Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ρένος Αποστολίδης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν εχεις νοημοσυνη και μαλιστα δεν ακους
αυτο που ακομα και στα γηπεδα ποδοσφαιρου φωναζουνε

Τιματε τους νεκρους......
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν θελει ο καθενας κριτικη να κανει ,πρεπει να ειναι ο ιδιος κριτικος
υπαρχει σχολη καπου στην Παγκοσμιο σφαιρα
για να γινει καποιος σ αυτο το επαγγελμα ειδικος?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 6:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγγνώμη αλλά η εκπαίδευσή μου δεν περιλαμβάνει τα γήπεδα!

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Σαβ Ιαν 02, 2010 10:56 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Ναι σωστά. Δεν πρέπει κανείς
στους πεθαμένους κριτική να κάνει
γιατί έχουν φύγει απ' τη ζωή
κι έχει η λαλιά τους πια πεθάνει.

Δεν έπρεπε ο Αριστοτέλης κριτική στον Πλάτωνα να κάνει,
ούτε ο Σπινόζα στον Καρτέσιο,
κι ο Μπέρκλεϊ στον Λοκ,
κι ο Κίρκεγκωρ στον Χέγκελ,
μα κι ο Μαρξ στον Χέγκελ...


Ειλικρινα αν ειχα κατι καλυτερο να κανω ,
σιγουρα δεν θα μουν εδω και την καρδια μου συνεχως
να θελω να πικρανω.

Ειδικα με τοσους κριτικους ,κακοπροαιρετους και λιγο εκεντρικους.

Δεν μου αρεσει ο τροπος που κανεις κριτικη,
δεν με ξερεις ουτε μενα ουτε τι εχω περασει
σ ολοκληρη μου την ζωη.

Βλεπεις μονον αυτα που γραφω και σε οσα δεν συμφωνεις
πετας κουβεντουλες εκνευριστικες ετσι για να προκαλεις.

Αν ειχες λογο σοβαρο ,που κατι μ αυτο θα ειχες για να πεις
σιγουρα θα σε παρακολουθουσα θα σε ακουγα
γι αυτο παψε να μ ενοχλεις.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 7:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Αν θελει ο καθενας κριτικη να κανει, πρεπει να ειναι ο ιδιος κριτικος
υπαρχει σχολη καπου στην Παγκοσμιο σφαιρα
για να γινει καποιος σ αυτο το επαγγελμα ειδικός?
_________________
ανθάκια μου χλωμά, πού σας επήραν
σε κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν.
Καρυωτάκης

Razz

http://www.youtube.com/watch?v=ejXMAMauEBQ

http://www.youtube.com/watch?v=K0r1OPd0Pr4

http://www.youtube.com/watch?v=1pKmMN6Ze9c

http://www.youtube.com/watch?v=ZpRRfElQCu0

http://www.youtube.com/watch?v=6YK6O9TBVNc

Αφού καλέ μου φίλε σου αρέσει ο Καρυωτάκης, βρες έναν τρόπο να δεις αυτά που λέει ο Ρένος για αυτόν. Πόσο βαθιά, με πόση γνώση και περίσκεψη, με πόση γνώση του σαρκασμού και της ειρωνείας που έκρυβε ο υποτιθέμενος πεσιμισμός του τον αναλύει.
Και αυτό, ίσως να σου πει κάτι και για την ρηχότητα με την οποία οι υποτιθέμενοι αριστεροί, αντιμετωπίζουν τον ίδιο τον Ρένο, προσπαθώντας να καλύψουν την αμηχανία τους απέναντι σε ένα πνεύμα που δεν μπορούν πουθενά να κατατάξουν και άρα ή να ελέγξουν ή να δολοφονήσουν.


_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 7:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και αυτό, ίσως να σου πει κάτι και για την ρηχότητα με την οποία οι υποτιθέμενοι αριστεροί, αντιμετωπίζουν τον ίδιο τον Ρένο, προσπαθώντας να καλύψουν την αμηχανία τους απέναντι σε ένα πνεύμα που δεν μπορούν πουθενά να κατατάξουν και άρα ή να ελέγξουν ή να δολοφονήσουν.
[/color]
[/quote


Με κάλυψε απολύτως η προλαλήσασα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Evil or Very Mad

