Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αρχαία Ελληνική Θρησκεία
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 47, 48, 49  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Επαναφορά της αρχαίας θρησκείας;
ΝΑΙ
42%
 42%  [ 26 ]
ΟΧΙ
37%
 37%  [ 23 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΩ
19%
 19%  [ 12 ]
Σύνολο Ψήφων : 61

Συγγραφέας Μήνυμα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 14, 2008 7:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σαφώς, κατά τη δική μου άποψη, οι Ο' υπήρξαν αρχαιοέλληνες φιλοσοφοι και άλλοι λόγιοι που προετοίμασαν την είσοδο και εγκαθίδρυση του Χριστιανισμού στην αρχαία Ελλάδα. Η μόνη σχέση με τον Εβραϊκό λαό και τον πολιτισμό του είναι η χρήση των κειμένων τους και τίποτε περισσότερο. Βλέπεις στα ελληνικά κείμενα δεν υπήρχαν βάσεις για να στηριχθεί η έλευση του Χριστού, κι έτσι σε διάστημα αιώνων όσο διήρκησε η μετάφραση των Ο' οι έλληνες μυστικά και με κωδικά ονόματα, εργάστηκαν κυρίως στην Αλεξάνδρεια τα κείμενα μεταφράζοντάς τα.

Το τι λέει η Βικιπαίδια όμως, να το πιστεύεις. Τα παραπάνω είναι αποκλειστικά δικά μου κι έτσι θέλω να παραμείνουν. Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 14, 2008 9:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α,εντάξει,η φαντασία δική σου είναι, ό,τι θες την κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 14, 2008 11:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με βεβαιοαπολυτότητα... Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη



Το βιβλίο που συνδέει την Αρχαία Ελλάδα και τους Ολυμπίους με τον Ιησού Χριστό. Μοναδικά αρχαιολογικά ευρήματα και σπάνια χειρόγραφα από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου, φέρνουν στο φως άγνωστες πτυχές του ελληνικού πολιτισμού και της αρχαίας ελληνικής θρησκείας και φανερώνουν ότι οι Σίβυλλες και ο Απόλλων (και ευρύτερα οι Ολύμπιοι) υπήρξαν προάγγελοι και προπομποί του Ιησού Χριστού.

Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από
1-9-2005.
Εκδόσεις "ΔΗΛΙΟΣ",
τηλ.:210 9850773, κιν. 6934 501275


ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ: http://www.scarlakidis.gr/prologos.html
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έλεος.pol!!!!!!


Ξαφνικά οι ελληνικοί θεοί έγιναν προάγγελοι του Ιησού;Μέχρι τώρα τους στόλιζες,μέσω των ορθόδοξων sites,ως ανήθικους,κλέφτες,κίναιδους και δεν ξέρω γω τι άλλο!


Τέλος πάντων!Μια απλή ερωτησούλα,για να γίνεται διάλογος εδώ μέσα κι όχι διαφημιστικό πέρασμα εκδοτικών οίκων:Αν οι θεοί ήταν προάγγελοι του χριστιανισμού,γιατί ο Γιαχβέ στρέφεται εναντίον τους;Σχιζοφρενής είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 9:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρόσεξε τι λέει. Και πρόσεξέ το καλά εφόσον είσαι εραστής της ιστορίας.

1. Μοναδικά αρχαιολογικά ευρήματα
2. σπάνια χειρόγραφα από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου
3. φανερώνουν ότι οι Σίβυλλες και ο Απόλλων (και ευρύτερα οι Ολύμπιοι) υπήρξαν προάγγελοι και προπομποί του Ιησού Χριστού.

Άρα το βιβλίο μιλά τεκμηριωμένα. Και εδώ: Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από
1-9-2005.
Εκδόσεις "ΔΗΛΙΟΣ",
τηλ.:210 9850773, κιν. 6934 501275


θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Wink

Όσο για το έλεος: Του Κυρίου!
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν εσύ το έχεις διαβάσει,μπορείς ίσως να μου λύσεις την απορία.

