Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Osho
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 7:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μηπως υπαρχει ι βιβλιο γραφια του ΟΣΣΟ στο web? οποιος ξερει ας βαλει κανενα λινκ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 7:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου

Οι πληροφορίες μου είναι από τους Αγίους Αγγέλους του Θεού και ΕΙΔΙΚΑ από τον Άγιο Κωνσταντίν - Γκεόργκι - Τζόναθαν, έναν άγνωστο Άγιο στο ευρύ κοινό αλλά ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ στο Βουδιστικό Μοναστήρι όπου Αγίασε.

Τις πληροφορίες τις έλαβα την ώρα που έγραφα και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ για τον επόμενο συγγραφέα που θα μελετήσω. Ο Άγιος Τζόναθαν θέλει να τον γνωρίσω και να τον αγαπήσω χωρίς να γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ για αυτόν και αυτό θα γίνει ελπίζω σύντομα.

Στο Blog μου με την χρήση του δεσμού θα βρεις ΟΛΑ όσα διδάχθηκα από τους Αγίους για την ΑΛΗΘΕΙΑ του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού.

Υπάρχουν Άγιοι που προέκυψαν από άλλλες θρησκείες με ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ την αγάπη και την προσευχή όπως οι χιλιάδες Ορθόδοξοι Άγιοι που γνωρίζουμε.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 8:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου

Οι πληροφορίες μου είναι από τους Αγίους Αγγέλους του Θεού και ΕΙΔΙΚΑ από τον Άγιο Κωνσταντίν - Γκεόργκι - Τζόναθαν, έναν άγνωστο Άγιο στο ευρύ κοινό αλλά ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ στο Βουδιστικό Μοναστήρι όπου Αγίασε.

Τις πληροφορίες τις έλαβα την ώρα που έγραφα και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ για τον επόμενο συγγραφέα που θα μελετήσω. Ο Άγιος Τζόναθαν θέλει να τον γνωρίσω και να τον αγαπήσω χωρίς να γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ για αυτόν και αυτό θα γίνει ελπίζω σύντομα.

Στο Blog μου με την χρήση του δεσμού θα βρεις ΟΛΑ όσα διδάχθηκα από τους Αγίους για την ΑΛΗΘΕΙΑ του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού.

Υπάρχουν Άγιοι που προέκυψαν από άλλλες θρησκείες με ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ την αγάπη και την προσευχή όπως οι χιλιάδες Ορθόδοξοι Άγιοι που γνωρίζουμε.



περιμενε λιγο, μπορεις να εξηγειθεις λιγο πιο απλα και πιο ρεαλεστικα, οι πληροφοριες για τον ΟΣΣΟ ειναι βασισμενες στα γεγονοτα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

να σου κανω μια ερωτισει εισαι θρησκος ανθρωπος? αν ναι ποσο, πολυ λιγο μετριαα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 9:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Φίλε antanion, για να προσεγγίσεις σωστά κάποια οπτική, πρέπει πρώτα απ' όλα να δεις ποιές είναι οι βασικές τις αρχές της, τα πλαίσια αναφοράς της.
Για παράδειγμα, αν θεωρείς ως εαυτό σου την προσωπικότητα σου ή το υλικό σου σώμα, δεν μπορεί να υπάρξει καμμιά κατανόηση και καμιά σύγκληση με τον Όσσο. Το ίδιο αν θεωρείς ως εαυτό σου το μυαλό σου.
Αν λοιπόν είσαι πεποισμένος για αυτά, σε τίποτα δε θα συμφωνήσεις μαζί του.

Συμφωνώ μαζί σου! Smile (βέβαια, δεν διαφωνώ με όλα όσα έχει πει ο Οσσο, αλλά σωστά το έθεσες)

steppenwolf έγραψε:
Για τον Όσσο ( ερμηνεύοντας τον όσο μπορώ πιο ''σωστά'' ) Η προσωπικότητα είναι μια πλάνη, μια αυταπάτη, το μυαλό είναι πρόβλημα , όλα αυτά είναι Ο ΥΠΝΟΣ της ύπαρξης. Έχουν να κάνουν με την κοινωνική μας διαμόρφωση, με τον τρόπο που έχουμε εκπαιδευτεί να σκεφτόμαστε.

