Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 447, 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 10, 2015 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skakos έγραψε:
Μην αγχώνεσαι άθεε φίλε μου για το τι θα γίνει με εμάς. Κοίτα τι θα κάνεις εσύ.


Που είδες να αγχώνομαι?

Πλάκα κάνω ρε συ ,με την κουτοπονηριά σας .
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το διασκεδάζω .

Το απολαμβάνω κάθε φορά που όλοι εσείς οι φερόμενοι ως ευσεβείς χριστιανοί, χάνετε την λαλιά σας, όταν σας αποκαλύπτω πόσο ξεδιάντροποι φαρισαίοι είσαστε, όταν αποδομώ την επιδερμική πίστη σας σε ένα δόγμα , που κατά βάθος δεν θέλετε να ακολουθήσετε..

Ο χριστιανισμός παμπόνηρε υποκριτή , μάθε για να ξέρεις , δεν είναι συμβατός με τους ευσεβείς άρχοντες και νοικοκυραίους , αλλά με τους ευσεβείς προλεταρίους , με το “πόπολο” .
Όλοι οι άλλοι - και εσύ ανάμεσά τους - , όσο παραμένετε άρχοντες και νοικοκυραίοι εν ζωή , δεν είσαστε τίποτε άλλο , παρά κουτοπόνηροι θεομπαίχτες , που κρύβεται κάτω από το χαλί την διδαχή της καμήλας και της βελόνας

Για άλλους τα έλεγε αυτά ο κύριός σας μπρεεεε πανάθεμα σας ?

Για αυτό λέω πως το διασκεδάζω να σας τα λέω εγώ αυτά, ένας ... “άθεος” , σε ΟΛΟΥΣ εσάς τους θεομπαίχτες , που ξέρετε μόνο να κάνετε υποδείξεις στους άλλους , φροντίζοντας εξωτερικά το ποτήρι σας να φαίνεται καθαρό , ενώ μέσα του είναι γεμάτο με την ..... βρομερή χωλή σας .
Καθαρίστε πρώτα το εσωτερικό περιεχόμενο σας , και μετά βγείτε στο δρόμο να διδάξετε την αρετή που δεν έχετε

Όσο για την ταμπακιέρα (την καμήλα ντε) τουμπεκί έτσι?

Ούτε άχνα ....
.... μια και το χνότο σας ακόμα,.....
.... και αυτό βρομάει .

.-


Cool

Χαλαρά. Το μίσος και το άγχος σκοτώνουν.
Ποια είναι η ταμπακιέρα; Το μίσος σου για ο,τιδήποτε χριστιανικό;
Πως ξέρεις τι κάνουμε; Είμαστε φιλαράκια;
Γιατί χαίρεσαι αν εμείς δεν πάμε στον Παράδεισο;
Γιατί λες ότι διασκεδάζεις ενώ φαίνεται να μην διασκεδάζεις;

Κρίσιμες ερωτήσεις...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Αρα, συμφωνα με τον ορισμο σου, ηθικος ειναι και ο μαφιοζος οπως παρουσιαζεται στις διάφορες ταινίες... Twisted Evil



Δεν έχω δει ταινίες των “παθών” , εκτός από μια.
Τον “τελευταίο πειρασμό” , και αυτή πάει καιρός τώρα.
Δεν θυμάμαι ποιος παραπέμπει σε σημερινό “μαφιόζο”
Έτσι από περιέργεια, ποιος ήταν ?
Ο Βαραββάς?,
Ο Ιούδας?
Ο Καγιάφας?
Μήπως έχεις στον νου σου, τον .... μαχαιροβγάλτη τον Πέτρο?
Έλα ρε συ!
Αυτοάμυνα ήταν..
Χαλάρωσε...

Τι σχέση έχουν όμως όλα αυτά με την ιστορία μας ?
Για πες ?
Εσύ με τα δικά σου καμώματα , την καβατζάρεις την αιωνιότητα, ναι ή όχι?
Με ποιο τρόπο σκέφτεσαι να ξεγελάσεις τον κύριό σου και θεό σου , για να αποφύγεις την μεγάλη πίκρα του αποχωρισμού , απο κάθε περιουσιακού σου στοιχείο – κινητό και ακίνητο - ?

Ο άλλος – ο σκακος – σκέφτηκε να κάνει τον χαζό.
Θα το χάψη,. λες, ο Ιησούς και θα την σκαπουλάρει?.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 12:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
gianiss έγραψε:
skakos έγραψε:
Μην αγχώνεσαι άθεε φίλε μου για το τι θα γίνει με εμάς. Κοίτα τι θα κάνεις εσύ.


Που είδες να αγχώνομαι?

Πλάκα κάνω ρε συ ,με την κουτοπονηριά σας .
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το διασκεδάζω .

Το απολαμβάνω κάθε φορά που όλοι εσείς οι φερόμενοι ως ευσεβείς χριστιανοί, χάνετε την λαλιά σας, όταν σας αποκαλύπτω πόσο ξεδιάντροποι φαρισαίοι είσαστε, όταν αποδομώ την επιδερμική πίστη σας σε ένα δόγμα , που κατά βάθος δεν θέλετε να ακολουθήσετε..

