Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Περι... των "μηνυματων" στις υπογραφες !
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos,
συμφωνώ ως προς την αβεβαιότητα της "ποιότητας" των διαφορετικών ειδών...και μάλιστα στην όλη ιδέα της ποιότητας. Γιατί πρέπει ο άνθρωπος να είναι περισσότερος ποιοτικός ή τι θα συνιστούσε η ποιοτική ανάλυση; Θα ήταν μια διαδικασία κρίσεως για το αν θα ζήσει ένα είδος και αν θα πεθάνει ένα άλλο; Λόγω θέσεως (είμαστε άνθρωποι) ό,τι δεν μας ενοχλεί του επιτρέπουμε να ζήσει! Φτιάχνουμε και νόμους ώστε να οριοθετήσουμε την ανθρώπινη συμπεριφορά, γιατί γνωρίζουμε πως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...
Όλη η κοινωνία έχει εξελιχθεί πάνω στην διαχείρηση του πένθους, όπως το εξήγησες Chaos, ως απώλεια για τους ζωντανούς.
Εδώ υπάρχει και η διαφοροποίησή μου με τον ABC όπου μας έλεγε για την φυσική επιλογή και την σχέση της με τον πολιτισμό, και εννούσε το διαχωρισμό των δυνατών από τους αδύνατους και την θέση της γυναίκας σε σχέση με αυτούς, και πως ο αδύνατος φτιάχνει πολιτισμό για να φανεί δυνατός! (αυτό είναι το ρεζουμέ του βιβλίου του αν κάνω λάθος να μας το πει.......). Η διαχείρηση του πένθους, της απώλειας, είναι αυτή που για τον άνθρωπο είναι σημαντική και τον οδηγεί να φέρεται πολιτισμένα. Η συμπεριφορά δείχνει τον πολιτισμό, όχι τα εργαλεία, ή το τεχνολογικό υπόβαθρο γενικότερα. Απλό μέτρο σύγκρισης πολιτισμών είναι η εξυπηρέτηση των πολιτών στο πιο απλό πράγμα...."δημόσιες τουαλέτες"...Στην Ελλάδα ο πολιτισμός μας "μπάζει νερά" γιατί δεν έχουμε τέτοιες εξυπηρετήσεις...δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε δημόσιες τουαλέτες...θέλουμε και κράτος....(εδώ γελάμε όλοι μαζί).
Η διαχείρηση του πένθους, της απώλειας, γίνεται με τους δεσμούς της οικογένειας, των φίλων και της εκκλησίας (της όποιας, μην κολάμε τώρα σ΄αυτά). Τα συνηθισμένα πράγματα που κάνουμε "τα καθημερινά" είναι ασήμαντα, αλλά για να μην "εκτεθούμε σε απώλειες" είμαστε υποχρεωμένοι να τα κάνουμε! Η εργασία λοιπόν είναι η θέση μας, η στρατηγική μας κατά των όποιων απωλειών. Η εργασία φέρνει τις υποδομές και οι υποδομές τις έχθρες (ποιός έχει και ποιός δεν έχει). Έτσι λοιπόν η μανία μας για την αφαίρεση της απώλειας μας οδηγεί στην επιβολή της, απώλειες σε πόλεμο, απώλειες από φτώχεια....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 2:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis
έγραψε:
αν ο ανθρωπος ειναι αθανατος ποιος ο λογος να πενθει το θανατο?

Μπραβο φιλε μου, πολυ καλη ερωτηση...

Και το τονιζω οτι ειναι πολυ καλη, διοτι μου δινει την ευκαιρια να επισημανω για μια ακομα φορα οτι ετσι δημιουργουνται οι παρεξηγησεις...

Εχεις παρει στοιχεια απο δυο διαφορετικες τοποθετησεις και διατυπωνεις ερωτηση...

Η πρωτη τοποθετηση ειναι η δικη μου : Ο Ανθρωπος Ειναι Ελευθερος, Αθανατος Και Προοδευτικος, η οποια συνεπαγεται μια συγκεκριμενη σειρα αρχών και πραξεων.

Η αλλη τοποθετηση ειναι του Bugman : Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Πενθει, η οποια συνεπαγεται μια αλλη συγκεκριμενη σειρα αρχών και πραξεων.

Εγω δεν μιλαω για θανατο, αλλά για την αεναη ζωη...

