Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 389, 390, 391 ... 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 10, 2014 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Idea

Την αποδειξη Γιαννη την ξαναεδωσα παραπανω
Αν θελεις διαβασε την

Κατα τα άλλα, που θελεις να καταληξεις ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Ποια απόδειξη?
Με δουλεύεις προφανώς ?

Αυτές δεν είναι λογικές αποδείξεις αλλά προσωπικά “πιστεύω” , που έχουν αξία μόνο για σένα.
Κάθε λογικό και ευφυές όν , οπουδήποτε στο σύμπαν μπορεί να υπάρξει , θα διαπιστώσει πολύ εύκολα , πως το αξίωμα σου πως “ότι υπάρχει , έχει τον δημιουργό του” οδηγεί σε παράδοξα .
Έτσι λογικά σκεπτόμενο, θα το αποκλείσει σαν ψευδές.


Παράθεση:
Κατα τα άλλα, που θελεις να καταληξεις ; 
Ερευνούμε τον κόσμο μας, με όργανο τον “ξυνό λόγο” , χωρίς ταμπού και δογματικές αλήθειες .
Βρισκόμαστε μόνο στην αρχή ,.

Το ότι αναγκάζομαι να επαναλάβω ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια, σημαίνει πως αν και απλά , δεν γίνονται εύκολα κατανοητά από τους πολλούς

Η δογματική πίστη είναι πολύ ποιο εύκολα αποδεχτή .
Μπορώ ποιο εύκολα να υποβάλω μια “ιδέα/πίστη” , από την μιαν αλήθεια .
Αυτό θα το διαπίστωνες πολύ εύκολα , αν είχες ερευνήσει λιγάκι, την υποβολή εν εγρήγορση.

Αυτό που μετρά όμως , δεν είναι η υποβολή μιας άποψης , δηλαδή η πλύση εγκεφάλου , αλά η λογική ανάλυση μια αλήθειας .

Idea

Που ακριβως διαφωνεις με τη λογικη αποδειξη μου ; Rolling Eyes

Το "αξιωμα" που επιμονα επαναλαμβανεις ειναι δικη σου παραδοχη και οχι δικη μου Twisted Evil

Και για δωσε και ενα παραδειγμα λογικης αποδειξης για να δω για τι πραγμα μιλας Cool



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Επαναλαμβάνω την ερώτηση για άλλη μιά φορά.

Πως από το “ο κόσμος υπάρχει” , οδηγείσαι στο “άρα υπάρχει ο δημιουργός του κόσμου” ​?

Σε ποια πρόταση σου “υπάρχει” η έννοια “δημιουργός” , και βάση αυτής της πρότασης και της προκείμενης , “ο κόσμος υπάρχει” , εξάγεται το συμπέρασμα
“άρα υπάρχει δημιουργός του κόσμου” ?

Για να έχει λογική αυτό που λες , θα έπρεπε να διατυπωθεί ως εξής.

"Ο κόσμος υπάρχει."
"Κάθε τι που υπάρχει , έχει τον δημιουργό του"

"Άρα ο κόσμος έχει τον δημιουργό του".

Aπλή τυπική λογική

Idea

Τωρα μαλιστα...
Ετσι εννοεις τη λογικη αποδειξη...
Με την Τυπικη Λογικη...
Καλα που τη θυμηθηκες την Τυπικη Λογικη ;
Ειπα κι εγω, μηπως ηθελες πραγματικα λογικη αποδειξη...
Ετσι πες μου να καταλαβω...
Γιατι τοσο καιρο περι αλλων τυρβαζες...

Και δε μου λες, ολα αυτα που ελεγες για το "κατι" [ και περι των νοημονων και ευφυων οντων του συμπαντος, οπουδηποτε βεβαιως στο συμπαν, και τα οποία οπωσδηποτε θα αναγνωρισουν ως αληθεις τις "αποδειξεις" σου περι του "κατι" ], περιεχουν "κατι" ( αυτα που ελεγες για το "κατι" ) απο Τυπικη Λογικη ή ειναι ο,τι σου ελθει στο νου και το αποκαλεις γενικα και αοριστα "ξυνο λογο" ...
Για τον οποιο σημειωτεον ουδεποτε εχεις μπει στο κοπο να εξηγησεις τι ειναι, επικαλουμενος μονο το ονομα του, αν και πολλες φορες εχεις κληθει να μιλησεις σχετικα με αυτον ( τον ξυνο λογο εννοω και κατ΄επεκταση για την ξυνη λογικη )

Φιλε μου αποφασισε : ή με τη ξυνη λογικη θα εισαι ή με την Τυπικη Λογικη θα εισαι...

