Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

"Ολυμπιακό Ημερολόγιο" είχε ο Η/Υ των Αντικυθήρων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 11, 2008 6:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μηπως θελεις να βαλουμε στοιχειμα αυτην την φορα για το πως φαινεται, ειναι ή δεν ειναι ετσι ?
Αν μπεις στο χαντακι, πρεπει να ξερεις & τις συνεπειες φιλε μου ..
& επειδη δεν γνωριζεις, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το προσπερασεις & να σου γινει μαθημα αναφορας για το τι γραφεις & για το τι ισχυει ..
απο οσα εχω γραψει, μηπως σου ξευφεγει κατι ?
Ζησε & οταν φυγεις, θα ερθω να σε βρω τοτε να τα πουμε καλυτερα τα δυο μας φιλε μου abc ..
Πες μου & εναν λογο , που γραφεις χωρις να με ξερεις για να δεσει το γλυκο
Σημερα ειναι η τελευταια μερα μου .. επομενως φτιαξε την οπως μπορεις καλυτερα, αναψε την φωτια να αρχισουν τα πυροτεχνειματα ..
& οχι, δεν σε απειλω, γιατι μονος του καταφερες ολα τοσο τελεια ..

Ενα μεγαλο χειροκροτημα για το παλικαρι μας, μπραβο σου επραξες χωρις να πραξεις
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 13, 2008 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίμα που φεύγεις γιατί θα μείνω με την απορία πώς γίνεται το άλμα στα επόμενα χωρίς τα προηγούμενα.Ακόμα και η πιο καλπάζουσα φαντασία έχει κάποιο πυρήνα εκκίνησης στο παρελθόν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 13, 2008 9:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σου λεισω την απορρια φιλε μου, εφοσον εχω τον χρονο τωρα για λιγο υπερ μου ..
Λετε οτι ειστε ατομα με λογικη, ολοι οι ανθρωποι ..
Ποιο πριν απο αυτο ομως γνωρισα τη γνωση, την πραγματικοτητα, αρα δεν ειναι πραγματικοτητα, αλλα η μναδικη αληθεια & μονο, δλδ η μοναδικη πραγματικοτητα για τους ανθρωπους, την επιβιωση μας, τον πλανητη μας, τον λογο της δημιουργιας μας, τα υπολοιπα δεν αφορουν κανεναν, εκτος αν ειναι ετειμος να παρει την θεση καποιου δημιουργου ας πουμε .
Λετε οτι λειτουργειτε με λογικη, αλλα το δοκιμασα να δω, γιατι οτι εβλεπα, μονο λογικη δεν θυμιζε, αλλα παρεκτροπη ..
αν ισχυει η λογικη, ολοι θα εισασταν τελειοι, αν & δεν υπαρχει τελειος οργανισμος, για ον λογο οτι δεν προσπαθησε κανενας .Ολοι λενε, αλλα λενε & μονο .Αλλα ολα γινονται .. Μεσω της λογικης δεν υπαρχει ουτε μειωνεκτημα, ουτ πλεονεκτημα, αλλα ισσοροπια & συνεχεια .Συνεχιζεις & δεν υπαρχει ουτε κακο, ουτε καλο, γιατι δεν ειμαστε μονοι μας, αλλα τοσο πολλοι ανθρωποι πανω στον πλανητη .Η πραγματικη λογικη ειναι η βαση, αλλα ειναι απλα η βαση, γιατι απο εκει αναχωρεις & φευγεις καλυβωντας ολους τους κυκλους .. Ειναι τοσο απλο, αλλα δεν το εφαρμοζεται .Δεν μπορειτε να ξυπνησετε μια μερα & να πειτε .. α ωραια, απο σημερα θα λειτουργω βαση της πραγματικης λογικης .. Οτι εχω γραψει ειναι η πραξη μου, οχι η θεωρια μου, & απλα ηθελα να σας βοηθεισω να το δειτε & εσεις αυτο .. Αλλιως πως ζητε ? Ζητε & λετε, α δεν πειραζει μωρε σιγα & τι εγινε ?
