Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η θεωρία της σχετικότητας και τα λάθη του Αινστάιν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 10:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν διεκδικώ τίποτα περί γνώσεων.......
ΧΓΙΩΡΓΗ, σε απασχολούν θέματα φυσικής για τα οποία και οι δύο είμαστε "κουμπούρες.....Ο μετασχηματισμός του επιστημονικού προβλήματος σε φιλοσοφικό βεβαίως μπορεί να γίνει...αλλά δεν μπορεί το φιλοσοφικό πρόβλημα να γίνει ισάξιο με το επιστημονικό. Η διαφορά τους είναι ότι το επιστημονικό έχει βάσει την ύλη και τις δυνάμεις σ΄αυτήν, ενώ το φιλοσοφικό έχει να κάνει πάντα με τον άνθρωπο, την θέση του ανθρώπου στα φαινόμενα, και μέσα σ΄αυτά είναι και η ύλη. Σ΄αυτό το φόρουμ μπορούμε να εξετάζουμε αυτή τη θέση!
Αυτό που προβάλλω με τη θεωρία των Ροών...είναι μια εικόνα, μια αντίληψη περί του πώς συνδέεται ο άνθρωπος με το σύμπαν...και ειδικότερα το πώς είναι δυνατόν να υπάρχει ο άνθρωπος σ΄αυτό. Η αντιγραφή, αυτή η ιδιότητα που είναι κλειδί για την θεωρία μου, βρίσκεται παντού. Οι αισθήσεις μας αντιγράφουν τα φαινόμενα...μέσα μας. Αυτό λέγεται επίδραση...αλλά στη δική μου ορολογία λέγεται "αντιγραφή". Αυτό που ακούμε αντιγράφεται και καταχωρείται ως ήχος μέσα μας. Το φως έρχεται από τον ήλιο και συλλέγεται από τα φύλλα...Οι διακυμάνσεις του φωτός αντιγράφονται στην ανάπτυξη του φυτού! Δεν βλέπω επιστημονικά το ζήτημα...δεν μετράω πόσο φως προκαλεί πόση ανάπτυξη...αλλά στέκομαι στην διενέργεια αυτής της "αντιγραφής".

Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιείς οποιοδήποτε λεξιλόγιο ΧΓΙΩΡΓΗ για να συνεννοηθείς μαζί μου, αλλά για να καταλάβεις καλύτερα τι σου γράφω πρέπει να δεις το δικό μου λεξιλόγιο, και πώς τα νοήματα αποδίδονται στα ουσιαστικά, και ειδικότερα αυτό της αντιγραφής!

Τώρα κάτι θέματα όπως αυτό που βάζεις "το κενό δεν μπορεί να διασταλεί"..δεν έχουν να κάνουν με κάτι βάσιμο! Για παράδειγμα η "διαστολή του χωροχρόνου" είναι μια έννοια για μια ενέργεια η οποία δεν μπορεί να χωριστεί σε δυο άλλες "διαστολή του χρόνου" και "διαστολή του χώρου"...Εφόσον ο χωροχρόνος εννοηθεί ως κάτι αδιαίρετο...δεν υπάρχει ξεχωριστά χώρος και ξεχωριστά χρόνος. Το ότι υπάρχει μέτρηση για το καθένα ξεχωριστά δεν σημαίνει ότι αυτά είναι ξεχωριστά. Όπως για παράδειγμα ο όγκος ενός υλικού και η μάζα του δεν μπορούν να ξεχωριστούν, γι΄αυτό και ο συσχετισμός τους λέγεται πυκνότητα, έχει δηλαδή έννοια.

