Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ηράκλειτος, ο σκοτεινός φιλόσοφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
abc έγραψε:
Ερώτηση: Μπορώ να κάνω έρωτα δύο φορές με την ίδια γυναίκα;
Γενικά, μπορώ εγώ να κάνω έρωτα δύο φορές, αφού θα έχω αλλάξει και δεν θα είμαι ο εγώ;;;;
Αναμένω...


δεν ξερω και θα ηθελα και γω να μαθω εσυ τι λες abc,ποια ειναι η γνωμη σου?εγω απαντησα(δεν ξερω),εσυ θα απαντησεις?αφου κιολας την χιουμοριστικη απαντηση του ιωαννη και την δικια μου δεν τις θεωρησες απαντησεις σημαινει οτι εσυ ξερεις την απαντηση και μαλιστα θα ειναι και σοβαρη και οχι του τυπου δεν ξερω.


ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ!!! Επειδή ο Ηράκλειτος έλεγε μαλακίες εγώ δεν θα γαμ....;;;!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ - καλό, αλλά...

Στο κλασσικό παράδειγμα, ότι δεν μπορούμε να μπούμε δύο φορές στο ίδιο ποτάμι, γίνεται το κλασικό λάθος, που έχω ξαναπεί: παίρνουμε το αποτέλεσμα σαν υπόθεση και το ... αποδεικνύομαι!
Τι είναι το ποτάμι; Εάν κάποιος ορίσει το ποτάμι, τότε θα συζητήσουμε.

Τώρα:
Αλλά, μπορώ να μπω δύο φορές στην ίδια λίμνη, διότι το νερό δεν έτρεξε...!
Που είναι το λάθος - απλά ο Ηράκλειτος ταυτοποιεί το ποτάμι με το νερό. Το νερό δεν είναι ποτάμι, όπως φαίνεται στην λίμνη, όπου το νερό είναι στάσιμο!
Μαλάκα Ηράκλειτε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 1:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