Φίλε steppenwolf
Δεν πιστεύω στο "άσπρο ή μαύρο"(παρόλο που ο τρόπος που διατυπώνω ορισμένες φορές τις απόψεις μου δίνουν τέτοια εντύπωση Embarassed ) και φυσικά ούτε είμαι σε θέση να διαπιστώσω εάν πράγματι ένας άνθρωπος έχει "ελευθερωθεί" από την "κοινωνική διαμόρφωση" και τον "τρόπο που έχει εκπαιδευτεί". Κατά πόσο όμως μπορεί να επιτευχθεί σε απόλυτο βαθμό μια τέτοια ελευθερία; Εάν...εάν λέω...το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό ( ; ) τότε συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να καταλήγουμε σε απόλυτα συμπεράσματα.
Εάν τώρα κάποιος πιστεύει σε μια τέτοια «ελευθερία» αισθανόμενος ότι αυτή αγγίζει τα «μύχια της ύπαρξής του», εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διαφωνήσει ή θα συμφωνήσει με βεβαιότητα. Πόσο «πραγματικά» είναι τα πιστεύω μας; Δέχομαι όμως ότι καμιά φορά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το πόσο καλό μας κάνουν...οπότε πάω πάσο.
Rolling Eyes


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την antanion στις Παρ Μάϊ 09, 2008 10:25 pm, επεξεργάσθηκε 25 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 9:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου osho

Την ερώτηση δεν την κατάλαβα λόγω λαθών που περιμένω να διορθώσεις και να επαναλάβεις φυσικά.

Τα στοιχεία είναι μερικώς αληθινά και ο Άγιος Τζόναθαν θέλησε να σας ενημερώσει σχετικά για την αναζήτηση που κάνετε για τον ΠΑΝΑΞΙΟ αυτό φιλόσοφο.

Εγώ προσωπικά ο Γιωρίκας έχω υπόψην μου δύο αναφορές στον Όσσο που με εντυπωσίασαν και φυσικά με βρήκαν σύμφωνο αφού ο στοχασμός μου συμπίπτει με τις απόψεις του φιλοσόφου αυτού. ΘΕΛΩ να τον ΜΕΛΕΤΗΣΩ και θα αναζητήσω σύντομα κάποιο από τα συγγράματα που κυκλοφορούν.

Φίλε steppenwolf έχεις να μου προτείνεις κάποιο σύγγραμμα του φιλοσόφου αυτού; Αν όχι θα διαλέξω για αρχή τυχαία, με επιλογή τίτλου και αντικειμένου μελέτης, που θα αποφασίσω αν βρω περισσότερα από ένα συγγράματά του.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 12:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου osho

Την ερώτηση δεν την κατάλαβα λόγω λαθών που περιμένω να διορθώσεις και να επαναλάβεις φυσικά.

Τα στοιχεία είναι μερικώς αληθινά και ο Άγιος Τζόναθαν θέλησε να σας ενημερώσει σχετικά για την αναζήτηση που κάνετε για τον ΠΑΝΑΞΙΟ αυτό φιλόσοφο.

Εγώ προσωπικά ο Γιωρίκας έχω υπόψην μου δύο αναφορές στον Όσσο που με εντυπωσίασαν και φυσικά με βρήκαν σύμφωνο αφού ο στοχασμός μου συμπίπτει με τις απόψεις του φιλοσόφου αυτού. ΘΕΛΩ να τον ΜΕΛΕΤΗΣΩ και θα αναζητήσω σύντομα κάποιο από τα συγγράματα που κυκλοφορούν.

Φίλε steppenwolf έχεις να μου προτείνεις κάποιο σύγγραμμα του φιλοσόφου αυτού; Αν όχι θα διαλέξω για αρχή τυχαία, με επιλογή τίτλου και αντικειμένου μελέτης, που θα αποφασίσω αν βρω περισσότερα από ένα συγγράματά του.


ποιος ειναι ο αγιος τζοναθαν και πως ακριβως αυτος ηθελε συγκεκριμενα να ενημερωσει εμενα και τα αλλα παιδια ??? και αν τα στοιχεια βασιζονται σε καποια πραγματικα γεγονοτα, και όχι σε.... ας το πω ετσι σε οραμα η καποια προσωπικη αποψη, και εγω απο όσο καταλαβα μεχρι τωρα ο όσσο δεν πιστευε σε αγγελος και γενικα την μυθολογια του παραδεισου και της κόλασης, όπως και οτι ο θεος ηταν "κάποιος" δεν ξερω αμα θα το καταλαβετε τι ενοώ,