Αν δεν το έχεις διαβάσει,τι ρόλο έχεις αναλάβει εδώ μέσα,του διαφημιστή;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοίτα πως θα σου λύσω την απορία. Όταν κατέβω Ελλάδα θα προμηθευτώ το βιβλίο και θα σου το ταχυδρομήσω. Έτσι, θα σου έχω λύσει κάθε ενδεχώμενη και πιθανή απορία στο διηνεκές... Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαφημίζεις ένα βιβλίο,πριν το διαβάσεις εσύ ο ίδιος;Άρα δεν ξέρεις ότι πέτυχε τους στόχους που ισχυρίζεται ότι πέτυχε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 11:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το αν είναι στην κατοχή μου και μελετημένο από εμένα είναι αδιάφορο. Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 12:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Όταν κατέβω Ελλάδα θα προμηθευτώ το βιβλίο και θα σου το ταχυδρομήσω.


Κι εγώ που νόμιζα ότι θα κατέβαινες από τον πλανήτη Σείριο! Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 12:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Οι "εβδομήκοντα" ήταν Εβραίοι,αν δεν το ξέρεις.Σε ποιους θα εμπιστευόταν το ιερατείο των Ιουδαίων τη μετάφραση της Παλαιάς Διαθήκης;Στους Έλληνες,που τους μισούσαν;


Οι "εβδομήκοντα" ήταν Έλληνες. Και ο Χριστός ήταν Έλληνας. Δηλαδή και οι 70 και ο Χριστός ήταν μιαροί και βρωμεροί ειδωλολάτρες; Rolling Eyes
pol, κλείσε ραντεβού για εξομολόγηση! Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 2:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή τώρα ο Απόλλων και Πυθία έγιναν προάγγελοι της χριστιανικής θρησκείας;; Με άλλα λόγια μετράει τώρα το τι είπανε ή υποτίθεται έστω πως κάποτε είπανε;;; Χρειάζεται πράγματι πολύ σχιζοφρένεια για να υποστηρίξει κανείς κάτι τέτοιο, αν και υπάρχει πάντα και η πιο λογική εξήγηση. Χέρι που δεν μπορείς να δαγκώσεις απλά το γλείφεις Twisted Evil
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα η έννοια της προφητείας είναι από τις μεγαλύτερες σχιζοφρενικές τάσεις.
Ή μάλλον επιτελούν έναν άγιο σκοπό προσπαθώντας να θέσουν σε μια έστω και μεταφυσική βάση, κάποιες κοινές ανοησίες;
Πώς αλλιώς θα μπορούσε να καλυφτεί η κατάχρηση στοιχείων του ελληνισμού από το χριστιανισμό με το μανδύα της έννοιας του προάγγελου;
Πώς μπορεί να εξηγηθεί το παράδοξο όταν ένα γεγονός που προηγήθηκε κάποιου άλλου δεν ήταν δότης αλλά προάγγελος του μεταγενέστερου;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 25, 2008 10:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαλαρώστε λίγο παιδιά.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά ξέρετε τα τελευταία 5000 χρόνια δεν έχει καταγραφεί καμία σοβαρή μαρτυρία για το ότι υπάρχει ένας τύπος με γενειάδα στον Μύτηκα (η υψηλότερη κορυφή του Ολύμπου), ο οποίος κυκλοφορεί με ένα σακίδιο γεμάτο κεραυνούς, ενώ ταυτόχρονα παρενοχλεί τις ανέμελες χωριατοπούλες που κυκλοφορούν στις όχθες του Ενιπέα.
Βρίσκομαι κάθε χρόνο ανελιπώς στο Λιτόχωρο κ την ευρύτερη περιοχή του Ολύμπου για τουλάχιστο 2.5 μήνες (τα τελευταία 18 χρόνια), και είμαι λάτρης της πεζοπορίας στα πανέμορφα μονοπάτια του, και-αν θέλετε το πιστεύετε- δεν έχω δει ούτε νύμφες ούτε κανένα άλλο ξωτικό ή τέλος πάντων κάτι που να φέρνει σε θεό, θεά ή ημίθεο βρε αδερφέ..
(εκτός εάν οι συμπαθέστατη και γραφικότατη τάξη των αρχαιολατρών αναφέρονται στους σύγχρονους θεούς της μπάλας και στις θεές της πασαρέλας και των πρωινάδικων).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 47, 48, 49  Επόμενο
Σελίδα 2 από 49

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center