Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γιατί καταδικάζετε τη φιλοσοφία;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 30, 2004 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η επεξεργασία έτοιμου υλικού δεν βλάπτει. Έχω παρατηρήσει όμως μερικούς φίλους να μην εμφανίζουν ποτέ δική τους άποψη αλλά να συζητούν πάντα με βάση αναφορές σε έτοιμο υλικό. Έτσι αναρωτιέμαι αν η σύνθεση μιας άποψης από αναφορές δέκα ή και περισσοτέρων αρχαίων φιλοσόφων, αποτελεί μια γνήσια άποψη και όχι υπεκφυγή άποψης.
Όταν δηλαδή δεν θέλει κάποιος να εκφράσει αυτό που νιώθει, αρχίζει τις αναφορές. Με αυτόν τον τρόπο η "κατασκευασμένη" άποψη είναι τέλεια στα επιμέρους στοιχεία (αφού είναι αναγνωρίσημα), αλλά δεν έχει προσωπική σφραγίδα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 04, 2004 3:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λυπάμαι για ανθρώπους που δεν είναι πολύτροποι γιατί δυστυχώς είναι σε άσχημη μοίρα όπως λέει και το άγιο κείμενο.

Σε μια συζήτηση στο foroum της σχολής μου ένας φοιτητής άνοιξε θέμα: «δεν μου φτάνει ο προγραμματισμός, πρέπει να ξέρω και πως μπορεί να εφαρμοστεί η διδασκαλία του Σωκράτη στην ηλεκτρονική μάθηση;»

Χαίρομαι όμως ιδιαίτερα που είχα την τύχη να έχω ένα τέτοιο καθηγητή ο οποίος εφαρμόζει τις αθάνατες Ελληνικές σκέψεις στη νέα εκπαίδευση.

Ήταν από τους μοναδικούς που ξεκίναγε το μάθημά του από την προσωπική στάση ζωής του καθ' ενός (δηλ. φιλοσοφία), και οι συμφοιτητές μου του απάνταγαν:

- Μα κύριε, δεν θα κάνουμε καθόλου μάθημα;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center