Ο Bugman δεν μιλαει για ζωη αλλά για την "θλιψη" στην απωλεια της...

Κάνεις ενα "συνταιριασμα" στις δυο θεσεις και δημιουργεις κατι νεο που δεν ανηκει ουτε στη μια σφαιρα ουτε στην αλλη...

Αρα κανείς απο μας τους δυο δεν ειναι σε θεση να σου απαντησει αμεσα στο ερωτημα...

Αν εδινες τη δικη σου τοποθετηση στο κεντρικο ερωτημα, το πιθανοτερο ειναι οτι θα επαιρνες και την απαντηση που ζητας

Σημειωση
Σχολιαζω τη θεση σου στην παραθεση, χωρις να γνωριζω τι εχει εν τω μεταξυ ακολουθησει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Πενθει,


Ο Ανθρωπος Ειναι Ελευθερος, Αθανατος Και Προοδευτικος.


Xθες απογευμα,βρεθηκα στο νοσοκομειο.
Η αιθουσα αναμονης,ηταν γεματη απο κοσμο.
Παρατηρουσα λοιπον τους ανθρωπους γυρω μου.
Η προσοχη μου σταματησε σε μια νεα γυναικα,γυρω στα 32,η οποια ειχε καθισει διπλα μου μαζι με την μητερα της.
Ο λογος που βρισκοταν εκει ,ηταν ολοφανερος.
Μπαντανα στο κεφαλι,διχως μαλλια,ενα σακιδιο με ρουχα και εκεινη να κοιτα συνεχεια στο χαρτομαντηλο ,τις πτυσεις απο το στομα της.
Ειχε μεινει η μιση,απο οτι της αναλογουσε για το υψος της,πετσι και κοκαλο σχεδον και με ενα βλεμμα απλανες...
Καρκινος.
Οι υπολοιποι ασθενεις την κοιτουσαν με ενα βλεμμα λυπησης αναμεικτο με τρομο.Συναισθανονταν,ηταν μια απο κεινες τις φορες που οι ανθρωποι ενωνονται ,συναισθανονται , γινονται πραγματικοι ανθρωποι,λογω του φοβου του θανατου.
Την κοιταξα και της χαμογελασα,λεγοντας της διχως λογια,πως δεν πρεπει να φοβαται και πως ολα ειναι ενταξει...
Ηρθε η ωρα να παει μεσα,να εισαχθει...
Ισως να μην ξαναβγαινε ποτε απο κει πια με τα ματια ανοιχτα.
Ομως ο πονος που ενιωσα μαζι της,με εκανε να την θυμαμαι παντα ζωντανη μπροστα μου ...





Yπαρχουμε εκει που μπορουμε να ποναμε βουβα.
Εκει που μπορουμε να χανομαστε,να γινομαστε μια μικρη κουκιδα,για να μπορουμε να ενωνομαστε και παλι.
Υπαρχουμε ,ο ενας στην σκεψη του αλλου,στην σκεψη των παντων,στα λογια που αδιακοπα γεννιουνται παντου.
Υπαρχουμε εκει που ερωτευομαστε,εκει που σιγα σιγα μαθαινουμε πως να αγαπαμε.
Εκει γεννιομαστε.
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skeptomenh
gynaika
έγραψε:
Την κοιταξα και της χαμογελασα,
λεγοντας της διχως λογια,
πως δεν πρεπει να φοβαται
και πως ολα ειναι ενταξει...

Yπαρχουμε εκει που μπορουμε να ποναμε βουβα.

Εκει που μπορουμε να χανομαστε,
να γινομαστε μια μικρη κουκιδα,
για να μπορουμε να ενωνομαστε και παλι.
Υπαρχουμε,
ο ενας στην σκεψη του αλλου,
στην σκεψη των παντων,
στα λογια που αδιακοπα γεννιουνται παντου.
Υπαρχουμε εκει που ερωτευομαστε,
εκει που σιγα σιγα μαθαινουμε πως να αγαπαμε.
Εκει γεννιομαστε.

    Ενα αγγιγμα ελειψε
    για να δωσεις τη ζωη
    στο πλασμα που ησουν εσυ
    με αλλο σωμα
    με αλλο συναισθημα
    με αλλη σκεψη
    και αλλη σιωπη.
    Ενα αγγιγμα χρειαζοταν
    που θα ελεγε
    στον αλλο εαυτο σου
    ειμαι μαζι σου
    και σ΄αυτο το ταξιδι
    που το΄χω κανει
    χιλιαδες φορες
    σε ολους τους τοπους
    με αλλες μορφες
    και ομως ειμαι εγω
    .