ABC
Τελικά όλοι είναι μ.....ς κατά την γνώμη σου???Ναι απαντώ εγω για σένα,γιατί όταν ισχυρίζεσαι πως ο Ηράκλειτος μ........αι γιατί(κατά την γνώμη σου)δεν υπάρχει η αρχή που κυβερνά τα πάντα!!!!!!!Και αναρωτιέσαι και όλας πάνω σε αυτό,τι σημαίνει αρχή??μα η σοφία είναι αρχή των πάντων,αυτό είναι απολύτως κατανοητό απο τον "σκοτεινό φιλόσοφο".Αν τώρα εσυ έχεις αντίθετη άποψη,γιατί δεν την καταθέτεις να μάθουμε και μεις??
Για σένα,τι σημαίνει αρχή και τι σημαίνει τα πάντα???
Μπορεί να μας διαφωτίσεις και δεν κάνω χιούμορ τώρα,μιλάω σοβαρά. Exclamation
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστα,γιατί ισοπεδώνεις τους πάντες και τα πάντα??Τι συμβαίνει τελικά με σένα??
Ο Ηράκλειτος έλεγε μ......ες,ο Πυθαγόρας το ίδιο!!!!!!
Γνωρίζω ότι είσαι ενα άτομο πλήρως συνειδητοποιημένο,στοχαστικό(ίσως),καλλιεργημένο,με πλήρη πνευματικότητα,αλλά,πιστεύω πως κάπου,κάποτε πρέπει να εξησορροπήσεις τον πνευματικό με τον συναισθηματικό τομέα.
Αναρωτιέμαι συχνά,αν όλη αυτή η οργή σου έγκειται στο γεγονός της σχέσης που διατηρείς με τις δυο αυτές γυναίκες σου,γιατί απο δω το παίρνεις,απο κει το πας,πάντα καταλήγεις στην ίδια αφετηρία,στο σεξ και στον αριθμό των γυναικών που....διαθέτεις.
Μιλάμε για τον Ηράκλειτο,αν δεν κάνω λάθος,για έναν στοχαστή της φιλοσοφίας και συ χωρίς να το καταλαβαίνεις προφανώς,κάνεις στροφή 360 μοιρών και φέρνεις το θέμα που έχει αναρτηθεί στα δικά σου χωράφια.
Αν κάνεις έρωτα δυο φορές με την ίδια γυναίκα δεν πιστεύω πως και τις δυο φορές θα είσαι συ.
Αν κάνεις ταυτόχρονα έρωτα πάλι με δυο γυναίκες(αυτό είναι που σε καίει)
ούτε τότε θα είσαι συ,γιατί το "εγω"σου θα έχει ισοπεδωθεί.
Και καταλήγω σε μια σημαντική ερώτηση"Κώστα ξέρεις ποιος είσαι τελικά??έχεις κατανοήσει ακριβώς σε ποιο κόσμο έχεις έρθει,ή για σένα τα πάντα είναι...φυσικές επιλογές???"
Διαβάζοντας το βιβλίο σου"ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ"ανακάλυψα(προσωπική άποψη)πως ο πολιτισμός γίνεται πια "πηγή δυστυχίας"γιατί απομακρύνει τον άνθρωπο απο τις συναισθηματικές του ανάγκες και την πραγματική του ταυτότητα,έτσι που να εγκλωβίζεται μέσα στα προίόντα που δημιουργεί με μόνη την εννοια,την όσο μπορεί μεγαλύτερη συσσώρευσή τους.
Γίνεται ανταγωνιστικός,εχθρικός και συμφεροντολόγος με μοναδικό του στόχο την κατάκτηση των περισσοτέρων απο τους άλλους αγαθών.
