Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Και άλλη συλλογή....

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 28, 2004 3:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Και άλλη συλλογή.... Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητοί μου φίλοι. Εώς τώρα δεν ήθελα να σας κουράσω παραπάνω.Δεν άνοιγα θέματα,δεν ξέθαβα άλλα.

Και πάλι δεν θα σας κούρασω πολύ με το θέμα που άνοιξα.Γι'αυτό όποιοι έχετε την ευγενή καλοσύνη να σταθείτε στο θέμα μου θα σας παρακαλούσα να εμπλουτίσετε και την δική μου συλλογή από φιλοσοφικά ανέκδοτα και γνωμικά.

Τι θα καταφέρετε?Να κάνετε έναν άνθρωπο ακόμα καλύτερο,μιας που "γυμνάζομαι"'πάνω σε αυτά.

Σας ευχαριστώ πολύ,πολύ,πολύ,πολύ πολύ...........
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 28, 2004 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θες ένα φιλοσοφικομαθηματικό αίνιγμα;
Βρες μου έναν τρόπο, να απέχεις πέντε μέτρα από έναν τοίχο, να περπατάς συνεχώς πάνω του και να μη φτάνεις ποτέ!
Βugman;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 29, 2004 5:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να φτάσεις στον τοίχο, δηλ. για να διανύσεις την απόσταση των 5 μέτρων φτιάχνεις τον ακόλουθο φιλοσοφικομαθηματικό συλλογισμό:

για να φτάσεις τα 5 μέτρα πρέπει να έχεις περάσει πρώτα τα 4, τα 3, τα 2, το 1, το 0.5, το 0.1, το 0.01, το 0.001, το 0.000000001, το - άπειρο.

Επομένως δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις βήμα, αφού η απόσταση δεν πρόκειται να διανυθεί ποτέ και θα είσαι καθηλωμένος πάντα κάπου στην αρχή.

Και αγαπητέ georgemaus μην κλέβεις τον Ζήνωνα. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 29, 2004 9:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ok Afham κάτι τέτοιο είχα στο νου μου, να περπατάς πάντα το μισό της απόστασης που σου μένει. Θα τείνεις συνεχώς να φτάσεις, αλλά δε θα φτάνεις ποτέ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 29, 2004 1:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προτείνω το εξής πείραμα:
Στήσου απέναντι από έναν τοίχο, πάρε φόρα και προσπάθησε να χτυπήσεις με το κεφάλι. Σύμφωνα με το Ζήνωνα δεν κινδυνεύεις αφού ποτέ δεν θα φτάσεις τον τοίχο!
Προσωπικά, όσο σίγουρος είμαι για την "επιτυχία" του ανωτέρω πειράματος, τόσο σίγουρος είμαι για την εγκυρότητα τέτοιων Ζηνώνιων κλπ. συλλογισμών.
Ηθικό δίδαγμα: αλλο η φιλοσοφία... άλλο οι μ***κίες. Mr. Green
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 29, 2004 2:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

!Σας παρακλώ,δεν μπορώ τα παραπάνω να τα περάσω στην συλλογή μου.
Sad Sad Sad
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 29, 2004 4:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν το σύμπαν είναι άπειρο τότε υπάρχουμε άπειρες φορές στο χώρο του και υπήρξαμε και θα υπάρχουμε για άπειρες φορές στο χρόνο του.

Αν το σύμπαν δεν είναι άπειρο, τότε, όπως λέει και ο Όμηρος, «δεν μπορώ να αντικρίσω τόπο άλλο πιο ωραίο από αυτή τη Γη». Κάτι θα 'ξερε. Ζούμε ένα θαύμα.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 29, 2004 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αίνιγμα!
Αν αλήθεια είναι το όλο, τότε ζούμε στο ψέμα, εκτός και αν το όλο είναι ψέμα άρα ζούμε σε μια αλήθεια. Αν δεν βρήκες την αλήθεια, που ζεις;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2004 12:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένας σχολαστικός βρέθηκε στην παραλία. Όλοι κολυμπούσαν, αυτός κοίταε το νερό με το περισπούδαστο ύφος του.
Ε, συ, γιατί δεν μπαίνεις στο νερό; του λένε. Και απαντά: "όχι, πρώτα θα μάθω μπάνιο και μετά θα μπω σε νερό".
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2004 12:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

'' Η τραγωδία της γενιάς μας, είναι να μην έχει τον ενθουσιασμό ενός παραδείσου, αφού αυτός χάθηκε με τα μεγάλα πειράματα του εικοστού αιώνα. Η τραγωδία της γενιάς μας, ο σιωπηρός στοχασμός, γέννημα αυτής της αποτυχίας. Προίκα της, αυτή η υπέροχη βουβή σοφία, που παράγει όμως, μιά επικίνδυνη αδράνεια...''

...μουστάκιας Μέδουσα!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2004 4:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Medousa δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο, αλλά να τι βρήκα έτσι πρόχειρα.

"Εμπόδια είναι εκείνα τα φοβερά πράγματα που βλέπεις, όταν απομακρύνεις το βλέμμα σου από το σκοπό σου" (Hannah More)

"Ενώ κοινός ο Λόγος οι περισσότεροι ζουν σαν νά'χουν δικό τους λογικό κριτήριο" (Ηράκλειτος)

"Για να πετύχεις τους σκοπούς σου άφησε στην άκρη τις ντροπές. Όποιος φοβάται να ζητήσει, διδάσκει στους άλλους να του αρνούνται" (Τόμας Χέρικ)

"Όλες οι δυστυχίες του ανθρώπου απορρέουν από την ανικανότητά του να καθίσει σ'ενα δωματιο μόνος και σιωπηλός" (Πασκάλ Μπλέζ)

" Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τους περισσότερους από εμάς δεν είναι ότι οι στόχοι μας είναι πολύ υψηλοί και δεν τους φθάνουμε, αλλά ότι είναι υπερβολικά χαμηλοί και τους φτάνουμε" (Μιχαήλ Άγγελος)"

" Στρεφόμαστε στον Θεό για βοήθεια όταν τα θεμέλιά μας τραντάζονται και ανακαλύπτουμε ότι ο Θεός ήταν που τα τράνταζε" (Τσαρς Ουέστον)

" Ο οίκτος είναι θείος. Ο οίκτος για τον εαυτό μας διαβολικός.
Θέλετε να δείτε το διάβολο; Κοιταχτείτε στον καθρέφτη" (Γ. Γκουρτζίεφ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2004 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,Κούρε αυτό εννοούσα και σε ευχαριστώ πολύ.

Καλά είναι πραγματικά λύπηρο το γεγονός οτι,η ψυχή προτιμά να μένει φυλακισμένη,ενώ κρατά στα χέρια της τα κλειδιά της ελευθερίας.
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2004 11:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ είναι ένα κείμενο multa paucis απτην συλλογή μου.

Ο μεγάλος Πατισάχ φώναξε τους σοφούς του και τους διέταξε.
-Επινοήστε για μένα μια ρήση η οποία θα με γαληνέψει.
Όταν θα είμαι θλιμμένος θα μου φέρει χαρά,ενώ στις στιγμές ευτυχίας θα μου προξενεί λύπη.Δεν θα πρέπει να είναι μεγάλο γιατί θέλω πάντα να είναι μαζί μου.

Μετά από τρείς μέρες οι σοφοί πρόσφεραν στον Πατισάχ ένα δαχτυλίδι στο οποίο ήταν χαραγμένες αυτές οι λέξεις,"Κι αυτό θα περάσει."
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center