Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Κατάργηση Του Κράτους
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
joykotsa
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 08 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 2:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Κατάργηση Του Κράτους Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον τελευταίο καιρό γίνεται λόγος για την κατάργηση του κρατους.Όπως μας έχει πληροφορήσει ο Κ.Παπαδήμος αυτό σημαίνει Κατάργηση των δημοσίων υπηρέσιων και γενικότερα κάθε λειτουργίας του κράτους , κάτι το οποίο μανιωδώς αναζητούνε ή αναζητούμε ( δεν θέλω να πάρω συγκεκριμένη θέση) οι κομμουνιστλες, οι αναρχικοί οι σοσιαλιστές κτλπ. Πέρα απο αυτό όμως , κατάργηση του κράτους σήμερα σημαίνει πως όλοι οι πολιτες θα ελεγχόμαστε απο μία ''τράπεζα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης'' που φαντάζομαι και εσείς όπως και εγώ κατανοείτε αυτήν τον όρο τράπεζας. Αφιερώστε λίγο χρόνο στον παρακάτω σύνδεσμο και κρίνετε μόνοι σας αν τελικά η καταργηση του κράτους θ φέρει θετικά αποτελέσματα. Νομίζω πως θα καταληξετε εύκολα σε ένα αρνητικό συμπέρασμα. http://tolimeri.blogspot.com/2012/04/blog-post_7755.html . τι ζητάμε λοιπόν με τις κομμουνιστικής φύσεως πορείες και διαδηλώσεις, τι προσπαθουν οι αναρχικοί και οι σοσιαλιστες να καταφέρουν? Τι σημαίνει για αυτούς νεοφιλελευθερισμός? Ζητάνε καταργηση του κράτους , χωρίς όμως να έχω ακούσει τι οραματίζονται για το μετά... Τι περιμενουν να γινει στο μέλλον, πως θ λειτουργήσει η χώρα, οι νόμοι?οι θεσμοί? Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις... Δεν προσπαθώ ν τ παίξω έξυπνη, προσπαθώ να μάθω, να πληροφορήθω απο κάποιον π ίσως ν ξέρει κτ παραπάνω απο μένα έτσι ώστε να ενστερνιστώ κάποια ιδεολογία που θα την κατανοώ και θα συμφωνώ πλήρως μαζί της. Αν μπορεί κάποιος ν μ δώσει μια απάντηση θα τ είμαι υπόχρεη..
_________________
Ο φασισμός θεραπεύεται με το διάβασμα και ο ρατσισμός με το ταξίδι ''Μιγκέλ Ντε Ουναμούνο''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 4:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτοί πάντως που δείχνει και ο σύνδεσμος που έδωσες και τα ονόματα που ανέφερες δεν τους κόβω ούτε για κομμουνιστές ούτε για σοσιαλιστές ούτε για αναρχικούς.
Κανονικότατους καπιταλιστές νεοταξίτες του κόβω.
Άλλωστε τα 300.000 σπίτια που κατασχέθηκαν στην Ισπανία δεν τα κατάσχεσαν παρά καπιταληστές.
Παρόλα αυτά εσύ τα έχεις από όσο καταλαβαίνω με όλους τους άλλους εκτός από αυτούς που υλοποιούν τη φρίκη.
Προφανώς υπάρχει κάποιο σκεπτικό που δεν κατανοώ κι όταν αύριο με το καλό ο καλός θεούλης ξημερώσει τη μέρα του ίσως να δώσεις κάποια εξήγηση να φωτιστώ γιατί μοιάζουν όλα μπερδεμένα και τα αυτονόητα ένα κλικ πιο μπερδεμένα.
Ιδεολογία δεν χρειάζεται ειδικά αυτά τα χρόνια να εστερνιστείς. Ένα υπαρκτό μοντέλο ναι και σου προτείνω αυτό της Γερμανίας. Όταν πας να αγοράσεις ένα πλυντήριο συνήθως ρωτάς και αγοράζεις σαν αυτό που έχει κάποιος και είναι ευχαριστημένος.
Οι ιδεολογίες είναι πολυτέλεια για όταν θα βγούμε από το ΔΝΤ.
Αν παρ'ελπίδα έχεις την ανάγκη να θρέφεις-συντηρείς μια ιδεολογία τότε όποια και να είναι αυτή εσύ να την "έχεις" σαν "ουρανό και συνεφάκια να κοιτάς" κι όχι σαν δρόμο που τον περιπατείς. Που και που δηλαδή κοιτώντας προς τα πάνω θα ομορφαίνει ο περίπατός σου. Τίποτε άλλο.