Ομως αυτός ο αγώνας που τον γεμίζει με άγχος και ανασφάλεια μήπως δεν κερδίσει περισσότερα,τον οδηγεί στη δυσφορία και τη δυστυχία και αργότερα στη νεύρωση και τον βασανιστικό ψυχολογικό προβληματισμό.
Σε όλα αυτά έρχονται να προστεθούν και οι κοινωνικές απαγορεύσεις και αρχές(πολιτισμός)που αναγκαστικά εχουν δημιουργηθεί μεσα σε αυτήν την κοινωνία οπου ζει,για να προστατεύσουν τα συμφέροντα και τις θέσεις των τάξεων που κατέχουν τα πιο πολλά αγαθά.Εφαρμόζονται στη συνέχεια οι διάφορες αυτές θέσεις που δημιουργούν εκ των πραγμάτων διακρίσεις και αντιδημοκρατικούς διαχωρισμούς.
Και τέλος,ο άνθρωπος αναγκάζεται να προσαρμοστεί για να επιβιώσει,αλλά και να υποταχτεί στην καινούργια ταξη των πραγμάτων,απομακρυνόμενος έτσι απο την πραγματική του φύση και τον εαυτόν του(φυσική επιλογή)
Ζητώ συγνώμη απο όλους σας που ξέφυγα απο το αναρτηθέν θέμα ,αλλά έπρεπε κάποια στιγμή να απαντήσω στον αγαπητό φίλο Κώστα Μαρίτσα για μερικά πράγματα που έφτασαν σε μένα μέσα απο το βιβλίο του.
Φιλάκια σε όλους και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φαίνετε πως όντως όταν τα έλεγε αυτά ο Ηράκλειτος δεν του πέρασε απ΄το μυαλό πως 3000 χρόνια αργότερα θα ερχόταν κάποιος να ρωτήσει. Και με τη λίμνη; Τι γίνεται με την λίμνη; Και με το δάκτυλο αν το βάλεις σε ένα γεμάτο ποτήρι νερό; Τι γίνεται με το ποτήρι; Αν δε είναι βάζο που είναι και μεγαλύτερο τι γίνεται και μ αυτό; Ή μήπως το πρόβλεψε γι αυτό είπε πως το σοφό είναι απ όλα χωριστό; Ίσως έτσι ήθελε να πει πως άλλο σοφία και άλλο μαλακία. Η απλή ομοιοκαταληξία δεν τα κάνει και τα δύο ταυτόσημα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλε Ουλιαδη, και σε μια λιμνη να μπεις, αποκλειεται να ερθεις σε επαφη με το ιδιο νερο, αρα ειχε δικιο ο Ηρακλειτος.
Δεν μας εξηγησε ομως τι σημαινει "μπανιο", "ποταμι", "νερο"κλπ.
Για να πουμε δλδ και του στραβου το δικιο, καλα τα λεει ο Κωστας!!!! Wink
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 8:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ έγραψε:
Φιλε Ουλιαδη, και σε μια λιμνη να μπεις, αποκλειεται να ερθεις σε επαφη με το ιδιο νερο, αρα ειχε δικιο ο Ηρακλειτος.
Δεν μας εξηγησε ομως τι σημαινει "μπανιο", "ποταμι", "νερο"κλπ.
Για να πουμε δλδ και του στραβου το δικιο, καλα τα λεει ο Κωστας!!!! Wink