    Μα δεν πειραζει
    μπορεις και τωρα
    να αγγιξεις την ψυχη
    που βρεθηκε διπλα σου
    που σταθηκες διπλα της
    και ακουσες απλα
    το παιανα του πονου.
    Κανε το τωρα
    με την υπερβαση
    γιατι ο χρονος
    μια χροια ειναι μονο
    στη συνειδηση...

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 5:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο κρυσταλλινος τοιχος(αφιερωμενο στον εαυτο που ειδα χθες το απογευμα)



Σε βλεπω διπλα μου,μα δεν μπορω να σε αγγιξω.
Σε ακουμπω μα δεν σε νοιωθω...

Ακουμπω το παγωμενο κρυσταλλο
Βλεπω να χαμογελας
Βλεπω να μιλας,
ξερω πως εισαι εκει,
μα δεν σε αγγιζω.

Σε βλεπω πανω,σε βλεπω κατω,
σου κανω νοημα να ερθεις,
μα το κρυσταλλο ειναι εσυ.

Και ο στροφειλος γυρνα,γυρνα
Δυναμωνει η φωτια,μα παγωνει το σωμα

Και ολα γινονται τοσο μακρινα...

Και ξερω πως στην επομενη στροφη
παλι εκει θα βρεθουμε
να περιμενουμε την επομενη καταιγιδα μας.


Γιατι καποιες φορες φιλε σκαπανεα,ειναι καλυτερο να κανουμε τοσα οσα αρκουν για να κανουμε τον συνανθρωπο μας να νιωσει λιγοτερο πονο.
Χρησιμοποιωντας την λογικη μας,κρινουμε μεχρι ποιο σημειο πρεπει να πραξουμε.
Παν μετρον αριστον...
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 5:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οπως ειπα μπορω να αρχισω να γραφω απο οποιαδηποτε λεξη, & να καταληξω παλι "εκει " ..

Αυτο ομως γιατι γινεται , & καταληγει παντα εκει ?

Ενα παιδι πως μεγαλωνει, τι μαθαινει, τι αναπτυσει ?

Εγω μεγαλωσα "με τα αστερια, & πηγαινωερχομουνα " ..

Αν ζεις την κολαση καθε μερα, αν δεις τα χειροτερα σεναρια, τι θα ειναι μπρος στα καλυτερα ?
Τιποτα ..
Μπορεις να συκγρατησεις την σκεψη σου, & να μην σκεφτεσαι τιποτα ?
Ναι, γινεται .
Δεν ξεχναω τιποτα .Αλλα τι ακριβως δεν ξεχναω ?
Δεν ξεχναω απο που ερχομαι, & τι πρεπει να διατηρισω .Δεν βρηκα τον λογο .Ειναι ο λογος για τον οποιο ειμαστε εδω & μονο . Ειναι ο μοναδικος λογος για τον οποιο ζω & μονο .
Ολα τα αλλα ειναι μια παρεκτροπη, ενα χασιμο μεσα στα μονοπατια της αναπτυξης, των συνδιασμων, της μαθησης, της αξιοποιησης της γνωσης .

Τωρα με κατανοησες φιλε μου ?

Ολα αυτα τα οποια περιγραφεται , & ζειτε δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ποικοιλομορφια συνδιασμων των επιλογων .

Εφοσον ηρθα & δεν ειχα καποιον αλλο λογο, γιατι ειχα διατηρησει στην μνημη μου , τα παντα, επαιζα με τους συνδιασμους για να περναει η ωρα μου μαθαινοντας, αλλα & να το ζησω απο πρωτο χερι .

Απο κοντα θα το καταλαβανες
Απο εδω δεν ξερω κατα ποσο πετυχενεται στο να σε βαλω ακριβως αυτα που εζησα, & που ζω καθε στιγμη ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω μεγαλωσα "με τα αστερια, & πηγαινωερχομουνα " ..



Αν ζεις την κολαση καθε μερα, αν δεις τα χειροτερα σεναρια, τι θα ειναι μπρος στα καλυτερα ?