Άπειρα βιβλία για να κατεβάσεις θα βρεις εδώ :
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=4055


Η υπογραφή σου θυμίζει κάποιον εδώ μέσα .... είναι τυχαίο ;

Κάτι στο κείμενό σου (το άλλαξες νομίζω από την αρχική δημοσίευση ; )
με έκανε να σκεφτώ να έριχνες μια ματιά και σε αυτά :

http://www.scribd.com/doc/8336043/Noam-Chomsky-H-Nea-Pagkosmia-Taxh


και

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=141432&highlight=#141432

link 1 Θαυμαστός νέος κόσμος του Χάξλευ

link 2 ανεπανάληπτο test drive Όργουελ (1984) VS Χάξλευ

Ζητάς από κάποιον να σου προτείνει κάτι να διαβάσεις και να είναι και αυτό που θα συμφωνείς μαζί του χωρίς φυσικά να σε ξέρει κανείς μα και να σε ήξερε θα είχε άραγες το δικαίωμα να σε οδηγήσει σε κάτι τόσο συγκεκριμένο ;
Εσύ θα αποφασίσεις αφού όμως ζήσεις με τον κόσμο κι όχι καθ'υπόδειξη.

Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις με αυτό :

Ο θεός των μικρών πραγμάτων- Αρουντάτι Ρόι





Ρίξε μια τελευταία ματιά και σε αυτό το "χαζό" κειμενάκι που βρήκα ...
helios-eie.ekt.gr/EIE/bitstream/10442/7709/2/N03.009.20.pdf
ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η βασική ιδέα της κατάργησης του κράτους νομίζω είναι η εξής. Το κράτος είναι μια μορφή οργάνωσης κηδεμονική, έχουμε οργανωθεί δηλαδή με τέτοιο τρόπο ώστε να έχουμε τοποθετήσει όλες τις ευθύνες σ αυτό, υπηρεσίες νόμους κλπ, και εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να διεκδηκούμε τα δικαιωματά μας, να ζητάμε χαρτζιλίκι κλπ( η ονειρεμένη κοινωνική δικαιοσύνη), ακριβώς όπως κάνει το παιδί με το γονιό. Αν κάποτε το παιδί μεγαλώσει και γίνει υπέυθυνο για τον εαυτό του δεν χρειάζεται πια το μπαμπά να τα κάνει όλα γι αυτό. Να είσαι πχ 50 χρονών και να σου λέει ο μπαμπάς τι είναι σωστό και τι όχι, να σου επιβάλλει νόμους, είναι λίγο στραβο δεν είναι? Υπηρεσίες μπορούμε να προσφέρουμε όλοι αρκεί να νιώσουμε υπέυθυνοι προς τον δίπλα, το να προσφέρονται απ το κράτος σημαίνει όχι μόνο ότι δεν νιώθουμε έτσι αλλά και ότι ούτε πρόκειται αν συνεχίζουμε να το αφήνουμε στο κράτος
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 10:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση Του Κράτους Απάντηση με Συμπερίληψη

joykotsa έγραψε:
Δεν προσπαθώ ν τ παίξω έξυπνη, προσπαθώ να μάθω, να πληροφορήθω απο κάποιον π ίσως ν ξέρει κτ παραπάνω απο μένα έτσι ώστε να ενστερνιστώ κάποια ιδεολογία που θα την κατανοώ και θα συμφωνώ πλήρως μαζί της. Αν μπορεί κάποιος ν μ δώσει μια απάντηση θα τ είμαι υπόχρεη..


