Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Περι... των "μηνυματων" στις υπογραφες !
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 10:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Περι... των "μηνυματων" στις υπογραφες ! Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολλες φορες εχει συμβει και συμβαινει, καποιες υπογραφες μελων να μου "κινουν" τη σκεψη !

Επειδη ομως η υπογραφη καθε μελους ειναι "ευαισθητο προσωπικο δεδομενο" και εμπεριεχει κατι το ιδιαιτερο, αποφευγω οποιοδηποτε σχολιο.

Πιστευοντας οτι υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που συμμεριζονται αυτη την αποψη, ανοιγω αυτο το topic να σκοπο το σχολιασμο των υπογραφων μονο οσων εισελθουν σε αυτο !

Και φυσικα οποιαδηποτε συζητηση ακολουθησει ελευθερα με βαση παντα τις υπογραφες !

Οσοι πιστοι προσελθετε...

Σημειωση
Επειδη οι υπογραφες μπορει να αλλαζουν απο καιρου εις καιρο, καλο θα ειναι να γινεται παραθεση της υπογραφης που... μπαινει στο μικροσκοπιο ! Wink
pol
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είσαι Ωραίος Σκαπανέα! Νομίζω πως αυτή πρέπει να ήταν και η δική μου αντίδραση όταν διάβασα την υπογραφή κάποιου μέλους. Δεν ήταν όμως κι αυτό μου δείχνει πόσο πολύ δρόμο έχω μπροστά μου για την κατάκτηση του εαυτού.

Ευχαριστώ! Very Happy

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 6:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Είσαι Ωραίος Σκαπανέα! Νομίζω πως αυτή πρέπει να ήταν και η δική μου αντίδραση όταν διάβασα την υπογραφή κάποιου μέλους. Δεν ήταν όμως κι αυτό μου δείχνει πόσο πολύ δρόμο έχω μπροστά μου για την κατάκτηση του εαυτού.

Ευχαριστώ! Very Happy

Ναι pol η δικη σου αντιδραση ηταν που "πυροδοτησε" κατι μεσα μου, οταν διαβασα το σχολιο σου στην υπογραφη που αναφερεσαι παραπανω...

Ειπα κατι να σου γραψω, αλλά το απεφυγα, σεβομενος τον εκνευρισμο σου.

Αν το εν λογω μελος μπει στο παρον topic, μπορεις να μεταφερεις το περιεχομενο του σχετικου post εδω για να γινει συζητηση...

Διαφορετικα οχι, για να τηρηθει η θεμελιωδης αρχη της παρουσας συζητησης : Δεν συζηταμε ειδικα και δεν αναφερομαστε σε υπογραφες μελων που δεν μετεχουν εδω !

Θα πρεπει δε να προσθεσω οτι η πραγματικη αφορμη για το ανοιγμα του topic, ειναι μερικες σκεψεις εξαιρετικα ενδιαφερουσες για μενα που εκπηγαζουν απο την παρουσα υπογραφη του Iason.

Αν μπει εδω θα εχω την ευκαιρια να τις διατυπωσω Very Happy

Και κατι τελευταιο...

Τι στο καλο σημαινει η υπογραφη σου pol gt ( στα φτωχα μου ελληνικα ), για να δω αν εχω καποια αποψη περι αυτης ; Rolling Eyes
pol
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 8:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα έπρεπε να μου γράψεις Σκαπανέα. Δεν πειράζει όμως που το απέφυγες. Ο εκνευρισμός μου ήταν στιγμιαίος και χάθηκε λίγες στιγμές αργότερα. Δυστυχώς με παρέσυρε η παρόρμηση. Και απεδείχθει μία φορά ακόμη με ζωηρότητα, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, η έλλειψη ωριμότητας που με χαρακτηρίζει, και το πόσο πολύ δουλειά έχω να πραγματώσω κατ' ιδίαν.

Το pol gt δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο. Αποτελείτε από το Πολ το οποίο είχα επιλέξει ως διαδικτυακό ψευδώνυμο και χρησιμοποιώ οπουδήποτε κι αν γράφω, και το γτ είναι τα αρχικά του ονοματεπώνυμου μου.

