Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΝΩΕ (χιουμοριστική σειρά σε επεισόδια)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
marakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 368

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επεισόδιο 16

Τελικά ο Ναυαγιήλ τα κατάφερε να συνεννοείται μια χαρά με τους λωλούς της οικογένειας Νώε,δίνοντας τους την εντολή πρώτα απ όλα να φτιάξουνε μια άγκυρα για την κιβωτό .
-τί την θέλουμε την άγκυρα Ναυαγιήλ, μπορείς να μου πείς?,ψέλλισε ανόρεχτα ο Χάμ ο πρωτότοκος γιός του Νώε ,προσπαθώντας μ ένα καλέμι να την σχηματοποιήσει πάνω σε μια ακατέργαστη μεγάλη πέτρα.
-μα και βέβαια την θέλουμε φίλε μου,δεν έχεις ακούσει να λένε ¨¨ρίξε άγκυρα ¨¨επεξήγησε στον εμβρόντητο Χάμ,που προσπαθούσε να βάλει το λειψό μυαλό του σε τάξη
-αφού το λές εσύ καπετάν τρομάρα,κάτι τις θα ξέρεις παραπάνω ψέλλισε εκείνος συνεχίζοντας το σκάλισμα της πέτρας
Αφού τελικά ολοκληρώθηκε η κατασκευή της πέτρινης άγκυρας,βάλανε τα δίδυμα σαΐνια ,δηλαδή τον Σήμ και τον Ιαφέθ,ν ανοίξουν μια τρύπα για να περνάει το σχοινί που θα την δένανε
Εκείνα χασκογελώντας ηλίθια,άρχισαν τότε με τα καλέμια ν ανοίγουν την τρύπα,ο ένας απ την μια μεριά κι ο άλλος απ την άλλη για εξοικονόμηση χρόνου.Μία πολύ έξυπνη τακτική που όμως..είχε σαν αποτέλεσμα ν ανοίξουνε δυο τρύπες αντί για μία,αφού δεν κατάλαβαν πως έπρεπε να συγκλίνουν ώστε να συναντηθούν στο κέντρο της, ανοίγοντας μία και μοναδική τρύπα.
-Τέλος πάντων είπε ο Ναυαγιήλ,δυο πόρτες έχει η ζωή,γιατί να μην έχει δυο τρύπες και η άγκυρα μας.Εμπρός λοιπόν τώρα να την ανεβάσουμε στο κατάστρωμα κι από εκεί να την φουντάρουμε κάτω..
-μα δεν έχουμε θάλασσα να την φουντάρουμε πρόσθεσε αμήχανα ο Νώε καθώς τους έβλεπε να κουβαλάνε αγκομαχώντας όλοι μαζί την βαριά πέτρινη άγκυρα στις σκάλες που έβγαζαν στο κατάστρωμα.
-σημασία έχει ν ακολουθούμε τους κανονισμούς,εξήγησε ο Ναυαγιήλ με στόμφο,δίνοντας κατόπιν την εντολή να την φουντάρουνε στο κενό.
Η μεγάλη πέτρα έπεσε με γδούπο μπροστά στα πόδια του Νώε που βρισκότανε στο έδαφος και παρακολουθούσε τα δρώμενα, ανοίγοντας ένα μεγάλο κρατήρα μπροστά στα έκπληκτα μάτια όλων τους
Όμως κάτι είχε ξεχάσει ο Ναυαγιήλ στην όλη διαδικασία και ανοίγοντας τον πάπυρο με τις ¨¨οδηγίες προς ναυτιλομένους¨¨ διαπίστωσε πως..
-γαμώτο,ξέχασα να δέσω το σχοινί στην άγκυρα,ούρλιαξε γεμάτος απογοήτευση ,προσπαθώντας να βάλει το μυαλό του να δουλέψει για να λύσει το πρόβλημα.
-εύρηκα,εύρηκα..είπε κάποια στιγμή γεμάτος έπαρση,..θα την ανεβάσουμε ξανά επάνω στο κατάστρωμα και θα την φουντάρουμε αυτή τη φορά μαζί με το σχοινί της
