Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Θα μπορέσουν οι υπολογιστές να σκεφτούν κάποτε σαν άνθρωποι;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θα μπορέσουν οι υπολογιστές να σκεφτούν κάποτε σαν άνθρωποι;
Ναι, στα επόμενα 50 χρόνια
22%
 22%  [ 6 ]
Ναι, στα επόμενα 1,000 χρόνια
22%
 22%  [ 6 ]
Όχι
44%
 44%  [ 12 ]
Ίσως, με τους κβαντικούς υπολογιστές
11%
 11%  [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 27

Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 17, 2010 11:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν η ψυχή έχει όλες τις ιδιότητες που εγώ λέω πως αποτελούν φαινόμενα του σώματος,τι διαφορετικό από το σώμα έχει;Και στο κάτω κάτω τι το χρειάζεται το σώμα;


Η αναλογία με το σώμα δεν ισχύει γιατί αυτό με την τομή φθείρεται.Φθείρεται και η ψυχή;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 17, 2010 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν μπορεί να έχουν ίδιες ιδιότητες αφού το ένα είναι πιο πυκνή ύλη και το άλλο κάτι αόρατο και ενεργειακό.
Το σώμα φθείρεται επειδή είναι υλικό.
Αναλογία σχηματικά εννοώ και αναλογία στο πως αντιλαμβάνεται, αφού δεν μπορείς να αποδείξεις ότι το υλικό σώμα αντιλαμβάνεται, γιατί κάλιστα μπορεί αυτό να είναι αυταπάτη και η ψυχή να αντιλαμβάνεται και το σώμα να είναι απλά το υλικό όργανό της. Μπορείς δηλαδή χωρίς να αλλάξεις τίποτα από τα πιστεύω σου σχετικά με το φαινόμενο της αντίληψης, να αλλάξεις μόνο τη λέξη βιολογικός οργανισμός με τη λέξη ψυχή και να στέκει και πάλι λογικά το αποτέλεσμα όσον αφορά το φαινόμενο της αντίληψης.
Στο θέμα της φθοράς βέβαια δεν εχουμε αναλογία, γιατι τα μόρια φθείρονται , όχι όμως και η αόρατη ενέργεια
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ύπνος,είπες, είναι ιδιότητα της ψυχής.Η δυσφορία απ' το βήχα;Η ικανοποίηση από ένα ποτήρι παγωμένο Μartini το καλοκαιρινό βράδυ;Η αγωνία μήπως χάσω κάποιον που αγαπώ;Κι αυτά ,υποθέτω,αφού το σώμα δεν αντιλαμβάνεται τίποτα.


Φαίνεται,λοιπόν, πως όλες οι ιδιότητες της ψυχής είναι εγκόσμιες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η θέση μου είναι ακριβώς, ότι όλα που λες τα αντιλαμβάνεται η ψυχή και όχι το σώμα.
Όμως όχι '' όλες οι ιδιότητες της ψυχής είναι εγκόσμιες'',
αλλά: ''όλες οι εγκόσμιες ιδιότητες είναι ΚΑΙ αυτές της ψυχής'' (μόνο που για να τις βιώσει τις περισσότερες /πχ το μαρτίνι κλπ/ χρειάζεται αυτό το όργανο, το σώμα.)
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιες είναι οι μη εγκόσμιες ιδιότητες;


Κι αν χρειάζεται το σώμα για ν' αντιληφθεί τον κόσμο,τότε δεν είναι ζωογόνος,αφού σε τελική ανάλυση όλ' αυτά είναι η ζωή.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 2:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να αντιληφθεί τον κόσμο όπως τον αντιλαμβάνονται οι βιολογικοί οργανισμοί χρειάζεται βιολογικό σώμα. Λογικό δεν είναι αυτό;
Είναι σα να λές: ''θέλω να αντιληφθώ τον κόσμο όπως οι σκύλοι'' και να σου λέω: ''αυτό γίνεται μόνο αν έχεις σώμα σκύλου''
Αυτό δε σημαίνει ότι και τώρα που είσαι άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεσαι τη ζωή και τον κόσμο. Απλά τον αντιλαμβάνεσαι με άλλο τρόπο.

Οι μη εγκοσμιες ιδιότητες, θα είναι λογικά εκείνες που θα έχει όταν θα έχει απελευθερωθεί από το σώμα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε επακριβώς.\
Αλλά εδώ βιολογικοί οργανισμοί και έχουν εκπληκτικές διαφορες:
Η κατσαριδα τις κεραίες, ο σκύλος ανώτερη ακοή από τον άνθρωπο, κλπ.

Δεν είναι η μόνη και αντικειμενική πραγματικότητα αυτή του ανθρώπου. Η ανθρώπινη ερμηνεία είναι αυτή και όχι η πραγματικότητα. Η σκυλίσια ερμηνεία είναι άλλη, άλλη του δελφινιού και άλλη της νυχτερίδας.
Της ψυχής χωρίς σώμα προφανώς θα είναι εντελώς διαφορετική αφού πάμε σε άλλη κατηγορία (εκτός βιολογικών οργανισμών)
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Για να αντιληφθεί τον κόσμο όπως τον αντιλαμβάνονται οι βιολογικοί οργανισμοί χρειάζεται βιολογικό σώμα. Λογικό δεν είναι αυτό;
Είναι σα να λές: ''θέλω να αντιληφθώ τον κόσμο όπως οι σκύλοι'' και να σου λέω: ''αυτό γίνεται μόνο αν έχεις σώμα σκύλου''
Αυτό δε σημαίνει ότι και τώρα που είσαι άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεσαι τη ζωή και τον κόσμο. Απλά τον αντιλαμβάνεσαι με άλλο τρόπο.