Βασικά όμως, η υπογραφή που εχρησιμοποιούσα κατά καιρούς στα διάφορα φορουμς (και σε αυτό την είχα παλαιότερα), ήταν μία πρόταση από το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη "Ο μικρός Ναυτίλος", και είχε ως εξής:

<< Πρέπει να εξημερώσεις την ιδέα της ύπαρξης μέσα σου για να την καταλάβεις >>

Θα είχε ενδιαφέρον η ανάπτυξη της φράσης δια του συνειρμικού λογισμού σου. Ο ίδιος μου έγραψα λίγα περί αυτής και τα έχω δημοσιευμένα εδώ:

http://polgt.spaces.live.com/blog/cns!7915532F0F8A8E13!1352.entry

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol, διαβασα με ενδιαφερον την αναλυση σου στο συνδεσμο που αναφερεις παραπανω και εχω να παρατηρησω το εξης, αν μου επιτρεπεις...

Μαλλον θα πρεπει να συγκεφαλαιωσεις προσεκτικα και ευδιακριτα τα λεγομενα σου εκει, σε μια τουλαχιστον φραση η οποια να σε καλυπτει απολυτα ως προς την αναλυση που επιχειρεις και την οποια πρεπει να τονισεις μεσα στο κειμενο.

Εχω τη γνωμη οτι αυτο το επιχειρεις στο τελος του κειμενου σου, αλλά δεν ειναι αρκετα συμπυκνωμενο και καθαρο το συμπερασμα σου.

Ωστοσο εχω τη γνωμη οτι κειμενα αυτου του ειδους για τον καθε ανθρωπο, και εννοω με τη σημασια που εχει για σενα και για την προσωπικη σου ζωη αυτη η φραση, θα πρεπει να αποτελουν πραγματικα την αληθινη αφετηρια για μια πρωτοπορειακη εσωτερικη ζωη !

Δηλαδη μια προσπαθεια οικοδομησης ενος προσωπικου δρομου που οδηγει στα βαθη της υπαρξης.

Για αυτο και πρεπει να ειναι η φραση αυτη παρα πολυ καλα προσαρμοσμενη στα δικα σου δεδομενα.

Για να μπορεις να την αναλυσεις στη συνεχεια και να δεις τι πραγματικα ζηταει απο σενα για να βιωθει.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Κυρ Απρ 20, 2008 9:40 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 11:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
<< Πρέπει να εξημερώσεις την ιδέα της ύπαρξης μέσα σου για να την καταλάβεις >>

Θα είχε ενδιαφέρον η ανάπτυξη της φράσης δια του συνειρμικού λογισμού σου.

pol κανω μια προσπαθεια "αναπτυξης" της φρασης συμφωνα με την προτροπη σου και ελπιζω να εχει καποιο ενδιαφερον...

Πρέπει να εξημερώσεις την ιδέα της ύπαρξης μέσα σου για να την καταλάβεις

Εξημερωνω κατι σημαινει οτι το μετατρεπω σε κατι ημερο
    Ημερο παλι σημαινει κατι το οποιο ειναι φιλικο προς τον καθενα

Πρεπει να συμφιλιωθω με την ιδεα της υπαρξης μεσα μου για να την καταλαβω

Συμφιλιωνομαι με την ιδεα της υπαρξης μεσα μου και την κατανοω

Μεσα μου λοιπον υπαρχει η ιδεα της υπαρξης.
    Ενα πλασμα ασωματο προφανως ( η ιδεα ), το οποιο και με κινει
    Και ειναι αυτο το οποιο προκαλει ολες τις δρασεις μου στην πραγματικοτητα
    Ειναι αυτο το οποιο με εχει φερει σε ενσαρκωση.
    Ειναι αυτο το οποιο με κανει και ζω στην πραγματικοτητα.
    Δηλαδη ειναι τελικα ο ιδιος μου ο εαυτος.