-όλοι τότε άρχισαν να χοροπηδάνε από τη χαρά τους που ο Ναυαγιήλ θα έδινε λύση στο πρόβλημα και ετοιμάστηκαν φτού κι απ την αρχή ν ακολουθήσουν την ίδια διαδρομή προς τα πάνω
-Ομως η αΝώετη που έτρεξε ακούγοντας τον γδούπο της άγκυρας στο έδαφος,σκέφτηκε κάτι διαφορετικό,προκειμένου να μη ξανακουβαλάνε επάνω στο κατάστρωμα την άγκυρα για να την ξαναρίξουνε αυτή τη φορά δεμένη με σχοινί. Έπιασε λοιπόν με τα χέρια της ένα σχοινί και αφού το πέρασε μέσα από μια από τις τρύπες της άγκυρας, έδεσε στην άλλη άκρη του μια μικρή πέτρα και τους έκανε νόημα να ανεβούν στο κατάστρωμα και να την πιάσουνε την ώρα που θα τους την εκσφενδόνιζε προς τα πάνω.Κατόπιν τους εξήγησε πως δεν είχανε παρά να δέσουνε το σχοινί στο κατάστρωμα και αυτό ήτανε όλο.
Η άγκυρα θα έμενε στο χώμα φουνταρισμένη ,αλλά θα ήτανε και δεμένη με την κιβωτό. Θηλυκό μυαλό ,αλλά ποιος άντρας εκείνη την εποχή αλλά και στις επόμενες εποχές να εκτιμήσει το μυαλό μιας γυναίκας..
Ο Νώε τότε κοιτάζοντας την με περιφρόνηση και μη καταλαβαίνοντας γρί απ όσα έλεγε,έπεισε τον Ναυαγιήλ να μη δώσει σημασία στα λόγια της
- καπετάν πουπουλάτε η αΝώετη μου είναι μόνο για αιώρες φτιαγμένη, μη της δίνεις σημασία δά !
-σκασίλα μου χοντροκέφαλοι, ξεπατωθείτε αφού το θέλετε, απάντησε εκείνη και έσπευσε να χωθεί γεμάτη νεύρα στο καλαμόσπιτο τους
Αφού επαναλήφτηκε η διαδικασία και ρίχτηκε ξανα η άγκυρα από ψηλά στο έδαφος, δεμένη αυτή την φορά με σχοινί, κάθισαν όλοι έξω από το καλαμόσπιτο να ξαποστάσουν, απολαμβάνοντας το καθιερωμένο τσάι τους όπως συνηθιζότανε σ εκείνα τα μέρη
Κάποια στιγμή ο Ναυαγιήλ ανοίγοντας τον πάπυρο με τις οδηγίες προς ναυτιλλόμενους, τους εξήγησε πώς είχανε να κάνουνε και ένα άλλο σημαντικό έργο
-Κύριοι πρέπει να μαζέψετε πολλές πέτρες,..μπορεί να ρίξαμε άγκυρα αλλά χρειάζεται και κάτι άλλο..
-και τι θα τις κάνουμε τις πέτρες? Ρώτησε ο Νώε ξύνοντας αμήχανα το τσερβέλο του..
-μα δεν καταλαβαίνετε μωρέ πως κάπου θα πρέπει να δέσουμε κάβους μας?
-δηλαδήήήή..?
-με τις πέτρες αυτές θα χτίσετε κάτι πολύ ανθεκτικό, για να δέσει το σκάφος στην ξηρά
-σαν τι δηλαδής?,ψέλλισε με γουρλωμένα τα μάτια ο Χάμ
-μα ένα μώλο βρε μπουμπούνοκέφαλε,..ένα μώλο !
-και τι το θέλουμε το μώλο καπετάν βρεγμενοπουπουλένιε ρώτησε ο Νώε ξαναξύνοντας αμήχανα το τσερβέλο του..
-μα για να έχουμε κάτι να σούρουμε μαζί μας όταν αποπλεύσουμε καθυστερημένε μου..
-μα σώνει και καλά πρέπει να σούρουμε και το μώλο μαζί μας καπετάνιε?ούρλιαξε σχεδόν υστερικά η αΝώετη
-φυσικά αΝώετη γυναίκα,..μηπως ξέρουμε τάχα αν θα βρούμε μώλο εκει που θ αράξουμε?..
-σωστάάάά.. φώναξαν οι άντρες της οικογένειας σιγοντάροντας τον Ναυαγιήλ ¨΄καλυτερα γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογύρευε ¨

