτος αυτός αλλά ο Ζήνων ο Ελεάτης.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 8:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ηλεκτρισμός υπήρχε στην αρχαιότητα, εφόσον ηλεκτρικά φαινόμενα υπήρχαν, αλλά ποιός το είχε συνειδητοποιήσει....ή πιο απλά ποιός είχε ορίσει συγκεκριμένα φαινόμενα με τον ηλεκτρισμό;
Δηλαδή ο "διαλεκτισμός" σαν φαινόμενο μπορεί να υπήρχε, αλλά να μην είχε οριστεί από κανέναν!


Μάλον αγνοείς την διαφορά ανάμεσα ανακάλυψης και εφεύρεσης!
κμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 9:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γίνε λοιπόν πιο σαφής!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
γίνε λοιπόν πιο σαφής!


Προτιμώ να μείνω...σκοτεινός!!!
Μπας και σε 2000 χρόνια ξαναρωτήσουν το ίδιο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lamag
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 52

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Προτιμάς; Απάντηση με Συμπερίληψη

Από ότι κατάλαβα αλφαβητάριε δεν έχεις επιλογές.
Τι μας λες ότι "προτιμάς" λοιπόν;
Μπορείς δηλαδή να είσαι και έξυπνος και δεν το προτιμάς;
Είσαι του πολύ βάθους.
Δε μου λες;
Εκεί στα πολύ βαθιά νυστάζετε όλοι συνεχώς ή αποτελείς νυσταλέα εξαίρεση;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο "σκοτεινός φιλόσοφος" Απάντηση με Συμπερίληψη

lamag
Επειδή είσαι σχετικά καινούργιος στην παρέα μας,σου κάνω γνωστό πως ο...αλφαβητάριος(πολύ μου άρεσε αυτό)όταν ζορίζεται λίγο,παραμένει πάντα...σκοτεινός Wink
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
Bugman έγραψε:
γίνε λοιπόν πιο σαφής!


Προτιμώ να μείνω...σκοτεινός!!!
Μπας και σε 2000 χρόνια ξαναρωτήσουν το ίδιο...


η ανακάλυψη της εφευρετικότητας του λόγου σου μας φανερώνει πως αν και παραμένεις σκοτεινός, ο λόγος σου δυναται να φωτίσει, με προοπτική 2000 ετών....ο Σποκ είσαι;
...τώρα πως γίνεται κάποιοι να ξαναρωτήσουν το ιδιο μετά από 2000 χρόνια...μόνο με τηλεμεταφορά γίνεται! Εκτός και αν απλά ρωτήσουν το ίδιο...(και όχι ξαναρωτήσουν), αλλά πως γίνεται να το μάθω...αφού θα έχω αλλάξει κόσμο;
Απίθανε Abc, άσε τον εφευρετικό λόγο και ολοκλήρωσε το τι αγνοοώ...γιατί η επισήμανσή σου πρέπει να έχει ουσία...και περί ουσίας ουδεν ανακαλύφθηκε!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lamag
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 52

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 3:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Δεν είσαστε εντάξει. Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητοί μου Μπεττίνα και Bugman.
Ο Οβελίξ μια μέρα θύμωσε γιατί ο Αστερίξ έδειρε τους "δικούς του" Ρωμαίους!
Μη μου στραπατσάρετε τον αλφαβητάριο παρακαλώ να μείνει και κάτι για μένα.

lamag ο αναρχοταραχοποιός

ΥΓ: Το φυτό ακόμα δεν μπήκα στο forum και αντί να με καλωσορίσει μου έκανε επιθεσούλα το άτιμο, να δείξει ποιος είναι το αφεντικό το νοός!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 5:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο έρωτας ανακαλήφθηκε!
Η μαλακία εφευρέθηκε.... από κάποιους, ονόματα δεν λέω...!
Και όποιος κατάλαβε να το εξηγήσει σε όσους δεν κατάλαβαν!
μφχ
κμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 5:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο "σκοτεινός φιλόσοφος" Απάντηση με Συμπερίληψη

Abc
Αυτά που σου ζήτησε να αναλύσεις ο Bugman είναι μέσα στη δικαιοδοσία σου,αυτά έχεις σπουδάσει αν δεν κανω λάθος,γιατί λοιπόν δεν απαντάς???
Εγω αδυνατώ να απαντήσω,γιατι όπως ξέρεις δεν σπούδασα αυτό που σπούδασες εσυ,γιατί λοιπόν παραμένεις...σκοτεινός???
Οσο για τα υπόλοιπα....δηλ.τα περί...μ.......ς, δεν νομίζω οτι σε τιμούν,όταν μάλιστα καλωσορίζουμε ενα νεο μέλος σε αυτό το forum.
Εσυ και η "άλλη φίλη"με κατηγορήσατε για έλλειψη ήθους και γω δεν χρησιμοποίησα την δική σου φρασεολογία.(που θα έπρεπε αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει με τον χαρακτήρα μου).
Δηλαδή όλοι πρέπει πάντα να συμφωνούμε με τις δικές σου θέσεις και απόψεις,για να παίρνουμε σωστες και συνειδητές απαντήσεις???
εδω στην ανάρτηση του θέματος για την Βέροια και το θέμα που ταλαντίζει το Πανελλήνιο και όχι μόνο,εκεί που όλοι μας περιμέναμε εν πλήρη αγωνία τα του συγκεκριμένου θέματος,εσυ μας οδήγησες στην....προσωπική σου κρεββατοκάμαρα,για να πάρεις μια πολλή σωστή απάντηση-ερώτηση απο τον Γιώργο Δουλγέρη και ύστερα απο λίγο έρχεσαι και συμφωνείς με την adamantia για την "έλλειψη ήθους"όλων μας και ονομαστικά σε μένα.
Διάβασε ξανά αυτά που έγραψες,αυτά που έδωσες σαν απαντήσεις στην adamantia,αυτές τις "δηλώσεις"που έκανες στον lamag και ύστερα μου απαντάς ποιος από όλους μας στερείται "ήθους"!!!!!!!!
Τώρα όμως κατάλαβα κάτι,έστω και αργά,πως εκνευρίζεσαι και δίνεις απαντήσεις του τύπου εφεύρεσης της μ......ς, χωρίς να σου φταίει κανείς,μόνο απο ΑΔΥΝΑΜΙΑ,απο καθαρή ΑΔΥΝΑΜΙΑ και να ήξερες πόσο λυπάμαι για αυτό!!!!!!!!!!!
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 5:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο "σκοτεινός φιλόσοφος" Απάντηση με Συμπερίληψη

Στην απάντηση μου προς τον abc εκ παραδρομής έκανα ένα λάθος,αντι για την λέξη "ταλανίζει",έγραψα ταλαντίζει και ζητώ συγνώμη για αυτό.
Lamag ευτυχώς που ήρθες στην παρέα μας,σαν αναρχοταραχοποιός,γιατί νομίζω ότι σε χρειαζόμαστε,γιατί????θα καταλάβεις μόνος σου,αν δεν έχεις και όλας καταλάβει,όπως και να έχει πάντως ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ Laughing
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 8 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center