Και μια και θετεις θεμα Τυπικης Λογικης σε μενα, καλεισαι να αποδειξεις απο την αρχη με τη Λογικη αυτη οτι το μηδεν δεν υπαρχει

Ορισε βεβαια πρωτα κατανοητα τι ειναι το μηδεν και μετα με την Τυπικη Λογικη και μονο αποδειξε απλα και κατανοητα οτι αυτο που ορισες ως μηδεν δεν υπαρχει


Σημειωση

Μια αποδειξη του τυπου :

"Ο κόσμος υπάρχει."
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του"
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του"

ειναι αρκετη για την Τυπικη Λογικη ή θα ηθελες "κατι" αλλο για να πειστεις λογικα οτι ο κοσμος εχει δημιουργο ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 10, 2014 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
xaaxa... ελεος ρε εκπροσωπε καθε λογικου και εφυους στο συμπαν


Very Happy ελπίζω να εκπροσωπούμαι σωστά ,έτσι?......... Laughing

κι εγώ Λογικός και ευφυής είμαι......... Laughing Laughing
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 10, 2014 6:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Idea

Την αποδειξη Γιαννη την ξαναεδωσα παραπανω
Αν θελεις διαβασε την

Κατα τα άλλα, που θελεις να καταληξεις ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Ποια απόδειξη?
Με δουλεύεις προφανώς ?

Αυτές δεν είναι λογικές αποδείξεις αλλά προσωπικά “πιστεύω” , που έχουν αξία μόνο για σένα.
Κάθε λογικό και ευφυές όν , οπουδήποτε στο σύμπαν μπορεί να υπάρξει , θα διαπιστώσει πολύ εύκολα , πως το αξίωμα σου πως “ότι υπάρχει , έχει τον δημιουργό του” οδηγεί σε παράδοξα .
Έτσι λογικά σκεπτόμενο, θα το αποκλείσει σαν ψευδές.


Παράθεση:
Κατα τα άλλα, που θελεις να καταληξεις ; 
Ερευνούμε τον κόσμο μας, με όργανο τον “ξυνό λόγο” , χωρίς ταμπού και δογματικές αλήθειες .
Βρισκόμαστε μόνο στην αρχή ,.

Το ότι αναγκάζομαι να επαναλάβω ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια, σημαίνει πως αν και απλά , δεν γίνονται εύκολα κατανοητά από τους πολλούς

Η δογματική πίστη είναι πολύ ποιο εύκολα αποδεχτή .
Μπορώ ποιο εύκολα να υποβάλω μια “ιδέα/πίστη” , από την μιαν αλήθεια .
Αυτό θα το διαπίστωνες πολύ εύκολα , αν είχες ερευνήσει λιγάκι, την υποβολή εν εγρήγορση.

Αυτό που μετρά όμως , δεν είναι η υποβολή μιας άποψης , δηλαδή η πλύση εγκεφάλου , αλά η λογική ανάλυση μια αλήθειας .

Idea

Που ακριβως διαφωνεις με τη λογικη αποδειξη μου ; Rolling Eyes

Το "αξιωμα" που επιμονα επαναλαμβανεις ειναι δικη σου παραδοχη και οχι δικη μου Twisted Evil

Και για δωσε και ενα παραδειγμα λογικης αποδειξης για να δω για τι πραγμα μιλας Cool



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Επαναλαμβάνω την ερώτηση για άλλη μιά φορά.

Πως από το “ο κόσμος υπάρχει” , οδηγείσαι στο “άρα υπάρχει ο δημιουργός του κόσμου” ​?

Σε ποια πρόταση σου “υπάρχει” η έννοια “δημιουργός” , και βάση αυτής της πρότασης και της προκείμενης , “ο κόσμος υπάρχει” , εξάγεται το συμπέρασμα
“άρα υπάρχει δημιουργός του κόσμου” ?

Για να έχει λογική αυτό που λες , θα έπρεπε να διατυπωθεί ως εξής.

"Ο κόσμος υπάρχει."
"Κάθε τι που υπάρχει , έχει τον δημιουργό του"

"Άρα ο κόσμος έχει τον δημιουργό του".

Aπλή τυπική λογική

Idea

Τωρα μαλιστα...
Ετσι εννοεις τη λογικη αποδειξη...
Με την Τυπικη Λογικη...
Καλα που τη θυμηθηκες την Τυπικη Λογικη ;
Ειπα κι εγω, μηπως ηθελες πραγματικα λογικη αποδειξη...
Ετσι πες μου να καταλαβω...
Γιατι τοσο καιρο περι αλλων τυρβαζες...

Και δε μου λες, ολα αυτα που ελεγες για το "κατι" [ και περι των νοημονων και ευφυων οντων του συμπαντος, οπουδηποτε βεβαιως στο συμπαν, και τα οποία οπωσδηποτε θα αναγνωρισουν ως αληθεις τις "αποδειξεις" σου περι του "κατι" ], περιεχουν "κατι" ( αυτα που ελεγες για το "κατι" ) απο Τυπικη Λογικη ή ειναι ο,τι σου ελθει στο νου και το αποκαλεις γενικα και αοριστα "ξυνο λογο" ...
Για τον οποιο σημειωτεον ουδεποτε εχεις μπει στο κοπο να εξηγησεις τι ειναι, επικαλουμενος μονο το ονομα του, αν και πολλες φορες εχεις κληθει να μιλησεις σχετικα με αυτον ( τον ξυνο λογο εννοω και κατ΄επεκταση για την ξυνη λογικη )

Φιλε μου αποφασισε : ή με τη ξυνη λογικη θα εισαι ή με την Τυπικη Λογικη θα εισαι...