Οι μη εγκοσμιες ιδιότητες, θα είναι λογικά εκείνες που θα έχει όταν θα έχει απελευθερωθεί από το σώμα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε επακριβώς.\
Αλλά εδώ βιολογικοί οργανισμοί και έχουν εκπληκτικές διαφορες:
Η κατσαριδα τις κεραίες, ο σκύλος ανώτερη ακοή από τον άνθρωπο, κλπ.

Δεν είναι η μόνη και αντικειμενική πραγματικότητα αυτή του ανθρώπου. Η ανθρώπινη ερμηνεία είναι αυτή και όχι η πραγματικότητα. Η σκυλίσια ερμηνεία είναι άλλη, άλλη του δελφινιού και άλλη της νυχτερίδας.
Της ψυχής χωρίς σώμα προφανώς θα είναι εντελώς διαφορετική αφού πάμε σε άλλη κατηγορία (εκτός βιολογικών οργανισμών)

Ναι αλλα απο τα χειροπιαστά, και υλικά τα οποία είναι οι βιολογικές λειτουργίες που αναφέρεις του καθε οντος, και για τα οποία έχουμε γνώση, κάνεις αυθαίρετη αναλογία για αυτο που ονομάζεις "ψυχή". Δεν ξέρουμε τι είναι, δεν μπορούμε να εκφράσουμε τι είναι, ο ίδιος λες "δεν ξέρουμε ακριβώς", και δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε αυτα που λέμε. Συνεπώς δεν πρέπει να φτιάχνουμε προτάσεις, των οποίων το περιεχόμενο δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 4:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Για να αντιληφθεί τον κόσμο όπως τον αντιλαμβάνονται οι βιολογικοί οργανισμοί χρειάζεται βιολογικό σώμα. Λογικό δεν είναι αυτό;



Μα έχεις ισχυριστεί ότι οι βιολογικοί οργανισμοί δεν αντιλαμβάνονται.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 7:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

darkmind, πράγματι δεν ισχυρίζομαι ότι μπορώ να αποδείξω πως ακριβώς είναι η ψυχή και ποιές ιδιότητες έχει, οπότε είναι εύλογη η παρατήρηση σου. Η συζήτηση όμως ξεκίνησε από ισχυρισμό του Ιωάννη σε προηγούμενη του απάντηση ότι ''μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει ψυχή'', και πάνω σ αυτό του απαντώ στις τελευταίες 2 σελλίδες , ανάμεσα στις οποίες και οι αναλογίες στις τελευταίες απαντήσεις.

Ιωάννη, κατάλαβες τι εννοώ, μην πιάνεσαι από μια λεκτική ασάφεια που ωφείλεται στην συνήθεια να εκφραζόμαστε έτσι....
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 10:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατά τη γνώμη μου,η λογική ασυνέπεια του μοντέλου που προτείνεις οφείλεται στη γλωσσική του ασάφεια.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η σαφής και πλήρης έκφραση πάντως είναι η εξής:

''Για να αντιληφθεί τον κόσμο η ελεύθερη/ασώματη ψυχή, όπως τον αντιλαμβάνονται οι συνδεδεμένες με βιολογικό σώμα ψυχες, θα πρεπε να χει κι αυτή βιολογικό σώμα''

από συνήθεια και χάριν συντομίας είπα την ασάφεια:
''Για να αντιληφθεί τον κόσμο όπως τον αντιλαμβάνονται οι βιολογικοί οργανισμοί χρειάζεται βιολογικό σώμα.''

Η θέση μου όμως ότι δεν αντιλαμβάνεται το ορατό υλικό σώμα των βιολογικών οργανισμών, αλλά η αόρατη ενεργειακή ψυχή που είναι συνδεδεμένη με το υλικό σώμα σε κάθε άτομο του, είναι γνωστή θέση μου έτσι κι αλλιώς...
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περίεργο,η ψυχή μπορεί να δώσει ζωή στο σώμα αλλά εξαρτάαι απ' το συγκεκριμένο σώμα για το τι και με ποιο τρόπο θα αντιλαμβάνεται;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 10:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να αποφύγουμε καινούρια ασάφεια, αν άλλαζες την λέξη ''εξαρταται'' με την λέξη ''επηρεάζεται'' , θα συμφωνούσα 'οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 11:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν για το φαινόμενο της ζωής,η ψυχή και το σώμα αλληλεπιδρούν,τότε δεν μπορεί η ψυχή μόνη της να είναι ζωογόνος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θα το έλεγα ακριβώς αλληλεπίδραση. Θα έλεγα ότι η ψυχή επιδρά ως φορέας αντίληψης που είναι. Το σώμα ''επιδρά'' (εντός εισαγωγικών αφού δεν είναι κάτι ζωντανό από μόνο του για να επιδρα με δική του πρωτοβουλία) απλά επειδή ''είναι κι αυτό εκεί'' κι αυτό το γεγονός από μόνο του ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ επηρρεάζει την ψυχή στις δράσεις/επιλογές της

Συγκεκριμένα εγώ θα έλεγα:
Ψυχή (φορέας αντίληψης) + dna = Βιολογική ζωή
Ψυχή χωρίς dna = Ελεύθερος φορέας αντίληψης χωρίς βιολογικό σώμα.
dna χωρίς ψυχή = dna χωρίς αντίληψη, κάτι νεκρό δηλαδή.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 44 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center