Βρε καλή μου joy-kotsa μην σε πιάνουν τόσο κότσα.

Άρχισε την προσπάθειά σου πρώτα, και μάθε τι είναι κομμουνισμός, τι είναι σοσιαλισμός, τι αναρχία, και νεοφιλελευθερισμός, λέξεις που αναφέρεις μεν, αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις σε τι αναφέρονται.
Αυτό τεκμαίρεται απο το γεγονός, πως ενώ κάνεις λόγο για κομμουνισμό και σοσιαλισμό, δεν αναφέρεσαι καθόλου στον καπιταλισμό .

Για να σε βοηθήσω να ξεκινήσεις την φιλόδοξη έρευνα σου, σου εξηγώ πως ο καπιταλισμός ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός είναι κοινωνικοοικονομικά συστήματα διαχείρισης του πλούτου που παράγεται σε μια κοινωνία ανθρώπων.
Δηλαδή προτείνουν ένα τρόπο οργάνωσης μιας κοινωνίας ανθρώπων για την παραγωγή και διαχείριση (μοίρασμα) της πίτας που θα παραχθεί.

Για τον σκοπό αυτό ορίζονουν ένα δίκαιο, που όμως είναι διαφορετικό για το καθένα από αυτά τα συστήματα.
Βάση αυτού του δικαίου που θα θεσπιστεί, γράφονται και νόμοι για την διασφάλιση του.
Έτσι αυτό που εσύ πιθανόν να θεωρείς νόμιμο και δίκαιο, κάποιος άλλος να το θεωρεί άδικο και παράνομο.

Θα έχεις ακουστά φαντάζομαι – μια και αναφέρθηκες και σε “κομμουνιστικής φύσεως πορείες” ( πολύ μου αρέσει αυτή η ορολογία) – θα έχει ακουστά λέω , αυτό το φρικιαστικό κομμουνιστικό σύνθημα “νόμος είναι το δίκαιο του εργάτη” .

Αυτό μας έλειπε να ορίσουν τώρα νόμους που θα δικαιώνουν τους εργάτες, και θα καταδικάζουν τα αφεντικά.
Μα δεν το καταλαβαίνουν?
Αν γίνουν τέτοιοι νόμοι, θα φύγουν ΟΛΑ τα αφεντικά (ντόπια και ξένα) απ την χώρα.
Και τι θα απογίνομεν εμείς οι εργάτες της ζωής και του μόχθου, χωρίς αφεντικά?

Αχ συμφορά μαααααας !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εγω θα προτεινω πολιτικα του αριστοτελη και κοινωνικο συμβολαιο του ρουσω για εισαγωγικα πριν τα μαρξιστικα. πρεπει να τα χει και ο ρουπελιον στο μπλοκ του.



περιμενουμε την αποψη του οπυργου, ρακις, χαος για την καταργηση του κρατους.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Twisted Evil Twisted Evil
τι τους φωνάζεις αυτούς ;;;;;;;
συμφορά !!!
τι περιμένεις να πούνε (αν τους ξέρεις) ;;;;;;

άσε να μείνει λίγο κράτος μπας και πάρουμε καμιά σύνταξη !!
όταν πεθάνουμε κάντε οτι θέλετε ! Laughing

http://youtu.be/WkXCv70NsII

υγ > ναι έχει στη λίστα στο blog τα πάντα αν θες να κάψεις το χωραφάκι σου Laughing
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:

περιμενουμε την αποψη του οπυργου, ρακις, χαος για την καταργηση του κρατους.


άλλαξα γνώμη.

να την καταθέσουν.