Marakos

συνεχίζεται
_________________
ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ-ΕΛΠΙΖΩ-ΜΑΧΟΜΑΙ-ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ-ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ-ΥΠΑΡΧΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
marakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 368

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επεισόδιο 17

Βλέποντας ο δημιουργός από ψηλά την κατασκευή του μόλου στην ξηρά και το φουντάρισμα της άγκυρας στο έδαφος..κόντεψε να πάρει σβάρνα ούλα τα σύγνεφα και να ξαπολύσει τυφώνες και κυκλώνες απ τα νεύρα του.Κάλεσε λοιπόν επειγόντως των Ναυαγιήλ να του ξηγήσει τα ανεξήγητα στην Μέση Γή .
-Διατάξτε Υψιστε,μπορώ να αρωτήσω τον λόγο της ανάκλησης μου περικαλώ?
-βρέ πουπουλοβρεγμένε καπετάνιε,τί βλέπουνε τα μάτια μου ,μου εξηγείς?
-μα βάσει των κανόνων Μεγαλοδύναμε ενήργησα, δηλαδή των οδηγιών προς ναυτιλομένους..
-δεν λέω μωρέ,αλλά αιώνες τώρα νόμιζα πως την άγκυρα την φουντάρουνε στη θάλασσα..άντε και σε καμιά λίμνη
-και γιατί να μας περιμένει η θάλασσα και να μη την περιμένουμε εμείς Πάνσοφε?Γιατί να χάσουμε το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού..
-Τέλος πάντων,εσύ καπετανεύεις,εσύ ξέρεις από κανονισμούς ,αιφνιδιασμούς και τα τοιαύτα
- Το ξέρεις πως τρελαίνομαι να σε υπηρετώ Παντογνώστη, Παντοκράτορα,και χτίστη του σύμπαντος ορατών τε πάντων και αοράτων?
-άχ πως μ αρέσουν τα γλειψίματα ,την βρίσκω καπετάν φουρτούνα !Τέλος πάντων ..αδιαφορώ για τον μόλο στην ξηρά, άλλωστε είναι το κουσούρι σου να σέρνεις και τους μόλους μαζί σου..
-όλοι έχουμε κουσούρια Κύριε,πώς να το κρύψομεν άλλωστε,εκτός από Εσένα βεβαίως ,βεβαίως..
-λέγε μου τέτοια καταβρεγμένε μου και θα σε κάνω κι αρχιναύαρχο σε αροπλανοφόρο τούρμπο..
-αυτά σ αρέσουνε ,αυτά σου λέω Υψιστε,εκεί θα τα χαλάσουμε να πούμε?
-όχι φυσικά,αλλά όλο αυτό τον καιρό πούλειπες στη Μέση Γή δεν μύρισα τσίκνα βρε σύ,ούτε κάν
λιβανίσματα..
-μη βιάζεσαι Μεγαλοδύναμε, πρίν τον απόπλου θα μυρίσεις κοκορετσιές,σπληνάντερα,εξοχικά και ότι ποθεί η Θεία μύτη σου..
-με έπεισες καταβρεγμένε μου,σύρε λοιπόν τώρα κάτω σ εκείνους τους ασυνεννόητους και αρχίστε να φορτώνετε τα ζώα,δεν κρατιέμαι άλλο..
-ότι πείς εσύ,φιλέσπλαχνε,μοναδικέ,πράε,ευγενικέ,πολυτάλαντε..
-αχ πως μ αρέσει όπως τα λές…όμως δίνε του τώρα κι όταν γυρίσεις με γλύφεις με την ησυχία σου!
Αφού λοιπόν ενημέρωσε τον Δημιουργό ο Ναυαγιήλ ,άνοιξε τα βρεγμένα του φτερά και απογειώθηκε για την Μέση Γή,για να συνεχίσει το σοβαρό έργο που του ανατέθηκε.Τό φόρτωμα της οικογένειας Νώε αλλά και των άλλων ζώων στην Κιβωτό.