Geniki apantisi:
Apla varethika tin sinexomeni epi 3000 xronia epanalipsi idion pragmaton. San thiskeytiko dogma kai akoma xeirotero!
Telika emeis den prepei na poume kati? Mono na epanalambanoume oti eipan ekeinoi?
Nai, ayta poy legan tote htan megaleiodh, .... gia tote!!!
Simera omos???!!! Emeis ti kanoyme!?

Filosofos den einai opoios epanalambanei ta logia alloynoy, eite ta katalabainei eite oxi!!!
As poume kati kainoyrgio!!!
Ole!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 19, 2006 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστα,εδω συμπλέουμε(επιτέλους!!).
Ναι είναι σωστό ότι τα λεχθέντα απο τον Ηράκλειτο ή απο οποιονδήποτε άλλον ήταν μεν φιλοσοφικοί άξονες για τότε δεν σημαίνει όμως ότι σήμερα δεν μπορεί να γεννηθεί ενας νεος Σωκράτης,Πλάτωνας ή Ηράκλειτος.Πιστεύω πως "αυτοί"μας άνοιξαν απλά ενα δρόμο και μεις τον ακολουθήσαμε,αλλά ναι ως εδώ.
Τώρα θα μου πεις αν δεν υπήρχε ο Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος δεν θα συζητούσαμε σήμερα όλοι εμεις ξεδιπλώνοντας φιλοσοφικά(όσο μπορούμε)τις σκέψεις μας.
Τα περι λίμνης,μπάνιου,νερού κλπ κλπ τα αντιπαρέρχομαι,γιατί δεν νομίζω ότι αξίζουν ή τυγχάνουν κάποιας φιλοσοφικής επεξήγησης.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 19, 2006 10:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ FORUM
--------------------------------------------------------

Φίλε,
Μη ψάχνεις να βρεις ποιος είμαι,
γιατί δεν θα το μάθεις ποτέ.
Δεν ζητώ να αποδεχτείς όλα όσα λέω.
Δεν ζητώ τίποτα απο κανένα σας.
Δεν επιθυμώ την δημοσιότητα.
Δεν επιζητώ την κολακεία,ούτε οπαδούς.
Διότι,εφόσον είμαι ερωτευμένος με τη ζωή,
δεν επιθυμώ τίποτα.
Αυτά τα ερωτήματα δεν είναι τόσο σημαντικά.
Σημαντικό είναι το γεγονός,οτι υπακούς στην
αυθεντία
και επιτρέπεις στην κρίση σου να καθοδηγείται απο αυτήν.
Η κρίση σου,ο νους,τα συναισθήματά σου,η ζωή σου,
καθοδηγούνται απο πράγματα που δεν έχουν αξία.
Και εδω βρίσκεται η θλίψη.

