Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ελλάς: Ένα Θεοκρατικό κράτος.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Η θρησκευτικοί ηγέτες θέλησαν την πολιτική εξουσία πραγματικά ΜΟΝΟ μετά το σχίσμα, το οποίο ήταν ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ διαμάχη.


Και επι Ιουστινιανού, Θεοδοσίου δέν υπήρχε καμιά σχέση μεταξύ πολιτικής θρησκευτικής εξουσίας?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σπάνια ορισμένοι Ιεράρχες ακόμη και τότε πράγματι είχαν πολιτικές φιλοδοξίες αλλά το έργο που είχαν να ολοκληρώσουν τους αποροφούσε σε τέτοιο βαθμό που ΣΥΧΝΑ κατηγορούνταν ΑΔΙΚΑ για εγκλήματα άλλων όπως σήμερα όλοι κατηγορούν τον Θεό για τα λάθη των ανθρώπων αλλά και ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 02, 2008 3:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Τρίζουν τα κόκκαλα του Πρωταγόρα κύριε gexrag Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου Κρίτων

Υπήρχαν δεσμοί αγάπης ανάμεσα σε ΑΓΙΟΥΣ και αυτοκράτορες ή Σουλτάνους.

Δίκαιοι κυβερνήτες τα είχαν καλά με τους θρησκευτικούς ηγέτες αφού επιθυμούσαν ειρήνη και γνώριζαν την ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ των ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ.

Η θρησκευτικοί ηγέτες θέλησαν την πολιτική εξουσία πραγματικά ΜΟΝΟ μετά το σχίσμα, το οποίο ήταν ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ διαμάχη.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ εμμένω στην άποψη ότι η εξουσία είναι στοιχείο το οποίο πρέπει να ΑΠΑΡΝΟΥΝΤΑΙ οι Ιερείς και να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ την βαθιά ταπείνωση που τους διακατέχει ΜΟΝΟ στον εαυτό τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 10, 2008 11:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim,

θα μπω στον πειρασμό να ξαναπώ την γνώμη μου.
Βρε παιδί μου (και μην το παρεξηγήσεις) έχεις μια εμμονή για την εκκλησία και τον Θεό...
Ειλικρινά μου κάνει φοβερή εντύπωση το γεγονός ότι όσα θέματα θέτεις, θα ασχολούνται με αυτό το μοτίβο.
Ειλικρινά, δεν θέλω να πιστεψω σε καμία περίπτωση οτι απέχεις απο την έννοια του ανθρώπου που έχει ευρεία άποψη περί διαφόρων θεμάτων αλλά και προβληματισμών....

Οι εμμονές δεν κάνουν καλό κατά την γνώμη μου.

Εν ολίγοις, γνωρίζουμε ότι πολλά είναι εκείνα τα στοιχεία τα οποία καταστρέφουν έναν άνθρωπο.
Μπορώ να τα παραθέσω, αλλα δεν νομίζω ότι χρειάζεται, δόξα τον Πανάγαθο, ολοι έχετε αντίληψη.

Μου κάνει δέ ιδιαίτερη εντυπωση διοτι δεν ασχολούμαστε με αυτά που θα έπρεπε να ασχολούμαστε και ασχολούμαστε με αυτά που δεν θα έπρεπε να ασχολούμαστε.

Π.Χ. θα σου κάνω ορισμένες ερωτήσεις και παρακαλώ για σαφείς απαντήσεις.

1. η πρώτη ερώτηση αφορά σε μια αγχόνη που έχουν εκ. άνθρωποι στην Ελλάδα και στον κόσμο.
Πως μπορεί να βοηθήσει ή παντελής έλλειψη Θεοκρατίας και παπαδοκρατίας στο πρόβλημα της οφειλής τεραστίων ποσών απο τα νοικοκυριά?
υποερώτημα: αν πάψει να υφίσταται το παπαδαριό, δεν θα΄χανουν μέσα απο τα χέρια τους τα νοικοκυριά σπίτια, αυτοκίνητα και οικοπεδα?Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας όλοι θα ξυπνούσαν άνευ οφειλών?