τι συνέβει ;

για να ανεβάσω το βίντεο που έβαλα στο youtube πριν λίγο

http://youtu.be/WkXCv70NsII

ήρθα σε επαφή με ένα κράτος που δεν γνώριζα την 'υπαρξή του.
Πάνω από 10 ερωτηματολόγια εν είδη "σχολείου" για να πω την παραμύθα και να μου πουν ok μπορείς να ανεβάσεις το βίντεο.

Ήταν σαν να υπέγραφες δήλωση τα γνωστά πανέμορφα χρόνια του δικού μας κράτους πατερούλη.
Τι θα είχαμε απογίνει αν δεν υπέγραφαν όλοι αυτοί την δήλωση τότε ?
Ευτυχώς που την υπέγραψαν αλλιώς θα είχαμε χρεοκωπήσει Cool
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 12:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα,να καταργηθεί το Κράτος.Καλή ιδέα ακούγεται μιας και δεν προσφέρει αυτά για τα οποία συστάθηκε ,αλλά μήπως αν το ψάξουμε βαθύτερα το θέμα,δεν είναι ύποπτο ; Για μένα είναι.Ένα δήθεν νέο εργαλείο/μηχανισμός θα έρθει και θα πάρει τη θέση του ,όπως έγινε και πριν δυο αιώνες και κάτι ψιλά.
Είναι ο ίδιος μηχανισμός,κάποτε λεγόταν Φέουδο,σήμερα Κράτος,αύριο κάτι άλλο,απλά αρέσει ν'αλλάζει και να εξαπατά τον άνθρωπο.Θα πείτε πως ο δημιουργός όλων αυτών των εργαλείων είναι ο άνθρωπος,άρα εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε,έτσι δείχνει,είναι όμως ;
Η θέση μου είναι πως ο άνθρωπος δεν χρειάζεται νόμους, κανόνες,θεσμούς,κάθε τι εργαλείο που θα διαφοροποιήσει αυτόν από το ζώο,έτσι δεν χρειάζεται να αγωνίζεται για την ελευθερία,την δικαιοσύνη,την ισότητα κ.α,διότι όλα είναι μέσα του και γνωρίζει.
Όλα τα παραπάνω αναφερόμενα είναι για να τον εξαπατήσουν..για άλλη μια φορά.
Οι λόγοι είναι απλοί.Να έρθει σε σύγκρουση και σε σύγχυση με τον συνάνθρωπο του.

Μπορεί να φαίνεται πολιτικό το θέμα ,αλλά δεν είναι γι΄αυτό και δεν θεωρώ τις όποιες ιδεολογίες αγαθές,είναι μέρος του σχεδίου να φέρει τον άνθρωπο σε σύγκρουση,διότι αυτές αυτό το σκοπό έχουν..και δεν είναι μόνο αυτές.Αν επεκταθώ θα δημιουργήσω σεντόνι ,και το σεντόνι δε μου αρέσει...Το πρόβλημα πάντα υπήρχε,απλά δεν εστιάζαμε εκεί διότι μας ενδιάφερε η επιθυμία και η υπερκατανάλωση.Τώρα που χάνονται,μας τα παίρνουν δηλαδή κάνουμε σα παιδιά,θέλουμε πίσω τα παιχνίδια μας.Μην ανησυχείτε,θα βρούνε άλλα παιχνίδια να μας δώσουν και άμεσα,ίσως έναν πόλεμο,για να μην εστιάσουμε στο πρόβλημα...απλά ότι γίνεται,γίνεται για να δουν το πόσο ανίκανοι παραμένουμε και πως η εξουσία τους δεν κλυδωνίζεται όσο παραμένουμε σε σύγκρουση.
_________________
Ποτέ δεν επιθύμησα να γίνω αρεστός στους πολλούς. Αφ' ενός, δεν κάθισα να μάθω τι αρέσει στους πολλούς·κι αφ' ετέρου, τα όσα ήξερα εγώ βρίσκονταν μακριά από τη δική τους αντίληψη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
εγω θα προτεινω πολιτικα του αριστοτελη και κοινωνικο συμβολαιο του ρουσω για εισαγωγικα πριν τα μαρξιστικα. πρεπει να τα χει και ο ρουπελιον στο μπλοκ του.