Κρισταμούρτι(Ινδός φιλόσοφος)
www.theosophicalcociety.gr
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 19, 2006 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Εκανα ένα λάθος στο όνομα του Ινδού φιλόσοφου.
Είναι "Κρισναμούρτι"και όχι Κρισνταμούρτι όπως εκ παραδρομής έγραψα.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 19, 2006 7:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Telika emeis den prepei na poume kati? Mono na epanalambanoume oti eipan ekeinoi?
Nai, ayta poy legan tote htan megaleiodh, .... gia tote!!!
Simera omos???!!! Emeis ti kanoyme!?


Τελικά το πρόβλημά σου, όπως φάινετε από την τελευταία καταχώρησή σου είμαστε εμείς που δεν λέμε κάτι καινούργιο; Έστω
Συνεπώς στην προσπάθειά σου να πεις εσύ κάτι καινούργιο αποφάσισες πως καινούργιο εδώ σημαίνει να λες πως μαλακίζονταν ο Πυθαγόρας ή πως ο Ηράκλειτος ήταν άσχετος; Φοβερή προσφορά αυτή στην μοντέρνα φιλοσοφία δεν λέω!!!!
Τέλος γιατί θα πρέπει απαραίτητα να υπάρχει κάτι εντελώς καινούργιο στην φιλοσοφία; Ειδικά αν το καινούργιο θα πρέπει να προέρχεται από μία πλήρη κατανόηση του παλιού. Τους έχουμε πλήρως κατανοήσει δηλαδή τους παλιούς; Πολλοί διαφωνούν πάνω σ αυτό, αλλά κι έτσι να μην είναι δεν βλέπω πως γίνεται να συνεισφέρει κανείς στην φιλοσοφία με καταχωρήσεις του παραπάνω τύπου. Μάλλον μόνο στο φούσκωμα του εγωισμού σου σαν παγώνι μπορούν να συνεισφέρουν και πουθενά αλλού.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 11:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ναι abc ας πουμε οτι 1 συν 1 κανει πατατες η οτι η γη εχει σχημα αιδοιου,τι μας νοιαζει,πρωτοτυπια πανω απ ολα,πως θα ριξουμε αλλιως τις ξανθιες??
τετοια λες στον εαυτο σου,οτι μενει στασιμος σαν στασιμο νερο?! η γηρανση του σωματος ομως προχωραει χωρις πρωτοτυπιες σαν δογμα,δεν την ριχνεις αυτη με αυταπατες.σκληρο θυληκο!
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliatis-kaneis
Παιδιά ας μην πιάσουμε τα άκρα.Το μόνο που έχω κατανοήσει απόλυτα για τον φίλο μας τον Κώστα Μαρίτσα είναι ότι,το αλφα και το ωμέγα στη ζωή του είναι ο έρωτας,ή για να μιλήσω πιο απλά το σεξ.
Κώστα δεν θέλω να θυμώσεις μαζί μου,αλλά δεν ανέχομαι σαν φιλόλογος(και συγνώμη για την αναφορά του επαγγέλματός μου)να χαρακτηρίζεις ανθρώπους που διέγραψαν μια σημαντική πορεία στον φιλοσοφικό κόσμο,με επίθετα του τύπου,ο Ηράκλειτος είναι μ.....ς το ίδιο και ο Πυθαγόρας,το ίδιο και ο Σωκράτης και πάει λέγοντας.
Διακρίνω μια πλήρη ανασφάλεια στην διάθεσή σου να τροποποιείς κάθε φιλοσοφικό γνωμικό(ορισμό)σε μια σεξουαλική πανδαισία.
Ναι στον έρωτα,ναι στο σεξ,αλλά ας μην προσάπτουμε κατηγορίες σε πρόσωπα που άνοιξαν και διέγραψαν πορείες στην φιλοσοφία,προς χάριν μιας σεξουαλικής πράξης.Και κάτι ακόμα που με ενοχλεί σαν γυναίκα και σίγουρα θα καταλάβεις τι εννοώ,είναι η διαρκής αναφορά σου στον αριθμό των γυναικών που κατέχουν μια θέση(αν κατέχουν)στην προσωπική σου ζωή.
Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν απο όλους μας,αν πχ.Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή είσαι με την Γ και Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο με την Μ.
Κράτησε και κάτι για σένα,για τον Κώστα τον ίδιο,κάτι που θα καλύπτει αυτά τα κενά,που σου δημιουργεί ο ίδιος σου ο εαυτός.
Και κάτι ακόμα,πολύ βαθύ το νόημα του βιβλίου σου ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ(σχολιασα κάποια πράγματα αν διάβασες)αλλά ξεκόλα πια απο αυτό.Γύρνα στην πραγματικότητα,απομυθοποίησε τον εαυτόν σου,γίνε πιο απλός,πιο προσιτός,πιο ανθρώπινος θα τολμούσα να πω,γιατί μπορείς,αλλά δεν θέλεις και μεις χρειαζόμαστε(εγω προσωπικά)τον φίλο Κώστα και όχι τον Θεό Κώστα.
Προσπάθησε να κατανοήσεις φιλοσόφους που κάποιες στιγμές,χάραξαν δρόμους που εμείς σεβαστήκαμε και κατανοήσαμε απόλυτα.
Μακάρι και το εύχομαι ειλικρινά,να βγει στην επιφάνεια ένας καινούργιος Ηράκλειτος,ένας καινούργιος Πυθαγόρας και πρώτη εγω θα υποκλιθώ μπροστά τους,ακόμα και αν ένας απο αυτούς είσαι εσυ.
Ξέρεις τι είχε πει κάποτε ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ??
ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ,ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΚΕΨΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ.
Και μη μου πεις ότι και αυτός ήταν μ.....ς ή ότι έλεγε μ......ς,γιατί τότε θα πιστέψω πως πραγματικά έχεις πρόβλημα.
Φιλάκια απο Λευκωσία
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
ναι abc ας πουμε οτι 1 συν 1 κανει πατατες η οτι η γη εχει σχημα αιδοιου,τι μας νοιαζει,πρωτοτυπια πανω απ ολα,πως θα ριξουμε αλλιως τις ξανθιες??
τετοια λες στον εαυτο σου,οτι μενει στασιμος σαν στασιμο νερο?! η γηρανση του σωματος ομως προχωραει χωρις πρωτοτυπιες σαν δογμα,δεν την ριχνεις αυτη με αυταπατες.σκληρο θυληκο!