2. Με ποιόν τρόπο μπορεί να ωφελήσει η απουσια παπαδοκρατίας και θεοκρατίας στην παύση κατανάλωσης ναρκωτικών και ποτού?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας δεν θα υπήρχαν ναρκωμανείς?

3. Με ποιόν τρόπο μπορεί να ωφελήσει η έλλειψη παπαδοκρατίας και Θεοκρατίας στην διάλυση οικογενειών?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας δεν θα υπήρχαν κω....μπαρα και λαγνεία?


4. Με ποιόν τρόπο μπορεί να ωφελήσει η απουσία παπαδοκρατίας και Θεοκρατίας το trafficing?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας δεν θα υπήρξε καμία τέτοιου είδους "συνδιαλλαγή?

5. Με ποιόν τροπο μπορεί να ωφελήσει η έλλειψη παπαδοκρατίας και Θεοκρατίας στην προστασία του περιβάλλοντος?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας θα έπαιρνε ο καθένας ένα σκεπάρνι και ένα δέντρο και θα τρέχαμε αλαλάζωντας στους δρόμους να φυτεύουμε όπου βρούμε?

6. Με ποιόν τροπο μπορεί να ωφελήσει η έλλειψη παπαδοκρατίας και Θεοκρατίας στην πείνα και στους πολέμους?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας θα ταίζονταν με τους 5 άρτους και τα 2 ψάρια όλοι οι λαοί του κόσμου?

7. Με ποιόν τροπο θα ωφελήσει η απουσία παπαδοκρατίας και Θεοκρατίας την σωστή επιλογή των κυβερνόντων?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας όλοι θα έβαζαν μυαλό και δεν θα περίμεναν χατηράκια και λοιπά φαιδρά και γελοία, τα οποία ως προσδοκίες αποτελούν τροχοπέδη για την πρόοδο της χώρας?

8.Με ποιόν τροπο θα ωφελήσει η απουσία παπαδοκρατίας και Θεοκρατίας στην πάταξη της παιδεραστίας και διακινησης παιδιών ?
Φαντάζομαι δηλαδή ότι εννοείς πως αν αύριο έπαυε να υφίσταται η εκκλησία και τα παρελκόμενά της, ώς δια μαγείας όλοι οι παιδεραστές, θα γίνονταν μητέρες Τερέζες και προστάτες των παιδιών του κόσμου?

....και πραγματικά εφόσον μου αποδειχθεί ότι για ολα τα δεινά του κόσμου φταίει η εκκλησία, ειλικρινά θα είμαι απο τους πρώτους και φανατικότερους πολέμιούς της.....
φτάνει να μου αποδειχθεί με ισχυρά και σαφή επιχειρήματα....



Ευχαριστώ και συγγνώμην για την πολυλογία μου
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΑΡΙΑ
Δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει στο μέλλον κάποιος φιλοσοφικός επιστημονικός στοχασμός, πολιτική πρακτική, οικονομικός η πολιτιστικός σχεδιασμός, που θα έδιναν τέτοιες λύσεις στα καθημερινά ανθρώπινα προβλήματα και στις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, ώστε να φτιάξουν κοινωνίες αγγέλων. Είναι ΟΥΤΟΠΙΑ κάθε σκέψη για τέτοιο καθεστώς, διότι η φύση μας δεν μας επιτρέπει ούτε σε ατομικό επίπεδο αλλά ούτε σε κοινωνικό, να γίνουμε άκακα «προβατάκια».

