Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ρατσισμος ..........
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 11:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Ρατσισμος .......... Απάντηση με Συμπερίληψη

Πιστευετε οτι ζοθμε μαυρες μερες ρατσιστικης εξαρσης ? Δεν μπορω να καταλαβω τι μας εχει συμβει .........δεν μπορω να καταλαβω πως μεσε σε 3 -4 χρονια ......εχουν ερθει στην επιφανεια τετοια ενστικτα φθονου και ζηλοτυπιας ..............

Η γνωμη σας ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρατσισμος .......... Απάντηση με Συμπερίληψη

Η γνωμη μου.Πιστευω πως εμεις οι ελληνες δεν ειμαστε ρατσιτσες.Αν τωρα γιναμε ειναι γιατι μας αναγκασαν να γινουμε.Σε καμια αλλη χωρα δεν θα συναντησουμε την φιλοξενεια του Ελληνα.
Που?Στην Γαλλια που δεν μπα να χανεσαι κανεις οσο και να ξερει εστω αγγλικα δενπροκειτε να σου μιλησει?Και σε βλεπουν κατω απτην μυτη τους.?Ενα απλο παραδειγμα.
Ο Ελληνας ξερει να δεχεται.Μπορει να του παρει λιγο χρονο αλλα ξερει.
Αυτο που δεν θελουμε σαν λαος ειναι η αχαριστια.Να τους μπαζουμε στη χωρα μας να τους ταιζουμε να τους δινουμε δουλεια και αυτοι να μας ριμαζουν.Και οταν επισκευτομαστε εμεις την χωρα τους να τρωμε ενα μπερτακι ξυλο ετσι για το ευχαριστω.

Αυτο ειναι που κανει τον Ελληνα ρατσιστη.Η αχαριστια.Και φυσικα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα....Κατα την γνωμη μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πράγματι και μεταξύ μας πιστεύω πως είμαστε εμφανώς διχασμένοι. Αυτό το γεγονός δεν έχω συνειδητοποιήσει πως επιτεύχθηκε αλλά προσπαθώ να μην του δύναμη.

Το ότι σε ένα πολιτισμό μπαίνεις μέσα, σφάζεις, παίρνεις παιδιά και τα απελληνίζεις, παίρνεις γυναίκες και γεννάς πολιτισμένους βάρβαρους δεν μας κάνει ρατσιστές. Οι άλλοι ήταν βάρβαροι.

Και λέω ΗΤΑΝ γιατί οποιοδήποτε στοιχείο ανθρώπινης συμπεριφοράς και σκέψης ξέρουν πολύ καλά σε τι θεμέλια το έχουν χτίσει. Και αυτό είναι το μόνο για εμένα αισιόδοξο μήνυμα.

Το αίμα της Φωτονερόπετρας ρέει στις φλέβες όλης της ανθρωπότητας.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 07, 2004 11:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν τους απελληνιζουμε εμεις ,αυτοι ψευδονται οτι εξελληνιστηκαν σε 5- 10 χρονια και εγιναν Ελληνες ......................αυτο ειναι κατι που με φρικαρει λες και η εθνικη σου συνειδηση ειναι ρουχο που το πετας και το αλλαζεις σαν χαμελαιοντας ...............Σκηνικο σαν αυτο που λεει η Θεμελινα το εχω ζησει στις Βρυξελλες ......να θες βοηθεια και επιτηδες να μη σου μιλαει αγγλικα ο αλλος ..........

Απο την αλλη μερια ακουω το παραληρημα μερικων Ελληνων ,και εχεις την εντυπωση οτι μεσα στον καθενα μας ,συνυπαρχει ενας Χατζαβατης /Καραγκιοζης και ενας Μεγας Αλεξανδρος ..........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 08, 2004 3:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Χατζαβατης /Καραγκιοζης και ενας Μεγας Αλεξανδρος ....[/i

