Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ρατσισμος ..........
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 ... 15, 16, 17  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 1:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kirie ΓΙΩΡΓΟ ΔΟΥΛΓΕΡΗ kibernoΠρύτανη 8a ixe endiaferon na apantisis se ena aψixo pragma ena px zoo h enan stoko an exis di kai pote ti ine afto
kai epidi den ime kakos na pernas kala kai kalo bradi
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 1:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλε μου σκοπο ΔΕΝ ειχα να σε προσβαλω, αλλα να σε προβληματισω.
Θαθελα να ξαναδιαβασεις το στιχο χωρις να ανακατευεις μεσα εμενα η εσενα. Το να μισιουνται δυο ανθρωποι επειδη ειναι αλλη "ρατσα" δεν ταιριαζουν πιο πολυ με τα ζωα? (πχ σκυλος με γατα)
Μηπως πρεπει να ξεκινησουμε με "καλους" και "κακους"?
Ειμαι υπερηφανοςπου ειμαι Ελληνας, και συγχρωνως νοιωθω την "ευθηνη"
που παρελαβα απο τους προγονους μου. Να αγωνιζομαι για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Και ελευθερος ειναι αυτος, που δεν τον φοβαται κανεις, και δε φοβαται κανενα.
Ο τυφλος ρατσισμος ειναι ενα δηλητηριο που σκοτωνει την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.
Θα σου γραψω αλλο ενα στιχο να τον μελετησης κι οχι να τον παρεξηγησεις:

Μου ειπε φευγοντας η οχια:
"Εισαι τυφλος εαν δε βλεπεις τη δικη μου ομορφια"
Αλλα εγω τις αρχες μου τηρωντας
Δε θελω να ζω σερνωμενος και γλιστρωντας

Παντα φιλικα!!!!!

ps. Σκοκος (οχι στοκος) ειναι ποιητης
Αν θελεις γραφε Ελληνικα
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 2:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

logo dislexias exo ena magalo problima stin or8ografia giafto den grafo
elinika.kai exo ipostin ton <ratsimo> ton alon sto 8ema tis dislexias kai or8ografia telos pandon.
genika aniko stin katigoria ton an 8ropon pou arpazonte efkola den se xero den exo kati mazi sou apla mou fanike kapos to stixaki to proto
exo pi pos dexome apoxis leo pos xero na zito kai signomi,signomi pou to katalaba la8os.na problimatisto giati?
exo pi pos sixenome albanous,tourkous,amerikanous,anglous
den nomizo na milisa px gia mabrous,pakistanous,kinezous klp.
ara den ton 8eoro τυφλος ρατσισμος ala epilegeno.
perifanos pou ime elinas nio8o kai ego iprogoni mas ine perifani gia mas.
erotima kalo bradi
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Panthers, βλεπω πως εχουμε μολις 2 χρονια διαφορα ηλικιας!!!
Δεν ξερω, με προβληματισες. Βλεπω συνεχως μια ταση επιθεσης επειδη νιωθεις συνεχως πως απειλησαι. ΔΕΝ ειναι ετσι πρεπει να το καταλαβεις. Τωρα τις αποψεις μου, πλεον, τις ξερεις. Νομιζω, ειναι ματαιο να λεμε ξανα τα ιδια. Θα μου επιτρεψεις, να καμω μια αποπειρα συντομης Ψυχο-γραφησης(προφιλ), εμπειρικα: Νομιζω πως η Ρατσιστικη σου διαθεση, ειναι μασκα για κατι αλλο. Για τα βιωματα σου, ως παιδι και ως εφηβος. Πληγωμενος μου μοιαζεις κατα πολυ. Η αμυνα σε αυτο ειναι η βια. Ειναι συχνο φαινομενο.
Το να ''σπας κεφαλια'' δεν ειναι λυση. Καποια μερα θα σπασουν και το δικο σου.....και επειτα!..... .
Καταλαβαινεις;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ine pi8ano dim man.
me ediaferon ψaxno to site diabazo kai opou boro apanto esto kai blakodes.
edo iparxoun an 8ropi pou xeroun kati parapano apo afta ta liga pou katexo.


Νομιζω πως η Ρατσιστικη σου διαθεση, ειναι μασκα για κατι αλλο. Για τα βιωματα σου, ως παιδι και ως εφηβος. Πληγωμενος μου μοιαζεις κατα πολυ. Η αμυνα σε αυτο ειναι η βια. Ειναι συχνο φαινομενο.

8a balo ta klamata Crying or Very sad
kita san pedi kai kata tin efibia den ixa ikogeniaka problimata
mias kai ola proerxote apoki.
to kako ine oti parasirome eukola,me apotelesma na er8o se epafi me paraxenous an8ropous.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

panthers έγραψε:



...kita san pedi kai kata tin efibia den ixa ikogeniaka problimata
mias kai ola proerxote apoki.
to kako ine oti parasirome eukola,me apotelesma na er8o se epafi me paraxenous an8ropous.



