Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ηράκλειτος, ο σκοτεινός φιλόσοφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2006 9:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ουδεμία απάντηση από τόσους πολλούς φιλοσόφους... Γιατί άραγε;;;
Να ρωτήσω κάτι: Ποιός είναι φιλόσοφος;;;

Θα το θέσω και νέο θέμα...

σας ασπάζομαι
κμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 14, 2006 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν παίρνεις απάντηση ίσως γιατί δεν υπάρχουν πολλοί φιλόσοφοι στην ιστοσελίδα όπως υποθέτεις. Άνθρωποι που διερωντώνται υπάρχουν. Αν έχεις όμως εσύ μια απάντηση πάνω στο θέμα τι σε εμποδίζει να την δώσεις και σε μας;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 10:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλήθεια Κώστα γιατί δεν δίνεις εσυ τον ορισμό των "φιλοσόφων"????
Εγω πάντως επιγραμματικά θα σου απαντήσω με μια φράση του Αιστοτέλη"
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗς ΑΛΗΘΕΙΑΣ,άρα τι είναι ο φιλόσοφος??ενας επιστήμων της αλήθειας.
Πάντα βέβαια καταθέτω την προσωπική μου άποψη,αλλά θα κάνω μια μικρή αναφορά σε ορισμούς για να τεκμηριώσω την απάντησή μου.
1)Ο Ηράκλειτος είχε πει και κάτι άλλο σημαντικό"Σοφία είναι να γνωρίζεις την αρχή που κυβαρνά τα πάντα".
2)Ο Πυθαγόρας "Οχι,εγω δεν είμαι σοφός,εγω απλά είμαι ενας φίλος της σοφίας"
Ποια η δική σου άποψη???
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστα
Η επιστήμη περνά πάντα μέσα απο την φιλοσοφία,αποδεδειγμένο απο ισχυρούς επιστήμονες,αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι άσχετο"γιατί διέπεσαι πάντα απο μια μόνιμη εριστικότητα"μερικές φορές δίνεις την εντύπωση οτι δεν έχεις διάθεση για διάλογο,αλλά για επίθεση,μήπως αυτό είναι η άμυνά σου???
Οταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου,γίνεσαι εχθρικός απέναντί του,δεν ξέρεις πως μέσα απο συνεχείς και συχνούς διαλόγους,βγαίνουν τα καλύτερα αποφθέγματα??
Τι σημβαίνει με σένα φιλαράκι τελικά????
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 5:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Κωστή,δεν κατάλαβα τι γίνεται,εγω απάντησα σε σένα,εσυ απάντησες πού??
κάποιο προφανώς λαθάκι τεχνικό φαντάζομαι,γιατί εγω απάντησα σε αυτά που ρώτησες εσυ,πρόσεξε και τις δυο απαντήσεις μας,κάτι δεν πήγε καλά δεν νομίζεις??
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 5:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή απο τα λεγόμενα του Πυθαγόρα εσύ έβγαλες το συμπέρασμα πως αυτό που εννοεί είναι πως με το να γίνεται φίλος της σοφίας αυτό και μόνο είναι αρκετό για να την αποκτήσει κιόλας κάποιος; Δεν υπάρχει δηλαδή και το πνεύμα της απάντησης; Ως υπηρετών την επιστήμη του ψεύδους όπως λες πράγματι δικαιούσαι να το πεις αυτό, έτσι ακριβώς όπως λέγοντάς σου κι εγώ αυτά που σου είπα, υπηρετώ την επιστήμη της αλήθειας.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 5:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η προιγούμενη καταχώρησή μου αντιστοιχεί στην αποπάνω απάντηση του abc αν και δεν καταλαβαίνω πως, καταχωρήθηκε στην ιστοσελίδα πριν από την δική του και τα λεγόμενά του περί του Πυθαγόρα και την επιστήμη του ψεύδους.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άντε πάλι τα ίδια!!!!!!Κι αυτή από πάνω βγήκε!!!!!!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:
Αλήθεια Κώστα γιατί δεν δίνεις εσυ τον ορισμό των "φιλοσόφων"????
Εγω πάντως επιγραμματικά θα σου απαντήσω με μια φράση του Αιστοτέλη"
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗς ΑΛΗΘΕΙΑΣ,άρα τι είναι ο φιλόσοφος??ενας επιστήμων της αλήθειας.
Πάντα βέβαια καταθέτω την προσωπική μου άποψη,αλλά θα κάνω μια μικρή αναφορά σε ορισμούς για να τεκμηριώσω την απάντησή μου.
1)Ο Ηράκλειτος είχε πει και κάτι άλλο σημαντικό"Σοφία είναι να γνωρίζεις την αρχή που κυβαρνά τα πάντα".
2)Ο Πυθαγόρας "Οχι,εγω δεν είμαι σοφός,εγω απλά είμαι ενας φίλος της σοφίας"
Ποια η δική σου άποψη???

1. Δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου!!!
2. Εγώ υπηρετώ την επιστήμη του Ψεύδους, άρα είμαι αντι-φιλόσοφος.

Ο Αριστοτέλης κάνει μέγα λάθος, διότι η Φιλοσοφία δεν είναι Επιστήμη!!!

3. Και ο Πυθαγόρας ... μαλακίζεται: Αν γίνω φίλος του Πύρρου Δήμα πόσα κιλά νομίζεις ότι θα σηκώσω;;; Μήπως αν γίνω φίλος της Μαρίας θα ... πουστέψω;;;

Πλέον δεν περιμένω απαντήσεις των τόσων ερωτήσεων που έκανα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 9:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η γυναίκα έχει μείνει η ίδια; Γιατί δεν έχουμε μόνο ένα ποτάμι, έχουμε δυο ποτάμια με αλλαγμένα νερά, και τον άντρα και τη γυναίκα.

Έχουμε λοιπόν 4 περιπτώσεις:
α) Ίδιος άντρας, ίδια γυναίκα = πλήξη εις διπλούν (στο χειρότερο σενάριο).
β) Ίδιος άντρας, αλλαγμένη γυναίκα = άψογα για τον άντρα (περίπτωση abc).
γ) Άλλος άντρας, ίδια γυναίκα = πλήξη όχι εις διπλούν (εκτός περιπτώσεως abc).
δ) Άλλος άντρας, άλλη γυναίκα = άψογα και για τους δυο (στο καλύτερο σενάριο).

Απλά πράγματα. Ω λα λα.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 17, 2006 11:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:


3. Και ο Πυθαγόρας ... μαλακίζεται: Αν γίνω φίλος του Πύρρου Δήμα πόσα κιλά νομίζεις ότι θα σηκώσω;;; Μήπως αν γίνω φίλος της Μαρίας θα ... πουστέψω;;;

Θυμηθηκα ενα ανεκδοτο, πολυ σχετικο με το ....θεμα:
Καποιος ζητιανευει, κι εχει στο στηθος του μια επιγραφη <ΤΥΦΛΟΣ>.
Σταματαει ενας καχυποπτος περαστικος και του λεει:
-Και πως να ξερω εγω, οτι εισαι στ αληθεια Τυφλος?
-Βλεπεις εκεινο το δεντρο απεναντι?
-Ναι, το βλεπω!!
-Ε, εγω ΔΕΝ το βλεπω!!!!! Laughing Laughing Laughing
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 7:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing Τουλάχιστον ο Ηράκλειτος δεν είπε ότι δεν βλέπει το δέντρο!
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 10:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόφοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliatis
Ούτε εγω έχω καταλάβει τι γίνεται,υποθέτω όμως πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα τεχνικό.
abc,την απάντηση μου την πήρες μέσον του iasonaκάτι τέτοιο είχα σκοπό να σου γράψω και εγω.
Γιώργο Δουλγέρη καλο.......................................... Laughing
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
Ερώτηση: Μπορώ να κάνω έρωτα δύο φορές με την ίδια γυναίκα;
Γενικά, μπορώ εγώ να κάνω έρωτα δύο φορές, αφού θα έχω αλλάξει και δεν θα είμαι ο εγώ;;;;
Αναμένω...


δεν ξερω και θα ηθελα και γω να μαθω εσυ τι λες abc,ποια ειναι η γνωμη σου?εγω απαντησα(δεν ξερω),εσυ θα απαντησεις?αφου κιολας την χιουμοριστικη απαντηση του ιωαννη και την δικια μου δεν τις θεωρησες απαντησεις σημαινει οτι εσυ ξερεις την απαντηση και μαλιστα θα ειναι και σοβαρη και οχι του τυπου δεν ξερω.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 18, 2006 12:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηράκλειτος ο σκοτεινός φιλόσοφος Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:

1)Ο Ηράκλειτος είχε πει και κάτι άλλο σημαντικό"Σοφία είναι να γνωρίζεις την αρχή που κυβαρνά τα πάντα".
Ποια η δική σου άποψη???


Και ο Ηράκλειτος μαλακίζεται: ΔΕΝ υπάρχει η αρχή που κυβερνά τα πάντα!!!

Ή τουλάχιστον έπρεπε να μας πει τι σημαίνει "αρχή" και "τα πάντα".
Αυτά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 4 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center