Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ηράκλειτος, ο σκοτεινός φιλόσοφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 22, 2006 3:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστα,προσπαθώ να σε δικαιολογήσω,όχι στους άλλους αλλά μέσα μου και δεν μπορώ.Σίγουρα οι απόψεις σου είναι ακραίες και νομίζω ότι όλοι το σεβαστήκαμε αυτό,αλλά κάπου ξεφεύγεις απο τα επιτρεπτά όρια και δεν έχω ακόμα καταλάβει γιατί,το να είσαι κυκλοθυμικός το καταλαβαίνω,το να προσπαθείς όμως να γίνεις κυκλοθυμικός,ε οχι βρε φιλαράκι δεν το καταλαβαίνω.Εχω όμως μερικά στοιχεία,δικά σου,πάνω στα οποία θέλω να επιχειρηματολογήσω,αλλά σε παρακαλώ να μου απαντήσεις,αφήνοντας την εριστικότητα σου έξω απο αυτές(τις απαντήσεις)
1)Οταν λέω πχ ότι σε λιθοβολούμε,νόμιζα ότι θα καταλάβαινες ότι αναφερόμουν στις απόψεις σου,αυτές λιθοβολήσαμε,όχι εσένα σαν άτομο και αυτό λόγω πάλι ακροτητων.
2)Μέχρι τώρα έχεις χαρακτηρίσει μ.....ς τον ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ,τον ΣΩΚΡΑΤΗ,τον ΑΙΝΣΤΑΙΝ,τον ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ και δεν ξέρω ποιούς άλλους ακόμα.Και σε ρωτάω,αν αύριο η κορούλα σου σου πει πχ.ότι έχει διαγώνισμα για την "απολογία"του Σωκράτη,εσυ τι θα της πεις??αστον αυτόν κορίτσι μου πάμε παρακάτω αυτός ήταν μ.....ς???
Αν το ίδιο το παιδί σου αναφερθεί στην φράση του Αριστοτέλη που αναφέρει πως,"όλοι οι άνθρωποι απο την φύση τους επιζητούν τη γνώση"θα απαντήσεις το ίδιο και για τον Αριστοτέλη???και επιτέλους κάνε μια αναφορά σε κάποιον απο όλους αυτούς που χάραξαν τον δρόμο της γνώσης και της επίγνωσης,που να σε αντιπροσωπεύει,που να δίνει απαντήσεις στα ερωτήματα σου,όποιος και να είναι αυτός,για να μπορέσω να καταλάβω κάποια στιγμή πόσο ηλίθια είμαι εγω που διδάσκω τρεις φορές την εβδομάδα παιδιά του Λυκείου και που δεν χαρακτήρισα ως τώρα όλους αυτούς τους πριν 3.000 χρόνια(όπως αναφέρεις)μ.....ς.
3)Αν κάποιος καταθέσει αντίθετες απόψεις απο τις δικές σου και λιθοβολεί τις δικές σου θέσεις,θεωρείται φασίστας,τότε πώς μπορεί να χαρακτηριστεί ένας άλλος άνθρωπος που προσπαθεί να επιβάλλει΄,στους άλλους τα δικά του "πιστεύω"????αυτός δεν είναι φασίστας?????και αν δεν είναι,τότε τι είναι????
4)Αναφέρθηκα ξανά στο ίδιο θέμα αλλά δεν πήρα μια σοβαρή απάντηση.
Γιατί επι μονίμου βάσεως αναφέρεσαι στα ερωτικά σου προφίλ,χρησιμοποιώντας μάλιστα και αριθμητικά τις διαπροσωπικές σου σχέσεις??Αναφαίρετο δικαίωμα σίγουρα να έχεις και δέκα γυναίκες με τις οποίες είσαι ερωτευμένος,αλλά γιατί το αναφέρεις αυτό συνέχεια???φταίει ίσως μια κάποια ανασφάλεια στον συγκεκριμένο τομέα,που σε κρατάει δέσμιό της???
Και τέλος όχι δεν πρέπει να αποχωρήσεις απο αυτό το forum με την δικαιολογία ότι βαρέθηκες,γιατί απλά αυτή δεν είναι δικαιολογία και εκτός αυτού,κάνε μια προσπάθεια και συ να κατανοήσεις τους άλλους!!!!!!!
Αντε Κωστή ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και να είσαι σίγουρος πως εσυ,θα είσαι ο πρώτος που θα...δοκιμάσεις το Κυπριακό πιπέρι Laughing
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 22, 2006 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν Κώστα,αλλά και όλοι,ακούστε κάτι λιαν ενδιαφέρον.Μόλις έλαβα ενα προσωπικό μήνυμα απο κάποιο.....forum,που λεει τα εξης.
ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΗΛΙΘΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ.ΚΑΜΙΑ ΓΡΙΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ.
Μη μου πείτε ότι έχετε πάρει καλύτερες ευχές,λίγες ώρες πριν την Ανάσταση Rolling Eyes Rolling Eyes
Φιλάκια απο μια....γριά φίλη αυτού του forum.
Πώς σου φαίνεται Κώστα αυτό το μήνυμα?????????
Εγω προτείνω σε όλους σας,να ανοίξουμε ενα γηροκομείο,που όμως θα πρωτοστατώ εγώ,γιατί λίγο πολύ..ε..δεν θα είμαι μεταξύ 80 και τάφου!!!!!!
Εξ αιτίας σας έκαψα την μαγειρίτσα μου,τι θα φάω τώρα εγω απόψε???
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 22, 2006 8:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτός Μπετίνα δεν λιθοβολεί αλλά e-mailακοβολεί! (ότι και αν σημαίνει αυτό)