Ο χριστιανισμός παμπόνηρε υποκριτή , μάθε για να ξέρεις , δεν είναι συμβατός με τους ευσεβείς άρχοντες και νοικοκυραίους , αλλά με τους ευσεβείς προλεταρίους , με το “πόπολο” .
Όλοι οι άλλοι - και εσύ ανάμεσά τους - , όσο παραμένετε άρχοντες και νοικοκυραίοι εν ζωή , δεν είσαστε τίποτε άλλο , παρά κουτοπόνηροι θεομπαίχτες , που κρύβεται κάτω από το χαλί την διδαχή της καμήλας και της βελόνας

Για άλλους τα έλεγε αυτά ο κύριός σας μπρεεεε πανάθεμα σας ?

Για αυτό λέω πως το διασκεδάζω να σας τα λέω εγώ αυτά, ένας ... “άθεος” , σε ΟΛΟΥΣ εσάς τους θεομπαίχτες , που ξέρετε μόνο να κάνετε υποδείξεις στους άλλους , φροντίζοντας εξωτερικά το ποτήρι σας να φαίνεται καθαρό , ενώ μέσα του είναι γεμάτο με την ..... βρομερή χωλή σας .
Καθαρίστε πρώτα το εσωτερικό περιεχόμενο σας , και μετά βγείτε στο δρόμο να διδάξετε την αρετή που δεν έχετε

Όσο για την ταμπακιέρα (την καμήλα ντε) τουμπεκί έτσι?

Ούτε άχνα ....
.... μια και το χνότο σας ακόμα,.....
.... και αυτό βρομάει .

.-


Cool

Χαλαρά. Το μίσος και το άγχος σκοτώνουν.
Ποια είναι η ταμπακιέρα; Το μίσος σου για ο,τιδήποτε χριστιανικό;
Πως ξέρεις τι κάνουμε; Είμαστε φιλαράκια;
Γιατί χαίρεσαι αν εμείς δεν πάμε στον Παράδεισο;
Γιατί λες ότι διασκεδάζεις ενώ φαίνεται να μην διασκεδάζεις;

Κρίσιμες ερωτήσεις...



Παράθεση:
Ποια είναι η ταμπακιέρα; Το μίσος σου για ο,οτιδήποτε χριστιανικό; 

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις για ποια “ταμπακιέρα” σε ρώτησα, κουτοπόνηρε νεοφαρισαίε?

Δεν το πιστεύω.
Διαλέγεις το “βλάκας” , αντί να απαντήσεις που έχεις “γραμμένη” την προτροπή του Ιησού , που ξεκάθαρα σου λέει τι πρέπει να κάνεις , αν θες να κληρονομήσεις την αιωνιότητα.

Ότι πεις εσύ!
Βλάκας ! Βλάκας !
Να χαλάσουμε καρδιές μας για μια .... βλακεία?

Χαλάρωσε και μην αγχώνεσαι !!!
Μπορεί να πιάσει το κόλπο σου.
Αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σε κρίνει, αλλά ο κύριός σου.
Εγώ απλά σε ενημέρωσα, γιατί μάλλον δεν θα το είχες διαβάσει τι είπε στον ευσεβή νέο.
Αν τώρα εσύ , καταφέρεις να τον ξεγελάσεις κάνοντας πως δεν κατάλαβες τι σου ζήτησε να κάνεις, είναι θέμα δικό σου.
Το παράδειγμα όμως της καμήλας και της βελόνας , έχω την εντύπωση πως το ανέφερε ειδικά για να καταλάβουν τι έλεγε , ακόμα και οι βλάκες


Παράθεση:
Πως ξέρεις τι κάνουμε; Είμαστε φιλαράκια; 


Για πες λοιπόν τι κάνεις?
Ακολούθησες την προτροπή του κυρίου και θεού σου?
Ακούω ... δικαιολογίες
Όρε γέλιο που έχει να πέσει.
Παράθεση:


Γιατί χαίρεσαι αν εμείς δεν πάμε στον Παράδεισο; 
Γιατί λες ότι διασκεδάζεις ενώ φαίνεται να μην διασκεδάζεις; 


Γελάω ρε συ με τα καμώματά σου , χωρίς να χαίρομαι όμως με την κατάντια σου ?
Γελώ με τον γελωτοποιό , όχι με την ξεφτίλα του ανθρώπου.
Μα! να προτιμάς να το παίζεις βλάκας , μόνο και μόνο για να αποφύγεις να πάρεις θέση σε ένα ξεκάθαρο θέμα ?

Όσο για μένα, δεν είμαι πωρωμένος “πιστός” .
Δεν μισώ , μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς, όλους όσους δεν με αγαπούν και δεν πιστεύουν , σε αυτά που εγώ δέχομαι ώς αληθή

Έχω κάποιο ήθος .
Δεν είμαι .... σαν τα μούτρα σου


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Για πες ?
Εσύ με τα δικά σου καμώματα , την καβατζάρεις την αιωνιότητα, ναι ή όχι?
Με ποιο τρόπο σκέφτεσαι να ξεγελάσεις τον κύριό σου και θεό σου , για να αποφύγεις την μεγάλη πίκρα του αποχωρισμού , απο κάθε περιουσιακού σου στοιχείο – κινητό και ακίνητο - ?

