Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Λόγος εις την αγίαν και ζωαρχικήν Τριάδα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:
Παράθεση:
Αυτά που διαβάζεις στην Αγία Γραφή κάποιοι τα βιώνουν οντολογικά και δεν είναι στεγνές έννοιες όπως εσύ κι εγώ τις καταλαβαίνουμε.


Μπορείς να μου "μεταφράσεις" οντολογικά την περίπτωση της Ελληνίδας που έπεσε στα πόδια του Ιησού παρακαλώντας τον να θεραπεύσει την κόρη της "και εκείνος δεν της αποκρίθηκε ούτε μία λέξη. Και τότε οι μαθητές τον πλησίασαν και του είπαν 'διώξε την γιατί φωνάζει από πίσω μας', κι εκείνος τους αποκρίθηκε 'Δεν είμαι σταλμένος παρά μόνο για τα χαμένα πρόβατα του οίκου του Ισραήλ. Δεν είναι σωστό να παίρνεις το ψωμί από τα παιδιά και να το δίνεις στα σκυλιά' " Κατά Μάρκον ζ'(25-30)


Όχι δεν μπορώ να το ερμηνέψω, το νόημα είναι κλειστό για εμένα. Προφανώς διότι δεν διαθέτω τον απαραίτητο πνευματικό εξοπλισμό. Όμως πέρα από αυτό, για να εντρυφήσει κάποιος στα ιερογραφικά νοήματα απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο θείος φωτισμός. Και δεν παίζει για εμένα κάτι τέτοιο. Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

.......
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την vag_el στις Τρι Ιούλ 14, 2009 11:44 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
'Δεν είμαι σταλμένος παρά μόνο για τα χαμένα πρόβατα του οίκου του Ισραήλ.

Όχι δεν μπορώ να το ερμηνέψω, το νόημα είναι κλειστό για εμένα. Προφανώς διότι δεν διαθέτω τον απαραίτητο πνευματικό εξοπλισμό. Όμως πέρα από αυτό, για να εντρυφήσει κάποιος στα ιερογραφικά νοήματα απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο θείος φωτισμός. Και δεν παίζει για εμένα κάτι τέτοιο. Crying or Very sad
[/quote]


Φαντασου ,,,τους ειπε και χαμενους
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αστειο ηταν μη το παρετε σοβαρα
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τωρα ομως σοβαρα

Πραγματι αν ενας ανθρωπος ειναι σταλμενος απο τον Θεο ,κανεις μας δεν μπορει να υποθεσει πως και γιατι το ειπε.

Ειναι πολυ μακρινα ολα αυτα για να ερμηνευσουμε ενα ενα τα λογια του
και δεν γνωριζουμε κατα ποσο τα κειμενα λενε απολυτα την αληθεια η αν κανω λαθος ,στο ποσο καλα περιγραφικος ηταν ο συγγραφεας
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιωργο ουτε για μενα παιζει ,αλλα δεν ειναι οτι δεν παιζει,ειναι οτι ειναι γλωσσα προ 2000 χρονων και Εβραικη.,
Πρεπει εκ των πραγματων να εισαι γνωστης της Εβραικης και μαλιστα να ασχοληθεις με ολα τα προ και μετα Χριστον κειμενα
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 12:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι έτσι Βαγγέλη. Η γλώσσα είναι ποιητική και με έμφαση να είναι πάντοτε επίκαιρη. Είναι πάντοτε σύγχρονη. Διαφορετικά δεν θα είχε νόημα η διαχρονικότητα του χριστιανισμού. Αυτό που συμβαίνει είναι πως τα ιερογραφικά Λόγια είναι στενά συνδεμένα με την ιερά Παράδοση, δηλαδή με την εφαρμογή των θείων εντολών, και μόνο έτσι φωτίζετε ο νούς. Διάβασε τον Μάξιμο τον Ομολογητή στο έργο του "Περί διαφόρων αποριών" και θα καταλάβεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα, με ό,τι δε μας συμφέρει να ασχοληθούμε, το αναθέτουμε στους ειδικούς..
Επομένως και η ιερά σινδόνη μια απατεωνιά είναι αφού τα ιερά κείμενα είναι αλληγορικά. Και ο τίμιος σταυρός κι αυτός ψεύτικος είναι αφού ο Χριστός δε σταυρώθηκε πραγματικά, αλληγορική ήταν η έννοια της σταύρωσης. Και η ανάσταση επίσης δεν έγινε ποτέ αφού η γλώσσα ήταν ποιητική. Τότε γιατί σπεύσατε να κρύψετε τα κόκκαλα του Ιησού;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τωρα κατ αρχην καλημερα,εμενα δεν μ αρεσει η σιγουρια σου
Θεοδωρε ποληορκιτη τα ειπες σαν να ησουν εκει περα