Για ποιο κενό συζητάς; Σε ένα μπαλόνι έχουμε αέριο...Εκεί τα μόρια τρέχουν από την μια μεριά στην άλλη. Δεν είναι όλα κάτω...όπως προφανώς θα σκέφτονταν κανείς...Ότι θα έπεφταν στη βάση του μπαλονιού...λόγω βαρύτητας...Αν δεν υπήρχε κενός χώρος δεν θα μπορούσαν να κινηθούν τα μόρια δεν θα είχαμε αέριο αλλά στερεό! Πράγματι σε μεγάλη πίεση τα αέρια γίνονται υγρά και σε μεγαλύτερη στερεά! http://el.wikipedia.org/wiki/Υδρογόνο (διαβάστε για το στερεό υδρογόνο). Αν ήταν όμως έτσι παντού με οποιεσδήποτε συνθήκες τότε η γη δεν θα είχε ατμόσφαιρα. Έχουμε ατμόσφαιρα γιατί έχουν συσσώρευση αερίων λόγω βαρύτητας .....τόση ώστε να παραμένουν αέρια! Δηλαδή αν αναλογιστούμε το μπαλόνι...του παραδείγματος...η ατμόσφαιρα της γης δεν ομοιάζει με αέριο σε μπαλόνι! Μάλιστα όσο πιο ψηλά πηγαίνουμε η πυκνότητα της ατμόσφαιρα πέφτει...(ενώ σε ένα μπαλόνι η πυκνότητα του αερίου σχετίζεται με την μάζα του και την πίεση έξω από το μπαλόνι).
Δεν μπορούμε να συζητούμε για το τίποτα...για ένα κενό που είναι "ασυνόδευτο" από ύλη. Το κενό μεταξύ των ατόμων είναι χώρος αυτών, είναι ενεργειακό πεδίο...Δεν μπορεί να εισχωρήσει ένα άλλο άτομο...και να το καταλάβει...γιατί επενεργούν δυνάμεις αντίθετες προς την εισχώρηση αυτή. Και όμως το Μπιγκ Μπανγκ είναι λέει η έκρηξη μιας άπειρης συμπύκνωσης ύλης...(δεν λέει ότι δεν είχε κενά διαστήματα...αλλά προφανώς ότι αυτά ήταν ...απείρως μικρά...). Εδώ πάντως ΧΓΙΩΡΓΗ δεν μπορούμε να συζητούμε για τέτοια θέματα με την ακρίβεια ενός επιστημονικού λόγου. Εδώ λέμε ιδέες μας και όχι εξήγηση των ιδεών των μεγάλων φυσικών. Δεν είμαστε σε θέση να τους εξηγήσουμε στην ολότητά τους αν δεν έχουμε τις γνώσεις τους!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 7:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υποθέτοντας ότι θα λάβω επιτέλους τον σεβασμό που μου αρμόζει, θα διευκρινήσω το άτοπο της διαστολής του χώρου αν και είναι ήδη παραπάνω αναρτημένη η εξήγηση σε μία παράγραφο η οποία διέφυγε της προσοχής σας κύριε.

Η διευκρίνηση θα παρατεθεί για να μην υπάρχει ούτε η αμυδρή υπόθεση ότι δεν έχω κατανοήσει σωστά αυτά που γράφω.

Η διαστολή του χώρου ΜΟΝΟ στην ΦΑΝΤΑΣΙΑ ορισμένων υπάρχει. Προσωπικα πιστεύω ότι ο Αινστάιν ήθελε να βρει τρόπο να μετρήσει την διαστολή της εικόνας μέσα από τα κάτοπτρα. Η Θεωρία του αφορούσε τον υποθετικό χώρο και η αναφορά του χρόνου όριζε μία δεδομένη χρονική στιγμή γιατί απλά την επόμενη στιγμή το κάτοπρο που παρατηρήθηκε από κάποια αέρια του σύμπαντος απλά θα έχει μετακινηθεί. Έτσι ανέφερε τον χωροχρόνο και οι έννοιες παρεξηγήθηκαν και ορίστηκαν θεωρίες που προσωπικά πιστεύω ότι ο Αινστάιν ΠΟΤΕ δεν σκέφτηκε να ορίσει.

Ας δεχθούμε ότι έχουμε έναν χώρο και τον ορίζουμε αυτόν με κάποιες συντεταγμένες. Αυτός είναι κενός ύλης και τον περιβάλλουμε από ένα ελαστικό περίβλημα. Είναι υποθετικό πείραμα κατανόησης του χωροχρόνου και του ορισμού διαστολής αυτού. Μέσα στο ελαστικό περίβλημα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ υλικό.