Συμφιλιωνομαι με την ιδεα του εαυτου μου και τον κατανοω

Και αυτο σημαινει οτι ο εαυτος μου εσωτερικα εχει συγκεκριμενη μορφη
    Την οποια και αποδεχομαι διοτι ετσι τον κατανοω
    Και αυτη η μορφη αποτελει τη συγκεφαλαιωση του εαυτου μου ( αυτογνωσια )
    Διοτι εμπεριεχει ολα τα στοιχεια του που μου διαφευγουν, ως προσωπικοτητας
    Και αυτη τη μορφη την οικοδομω για να γινει εσωτερικα ορατη
    Χρησιμοποιωντας εσωτερικα εργαλεια και υλικα για την εργασια μου
    Και απεικονιζοντας την ιδεα παραστατικα
    Διοτι ετσι συμφιλιωνομαι μαζι της, την εξημερωνω
    Την κανω προσιτη και προσηνη στην προσωπικοτητα μου
    Ωστε να μπορω και συνδιαλεγομαι μαζι της εσωτερικα ( ως προσωπικοτης )
    Αξιοποιωντας για την απεικονιση της στοιχεια συμβατα με την προσωπικοτητα μου
    Για να μπορει η προσωπικοτητα να τα κατανοει και να μιλα μαζι τους
    Αρα ειναι παραστασεις απο τον εξωτερικο κοσμο
    Γιατι αυτες οι παραστασεις συγκεφαλαιωνουν τα εξωτερικα βιωματα μου

Δινω συνεπως στον εαυτο μου μια μορφη με στοιχεια πραγματικα
    Ακροωμενος αρχικα και εσωτερικα το φυσικο λογο της υπαρξης μου
    Αφηνοντας την υπαρξη μου να μιλησει ελευθερα και ειλικρινα μεσα μου
    Και καταγραφοντας με απεραντη προσοχη και σεβασμο το λογο της
    Και μετα αναλυω οπως εδω, τον λογο τον καταγραμμενο
    Και καταληγω σε εικονα με πραγματικα στοιχεια

Και το ολο σκηνικο θυμιζει ζωγραφο που ακουει αρχικα ενα μουσικο μοτιβο
    Και μετα το επαναλαμβανει μονος του βασιζομενος στον πρωτο ηχο
    Και σιγοτραγουδωντας με παραλλαγες αποδιδει με χρωματα τα οσα εισπραττει.
    Και στο τελος εχει μπροστα του τον πινακα του μουσικου μοτιβου
    Και τον απολαμβανει εχοντας εξοικειωθει πληρως μαζι του.

pol
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σ' ευχαριστώ Σκαπανέα!

Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 9:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ειναι διπλη η ευχαριστηση ( Smile Smile ), οταν δω το συμπυκνωμενο και λιγολογο συμπερασμα σου, να κοσμει τη θεση της υπογραφης σου !
3fimos
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 22, 2008 12:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η υπογραφη μου επρεπε να ειναι < η φαντασια της πραγματικοτητας μου >, γιατι εστω και φανταστικη εγινε πραγματικοτητα, και συνεχιζει να γινεται..
Αλλα προς το παρον εχω < ολα εφικτα και τιποτα παραλληλα >..
Και τα δυο ειναι κομματι του εαυτου μου, αλλα και συνολο, και λειτουργιες που με βοηθουν στο να συνεχισω, και να ξερω ποια ειναι η αρχη μου, οι παρεμβασεις της μνημης που εγιναν πραγματικοτητα, και δεν ηταν απλα μια φαντασια, η γνωριμια του υποσεινηδητου, η καταρριψη του συνηδειτου
Μεσα σε εναν κοσμο, οπου ολα αλαζουνε, και υπαρχει εξελιξη, κατερριψα δυο φορες την σκεψη, την γνωση και ξαναγεννηθηκα
εχω σαν επιλογη το να κανω τα παντα, αλλα και τιποτα, να μην δρασω αλλα να μεινω απλα παρατηριτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 22, 2008 1:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

3fimos έγραψε:
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ

Με αυτο που γραφεις δινεις την εντυπωση οτι βρισκεσαι στο κεντρο ενος κυκλου...

Απο το οποιο κεντρο μπορεις να κατευθυνθεις οπου θελεις...

Χωρις να υπαρχει παραλληλη πορεια στις επιλογες...

Εφ΄οσον κινεισαι ακτινικα απο το κεντρο προς την περιφερεια...