Το παράδειγμά σου με την αναλογικότητα της θεώρησης του Κώστα για κάποιους φιλόσοφους ή και επιστήμονες, σε σχέση με την διεκπεραίωση εκπαιδευτικής ασκήσεως της κορούλας του ήταν καθόλα "άσχετο". Και αυτό γιατί όταν εκφράζουμε άποψη αυτή εκφράζει εμας και δεν αποτελεί υποχρεωτικό μάθημα για άλλους, οι οποίοι ακόμα και αν δεν έχουν τη δική τους έκφραση, δεν σημαίνει ότι δεν θα την αποκτήσουν παρατηρώντας ολούθε!


Όλες δε οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ ΔΕΝ αποτελούν μάθημα. Μαθήματα είναι τα αποτελέσματα των τρόπων μας! Αν χρειάζεται η κορούλα του Κώσα να πει στην δασκάλα "ο Σωκράτης ήταν ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο, ενώ κόσμος που τον δίκασε ο χειρότερος κόσμος, κατά συνέπεια ο Σωκράτης ήταν ο καλύτερος από τους χειρότερους" για να πάρει δέκα στα δέκα, θα το κάνει, και ας τα λέει αλλιώς ο Κώστας.

Δάσκαλοι χρείζονται αυτοί που απαιτούν συνομιλητές οπαδούς, να τους αποκαλούν "δάσκαλε".
Εδώ όλοι είμαστε "συνομιλητές" (και όχι σύντροφοι...γιατί εγώ ΔΕΝ τρώω μαγειρίτσα σήμερα!..........)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 24, 2006 11:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεύτερη ημέρα του Πάσχα και έρχομαι πάλι κοντά σας,αλλά μόνο για να ευχηθώ σε όσους-ες γιορτάζουν σήμερα ονομαστική γιορτή.
Γιώργο Δουλγέρη και dim mam σας εύχομαι χρόνια πολλά,καλά και ευτυχισμένα,απο κέρασμα πώς πάτε??? Laughing
Οσο για το θέμα του Ηράκλειτου,έχω μια ιδέα,γιατί δεν προχωράει κανείς στην ανάρτηση ενος καινούργιου??σαν να νομίζω ότι πολυ-συζητήθηκε αυτό,τι λέτε???
Να είσθε όλοι καλά.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 12:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και μένα Γιώργο με λένε!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Παρ Ιούν 24, 2016 7:36 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman
Δεν ήξερα πως το όνομα σου είναι Γιώργος Καρράς,αλλά έστω και καθηστερημένα σου εύχομαι Χρόνια Πολά καλά και δημιουργικά.
Μπήκα στο site σου,πολύ ενδιαφέρον ειλικρινά.
Να είσαι πάντα καλά.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