Η παπαρολογία και η προσωπικές επιθέσεις δεν κρύβουν την έλλειψη όποιας σκέψης.
Λυπάμαι!!!
Μην κρίνεις εμένα αλλά τα λεγόμενά μου, που μάλλον δεν μπορείς και κάνεις ότι και η αλεπού...
Πάντως εγώ πηδάω και τα πιάνω!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:

1. Προσπάθησε να κατανοήσεις φιλοσόφους που κάποιες στιγμές,χάραξαν δρόμους που εμείς σεβαστήκαμε και κατανοήσαμε απόλυτα.
Μακάρι και το εύχομαι ειλικρινά,να βγει στην επιφάνεια ένας καινούργιος Ηράκλειτος,ένας καινούργιος Πυθαγόρας και πρώτη εγω θα υποκλιθώ μπροστά τους,ακόμα και αν ένας απο αυτούς είσαι εσυ.
2. Ξέρεις τι είχε πει κάποτε ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ??
ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ,ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΚΕΨΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ.
Και μη μου πεις ότι και αυτός ήταν μ.....ς ή ότι έλεγε μ......ς,γιατί τότε θα πιστέψω πως πραγματικά έχεις πρόβλημα.
Φιλάκια απο Λευκωσία

Οχό, νάτα μας....
Λοιπόν:
1. Συμφωνώ, αλλά προσπάθησα να πάω στο άλλο άκρο. Δεν μπορεί μια ζωή να αναμασσάμε λόγια 2-3000 ετών. Και ξανά και ξανά και ξανά.΄΄Ηθελα να πω, αλλά κανείς δεν κατάλαβε, ότι εμείς είμαστε μαλάκες, που δεν τους κρίνουμε. Όπως είναι ο Χριστός για τους πιστούς, έτσι έχουν καταντήσει και οι Σωκράτης, Αριστοτέλης κτλ για τους .... φιλοσόφους. Ποια η διαφορά - καμμία!!! Αυτά είπε ο Αριστοτέλης, αυτά είπε ο άγιος Φανούριος, αυτά είπε ο Λένιν κτλ.
2. Και ο Άιστάιν δεν ήξερε τι έλεγε!!! Δεν είχε καταλάβει και πολύ τα λεγόμενά του ο ίδιος. Όλα είταν έτοιμα, έπρεπε να βρεθεί κάποιος τρελλός να τα πει - και βρέθηκε! Από τις εξισώσεις του Μάξγουελ εμφανίστηκε η σταθερή ταχύτητα του φωτός, αλλά ποιος να αντιμιλήσει στον Νεύτωνα και στον Γαλιλαίο!!! 'Οπως και ποιος να αντιμιλήσει στον Ηράκλειτο;;;!!!
3. Το χαζό μυαλό θέλει παράδειγμα για να κατανοήσει, γιαυτό φέρνω παράδειγμα τον εαυτό μου. Από αύριο θα φέρνω για παράδειγμα....εσένα!
φιλιά
κμ
σε... κάλυψα;;; αν όχι, σόρι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 6:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος,ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστα,γιατί πάντα είσαι τόσο εριστικός και έχεις την τάση να ισοπεδώνεις τους πάντες και τα πάντα????αν αυτό το κάνεις εν τη ρύμη του λόγου καλώς,αν όμως το κάνεις απο εσωτερική παρόρμηση για να γίνεις έτσι το επίκεντρο του ενδιαφέροντος όλων,αυτό το έχεις πετύχει απο το βιβλίο σου και μετά,δεν είναι ανάγκη να κτυπάς δεξιά και αριστερά και..όποιον πάρει ο χάρος.
Επαναλαμβάνω για τρίτη φορά πως είσαι ένας άνθρωπος με ίσως κάποιες ιδιαιτερότητες όσον αφορά τον χαρακτήρα σου,που βλέπει μακρυά,ένα άτομο καλλιεργημένο,πνευματικότατο ίσως με κάποιες ακραίες τοποθετήσεις και σκέψεις.Το δέχομαι και το σέβομαι,όμως γράφεις το εξής και ειλικρινά δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα.
"Το χαζό μυαλό θέλει παράδειγμα για να κατανοήσει γι'αυτό φέρνω παράδειγμα τον εαυτόν μου.Από αύριο θα φέρνω παράδειγμα....εσένα"
Αν λοιπόν κατάλαβα σωστά(και διόρθωσε με αν κάνω λάθος)θεωρείς το μυαλό μου και κατ'επέκταση και εμένα,χαζή.Εγω τουλάχιστον αυτό κατάλαβα,αλλά το αντιπαρέρχομαι και αυτό αν εννοείς και ξέρεις γιατί??γιατί φαίνεται είμαι μαζοχίστρια ελαφρώς,γιατί μου αρέσει να κοντράρομαι με ανθρώπους που διαθέτουν μια σωστή παιδεία και μια ακέραιη υποδομή σαν εσένα.
Τώρα αν με βρίσκεις και με χαρακτηρίζεις...χαζή,ε..σε αυτό δεν φταίω εγω Κώστα μου γιατί εγώ τόσα μπόρεσα τόσα έδωσα και συ τόσα μπόρεσες και τόσα κατάλαβες.
Φιλάκια απο Κύπρο.

ΥΓ.Οσο για τον μ....α τον Αιστάιν,τι να κάνει και αυτός??χαζός σαν και μένα.Αλλά μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις έναν αρχαίο φιλόσοφο,ή ψυχολόγο,ή πολιτικό ή.....που τελικά εσυ αναγνωρίζεις???
Κρισναμούρτη έχεις καθόλου διαβάσει??αναφέρομαι στον Ινδό και μεγαλειώδη( για μένα την χαζή )φιλόσοφο.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 5 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center