Αυτός ο χώρος μπορεί να διαστελλεί;
Αν διασταλλεί δεν θα έχει διαστελλεί το περίβλημα;

Στην περίπτωση αυτή θα έχει αλλάξει το περιεχόμενο του εσωτερικού χώρου ο οποίος είναι κενός ύλης; Αν ναι, τοτε ο νέος χώρος δεν είναι ο χώρος που ορίζονταν και πριν με απουσία ύλης φυσικά; Αυτός ο νέος χωρος δεν προυπήρχε με άλλες συντεταγμένες;

Είναι προφανές οτι υπάρχει μια φανταστική εικόνα διαστολλής εδώ αφού απλά μόνοι μας ορίσαμε την διαστολή του χώρου ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

Είναι προφανές ότι το κενό και πάλι ΚΕΝΟ θα είναι, ενώ θα έχει διασταλλεί το ορισθέν του χωρου που πειραματικά ορίστηκε με ελαστικό περίβλημα.

Δεν άλλαξαν οι συντεταγμένες ορισμού του χωροχρόνου; Αν ναι τότε είναι αυτονόητο ότι άλλαξε ο χωροχρόνος και δεν έχει διασταλλεί αυτός αλλά το περίβλημα που εμείς ορίσαμε.

Το κενο=τίποτα αν διασταλλεί θα γίνει ένα πιο μεγάλο τίποτα.

Δεν υπάρχει τίποτα για να διασταλλεί και ομιλούμε για μεγένθυση των συντεταγμένων που το ορίζουν οι οποίες εκ των πραγμάτων είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣ. Μαζί με την διαστολλή του χωροχρόνου θα έχει διασταλλεί όλο το σύστημα μέτρησης και έτσι θα έχουμε μία αλλαγή η οποία δεν θα είναι συμβατή με την αρχή της σχετικότητας που αναφέρει την σταθερότητα του φαινομένου υπό την οπτική των δύο διαφορετικών αδρανιακών παρατηρητών. Έτσι θα έχουμε ένα άτοπο ορισμένο από την αρχή που ο ίδιος ο Αινστάιν αποδέχθηκε αρχικά κατά τον ορισμό. ΄

Η παραπάνω λογική είναι μία απλή λογική η οποία δείχνει το λάθος της θεωρίας της σχετικότητας από μία άλλη οπτική και ειδικά στην αναφορά της διαστολής του χωροχρόνου.

Τέλος
Η μη κατανόηση από το άτομο Bugman της θεωρίας της σχετικότητας είναι προφανής, αλλά ΠΟΤΕ δεν μπορεί να αναχθεί η μή κατανόηση αυτού ως άγνοια δική μου για μια θεωρία την οποία έχω καταρεύσει με επιστημονικούς όρους και μάλιστα με αρχές και νόμους καθώς και ορισμούς των μαθηματικών αποδεκτούς από την επιστήμη.

Παρακαλώ λοιπόν για μη επανάλληψη των θεωριών διαστολλής του τίποτα αφού ήδη έχει καταρριφθεί η σχετική θεωρία. Δεν έχω διάθεση για ανακύκλωση μιας στείρας λογικής της μορφής των μηδενιστικών θεωριών τις οποίες ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ η πλειοψηφία των επιστημόνων. Τυχόν μειοψηφία εμένα θα με ενδιέφερε αν βρισκόμουν στο στάδιο της έρευνας αλλά τώρα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ γιατί φέρει το καταριφθέν υλικό ως θεωρία και αυτο που έχει ήδη καταριφθεί ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Οτιδήποτε νέο παρουσιαστεί επί των θεωριών που αναπτύχθηκαν και όχι άλλων θεωριών, που να αναιρεί όσα έχω πει, είναι θεμιτό να παρουσιαστούν αφού δεν θέλω στείρο διάλογο με θεωρίες της γέννησης του τίποτα που πολλαπλασίασε το τίποτα.

Στα μαθηματικά το παραπάνω ορίζεται απλά με την εξίσωση χ*0=0 όπου χ κάθε μορφή προσδιορισμένου αριθμητικού στοιχείου που αφορά μεγέθη της φυσικής και της χημείας.