marakos

συνεχίζεται

-
_________________
ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ-ΕΛΠΙΖΩ-ΜΑΧΟΜΑΙ-ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ-ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ-ΥΠΑΡΧΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
marakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 368

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επεισόδιο 18

Τονωμένος απ τα λόγια του Δημιουργού ο αγγελιαφόρος Ναυαγιήλ επέστρεψε στη Μεση Γή,για να κανονίσει τις τελευταίες λεπτομέρειες σχετικά με τον απόπλου της Κιβωτού,όταν θα πλημμύριζε ο τόπος απ την οργή του Κυρίου
-καλώς σας βρήκα καλοκάγαθοι μου άνθρωποι,μου λείψατε ..ανάθεμα με
-¨καλώς μας ήρθες βρεγμενοπουπουλένιε μας και σε μας μας έλειψες ¨,απάντησαν με μια φωνή ο Νώε με την οικογένεια του
-¨μήπως αρχίσατε να μαζεύετε ζευγάρια απ όλα τα είδη ζώων όπως συμφωνήσαμε?¨,ρώτησε ο Ναυαγιήλ τους προστατευόμενους του
-¨¨εκεί είσαι ακόμα φτερωτέ αγκυροβολημένε μας¨¨?,είπανε καμαρωτά τα δίδυμα δείχνοντας του τρία ζευγάρια βόδια που εκείνη την ώρα ανέβαιναν με το ραχάτι τους την ράμπα που οδηγούσε στο εσωτερικό της κιβωτού
-ναι αλλά είπαμε, ένα ζευγάρι από κάθε είδος και όχι τρία,γιατί δεν θα χωρέσουν όλα τα ζώα στην Κιβωτό είπε δείχνοντας τους τα βόδια στη ράμπα
-¨μα είναι ζευγάρια διαφορετικά να πούμ娨,πρόσθεσε ο Νωε καθώς οι Σήμ και Ιαφέθ είχανε μείνει με την απορία ζωγραφισμένη στα ηλίθια μούτρα τους
-ο Ναυαγιήλ ήδη άρχισε να τα παίρνει στο κρανίο με την επιμονή του Νώε κι αναγκάσθηκε να σκύψει για να δει το φύλλο τους
-¨βρε σείς,εκτός απ το πρώτο νορμάλ ζευγάρι,τα άλλα δύο είναι αρσενικό με αρσενικό και θηλυκό με θηλυκό,δηλαδή είναι γκέυ και λεσβίες βόδιᨨ
-¨¨μας είπε βόδια,μας είπε βόδιᨨούρλιαξε γεμάτος θυμό ο Νώε ξεσηκώνοντας όλη την οικογένεια σε συμπαράσταση
Τότε βγήκε απ την κουζίνα η αΝώετη κρατόντας μια μεγάλη ξύλινη κουτάλα και κατευθύνθηκε σε έξαλλη κατάσταση προς το μέρος του Ναυαγιήλ
-¨εμάς είπες βόδια μωρή φτερού?¨¨είπε έτοιμη να του φερμάρει.
-¨ηρεμήστε κυρία μου,δεν εννοούσα εσάς αλλά τα βόδια που δεν είναι ζευγάρια..
-¨ποιά δεν είναι ζευγάρια για πές μου σε περικαλώ ?¨είπε ο Σήθ παίρνοντας τον λόγο και με ύφος νταή
-¨μα δεν βλέπεις τούτους εδώ με τα κρεμαστά ματζαφλέρια,είναι δυο αρσενικοί μαζί,δεν είναι ζευγάρι βέβαια,να τους βγάλετε αμέσως έξω !¨
¨τι είπες ρεεεεεεε,να βγάλουμε αυτούς έξω και να βάλουμε μέσα μόνο τους νορμάλ ?¨¨φώναξε γεμάτη οργή η αΝώετη αποσπώντας του μπόλικα πούπουλα
-το ίδιο να κάνετε και με τις δυο θηλυκές,διαφορετικά δεν έχει τιμόνεμα και βγάλτε μπουρμπουλήθρες ώς τη μέλλουσα ζωή ,απάντησε ατάραχα ο Ναυαγιήλ και τους γύρισε επιδεικτικά την πλάτη
-¨για στάσου ένα λεπτό καπετάν τρομάρα¨,ψέλλισε ο Νώε ,κατεβάζοντας τον τόνο της φωνής του
-¨σ ακούω λοιπόν καλοκάγαθε Νώε¨,είπε ο Ναυαγιήλ γυρίζωντας προς το μέρος του
-πρόκειται για περιωπής ζευγαράκια,δεν είναι ότι κι ότι να πούμε
-συμφωνώ καλε μου άνθρωπε,αλλά είναι του ίδιου είδους,πώς να το κάνουμε.Δεν έχουνε θέση στην κιβωτό τούτοι δα παρα μόνο το νορμάλ ζευγάρι
-¨ρε ρατσιστή του κερατά¨,φώναξε τότε γιομάτη οργή η αΝώετη ,αρχίζωντας ν αποσπά μετα μανίας πούπουλα απ τα φτερά του
-μά τί πάθατε κυρία μου και βγήκατε απ τα ρούχα σας?
-αν έβγαινα απ τα ρούχα μου ,όπως τότε στο λιμάνι πουπουλάτε, θα άφηνες τους ουρανούς και θαμπαινες στη σειρά για φίκι φίκι,όπως έκανε ο Νώε μου τότε
-¨μα εξηγηθήκαμε νομίζω κυρία μου,ένα νορμάλ ζευγάρι από κάθε είδος ,δηλαδή,αρσενικό με θηλυκό¨
-και ποιός σου είπε βρε φουνταρισμένε πως στο μέλλον τα νορμάλ ζευγάρια θα είναι το αρσενικό με θηλυκό?