Διόρθωσε με αν κανω λαθος steppenwolf

εγω σου προτείνω να ξεκινείσης με το ΓΗ και ΟΥΡΑΝΟΣ είναι πολυ καλο θα πιάσεις και το πνέυμα και παρε και τη σειρα ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ είναι μικρα βιβλια και κανουν και λιγο περιπου 1,6ευρω μετα αποφασισε ο ίδιος παρε και στη τυχη καποια έχει πιο πολυ φαση γιατι οταν διαλεγεις στην τυχη καποιο βιβλιο και σου αρεσει ειναι σαν να ανακαλυψεις κατι σπουδαιο μονος Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 1:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

antanion έγραψε:
steppenwolf έγραψε:
Φίλε antanion, για να προσεγγίσεις σωστά κάποια οπτική, πρέπει πρώτα απ' όλα να δεις ποιές είναι οι βασικές τις αρχές της, τα πλαίσια αναφοράς της.
Για παράδειγμα, αν θεωρείς ως εαυτό σου την προσωπικότητα σου ή το υλικό σου σώμα, δεν μπορεί να υπάρξει καμμιά κατανόηση και καμιά σύγκληση με τον Όσσο. Το ίδιο αν θεωρείς ως εαυτό σου το μυαλό σου.
Αν λοιπόν είσαι πεποισμένος για αυτά, σε τίποτα δε θα συμφωνήσεις μαζί του.

Συμφωνώ μαζί σου! Smile (βέβαια, δεν διαφωνώ με όλα όσα έχει πει ο Οσσο, αλλά σωστά το έθεσες)

steppenwolf έγραψε:
Για τον Όσσο ( ερμηνεύοντας τον όσο μπορώ πιο ''σωστά'' ) Η προσωπικότητα είναι μια πλάνη, μια αυταπάτη, το μυαλό είναι πρόβλημα , όλα αυτά είναι Ο ΥΠΝΟΣ της ύπαρξης. Έχουν να κάνουν με την κοινωνική μας διαμόρφωση, με τον τρόπο που έχουμε εκπαιδευτεί να σκεφτόμαστε.



Για το ασπρο ή μαυρο καλα κάνεις και δεν το πιστέυεις γαιτι πολυ απλα δεν συμβαινει κανονικα όμως επρεπε να ηταν ασπρα ή μαυρα, π.χ. εγω βοηθαω μία οικογένεια να σταθει στα πόδια της και αυτοι ειναι πολυ χαρουμενοι και με εκτιμούν εσυ το μαθαινεις αυτο το γεγονος και λες καλα εκανε και εχεισ καποια εκτιμισει παρολο που δεν με γνωρίζεις όμως εγω παω και καταστρεφω καποια αλλη οικογενεια και εσυ το μαθαινεις ε μετα απο αυτα δεν μπορεςι να έχεις ξεκαθαρει αποψη για μενα γιατι λες ειναι μαυρος και ασπρος δλδ γκρι ειναι αδυνατον για σενα να αποφασισεις να με κανεις πολυ καλο φιλο με βαση τα παραπανω γεγονοτα. και κατι αλλο γιατι διόρθωσες 24 φορες το θεμα ?? Razz Razz
Φίλε steppenwolf
Δεν πιστεύω στο "άσπρο ή μαύρο"(παρόλο που ο τρόπος που διατυπώνω ορισμένες φορές τις απόψεις μου δίνουν τέτοια εντύπωση Embarassed ) και φυσικά ούτε είμαι σε θέση να διαπιστώσω εάν πράγματι ένας άνθρωπος έχει "ελευθερωθεί" από την "κοινωνική διαμόρφωση" και τον "τρόπο που έχει εκπαιδευτεί". Κατά πόσο όμως μπορεί να επιτευχθεί σε απόλυτο βαθμό μια τέτοια ελευθερία; Εάν...εάν λέω...το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό ( ; ) τότε συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να καταλήγουμε σε απόλυτα συμπεράσματα.
Εάν τώρα κάποιος πιστεύει σε μια τέτοια «ελευθερία» αισθανόμενος ότι αυτή αγγίζει τα «μύχια της ύπαρξής του», εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διαφωνήσει ή θα συμφωνήσει με βεβαιότητα. Πόσο «πραγματικά» είναι τα πιστεύω μας; Δέχομαι όμως ότι καμιά φορά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το πόσο καλό μας κάνουν...οπότε πάω πάσο.
Rolling Eyes