Και μια και θετεις θεμα Τυπικης Λογικης σε μενα, καλεισαι να αποδειξεις απο την αρχη με τη Λογικη αυτη οτι το μηδεν δεν υπαρχει

Ορισε βεβαια πρωτα κατανοητα τι ειναι το μηδεν και μετα με την Τυπικη Λογικη και μονο αποδειξε απλα και κατανοητα οτι αυτο που ορισες ως μηδεν δεν υπαρχει


Σημειωση

Μια αποδειξη του τυπου :

"Ο κόσμος υπάρχει."
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του"
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του"

ειναι αρκετη για την Τυπικη Λογικη ή θα ηθελες "κατι" αλλο για να πειστεις λογικα οτι ο κοσμος εχει δημιουργο ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Τα έχεις ολίγον μπερδεμένα.

Μου ζήτησες να σου αναφέρω ένα απλό τυπικό παράδειγμα λογικής
Και σου ανέφερα ένα τυπικό παράδειγμα λογικής , που είναι συνεπές, σε αντίθεση με το δικό σου σόφισμα.
Δες τι λες.....

"Ο κόσμος υπάρχει." 
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του" 
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του" 



Τα κατηγορήματα που αποδώσαμε στο “κόσμο/κάτι” , είναι “ύλη” , “ενέργεια” , “χώρος” , “χρόνος” και “φυσικοί νόμοι” .
Όλα αυτά ΜΑΖΙ αναπόσπαστα , ΕΙΝΑΙ ο κόσμος μας.
Αυτά στα έχω αποδείξει με λογικά επιχειρήματα και τα έχεις δεχθεί.
ΟΛΑ τα “κοσμικά” που εσύ παρατηρείς είναι οι “μορφές” τα “φαινόμενα” που ο κόσμος μας παρουσιάζεται , καθώς αλληλεπιδρά σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους .

Για ποιο λόγο σε ρωτώ , ο κόσμος μας , δηλαδή η ύλη, ενέργεια, χώρος , χρόνος και οι νόμοι , πρέπει να έχουν κάποιον δημιουργό , που τα δημιουργεί από το απόλυτο μηδέν μία και μοναδική φορά , που ωστόσο ήταν αιώνια γνωστή στον υποτιθέμενο δημιουργό, και γιατί για τον ίδιο ακριβώς λόγο να μην απαιτείται δημιουργός τους δημιουργού?

Για πες?

Πάμε στο απόλυτο “μηδέν”

Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα υπάρχει ή δεν υπάρχει “κάτι”? επιβεβαιώνουμε την απόλυτη ύπαρξη του “κάτι” .
Ερωτώ !
Θα μπορούσε “κάτι” να προέλθει από το απόλυτο “μηδέν/τίποτα”

Τι λες ?

Υ.Γ
Τον ορισμό της “κοινής λογικής” στον έχω δώσει 2-3 φορές , να μην στο επαναλάβω.
Για να ρωτάς ξανά και ξανά , μάλλον έχεις δυσκολία να τον καταλάβεις.

Να σκέπτεσαι πάντα το πολύ απλό .
Αν μιά απόφαση μπορεί να έχει ισχύ παντού οπουδήποτε, ανεξάρτητα τον τόπου, χρόνου , πολιτικοοικονομικών συνθηκών , θρησκευτικών δογμάτων κλπ κλπ , τότε πρόκειται για “ξυνό λόγο”

Παράδειγμα “κοινής λογικής”
“ένα τρίγωνο δεν μπορεί να είναι κύκλος”

Παράδειγμα μη κοινής λογικής
“Υπάρχει ο τριαδικός δημιουργός σύμπαντος κόσμου εκ του μηδενός”

Υπάρχει κάποια διαφορά ή όχι?

\
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 10, 2014 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Τα έχεις ολίγον μπερδεμένα.

Μου ζήτησες να σου αναφέρω ένα απλό τυπικό παράδειγμα λογικής
Και σου ανέφερα ένα τυπικό παράδειγμα λογικής , που είναι συνεπές, σε αντίθεση με το δικό σου σόφισμα.
Δες τι λες.....

