Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

1η Αυγουστου, χρόνια πολλά pol, LSNM, Σκαπανέα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 7:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:
Mr. Green
Παρ' ότι η δεδηλωμένη παλαιόθεν απόφασή μου
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=45824#45824
να μην απαντώ στον υβριστή gexrag, περιλαμβάνει οπωσδήποτε και τους κλώνους του, επί του προκειμένου χρήζει μία παρατήρησις:
Θαύμα, θαύμα, θαύμα!!! Κατόρθωσαν οι Χριστανοί με το ταξίδι στο Χρόνο, να καταστήσουν Άγιο τους τον Γκαοτάμα Βούδδα που έζησε 500 χρόνια πριν την γέννηση του υποτιθέμενου ιδρυτή της θρησκείας τους, καθώς και τους εβραίους ληστοφονιάδες Μακκαβαίους, που έζησαν 300 χρόνια πριν από αυτήν!
Το αστείο της περίπτωσης, είναι ότι ο αριθμός των Ισραηλιτών - θυμάτων των Μακκαβαίων - υπήρξε πολλαπλάσιος εκείνου των Μακεδόνων "κατακτητών", αφού το κύριο μένος του ζήλου τους εστρέφετο ενάντια στους συμπατριώτες τους που φαινόταν να θέλουν να ξεφύγουν από τον τυφλό θρησκευτικό φανατισμό τους...
Αν αυτή η μέθοδος εμπέδωσης της πίστης σε έναν λαό θυμίζει Μουτζαχεντίν, Ταλιμπάν, Ιερά Εξέταση, Εικονομαχία και Εικονολατρεία, Μπέρια και διαδόχους, κλπ, κλπ, δεν φταίει η ιστορία για τούτο.
Κι όσο για τις σοφιστείες περί "προ Χριστού Χριστιανών" και υπερχρονικότητας της ΙΔΕΑΣ της αγιοσύνης, μόνον στη χλεύη της κοινής λογικής μπορώ να τις παραδόσω.
Επομένως, τα σχόλια περί "άγνοιας" επιστρέφονται αυτούσια στον αποστολέα τους, με την συμπλήρωση, ότι αν είναι κακόν πράγμα "η απαρχής άρνηση ενός γεγονότος", είναι πολύ χειρότερον η ψευδής κατασκευή του, προκειμένου να παραπλανηθούν άνθρωποι.
Να υπενθυμήσω δε, ότι στην ελληνική γλώσσα η λέξη "άγνοια" δεν έχει σημασία αρνητική, αλλά θετική. Δεν σημαίνει δηλαδή έλλειψη γνώσης, αλλά εσκεμμένη άρνηση, ηθελημένη απώθησή της.
Και ειλικρινά οικτίρω, όχι όσους αναζητούν την γνώση σε μέρη στα οποία μπορεί να είμαι προσωπικά αντίθετος ή διαφωνών, αλλά όσους με εθελοτυτυφλία και φανατισμό περιχαρακώνονται στις επιλογές τους και καθίστανται υβριστές της κάθε άλλης επιλογής ή προβληματισμού...


Το παρόν κείμενο ανάρτησης είναι ο ορισμός της εθελοτυφλίας.

Κατ΄επιλογή άρνηση γνώσης και συμψηφισμός εγκλημάτων και θρησκειών σε ένα κατήγορο λόγο ΓΙΑΤΙ;;;;;;;

Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα παραπάνω επί του θέματος και επί του συγκεκριμένου ατόμου.

Ο Θυμός και ο κατήγορος λόγος είναι στοιχεία που δεν παρουσιάζονται ανάμεσα σε πολιτισμένους ανθρώπους.

Οι λάτρεις του πολιτισμού της Ελλάδας χάνονται μέσα στην πληθώρα των εκφράσεων οργής χωρίς λόγο. Θαυμάστε τον πολιτιασμό ανθρώπων των γραμμάτων. Λυπάμαι αλλά ουδεμία σχέση θέλω να έχω με συζητήσεις αυτού του επιπέδου το οποίο υποβιβάζει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ αυτό site.

Η ημιμάθεια είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ της αμάθειας όταν διδάσκεται.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 10:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sakaflias71 έγραψε:
Χρόνια Πολλά, σήμερα 1η Αυγούστου
Χρόνια Πολλά Σκαπανέα, Χρόνια Πολλά pol, Χρόνια Πολλά Μακάμπι Χάιφα, Χρόνια Πολλά Μακάμπι Τελ Αβιβ
Χρόνια Πολλά εβραιοχριστιανική Θρησκεία
Αιωνία η Μνήμη των Αγίων Μακαβαίων