Ειμαι τοσο αυστηρος με την λογικη μου θα ελεγε καποιος, αλλα ζω καθε μερα αυθορμητα, & μαθαινω την καθε πτυχη σας για να μπορω να βοηθησω ανα πασα στιγμη .. Αλλα κανενας δεν μου ειπε μεχρι τωρα την πραξη του, παρα μοναχα την ασχολια του με τους προηγουμενους ..
Ειμαι μια περιπτωση, απο την αρχη της γεννησης μου, μεχρι τωρα .. Εσεις μαθαινατε να περπατατε, εγω εκανα ανασυγκρωτηση δεδομενων & μαθενα τα παραλληλα συμπαντα που εχεται δημιουργησει & το πως να καταργω τον χρονο ανα πασα στιγμη, & να εξελιξω το σωμα μου στο να αντεχει εκει εξω χωρις τιποτα, παραμοναχα με την ενεργεια .. & οχι με τον νου μονο & την φαντασια μου .. & να μπορω οταν ερθει καποια στιγμη να φανω χρησιμος, αλλιως ξερω τι θα κανω ..
Αν τα ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει, μπορει να μην σου φαινονται λογικα , αλλα τοσο μονο χρειαζεται .Αν το παρεις λιγο παραπανω, ΄ή λιγο παρακατω, θα βρεθεις παλι σε αδιεξοδο ..
Επειδη ζωγραφιζω, & κανω τοσα πραγματα ταυτοχρονα, αυτο που χρειαζεται ειναι να μην πραττεις με σκεψη .. Δεν την αποφευγω , γιατι δεν την εχω ..Εγω βοηθησα σε αυτο που ειμαι .. Ποιος ειπε οτι δεν γινεται κατι ? ολα γινοναται, αλλα χρειαζεσαι εναν ισχυρο λογο .. Ειτε ειμαι ανθρωπος, ειτε ειμαι κατι αλλο, λειτουργω μονο & μονο για το συνολο, το οποιο συνολο αδαιφορει για τον διπλανο του, οπως & για το σωμα του ..Ειμαι εδω & λεω νοιασου επιτελους λιγο διαφορετικα, γιατι επειδη ειμαι εδω εχω εναν σκοπο & μονο Δεν χρειαζεται να μαθεις τον σκοπο, γιατι θα τον νιωσεις , αλλα να εισαι ετειμος τουλαχιστον, χωρις να επειρρεαστεις απο κατι, ποσο απο αυτα που γραφω .. Αλλιωςς εχω πολλους τροπους να το κανω αισθητο ανα πασα στιγμη .. Αλλα η στιγμη δεν εχει ερθει ακομη ..
Συνεχισε φιλε μου οπως μπορεις, πρεπει να αποχωρυσω ..
& οχι, δεν ειναι απλα μια φαντασια μονο, μακαρι να ηταν, το ευχομουν & εγω απο την αρχη, αλλα τουλαχιστον ζω το τωρα, οπως ολοι οι ανθρωποι που ζουν εδω, δεν χανω την ευκαιρεια ..
Οπως συμβαινει με το ιδιο το σωμα μου, συνεργασια, αλλα το αποτελεσμα ειναι η συνεχεια μας, η εξελιξη μας ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 17, 2008 1:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

3fimos έγραψε:
αν ισχυει η λογικη, ολοι θα εισασταν τελειοι
Μεσω της λογικης δεν υπαρχει ουτε μειωνεκτημα, ουτ πλεονεκτημα, αλλα ισσοροπια & συνεχεια .


Για σένα,λοιπόν,τελειότητα σημαίνει απουσία ηθικής,αφού μόνο η ηθικότητα διακρίνει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.Αλλά τότε πάλι έχεις επιλέξει κάποιο δρόμο πιο πλεονεκτικό,οπότε δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι είσαι τέλειος,"ισορροπημένος" και "συνεχής".