Οχι, Panthers, ολα ΔΕΝ προερχονται απο την οικογενεια μας κλπ.
Εξελισομαστε, αλλωστε, συνεχως...
Δεν θα αναφερω ομως, αλλες ερωτησεις περι παιδικης και εφηβικης ηλικιας καθως γινομαι αδιακριτος και το παιζω και Ψυχολογος, κατι που ακομα τουλαχιστον, δεν ειμαι!

Για την τελευταια σου προταση, ομως:
Παρασυρεσαι ευκολα. Γιατι, ομως, παρασυρεσαι τοσο ευκολα απο τα φαινομενα της βιας και του Ρατσισμου και δεν παρασυρεσαι ευκολα, για παραδειγμα, απο τον Ζουραρι, απο τον Σεφερη και τον τροπο σκεψη τους με την ''πνευματικη ζωη'';
Μηπως στην βια, αισθανεσαι δυνατος; (μεσα ομως στην αδυναμια...)
Μηπως νιωθεις πως μονο εκει τεριαζεις;
...Οπως βλεπεις δεν ταιριαζεις μονον εκει! Ειμαστε τοσες μερες εδω και συζηταμε, εχοντας εντουτοις διαφορετικοτατες ιδεες. Κατι δειχνει αυτο!...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

den seprolabeno anabo tsigaro kai tsoup i apantisi.
den xero ti na soupo..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Παύλος
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 112
Τόπος: Καλαμάτα - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάνθηρα,
δεν σε ξέρω για να σε προσβάλλω κι ούτε με ενδιαφέρει εάν μου επιτίθεσαι. Είσαι συνεπής με τις ιδέες σου. Μπορεί να είσαι (και εύχομαι από καρδιάς να είσαι) χιλιάδες φορές καλύτερος μου. Απορρίπτω τις ιδέες σου κι όχι εσένα. Άλλωστε, για μένα δεν υπάρχεις παρά σαν γράμματα εμπρός στην οθόνη του υπολογιστή μου. Το ίδιο κι εγώ για σένα.

Ο φασισμός έλεγε ο Μάνος Χατζηδάκης (γνωστός παρακμιακός ομοφυλόφιλος να υποθέσω;...) είναι κατάσταση ψυχής και όχι ιδεολογία. Και στο μαύρο άλογο του μίσους που παρασύρει την ψυχή μας είμαστε εκτεθειμένοι όλοι. Ακόμα και ο γράφων. Σέβομαι τα συναισθήματά σου, αλλά δεν μπορώ να αποδεχτώ τις απόψεις σου.

Την εποχή που όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ωρύονταν για τα εγκλήματα και τις κλοπές των Αλβανών, ο πατέρας μου εμπιστευόταν μέσα στη γενική χλεύη τις εισπράξεις του καταστήματός του σε έναν Αλβανό για να τις καταθέτει στην τράπεζα. Δεν έλλειψε ποτέ ούτε ένα πενηνταράκι! (Αυτή ήταν η εκδίκηση του Αλβανού: πέταξε την ταμπέλα που ήθελαν να του κολλήσουν στα μούτρα των επικριτών του.)
Την ίδια περίοδο υπέγραφε ως εγγυητής σε δάνειο ενός φίλου του. Μετά από λίγο καιρό ο φίλος πέταξε και ο πατέρας μου βρέθηκε να πληρώνει πολλαπλάσια για χρήματα που ούτε καν άγγιξε. Ο Έλληνας ήταν φίλος, ο Αλβανός υπάλληλος. Ποιος ήταν η οχιά και ποιος ο άνθρωπος;

Υ.Γ. 1 Τα κουσούρια που κουβαλώ λόγω της καταγωγής μου είναι πολλά. Το χασίς πάντως δεν είναι ένα από αυτά. Laughing
Η μόνη μου εξάρτηση είναι από τα γαλακτομπούρεκα. Cool Και η σταθερή ματαίωση είναι να αρχίσω (επιτέλους!) κάποτε να γυμνάζομαι. Crying or Very sad Ως τότε Πάνθηρα μπορείς να εύχεσαι να τα κακαρώσω για να μη στα πρήζω. Laughing
Να είσαι καλά.

Υ.Γ. 2 Dim είδες τι τραβάμε κι εμείς οι Καλαματιανοί. Μας φθονούν και μας τη λένε. Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την εποχή που όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ωρύονταν για τα εγκλήματα και τις κλοπές των Αλβανών, ο πατέρας μου εμπιστευόταν μέσα στη γενική χλεύη τις εισπράξεις του καταστήματός του σε έναν Αλβανό για να τις καταθέτει στην τράπεζα. Δεν έλλειψε ποτέ ούτε ένα πενηνταράκι! (Αυτή ήταν η εκδίκηση του Αλβανού: πέταξε την ταμπέλα που ήθελαν να του κολλήσουν στα μούτρα των επικριτών του.)
Την ίδια περίοδο υπέγραφε ως εγγυητής σε δάνειο ενός φίλου του. Μετά από λίγο καιρό ο φίλος πέταξε και ο πατέρας μου βρέθηκε να πληρώνει πολλαπλάσια για χρήματα που ούτε καν άγγιξε. Ο Έλληνας ήταν φίλος, ο Αλβανός υπάλληλος. Ποιος ήταν η οχιά και ποιος ο άνθρωπος;