Μία ερώτηση:
Διαθέτω σε usb αποσπάσματα από τη διδασκαλία του Osho τα οποία συνδυάζονται με νοηματική αλληλουχία καταλαμβάνοντας...20 σελίδες. Φυσικά δεν προσφέρονται για να εντρυφήσει κάποιος, αλλά πιστεύω ότι αποτελούν μία πολύ καλή πρώτη (ενδιαφέρουσα) επαφή για αυτόν που δεν έχει ασχοληθεί και θέλει να μάθει για τον Osho. Βέβαια, δεν είναι δυνατόν να αποτελέσουν κάποια ενδελεχή παρουσίαση της διδασκαλίας του (λείπουν πολλά και βασικά στοιχεία...όπως τα σχετικά περί διαλογισμού)
Εάν λοιπόν κάποιος το επιθυμεί, εγώ με χαρά θα τα παραθέσω. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο επιτρέπεται....αν και δε νομίζω να υπάρχει κάνα ιδιαίτερο πρόβλημα...
Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 2:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

φιλε gexrag θα σου πρωτείννω το '' ο λευκός λωτός'' ( το τελείωσα χθες και έπαθα την πλάκα μου!!! ) Αναφέρεται σε πλήθος θεμάτων, αλλά κορυφαίες στιγμές του είναι η πολύ σαφής και ξεκάθαρη θέση που παίρνει σχετικά με την ύπαρξη και την ανεξαρτησία της από τον ανθρώπινο ''νου''. Επίσης η πολύ σοβαρή επιχειρηματολογία του εναντίον της φιλοσοφίας!!! ( Embarassed Laughing που το γράφω αυτό ε!!!! ) και της λογικής , λεκτικής, νοητικής προσέγγισης της γνώσης. .. και πολλά πολλά άλλα.
Το θεωρώ κορυφαίο για κάποιον που ασχολείται με φιλοσοφία και θρησκεία.


Υπάρχει βέβαια και ''το βιβλίο του εγώ'' ( αν θέλεις να ασχοληθείς συγκεκριμένα με το θέμα ''προσωπικότητα'' και την αλλωτριωτική επίδραση της -εγωισμός στον άνθρωπο )

ακόμα το ''συναισθήματα'' ( πιανει εκπληκτικα το θέμα των συναισθημάτων και πως μπορούμε να τα κοντρολάρουμε )

και το ''ταντρα η υπέρτατη κατανόηση'' ( αυτό όμως είναι πιο και ίσως δεν είναι το καταλληλότερο για να τον διαβάσεις πρώτη φορά)
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 2:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

osho έγραψε:
Για το ασπρο ή μαυρο καλα κάνεις και δεν το πιστέυεις γαιτι πολυ απλα δεν συμβαινει κανονικα όμως επρεπε να ηταν ασπρα ή μαυρα, π.χ. εγω βοηθαω μία οικογένεια να σταθει στα πόδια της και αυτοι ειναι πολυ χαρουμενοι και με εκτιμούν εσυ το μαθαινεις αυτο το γεγονος και λες καλα εκανε και εχεισ καποια εκτιμισει παρολο που δεν με γνωρίζεις όμως εγω παω και καταστρεφω καποια αλλη οικογενεια και εσυ το μαθαινεις ε μετα απο αυτα δεν μπορεςι να έχεις ξεκαθαρει αποψη για μενα γιατι λες ειναι μαυρος και ασπρος δλδ γκρι ειναι αδυνατον για σενα να αποφασισεις να με κανεις πολυ καλο φιλο με βαση τα παραπανω γεγονοτα.

Φίλε μου...έτσι που το πας περιπτωσιολογικά θα χαθούμε! Και κάτι άλλο...πώς έμπλεξες έτσι το μήνυμά σου με το δικό μου βρε παιδί μου! Laughing

osho έγραψε:
και κατι αλλο γιατι διόρθωσες 24 φορες το θεμα ?? Razz Razz

Διότι:

α) υπό την βιασύνη μου δεν διατυπώνω επ' ακριβώς αυτό που σκέφτομαι με αποτέλεσμα να...επιστρέφω για διορθώσεις

β) το μυαλό μου είναι τόσο θόλο ορισμένες φορές που ούτε κι εγώ ξέρω τι θέλω να πω!

γ) ξυπνάει το παιδί μέσα μου και παίζω με τα emoticons! (έχουν όμως κι αυτά το ρόλο τους...)

δ) όταν έχω την ψευδαίσθηση ότι αυτό που θα γράψω έχει ενδιαφέρον...το πράγμα χειροτερεύει!

