Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η θεωρία της σχετικότητας και τα λάθη του Αινστάιν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 23, 2008 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ κάπου θα ήθελα να διευκρινίσω στον φίλο μου Δημοσθέση ότι το σύμπαν είναι ένα σύνολο κλειστό που περιλαμβάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αλλά χωρίς να έχει τέλος. Αυτό δεν είναι κάτι που είναι άτοπο αφού θεωρούμε ότι υπάρχει κάποιο τέλος το οποίο τείνει στο άπειρο.

Με λίγα λόγια συνοψίζοντας αναφέρω ότι είτε ομιλούμε για κλειστό σύστημα είτε εννοούμε ανοιχτό σύστημα υπάρχει πρόβλημα προσδιορισμού.

Αν ομιλούμε για κλειστό σύστημα έχουμε προσδιορίσει την έννοια του σύμπανος με την ΟΛΟΤΗΤΑ που είναι και εδώ αναφέρεται το Εν που ειναι γνωστό στην φιλοσοφία του Επίκουρου.

Αν ομιλούμε για ανοιχτό σύστημα τότε κάτι δεν ορίζεται επαρκώς αφού θα πρέπει να προσδιοριστεί προς τα που ανοίγει ή κλείνει το σύστημα. Αναφέρομαι στο άτοπο της συσρτολής και διαστολής του σύπαντος που έχω περιγράψει. Σε αυτήν την περίπτωση έρχονται τα μαθηματικά και με τον προσδιορισμό του ορίου στο άπειρο ορίζουν το αδύνατο να προσεγιστεί ως πέρας του σύμπαντος θεωρώντας το υπαρκό.

Ο Επίκουρος επίσης σύνδεσε το Εν με το Ολον και αυτό το όλον είναι το κλειστό σύμπαν στο οποίο όρισε την έννοια του απείρου κατά πως είνα γνωστή η όλη θεωρία του.

Αν κάποιος θέλει να συζητήσουμε τα σχετικά μπορεί εδώ ή σε άλλο πιο κατάλληλο θέμα να με οδηγήσει για συμμετοχή. Διαφορετικά θα παρακολουθώ για λίγες ημέρες ακόμη το θέμα της υποκειμενικότητας και αντικειμενικότητας και όταν ολοκληρωθούν και παρουσιαστούν όσα έχω ακομή σκοπό να θίξω, θα αποχωρήσω και θα επιστρέψω στον χώρο μου για να ολοκληρώσω και εκεί, ότι έχω αφήσει ημιτελές και έχω υποσχεθεί να ολοληρώσω.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMOSTHENIS
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 23, 2008 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eίναι κανείς που δεν κατάλαβε ότι αναιρέθηκε η γένεση ή ακόμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMOSTHENIS
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 23, 2008 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ Χι ΓΙΏΡΓΗ μπέρδεψες το σύμπαν με το άπειρο το ένα έχει τα όριά του στο πέρας των περατων και υπάρχουν πολλά ,το άλλο δέν έχειο όρια
και είναι ασχημάτιστο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 23, 2008 12:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου είναι διαφορετικές οι έννοιες και πολλοί είναι που τις συσχέτισαν.

Δεν υπάρχει καμιά αναίρεση τη γένεσης αφού η όλη φιλοσοφία στηρίζεται στην μεγάλη έκρηξη.

Δεν μπορώ να εξηγήσω πιο κατανοητά όσα σας παρέθεσα.

Άπειρο ορίζεται ως ο αριθμός του οποίου το νούμερο δεν είναι καθορισμένο και είναι το πέρας των αριθμών. Μπορεί κάποιος να το θεωρήσει αυτό ως πεπερασμένο;

Στην περίπτωση ενός συνόλου αυτό από τον ορισμό του είναι πεπερασμένο και άπειρα είναι τα στοιχεία του.

Η κατανόηση των εννοιών ξεκινά από τους ορισμούς αυτών και είναι ορθό να ανατρέξει κανείς στους μαθηματικούς ορισμούς των εννοιών αυτών και όπως ορίστηκαν ανά τους αιώνες.