Εχω την εντυπωση πως αυτα εχουν περασει στο DNA μας ως Ελληνες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 08, 2004 4:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προτιμώ να είμαι ταυτόχρονα ένας Καραγκιόζης και ένας Μέγας Αλέξανδρος παρά ένας πίθηκος που μιλάει.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 08, 2004 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πας μη βάρβαρος Έλλην. Δε με ενοχλεί το DNA κανενός, η απολιτισιά με ενοχλεί. Η βαρβαρότητα. Δε με ενοχλούν οι γύφτοι π.χ., με ενοχλεί όμως η γυφτιά.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plus
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Όπου μας πάει η επιστήμη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 21, 2004 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ρατσισμός είναι μια μορφή κόμπλεξ. Το πίστευα ανέκαθεν μέχρι που άνοιξαν αυτά τα περιβόητα σύνορα κι ήρθαν στην Ελλάδα κάθε καρυδιάς καρύδι. Αλλά όχι πια.
Και πλέον δεν κατηγορώ κανένα που είναι ρατσιστής. Είναι όμως αλήθεια ότι οι Ελληνες σα ράτσα, δεν είναι ραστιστές. Δεν τους θέλουμε, δεν τους χωνεύουμε αλλά δεν τους πειράζουμε, δεν τους σκοτώνουμε αντιθέτως όλο παραπονιόμαστε αλλά τους βάζουμε στα σπίτια μας, τους φωνάζουμε να μαζέψουν τα λεμόνια, να μαζέψουν τις ελιές, να σκάψουν το χωράφι, να φτιάξουν τα υδραυλικά μας...
Προσωπικά, δε θέλω κανένα ξένο δίπλα μου, όχι Αλβανούς κι όλες αυτές τις υπο-ράτσες που οι συνθήκες τους ανάγκασαν να ζουν όπως ζουν (άπλυτοι, αμόρφωτοι, παράνομα στην πλειονότητά τους) αλλά ούτε και τους "πεφωτισμένους" ευρωπαίους. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τους εξυπηρετήσω αν χρειαστεί ( π.χ εν όψει Ολυμπιακών) αλλά γενικά δεν τους θέλω. Κάτι με φοβίζει αλλά δε ξέρω τι.

Κυρίως φοβάμαι την εισαγωγή αυτών των ξένων στην ελληνική κοινωνία. Στα δημοτικά πλέον, ειδικά στις πιο υποβαθμισμένες περιοχές της Αθήνας, οι ξένοι (Αλβανορουμανοβουλγαροπακιστανοί) είναι περισσότεροι απο τα ελληνόπουλα. Κι αυτό είναι αν μη τι άλλο τραγικό! Εκτός απο του ότι έχουν άλλες ανάγκες σα μαθητές, συνεπώς παρεμποδίζεται η ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος, αυτοί οι άνθρωποι καταφέρνουν τελικά να αφομοιωθούν και σε 2-3 γενιές θα θεωρούνται Έλληνες!

Εγώ καταπιάνομαι πολύ επιφανειακά με αυτό το θέμα, αλλά για σκεφτείτε το.
Επιπλέον, πολλοί (Αλβανοί ειδικά) το θεωρούν δεδομένο ότι θα μας αφανίσουν σαν έθνος. Υπερβολή σίγουρα, αλλά όχι και παράλογο...

Δούλη σας
_________________
Ωράς, ω άνθρωπε, ότι σιγάς και ούκ έχεις ειπείν?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 21, 2004 2:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι λανθασμένοι πολιτικοί μας χειρισμοί φταίνε που έχουν μαζευτεί εγκληματίες από πολλές χώρες. Το ότι όμως για παράδειγμα άδειασε η Αλβανία μερικά σωφρονιστικά της ιδρύματα για να μας τους πασάρει δε σημαίνει ότι οι Αλβανοί είναι εγκληματίες.

Ο ρατσισμός είναι αυθαίρετη γενίκευση, στερεότυπο, προκατάληψη. Βρίσκεται στους αντίποδες της επιστήμης και της φιλοσοφίας δηλαδή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
plus
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Όπου μας πάει η επιστήμη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 21, 2004 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρατσισμός δεν είναι απλώς "δε χωνεύω τους ξένους". Ο ρατσισμός έχει συνέπειες.