Τα μαθηματικά τέλος γεννήθηκαν από την φιλοσοφία και εμπεριεχονται μέσα σε αυτή όπως και ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ. χρησιμοποιούν τον λόγο και τις μέθοδες απόδειξης της φιλοσοφίας όπως είναι γνωστές μέσα από ΚΑΘΕ εισαγωγή στην φιλοσοφία.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΓΙΩΡΓΗ....
ειλικρινά νόμιζα ότι το να εξετάζεις το ύφος κάποιου για να απαντήσεις είναι ενός είδους ρατσισμός. Όλοι πρέπει να πάρουν μια απάντηση όταν βάζουν ένα θέμα. Έτσι παρόλο το ύφος των θεμάτων που συζητάς είναι το λιγότερο "εξωπραγματικό"...σου απαντούσα. Από δω και μπρος μετά από την ανάλυση περί της θεωρίας της σχετικότητας...δεν μπορώ παρά να ομολογήσω ότι αδυνατώ να σου απαντήσω. Μακάρι να βρεις ένα άτομο που να έχει θέσεις κοντά στις δικές σου! Η μοναδικότητα των θέσεων δείχνει ή ευφυία ή βλακεία...Διάλεξε όποιο θέλεις για να νιώθεις καλύτερα!

Με απλά λόγια παίξε μπάλα μόνος σου!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 28, 2008 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εξακολουθώ να μην λαμβάνω τον σεβασμό που μου αρμόζει.

Όσο δεν υπάρχει σεβασμός ανάλογος του στοχασμού που παρουσιάζεται δεν μπορεί να εννοειθεί συζήτηση.

Η επιστήμη θα δείξει κατά πόσο έχω δίκιο ή άδικο και θα θυμήσω ότι ΠΟΛΛΟΙ επιστήμονες εκφράστηκαν όπως εγώ, αλλά μερικοί νομίζουν ότι κατέχουν την αλήθεια στα χέρια τους ενώ στην πραγματικότητα κρατούν την ΑΓΝΟΙΑ στα χέρια τους.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
panagiotel
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 181

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 10:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 05, 2008 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.antinews.gr/?p=4440

επαληθεύτηκε η εξίσωση του Αϊνστάιν
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 07, 2008 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρησιμοποίησαν μία λανθασμένη παραδοχή όπως και ο Αινστάιν. Αυτό που περιγράφεται και η απόδειξη αφορά την εξίσωση όπως παρουσιάστηκε από τον Αινστάιν και αναπαραγωγή των λαθών του μεγάλου επιστήμονα.

Η αρχή διατήρησης τη ύλης είναι αυτή που ορίζεται ΜΕ ΚΑΘΕ ΧΗΜΙΚΗ αντίδραση η οποία περιλαμβάνει και την αρχή διατήρησης της ενέργειας. Αν καταργηθούν οι δύο αυτές αρχές τότε ο καθένας από εμάς μπορεί να ίπταται αφού θα έχει καταργηθεί ακόμη και η βαρύτητα και ο Νόμος του Νεύτωνα αλλά και άλλες Φυσικές παραδοχές που στηρίζονται στις προαναφερθείσες αρχές.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επαναλάβω τα σχετικά αφού τα αναφέρω για ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ και ακόμη να γίνουν κατανοητά.

Όταν αναιρεθεί ουσιαστικά και όχι με άτοπα ο παραπάνω ισχυρισμός τότε θα έχει νόημα να αναφερθεί οτιδήποτε. Οι επιστήμονες που έλαβαν το Νόμπελ τα δύο έτη που έχω αναφέρει έχουν την άποψη που εξέφρασα και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ.

Ως πότε θα μένετε γαντζωμένοι σε όσα αυθαίρετα ορίζετε αντικειμενικά;;;;;

Δεν αρκούν οι επιστημονικές ανησηχίες;;;;
χρειάζεστε μία δημισίευση σε ένα site που αναπάραγει λάθη του παρενθόντος ή χρειάζεστε κάτι νέο και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ με ακατάριπτο τρόπο;;

Γιατί δεν παρουσιάστηκαν ακόμη επιστήμονες να τοποθετηθούν;;;

Μήπως διώχθηκαν όπως ο φίλος μας Σωκράτης;;;;;;

Μήπως ακολουθήθηκε η τυπικότητα του ψαρώματος των νέων όπως έγινε με εμένα και τον φίλο μου Δημοσθένη που έφερα εγώ στον χώρο;;;

Μήπως διώχθηκαν ύπουλα όπως προσπαθήσατε να διώξετε εμένα;;;;

Επιτρέπεται σε ένα χώρο φιλοσοφίας η αντιμετώπιση αυτή από ένα συντονιστικό μέλος;;;;;;;;;;

Επιτρέπεται να χρησιμοποιείται η τακτική της εκδίωξης των διαφωνούντων;;;

ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ότι δεν έχουν έτσι τα πράγματα γιατί ΟΛΟΙ γνωρίζετε πως εκδιώχθηκα δύο φορές μέχρι τώρα με τον ύπουλο τρόπο και έφυγα μόνος μου άλλη μία.