Μην παρανοείς σε παρακαλώ όσα δεν κατανοείς αλλά προβληματίσου σχετικά.

Όταν αναφέρεις τέλος αναίρεση της γέννησης θα πρέπει να την ορίσεις για να δούμε που δεν κατανόησες καλά κάτι ή που έχω λανθάνει αν δεχθούμε αυτήν την πιθανότητα την οποία φυσικά και αποδέχομαι.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMOSTHENIS
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 23, 2008 4:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δέν είναι μία η έκρηξη αλλά πολλές, το θεώρημα του Αναξαγόρα παραποιήθηκε, περίμενε το αποτέλεσμα των Γάλλων πειραματιστών και θα δείς κοντός ψαλμός. συνέχισε για το άπειρο. Ίσως με την οντολογία γίνει
αντιληπτή και η αναίρεση της γένεσης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 23, 2008 5:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι φίλε μου η πρώτη έκρηξη η οποία ονομάστηκε μεγάλη έκρηξη. Αυτή ήταν συνεχομενες εκρήξεις αλλά όλες μαζί ταυτοχρόνως. Αυτό όρισε τον πολυτεμαχισμό της ύλης αφού αν δεν συνέβαινε αυτό τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είχαμε ακόμη μεγαλύτερα από τα ήδη αντιληπτά άστρα. Αυτό είναι που θέλουν να προσωμοιάσουν με το γνωστό πείραμα το οποίο είναι έξοδα τεράστια τα οποία έχουν στόχο να δημιουργήσουν μια μικρογραφία της μεγάλης αυτής έκρηξης. Δεν έχουν να ανακαλύψουν τίποτα από αυτή παρά να δουν μερικές μικρολεπτομέρειες από τις οποίες πιστεύουν ότι μπορει να φτάσουν και στο αίτιο της ζωής.

Αλλά... ζωή εκ του μηδενός δεν μπορεί να γενηθεί. Χρειάζεται κάποια δράση ακόμη και για την μεγάλη έκρηξη η οποία εξηγήθηκε μερικώς με την φαντασία της συστολής του σύμπαντος και την κατάργηση του ορισμού αυτού. Συστολή της ύλης χωρίς εξωτερική δράση δεν μπορεί να επέλθει πλέον εμπρός στον αξιωματικό νόμο του Ηράκλειτου ο οποίος μας μιλάει για την συνεχή ροή των υλικών στο σύμπαν και όπωςαυτή ανάχθηκε από τους νεώτερους επιστήμονες ως αρχή της εντροπίας δηλαδή της αταξίας. Αυτό είναι και η μεγαλύτερη απόδειξη ότι ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Για το άπειρο ήμουν τόσο σαφής που δεν χρειάζεται επιπλέον αναφορά. Κάθε σχετική αναφορά που προστέθηκε ήταν σοφιστία εμπρός στο ακατανόητο των εννοιών από άτομα που ήθελαν να θαμπώσουν με τον λόγο τους.