περιμενουμε την αποψη του οπυργου, ρακις, χαος για την καταργηση του κρατους.



το κοινωνικο συμβολαιο του ρουσω θα το κατεβάσεις από εδώ

θα έδινα και το link για τα πολιτικά αν δεν έπεφτε και μένα η προτίμηση στο προαναφερθέν. Πάντως στο blog μου είναι και τα πολιτικά του Αριστοτέλη όπως και πολλά άλλα.
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάτσε giannis να δούμε αν θα "γυρίσει" η joy(k)onta ή αν ήταν "μια" άρτι αφιχθείσα ασφαλίτισα που ψαρεύει τάσεις (δε χε να κα καριέ).

υγ >>

joykotsa έγραψε:
_Όπως μας έχει πληροφορήσει ο Κ.Παπαδήμος αυτό σημαίνει __


πραγματικά η προσφώνηση του Παπαδήμου προσφέρει οργασμούς σε ένα παντελώς ανοργασμικό εθνικό τοπίο. Συμφωνείτε ; Laughing Rolling Eyes
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
troian έγραψε:

περιμενουμε την αποψη του οπυργου, ρακις, χαος για την καταργηση του κρατους.


άλλαξα γνώμη.

να την καταθέσουν.



και ο εκοφαν
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
joykotsa
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 08 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Ρουπέλιον"]Αυτοί πάντως που δείχνει και ο σύνδεσμος που έδωσες και τα ονόματα που ανέφερες δεν τους κόβω ούτε για κομμουνιστές ούτε για σοσιαλιστές ούτε για αναρχικούς.
Ρουμπέλιον έχεις δίκιο στο ότι τ είπα μπερδεμένα γιατί όντως δεν πιστέυω πως τα ονόματα όπως λες αυτά είναι κομμουνιστες, απλά κάτι π έχω κτλβει είναι πως γ την μια πλευρά (παπαδήμος) η κατάργηση του κράτους θα σημαίνει όλα αυτά στο σάι που είχα παρθέσει . Εγώ εδώ αναζητώ απόψεις της άλλης μεριάς, τι θα σημαίνει κατάργηση του κράτους για αυτούς που τόσο την αναζητάνε. Και όπως κατάλαβαινεις εγώ απο δω προσπαθώ να ψαχτώ οπότε είναι λογικό σε κάποια σημεια ίσως να λέω 'μπούρδες'', και γ αυτό και σε ευχαριστώ για την βοηθεια με τις σελίδες π μ έστειλες.


Η υπογραφή σου θυμίζει κάποιον εδώ μέσα .... είναι τυχαίο ;
και ναι η υπογραφή μ είναι τυχαία, χθες ανακάλυψα το σαιτ οπότε δεν μπορώ καν να σκεφτώ ποιον σ θυμίζει...
_________________
Ο φασισμός θεραπεύεται με το διάβασμα και ο ρατσισμός με το ταξίδι ''Μιγκέλ Ντε Ουναμούνο''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
joykotsa
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 08 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 2:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση Του Κράτους Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="gianiss"]
joykotsa έγραψε:
Δεν προσπαθώ ν τ παίξω έξυπνη, προσπαθώ να μάθω, να πληροφορήθω απο κάποιον π ίσως ν ξέρει κτ παραπάνω απο μένα έτσι ώστε να ενστερνιστώ κάποια ιδεολογία που θα την κατανοώ και θα συμφωνώ πλήρως μαζί της. Αν μπορεί κάποιος ν μ δώσει μια απάντηση θα τ είμαι υπόχρεη..


