Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Λόγος εις την αγίαν και ζωαρχικήν Τριάδα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 1:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάλι μπλέξαμε τα μπούτια μας.


Τι σχέση έχει το θαύμα της ζωής που είναι μοναδική,υπέροχη και τραγική ταυτόχρονα με το θρησκευτικό θαύμα; Αυτό το τελευταίο είναι μέχρι τώρα μια απάτη,η ζωή δεν είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:



Αυτό το τελευταίο είναι μέχρι τώρα μια απάτη,η ζωή δεν είναι.


Απάτη επειδή είσαι ανίκανος να το βιώσεις. Wink
Κάποιοι όμως το βιώνουν με όλη τη δύναμη της ψυχής του και με τα φρένας σώας... Wink


Laughing Καημένε! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη γιατί δεν δέχεσαι επιστημονικές μεθόδους για τη διάψευση ή επαλήθευση θαυμάτων.Πιστεύεις στη μαγεία κι ας είναι ψέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 2:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη γιατί δεν δέχεσαι επιστημονικές μεθόδους για τη διάψευση ή επαλήθευση θαυμάτων.Πιστεύεις στη μαγεία κι ας είναι ψέμα.


Υπάρχουν μαρτυρίες γιατρών οι οποίες λένε για ακατανόητη αλλαγή της αρρώστειας (καρκίνος) των ασθενών τους και δέχτηκαν το θαύμα.

Στο θαύμα ρε χαζούλι δεν μπορεί να μιλήσει η επιστήμη. Τι επιστημονικές μεθόδους και πράσινα άλογα μου λες; Χαζούλι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 2:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ μίλησες για γιατρούς που δεν μπόρεσαν να εξηγήσουν κάτι.Όποτε σε συμφέρει,ε; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 2:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Εσύ μίλησες για γιατρούς που δεν μπόρεσαν να εξηγήσουν κάτι.Όποτε σε συμφέρει,ε; Laughing


Ο γιατρός έχει και τον μικροβιολόγο με το μικροσκόπιο... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είσαι διχασμένος,γι' αυτό αντιφάσκεις.Πάσχεις από γνωστική σύγκρουση.Περισσότερη επιστήμη και κριτική σκέψη θα σου λύσει το πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 6:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Είσαι διχασμένος,γι' αυτό αντιφάσκεις.Πάσχεις από γνωστική σύγκρουση.Περισσότερη επιστήμη και κριτική σκέψη θα σου λύσει το πρόβλημα.


Η επιστήμη και η κρητική σκέψη είναι του σατανά,γι αυτό μακριά απο αυτά τα πράγματα.Σωστά Πολίδη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Είσαι διχασμένος,γι' αυτό αντιφάσκεις.Πάσχεις από γνωστική σύγκρουση.Περισσότερη επιστήμη και κριτική σκέψη θα σου λύσει το πρόβλημα.


Διχασμένος δεν είναι ποτέ κάποιος που βλέπει απροκάλυπτα τα όντα. Διχασμένος είσαι αναμφισβήτητα εσύ κι αυτό διότι δεν ωριμάζει η ψυχή και ο νους σου εν αρμονία με το βιολογικό σου σώμα. Ούτε η κριτική σκέψη είναι χαρακτηριστικό σου κι αυτό διότι αδυνατείς να διακρίνεις τις φύσεις των όντων και βλέπεις αυτές αλλοιωμένες. Επομένως ολόκληρο το γνωσιολογικό σου υπόβαθρο είναι πολύ απλά σαθρό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Είσαι διχασμένος,γι' αυτό αντιφάσκεις.Πάσχεις από γνωστική σύγκρουση.Περισσότερη επιστήμη και κριτική σκέψη θα σου λύσει το πρόβλημα.


Η επιστήμη και η κρητική σκέψη είναι του σατανά,γι αυτό μακριά απο αυτά τα πράγματα.Σωστά Πολίδη?


Τον σατανά και κάτι παιδάκια που ακόμη δεν βγήκαν στην ζωή να παλαίψουν τα έχω γραμμένα στα παλιά μου παπούτσια... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 20, 2009 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολίδη, τί δουλειά κάνεις; Κατά πώς τα λες θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον οικοδόμος, ανθρακωρύχος ή στην ξεφτίλα σκουπιδιάρης.
Εγώ πάντως για νεκροθάφτη σε κόβω,

+Γραφείο Κηδειών+
"Ο φιλοσοφικός Θάνατος"
Για το πιο άνετο ταξίδι σας
Δωρεάν για άπορους
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 20, 2009 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:
Πολίδη, τί δουλειά κάνεις; Κατά πώς τα λες θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον οικοδόμος, ανθρακωρύχος ή στην ξεφτίλα σκουπιδιάρης.
Εγώ πάντως για νεκροθάφτη σε κόβω,

+Γραφείο Κηδειών+
"Ο φιλοσοφικός Θάνατος"
Για το πιο άνετο ταξίδι σας
Δωρεάν για άπορους


Πιτσιρίκο έκανα όλες τις δουλειές στα 1800 χρόνια ζωής μου...
Λίγες από αυτές αναφέρω και στο ποίημα μου:



ΤΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ


Τα πορτρέτα που έχω στο σπίτι μου
θέλω να τραβούν όλο του ήλιου το φως
γι' αυτό τα κρέμασα στους τείχους ανάποδα.