ε) υπό την επήρεια ενθουσιασμού "ρίχνω" το μύνυμα και όταν συνέρχομαι τρέχω να το "βγάλω"!

ζ) γράφω μαλακίες και το καταλαβαίνω μετά (που ορισμένες φορές ακόμα κι έτσι...παραμένουν μαλακίες)

η) υπάρχουν και κάποιες άλλες περιπτώσεις οι οποίες χρήζουν ψυχιατρικής μελέτης....!!!!!!!!!

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την antanion στις Κυρ Μάρ 30, 2008 3:12 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 3:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

φιλε antanion ,
θα συμφωνήσω πως δεν μπορεί κάποιος να απελευθερωθεί απόλυτα από την κοινωνική του διαμόρφωση και τον ''προγραμματισμό'' ή την αντανακλαστικότητα στον τρόπο που σκέφτεται και αντιδρά. Μιλάμε μόνογια σχετική απελευθέρωση που όσο επεκτείνεται όμως τόσο περισσότερη συνειδητότητα προσφέρει.
Σαφώς και ( εφόσον αντικειμενική αντίληψη της αλήθειας δεν υπάρχει για τον άνθρωπο, αυτό είναι το μόνο βέβαιο ) αυτό που έχει σημασία είναι το πόσο καλό μας κάνουν αυτά που πιστεύουμε ( με την μόνη προυπόθεση να μην βλάπτουν και τους γύρω μας βέβαια ). Για κάποιον που ζει σε κάποιες άλφα συνθήκες οικονομικές, κοινωνικές, ηλικιακες ακόμα κλπ, μπορεί ο Όσσο να μην είναι χρήσιμος. Για κάποιον άλλον με διαφορετικά βιώματα και συνθήκες μπορεί να είναι απαραίτητος. Για κάποιον τρίτο μπορεί να είναι χρήσιμος, κλπ....
π.χ Αν ήμουν 20, πλούσιος, και με πολλές ωραίες γυναίκες γύρω μου, προφανώς δεν θα διάβαζα Όσσο Wink
Στα 40 που άρχισαν τα υπαρξιακά... τον έχω ανάγκη, αν προσθέσουμε και οτι δεν είμαι πλούσιος και ώρες ώρες --φορτόνω με την γυναικεία συμπεριφορά με την πολιτική κατάσταση κλπ, έχω ανάγκη και από γερές δώσεις Καστανέντα Wink Very Happy
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 8:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φίλε μου steppenwolf

Τον άλλο μήνα θα έχω λιγότερες ασχολίες και θα κατέβω Θεσσαλονίκη όπου πιστεύω να βρω κάτι στην πληθώρα των εκεί βιβλιοπωλείων. Έχω τα απαραίτητα στοιχεία για να ψάξω. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Σχετικά με την ψυχιατρική παρακολούθηση που αναφέρει ο φίλος antanion αυτή για να αναγνωριστεί πρέπει να γίνει αποδεκτή η ύπαρξη της ψυχής και φυσικά του ΝΟΥ. Αν δεν γίνει αυτό υπάρχει πρόβλημα αφού οι θεωρήσει "ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ" καλά στην λογική και επομένως μπορεί να συμβαίνουν δύο τινά.

1ον. Το άτομο που παραπέμπει σε ψυχιατρική παρακολούθηση να ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ τι είναι αυτή και να ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ αν πράγματι είναι απαραίτητη οπότε θα πρέπει να φροντίσει να σηναντήσει σύντομα τον Ιατρό που παραδίδει τις σχεικές θεραπείες.

2ον. Το άτομο που παραπέμπει σε ψυχιατρική παρακολούθηση πάσχει αυτό αφού ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ: α) Τι είναι ψυχή, β) Τι είναι νους, γ) Τι είναι ψυχική ασθένεια και δ) Τι είναι ψυχασθενής.

Έτσι μάλλον έχουμε να κάνουμε με άτομο που κοινώς ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ που βαδίζει αφού τρεκλίζει στα σκαλιά της γνώσης.

Παρακαλώ να ληφθούν ως χιούμορ τα παραπάνω και να μην προσβληθεί κάποιος χωρίς λόγο αφού τα λέω σε σας για να τα ακούσουν άλλοι.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 11:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

το δικο μου το ερωτιμα γιατι δεν το απαντησες???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 5:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου osho

Διέφυγε της προσοχής μου και το αρχικό ερώτημα είχε κάποιο τυπογραφηκό λάθος.

Θρήσκος ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ στις θρησκείες. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ.