Marakos

συνεχίζεται
_________________
ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ-ΕΛΠΙΖΩ-ΜΑΧΟΜΑΙ-ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ-ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ-ΥΠΑΡΧΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
marakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 368

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επεισόδιο 19

Μετα πολλά ,άρχισε να γιομίζει η κιβωτός με κάθε είδους ζωντόβολα,ενώ ο Χάμ είχε αναλάβει την καταμέτρηση τους.
Όμως οι χελώνες αργούσανε ακόμα και η καθυστέρηση τους είχε εκνευρίσει τους πάντες και ιδιαίτερα τον κάπταιν Ναυαγιήλ
-δεν γίνεται κύριοι,..κάτι θα πρέπει να κάνετε με δαύτες.Ηδη ο Μεγαλοδύναμος έβαλε φουρνέλα στο Γιβραλτάρ και όπου ναναι θα μας πάρει και θα μας σηκώσει,είπε εκείνος τρέμοντας απ τα νεύρα του.Ολοι τότε αλληλοκοιτάχθηκαν με απορία και ρώτησαν τον Νώε τι ακριβώς εννοούσε ο αγγελιαφόρος ¨¨θα μας πάρει και θα μας σηκώσε騨
-αχ βρε αθώα παιδιά μου,δεν καταλάβατε το νόημα σε βάθος.Ο πουπουλομουσκεμένος εννοούσε πως θα μας πάρει η κιβωτός και θα μας σηκώσει όταν έρθει το τσουνάμι
-ε τότες ας περιμένουμε τις χελώνες να κοπιάσουν με το ραχάτι τους ντάντυ ,υπολογίζω μεθαύριο ναχουνε μπει μέσα,συμπλήρωσε ο Ιάφεθ
-τί δυό μέρες τσαμπουνάτε βρε σείς,όπου ναναι θα πλημμυρίσει ο τόπος και θα βγάζετε μπουρμπουλήθρες,.....βιαστείτεεεεεε..ούρλιαξε ο αγγελιαφόρος
-Τότε η αΝώετη μπήκε στη μέση και έδωσε την εντολή στον Νώε να κάτσει πάνω στην θηλυκιά χελώνα
-Ο Ναυαγιήλ δεν πίστευε στα μάτια του,καθώς μόλις ο Νώε ανασηκώθηκε από πάνω της ,εκείνη πάτησε κάτι γκάζια,ούτε λαγός να ήτανε,ακολουθούμενη κατά πόδας απ τον αρσενικό της
-μα πώς γίνεται κυρ αΝώετη να τρέχει κι ο αρσενικός ξοπίσω της,μπορεί να μου εξηγήσεις?,ψέλλισε ο Ναυαγιήλ με ύφος ηλίθιου
-τότε εκείνη έβαλε τα γέλια,ξεσηκώνοντας την ομήγυρη
-μα η γυναίκα εδώ κάτω πάντα παγαίνει μπροστά πουπουλοβρεγμένε μας κι από πίσω ο κερατάς της,έτσι δεν είναι Νώε μου?
-Ο Νώε τότε κόρδωσε σαν γύφτικο σκεπάρνι και χτυπώντας της με αβρότητα τα καπούλια,φώναξε γεμάτος ενθουσιασμό ¨ξέρεις πόσοι την παίρνανε από πίσω πουπουλένιε?¨¨
και συνέχισε εν μέσω χειροκροτημάτων και επευφημιών ¨¨όμως μόνο σ εμένα δεν έπαιρνε λεφτά¨