Τιποτα ..
Μπορεις να συγκρατησεις την σκεψη σου, & να μην σκεφτεσαι τιποτα ?
Ναι, γινεται .




Smile Ρωτησες να μαθεις αν υπαρχουν κι αλλοι σαν εσενα;
Ισως αν ψαξεις πραγματικα,να βρεις κι αλλους κι αλλους κι αλλους....
Αρκει να τους αναζητησεις με το Νου.
Και κεινοι θα σε ακουσουν και θα εμφανιστουν στον δρομο σου.
Ποτε ομως μη χασεις επαφη μαζι τους....
Γιατι ειναι μερος του ειναι σου και διχως εσενα,θα σαι λειψος.
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 7:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

& αυτο προσπαθουσα με το να συμμετεχω εδω ..
Οχι, δεν ρωτησα ..
Εψαξα στα παντα ομως, με τον νου, χωρις με νου, στα ονειρα .
Τους βρηκα, αλλα δεν ξερω αν βρηκα ομοιυς μου, ή τους ευατους μου .

Αφου αλλονιζουν συνεχεια εξω απο εμενα, ολο βολτες ειναι .
Εχουν ενα ελλατωμα .Τους αρεσει να τρεχουν πολυ γρηγορα, & να βρισκονται παντου .
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ειμαι ακριβως εδω ..Βλεπω ακριβως μπροστα μου, στα δεξια μου & αριστερα μου .
Τι ειναι ομως αυτο το οποιο ενωνενται με τα ματια μου ?
Ακουω, μπορω & ακουω .. ας δωσω λιγο περρισοτερη προσοχη .. τι ειναι αυτο οπου ακουω ? ποιος στροβιλιζει τον χωρο μου ?
Κατι γινεται, αλλα ειμαι μικρος ακομη ..Πρεπει να μεγαλωσω λιγο ακομη & να ξαναπροσπαθησω .. θα ερθει η καταλληλη στιγμη ..
Εστιαζω, μπορω & εστιαζω οπου θελω .. τι ειναι απο πισω μου, εκει που δεν μπορω να δω ?
ας βγω, να δω .. ειμαι εγω, ολοκληρος .. αυτο βλεπω .. Αλλα ειμαι εξω απο εμενα ? εγω τι ειμαι ?
Ενας μπελας, ξαναμπες παλι ..
Ποιος εισαι εσυ ?
Ο ιδιος που ρωτας, δεν ειμαι καποιος αλλος ..
Χαρηκα, Μαριος ..
Παρομοιως, Μαριος ..
Πλακα εχεις ..
Που να δεις & την παρεα μου !
Ειναι & αλλοι ?
Πολλοι .
Που βρισκονται τωρα ?
Κοιμουνται, αντε ξυπνησες τους να παιξουμε λιγο .
Ξυπνηστε παλικαρια μου ..
Ποιος ?
Ωπ, τι εγινε , τοσο απλα ?
Εδω ειμαστε, οι προστατες σου ..
Τι ειναι προστατης ?
Ειναι ο χωρος στον οποιο αναπτυσεσαι
Βλεπω χωρο, αλλα διαφορετικο πανω , διαφορετικο κατω .
ειναι το παιχνιδι ολον μας ..
Θα παιξουμε δλδ ?
Οχι, αλλα οτι γνωρισεις πρεπει να το εχεις σαν παιχνιδι .
Ωραια ..
Παμε μια βολτα να δεις τι δεν μπορεις να δεις ..
Γινεται ?
Ολα γινονται, αλλα με μια προυποθεση .. Δεν θα κανεις τιποτα μεχρι που θα καταλαβεις εσυ ποτε θα πραξεις .Προς το παρων , εμεις θα σε διδασκουμε ..
Ανεβαινουμε ψηλα .. βλεπω αλλα χρωματα .. Δεν γινεται να ερθω, δεν το θελω τωρα .
Επραξες σωστα, μολις εμαθες κατι σημαντικο .Δεν πρεπει να γνωρισεις τιποτα αλλο, πριν μαθεις το γιατι θα το κανεις . θα ερθει ο καιρος που θα καταλαβεις .
Τι ειναι καταλαβεις ?
Ο τροπος ..



........... Ο τροπος της ζωης μου, ειναι η γνωριμια με τον χωρο ωστε να μπορω να τον προστατεψω, οπως ο ιδιος προστατευει & εμενα .Ο τροπος με τον οποιο γινεται ειναι τοσος οσος χρειαζεται .ενας & μοναδικος .
....... η γνωριμια με ολον τον "χωρο" ..