Δεν είναι όλοι οι Αλβανοί κακοί (και δε μιλάω μόνο για αυτούς, βάζω όλους αυτούς που έρχονται απο οικονομικά εξαθλιωμένες χώρες) αλλά έρχονται (επαναλαμβάνω, στην πλειονότητά τους) με κακές προθέσεις. Γιατί? Για πολλούς λογους. Δε με αφορούν. Με αφορά το πώς ζουν εδώ.
Κι αυτό που κάνουν εδώ δε μου αρέσει. Είμαι ρατσίστρια? "Ο ρατσισμός είναι αυθαίρετη γενίκευση, στερεότυπο, προκατάληψη" σύμφωνοι.
Και να στο πω και πιο απλά, ο ρατσισμός είναι κακία της ψυχής.
Ο καθε αυτού ρατσισμός.
Όμως είπαμε, στην Ελλάδα δεν είμαστε ρατσιστές. Έχουμε μια ξενοφοβία όμως. Και δε γιατρεύεται.
_________________
Ωράς, ω άνθρωπε, ότι σιγάς και ούκ έχεις ειπείν?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 22, 2004 2:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

plus έγραψε:
...Προσωπικά, δε θέλω κανένα ξένο δίπλα μου, όχι Αλβανούς κι όλες αυτές τις υπο-ράτσες που οι συνθήκες τους ανάγκασαν να ζουν όπως ζουν (άπλυτοι, αμόρφωτοι, παράνομα στην πλειονότητά τους) αλλά ούτε και τους "πεφωτισμένους" ευρωπαίους. ... Επιπλέον, πολλοί (Αλβανοί ειδικά) το θεωρούν δεδομένο ότι θα μας αφανίσουν σαν έθνος. Υπερβολή σίγουρα, αλλά όχι και παράλογο...
...


Μα για τι συνθήκες μιλάμε; Και ποιους θα αφανίσουν; Μα δεν έχετε αφομοιώσει ακόμη ότι αυτός ο Τόπος είναι Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ;

Πέρσες, Ρωμαίοι, Οθωμανοί, Σταυροφόροι, Άγγλοι (Γάλλοι, Πορτογάλοι!!!), Τούρκοι Γερμανοί, Ιταλοί προσπάθησαν να αφελληνίσουν και μιλάς για άσχημες συνθήκες που αναγκάζουν; Εμείς γιατί δεν αναγκαστήκαμε ποτέ; Γιατί μέχρι σήμερα 2004 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ;

Ανεξήγητο αλλά η ιστορία μιλά από μόνη της.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 22, 2004 2:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θέλω να αρχίσω θετοντας ένα παράδειγμα.
Κάθε φορά που με την όμαδα πάμε για περισυλλόγη λαθρομεταναστών στο λιμάνι μας περιμένουν ντόπιοι με κουβέρτες,φαγητό και ρούχα.
Ξενοφοβία?ρατσισμός?
Τίποτα απο αυτά δεν έχει ο ¨ελληνας.
¨οσο και αν αγνόει τον πολιτισμό που τρεχει στις φλέβες του αυτός εξακόλουθει να ρέει.
Οτι νιωθουμε για Αλβανούς και οποιους αλλους,οργή ειναι και μόνο.
Καμιά φορά δεν μπορούμε να δεχτούμε το τι μας κάνουν μέσα στην έδρα μας.Αλλωστε μόνο εμείς έχουμε το δικαιώμα να τα κάνουμε εδώ.
Ο έλληνας ξέρει να δέχεται και δεν φοβάται τίποτα.
Ξενοφοβία δεν έχει ,πόσες ξένοφερτες συνηθειες δεν έχει υιοθετησει?
Φιλοτιμο θέλει.Αυτό ειναι το κουμπί του Ελληνα.
Πατριώτης είναι εθνικιστής δεν είναι.
¨ελληνας ήταν ο Ξένιος Διας και ¨ελληνας θα παραμεινει.
Τους Αλβανους εμείς θα τους κάνουμε Ελληνες.Την σημαια μας ζητάνε να σηκωσουν και όχι την δίκη τους.Προτιμουν να πέθανουν στην ¨ελλαδα απτην πείνα παρά να γυρίσουν πίσω.
Ακόμα και σε διασταύρωση Ελληνα Αλβανου το D.N.A μας θα υπερισχίσει.
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 22, 2004 3:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πότε κάποιος είναι γνήσιος έλληνας, ή για να το δούμε καλύτερα τι λέμε γνήσιο έλληνα;