.

Μπερδεμενος εισαι ... Smile
Τη μια λες οτι δεν υπαρχει αιωνιοτητα για τον ανθρωπο ως ατομο και την αλλη αναφερεσαι σε αυτη σαν να πιστευεις οτι υπαρχει ... Twisted Evil
Αποφασισε τελικα : υπαρχει ή δεν υπαρχει ; Cool

Το τι πιστευω εγω, ειναι δικος μου λογαριασμος και δεν αφορα εσενα, ουτε και μπορεις να κρινεις ( για να μην κριθείς Razz Razz ) το δογμα μου

Το πως δε, εφαρμοζω εγω αυτο το δογμα ειναι προσωπικο
Και οι τεχνικες που χρησιμοποιω στην κατανοηση του θεου λογου προκειμενου να γινει πρακτικα εφαρμοσιμος ειναι και παλι προσωπικο στοιχειο

Για να ρωτας και να ξαναρωτας, αν αληθευει ο λογος του Χριστου για τη βελονα και τη γκαμηλα, σημαινει οτι ενδιαφερεσαι προσωπικα για το αν πρεπει και πως να εγκαταλειψεις τους θησαυρους που εχεις επι της Γης για να τη σκαπουλαρεις μετα θανατο ...

Και ολο σου το ενδιαφερον για το λογο του θεου και την εφαρμογη του και η αγωνία σου για το μετα, δειχνει οτι μαλλον τον φυσάς τον παρά και δεν θελεις να τα δωσεις στους φτωχους οπως νομιζεις οτι λεει ο Χριστος

Αρα η απιστια σου ειναι απο συμφερον και οχι γνησια ... Wink


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 1:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Για πες ?
Εσύ με τα δικά σου καμώματα , την καβατζάρεις την αιωνιότητα, ναι ή όχι?
Με ποιο τρόπο σκέφτεσαι να ξεγελάσεις τον κύριό σου και θεό σου , για να αποφύγεις την μεγάλη πίκρα του αποχωρισμού , απο κάθε περιουσιακού σου στοιχείο – κινητό και ακίνητο - ?

.

Μπερδεμενος εισαι ... Smile
Τη μια λες οτι δεν υπαρχει αιωνιοτητα για τον ανθρωπο ως ατομο και την αλλη αναφερεσαι σε αυτη σαν να πιστευεις οτι υπαρχει ... Twisted Evil
Αποφασισε τελικα : υπαρχει ή δεν υπαρχει ; Cool

Το τι πιστευω εγω, ειναι δικος μου λογαριασμος και δεν αφορα εσενα, ουτε και μπορεις να κρινεις ( για να μην κριθείς Razz Razz ) το δογμα μου

Το πως δε, εφαρμοζω εγω αυτο το δογμα ειναι προσωπικο
Και οι τεχνικες που χρησιμοποιω στην κατανοηση του θεου λογου προκειμενου να γινει πρακτικα εφαρμοσιμος ειναι και παλι προσωπικο στοιχειο

Για να ρωτας και να ξαναρωτας, αν αληθευει ο λογος του Χριστου για τη βελονα και τη γκαμηλα, σημαινει οτι ενδιαφερεσαι προσωπικα για το αν πρεπει και πως να εγκαταλειψεις τους θησαυρους που εχεις επι της Γης για να τη σκαπουλαρεις μετα θανατο ...

Και ολο σου το ενδιαφερον για το λογο του θεου και την εφαρμογη του και η αγωνία σου για το μετα, δειχνει οτι μαλλον τον φυσάς τον παρά και δεν θελεις να τα δωσεις στους φτωχους οπως νομιζεις οτι λεει ο Χριστος

Αρα η απιστια σου ειναι απο συμφερον και οχι γνησια ... Wink


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Μπερδεμένος εγώ?
Κάθε άλλο .

Για την αιωνιότητα των χριστιανών μιλώ (και κάποιων άλλων δογμάτων)
Επικεντρώνομαι στους χριστιανούς , γιατί αφενός και εσείς οι χριστιανοί προσδοκάτε ζωήν αιώνιον , αφετέρου γιατί ο ίδιος ο ιδρυτής της θρησκείας σας , ξεκαθαρίζει με τρόπο απόλυτο , ποιος θα ... περάσει στην αιωνιότητα και ποιος όχι .

Εσύ προσωπικά , έχεις κατ επανάληψη αναφερθεί στην αιώνιον ζωήν , σαν να την έχεις ήδη καβατζάρει .
Έτσι σαν καλός φίλος σου , και γνώστης των λόγων του κυρίου και θεού σου – καθώς ερευνώ κάθε εκδοχή , χωρίς παρωπίδες και εγωπαθείς αποκλεισμούς- σου επεσήμανα τι λέει ο ίδιος ο Ιησούς για το θέμα που σε καίει .
Έτσι όφειλα – για το καλό σου – να σου πω πως είσαι βαθιά νυχτωμένος , αν νομίσεις πως με μερικά πάτερ ημών, ταχτικές νηστείες, ευχέλαια και λιβανίσματα κλπ κλπ , μπορούσες να πάρεις το πολυπόθητο χαρτί της αιωνιότητας.