Παρακαλώ να τοποθετηθείς σχετικά με την αναίρεση της γέννησης για να σου εξηγήσω και τα υπόλοιπα αφού φαίνεται ότι ξέχασες ότι στην θεωρία που αναπτύσσω αποδέχομαι και την άποψη της Θεοσοφίας η οποία δείχνει την ένδειξη της δημιουργίας της ζωής από το ΟΝ ή από τον ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ κατά πως είναι γνωστά τα σχετικά απ΄το βιβλίο της Γεννέσεως.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMOSTHENIS
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2008 2:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ Χι ΓΙΏΡΓΗ ΒΙG BANG τέλος, η θεωρία του αντεκρούσθει απο ομάδα αμερικανων επιστημόνων απο την αρχή του χρόνου, δεν θυμάμαι το όνομά της αλλά μπορείς να το μάθεις άν θέλεις, ψάχνοντας για την αλήθεια. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μάτια και δεν βλέπουν και άνθρωποι που έχουν μάτια, βλέπουν, αλλά δεν θέλουν να δούν, εμένα δεν με ενδιαφέρει σε ποιά κατηγορία ανήκεις, γιατί θρησκευτικές μετοχές δεν έχω.Σύμφωνα με τον Αναξίμανδρο τον φιλοσοφο του Απείρου ο ορισμός είναι.Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών, χωρίς σχήμα, αρχή και τέλος, αγέννητο και αθάνατο, εμπεριέχει και δεν εμπεριέχεται.Θυμίζει κάτι;
Ακολουθία, Άπειρον, έρεβος, χάος, σύμπαν. Οντολογία Πλάτωνα, ουσία, όνομα,σχήμα,ιδιότητες, χρήση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMOSTHENIS
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2008 2:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι εκρήξεις είχαν αποτέλεσμα την δημιουργία ύλης .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2008 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΓΙΩΡΓΗ....
περπατάς σε χώρους που δεν είναι βατοί για σένα. Αγνοείς την έννοια "μαθηματικό άπειρο" από την απλή έννοια άπειρο. Η διαφορά τους είναι ουσιαστική. Το μαθηματικό άπειρο ορίζεται σαν ένας πολύ μεγάλος αριθμός...δηλαδή ένας άγνωστος μεν αλλά μεγάλος αριθμός δε. Η λέξη άπειρο έξω από τον μαθηματικό χώρο λέει για "ατελείωτο αριθμό".
Ένα άπειρο σύμπαν με μαθηματικούς όρους είναι "πεπερασμένο", έχει τέλος, έχει όρια. Ένα άπειρο σύμπαν με την απλή έννοια είναι "ατελείωτο" δεν έχει όρια....

Ο μαθηματικός όρος άπειρο δεν χρησιμοποιείται για το Σύμπαν μόνο. Για παράδειγμα μεταξύ δύο σημείων Α και Β μπορούν να υπάρχουν άπειρα σημεία. Όλα αυτά σχηματίζουν το ευθύγραμμο τμήμα Α Β. Το παράδοξο με το άπειρο είναι ότι δεν προστίθεται...Π.χ. αν έχουμε δυο ευθύγραμμα τμήματα και στο πρώτο έχουμε άπειρα σημεία και στο δεύτερο πάλι άπειρα σημεία, μαζί πάλι άπειρα σημεία θα έχουμε! Δηλαδή αν το Σύμπαν μεγαλώσει δυο φορές πάλι άπειρο θα είναι! Αυτό που μας ενδιαφέρει ΧΓΙΩΡΓΗ είναι η απόσταση των γαλαξιών...Είδαμε δηλαδή ότι οι Γαλαξίες απομακρύνονται...και το ζήτημα της κίνησης μας βάζει σε σκέψεις...Στην δράση υπάρχει αντίδραση...άρα η κίνηση των γαλαξιών είναι αντίδραση μιας μεγάλης δράσεως...και λέμε ότι αυτή η δράση θα είναι από μια έκρηξη! Μπορεί όμως και να μην είναι μπορεί γύρω από το Σύμπαν να υπάρχει ένα τεράστιο δαχτυλίδι που να τραβάει τους γαλαξίες πάνω του! Και αυτό το δαχτυλίδι να είναι ουσιαστικά μια τρύπα από άπειρες τρύπες...μιας συμπαντικής τσίπας.
Και το πιο μυστήριο..."γιατί πρέπει να ξέρει ο άνθρωπος τι συμβαίνει με το Σύμπαν...." Δηλαδή ψάχνουμε μεν αλλά ποια θεωρία μας λέει ότι μπορούμε να βρούμε την άκρη;
(Η θεωρία των Ροών λόγω του κανόνα της αντιγραφής λέει ότι είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτή η όλη λειτουργία του Σύμπαντος).
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2008 5:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλοι μου
Αδυνατείτε να καταλάβεται τον μαθηματικό ορισμό του απείρου και φαντάζεστε ένα ορισμό ο οποίος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΡΟΕΛΘΕΙ από τον μαθηματικό ορισμό του απείρου.