"Ο κόσμος υπάρχει." 
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του" 
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του" 



Τα κατηγορήματα που αποδώσαμε στο “κόσμο/κάτι” , είναι “ύλη” , “ενέργεια” , “χώρος” , “χρόνος” και “φυσικοί νόμοι” .
Όλα αυτά ΜΑΖΙ αναπόσπαστα , ΕΙΝΑΙ ο κόσμος μας.
Αυτά στα έχω αποδείξει με λογικά επιχειρήματα και τα έχεις δεχθεί.
ΟΛΑ τα “κοσμικά” που εσύ παρατηρείς είναι οι “μορφές” τα “φαινόμενα” που ο κόσμος μας παρουσιάζεται , καθώς αλληλεπιδρά σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους .

Για ποιο λόγο σε ρωτώ , ο κόσμος μας , δηλαδή η ύλη, ενέργεια, χώρος , χρόνος και οι νόμοι , πρέπει να έχουν κάποιον δημιουργό , που τα δημιουργεί από το απόλυτο μηδέν μία και μοναδική φορά , που ωστόσο ήταν αιώνια γνωστή στον υποτιθέμενο δημιουργό, και γιατί για τον ίδιο ακριβώς λόγο να μην απαιτείται δημιουργός τους δημιουργού?

Για πες?

Πάμε στο απόλυτο “μηδέν”

Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα υπάρχει ή δεν υπάρχει “κάτι”? επιβεβαιώνουμε την απόλυτη ύπαρξη του “κάτι” .
Ερωτώ !
Θα μπορούσε “κάτι” να προέλθει από το απόλυτο “μηδέν/τίποτα”

Τι λες ?

Υ.Γ
Τον ορισμό της “κοινής λογικής” στον έχω δώσει 2-3 φορές , να μην στο επαναλάβω.
Για να ρωτάς ξανά και ξανά , μάλλον έχεις δυσκολία να τον καταλάβεις.

Να σκέπτεσαι πάντα το πολύ απλό .
Αν μιά απόφαση μπορεί να έχει ισχύ παντού οπουδήποτε, ανεξάρτητα τον τόπου, χρόνου , πολιτικοοικονομικών συνθηκών , θρησκευτικών δογμάτων κλπ κλπ , τότε πρόκειται για “ξυνό λόγο”

Παράδειγμα “κοινής λογικής”
“ένα τρίγωνο δεν μπορεί να είναι κύκλος”


Παράδειγμα μη κοινής λογικής
“Υπάρχει ο τριαδικός δημιουργός σύμπαντος κόσμου εκ του μηδενός”


Υπάρχει κάποια διαφορά ή όχι?

Idea

Γιαννη, εισαι σε απολυτη συγχυση και δεν μπορω να κανω τιποτα γι΄ αυτο

Ενα μονο σου λεω...
Μου ζητας να σου πσρουσιασω μια αποδειξη λογικη στη δικη μου προσεγγιση του κοσμου ( αυτη περι του δημιουργου του κοσμου ) και εσυ την εξεταζεις ως προς τη λογικοτητα της με τα κριτηρια της δικης σου προσεγγισης
Φερνεις αντιλογο, σε αυτα που λεω και υποστηριζω εγω, με βαση αυτα που πιστευεις εσυ
Πας καλα ;
Αλλες οι αφετηριες οι δικες σου και άλλες οι δικες μου
Τι προσπαθεις να αποδειξεις ;
Οτι εσυ εχεις δικιο και εγω εχω αδικο μαλλον...
Προκειται για διαφορετικους δρομους στην κατανοηση του ιδιου θεμελιωδους αντικειμενου φιλε μου : του κοσμου
Δεν υπαρχει δικιο και αδικο...
Δεν υπαρχει σωστο και λαθος αναμεσα στις δυο προσεγγισεις...
Καθε μια αναπτυσσεται λογικα ανεξαρτητα απο την αλλη και στο τελος εξεταζονται τα πορισματα της μιας και της αλλης προσεγγισης
Όποια απο τις δυο ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αυτη ειναι και η σωστοτερη


Σχετικα με το δημιουργο του δημιουργου τωρα
Τι μου ζητας ακριβως ;
Να απαντησω στο δικο σου ερωτημα...
Μα αυτο ειναι δουλεια δικη σου
Στο ξαναειπα
Αν υποθετοντας οτι υπαρχει δημιουργος του δημιουργου, καταληξεις σε καθαρη αρνητικη απαντηση τοτε εχεις αυτο που θες
Αν ομως με την ιδια υποθεση καταληξεις σε παραδοξο τοτε η υποθεση σου ειναι λαθος
Αν δεν συμβει ουτε το ενα ουτε το αλλο, τοτε εχεις αποδειξει την υπαρξη του δημιουργου του δημιουργου

Και τι αυθαιρεσιες ειναι αυτα που λες για τη δημιουργια του κοσμου ;
- δημιουργει απο το απολυτο μηδεν
- μια και μοναδικη φορα
- που ωστοσο ηταν αιωνια γνωστη στον δημιουργο
Πότε ειπα εγω ολα αυτα τα ασυναρτητα πραγματα ;
Αυτα ειναι δικα σου φιλε μου και μη τα αποδιδεις σε μενα