Και επειδή μόλις χθες το συζητούσα με κάποιον, μου είπε και κάποια πράγματα που λόγω ηλικίας δεν μπορούσα να ξέρω. (Ενοώ για τις πνευματικές δολοφονίες).
Για τον Στρατή τον Τσίρκα ας πούμε. Και τις "Ακυβέρνητες Πολιτείες". Και το πως όταν κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος, η "Λέσχη", εγκληθηκε από την ιδεολογική καθοδήγηση του Κόμματος, να απολογηθεί για ελιτισμό και ιδεολογικισμό. Και πως, ενώ διαγράφηκε τελικά από το Κόμμα, παρ' όλα αυτά εξανάγκασε τον εαυτό του του να μειώσει το επίπεδο του έργου του στην "Αργιάγνη" και την "Νυχτερίδα".
Και μου λύθηκε και εμένα ως φιλολόγου, ένα μυστήριο που με βασάνιζε από 18 ετών: Πως δηλαδή αντί να είναι ανελισσόμενη η φιλολογική κλίμακα σε αυτήν την υπέροχη τριλογία, παρέμεινε στάσιμη μέχρι και φθίνουσα, χωρίς να πέφτει βέβαια από το όριο του θαυμαστού.
Γιατί βλέπετε, αυτά τα πράγματα, δεν τα μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο. Και το Ιντερνέτ και η Βικιπαίδεια, μπορεί να σου δίνουν πληροφορίες, αλλά είναι μάλλον αναξιόπιστες πηγές προκειμένου να σχηματίσεις γνώμη.

Exclamation
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 27, 2009 9:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι δεδομένο vag_el ότι σε αυτά που γράφεις κάνω κριτική και όχι σε σένα ή σε ό,τι έχεις περάσει. Αλλά η κριτική δεν αρέσει σε κανένα, τον ενοχλεί και προσπαθεί με κάθε τρόπο να την αποφεύγει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 12:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aυτη τη στιγμη ,περπαταω

ειμαι στο εδαφος και ματαια προσπαθω να εμψυχωθω
απο κατι που να με κανει να νιωσω οτι υπαρχω.

Ευτυχως λεω που υπαρχει και το Ιντερνετ ,

Δυστυχως ,δεν μπορω να το ακουσω το αποσπασμα,το κομπιουτερ μου
εχει χαλασει και δεν εχω ηχο.

Επιμενω ομως οτι η εκφραση ''μυαλο κοτας'' ,παρ ολο που μπορει να εχει δικαιο ως εξυπνος διανοητης,δεν θα τολμουσα να εκφερω εγω ,συνορμουμενος απο σκεψη μη κρινων εξ ιδιων τα κατ ημας,και ενοω οτι αν ο αλλος δεν εχει ψωμι να γεμισει λιγο το στομαχι του ,το λιγοτερο που χρειαζεται ειναι κριτικη.
Σιγουρα γνωριζω οτι την δεχομαστε ολοι μας.
Ας ειστε επιεικεις.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 12:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελεονωρα μου ,δεν κατανοω τι ακριβως θελεις να πεις,
προς στιγμην εβγαλα το συμπερασμα οτι η κριτικη του ηταν ειρωνικη και σαρκαζουσα ,κανω λαθος ?

Εγω παλι δεν λεω οτι δεν ειστε αξιοι για να κρινετε οπως λεει ο Ρενος,
επειδη χτυπαει βαρια σε εξυπνους ανθρωπους,ομως εννοει το ιδιο που λεω κι εγω.
Κανεις μας δεν κατανοει τι εχει περασει ειτε ο Ρενος ειτε εγω ειτε εσυ.
Αφου πρεπει να κανουμε κριτικη λοιπον ας ειμαστε επιεικεις.
Τις εποχες τους δεν τις γνωριζουμε και ειμαστε ημιμαθεις προς τις συνθηκες.
Ατελης εικονα του τοπιου στο μυαλο μας μπορει να μας μεταφερει λαθος συνειρμους.
Απλο ειναι.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 12:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Ρένος Αποστολίδης ήταν ένας εργατικός, φιλομαθής άνθρωπος που με έμαθε να εκτιμώ την λογοτεχνία. Γιατί στα σχολειά που τάχα μας μάθαιναν, δε γνώριζαν ούτε πώς να το διαβάζουν, ούτε τι να τονίσουν, ούτε τι να επεξηγήσουν. Έτσι μας απωθούσαν από την γνώση. Ο Ρενος είχε έπαρση επειδή γνώριζε άριστα και το σημαντικό είναι ότι με πείθει απολύτως ότι γνωρίζει. Έτσι τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Ότι και όπως να το πει, ξέρω ότι υπάρχει λόγος που το λέει που πηγάζει από μόχθο για την γνώση. Μακάρι να τον είχα δάσκαλο… «έφυγε» σχεδόν μόλις τελείωσα…αλλά δε πειράζει…κι έτσι μαθαίνω πολλά.
Ο Ρενος έπρεπε να εκπαιδεύει δάσκαλους αλλά τι λέω…ούτε την γνώμη του δε ζητούσαν…
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 12:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ζηλεια και ο ανταγωνισμος ειναι που μας κανει υπανθρωπους ,ακομα και εμας που προσπαθουμε να ασχοληθουμε με αγαπη για την λογοτεχνια.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 2:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Ελεονωρα μου ,δεν κατανοω τι ακριβως θελεις να πεις,
προς στιγμην εβγαλα το συμπερασμα οτι η κριτικη του ηταν ειρωνικη και σαρκαζουσα ,κανω λαθος ?
...
Κανεις μας δεν κατανοει τι εχει περασει ειτε ο Ρενος ειτε εγω ειτε εσυ.
...
Τις εποχες τους δεν τις γνωριζουμε και ειμαστε ημιμαθεις προς τις συνθηκες.