Δεν μπορώ να σας δώσω την νόηση αν δεν θελήσετε να το καταλάβετε μόνοι σας. Σε προφορικό λόγο θα μπορούσα ίσως να κατανοήσω που μπερδεύστε αλλά στον γραπτό είναι δύσκολο αυτό.

Φίλε μου Δημοσθένη
Ζωή από το τίποτα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΠΟΤΕ.
ΜΟΝΟ οι μηδενιστές ισχυρίστηκαν κάτι τέτοιο και οι θεωρίες τους είναι ένα τρύπιο κόσκινο μέσα από το οποίο περνούν οι έννοιες και χάνονται στο μηδέν το οποίο ισούτε με ΤΙΠΟΤΑ.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι αφού και οι δύο έχετε διάτρητη λογική.

Φίλε μου Bugman
Ημουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ και με λόγο τόσο απλό που θα έπρεπε να έχω γινει κατανοητός.

Σύμπαν ΜΟΝΟ το σύνολο των πάντων μπορεί να οριστεί.
Στα μαθηματικά το σύνολο από ορισμού του είναι πεπερασμένο, αλλά είναι άπειρα τα σημεία του. Αυτό γίνεται διαμέσω τις συντεταγμένες που το ορίζουν. Μπορείς να ζητήσεις από τον Νεοφώτιστο να σου διδάξει την σχετική θεωρία αφού δεν την κατέχεις ικανοποιητικά και με κατηγορείς ότι αυτό είναι χαρακτηριστικό του λόγου μου.

Διαμέσω των συντατεγμένων γίνεται άπειρο.

Φίλε μου Δημοσθένη
Η Θεωρία της μεγάλης έκρηξης μόνο στην φαντασία ορισμένων έχει καταρριφθεί. Η αναπαράσταση από το CERN είναι η μεγαλύτερη απόδειξη ότι μόνο μια μικρή μειοψηφία επιστημόνων έχει αρνηθεί ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

Αν δεν υπήρχε η αρχική έκρηξη τότε απλά δεν θα υπήρχε κίνηση του σύμπαντος αφού ενέργεια εκ του μηδενός ΜΟΝΟ οι μηδενιστές όρισαν. Επομένως και πάλι κάτι έπρεπε να δώσει κάποια αρχική ώθηση από την οποία θα προκύψει μία πρώτη μορφή ενέργειας. Αυτή ΜΟΝΟ εξωγενής επίδραση θα μπορούσε να είναι.

Κλείνω θυμίζοντας ότι υπάρχουν θεωρίες που μας λένε ότι το σύμπαν κάποια στιγμή θα εξαντήσει τα αποθέματα ενέργειας και αναγκαστικά με το σβήσιμο των άστρων θα επέλθει το τέλος του σύμπαντος. Με δεδομένο το θεωρητικό τέλος είναι προφανές ότι στο άπειρο του παρελθόντος κάποια στιγμή δεν υπήρξε ενέργεια στο σύμπαν και ότι κάποια ΔΥΝΑΜΗ προκάλεσε τα σχετικά. Αυτές είναι θεωρίες γνωστές εδώ και χρόνια φίλοι μου και είναι μονοπάτια τα οποία εγώ δεν γνωρίζω καθόλου καλά αλλά εσείς δεν τα περπατήσατε ΠΟΤΕ στην ζωής σας από ότι φαίνεται.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMOSTHENIS
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2008 11:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aπο ότι βλέπω οκ. Χι Γιώργης τα ξέρει όλα, κατά συνέπεια δεν έχει νόημα η δική μου συμμετοχή , ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιέί απαξίωση΄γιαυτό
αποχωρώ απο την συζήτηση. τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 25, 2008 12:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Dimosthenis...
δεν έχεις άδικο.
ΧΓΙΩΡΓΗ....σε παρακαλώ κατέβα από το καλάμι...έχεις μπερδέψει τα γεωπονικά σου με τα μαθηματικά και λες τρίχες. Δεν λέγονται συντεταγμένες αυτά που θες να πεις...αλλά διαστάσεις...οι συντεταγμένες έχουν νόημα όταν ορίζουμε μια αρχή και ένα μέτρο, δηλαδή το μέτρο και η αρχή είναι δυο πράγματα που πρέπει να υπάρχουν...πριν καν νοήσουμε τι διάσταση και μιλήσουμε για συντεταγμένες! Τα σύνολα δεν είναι σακουλάκια που περιλαμβάνουν άπειρα μικρά πραγματάκια...αλλά στοιχεία που έχουν μια σχέση μεταξύ τους και αυτή η σχέση ονομάζει το σύνολο αυτό δηλαδή που απαρτίζουν. Αν θα είναι άπειρα ή πεπερασμένα σε αριθμό αυτό μας το λέει η σχέση...έτσι πάλι εμείς που θέτουμε τη σχέση βλέπουμε άπειρα...στοιχεία ή όχι.