Μαύρη κακή σου μέρα σε περιμένει , αν νομίσεις πως με αυτά τα κόλπα καθάρισες

Επικουρικά σου θυμίζω και την ιστορία του άφρονα πλουσίου , μην και βάλεις μυαλό όσο ακόμα είσαι ζωντανός και χαίρεσαι τα επίγεια αγαθά σου .
Ο άγγελος κυρίου , σε περιμένει στη γωνία.

Ο άγγελος του παραδείσου ή της κόλασης ?

Το πως θα εφαρμόσεις το δόγμα σου , είναι δεδομένο .
Δεν σου δίδονται παρεκκλίσεις / επιλογές , λίγο έτσι , λίγο γιουβέτσι.

Μόνο άσπρο – μαύρο , το γκρι αποκλείεται .
Ολίγον παράδεισος δεν υπάρχει .
Υπάρχει όμως πάρα πολύ κόλαση για κάθε πιστό στο δόγμα

Στο χέρι σου είναι να διαλέξεις

Εγώ στα λέω σαν φίλος έτσι , γιατί νοιάζομαι για την σωτηρία της ... υγείας σου

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 6:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:

Μπερδεμένος εγώ?
Κάθε άλλο .

Για την αιωνιότητα των χριστιανών μιλώ (και κάποιων άλλων δογμάτων)
Επικεντρώνομαι στους χριστιανούς , γιατί αφενός και εσείς οι χριστιανοί προσδοκάτε ζωήν αιώνιον , αφετέρου γιατί ο ίδιος ο ιδρυτής της θρησκείας σας , ξεκαθαρίζει με τρόπο απόλυτο , ποιος θα ... περάσει στην αιωνιότητα και ποιος όχι .

Εσύ προσωπικά , έχεις κατ επανάληψη αναφερθεί στην αιώνιον ζωήν , σαν να την έχεις ήδη καβατζάρει .
Έτσι σαν καλός φίλος σου , και γνώστης των λόγων του κυρίου και θεού σου – καθώς ερευνώ κάθε εκδοχή , χωρίς παρωπίδες και εγωπαθείς αποκλεισμούς- σου επεσήμανα τι λέει ο ίδιος ο Ιησούς για το θέμα που σε καίει .
Έτσι όφειλα – για το καλό σου – να σου πω πως είσαι βαθιά νυχτωμένος , αν νομίσεις πως με μερικά πάτερ ημών, ταχτικές νηστείες, ευχέλαια και λιβανίσματα κλπ κλπ , μπορούσες να πάρεις το πολυπόθητο χαρτί της αιωνιότητας.

Μαύρη κακή σου μέρα σε περιμένει , αν νομίσεις πως με αυτά τα κόλπα καθάρισες

Επικουρικά σου θυμίζω και την ιστορία του άφρονα πλουσίου , μην και βάλεις μυαλό όσο ακόμα είσαι ζωντανός και χαίρεσαι τα επίγεια αγαθά σου .
Ο άγγελος κυρίου , σε περιμένει στη γωνία.

Ο άγγελος του παραδείσου ή της κόλασης ?

Το πως θα εφαρμόσεις το δόγμα σου , είναι δεδομένο .
Δεν σου δίδονται παρεκκλίσεις / επιλογές , λίγο έτσι , λίγο γιουβέτσι.

Μόνο άσπρο – μαύρο , το γκρι αποκλείεται .
Ολίγον παράδεισος δεν υπάρχει .
Υπάρχει όμως πάρα πολύ κόλαση για κάθε πιστό στο δόγμα

Στο χέρι σου είναι να διαλέξεις

Εγώ στα λέω σαν φίλος έτσι , γιατί νοιάζομαι για την σωτηρία της ... υγείας σου

.

Το οτι εισαι μπερδεμενος, φαινεται και απο αυτο που εχω επισημανει στην παραθεση
Τιποτα δεν ειναι δεδομενο στο δρομο για τον παραδεισο
Ο καθενας ακολουθει πρακτικα το δικο του μονοπατι
Και το μονοπατι του καθενος καθοριζεται απο τον ιδιο συμφωνα με την κατανοηση του στο λογο του θεου που τον αφορα
Γιατι : ου τα παντα τοις πασι ... δεκτά


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 8:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:

Μπερδεμένος εγώ?
Κάθε άλλο .

Για την αιωνιότητα των χριστιανών μιλώ (και κάποιων άλλων δογμάτων)
Επικεντρώνομαι στους χριστιανούς , γιατί αφενός και εσείς οι χριστιανοί προσδοκάτε ζωήν αιώνιον , αφετέρου γιατί ο ίδιος ο ιδρυτής της θρησκείας σας , ξεκαθαρίζει με τρόπο απόλυτο , ποιος θα ... περάσει στην αιωνιότητα και ποιος όχι .

