Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ρατσισμος ..........
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Μαυρουλέας
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 23, 2006 9:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσω τίποτε άλλο.
Χαίρετε.



Χρόνια πολλά Ολύμπιε Απόλλων. Γνωρίζω πως σε στενοχώρησα. Λυπάμαι που έχουμε τόσο διαμετρικά αντίθετες απόψεις. Δυστυχώς ότι έγραψα το έγραψα γιατί το πιστεύω. Αυτό δε σημαίνει ότι ήθελα και να σε προσβάλλω.

Βέβαια πρέπει να σου πω ότι τώρα που κάνω την αυτοκριτική μου βλέπω ότι είχα και μια "πολεμική" διάθεση απέναντί σου. Αναγνωρίζοντας σ' αυτή τη διάθεση μια σχεδόν παιδιάστικη επιθετικότητα σου ζητώ συγνώμη. Όσον αφορά την ουσία επί του θέματος παραμένω σταθερός στις θέσεις μου.

Καλές Γιορτές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 24, 2006 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρόνια πολλά.
Υγεία, Ευτυχία και όσο το δυνατόν περισσότερο χρήμα.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
BOHALIS
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 17 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: PARIS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 31, 2006 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ Απάντηση με Συμπερίληψη

Η συγκεκριμενη λεξη την σημερον ημερα καταφασκει στην δημιουργια της,κανε μια μελετη πανω στον τροπο που χρησιμοποιηται και θα ανακαλυψεις πολλα.
_________________
BOHALIS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ενδελεχεια
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 07 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 07, 2007 4:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"ο εχων ελληνικην παιδειαν ειναι ελλην" λεει.
και ο "ρατσισμος" που λενε οτι υπαρχει στον ελληνα δεν υφισταται, μονο τροπους αυτοαμυνας ψαχνει, σε ενα πολυπολητισμικο ποταμι ,που μας ηρθε απο το πουθενα και μας επιασε στον υπνο.
απο την στιγμη που δεν υπηρχε ελεγχος ισροης των μεταναστων-λαθραιων,εγκληματιων και μη κλπ- λογικο να υπαρξει φοβος,απο την μερια μας αλλα αυτο ειναι και θεμα πολιτειας και ελειψη πολιτικων αποφασεων ,λογω οικονομικων συμφεροντων και αργοποριας κατανοησης του προβληματος(ηθελημεναWinkκυριως.

-πολιτειας της οποιας ειμασται μερος της αλλα ποτε δεν το καταλαβαινουμε-

λενε αμα ο ελληνας καταφερνε να συμφωνησει σε κατι θα κατακτουσε τον κοσμο-διαδοσεις-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 07, 2007 2:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλώς ήλθες ενδελέχεια. Θα μου επιτρέψεις τα κάτωθι σχόλια. Πάντα προς συζήτηση.
Για ποιούς εν "παιδίαν" ομιλείς;
Μήπως εννοείς τα αυτοκινούμενα πιθηκοειδή που με το που βλέπουν αλλοδαπή φούστα ειναι έτοιμοι να παρατήσουν συζύγους, παιδιά, οικογένειες, εργασίες, μόνο και μόνο για την ολιγόλεπτη ικανοποίησή τους;
Αν εννοείς αυτούς, που το παίζουν μάγκες στον εαυτό τους, τότε πρέπει να παραδεχθείς ότι μόνον Έλληνες δεν μπορούν να θεωρηθούν.
Για την πολιτεία που αναφέρεις, μάλλον οι κυβερνώντες αυτήν δεν έχουν καταλάβει οτι αποτελούν μέρος αυτής (ίσως εξωγήινοι;).
Δεν μπορεί να θεωρηθεί "ρατσισμός" η κήρυξη πολέμου, επειδή το αρχοντόπουλο της Χ δυναστείας εφίλησε (με την θέλησή της) την αρχοντοπούλα της Ψ; Πόσα τέτοια ιστορικά παραδείγματα έχουμε; Καθαρός ρατσισμός δεν είναι όταν η οποιαδήποτε οπουδήποτε "τρομοκρατική" επίθεση βαραίνει πάντα συγκεκριμένη φυλή;
Αυτά.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2007 8:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:

Μήπως εννοείς τα αυτοκινούμενα πιθηκοειδή που με το που βλέπουν αλλοδαπή φούστα ειναι έτοιμοι να παρατήσουν συζύγους, παιδιά, οικογένειες, εργασίες, μόνο και μόνο για την ολιγόλεπτη ικανοποίησή τους;


Αν το κανουν για μια Ελληνικη φουστα, τοτε ειναι Ελληνες?
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2007 9:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ενδελεχεια έγραψε:

και ο "ρατσισμος" που λενε οτι υπαρχει στον ελληνα δεν υφισταται, μονο τροπους αυτοαμυνας ψαχνει, σε ενα πολυπολητισμικο ποταμι ,που μας ηρθε απο το πουθενα και μας επιασε στον υπνο.
-
Υπαρχουν και Ελληνες "αλλοδαποι"
Ειναι αυτοι που ζουν, εργαζονται, κλεβουν κλπ σε αλλες χωρες.
Κι εκει "υφισταται" ρατσισμος? Η μηπως οι εκει ρατσιστες αυτοαμυνονται?
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2007 9:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ έγραψε:
ενδελεχεια έγραψε:

και ο "ρατσισμος" που λενε οτι υπαρχει στον ελληνα δεν υφισταται, μονο τροπους αυτοαμυνας ψαχνει, σε ενα πολυπολητισμικο ποταμι ,που μας ηρθε απο το πουθενα και μας επιασε στον υπνο.
-
Υπαρχουν και Ελληνες "αλλοδαποι"
Ειναι αυτοι που ζουν, εργαζονται, κλεβουν κλπ σε αλλες χωρες.
Κι εκει "υφισταται" ρατσισμος? Η μηπως οι εκει ρατσιστες αυτοαμυνονται?

Να με συγχωρεις ενδελεχεια, αλλα μολις τωρα ειδα τη διαφορα.
Γιατι φυσικα αλλο να εισαι αλλοδαπος απο το "πουθενα", κι αλλο αλλοδαπος απ την ΕΛΛΑΔΑ.!!!!!
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2007 9:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι ήμουν απόλυτα σαφής σε ποιούς αναφερόμουν.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2007 11:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Νομίζω ότι ήμουν απόλυτα σαφής σε ποιούς αναφερόμουν.

Σαφεστατος!!!!
Αρα λοιπον:
Εγω, που ανηκω στην πρωτη κατηγορια, ειμαι μεν, δεν "θεωρουμαι" δε...Ελληνας.
Αν αλλαξω.....φουστανι, θα το ξαναεξετασετε?
Και μια σοβαρη ερωτηση:
Εχει βιωσει κανεις απο σας τι σημαινει ρατσισμος, η απλα ...θεωρειτε?
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Krisnna
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 28 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 09, 2007 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ενδελέχεια έγραψε:
και ο "ρατσισμος" που λενε οτι υπαρχει στον ελληνα δεν υφισταται, μονο τροπους αυτοαμυνας ψαχνει, σε ενα πολυπολητισμικο ποταμι ,που μας ηρθε απο το πουθενα και μας επιασε στον υπνο.


Σωστή παρατήρηση, ο Έλληνας του ΕΣ - ωτερικού δέν έχει μάθει απο την μικρή του ηλικία να συναναστρέφεται με αλλοδαπούς. Ιδιαίτερα όσοι έζησαν τα πρώτα χρόνια της πολυπληθής εισόδου τους πιάστηκαν στον ύπνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 09, 2007 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ Γεώργιε.
Κατ΄αρχήν να διευκρινήσω, ότι είμαι ένας. Δυστυχώς δεν ανήκω πουθενά. Ό,τι γράφω είναι δικές μου σκέψεις. Επίσης σαν ελεύθερος επαγγελματίας, συναναστρέφομαι πολύ κόσμο καθημερινά, ιδίως αλλοδαπούς και πίστεψέ με μπορώ να εκφράσω γνώμη και μάλιστα σωστή. Για το εξωτερικό, πού γράψατε, έχω επισκεφθεί όλες τις ηπείρους και πολλές φορές ώς παρατηρητής. Αυτά που γράφω, νομίζω ότι είναι σαφέστατα. Αν δεν αρέσουν σε μερικούς, δεν φταίω εγώ γι' αυτό. Επίσης νομίζω οτι ήμουν σαφής περί του ποσοστού των Ελλήνων στη χώρα σήμερα. Μόνον 3%. Αυτή είναι η γνώμη μου. Λυπάμαι αν δεν συμφωνούμε. Έχω συνηθίσει. Δεν είναι η πρώτη φορά. Όσο για το πρώτο που ανέφερα και απάντησες, καλύτερα να μείνει εκεί. Μή δωθεί συνέχεια.
Αυτά.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 09, 2007 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο για τον ρατσισμό, τον ζώ καθημερινά στην ίδια μου τη χώρα.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 09, 2007 11:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Krisnna έγραψε:
Ιδιαίτερα όσοι έζησαν τα πρώτα χρόνια της πολυπληθής εισόδου τους πιάστηκαν στον ύπνο.

Τον υπνο του......δικαιου φιλε μου.
Μα αυτο ειναι και το προβλημα στην νεα Ελλαδα
Ο υπνος!!!!!!
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 10, 2007 12:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας τ αφησουμε λοιπον ΟΛΥΜΠΙΕ ΑΠΟΛΛΩΝ.
Κι ας σεβαστουμε οχι μονο την καθε γνωμη, αλλα και του καθενος τις επιλογες.
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Επόμενο
Σελίδα 16 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center