Σχετικα με το απολυτο μηδεν
Βεβαιως θα μπορουσε να προκυψει αξιωματικα ο,τιδηποτε απο το απολυτο μηδεν
Αν διαφωνεις αποδειξε το αντιθετο με την Τυπικη Λογικη οπως υπεδειξες σε μενα


Σχετικα με το υστερογραφο σου τωρα ειναι η απολυτη αποκαλυψη της αγνοιας σου περι την "ξυνη λογικη"
Λες : Αν μιά απόφαση μπορεί να έχει ισχύ παντού οπουδήποτε, ανεξάρτητα τον τόπου, χρόνου , πολιτικοοικονομικών συνθηκών , θρησκευτικών δογμάτων κλπ κλπ , τότε πρόκειται για “ξυνό λόγο”
Δηλαδη δινεις τον ορισμο της "ξυνης λογικης" ξεκινωντας με υποθεση
Λες και ολες αυτες οι παραμετροι που θετεις ισχυουν παντου στο συμπαν
Ή κανω λαθος ;
Συμπαντικος δεν ειναι ο ορισμος που δινεις ;

Το δε παραδειγμα σου της "κοινης λογικης " ( που ειναι τυπικο παραδειγμα Τυπικης Λογικης ) ειναι η αποθεωση της ασχετοσυνης σου

Και το παραδειγμα σου της μη κοινης λογικης ( που ειναι κλασσικο παραδειγμα κοινης λογικης ) ειναι η επιβεβαιωση της ασχετοσυνης σου


Δεν ξερω σε ποιο σχολειο τα εμαθες ολα αυτα, αλλά ειναι μακρια απο τα γνωστα και τα ισχυοντα


Σημειωση

Και... "κατι" για να σε διευκολυνω

Για πες γιατι χαρακτηριζεις σοφισμα το ακολουθο :

"Ο κόσμος υπάρχει"
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του"
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του"


Μηπως οι δυο πρωτες προτασεις δεν ειναι αληθεις ;

Αν καποια απο τις δυο προτασεις δεν αληθευει, αποδειξε το


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 10, 2014 10:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Βεβαιως θα μπορουσε να προκυψει αξιωματικα ο,τιδηποτε απο το απολυτο μηδεν



Δηλαδή 0+0=1; Ανοησίες!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 6:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Σπαπανεας
Οταν ρωτησα τον gianiss να μου δωσει ενα παραδειγμα απο τον κοσμο, το οποιο να υπαρχει χωρις αιτια ή δημιουργους, δεν απαντησε (φυσικα) αλλα αρχισε να γραφει για το ποσο δογματικος ειμαι (τι αλλο εξαλλου θα εκανε; ).
Προετοιμασου λοιπον για απαντηση επι προσωπικου και εντελως ασχετη με το θεμα..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 7:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αναλογία αιτίας-φαινομένου κι αιτίας-κόσμου αν οδηγηθεί στην ουσία της θα μας φανερώσει έναν θεό που είναι κι αυτός δημιούργημα του κόσμου,αφού καμιά αιτία κάποιου φαινομένου δεν είναι εντελώς ξένη με το αποτέλεσμά της,δηλαδή εκτός κόσμου.

Άρα αιτία-αποτέλεσμα είναι εγκόσμια συνθήκη,οπότε το ίδιο ισχύει και για το δίπολο θεός-κόσμος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 9:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Στο πρωτο Ιωαννη ( "Δηλαδή 0+0=1; Ανοησίες!" ) σου ξεφυγε ή παραβλεψες τη "συνθηκη" : αξιωματικα

Για το δευτερο ( "διπολο θεος-κοσμος" ) επιφυλασσομαι, γιατι η συζητηση ειναι σε εξελιξη


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneasΓιαννη, εισαι σε απολυτη συγχυση και δεν μπορω να κανω τιποτα γι΄ αυτο

Ενα μονο σου λεω...
Μου ζητας να σου πσρουσιασω μια αποδειξη λογικη στη δικη μου προσεγγιση του κοσμου ( αυτη περι του δημιουργου του κοσμου ) και εσυ την εξεταζεις ως προς τη λογικοτητα της με τα κριτηρια της δικης σου προσεγγισης
Φερνεις αντιλογο, σε αυτα που λεω και υποστηριζω εγω, με βαση αυτα που πιστευεις εσυ
Πας καλα ;
Αλλες οι αφετηριες οι δικες σου και άλλες οι δικες μου
Τι προσπαθεις να αποδειξεις ;
Οτι εσυ εχεις δικιο και εγω εχω αδικο μαλλον...
Προκειται για διαφορετικους δρομους στην κατανοηση του ιδιου θεμελιωδους αντικειμενου φιλε μου : του κοσμου
Δεν υπαρχει δικιο και αδικο...
Δεν υπαρχει σωστο και λαθος αναμεσα στις δυο προσεγγισεις...