Βρε καλή μου joy-kotsa μην σε πιάνουν τόσο κότσα.

Άρχισε την προσπάθειά σου πρώτα, και μάθε τι είναι κομμουνισμός, τι είναι σοσιαλισμός, τι αναρχία, και νεοφιλελευθερισμός, λέξεις που αναφέρεις μεν, αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις σε τι αναφέρονται.
Αυτό τεκμαίρεται απο το γεγονός, πως ενώ κάνεις λόγο για κομμουνισμό και σοσιαλισμό, δεν αναφέρεσαι καθόλου στον καπιταλισμό .

Απο την μία είσαι λάθος , απο την μία σωστός, είπα και στ αρχικό μ κείμενο πως δεν προσπαθώ να τ παίξω έξυπνη, οπότε δεν χρησιμοποιώ ορολογίες για να δείξω κάτι ψαγμένο, ξέρω τι σημαίνουν, η μάλλον ξέρω τι σημαιναν σαν έννοιες όταν πρωτοεμφανίστηκαν στην ιστορία, τώρα πια όχι, δεν ξέρω τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν, αυτό και προσπαθώ ν μάθω, σταματήστε όλοι εδώ μέσα να κρίνετε τόσο αρνητικά και τόσ ειρωνικα
_________________
Ο φασισμός θεραπεύεται με το διάβασμα και ο ρατσισμός με το ταξίδι ''Μιγκέλ Ντε Ουναμούνο''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 2:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
Κάτσε giannis να δούμε αν θα "γυρίσει" η joy(k)onta ή αν ήταν "μια" άρτι αφιχθείσα ασφαλίτισα που ψαρεύει τάσεις (δε χε να κα καριέ).

υγ >>

joykotsa έγραψε:
_Όπως μας έχει πληροφορήσει ο Κ.Παπαδήμος αυτό σημαίνει __


πραγματικά η προσφώνηση του Παπαδήμου προσφέρει οργασμούς σε ένα παντελώς ανοργασμικό εθνικό τοπίο. Συμφωνείτε ; Laughing Rolling Eyes


Δεν θέλω να φανώ, ( και γίνω) κακοπροαίρετος, πριν ακούσω την γνώμη της αγαπητής μας joykotsa, για το φρικιαστικό σύνθημα που συχνά ακούγεται “στις κομμουνιστικής φύσεως πορείες και διαδηλώσεις,”

Μα να φωνάζουν οι αχρείοι “νόμος είναι το δίκαιο του εργάτη”?
Δεν μπορώ να το διανοηθώ, να έχουν τέτοια αντίληψη για την νομιμότητα?

Μετά απορούμε γιατί πάει κατά διαόλου η οικουμένη όλη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
joykotsa
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 08 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 08, 2012 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

έστειλα ένα προσωπικό μνμ στο φίλο σ αλλά δεν θ τ κάνω και σε σένα, δεν έχω λόγο να αποδείξω σε δυο άτομα , που αντιμετωπίζουν ένα 18 χρονο άνθρωπο που ζητάει την βοηθεια τους , και που παραδέχεται πως δεν ξερει και προσπαθει να μάθει με τόση ειρωνεία. Αν σε κάτι δεν συμφωνείς μαζί μ ή τ βρίσκεις λάθος προσπάθησε να με πείσεις , να με ενημερώσεις να μ κάνεις μια συζήτηση, εγώ εξ αρχής αυτό έψαχνα... Αλλά όπως βλέπω όλοι εσέις οι ψαγμένοι, ίσως να μην είστε και τόσο για να με βοηθήσετε, ίσως και εσείς οι ίδιοι να μην ξέρετε τι λέτε και καταφεύγετε στην ευκολη λύση της ειρωνείας..
_________________
Ο φασισμός θεραπεύεται με το διάβασμα και ο ρατσισμός με το ταξίδι ''Μιγκέλ Ντε Ουναμούνο''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center