Εσύ προσωπικά , έχεις κατ επανάληψη αναφερθεί στην αιώνιον ζωήν , σαν να την έχεις ήδη καβατζάρει .
Έτσι σαν καλός φίλος σου , και γνώστης των λόγων του κυρίου και θεού σου – καθώς ερευνώ κάθε εκδοχή , χωρίς παρωπίδες και εγωπαθείς αποκλεισμούς- σου επεσήμανα τι λέει ο ίδιος ο Ιησούς για το θέμα που σε καίει .
Έτσι όφειλα – για το καλό σου – να σου πω πως είσαι βαθιά νυχτωμένος , αν νομίσεις πως με μερικά πάτερ ημών, ταχτικές νηστείες, ευχέλαια και λιβανίσματα κλπ κλπ , μπορούσες να πάρεις το πολυπόθητο χαρτί της αιωνιότητας.

Μαύρη κακή σου μέρα σε περιμένει , αν νομίσεις πως με αυτά τα κόλπα καθάρισες

Επικουρικά σου θυμίζω και την ιστορία του άφρονα πλουσίου , μην και βάλεις μυαλό όσο ακόμα είσαι ζωντανός και χαίρεσαι τα επίγεια αγαθά σου .
Ο άγγελος κυρίου , σε περιμένει στη γωνία.

Ο άγγελος του παραδείσου ή της κόλασης ?

Το πως θα εφαρμόσεις το δόγμα σου , είναι δεδομένο .
Δεν σου δίδονται παρεκκλίσεις / επιλογές , λίγο έτσι , λίγο γιουβέτσι.

Μόνο άσπρο – μαύρο , το γκρι αποκλείεται .
Ολίγον παράδεισος δεν υπάρχει .
Υπάρχει όμως πάρα πολύ κόλαση για κάθε πιστό στο δόγμα

Στο χέρι σου είναι να διαλέξεις

Εγώ στα λέω σαν φίλος έτσι , γιατί νοιάζομαι για την σωτηρία της ... υγείας σου

.

Το οτι εισαι μπερδεμενος, φαινεται και απο αυτο που εχω επισημανει στην παραθεση
Τιποτα δεν ειναι δεδομενο στο δρομο για τον παραδεισο
Ο καθενας ακολουθει πρακτικα το δικο του μονοπατι
Και το μονοπατι του καθενος καθοριζεται απο τον ιδιο συμφωνα με την κατανοηση του στο λογο του θεου που τον αφορα
Γιατι : ου τα παντα τοις πασι ... δεκτά


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Πας καλά?
Εγώ είμαι μπερδεμένος ή εσύ?
Αποφάσισε, ή ακολουθείς το “δόγμα” της ανατολικής ορθόδοξης εκκλησίας , ή έχεις το δικό σου “δόγμα” .
Κάθε “δόγμα” είναι δεδομένο τι ορίζει , και πρέπει να το δεχθείς ως έχει, χωρίς δικές σου ερμηνείες και παρεκκλίσεις .
Έχεις χάσει τον μπούσουλα , γιατί διαλέγεις ποιες εντολές του δόγματός σε συμφέρουν ενώ απορρίπτεις τις άλλες.

Ας πάμε λοιπόν στο δικό σου προσωπικό δόγμα , και ας ξεχάσουμε τι ορίζει και δέχεται η ορθοδοξία .
Για πες λοιπόν, πιστεύεις στα τέσσερα βαγγέλια?
Αν ναι, έχεις διαβάσει στο κατά Ματθαίο βαγγέλιο , τι λέει ο Ιησούς στον ευσεβή νέο, όταν τον ρώτησε τι πρέπει να κάνει για να κληρονομήσει την αιωνιότητα?
Στο έχω παραθέσει εγώ σε προηγούμενο ποστ μου , για να μην ψάχνεις .
Εκεί ο ίδιος ο Ιησούς λέει στο νέο ρητά και κατηγορηματικά , με τρόπο που δεν επιδέχεται ΚΑΜΙΑ αμφισβήτηση και παρερμηνεία , πως δεν αρκεί να τηρεί όλες τις άλλες εντολές .
Του λέει απερίφραστα πως για να εξασφαλίσει κάποιος την αιωνιότητα , θα πρέπει και να τηρεί όλες τις άλλες εντολές , αλλά και να ξεπουλήσει κάθε κινητό και ακίνητο περιουσιακό στοιχείο και να το μοιράσει στους μη έχοντες.

Εσύ πως την ακούς την εντολή αυτή του Ιησού ?
Λέει μπούρδες και την αγνοείς και επιμένεις να αυτοπροσδιορίζεσαι ως χριστιανός δικής σου αίρεσης και δόγματος ?
Πρόκειται για το “δόγμα της σκαπάνης”?

Έχουμε πήξει στις χριστιανικές αιρέσεις και δόγματα που ο κάθε πικραμένος “πιστός” πλασάρει , ως αυθεντικός ερμηνευτής των λόγων του Ιησού .