Το επιχείρησαν και το επιχειρούν οι Θεοκράτες να το πετύχουν για αιώνες, με όλους τους τρόπους και μέσα, δημιουργώντας «κράτος Θεού» στο Βυζάντιο και στη Δύση αργότερα, με τα γνωστά σε όλους τραγικά αποτελέσματα για όλη την ανθρωπότητα. Η πίστη τους πως ο εβραιοχριστιανισμός ως δόγμα θα «έσωζε» την ανθρωπότητα, όχι μόνο απέτυχε παταγωδώς, αλλά παράλληλα δημιούργησε μέσω της μισαλλοδοξίας, αντιθέσεις μεταξύ των ανθρώπων, τέτοιες που κυριολεκτικά έκαναν – και εξακολουθούν να κάνουν – τους λαούς να ματώνουν σε ανούσιους ουσιαστικά γι’ αυτούς πολέμους.


Κανείς και τίποτα δεν μπορεί να φτιάξει το «κτήνος» και τον «άγγελο» ταυτόχρονα, που κρύβουμε μέσα μας Μαρία. Μπορούμε όμως, μέσω της σύγχρονης επιστημονικής παιδείας, να τα συμβιβάσουμε αυτά τα δυο, να λειτουργούν με αυτοκριτικούς κανόνες, που θα μειώνουν η θα αποφεύγουν να προσβάλλουν – με τον ένα η άλλο τρόπο – την προσωπικότητα και τα συμφέροντα των άλλων. Στο μέτρο του δυνατού φυσικά…Γιατί σε απόλυτο βαθμό, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.
Όπως στο παρελθόν σου είχα αναφέρει, η εμμονή μου να τα «βάζω» με τους θεοκράτες ρασοφόρους, είναι διότι τους θεωρώ κύριους ΥΠΑΙΤΙΟΥΣ για την διαιώνιση της ανθρώπινης αποβλάκωσης. Αυτό είναι το ΜΟΝΟ «θεάρεστο» κατά τα αλλά, «κοινωνικό» τους έργο. Απ’ αυτό το «έργο» ως προσφορά στο κοινωνικό σύνολο κερδίζουν το ψωμάκι και την εξουσία τους….


Δεν μπορούμε να προσδοκούμε από ανθρώπους φτιαγμένους συναισθηματικά ευάλωτους φορτισμένους, χαμηλής η ανύπαρκτης αυτοεκτίμησης, ανασφαλείς, μοιρολάτρες, τρομοκρατημένους από Θεό – Θεούς και Διαβόλους, Μάγους και Εξορκιστές πως θα φτιάξουμε μια μέρα ένα καλύτερο κόσμο. Ένα κόσμο, όχι «τέλειο» βέβαια, αλλά που δεν θα φοβάται την ΑΛΗΘΕΙΑ της φύσης του, την αγάπη του γι’ αυτήν, και της νομοτελειακής μοίρας του, που στο τέλος της δεν απομένει παρά ο θάνατος. Δεν μαθητεύουμε να συμβιβαζόμαστε στην ιδέα του θανάτου, λες και δεν έχουμε επίγνωση του νομοτελειακού φυσικού πεπρωμένου μας.Το αντίθετο συμβαίνει.


Ο φόβος του θανάτου, ήταν είναι και θα είναι το «εργαλείο» η το «όπλο» αν θέλεις όλων των μάγων αρχικά και των θρησκειών αργότερα, προκειμένου να υποτάσσουν τις συνειδήσεις των ανθρώπων. Όταν τις υποτάξουν, τότε όλα γίνονται εύκολα για τους εξουσιαστές. Είτε φορούν, είτε όχι το ράσο.


Με ρώτας, αν δεν υπήρχε το «ράσο» όλα θα πήγαιναν προς το καλύτερο; Όχι βέβαια Μαρία. Κάτι άλλο θα εφεύρισκαν οι άνθρωποι να μπορούν να εκμεταλλεύονται τους αδαείς και τους αφελείς….

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
moysys
Υφηγητής


Εγγραφή: 02 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 18

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 28, 2008 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου Chaos

Η εκκλησία έχει απομακρυνθεί από τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΣΤΟΧΟ από τότε που ανακατεύτηκε και ανακατεύεται με την πολιτική.