Ετσι ειναι ;

Πως τα καταφερνεις και εισαι παντου και πουθενα ;

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Σαβ Μάϊ 10, 2008 11:00 am, επεξεργάσθηκε 8 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
pol
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 22, 2008 10:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Θα ειναι διπλη η ευχαριστηση ( Smile Smile ), οταν δω το συμπυκνωμενο και λιγολογο συμπερασμα σου, να κοσμει τη θεση της υπογραφης σου !

Εάν το επιχειρούσα και το έβαζα στην θέση της υπογραφής αυτό θα ήταν ο μακαρισμός του Χριστού: Μακάριοι οι πραϋς γιατί αυτοί θα κληρονομήσουνε τη γη.

Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή
3fimos
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 23, 2008 4:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδω δεν θα πω οτι δεν ξεχνας ποτε τιποτα, αλλα επειδη γνωριζεις, δεν συμετεχεις σε τιποτα, απλα παρατηρεις και επεμβαινεις οταν ερθει η ωρα.
Αντιφατικοτικος δλδ.
Πως ειναι δυνατον να παρεμβεις σε κατι, και να καταρριψεις τα λεγομενα οποιοδηποτε ανθρωπου? Αυτο θα ηταν το ισχυροτερο πληγμα, για οποιοδηπότε, να του διξεις οτι αυτο το οποιο πιστευει, στιριζεται, ειναι απλα ενα μεγαλο λαθος. Ας το ανακαλυψει μονος του, παρα να βρει την απαντηση μονος του. Το αξιζει αν θελει, αλλα και αν δεν θελει υπαρχει η αλλαγη που μπορει να πραξει.
Εχω μαθει απο τα λαθη σας, και ειναι πλεον ολα εφικτα, τοσο ευκολα, που η σκεψη δεν παιρνει πλεον ρολο.
Το κεντρο για εμενα ειναι η ιδια η υπαρξη, η ζωη σε καθε μορφη.. αλλα και το τελος της σε οποιοδηποτε μορφη. Μου ειναι αδιανοητο να ξεφυγω απο αυτην την πραγματικοτητα, γιατι πλεον δεν υπαρχει πραξη, αλλα συνεχεια για το επομενο. Το δεχτηκα τοσο απλοχερα.. δεν ξερω κατα ποσο θα το δεχτειτε εσεις, γιατι αν το δεχτειτε δεν θα ειστε πλεον οι ιδιοι, αλλα θα αλλαξετε, με το πλεονεκτημα οτι θα γνωριζεται, αλλα με το μειωνεκτημα οτι θα θυμαστε τα παντα, για να ειστε μερος του συνολου.. δεν ξερω αν θα το αντεξεται.
και δεν λεω οτι δεν μπορειται, αλλα πρεπει να υπαρχει μια προετειμασια, πριν απο μια αλλαγη, ποσο για την αλλαγη του ειναι σου, αλλα και τον μηδενισμο των παντων.. οχι ο μηδενισμος που εχει επικρατησει, αλλα η γνωση απο την θετικη, και απο την αρνητικη πλευρα..
Ολοι μας εχουμε επιλογες, και βαση αυτων, πραγματοποιουμε την ζωη μας, την υπαρξη μας. Εγω απλα ετυχε να κανω την κανω την καταλληλη ερωτηση, αλλα και να παρω την απαντηση απο εμενα. < γιατι ολα στιριζονται στο καλο και στο κακο ? >
Απο εκεινο το σημειο ολα γκρεμιστηκανε μπροστα μου, και ανακαλυψα ολα σας λεω, αλλα και την ζωη μου ολοκληρη. Ειχα επιλογη το να ξεσπασω, και να ειμαι αδιαλακτος, ή να διστασω να εκφρασω καποια λεγομενα! Αλλα δεν το εκανα.
Η επιλογη σας, ξερω ποια ειναι, αλλα παραμενει επιλογη σας και δεν κατακρινω κανεναν. Αλλιως δεν θα εισασταν εσεις, αλλα ρομποτακια που δρουν βαση καποιας λογικης, για να μην καταστραφει καποια ισορροπια.
Αντιφατικοτητα παλι.
Και τελικα τι ειναι αυτο που θα μας κανει ξεχωριστους, αλλα ο καθενας να εχει, τι ?
Την αλλαζονεια του?
Τον χρονο του?
Την ζωη του?
Οπως συμπαιραινω, απο αυτα και μονο σχειματιζεται ενας φαυλος κυκλος.
Για αυτο και απομακρυνθηκα, και δεν ηθελα ποτε μου τιποτα, τιποτα που να με δενει στα στερεωτυπα ιδανικα, αλλα και τον τροπο ζωης. Οσο ποιο νωρις τοσο ποιο καλυτερα, αλλα για να λεω και καλυτερα, υπαρχει και χειροτερα.
Αλλα ολο και συχνοτερα βλεπω ομοιοτητες με ατομα του παρελθοντος που αφησανε μια ιστορια πισω τους, ωστε να διδαχθουμε καποια πραγματα, και να συνεχισουμε απο εκει, και να μην πρατουμε παλι τα ιδια λαθη..
Δεν εχω περιεργεια, αλλα πανω απο ολα ειμαι ανθρωπος, και ζω αναμεσα σας, και θελω να σας πω οτι ολα ειναι *εφικτα γιατι δεν αλλαζεις εσυ, το ειναι σου, αλλα η κοινωνια σου, και ολα *ανεφικτα, γιατι εγλωβιζεσαι στο περασμα του χρονου που σου εχουν διδαξει, που σου εχουν εμφυτευσει μεσα στην συνειδηση σου.
Απο εκεινη την στιγμη που πηρα την απαντηση δεν αλλαξε τιποτα μεσα μου, και ημουν καπου 5 χρονων, αλλα και τωρα που ειμαι 27, δεν αλλαξα, δεν εκγλωβιστηκα. Απλα ψηλωσα, και συγουρευτικα για την απαντηση..
Αυτην ειναι η ζωη μου μεχρι τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2008 10:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