Και ξέρεις ποια είναι η μεγάλη πλάκα ?
Λέγεται πως ο Ιησούς δίδασκε με απλό λόγο και πολλά παραδείγματα , για να καταλάβουν και οι αγράμματοι την διδασκαλία του .
Βέβαια μετά ήρθαν οι πατέρες και μητέρες της εκκλησίας , για να διορθώσουν τα ... λάθη του Ιησού , πως τάχα δεν εννοούσε αυτό αλλά κάτι άλλο .

Για πες να μάθουμε και εμείς .
Τι ζήτησε ο Ιησούς να κάνει ο ευσεβής νέος, αν θέλει πράγματι να κληρονομήσει την αιωνιότητα?
Αυτό που απαιτούσε από τον ευσεβή νέο , δεν αφορά εσένα ?
Δες την ομοιότητα την δική σου με τον ευσεβή νέο
Και οι δύο δηλώνεται ευσεβείς και οι δύο καίγεστε να κληρονομήσετε την αιωνιότητα .
Ο ευσεβής νέος όταν άκουσε τις προϋποθέσεις της αιωνιότητας , την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια , προτιμώντας τα επίγεια αγαθά που απολάμβανε .

Με δύο λόγια .
Εκείνος χέστηκε για την ... “αβέβαιη” αιωνιότητα που του υποσχόταν ο Ιησούς , και προτίμησε να κρατήσει τις σίγουρες απολαύσεις του μάταιου τούτου κόσμου.

Εσύ?
Ξεμπέρδεψες τι θες ?
Και τα δύο φίλε μου , δεν γίνεται ...
Δύο καρπούζια στη ίδια μασχάλη ?

Λογικά και φιλικά σου μιλάω , γιατί σε βλέπω πολύ μπερδεμένο και αγχωμένο
Χαλάρωσε και σκέψου τι συμφέρει την .... ψυχή σου μόνο και την ηρεμία σου .
Μην πας έτσι αγχωμένος .
Κατάλαβες πως στο λέω έτσι?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 10:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Giannis σωτηρία της υγείας δεν υπάρχει.
Όλοι θα πεθάνουμε.
Σωτηρία της ψυχής υπάρχει.
Και αυτή την κερδίζεις κάθε μέρα με αυτά που κάνεις και αυτά που δεν κάνεις.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2015 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιάννη (είδες; εγώ από giannis σε κάνω Γιάννη, ενώ εσύ τα Ευαγγέλια τα κάνεις Βαγγέλια - ο σεβασμός είναι το πρώτο βήμα για την ευγένεια, τη βασικότερη των αρετών), από που και ως που έχεις γίνει τιμητής των χριστιανικών δογμάτων; Πως τα γνωρίζεις; Ποιος στα έμαθε; Ποιος σε καταπίεσε φίλε μου και σε έκανε χριστιανό;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 12, 2015 9:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Πας καλά?
Εγώ είμαι μπερδεμένος ή εσύ?
Αποφάσισε, ή ακολουθείς το “δόγμα” της ανατολικής ορθόδοξης εκκλησίας , ή έχεις το δικό σου “δόγμα” .
Κάθε “δόγμα” είναι δεδομένο τι ορίζει , και πρέπει να το δεχθείς ως έχει, χωρίς δικές σου ερμηνείες και παρεκκλίσεις .
Έχεις χάσει τον μπούσουλα , γιατί διαλέγεις ποιες εντολές του δόγματός σε συμφέρουν ενώ απορρίπτεις τις άλλες.

Ας πάμε λοιπόν στο δικό σου προσωπικό δόγμα , και ας ξεχάσουμε τι ορίζει και δέχεται η ορθοδοξία .
Για πες λοιπόν, πιστεύεις στα τέσσερα βαγγέλια?
Αν ναι, έχεις διαβάσει στο κατά Ματθαίο βαγγέλιο , τι λέει ο Ιησούς στον ευσεβή νέο, όταν τον ρώτησε τι πρέπει να κάνει για να κληρονομήσει την αιωνιότητα?
Στο έχω παραθέσει εγώ σε προηγούμενο ποστ μου , για να μην ψάχνεις .
Εκεί ο ίδιος ο Ιησούς λέει στο νέο ρητά και κατηγορηματικά , με τρόπο που δεν επιδέχεται ΚΑΜΙΑ αμφισβήτηση και παρερμηνεία , πως δεν αρκεί να τηρεί όλες τις άλλες εντολές .
Του λέει απερίφραστα πως για να εξασφαλίσει κάποιος την αιωνιότητα , θα πρέπει και να τηρεί όλες τις άλλες εντολές , αλλά και να ξεπουλήσει κάθε κινητό και ακίνητο περιουσιακό στοιχείο και να το μοιράσει στους μη έχοντες.

Εσύ πως την ακούς την εντολή αυτή του Ιησού ?
Λέει μπούρδες και την αγνοείς και επιμένεις να αυτοπροσδιορίζεσαι ως χριστιανός δικής σου αίρεσης και δόγματος ?
Πρόκειται για το “δόγμα της σκαπάνης”?

Έχουμε πήξει στις χριστιανικές αιρέσεις και δόγματα που ο κάθε πικραμένος “πιστός” πλασάρει , ως αυθεντικός ερμηνευτής των λόγων του Ιησού .