Razz
Για το πρώτο, δεν διαφωνούμε. Σαρκάζουσα και ειρωνική ήταν η κριτική του Ρένου. Όπως και του Διογένη. Όπως και του Σωκράτη. Όπως και του Καρυωτάκη. Όπως... τέλος πάντων.
Για τα άλλα, ΣΙΓΟΥΡΑ εγώ δεν τον γνώρισα!!!!! Laughing
Χτες όμως (προχτές τώρα πια) που όπως σου είπα συζητούσα το θέμα, μου είπε αυτός ο κάποιος να ανοίξω το ντουλάπι του και να κοιτάξω κάτω δεξιά. Και είχε εκεί κάπου δώδεκα κουτιά από παπούτσια με διάφορα ονόματα επάνω γραμμένα σε αυτοκόλλητα. Και το ένα από αυτά ήταν του Ρένου. Και ήταν γεμάτο με την αλληλογραφία τους, με φωτογραφίες τους από διάφορα γλέντια, και μερικές μικροκασέτες βίντεο που δεν έχω το σχετικό μηχάνημα για να τις δω.
Και ήταν μια αλληλογραφία που στην αρχή μου φάνηκε ότι βρίζονταν άγρια μεταξύ τους, και μετά κόντεψα να βάλω τα κλάματα όταν κατάλαβα την τρυφερότητα και την αγάπη που υπήρχε κάτω από όλη αυτή την ανταλλαγή ειρωνείας και αγριάδας.
Όπου, για να σου δώσω ένα παράδειγμα, έγραφε ο Ρένος στον δικό μου, ότι αντί να ταλαιπωρεί την ποίηση ας γράφει κατευθείαν μπροσούρες. Και ο ακατανόμαστος να απαντά ότι αν είχε ανάγκη να περιμένει του γέροντα τη συγκατάθεση, θα έπρεπε να περιμένει να γίνει πρώτα ο ίδιος γέρος.
Και να πηγαίνει έτσι η ανταλλαγή "φιλοφρονήσεων" για χρόνια, με τις φωτογραφίες να δείχνουν πια ήταν η πραγματική τους σχέση' και με τόσες πληροφορίες για πρόσωπα και πράγματα, που δενμπορείς να φανταστείς.
Και να είναι και άλλα 11 κουτιά με τέτοιες αλληλογραφίες, που δεν λέω τι ονόματα έχουν πάνω τους.
Και το καθένα θα μπορούσε να γίνει ένα βιβλίο που θα πουλούσε τρελά. Και ο τρελός να σου λέει ότι δεν εμπορεύεται τις φιλίες του, και ας το κάνει αν θέλει ο/η κληρονόμος του... Embarassed



Exclamation Question Exclamation
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 10:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Επιμενω ομως οτι η εκφραση ''μυαλο κοτας'' ,παρ ολο που μπορει να εχει δικαιο ως εξυπνος διανοητης,δεν θα τολμουσα να εκφερω εγω ,συνορμουμενος απο σκεψη μη κρινων εξ ιδιων τα κατ ημας,και ενοω οτι αν ο αλλος δεν εχει ψωμι να γεμισει λιγο το στομαχι του ,το λιγοτερο που χρειαζεται ειναι κριτικη.
Σιγουρα γνωριζω οτι την δεχομαστε ολοι μας.
Ας ειστε επιεικεις.
Μα δεν την εκφέρεις εσύ. Ο Ρένος Αποστολίδης την εκφέρει και την αιτιολογεί. Και εγώ διαφωνώ με αυτή του την τοποθέτηση αλλά είμαι υποχρεωμένος να τη δεχτώ όπως είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 28, 2009 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eleonora

Έχεις ένα πραγματικό θησαυρό στα χέρια σου! Εγώ πάντως θα τον εκμεταλλευόμουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center