Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Σήμερα είναι απόδειξη οποιουδήποτε Χθες

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 05, 2004 11:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Το Σήμερα είναι απόδειξη οποιουδήποτε Χθες Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου έτυχε σε μια συζήτηση να αναφερθώ σε "αποδείξεις", οπότε για να μην καταφύγω σε επιχειρηματολογία ανάδειξης γεγονότων έδωσα τον εξής ορισμό: "Το Σήμερα είναι απόδειξη οποιουδήποτε Χθες"
Με απλά λόγια αν το Χθες είναι διαφορετικό (διαφορετική γραμμή πλεύσης)από το Σήμερα κατά μια κρίση, τότε από που προκύπτει η διαφορά, αν όχι από το ίδιο το Χθες- το μέχρι Σήμερα χωρίς το Σήμερα-....(δεν ζούμε σε παράλληλους κόσμους). Έτσι η κρίση μας περί διαφορετικότητας είναι απάτη.....και όχι αλήθεια!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 05, 2004 1:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Σήμερα είναι απόδειξη οποιουδήποτε Χθες Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε μια κατσαρόλα ρίχνουμε,λάδι,κιμά,κρεμμύδι,σκόρδο,αλάτι,πιπέρι,τομάτα και νέρο¨Όλα αυτά ειναι διαφορετίκα υλικά μεταξύ τους,διαφορετίκες γέυσεις το κάθε ένα.
Τα μαγειρέυω.Μετα από μια ώρα έχω ένα μόνο παρασκεύασμα στην κατσαρόλα μου.Μια μόνο σαλτσα.Μια γέυση.Η σάλτσα δεν είναι ψέμα την βλέπω,την μυρίζω,την γεύομαι.
Η "άπατη" πια είναι.Έχοντας μπρόστα μου μόνο μια γέυση,μόνο ένα άρωμα ένα μόνο ομοιόμορφο παρασκευασμαΑγνοώ πως αυτό προήλθε από την ένωση όλων ε΄κείνων των διαφορετικών υλικών που πριν μια ώρα τοποθέτησα έγω μέσα.

Τα αίτια είναι διαφορετικά απο τα αποτελέσματα.Αλλά χώρις αίτια δεν υπάρχουν αποτελέσματα.Το χθες ύπαρχει για να ύπαρχει και το σήμερα.Το σήμερα υπαρχει για να δικαιώνει το χθες.Το χθές είναι γέματο αίτια και το σήμερα γέματο αποτελέσματα.
¨'Οποτε καλά έκανες και το είπες,γιατί έτσι είναι,γιατι κάπου εκεί φανταζομαι θα ξεμπέρδεψες και ακόμα θα ψάχνονται για το τι εννοούσες. Wink
Bugman,!που μου προέκυψες και σαδιστής τελευταία!!!
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center