Όταν νυχτώνει φωτίζουν το χώρο
πάνω στα ίδια καρφιά που είναι πιασμένα
καίνε λυχναράκια με πορφύρα δεμένα.

Στα πορτρέτα τα πρόσωπα είναι δικά μου
ζωές πολλές έκανα μέσα στον κόσμο γλυκιά μου
αγρότης επίσκοπος βιομήχανος βασιλιάς
μα πάντοτε έλειπα σαν κατσαπλιάς.

Κι αν γκρεμίσει το σπίτι
που τα πορτρέτα κρατά
δυνατά να φωνάξεις γλυκιά μου
ασήμαντο πρόσωπο ήταν σ΄ αυτά.



Είσαι μικρός και άβγαλτος όμως για να καταλάβεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 20, 2009 11:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα.. ενδιαφέρον..
Έχεις κάνει και "κλάφτης";
Aπο αυτούς που πάνε σε κηδείες και κλαίνε επί πληρωμή... Θα σου ταίριαζε τέλεια! Very Happy

Παράθεση:
Είσαι μικρός και άβγαλτος όμως για να καταλάβεις...


Έχεις κάποιο κόμπλεξ με την ηλικία σου; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 20, 2009 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Θεόδωρος"]Μάλιστα.. ενδιαφέρον..
Παράθεση:
Έχεις κάνει και "κλάφτης";
Aπο αυτούς που πάνε σε κηδείες και κλαίνε επί πληρωμή... Θα σου ταίριαζε τέλεια! Very Happy


Βλέπεις πως έχω δίκιο όταν λέω πως είσαι ακόμη άβγαλτος στη ζωή; Γιατί στην αρχαία Ελλάδα την δουλειά αυτή την ανέθεταν μόνο σε γυναίκες και πάντοτε μόνο γυναίκες την έκαναν. Δυστυχώς στα 1800 χρόνια που είμαι στη ζωή σε καμιά μετεμψύχωση δεν έτυχε να ζήσω σαν γυναίκα έτσι ώστε να σπουδάσω από μέσα την γυναικεία φύση. Αυτό, ξέρεις, θα με βοηθούσε να υμνήσω την γυναικεία φύση με περισσότερη συνέπεια απ' ότι εδώ:




ΓΥΝΑΙΚΑ


Γυναίκα! Ω! Γυναίκα! Πλασματόμορφη Ύπαρξη!
Υψιτενής του έρωτα
Νικήτρια εισήλθες όταν ετοιμάστηκε η πλάση
Αρχόντισσα καρδιάς μουσουργών
Ίανθος στα πέρατα της ψυχής ποιητών
Κηδεμόνας των πρωινών της ύπαρξης
Απερίγραπτο θάμα φτωχών λογισμών

Ωραιοσύνης αρχή και τέλος!

Γαίας εικόνα ζώσα
Υπαρχηγέ φωτός
Νάμα γλυκήτατο ζωής
Αετοράχη επαναστατών
Ίαση αθεράπευτα ερωτοδιών
Κυρία πόθων έντιμων ερωτικών
Ακροάτρια τρυφερή

Πανδαισία ονείρων
Λουτρό πόνων
Ανωριμότητας λήξη
Σαγηνεύτρια στόχων
Μάλαμα δρόμων
Αγνωσίας λήθη
Τόπος γαληνεμού
Όαση κορεσμού
Μάννα εξ ουρανού
Ουρανός μονοειδής
Ράβδος ποιητικής
Φιλοτεχνίας μυσταγωγήτρα
Ηθικού γεννήτρα

Ύπαρξη μοναδικής πλασματομορφίας
Πανσέληνος νυκτερινού οδοιπόρου
Αναγέννηση αυθύπαρκτου αιώνα
Ρηξικέλευθη έμπνευσης δύναμη
Ξωκλήσι ανάπαυσης προσκυνητού
Ηγεμονίδα κόσμων και εφέσεων.


Παράθεση:
Είσαι μικρός και άβγαλτος όμως για να καταλάβεις...


Παράθεση:
Έχεις κάποιο κόμπλεξ με την ηλικία σου; Rolling Eyes


Όχι βρε χαζούλι! Πως σου ήρθε αυτό; Αν και θα ήθελα να είμουν νεότερος για να κατακτήσω την Μαρία! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 20, 2009 4:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Όχι βρε χαζούλι! Πως σου ήρθε αυτό; Αν και θα ήθελα να είμουν νεότερος για να κατακτήσω την Μαρία!


Ένα λίγο κατιτίς κομπλεξάκι το έχεις...

Σίγουρα δε γεννήθηκες ποτέ γυναίκα στα 1800 χρόνια σου; Έχεις ψάξει καλά τις ντουλάπες; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 4 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center