..........................................................................................
..........................................................................................
...........................................................................................


Λες πολλά χωρίς να τεκμηριώνεις ουσιαστικά “κάτι”

Ας εξετάσουμε την δική σου – τροποποιημένη – πρόταση περί δημιουργού του κόσμου.
Λες

"Ο κόσμος υπάρχει." 
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του"  
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του"  



Στο σοφιστικό τέχνασμα σου, ταυτίζεις την έννοια της λέξης “κόσμος” , με την απροσδιόριστη λέξη “κοσμικό”

Κατά πρώτον , πρέπει να δηλώσεις τι ονομάζεις “κοσμικό” , αποδίδοντάς του ουσιαστικές έννοιες .

Κατά δεύτερον , πρέπει να συμφωνίσουμε στα κοινά συμπαντικά στοιχεία/κατηγορήματα του “κόσμου” μας , που είναι
1.Η ύλη
2.Η ενέργεια
3.Ο χώρος
4.Ο χρόνος
5.Οι φυσικοί νόμοι

Κατά τρίτον , πρέπει να γίνει κατανοητό πως το νερό, η φωτιά , τα σύννεφα , η βροχή , η θάλασσα , τα φυτά, τα ζώα , ο άνθρωπος , οι κεραυνοί, κλπ κλπ , (όλα ουσιαστικά) δεν είναι κοινά στοιχεία σύμπαντος κόσμου , αλλά τρόποι / φαινόμενα / μορφές που τα 5 συμπαντικά κατηγορήματα παρουσιάζονται ΜΟΜΟ στην γη μας (πιθανόν στο σύνολό τους και κάπου αλλού , χωρίς να έχει επιβεβαιωθεί έως τώρα) .
Αυτό θα πει , πως ο κόσμος μας υπήρχε, υπάρχει , και θα μπορούσε να υπάρχει , χωρίς κανένα από αυτά να υπάρχει, ούτε και ο άνθρωπος φυσικά

Μετά από αυτές τις διευκρινήσεις, που κάθε νοήμων και ευφυές όν κατανοεί και αποδέχεται ώς λογικές (γιαυτό και κοινές παντού), ας έρθουμε στο σόφισμα σου.

Λες (μέσα σε παρένθεση δικά μου σχόλια)

"Ο κόσμος υπάρχει."  ( κοινή διαπίστωση)

"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του"  
(τι είναι “κοσμικό” και πως προκύπτει πως ΟΛΑ τα “κοσμικά” έχουν τον δημιουργό τους) ?
(τα 5 συμπαντικά κατηγορήματα του κόσμου – παράδειγμα- θα μπορούσαν να είναι άναρχα , άπειρα και αυθύπαρκτα , γιατί να απαιτούν δημιουργό? )

Παράθεση:
Και τι αυθαιρεσιες ειναι αυτα που λες για τη δημιουργια του κοσμου ; 
- δημιουργει απο το απολυτο μηδεν 
- μια και μοναδικη φορα 
- που ωστοσο ηταν αιωνια γνωστη στον δημιουργο 
Πότε ειπα εγω ολα αυτα τα ασυναρτητα πραγματα ; 
Αυτα ειναι δικα σου φιλε μου και μη τα αποδιδεις σε μενα 



Υπέθεσα πως δέχεσαι την βιβλική εκδοχή της δημιουργίας σύμπαντος κόσμου από τον Γιαχβέ
Αν ο δικός σου δημιουργός δεν είναι ο Γιαχβέ , τότε πες μου , ποια τα χαρακτηριστικά που δικού σου δημιουργού , για να καταλάβω για ποιο δημιουργό μιλάς?

Είναι ο δικός σου , δημιουργός σύμπαντος κόσμου (ορατών και αοράτων) , είναι παντοδύναμος , πάνσοφος , παντογνώστης , δημιουργεί τον κόσμο εκ του μηδενός ή απλά μορφοποιεί αυτό που υπάρχει? .

Ξεκαθάρισε ποιος είναι ο δημιουργός σου και πως τον “πιστεύεις” .
Παράθεση:

Σχετικα με το απολυτο μηδεν 
Βεβαιως θα μπορουσε να προκυψει αξιωματικα ο,τιδηποτε απο το απολυτο μηδεν 
Αν διαφωνεις αποδειξε το αντιθετο με την Τυπικη Λογικη οπως υπεδειξες σε μενα 

Βρε φίλε κατάλαβε τέλος πάντων, πώς το (0) είναι ένα αριθμητικό σύμβολο , ένα ανθρώπινο επινόημα.
Τα μαθητικά γενικά είναι ο τρόπος που σκέφτηκε ο άνθρωπος να διατυπώνει την λογική.
Μια μαθηματική διατύπωση εάν δεν έχει λογική , είναι μπούρδες.
Το καταλαβαίνεις?