ΧΓΙΩΡΓΗ....αφού ξέρω εκ των προτέρων...με την θεωρία σου για το Θεό και τους Αγγέλους που τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα...με το point system που είχες αναφέρει...και το θεωρώ μια μανία σου...ότι στο τέλος όλα αυτά που γράφεις τα φέρνεις από δω...τα πας από κει...στο Θεό θα καταλήξεις! Σαν να σε διαβάζω δηλαδή. Ο Dimosthenis την πάτησε σαν αυτόν στον ανέκδοτο "ε! ψιτ καινούργιος είσαι"...Σαν καινούργιος δηλαδή νόμιζε ότι έχει να κάνει με έναν άνθρωπο που έχει συνεκτικό λόγο...και πράγματι ορισμένες φορές όταν συζητάς γενικά αυτό διαφαίνεται. Μόλις το ειδικεύεις το θέμα ...αρχίζουν τα βάσανα για όλους. Δεν λέω ότι είσαι παράλογος...αλλά ότι πολύ εύκολα η ανεπάρκεια τρόπου έκφρασης σε κάνει να μπερδεύεις τα πράγματα:

π.χ. γράφεις το "αυτονόητο"
στις παρενθέσεις οι παρατηρήσεις μου:
Αν δεν υπήρχε η αρχική έκρηξη τότε απλά δεν θα υπήρχε κίνηση του σύμπαντος αφού ενέργεια εκ του μηδενός ΜΟΝΟ οι μηδενιστές όρισαν.
(παρατήρηση....η αρχική έκρηξη δημιούργησε το σύμπαν...δεν το κίνησε, υπάρχουν θεωρίες που λένε ότι δεν υπήρξε έκρηξη αλλά μια ομαλή διαστολή του σύμπαντος)
(Δεν χρειάστηκε μια εξωτερική ενέργεια για να αρχίσει το σύμπαν...η ενέργεια υπήρχε...συνθήκες χρειάζονταν.....)
(ποιοι είναι οι μηδενιστές;)
Επομένως και πάλι κάτι έπρεπε να δώσει κάποια αρχική ώθηση από την οποία θα προκύψει μία πρώτη μορφή ενέργειας.
(Εδώ επαναλαμβάνεσαι...τι σημαίνει και πάλι...αφού και πριν το ίδιο λες...μιλάς για ώθηση...για εξωτερική αντίδραση...για έκρηξη και κίνηση από αυτήν...έτσι το πριν και το μετά είναι το ίδιο....)
Αυτή ΜΟΝΟ εξωγενής επίδραση θα μπορούσε να είναι.
(Το συμπέρασμά σου τελικά είναι ότι μόνο ...αυτά τα δυο που έλεγες πριν είναι ένα και το αυτό...και λέγεται εξωγενής επίδραση....τώρα νομίζεις ότι αυτό ήταν και η απόδειξη; Δηλαδή δυο ίδιες προτάσεις με άλλα λόγια που έχουν ένα νόημα σημαίνει ότι είναι επιχείρημα περί εξωγενούς επιδράσεως.....)