-Ο Ναυαγιήλ τα είχε χάσει πλέον τελείως,αλλά δεν μπορούσε να κάνει και διαφορετικά καθώς είχε την εντολή να τους διασώσει.
Ενώ λοιπόν ήσαν έτοιμοι να κλειστούνε στην κιβωτό,φάνηκαν από μακριά δυό γνώριμες φάτσες που ξεσήκωσαν τα παιδιά του Νώε αλλά και τους υπόλοιπους
Ητανε ο θείος τους ο ξυλουργός,παρέα με τον εσταυρωμένο βοηθό του που έσουρνε με κόπο τον σταυρό του
-μας συγχωρείτε που αργήσαμε είπε ο εσταυρωμένος,αλλά μέχρι να μου ξεκαρφώσει τα πόδια τα αφεντικό για να κουβαλήσω το σταυρό μου,είδε κι έπαθε
-ναι αλλά δεν προσέξατε τα ροδάκια που έβαλα στο πίσω μέρος του σταυρού,συμπλήρωσε ο ξυλουργός
-δεν μπορώ να πώ,ήτανε πιο ξεκούραστα είπε ο εσταυρωμένος και ζήτησε ένα σφουγγάρι με νερό για να ξεδιψάσει
-μα ,θα τον αφήσουμε πάνω στο σταυρό βρε παιδιά σ όλο το ταξίδι?είπε ο Ναυαγιήλ ξεκολλώντας μπόλικα πούπουλα απ το φτέρωμα του
-μα τα πόδια του τα ξεκάρφωσα επεξήγησε ο ξυλουργός,θα μπορεί να περπατάει με σταυρωμένα μόνο τα χέρια
-τότε γυάλισαν για τα καλά τα μάτια του Ναυαγιήλ και βγάζοντας την ρομφαία απ τη μέση του φώναξε με τόσα ντεσιμπέλ που ακούστηκε μέχρι τα ουράνια
-την κιβωτό καπετανεύω εγώ,γρήγορα μωρόμυαλοι ξεσταυρώστε τον άνθρωπο !
-τότε τα σύγνεφα παραμέρισαν και φάνηκε η μορφή του Μεγαλοδύναμου να τον κοιτάζει χαμογελαστά
-έχεις δίκηο Ναυαγιήλ,η ρομφαία σου δεν είναι πύρινη,κι ως εκ τούτου δεν σε παίρνουνε στα σοβαρά..τσίμπα λοιπόν έναν αναπτήρα και βίρα τις άγκυρες
Σε λίγες ώρες η περιοχή είχε γιομίσει θαλασσινό νερό,αλλά μια ξύλινη πλωτή κατασκευή αχνόσβυνε στο βάθος του ορίζοντα,κουβαλώντας μέσα της τους περιούσιους και τα ζωντοβολά τους
.Ξοπίσω της ακολουθούσε δεμένος ο μώλος που πάνω του ήτανε γαντζωμένος ο νονός Βούς με τα τσιράκια του..
¨ΟΣΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΚΥΡΊΩΝ ΚΥΡΊΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΠΝΗΣΟΥΝ,ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ ΤΗΣ ΚΙΒΩΤΟΥ¨¨

Marakos

ΤΕΛΟΣ

http://marakos-sitemenos.pblogs.gr/
_________________
ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ-ΕΛΠΙΖΩ-ΜΑΧΟΜΑΙ-ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ-ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ-ΥΠΑΡΧΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center