Και ξέρεις ποια είναι η μεγάλη πλάκα ?
Λέγεται πως ο Ιησούς δίδασκε με απλό λόγο και πολλά παραδείγματα , για να καταλάβουν και οι αγράμματοι την διδασκαλία του .
Βέβαια μετά ήρθαν οι πατέρες και μητέρες της εκκλησίας , για να διορθώσουν τα ... λάθη του Ιησού , πως τάχα δεν εννοούσε αυτό αλλά κάτι άλλο .

Για πες να μάθουμε και εμείς .
Τι ζήτησε ο Ιησούς να κάνει ο ευσεβής νέος, αν θέλει πράγματι να κληρονομήσει την αιωνιότητα?
Αυτό που απαιτούσε από τον ευσεβή νέο , δεν αφορά εσένα ?
Δες την ομοιότητα την δική σου με τον ευσεβή νέο
Και οι δύο δηλώνεται ευσεβείς και οι δύο καίγεστε να κληρονομήσετε την αιωνιότητα .
Ο ευσεβής νέος όταν άκουσε τις προϋποθέσεις της αιωνιότητας , την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια , προτιμώντας τα επίγεια αγαθά που απολάμβανε .

Με δύο λόγια .
Εκείνος χέστηκε για την ... “αβέβαιη” αιωνιότητα που του υποσχόταν ο Ιησούς , και προτίμησε να κρατήσει τις σίγουρες απολαύσεις του μάταιου τούτου κόσμου.

Εσύ?
Ξεμπέρδεψες τι θες ?
Και τα δύο φίλε μου , δεν γίνεται ...
Δύο καρπούζια στη ίδια μασχάλη ?

Λογικά και φιλικά σου μιλάω , γιατί σε βλέπω πολύ μπερδεμένο και αγχωμένο
Χαλάρωσε και σκέψου τι συμφέρει την .... ψυχή σου μόνο και την ηρεμία σου .
Μην πας έτσι αγχωμένος .
Κατάλαβες πως στο λέω έτσι?


.

Καλα, εισαι σοβαρος ;

Εσυ αθεος πραμα, ασχολεισαι με την αιωνιοτητα που θεωρεις ανυπαρκτη ;

Ενδιαφερεσαι για το ... μηδεν ;

Μιλας για αυτο που κατα τη γνωμη σου δεν υφισταται ;

Ε, αν ακομα και οι αθεοι μιλανε για την αιωνιοτητα, αυτο επιβεβαιωνει σιγουρα την υπαρξη της Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 12, 2015 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Giannis σωτηρία της υγείας δεν υπάρχει.
Όλοι θα πεθάνουμε.
Σωτηρία της ψυχής υπάρχει.
Και αυτή την κερδίζεις κάθε μέρα με αυτά που κάνεις και αυτά που δεν κάνεις.


Ποιος στο είπε αυτό?
Το να σώσεις έναν συνάνθρωπό σου από την τρέλα , είναι πράξη ζωής

Προφανώς δεν έχεις γνωρίσει σχιζοφρενείς .
Μιας μορφής σχιζοφρένιας είναι και οι δαιμονισμένοι
Γνωρίζεις πως οδηγούνται αυτοί οι δυστυχείς συνάνθρωποι μας ,σε μια τέτοια κατάσταση?

Πολλά πράγματα δεν γνωρίζεις , ή τα γνωρίζεις λάθος


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 12, 2015 2:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skakos
Γιάννη (είδες; εγώ από giannis σε κάνω Γιάννη, ενώ εσύ τα Ευαγγέλια τα κάνεις Βαγγέλια - ο σεβασμός είναι το πρώτο βήμα για την ευγένεια, τη βασικότερη των αρετών), 


Αν με “έκαιγε” αν με λες Γιάννη ή όχι, έτσι θα το έγραφα .

Μάθε ευγενή και ευσεβή χριστιανέ , πως τις αρετές του ανθρώπου τις προσδιορίζουν οι πράξεις του και όχι τα ονόματά τους .
Έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ονόματα .
Πρόβλημα έχω με αυτά που λες ,και κυρίως με ότι δεν λες , κρυπτόμενος όταν στριμώχνεσαι
Κατά τα άλλα , ο γλωσσοδέτης συνεχίζεται .
Για την ταμπακιέρα , ούτε λέξη δεν μπορείς να αρθρώσεις .
Επαναλαμβάνω το κουίζ (μια και σου αρέσουν τα ΚΟΥΙΖ)

Ποια είναι η ύστατη εντολή του Ιησού προς τον ευσεβή νέο?
Με ποιο – ΜΟΝΑΔΙΚΟ – τρόπο , θα μπορούσε κάποιος πολύ ευσεβής πιστός να κληρονομήσει την αιώνιον ζωή , αυτή που ο ίδιος ο Ιησούς του υποσχόταν στους πιστούς του , δηλαδή τους πραγματικά , αληθινά χριστιανούς ?