Έχεις δίκιο για τον Όσσο σχετικά με όσα αναφέρεις για τους Αγγέλους. Περίμενε τα τρία τελευταία του βιβλία για να δεις ακόμη ένα φιλόσοφο όπως και ο Νίτσε να αναθεωρεί στο τέλος της ζωής του.

Ο Νίτσε σε ηλικία 73 ετών έγραψε το τελευταίο του βιβλίο στο οποίο αναθεώρησε ΠΟΛΛΑ από όσα είχε προειπεί.

Ο Όσσο δεν αναθεώρησε πολλά αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕ όσα προέλεγε διορθώνοντας τα ελάχιστα λάθη που έκανε σχετικά με την ΠΙΣΤΗ και ΠΡΟΣΘΕΣΕ μερικές από τις ΑΛΗΘΕΙΕΣ που λέω και εγώ.

Ο Άγιος Τζόναθαν είναι ένας από τους μυριάδες άγνωστους Αγίους που τιμά τον Όσσο τον οποίο αγάπησε γιατί όταν έφυγε από την Κρήτη βρήκε άσυλο στο Βουδιστικό Μοναστήρι που είχε Αγιάσει και όταν οσμήστηκε την χαρακτηριστική ΕΥΩΔΙΑ που είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ για κάθε Άγιο, άρχισε να αναθεωρεί ΜΟΝΟΣ του περί πίστης και να στοχάζεται όσα του είχε πει ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης σε μια ομιλία που είχε μαζί του αφού τον είχε προκαλέσει και εκείνον.

Ο Όσσο ήταν ΠΑΝΑΞΙΟΣ συζητητής και ΠΟΤΕ αρνητής όπως πολλοί εδώ αφού στοχάζονταν ακόμη και τις αποδεδειγμένες ανοησίες ακόμη και αν είχε καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα αφού αναθεωρούσε ΣΥΝΕΧΩΣ και έτσι έφτανε στην γνώση. ΔΙΚΑΙΑ ονομάζεται φιλόσοφος σε αντίθεση από ορισμένους εδώ που δεν μελετούν ούτε τις ανοησίες που λενε ΚΑΙ ΠΟΤΕ δεν αναθεωρούν από εγωισμό με αποτέλεσμα η γνώση τους να έχει βαλτώσει στα πλοκάμια της άγνοιας. Εγώ έμαθα και μαθαίνω από αυτούς εκείνοι το μόνο που ξέρουν είναι να χλευάζουν κάτι που ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ότι ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

Στα Μοναστήρια γνωρίζουν ότι λαμβάνουν ΦΩΤΙΣΗ πολλοί Λαϊκοί και εδώ ανάμεσά μας είναι τρία άτομα που διδάσκονται ή θα διδαχθούν με απευθείας συνομιλία με τους Αγίους. ΕΥΧΗ ΜΟΥ είναι να μιλήσετε ΟΛΟΙ σε αυτή τη ζωή αλλά αυτό προυποθέτει ΑΚΛΟΝΗΤΗ ΠΙΣΤΗ ή ΠΡΟΣΕΥΧΗ που εσείς ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ.

Φίλε μου osho
Αν δεν έχω καλύψει τα ερωτήματά σου θα επανέλθω. Οι χλευασμοί δεν με αγγίζουν και η γραφές μου ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ψυχικής υγείας αφού ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΚΑΤΑΡΡΙΠΤΗ ΛΟΓΙΚΗ που ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΧΟΥΝ.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
osho
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου osho

Οι χλευασμοί δεν με αγγίζουν .




δεν ειχα σκοπο να σε κοροιδεψω και δεν ξερω αμα φανικε κατι τετοιο αμα φανικε ζητω συγνωμη

απλα θελω να μαθω οι πληροφοριες για τον ΟΣΣΟ που ειπες οτι μιλουσε με αγγελλους, αν ειναι βασιμενες σε πρωσωπικη αποψη,

επισης για αυτα τα 3 βιβλια που λες μηπως εχεις ονομασιες εστω στα αγγλικα? γιατι αυτα που ειπες πριν για τους αγγελους, το Μισθο της αμαρτιας δεν τα εχω συναντηση πουθενα ουτε βρικα τιποτα στο web,

και εκτος αυτου εχεισ μελετησει τα βιβλια του ΟΣΣΟ? γιατι πριν ηθελες να ξεκινησεις με καποιο, για αυτο λιγο μπερδευτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 2 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center