file den isxiristika pote pos emis imaste margaritargia.....!
o elinas ine genimenos <poustis>exi tin poustia sto ematou

tora gia tous albanous ti alo na poume(mazi me taxira kaigonte kai taxlora)lei mia parimia
opos kai naxi makria(mou)kai agapimena
gia
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mabri 8iela den sou ekana epi8esi kamia ipa

kitaxe iparxi kai i ali apoxi to 90% misi tous albanous esi bori kai oxi ti se xalase gia nakatalabo??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Παύλος
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 112
Τόπος: Καλαμάτα - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 09, 2005 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάνθηρα,
απ' όσα έγραψες αυτό μες τα κόκκινα με χάλασε:
elas-stratos-e8nikismos xilio xilo kai pali xilo xilo Evil or Very Mad

Πώς αλήθεια αντιμετωπίζει κανείς κάποιον που καταργεί την επικοινωνία και καταφεύγει στο δίκαιο της πυγμής;
Φιλοσοφία είναι η ανταλλαγή επιχειρήματων, η λογική τεκμηρίωση των απόψεων, η έλλογη ανάπτυξη των θεωριών.
Και ξαφνικά έρχεται κάποιος και σου απαντά με ένα λάκτισμα ή μια γροθιά. Διακόπτει την αλληλεπίδραση, το διάλογο και επιβάλλει την ισχύ των μυώνων του και/η των όπλων του.
Ποιά είναι η συνεπής και ενδεδειγμένη ανταπάντηση του έλλογου ανθρώπου;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 10, 2005 4:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παύλος leo tin gnomi mou oso akrea kai nane.opos kai kapia pedia apodo
px afisbitoun tin irpaxi tou 8eou kai afto gimena ine akreo.
kai telos panton ine problima kai dikeoma mou na leo oti 8elo gia ftous(albanous).kai kati akoma
kapiou nou tou ipan na xesi kai aftos xekoliastike.
(tous dextikame tous balame sta spitia mas kai afti mas gamisane.krima eprepe na tous poume kai efxaristo)

Παύλο
ofilos dim man exi ena oreo stixaki.
(Ο ΑΝ-ΘΡΩΠΟΣ διαφέρει απο τον Α-ΘΡΩΠΟ.)
kalo bradi.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Παύλος
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 112
Τόπος: Καλαμάτα - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 10, 2005 9:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ξύλο δεν είναι άποψη. Είναι βρωμιά κι ασχήμια! Είναι εμετός και παραζάλη!Η βία καταργεί τη ανθρωπιά.Σε θέτει αυτομάτως εκτός ανθρώπινης κοινότητος.

Δεν μπορείς να περιμένεις να κηρύσσεις τέτοιες "απόψεις" και να επικαλείσαι και το δικαίωμα του ελεύθερου λόγου! Θυμίζεις αυτόν που σκότωσε τους γονείς του και ζήτησε την επιείκια του δικαστηρίου, επειδή είναι ορφανός.Αυτοί που αμφισβήτησαν την ύπαρξη του Θεού δεν προσκάλεσαν τους ομογνωμούντες τους στην άσκηση βίας κατά όσων πιστεύουν στο Θεό.

Δεν σχολίασα ούτε την αγάπη για τη (δική σου) Έλλαδα, ούτε την προτίμησή σου σε μια μιλιταριστική κοινωνία, ούτε ακόμα την ελπίδα σου για μια καθαρή απο μετανάστες Ελλάδα. Άλλά σιχαίνομαι τους απολογητές και τους υποθάλπτες της βίας. Είτε μαύρους, είτε κόκκινους, είτε με όποιο χρώμα θες.

Από κει και πέρα είναι δικαίωμα σου να επιμένεις και να βρίσκεις θεμιτό το να ανοίγεις ανθρώπινα κεφάλια. Ποιός ξέρει μάλιστα μπορεί να σου είναι και ηδονικό. Από μας τι ζητάς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
panthers
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 96

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 10, 2005 1:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ok gia na min prosbaleste den xanasimetexo sto sigekrimeno 8ema.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Παύλος
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 112
Τόπος: Καλαμάτα - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 11, 2005 11:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάνθηρα,
δεν είναι θέμα προσβολής. Αναγνωρίζω ότι χρησιμοποίησα φορτισμένο από το πάθος μου λόγο με αποτέλεσμα να γίνω εχθρικός. Crying or Very sad Δεν είχα όμως σκοπό ούτε να σε απομονώσω, ούτε να σε δακτυλοδείξω. Εάν πράγματι σε ενδιαφέρει να συζητήσεις, δε χρειάζεται να σωπάσεις. Cool
Εύχομαι ειλικρινά να είσαι καλά. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 ... 15, 16, 17  Επόμενο
Σελίδα 4 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center