Το έργο εκκλησίας και Ιερέων ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ έργο φιλανθρωπικό και ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΜΟΝΟ.

Λάθη άνθρώπων οδήγησαν ΠΟΛΛΟΥΣ μακριά από την εκκλησία και το τραγικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ αλλά το γεγονός της απομάκρυνσης από τον Θεό.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο μια που θα φλυαρούσα φιλολογώντας ενώ μου αρέσει να ΛΑΚΩΝΙΖΩ και να ΦΙΛΟΣΟΦΩ με ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ.



Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά

Ξεκινώ με την ευχή μου μιας και όλα τα άλλα που θα αναφέρω δεν έχουν μεγαλύτερη σημασία από το νόημα της αναστάσεως , μιας ανάστασης που συμβολίζει την αγάπη , την κατανόηση ,και την προσφορά μας προς τους συνανθρώπους μας , όπως έπραξε και ο Χριστός μας για όσους πιστεύουν βέβαια .

Υπάρχει άνθρωπος που δεν σκέφτηκε έστω και για λύγο την ύπαρξη του θεού ? και δεν αναρωτήθηκε έστω και για μια στιγμή στο διάβα της ζωής του ?
Αυτό είναι και το κλειδί προς την θεότητα , προς την αγιοσύνη !! κάθε άνθρωπος κρατά ένα τέτοιο κλειδί , και αυτός αποφασίζει (μόνος) αν θελήσει να το χρησιμοποιήσει !!
Έτσι είναι και έτσι πρέπει να είναι .

Την δημοκρατία δεν την κατανόησε ο άνθρωπος , την κατανόησε η καλοσύνη δια μέσω των ανθρώπων .
Αφού όταν πάψει η καλοσύνη παύει και η δημοκρατία ,και παίρνει την θέσει της η …κακοσύνη , η διαφθορά και η παλιανθρωπιά .

Έχουμε τους παπάδες που μας αξίζουν , όπως και με τους ..πολιτικούς μας .

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά με ...καλοσύνη

ΜΩΥΣΗΣ
mm@moysys.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2008 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim

έχω να σου κάνω ορισμενες προτάσεις, μήπως και ξεφύγεις απο το μεγάλο πρόβλημα που σε ταλαιπωρεί εδώ και καιρό

1. μην πηγαίνεις στην εκκλησία
2. κόψε το κατηχητικό
3. κόψε τις συζητήσεις με τις θεούσες
4. κόψε τις συζητήσεις με τους ευλαβείς γονείς σου πάνω στα
θρησκευτικά θέματα
5. διάβαζε Milo Manara και όχι Προς την Νίκην ή Σωτήρ
6. Βλεπε ντοκυμαντέρ στον Σκαι και όχι τις θρησκευτικές εκπομπές της Κυριακης
7. Κοψε τα ηλεκτρονικά simulating games τύπου, Χριστιανοί vs Λιοντάρια 0-3

Εν τέλει, αφου βλέπεις οτι σε πειράζει η θρησκεία, κόψτην αδελφέ μου....

Απο την άλλη έχω εκφράσει πολλές φορές μια απορία και δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση, μά ούτε και πιστευω ότι θα πάρω.

Γιατί ποτέ μα ποτέ δεν αναφέρθηκες στο έργο της εκκλησίας?

Γιατί π.χ. κανείς δεν αναφέρεται στο κέντρο που θα δημιουργήσει η εκκλησια σε συνεργασία με Νορβηγούς για την αποκατάσταση αρρώστων?
Γιατί δεν αναφέρεται κανεις στην πολύτιμη προσπάθεια που κάνει σήμερα ο Ιερωνυμος ο οποίος καμία σχέση δεν έχει με τον Μακαριστό Φλωρινιώτη-Χριστόδουλο?
ε? γιατί?? Cool Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center