Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Δαρβίνος vs Συναισθήματα
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Δαρβίνος vs Συναισθήματα Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν όντως ισχύει η θεωρία του Δαρβίνου περί εξέλιξης,τότε γιατί η φύση μας έδωσε κάτι τόσο δυνατό όπως τα συναισθήματα?

Δηλαδή ποιά η χρησιμότητα των συναισθημάτων?Αφού δεν είναι αναγκαία η υπαρξή τους για την διαιώνιση του είδους μας.Τότε γιατί μας τα έδωσε η φύση?


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Tesla στις Τρι Αύγ 18, 2009 6:57 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέσλα τέκνον μου, βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Μα πάρα πολύ καλό, βεβαίως-βεβαίως..

http://video.google.com/videoplay?docid=9214752218591624462
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 5:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστός ο τυπάς στο βίντεο,αλλά δεν αναφέρει τίποτα για το ερώτημα μου.

Όπως θα δεις και στο πρώτο μου ποστ θεωρώ ό,τι ισχύει η θεωρία του Δαρβίνου και θα ήθελα να συζητήσουμε πάνω σε αυτό άσχετα αν η θεωρία δεν ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι ορίζεις ως συναισθήματα;
Ονόμασε λίγα συναισθήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να σου δείξω τι εστί συναίσθημα,πρέπει να σου ξεδιπλώσω τον ψυχικό μου κόσμο μέσα σε μια κόλλα,στην οποία θα γράψω με μαγικό μελάνι και να στην δώσω να την φας!Μόνο έτσι θα καταλάβεις πως νοιώθει κάποιος ένα συναίσθημα,αλλά επειδή αυτό είναι πρακτικά αδύνατο(και θεωριτηκά Very Happy ) θα πάμε κατά αναλογία.

Συναίσθημα,αγαπητέ Πολίθη,είναι αυτή η 'Θεία'(?) χάρη που νοιώθεις όταν βλέπεις μια χαριτωμένη ομορφονιά να περπατάει,όταν ακούς ένα όμορφο τραγούδι και ανατριχιάζεις απο την ηδονή,όταν φτάνεις σε κατάσταση οργ... Laughing

Μερικά συναισθήματα τα οποία μπορούμε να ονομάσουμε είναι: αγάπη,φόβος,μίσος,ευτυχία...


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Tesla στις Τρι Αύγ 18, 2009 8:09 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είσαι σε καλό δρόμο αν και στο ξεκίνημα ακόμη... Έχεις όλο τον καιρό εμπρός σου... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 7:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γι αυτό γράφω εδώ,για να μου δώσετε τα φώτα σας!Δώστε τα λοιπόν τι περιμένετε??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 7:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τί σχέση έχει η θεωρία του Δαρβίνου με τα συναισθήματα;!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 7:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σύμφωνα με την θεωρία της εξέλιξης η φύση σου δίνει αυτό που χρειάζεσαι για να προσαρμοστείς στο περιβάλλον που ζεις.Τα συναισθήματα είναι περιττά,αλλιώς θα βλέπαμε στα ζώα την επιδίωξη,εκτός απο τις βιολογικές τους ανάγκες,να ψυχαγωγήσουν και τον εαυτό τους.Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις,αλλά γιατί στον άνθρωπο αυτό το φαινόμενο είναι τόσο δυνατό?

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Tesla στις Πεμ Αύγ 20, 2009 2:28 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 8:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου δυστυχώς αλλά η θεωρία της εξέλιξης δε λέει αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τι λέει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρε λεβέντη μου, γράφεις για τη θεωρία της εξέλιξης χωρίς να ξέρεις ούτε καν τί λέει αυτή;!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παραπάνω έγραψα τι ξέρω για την θεωρία της εξέλιξης.Αυτά έχω καταλάβει δηλαδή και αυτά θεώρησα ως σωστά για να ανοίξω αυτό το θέμα.Τώρα άμα έχω καταλάβει λάθος,εδώ είμαι για να με διαψεύσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφού το ερώτημά σου είναι για τα συναισθήματα, τί μπερδεύεις τη θεωρία της εξέλιξης;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 18, 2009 8:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχουν τα συναισθήματα με το περιβάλλον,ώστε να είναι αναγκαία η υπαρξή τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 1 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center