Ακόμα να λυθεί πονηρέ χριστιανέ ο κόμπος της γλώσσας σου ?
Περιμένω εγώ ο άσχετος να με πείσεις για την αγνότητα της άδολης πίστης σου .
Πιστεύεις στον λόγο του Ιησού ναι ή όχι?

Τι ξεκάθαρα ορίζει σε εκείνο το εδάφιο?
Τα λόγια του Ιησού λέω.
Είναι λόγια μίσους?

Τα ίδια λόγια μίσους θα σου έλεγε , πονηρέ Φαρισαίε , και ο Ιησούς
Ουαί!
Ουαί!!

Παράθεση:
από που και ως που έχεις γίνει τιμητής των χριστιανικών δογμάτων; Πως τα γνωρίζεις; Ποιος στα έμαθε;


Τις ίδιες ακριβώς ερωτήσεις έκαναν και οι αρχιερείς στον Ιησού , - όπως γράφουν τα βαγγέλια σου- .
Αλλά εγώ δεν είμαι ο Ιησούς, πονηρέ νεοΦαρισαίε .
Δεν είμαι ιός θεού , αλλά ανθρώπου , και πατώ τα πόδια μου στην γη
Καμία σχέση δεν έχω , με την βασιλεία των ουρανών ....
... ούτε και άλλη βασιλεία υπόσχομαι για να σε πίσω ...

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 12, 2015 2:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Καλα, εισαι σοβαρος ; 

Εσυ αθεος πραμα, ασχολεισαι με την αιωνιοτητα που θεωρεις ανυπαρκτη ; 



Είμαι πάρα πολύ σοβαρός , ενω εσύ δεν είσαι.

Ποιο σοβαρός δεν γίνεται να το αντέξεις άλλωστε , αν κρίνω από τον πανικό σου , μπρος στην βέβαιη πλέον απώλεια της αιωνιότητας που εσύ με καμάρι διαφημίζεις .
Ποιον θέλετε να εξαπατήσετε – εσύ και οι άλλοι - με μια “υποσχόμενη” αιωνιότητας, που ούτε εσείς ακόμα δεν δικαιούστε, σύμφωνα με τα λόγια του κυρίου και θεού σας?
Εξασφαλίστε την αιωνιότητα πρώτα εσείς , κάνοντας πράξη την εντολή του κυρίου και θεού σας , και μετά να φροντίσετε πως θα .... σώσετε τους άλλους.

Από τα δικά σας έργα θα κριθήτε , και όχι από τις μεγαλόστομες μπούρδες που πετάτε για να παρασύρεται τους αφελείς .

Σας το εντέλει ξεκάθαρα ο Ιησούς
Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω "
Αλλά εσείς σφαλίζετε τα αυτιά σας όπως οι φαρισαίοι

Αλίμονό σας , αλίμονό σας , πονηροί άφρονες θεομπαίχτες.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 12, 2015 3:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Ποιο σοβαρός δεν γίνεται να το αντέξεις άλλωστε , αν κρίνω από τον πανικό σου , μπρος στην βέβαιη πλέον απώλεια της αιωνιότητας που εσύ με καμάρι διαφημίζεις .
Ποιον θέλετε να εξαπατήσετε – εσύ και οι άλλοι - με μια “υποσχόμενη” αιωνιότητας, που ούτε εσείς ακόμα δεν δικαιούστε, σύμφωνα με τα λόγια του κυρίου και θεού σας?
Εξασφαλίστε την αιωνιότητα πρώτα εσείς , κάνοντας πράξη την εντολή του κυρίου και θεού σας , και μετά να φροντίσετε πως θα .... σώσετε τους άλλους.
.............................
.

Αρα ... Cool
Πιστευεις στην αιωνιοτητα του ανθρωπου αλλά δεν ξερεις το δρομο που οδηγει σ΄αυτην ... Twisted Evil
Αν και "βαθυς" γνώστης των Ευαγγελιων ... Wink


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 13, 2015 10:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skakos έγραψε:
Giannis σωτηρία της υγείας δεν υπάρχει.
Όλοι θα πεθάνουμε.
Σωτηρία της ψυχής υπάρχει.
Και αυτή την κερδίζεις κάθε μέρα με αυτά που κάνεις και αυτά που δεν κάνεις.


Ποιος στο είπε αυτό?
Το να σώσεις έναν συνάνθρωπό σου από την τρέλα , είναι πράξη ζωής

Προφανώς δεν έχεις γνωρίσει σχιζοφρενείς .
Μιας μορφής σχιζοφρένιας είναι και οι δαιμονισμένοι
Γνωρίζεις πως οδηγούνται αυτοί οι δυστυχείς συνάνθρωποι μας ,σε μια τέτοια κατάσταση?

Πολλά πράγματα δεν γνωρίζεις , ή τα γνωρίζεις λάθος


.


Ποια πράγματα γνωρίζω λάθος;
Δεν είναι η ψυχή αθάνατη;
Δεν είναι το σώμα μας το προσωρινό κέλυφος της;
Τι σημασία έχει η "πράξη ζωής" που λες αν τελικά όλα είναι μάταια;
Είσαι κρυπτοχριστιανός...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 447, 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 448 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center