3fimos έγραψε:
Η πραγματικη λογικη ειναι η βαση, αλλα ειναι απλα η βαση, γιατι απο εκει αναχωρεις & φευγεις καλυβωντας ολους τους κυκλους ..


Όλοι οι κύκλοι λογικοί είναι.Το "παράλογο" είναι η αντίφαση (Α=μη Α),η οποία δε γίνεται κατανοητή,ούτε στα λόγια ούτε στις πράξεις ούτε στα συναισθήματα ούτε στη φαντασία ούτε στη βούληση ούτε στις επιθυμίες ούτε στη διαίσθηση.


3fimos έγραψε:
Εσεις μαθαινατε να περπατατε, εγω εκανα ανασυγκρωτηση δεδομενων & μαθενα τα παραλληλα συμπαντα που εχεται δημιουργησει & το πως να καταργω τον χρονο ανα πασα στιγμη, & να εξελιξω το σωμα μου στο να αντεχει εκει εξω χωρις τιποτα, παραμοναχα με την ενεργεια .. & οχι με τον νου μονο & την φαντασια μου .. & να μπορω οταν ερθει καποια στιγμη να φανω χρησιμος, αλλιως ξερω τι θα κανω ..



Δηλαδή αντέχεις χωρίς τροφή και νερό;


3fimos έγραψε:
Επειδη ζωγραφιζω, & κανω τοσα πραγματα ταυτοχρονα, αυτο που χρειαζεται ειναι να μην πραττεις με σκεψη .. Δεν την αποφευγω , γιατι δεν την εχω ..


Το να ζωγραφίζεις αυθόρμητα απαιτεί τη στοιχειώδη σκέψη να συγκρίνεις τα έργα σου με άλλα που ακολουθούν μια αυστηρότερη διαδικασία.Επιπλέον,χειρίζεσαι χρώματα και σχήματα μ' ενα σκοπό,μια έμπνευση,που δεν είναι η άρνηση του εαυτού της.Η τέχνη είναι ένα λογικό παιχνίδι.


3fimos έγραψε:
Δεν χρειαζεται να μαθεις τον σκοπο, γιατι θα τον νιωσεις , αλλα να εισαι ετειμος τουλαχιστον, χωρις να επειρρεαστεις απο κατι, ποσο απο αυτα που γραφω ..


Σκέψη και συναίσθημα είναι λογικά,γι' αυτό και δεν υπάρχει εκούσια πράξη χωρίς σκέψη και συναίσθημα.Ό,τι δεν μπορεί να λεχθεί με κανένα τρόπο δε μπορεί ούτε να βιωθεί με το συναίσθημα.


3fimos έγραψε:
Αλλιωςς εχω πολλους τροπους να το κανω αισθητο ανα πασα στιγμη .. Αλλα η στιγμη δεν εχει ερθει ακομη ..


Πάνω στο καλύτερο φεύγεις.Ιδού η Ρόδος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 19, 2008 11:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

3fimos έγραψε:
Μηπως θελεις να βαλουμε στοιχειμα αυτην την φορα για το πως φαινεται, ειναι ή δεν ειναι ετσι ?
Αν μπεις στο χαντακι, πρεπει να ξερεις & τις συνεπειες φιλε μου ..

Σημερα ειναι η τελευταια μερα μου .. επομενως φτιαξε την οπως μπορεις καλυτερα, αναψε την φωτια να αρχισουν τα πυροτεχνειματα ..


Στοίχημα;;; Μα εγώ ήδη κέρδισα!!!

Όχι, δεν κατέβηκα μαζί σου στο βούρκο. Απλά μύρισα την βρώμα και προχώρησα αλλού. Αν φώναζες "βοήθεια", ίσως να σου έτεινα χέρι βοήθειας.

Καλά σαράντα! Που σαπίζει το κορμί σου; Θα σου ανάψω ένα κεράκι, μήπως συγχωρεθείς...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center