Περα στην Εβραικη την πολη
τα ξερεςι βρε καλυτερα
απο με ,και απο τον Γιωργη


Μπραβο σου θα πω εγω αφου εχεις σπουδασει
την Τεχνη την Χριστιανικη να αγαπα Θεο
να κανει οτι του πει για σενα και για μενανε να προσπαθει πολυ

Μονο που με προκαλεσες εμε με ειπες ψευτη επειδη ειπες δεν γνωρισα
καλα αυτο το μαστουρεύτη
α μαστουρμπαιτι.........αυτα βρε ειναι αγγλικα ,μ αυτα ολη μερα ασχολεισαι
η δηθεν μας λες για τον Ομπαμα κι οτι σαν κι αυτον λερα εισαι?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing του τα χώνεις του θοδωράκη; Laughing

Laughing λυπήσου τον, κατά βάθος είναι καλό παιδάκι Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Γιώργος Πολίδης"]Δεν είναι έτσι Βαγγέλη. Η γλώσσα είναι ποιητική και με έμφαση να είναι πάντοτε επίκαιρη. Είναι πάντοτε σύγχρονη.

Γιωργη καλημερα ποιητικη ειναι αλλα εδω εχουμε σημερινη ημερα

Εμενα με πηγαινε παντοτε ο Θεος ,εκει που επρεπε
δεν χρειαζοτανε να ψαχνω ολη την ιστορια
για να βρω αν λεν αληθεια
πως σταυρωσαν τον Χριστο και ποιο ειναι σωστο

Σωστο ειναι οτι κι Αυτος ανθρωπος ηταν σαν και μενα σαν και σενα
μα αυτοι εδω νομιζουνε πως σαν τον Χριστο ειπανε ψευτη
οτι θα ριξουν τον Θεο λες και ειναι παιδι πολιτικο

Ριξτε λενε τις Εκκλησιες και ζητανε το Χρυσο
Αμ αυτο δεν το ειπανε οτι θελουνε να φανε
Εμενα ειπανε ψευτη και οχι Εαυτον τους Κλεφτη
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η εκκλησία δεν πέφτει Βαγγέλη. Κάθε Κυριακή προσφέρει το Χριστό αδιάλειπτα όπως κι αυτός τον ευατό Του πριν τόσα-τόσα χρόνια. Δεν βλέπεις που συνέχεια χτίζονται νέες εκκλησιές; Και στο εξωτερικό όπου υπάρχουν έλληνες υπάρχουν και ενορίες με τον κόσμο πολύ κοντά στην εκκλησία. Μην βλέπεις τους αρχαιόπληκτους που γαβγίζουν. Δεν είναι τίποτε. Δεν έχουν να πουν τίποτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 12:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ετσι ειναι Γιωργο ,για να ομιλω δημοτικη

Το θεμα δεν ειναι η πιστη η Χριστιανικη
το θεμα γι αυτους ειναι να φανε
να παρουν ολα τα λεφτα ,μεσα απο την Εκκλησία
γιατι λεει ....χρωστανε
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρακάμπτω τις απίθανες μαλακίες σας και ξαναθέτω το ερώτημα

Μάλιστα, με ό,τι δε μας συμφέρει να ασχοληθούμε, το αναθέτουμε στους ειδικούς..
Επομένως και η ιερά σινδόνη μια απατεωνιά είναι αφού τα ιερά κείμενα είναι αλληγορικά. Και ο τίμιος σταυρός κι αυτός ψεύτικος είναι αφού ο Χριστός δε σταυρώθηκε πραγματικά, αλληγορική ήταν η έννοια της σταύρωσης. Και η ανάσταση επίσης δεν έγινε ποτέ αφού η γλώσσα ήταν ποιητική. Τότε γιατί σπεύσατε να κρύψετε τα κόκκαλα του Ιησού;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και η ανάσταση επίσης δεν έγινε ποτέ αφού η γλώσσα ήταν ποιητική. Τότε γιατί σπεύσατε να κρύψετε τα κόκκαλα του Ιησού;[/quote]



Αλληγορικη Ανασταση κρυβοντας κοκκαλα?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 2 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center