Επομενως η σκεψη που κολλαει ?
Η επιλογη γιατι δημιουργηθηκε ?
Τα παρακλαδια γιατι υπαρχουν ακομη ?
Γιατι πεθαινουν ολοι ?
Γιατι δημιουργηθηκε η αναγκη επιβιωσης ?

Δεν νομιζω να χρειαζεται να ξανααπαντησω ..

Αλλα η πλακα ποια ειναι ? Καλα ολα αυτα, αλλα κατι ειναι αδυνατον να γινει .Αυτο θα το καταλαβει καποιος ο οποιος εχει ασχοληθει με την συσσωρευση ενεργειας .
........ ειναι αδυνατον τα παντα, να εμπεριεχονται μεσα στα παντα, γιατι το αποτελεσμα ξερεις που οδηγει ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 12, 2008 11:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Τι εχεις να πεις λοιπον με τον καθαρο σου λογο, για την υπογραφη του pol
pol έγραψε:

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις





Αγαπητέ skapaneas παραμένω χρεώστης μιας απάντησης στην πρόκλησή σου. Φίλε μου pol, βρέθηκες στη μέση. Τι να σου κάνω;
Ιδού ένα μεζεδάκι παράπλευρου - και ασύμμετρου - σχολιασμού της ανωτέρω υπογραφής, μέχρι να αξιωθώ σε καλύτερες συνθήκες ιντερνετικής εργασίας:


Charles Baudelaire
SPLEEN

Είμαι σαν κάποιο βασιλιά σε μια σκοτεινή χώρα,
πλούσιον, αλλά, χωρίς ισχύ, νέον, αλλά από τώρα γέρο,
που τους παιδαγωγούς φεύγει, περιφρονεί,
και την ανία του να διώξει ματαιοπονεί
μ' όσες μπαλάντες απαγγέλλει ο γελωτοποιός του.
Τίποτε δε φαιδρύνει πια το μέτωπο του αρρώστου,
ούτε οι κυρίες ημίγυμνες, που ειν' έτοιμες να πουν,
αν το θελήσει, πως πολύ πολύ τον αγαπούν,
ούτε η αγέλη των σκυλιών, οι ιέρακες, το κυνήγι,
ούτε ο λαός, προστρέχοντας, η πόρτα όταν ανοίγει.
Γίνεται μνήμα το βαρύ κρεβάτι του, κι αυτός,
χωρίς ένα χαμόγελο, σέρνεται σκελετός.
Χρυσάφι κι αν του φτιάχνουν οι σοφοί, δε θα μπορέσουν
το σαπισμένο του είναι του στοιχείο ν' αφαιρέσουν,
και με τα αιμάτινα λουτρά, τέχνη ρωμαϊκή,
ιδιοτροπία των ισχυρών τότε γεροντική,
να δώσουνε θερμότητα σ' αυτό το πτώμα που έχει
μόνο της Λήθης το νερό στις φλέβες του και τρέχει.


Α-λήθεια, είναι η απουσία Λήθης, η Εν-θύμηση της Πραγματικότητας, η Συν-αίσθηση της Ουσίας.
Όπως εξήγησα και αλλού, θεός στην ελληνική γλώσσα είναι αυτός που θεάται, που ως εκ τούτου γιγνώσκει' και κατά συνέπεια ελέγχει και καθορίζει.
Εκ των ανωτέρω, η λογική συνεπαγωγή είναι ότι ο θεός δεν προϋποτίθεται, αλλά προκύπτει όταν κάποιο ον αναχθεί σε αυτό το επίπεδο παρατήρησης και γνώσης.
Επομένως - και υπό αυτό το πρίσμα - οφείλω να συμφωνήσω με την υπογραφή του pol.
Κάθε ΟΝ που κατακτά την Α-λήθεια, δηλαδή ξεπερνά την Λήθη των επιβαλλόμενων από τη Φύση περιορισμών της αντίληψης, αποκτά την Θέαση, δηλαδή την Αίσθηση του Κόσμου. Επομένως μπορούμε να ισχυριστούμε ότι ένα τέτοιο ΟΝ αποκτά τα χαρακτηριστικά τα οποία αποδίδονται συνήθως στις Θεότητες.
Εναπόκειται μόνον σε κάποια εξ αυτών να καταδεχθεί να μας Εκ-δηλώσει την ύπαρξή της...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 12, 2008 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos
έγραψε:

pol
έγραψε:
Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις

Α-λήθεια, είναι η απουσία Λήθης, η Εν-θύμηση της Πραγματικότητας, η Συν-αίσθηση της Ουσίας.
Όπως εξήγησα και αλλού, θεός στην ελληνική γλώσσα είναι αυτός που θεάται, που ως εκ τούτου γιγνώσκει' και κατά συνέπεια ελέγχει και καθορίζει.
Εκ των ανωτέρω, η λογική συνεπαγωγή είναι ότι ο θεός δεν προϋποτίθεται, αλλά προκύπτει όταν κάποιο ον αναχθεί σε αυτό το επίπεδο παρατήρησης και γνώσης.
Επομένως - και υπό αυτό το πρίσμα - οφείλω να συμφωνήσω με την υπογραφή του pol.
Κάθε ΟΝ που κατακτά την Α-λήθεια, δηλαδή ξεπερνά την Λήθη των επιβαλλόμενων από τη Φύση περιορισμών της αντίληψης, αποκτά την Θέαση, δηλαδή την Αίσθηση του Κόσμου. Επομένως μπορούμε να ισχυριστούμε ότι ένα τέτοιο ΟΝ αποκτά τα χαρακτηριστικά τα οποία αποδίδονται συνήθως στις Θεότητες.
Εναπόκειται μόνον σε κάποια εξ αυτών να καταδεχθεί να μας Εκ-δηλώσει την ύπαρξή της...



    Αφιερωμενο Στον ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟ ΙΩΑΝΝΗ

    ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ

    ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
    !

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 12, 2008 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη συγχέουμε τη θέωση=αρετή με τη θέωση=απόλυτη ελευθερία,παντοδυναμία,παντογνωσία,απουσία χώρου και χρόνου κ.λπ.
Οι Έλληνες έβαζαν πάνω κι απ' τους θεούς την Ανάγκη,γιατί καταλάβαιναν πως μια υπερβατική θεϊκότητα ήταν γεμάτη παραλογισμούς και δεν ήθελαν ν' αφήσουν την αρετή στους παραλογισμούς του καθενός που θα μπορούσε να το παίξει "εκπρόσωπος του θεού".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 12, 2008 6:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Chaos
έγραψε:

pol
έγραψε:
Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις

Α-λήθεια, είναι η απουσία Λήθης, η Εν-θύμηση της Πραγματικότητας, η Συν-αίσθηση της Ουσίας.
Όπως εξήγησα και αλλού, θεός στην ελληνική γλώσσα είναι αυτός που θεάται, που ως εκ τούτου γιγνώσκει' και κατά συνέπεια ελέγχει και καθορίζει.
Εκ των ανωτέρω, η λογική συνεπαγωγή είναι ότι ο θεός δεν προϋποτίθεται, αλλά προκύπτει όταν κάποιο ον αναχθεί σε αυτό το επίπεδο παρατήρησης και γνώσης.
Επομένως - και υπό αυτό το πρίσμα - οφείλω να συμφωνήσω με την υπογραφή του pol.
Κάθε ΟΝ που κατακτά την Α-λήθεια, δηλαδή ξεπερνά την Λήθη των επιβαλλόμενων από τη Φύση περιορισμών της αντίληψης, αποκτά την Θέαση, δηλαδή την Αίσθηση του Κόσμου. Επομένως μπορούμε να ισχυριστούμε ότι ένα τέτοιο ΟΝ αποκτά τα χαρακτηριστικά τα οποία αποδίδονται συνήθως στις Θεότητες.
Εναπόκειται μόνον σε κάποια εξ αυτών να καταδεχθεί να μας Εκ-δηλώσει την ύπαρξή της...



    Αφιερωμενο Στον ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟ ΙΩΑΝΝΗ

    ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ

    ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
    !

Ρουαγιάλ λέγετε αυτό.
Τελικά βάλθηκες να του πάρεις και τα σώβρακα του Γιαννάκη! Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 12, 2008 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol,


η πραγματικότητα είναι σκληρή.Πρέπει,όμως,να την αντέξεις!Μην παίζεις κρυφτούλι μαζί της.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 7 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center