Παρακάτω λες: Με δεδομένο το θεωρητικό τέλος είναι προφανές ότι στο άπειρο του παρελθόντος κάποια στιγμή δεν υπήρξε ενέργεια στο σύμπαν και ότι κάποια ΔΥΝΑΜΗ προκάλεσε τα σχετικά....(δηλαδή τώρα εσύ δεν γίνεσαι μηδενιστής....ο οποίος με το εύρημα του Θεού ξεπερνάς το εμπόδιο που εσύ βάζεις ότι το σύμπαν κάποτε δεν είχε ενέργεια...;)

Όλος ο συλλογισμός σου θα είχε νόημα αν ξεκίναγες από το Θεό...π.χ. Έστω ο Θεός έφτιαξε το Σύμπαν...θα μπορούσε να τον έκανε σαν μια μεγάλη τηγανίτα με γάλα και αλεύρι που φουσκώνει και τελικά να του έσκασε στο βράσιμο (του έδινε ενέργεια) και τα κομμάτια της είναι οι γαλαξίες...απόδειξη αυτού "γάλα....ταραξίας= γαλαξίας " βάλτε δηλαδή το μυαλό σας να δουλεύει! Και μετά πες μου ΧΓΙΩΡΓΗ αν δεν σε πιάνει ταραχή...όλο αυτό το μήνυμα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 25, 2008 8:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την αδυναμία σας να κατανοήσετε τους μαθηματικούς ορισμούς ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΩΣΕΤΕ σε εμένα.

Φίλε μου Δημοσθένη δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απαξίωση και παρεξήγησες.

Ο φίλτατος Bu(k)man (όπου k=g) αδυνατεί να κατανοήσει ακόμη περισσότερα.

Δεν αποχωρείτε εσείς από το θέμα αλλά ΕΓΩ ΑΠΟΧΩΡΩ.
Στη συνέχεια θα δώσω εξηγήσεις στα ακατανόητα τα οποία ΟΛΟΙ θαυμάζουν αλλά κανένας δεν εξηγεί ικανοποιητικά.

Η λογική του ότι κάποιος στην ζωή του είπε μια αναλήθεια άρα λέει ΜΟΝΟ αναλήθειες οπότε θίγουμε την αξιοπιστία του ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ στους κύκλους των ανθρώπων που αναζητούν την αντικειμενικότητα. Τα δικηγορίστικα τερτίπια τα χρησιμποποιούν όσοι δεν μπορούν να αρθρώσουν λόγο που να στέκει στους κύκλους των φιλοσόφων και αυτός ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.

ΑΤΟΠΟ ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Bugman

Παράθεση:
στις παρενθέσεις οι παρατηρήσεις μου:
Αν δεν υπήρχε η αρχική έκρηξη τότε απλά δεν θα υπήρχε κίνηση του σύμπαντος αφού ενέργεια εκ του μηδενός ΜΟΝΟ οι μηδενιστές όρισαν.
(παρατήρηση....η αρχική έκρηξη δημιούργησε το σύμπαν...δεν το κίνησε, υπάρχουν θεωρίες που λένε ότι δεν υπήρξε έκρηξη αλλά μια ομαλή διαστολή του σύμπαντος)
(Δεν χρειάστηκε μια εξωτερική ενέργεια για να αρχίσει το σύμπαν...η ενέργεια υπήρχε...συνθήκες χρειάζονταν.....)
(ποιοι είναι οι μηδενιστέςWink
Επομένως και πάλι κάτι έπρεπε να δώσει κάποια αρχική ώθηση από την οποία θα προκύψει μία πρώτη μορφή ενέργειας.
(Εδώ επαναλαμβάνεσαι...τι σημαίνει και πάλι...αφού και πριν το ίδιο λες...μιλάς για ώθηση...για εξωτερική αντίδραση...για έκρηξη και κίνηση από αυτήν...έτσι το πριν και το μετά είναι το ίδιο....)
Αυτή ΜΟΝΟ εξωγενής επίδραση θα μπορούσε να είναι.
(Το συμπέρασμά σου τελικά είναι ότι μόνο ...αυτά τα δυο που έλεγες πριν είναι ένα και το αυτό...και λέγεται εξωγενής επίδραση....τώρα νομίζεις ότι αυτό ήταν και η απόδειξη; Δηλαδή δυο ίδιες προτάσεις με άλλα λόγια που έχουν ένα νόημα σημαίνει ότι είναι επιχείρημα περί εξωγενούς επιδράσεως.....)