Με λύπη έχω αποχωρήσει από τον χώρο για το επίπεδο το οποίο τον έχουν υποβιβάσει μερικοί με την φλυαρία τους.

ΝΑΙ ομιλώ για το άτομο Bugman το οποίο έχει γεμίσει με φλυαρίες των χώρο και συνεχίζει ακόμη. Γίνεται μάλιστα ειδικός σε θέματα Φυσικής τα οποία ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΕΙ αλλά ΟΥΤΕ έχει μελετήσει επαρκώς και αναζητεί την τεκμηρίωση βαδίζοντας στα λάθη των παλιών χωρίς να μελετά τις ΝΕΕΣ ανακαλύψεις και όπως αυτές έχουν τοποθετηθεί μέχρι σήμερα.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 07, 2008 11:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skeptomenh gynaika έγραψε:
Θυμαμαι,οταν πηγαινα πρωτη Γυμνασιου,εκεινο το μεσημερι του Σεπτεμβρη,την ωρα της Φυσικης.
Μπηκε λοιπον ο καθηγητης μεσα και μας ειπε:
-Σημερα παιδια,θα μαθουμε τον τυπο της γενικης θεωριας του Αινσταιν.
Γενικη θεωρια της σχετικοτητας.
Προσωπικα,ποτε δεν τον καταλαβα,αλλα ουτε και μπορεσα να βρω μια πιθανη εφαρμογη του,πως αιτιολογειται.
Απλα χρειαζεται να τον γνωριζετε.Μαθετε τον σαν τυπο ,για να μπορειτε να λυνετε καποιες εξισωσεις που τον εμπεριεχουν...


Απο τοτε,καταλαβα,πως υπαρχουν και καθηγητες που ομολογουν,πως δεν μπορουν να καταλαβουν...τα οσα διδασκουν...


1. Αυτό τιμά τον Καθηγητή σου.
2. Και ο Άιστάιν δεν κατάλαβε καλά-καλά τι έλεγε.
3. 2-3 μόνον έχουν καταλάβει την θεωρία της Σχετικότητας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2008 12:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:


Σύμπαν ΜΟΝΟ το σύνολο των πάντων μπορεί να οριστεί.


Σκέψη:
1. Αν το Σύμπαν ανήκει στο "πάντων", τότε θα ανήκει στο σύνολό του, δηλ. το Σύμπαν θα ανήκει στο Σύμπαν.
2. Αν όχι, τότε το Σύμπαν δεν θα είναι Σύμπαν.

Αναμένω απάντηση!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2008 12:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

..
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2008 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skeptomenh gynaika έγραψε:
..


Ο Αινστάιν πήρε Νόμπελ! Γιατί; Για το ... φωτοηλεκτρικό φαινόμενο. Και η δικαιολογία της Επιτροπής της Σουηδικής Ακαδημίας:
1. Αν η θεωρία της Σχετικότητας είναι λάθος, τότε κακώς του δώσαμε Νόμπελ.
2. Αν η θεωρία της Σχετικότητας είναι σωστή, τότε κακώς δεν του δώσαμε Νόμπελ.
Λύση: Να του δώσουμε μεν Νόμπελ, αλλά για άλλο θέμα.

Εδώ η Επιτροπή δεν είχε καταλάβει την θεωρία της Σχετικότητας, και εσύ κατηγορείς τον τίμιο και ευσυνείδητο Καθηγητή σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 09, 2008 4:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... είναι αντιληπτό οτι το όποιο ανθρώπινο σύστημα καλείται να αντιπροσωπευθεί κάποια στιγμή από κάποιο πρόσωπο ...

με τον ίδιο τρόπο που στο πρόσωπο του αστυνομικού που πυροβόλησε και σκότωσε καταδικάζουμε την νοοτροπία, την εκπαίδευση και τα συναυτά που δεν κατάφερε το σύστημα να του "περάσει" (εν προκειμένω οι δυνάμεις ασφαλείας) ... το ίδιο προφανώς υπέστη επί της παρούσης και ο φίλτατος καθηγητής ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 10:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:


Σύμπαν ΜΟΝΟ το σύνολο των πάντων μπορεί να οριστεί.