με φωνάζουν "father karras", από τον εξορικιστή....αλλά δεν έχω σχέση!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2006 10:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman
Kαι βέβαια δεν έχεις σχέση,αλλά αν είχες τότε...θα σε χρειαζόμαστε ιδιαίτερα κάποιες στιγμές σε αυτο το forum Laughing
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2006 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τις ευλογίες μου τέκνον....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2006 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman
Οσοι έχουμε ανάγκη απο...εξορκισμό σε ευχαριστούμε πάτερ Exclamation Laughing
(άραγε να είμαστε πολλοί????????)
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΕΜ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 29 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2006 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν ξεστρατήσει η συζήτηση τότε δικαιολογείται η παραφραση του Πλάτωνα: τόσα είπαμε για τον Ηράκλειτο, ποιός ήταν ο Ηράκλειτος όμως δεν μάθαμε.
_________________
Το ένα ερευνούν αντί όλων των άλλων οι άριστοι
[Ηράκλειτος]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 04, 2006 10:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΜ έγραψε:
...δεν μάθαμε.
Ακριβώς αυτός ήταν: αυτός που δεν μάθαμε. Τι σόι Σκοτεινός θα ήταν; Ε όχι να του βγάλουμε και το όνομα...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 05, 2006 9:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Iasona
Καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Laughing
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Marx
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 134
Τόπος: N smyrni

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 02, 2006 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι αθάνατοι είναι θνητοί,οι θνητοί αθάνατοι,ζώντας οι μεν τον θάνατο των άλλων και πεθαίνοντας οι τελευταίοι τη ζωή των άλλων..Ηράκλειτος..

Φοβερός φιλόσοφος ο Ηράκλειτος.Η αρχαία διανόηση έφτασε στο απόγειό της με τον αινιγματικό αυτόν σοφό..Ο μεγαλύτερος φιλόσοφος του διαλεκτικού υλισμού..Τα πάντα ρει..παρόλο που στην πραγματικότητα δεν είναι δική του η έκφραση και λαθεμένα έχει αποδωθεί σ'αυτόν είναι ο βασικός άξονας της φιλοσοφίας του..Γιατι η ζωή είναι ένα αιώνιο γίγνεσθαι..
_________________
Έτσι ζούμε.Για να τραγουδούμε το τραγούδι του θανάτου.Ακουμπώντας στο λυχνοστάτη του τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 02, 2006 9:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Marx έγραψε:
Ο μεγαλύτερος φιλόσοφος του διαλεκτικού υλισμού.
Ο διαλεκτικός υλισμός προέκυψε πολύ αργότερα και διάφοροι τον έχουν επικαλεστεί αλλά για τις δικές τους θέσεις και προθέσεις. Κάτι που θυμίζει λιγάκι τη διατύπωση των χριστιανών απολογητών ότι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ήταν χριστιανοί. Ο Αξελός στο βιβλίο του για τον Ηράκλειτο υπογραμμίζει κάπου αυτό το πρόβλημα.

Marx έγραψε:
Γιατι η ζωή είναι ένα αιώνιο γίγνεσθαι..

Ο Ηράκλειτος θέτει το "Είναι εν τω Γίγνεσθαι". Το Γίγνεσθαι το έθεσαν άλλοι πιο πριν, όπως και το Είναι φυσικά ακόμα πιο πριν.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 7 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center