Όταν λοιπόν με την κοινή λογική επιβεβαιώνουμε την απόλυτη ύπαρξη του “κάτι” , θα πει πως το “κάτι”, είναι “απόλυτα υπαρκτό”.
Σε ρωτώ λοιπόν
Μπορεί “κάτι” απόλυτα υπαρκτό να έχει προέλθει από το απόλυτο “μηδέν/τίποτα” .
Από μόνη της η έννοια του απόλυτα “μηδέν/τίποτα” , ορίζει το μη υπαρκτό.
Χρειάζεσαι μαθηματική απόδειξη για αυτό που λογικά έχει τεθεί εκτός ύπαρξης ?
Πας καλά ?

Η λογική απόδειξη υπερισχύει της μαθηματικής που μπορεί να υποθέσει και μη υπαρκτές/αληθείς παραδοχές και για αυτό κάθε ουσιαστική πράξη με το μηδέν στερείται λογικής .

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να στα λέω
Μπορείς ή δεν μπορείς να τα καταλάβεις?

Παράθεση:
Σχετικα με το υστερογραφο σου τωρα ειναι η απολυτη αποκαλυψη της αγνοιας σου περι την "ξυνη λογικη" 
Λες : Αν μιά απόφαση μπορεί να έχει ισχύ παντού οπουδήποτε, ανεξάρτητα τον τόπου, χρόνου , πολιτικοοικονομικών συνθηκών , θρησκευτικών δογμάτων κλπ κλπ , τότε πρόκειται για “ξυνό λόγο” 
Δηλαδη δινεις τον ορισμο της "ξυνης λογικης" ξεκινωντας με υποθεση 
Λες και ολες αυτες οι παραμετροι που θετεις ισχυουν παντου στο συμπαν 

Δεν σου έδωσα ορισμό, αυτόν στον έχω 2-3 φορές στο παρελθόν και δεν τον κατάλαβες.
Σου έδωσα ένα μπούσουλα για να κρίνεις πότε μια απόφαση είναι κοινή (διασυμπαντική) και πότε όχι .
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?
Αν κρίνω από αυτά που λες , σου είναι δύσκολα αυτά.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 10:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
@Σπαπανεας
Οταν ρωτησα τον gianiss να μου δωσει ενα παραδειγμα απο τον κοσμο, το οποιο να υπαρχει χωρις αιτια ή δημιουργους, δεν απαντησε (φυσικα) αλλα αρχισε να γραφει για το ποσο δογματικος ειμαι (τι αλλο εξαλλου θα εκανε; ).
Προετοιμασου λοιπον για απαντηση επι προσωπικου και εντελως ασχετη με το θεμα..

Βρε ! Βρε!
Καλώς τον παπακαλόγερο !
Την απάντηση που λες , στην έδωσα , αλλά εσύ δεν την πρόσεξες , γιατί μάλλον έψαχνες να βρεις βιντεάκια που να δείχνουν κομμένα χέρια ή πόδια να φυτρώνουν , για να μου αποδείξεις τα θαύματα του παντοδύναμου Γιαχβέ.

Τι έγινε βρήκες κάτι ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea

Στο πρωτο Ιωαννη ( "Δηλαδή 0+0=1; Ανοησίες!" ) σου ξεφυγε ή παραβλεψες τη "συνθηκη" : αξιωματικα




Αξιωματικά κι εγώ μιλάω:το μηδέν εξ ορισμού είναι η απουσία κάποιου όντος.Άρα προηγείται η ύπαρξη της απουσίας ,οπότε αν πω το αντίστροφο αντιφάσκω σε σχέση με το αξίωμά μου.[/quote]
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 12:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:
@Σπαπανεας
Οταν ρωτησα τον gianiss να μου δωσει ενα παραδειγμα απο τον κοσμο, το οποιο να υπαρχει χωρις αιτια ή δημιουργους, δεν απαντησε (φυσικα) αλλα αρχισε να γραφει για το ποσο δογματικος ειμαι (τι αλλο εξαλλου θα εκανε; ).
Προετοιμασου λοιπον για απαντηση επι προσωπικου και εντελως ασχετη με το θεμα..

Βρε ! Βρε!
Καλώς τον παπακαλόγερο !
Την απάντηση που λες , στην έδωσα , αλλά εσύ δεν την πρόσεξες , γιατί μάλλον έψαχνες να βρεις βιντεάκια που να δείχνουν κομμένα χέρια ή πόδια να φυτρώνουν , για να μου αποδείξεις τα θαύματα του παντοδύναμου Γιαχβέ.

Τι έγινε βρήκες κάτι ?


.


Τι ελεγα; Wink

Κανενας δεν ξερει αυτο το παιδι καλυτερα απο εμενα.. Cool

Οχι γιαννη μου δεν μου εφερες κανενα παραδειγμα διοτι δεν υπαρχει. Στο μυαλο σου πιστευεις οτι υπαρχει, αλλα αυτο συμβαινει μονο στο μυαλο σου.