3fimos έγραψε:

Συνειρμικη Προσεγγιση

Μπορω να πετυχω τα παντα, παραμενοντας στην πληρη αδρανεια
    Μπορω να πραγματωσω τα παντα χωρις να κινηθω στο ελαχιστο
    Μπορω να γνωρισω τα παντα χωρις να ενεργησω πραγματικα
    Αρα ολα συμβαινουν εντος μου και εκτος εμου συμβαινει ουδεν
    Ολα ειναι μερος του εαυτου μου και συνεπως δεν χρειαζεται να τα πετυχω
    Γιατι ολα ηδη ειναι γεγονοτα μεσα μου αδιαμφισβητητα
    Και αρα δεν χρειαζεται να τα πραγματοποιησω
    Ζω επομενως μεσα στον ιδιο μου τον εαυτο χωρις να εγκλωβιζομαι σε αυτον
    Γιατι ως μερος της ζωης μου υπαρχει, χωρις να πραγματοποιηθει αντικειμενικα
    Εντοπιζω συνεπως την προθεση μου στον εαυτο μου και λεγω ειμαι εντος αυτου
    Εστιαζω τη θεληση μου εντος του εαυτου μου και λεγω οτι βιωνω αυτο που μου προσφερω
    Αρα το βιωμα ειναι το προϊον της εστιασμενης μου θελησης σε ενα ανυπαρκτο μορφωμα μου
    Ενα παιχνιδι του ειναι μου με τις δυνατοτητες του
    Μια παραλλαγη της ζωης μου μεσα στην ατερμονη ποικιλια της
    Η οποια παραγεται απο τις δονησεις μου και κατακλυζει ολοκληρο τον λεγομενο χωρο
    Γιατι και ο χωρος ειναι μια ακομα δονηση μου που αισθητοποιει τον διαφορισμο
    Ειναι το προϊον της συνειδησης ( συνειδητοποιησης ) της διαφορας των δονησεων
    Και η συνειδηση ειναι μια δονηση με την οποια καταγραφω τις υπολοιπες
    Γιατι εχει τη δυνατοτητα να αποτυπωνει αντιγραφικα τις αλλες
    Ετσι γνωριζω τι ακριβως κανω
    Χωρις να εχει σημασια αυτο που γνωριζω, αφου ετσι κι αλλιως μου ανηκει
    Το σημαντικοτερο μερος της υπαρξης μου ειναι το ουδεν
    Γιατι εξ αυτου προερχεται η ατερμονη ποικιλια μου
    Μια και εντος αυτου εδραζεται η ανεκφραστη ζωη μου
    Η οποια γενναει τις δονησεις απο του πουθενα
    Ακολουθωντας τους ρυθμους του τυχαιου και του παοσωρινου
    Εκ του μηδενος γενναται το απειρο
    Και εις αυτο επιστρεφει για να δωσει λογο
    Γιατι το απειρο ειναι το περιεχομενο του μηδενος
    Και το μηδεν ειναι το οριο του απειρου
    Δεν ειμαι ουτε το απειρο, αλλά ουτε και το μηδεν
    Κι ομως χωρις αυτα δεν μπορω να εννοηθω
    Γιατι το απειρο δινει την εφικτοτητα ολων
    Και το μηδεν δειχνει την εφικτοτητα του ανεκφραστου
    Αυτο ειμαι συνεπως : εκμηδενιζομενο απειρο = εξαπειριζομενο μηδεν
    Ενα οριο που εξαπλωνεται σταδιακα στο περιεχομενο του
    Ενα περιεχομενο που καταπινει μεθοδικα το οριο του