Σ' ευχαριστώ ρε σαϊνη. Και τα δικά σου χρόνια να είναι πολλά και δημιουργικά. Very Happy
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Θαύμα, θαύμα, θαύμα!!! Κατόρθωσαν οι Χριστιανοί με το ταξίδι στο Χρόνο, να καταστήσουν Άγιο τους τον Γκαοτάμα Βούδα που έζησε 500 χρόνια πριν την γέννηση του υποτιθέμενου ιδρυτή της θρησκείας τους, καθώς και τους εβραίους ληστοφονιάδες Μακκαβαίους, που έζησαν 300 χρόνια πριν από αυτήν!
Το αστείο της περίπτωσης, είναι ότι ο αριθμός των Ισραηλιτών - θυμάτων των Μακκαβαίων - υπήρξε πολλαπλάσιος εκείνου των Μακεδόνων "κατακτητών", αφού το κύριο μένος του ζήλου τους εστρέφετο ενάντια στους συμπατριώτες τους που φαινόταν να θέλουν να ξεφύγουν από τον τυφλό θρησκευτικό φανατισμό τους...
Αν αυτή η μέθοδος εμπέδωσης της πίστης σε έναν λαό θυμίζει Μουτζαχεντίν, Ταλιμπάν, Ιερά Εξέταση, Εικονομαχία και Εικονολατρεία, Μπέρια και διαδόχους, κλπ, κλπ, δεν φταίει η ιστορία για τούτο.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 12, 2008 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στην αναζήτηση κρατώ πάντα μικρό καλάθι,
στον λόγο που δεν απαντώ, υπάρχουν μέγα λάθη.


Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμμένος εξηγώ ότι ο Χριστιανισμός είναι η ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΗ θρησκεία που υπάρχει αφού ως αρχή της ΟΡΙΖΕΤΑΙ η Παλαιά Διαθήκη που ορίστηκε ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του ανθρώπου αφού περιελάμβανε τον Εωσφόρο και τα υπόλοιπα πλάσματα που ο Θεός ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ στα πρώτα Στάδια της Δημιουργίας.

Στον χώρο μου με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρεις κάποιος την επεξήγηση του Κειμένου της Δημιουργίας που αφορά την ΥΛΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ της ψυχής αλλά και τον ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ των θνητών από τα αθάνατα πλάσματα του Θεού που πλάσθηκαν ΝΩΡΙΤΕΡΑ του ανθρώπου. Είναι στην κατηγορία των συζητήσεων.

Το πολιτισμένο επίπεδο συζήτησης μεταξύ στοχαστών θα μπορούσε να με κρατήσει ενεργό μέλος στον χώρο αυτό. Οστόσο η αγάπη μου για τον χώρο αυτό είναι δεδομένη και αν και έρχομαι λιγότερο συχνά νιώθω πως δεν έφυγα ποτέ από κοντά σας.

Ο χρόνος είναι το μόνο εμπόδιο καθώς και η επιθυμία μου να αποφεύγω πλέον τις στείρες αντιπαραθέσεις.

Τέλος είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ο διαχωρισμός του Γκαοτάμα Βούδα από τον Τζοζαφατ Γκαοτάμα Βούδα τον νεώτερο τον τρίτο συγκεκριμμένα. Ο ένας έζησε περίπου το 600 Π.Χ. και ο άλλος έζησε ανάμεσα στον 17ο και τον 18ο αιώνα.

Ο διαχωρισμός των εννοιών οδηγεί στην γνώση.

Ο διαχωρισμός των προσώπων οδηγεί στην ταυτοπροσωπία.

Ο συνδυασμός της λογικής αλληλουχίας των λογισμών οδηγεί στην ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 17, 2008 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμμένος εξηγώ ότι ο Χριστιανισμός είναι η ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΗ θρησκεία που υπάρχει αφού ως αρχή της ΟΡΙΖΕΤΑΙ η Παλαιά Διαθήκη που ορίστηκε ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του ανθρώπου αφού περιελάμβανε τον Εωσφόρο και τα υπόλοιπα πλάσματα που ο Θεός ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ στα πρώτα Στάδια της Δημιουργίας.


Για τους δεινόσαυρους που κυριάρχησαν στον πλανήτη δεκάδες εκατομμύρια χρόνια ούτε μια μικρή αναφορά απ' την αρχαιότερη θρησκεία του κόσμου;
Να υποθέσω ότι απλώς όσοι δημιούργησαν το χριστιανισμό δεν είχαν τη φώτιση αππ' το θεό για να γνωρίζουν τους δεινόσαυρους ή ότι δεν υπήρχε κανένας θεός για να τους το πει;
Επειδή στη δεύτερη περίπτωση θα είμαι ένας "στείρος" συνομιλητής,μπορείς να μου σχολιάσεις την πρώτη;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 17, 2008 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση: οι χριστιανοί φωτίστηκαν από τους δεινόσαυρους και γνώρισαν το θεό.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 17, 2008 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center