@Ιωαννη, εχεις μια ευκαιρια να βρεις γιατι ο συλογισμος σου εχει δυο λαθη..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Idea

Στο πρωτο Ιωαννη ( "Δηλαδή 0+0=1; Ανοησίες!" ) σου ξεφυγε ή παραβλεψες τη "συνθηκη" : αξιωματικα




Αξιωματικά κι εγώ μιλάω:το μηδέν εξ ορισμού είναι η απουσία κάποιου όντος.Άρα προηγείται η ύπαρξη της απουσίας ,οπότε αν πω το αντίστροφο αντιφάσκω σε σχέση με το αξίωμά μου.

Idea

Ιωαννη, κανεις λαθος...
Ή μαλλον συγχεεις τα πραγματα...
Άλλο το μηδεν το φιλοσοφικα οριζομενο και άλλο το μηδεν το μαθηματικο...
Στην πραξη : 0+0=1 ; χρησιμοποιεις το μηδεν με τη μαθηματικη εννοια
Η πραξη της προσθεσης ( + ) το δηλωνει
Στα μαθηματικα το μηδεν εισαγεται με αξιωμα : υπαρχει το ουδετερο στοιχειο ( 0 ) της προσθεσης, τετοιο ωστε για καθε α να ισχυει α+0=0
Οπως βλεπεις με το αξιωμα αυτο, το μηδεν ειναι ενα υπαρκτο μαθηματικο στοιχειο με συγκεκριμενες ιδιοτητες
Δεν σημαινει το ανυπαρκτο...
Ειναι αριθμος με τα ολα του και με τις παραξενιες του
π.χ. διαιρεση με το μηδεν δεν γινεται

Ο φιλοσοφικος ορισμος που επιχειρεις εσυ παραπανω για το μηδεν, ειναι ασχετος με τον μαθηματικο ορισμο του μηδενος


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:
@Σπαπανεας
Οταν ρωτησα τον gianiss να μου δωσει ενα παραδειγμα απο τον κοσμο, το οποιο να υπαρχει χωρις αιτια ή δημιουργους, δεν απαντησε (φυσικα) αλλα αρχισε να γραφει για το ποσο δογματικος ειμαι (τι αλλο εξαλλου θα εκανε; ).
Προετοιμασου λοιπον για απαντηση επι προσωπικου και εντελως ασχετη με το θεμα..

Βρε ! Βρε!
Καλώς τον παπακαλόγερο !
Την απάντηση που λες , στην έδωσα , αλλά εσύ δεν την πρόσεξες , γιατί μάλλον έψαχνες να βρεις βιντεάκια που να δείχνουν κομμένα χέρια ή πόδια να φυτρώνουν , για να μου αποδείξεις τα θαύματα του παντοδύναμου Γιαχβέ.

Τι έγινε βρήκες κάτι ?


.


Τι ελεγα; Wink

Κανενας δεν ξερει αυτο το παιδι καλυτερα απο εμενα.. Cool

Οχι γιαννη μου δεν μου εφερες κανενα παραδειγμα διοτι δεν υπαρχει. Στο μυαλο σου πιστευεις οτι υπαρχει, αλλα αυτο συμβαινει μονο στο μυαλο σου.

@Ιωαννη, εχεις μια ευκαιρια να βρεις γιατι ο συλογισμος σου εχει δυο λαθη..


Βρε παπά μου στο ανέφερα , αλλά είπαμε εσύ έχεις το νου σου αλλού.
Όλη η ύπαρξη , δηλαδή το “Άπαν κάτι” νοείται “άναρχο”, “αυθύπαρκτο” και “άπειρο” .
ΔΕΝ χρειάζεται δημιουργός .
Πάλι θα στα ξαναλέω ?
Τότε συμφώνησες.
Το ξέχασες ?

Θα μου πεις με τόσες έγνοιες που έχεις, να βρεις βιντεάκια , με χέρια και πόδια να φυτρώνουν στη θέση των κομμένων.......... .
Άσε και το άλλο
Έχεις και το προσωπικό σου δράμα με την απώλεια του θαυματουργού κουρελιου που σου εξασφάλιζε το άρτον τον επιούσιο .

Μεγάλο το δράμα σου παπά μου
Σου συμπαρίσταμαι ολόψυχα

Ειλικρινά στο λέω
Μάρτυς μου ο θεός


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2014 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατι οταν καποιος λεει οτι καταλαβαινει αυτο που λες... (οπως οταν συμφωνει πως καταλαβαινει αυτο που λες μεχρι εκεί που εφτασες... για να συνεχισεις τον συλλογισμό σου..)..υποθετεις οτι για εκεινον οφειλουν τα πραγματα να ειναι στο εξής ετσι οπως τα καταλαβαίνεις εσύ?



υγ. ο τροπος που χρησιμοποιεις την εμπειρια που μοιραστικε ο σπυρος μαζι μας, ειναι αηδιαστικός
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 389, 390, 391 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 390 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center