0*(1/0)

* : συμβολο της 5ης αριθμητικης πραξης

--->

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Σαβ Φεβ 14, 2009 2:51 am, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
sofkour
Πρύτανης

Τόπος: ΕΔΕΣΣΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2008 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Skapanea,

Παρότι πρώτος εισήλθες στο θέμα (ως θεματοθέτης), βλέπω πως κανένας από μας δεν τολμά να σχολιάσει τη δική σου υπογραφή! [Γιατί άραγε;]

Σε προτρέπω λοιπόν, μετά τον (αναμενόμενο) σχολιασμό σου της δικής μου υπογραφής ( …- ), να προβείς στο σχολιασμό της δικής σου!

Ειδικά για τα σημεία,
1. «Αφουγκραζομαι Τη Σιωπη Και Αναβαθμιζω Το Λογο Της» και
3. «Πας Ο Μετατρεπομενος Εις Φως, Ουτος Δυναται Να Διδαχτει Υπο Του Φωτος»,
θα με ενδιέφερε να τα αναλύσεις!

…-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2008 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sofkour έγραψε:
Φίλε Skapanea,

Παρότι πρώτος εισήλθες στο θέμα (ως θεματοθέτης), βλέπω πως κανένας από μας δεν τολμά να σχολιάσει τη δική σου υπογραφή! [Γιατί άραγε;]

Σε προτρέπω λοιπόν, μετά τον (αναμενόμενο) σχολιασμό σου της δικής μου υπογραφής ( …- ), να προβείς στο σχολιασμό της δικής σου!

Cool Laughing

Διαβεβαιωσε με ειλικρινα οτι αυτη ειναι ( ...- ) πραγματικα η υπογραφη την οποια εχεις επιλεξει διοτι σε εκφραζει και οτι δεν αποτελει ενα ειδος δοκιμασιας "μου" ( η αναλυση αυτου του "συμβολου" ) και θα δω τι μπορει να γινει Rolling Eyes

Οσο για τη δικη μου υπογραφη, σε οποιο απο τα πεντε της σημεια προσελκυεται η προσοχη σας, αποτελει δικο σας ( αναλυτικο-στοχο ) στοχο...

Αλλωστε η αναλυση της υπογραφης ειναι μια διαδικασια, με την οποια προσεγγιζουμε προσωπικα αυτο που θελει να μας "περασει" ο αλλος και το οποιο εκφραζει την πραγματικοτητα του, ειτε το εχει διατυπωσει ο ιδιος ( οπως συμβαινει με μενα ) ειτε το εχει "δανειστει" απο καποιον αλλον "προσωρινα", μεχρι να φτασει στη διατυπωση του δικου του ή των δικων του "υπαρξιακων" λογων

Θα ειχε λοιπον πραγματικα αξια για σενα, να παρουσιασεις τα δικα σου σχολια, στα "σημεια" της υπογραφης μου που επελεξες Arrow
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 1 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center