Σκέψη:
1. Αν το Σύμπαν ανήκει στο "πάντων", τότε θα ανήκει στο σύνολό του, δηλ. το Σύμπαν θα ανήκει στο Σύμπαν.
2. Αν όχι, τότε το Σύμπαν δεν θα είναι Σύμπαν.

Αναμένω απάντηση!


Φίλε μου δεν θα μπορούσα να σου αρνηθώ την απάντηση.

Σε μια θεωρία συνόλων θα έστεκε η αναφορά αυτή.

Σε μια θεωρία επί του πραγματικού δεν μπορεί να αποδωθεί ούτε το λάθος της παραδοχής αλλά ούτε το σωστό.

Φιλοσοφικά εφόσον οριστεί ως σύνολο των πάντων ένα σύνολο τοτε όντας σύνολο των πάντων περιέχει τα πάντα και είναι υπερβολή να αναρωτηθεί κανείς αν εμπεριέχει τον εαυτό του.

Για να εξηγήσω με ρωτάς αν εσύ εμπεριέχεις τον εαυτό σου;;;;;

Θα απαντούσα σε αυτήν την περίπτωση ότι αποδεχόμενος θεωρίες άλλων εμπεριέχεις και άλλους εαυτούς.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ο λίγος χρόνος μου και η αμέλεια όρισε την καθυστέρηση αυτή.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 12, 2008 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
abc έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:


Σύμπαν ΜΟΝΟ το σύνολο των πάντων μπορεί να οριστεί.


Σκέψη:
1. Αν το Σύμπαν ανήκει στο "πάντων", τότε θα ανήκει στο σύνολό του, δηλ. το Σύμπαν θα ανήκει στο Σύμπαν.
2. Αν όχι, τότε το Σύμπαν δεν θα είναι Σύμπαν.

Αναμένω απάντηση!


Φίλε μου δεν θα μπορούσα να σου αρνηθώ την απάντηση.

Σε μια θεωρία συνόλων θα έστεκε η αναφορά αυτή.

Σε μια θεωρία επί του πραγματικού δεν μπορεί να αποδωθεί ούτε το λάθος της παραδοχής αλλά ούτε το σωστό.

Για να εξηγήσω με ρωτάς αν εσύ εμπεριέχεις τον εαυτό σου;;;;;



Δεν δέχομαι ότι απάντησες, αλλά, απεναντίας, μπλέχθηκες χειρότερα.
Η κόντρα ερώρησή σου: "Για να εξηγήσω με ρωτάς αν εσύ εμπεριέχεις τον εαυτό σου;;;;;", δεν είναι ανάλογη της δικής μου!
Εγώ δεν είμαι το σύνολο των ανθρώπων, αλλά, ίσως, σύνολο κυττάρων.

Συνεπώς η ερώτηση "Περιέχει το Σύμπαν το εαυτό του;" ακόμα πλανάται στο...Σύμπαν.

Και δεν υπάρχει απάντηη, διότι ο ορισμός "Το Σύμπαν είναι το σύνολο των πάντων" περιέχει τους κάτωθι όρους:
- "σύνολο" μη ορισμένη έννοια και μάλλον παράγωγωη του Σύμπαντος και όχι αρχική
- "είναι", ναι! τι σημαίνει "είναι" πριν το Σύμπαν;
- "τα πάντα", μα ουσιαστικά ορίζεις το Σ'υμπαν με το εαυτό του, τα πάντα. Ποια είναι τα πάντα;

Αναμένωωωωωωωωωωωωωωωω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 12, 2008 4:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Abc
και συ λάθος κάνεις με την ερώτησή σου και να γιατί:
"Αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σύνολο που περιέχει όλα τα σύνολα...θα περιέχει τον εαυτό του....;" Αυτή είναι μια ερώτηση αυτοαναφορική.
Όμως αυτή δεν είναι ίδια με αυτό:
"Το σύμπαν τα περιέχει όλα...Περιέχει τον εαυτό του;". Η διαφορά είναι ότι κανένα από τα όλα δεν είναι ΣΥΜΠΑΝ, ενώ στην αυτοαναφορική ερώτηση...καθε σύνολο είναι σύνολο όπως και το σύνολο των συνόλων.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center