Ο απλός λόγος μου περιπτύχθηκε και ορίστηκε ως αποδεκτή η μηδενιστικής προέλευσης άποψη ότι το σύνολο των πάντων δημιουργήθηκε με την μεγάλη έκρηξη. Αν σύνολο των πάντων είναι το σύμπαν τότε ειναι ΑΤΟΠΟΣ κάθε ισχυρισμός δημιουργίας του σύμπαντος από την έκρηξη. Αυτό μοιάζει με την λογική ότι ότι έγινε μια έκρηξη η οποία δεν διέρηξε τον σάκο αλλά τον δημιούργησε. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ φίλε μου ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ. Σε μια έκρηξη δεν δημουργείται ένα σύνολο αλλά σκορπάει ότι υπάρχει μέσα σε αυτό.

Αποχωρώ από το θέμα όχι για κάποιο άλλο λόγο αλλά επειδή θεωρώ ότι έχω να κάνω με ανθρώπους που θεωρούν ότι ξέρουν μαθηματικά αλλά δεν κατανοούν απλούς ορισμούς.

Καλέστε κάποιον μαθηματικό να αναιρέσει όσα έχω πει για τους μαθηματικούς ορισμούς, η αξιοπιστία του οποίου θα είναι αδιαμφισβήτητη. Ενδεικτικά παρακαλώ για την συμμετοχή του φίλου Νεοφώτιστου ο οποίος έιναι μαθηματικός και οφείλεις φίλε μου Bugman να τον ενημερώσεις ως συντονιστής συζητήσεων. Μπορείς τουλάχιστον να κάνεις μια αξιοπρεπή χρήση της θέσης που σου εμπιστέυτηκε ο διαχειρηστής. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ εγώ αφού εγώ αναζήτησα ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ. Όσοι έχουν το σκουλήκι της αναζήτησης που τους οδηγεί στα βήματα των φιλοσοφικών αναζητήσεων θα αναζητήσουν την ορθότητα όσων έχω πει και θα συζητήσουν με ειδικούς.

Εγώ είναι αναξιόπιστος όπως ορίστηκε αυτό από τον φίλτατο Bugman. Έχω όμως κάποια αξιοπρέπεια. Είχα σκοπό να εξηγησω με απλότητα όσα είπε ο Ερμής ο Τρισμέγιστος για κάθε σχετική παράγραφο που υπάρχει δημοσιευμένη εδώ σε αυτό το site την οποία αδυνατούν να κατανοήσουν πολλοί, αλλά αυτό θα γίνει στον προσωπικό μου χώρο αν δεν τηρηθούν οι τύποι που ορίζουν μία αξιοπρεπή φιλοσοφική συζήτηση. Αυτό θα γίνει μόλις κλείσω κάποιες αναφορές ακόμη που έχω περί αντικειμενικότητας, μιας έννοιας η οποία είναι τόσο πολύπλοκη αλλά τόσο ΕΛΑΧΙΣΤΑ αναζητήσιμη από τον φίλτατο Bugman.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2008 12:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΓΙΩΡΓΗ,
η φυγή σου ήταν αναμενόμενη αλλά όχι επιθυμητή! Δυστυχώς έχω την εντύπωση ότι από ένα σημείο και μετά περιμένεις να μην έχεις διάλογο-αντίλογο- με δεδομένο την προϊστορία σου..Αν όμως συμβεί να αντιμετωπίσεις διάλογο-αντίλογο τότε θεωρείς άδικη αυτήν την συμπεριφορά (αφού περίμενες να μην έχεις διάλογο-αντίλογο...το επαναλαμβάνω για σένα ΧΓΙΩΡΓΗ), και δηλώνεις φυγή. Ή κάνεις όπως ο πνιγμένος!