Πως γίνεσαι έλληνας; Από γονιό έλληνα. Αυτόματα έχεις το δικαίωμα ως γονιός να έχεις ελληνόπουλα! Τόσο απλά! Μετακίνούμε μια ιδιότητα στους απογόνους. Δεν υπάρχει σε αυτό, ο χώρος που θα μεγαλώσει κανείς, το τεχνολογικό υπόβαθρο, η κοινωνική συνοχή, η πολιτιστική ανάπτυξη. Είσαι έλληνας γιατί ήταν ο γονιός σου. Δεν μπορείς να το σβήσεις αυτό!

Το πρόβλημα των μεταναστών είναι η επικοινωνία. Λόγω των διαφορών τους σε σχέση με το πως αντιλαμβάνονται την κοινωνία, το πολιτισμό, το χώρο τους, την τεχνολογία, μπορούν ή όχι να πετύχουν καλή επικοινωνία με μας. Εφόσον ενταχθούν στη ζωή μας και γεφυρώσουν όποιες διαφορές, η εμμονή ορισμένων στη καταγωγή είναι ανεπίτρεπτη, είναι ένας ψυχικός καταναγκασμός να βρει κανείς θύματα.

Όλα τα άλλα περί μεγαλείου και ιστορίας των Ελλήνων, αν και υπαρκτά, δεν προσφέρουν παρά μόνο την διαφήμιση των Ελλήνων, ώστε να θέλουν να έρθουν περισσότεροι σε μας. Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι λαοί και έτσι έχουμε μικρή εισροή. Ευτυχώς γιατί η μεγάλη εισροή θα προκαλούσε πολλά προβλήματα επικοινωνίας, μέχρι το σημείο να μην θέλουμε να επικοινωνούμε διώχνοντας κόσμο.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 22, 2004 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και οι Ελληνες που πούλησαν την Ελλαδα θα την πουλήσουν αγαπητέ μου Bugman από Ελληνες γονείς ήταν.
Την ιστορία μας δεν την έχουμε για να τράβαμε τους ξενούς.Τον μούσακα ,το ουζο΄,το συρτάκι και τις παραλίες μας έχουμε.
Tην Ιστορία θα μπορούσαμε να την είχαμε για να μας σέβονται.Πράγμα αδυνατον γιατί εμεις πρώτα δεν την σεβόμαστε. Sad
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 22, 2004 4:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητή Medousa, κάθε σκέψη, κάθε μήνυμα έχει μια βάση. Στο μήνυμά μου δεν έχω βάση την Ελλάδα αλλά τον Έλληνα για να δείξω την σχέση του ξένου ως προς αυτόν. Η σχέση δηλαδή που κλιμακώνεται από στοργή μέχρι ρατσισμός.
Το δικό σου μήνυμα έχει βάση την Ελλάδα. Τον χώρο Ελλάδα που ορίζεται με σύνορα, και στον οποίο καθορίζονται οι σχέσεις των ανθρώπων από το Σύνταγμά της. Πέρα από αυτό οι πραγματικές σχέσεις των ανθρώπων που διαμένουν εδώ, φερτοί ή γηγενείς, είναι ευμετάβλητες από πολλούς παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το Χώρο ή το Σύνταγμα.
Αυτό θέλησα να δείξω με την έμφασή μου στην επικοινωνία. Η επικοινωνία δυο λαών έχει του ίδιου τύπου προβλήματα (σε διαφορετικό βαθμό ανά περίπτωση), με οποιοδήποτε συνδιασμό λαών.
Εκτός και αν κόλλησες στο "Όλα τα άλλα...", το οποίο ήταν "τσόντα" για να επισημάνω ότι η ιδιαιτερότητα ενός λαού δεν έχει να κάνει με την επικοινωνία αλλά με την πρόκληση επιθυμίας (ή το αντίθετο), για να μεταναστεύσει ένα άλλος λαός.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Επόμενο
Σελίδα 1 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center