Κυριολεκτικά δεν θέλω να σε προσβάλω για να φανώ καλύτερος...Σε καμία περίπτωση δεν είμαι καλύτερος...Οι άνθρωποι έχουν τόσες διαφορές που στην πραγματικότητα είναι μη συγκρίσιμοι. Συγκρίνονται πάντα οι άνθρωποι στις ομοιότητές τους...π.χ. αν δυο άνθρωποι ξέρουν μουσική μπορούν να διαγωνιστούν, να συγκριθούν σε αυτήν την ομοιότητα.

Απλά θεωρείς μερικά πράγματα περισσότερο απλά απ ότι είναι. Για παράδειγμα μια έκρηξη σε ένα χώρο έχει σημασία γιατί έχει επιπτώσεις στο χώρο αυτό. Η έκρηξη της ύλης στο σύμπαν την εποχή του Μπιγκ Μπανγκ δεν έχει επιπτώσεις έξω από την ύλη αυτή....αφού τίποτα έξω από αυτήν δεν υπήρχε. Και το κενό είναι μέρος του σύμπαντος που διαστέλλεται...Δηλαδή δεν υπάρχει κενός χώρος που κινείται το σύμπαν αλλά το σύμπαν είναι ένα μπαλόνι που φουσκώνει...απλά μέσα δεν έχει αέρα....Μάλιστα έχει πέσει και η θεωρία ότι δεν έγινε έκρηξη αλλά ότι ομαλά έγινε αυτή η διαστολή! Και πάλι υπάρχει κάτι παράξενο...ενώ όλα ήταν μαζί γιατί στην διαστολή έχουμε το σχηματισμό γαλαξιών όπου ενώ είναι σε κανονικές αποστάσεις ....δεν είναι ίδιοι όλοι! Αυτό δηλαδή μας λέει ότι η αρχική ύλη δεν ήταν ομοιόμορφη! Άρα είχε διαφορές, είχε "χαρακτήρα".
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Πεμ Νοέ 27, 2008 9:44 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2008 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η φυγή μου είχε προανακοινωθεί αλλά δεν φεύγω από τον χώρο αυτό αλλά απλά αποχωρώ από δύο θέματα.

Η φυγή μου είναι επιθυμητή από το άτομο Bugman ο οποίος εδώ και μήνες σε κάθε επιστροφή μου φροντίζει και με χλευάζει παρά το γεγονός ότι ο χλευασμός δεν αρμόζει σε ανθρώπους του χώρου της φιλοσοφίας ή ακόμη περισσότερο σε πολιτισμένους ανθρώπους΄.

Η προσπάθεια να θίξει την αξιπιστία μου θα απαντηθεί κατά την πληρωμή με το ίδιο νόμισμα και κατά την προτροπή των αρχαίων "μη κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν".

Το άτομο Bugman τελείωσε κάποια σχολή και έχει σπουδές οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με φιλοσοφία. Επομένως η σπουδές και των δύο είναι διαφορετικές του αντικειμένου που παρουσιάζεται αλλά ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ έχουμε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις Φυσικής.

Μένει ως σύγκριση ο τεκμηριωμένος επιστημονικά λόγος ο οποίος στην περίπτωση την δική μου είναι το σύστημα αξιοπιστίας που προκύπτει από τα μαθηματικά, ενώ το άτομο αυτό επιδυκνείει μια ασάφεια περί ροής.

Θα αντιγράψω στο θέμα περί Ερμή Τρισμέγοστου την σημερινή μου καταχώρηση στο ιστοόγιό μου η οποία θα δείξει το ύψος ΣΟΦΙΑΣ του Τρισμέγιστου και όπως αυτή προκύπτει από την ερμηνία των σχετικών αρχών του σύμπαντος που μας παρουσίασε.

Το κενό δεν μπορεί να διασταλλεί αφού ορίζεται ως απουσία ύλης. Έχω εξηγήσει τα σχετικά και δεν θα τα επαναλλάβω αφού ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ο Γεωπόνος περί σύμπαντος και πόσο σχέση έχει με την φιλοσοφία του Επίκουρου.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center