Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συμβόλαιο συμβίωσης

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 7:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Συμβόλαιο συμβίωσης Απάντηση με Συμπερίληψη

Με αφορμή την επικαιρότητα και το σχετικό συμβόλαιο θέτω το θέμα αναμένοντας απόψεις και εκφράζοντας ΜΟΝΟ ΜΙΑ αρχικά.

Είναι ευτυχία να θεσπιστεί ο νόμος που θα κάνει να ησυχάσουν οι παρά φύσιν εραστές του ονείρου στο οποίο ζουν ότι έχει επιλεχθεί λάθος φύλο για αυτούς.

Το σχετικά με την ομοφυλοφιλία τα έχω αναλύσει ΣΕ ΚΑΘΕ τους πτυχή στο θέμα περί ομοφυλλοφιλίας στο MusivHeaven και εδώ θα αναφέρω αρχικά ΜΟΝΟ ότι σε ένα δεσμό αγάπης είναι ΟΤΙ ΠΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ να θεσπίζεται συμβόλαιο συμβίωσης είτε αφορά άτομα διαφορετικού είτε του ίδιου φύλου. Σε ένα δεσμό αγάπης ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ όσα έχουν τα δύο άτομα και ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ να διασφαλιστούν σε περίπτωση χωρισμού αφού αυτό θα είναι το τέλος μιας αγάπης ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ να γίνει αιώνια. Θεωρώ ότι είναι ότι χειρότερο να ξεκινά μια συμβίωση με ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ.

Είναι ολοφάνερο ότι υπάρχουν πτυχές του θέματος για να συζητηθούν και δεν θα ήθελα αφετηρία την ομοφυλοφιλία αφού ανάλογα συμβόλαια έχουν θεσπιστεί για άτομα διαφορετικού φύλου που αποφεύγουν τον Γάμο στο εξωτερικό και ειδικότερα στην Αμερική. Στη συνέχεια θα καταχωρήσω τα σχετικά που θέλω να αναφέρω.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Gexrag

Θα πιαστώ από το λόγο σου περί ανιδιοτελούς αιώνιας αγάπης.

Πώς προέκυψαν όλα αυτά σήμερα που ακούμε; Κατά τη γνώμη μου από την απελευθέρωση της σεξουαλικότητας και του έρωτα γενικότερα. Πιο παλιά ούτε λόγος για τέτοια θέματα. Στα παλιότερα χρόνια και όχι πολύ πίσω (μιλάμε για κάποιες δεκαετίες) τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Ο θεσμός της οικογένειας ήταν αλώβητος γιατί η γυναίκα ήταν σπίτι και μαγείρευε, ο άνδρας ήταν ο αφέντης και κατά τ' άλλα τσιμουδιά. Η οικογένεια που τόσο αναπολούμε ήταν μια διαστροφή. Δεν έβγαινε άχνα προς τα έξω, όλα έμεναν στο σπίτι και για διαζύγιο ούτε λόγος. Ξέρεις σε πόσες τέτοιες οικογένειες υπήρχε η πραγματική αγάπη; Στις εξαιρέσεις.

Όταν λοιπόν οικοδομούμε τόσα χρόνια μια οικογένεια μέσα στο ψέμα να τα αποτελέσματα. Φυσικά και θα πάμε στο άλλο άκρο. Γιατί φροντίσαμε να της δώσουμε γερά θεμέλια αλλά όχι υγιή.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 8:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου έχεις δίκιο και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η πατριαρχική οικογένεια έχει ΑΠΟΤΥΧΕΙ αν και έχει αυτή γαλουχιθεί από Ιερείς που ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ την απλή β΄Προς Κορινθίους Επιστολή του Αποστόλου Παύλου. Έχω ήδη αναλύσει τα σχετικά σε θέματα αγάπης.

Θέλω να επεκταθώ περισσότερο στα αίτια που αναζητούν να πιαστούν ορισμένοι για να δημιουργήσουν το εξής απλό: ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Μα τελικά πρέπει αυτή να στηρίζεται σε νομικές δεσμεύσεις. Εμένα προσωπικά αν μου ζητούσε ένα ανάλογο προσύμφωνο ή συμβόλαιο η σύντροφός μου ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΟΥΝ γιατί θα ΑΠΕΔΕΙΧΝΕ ότι ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΑΠΑ.

Στην έσχατη περίπτωση θα της υπέγραφα ένα μονομερές προσύμφωνο με το οποίο θα της παραχωρούσα ΚΑΘΕ περιουσιακό στοιχείο και ΑΝ ποτέ χώριζα τότε θα κατευθυνόμουν προς ένα από τα αγαπημένα μου Μοναστήρια όπου η συμβίωση στηρίζεται στην αλληλοβοήθεια και στην οικειοθελή διακονία των Μοναχών ή Μοναχουσών. Έιναι Η ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΑ ΜΟΡΦΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ που έχω γνωρίσει και ΕΧΩ ΔΕΙ σε ΔΥΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΜΟΝΟ μέχρι σήμερα και είμαι βέβαιος ότι έτσι λειτουργούν οι Μοναχοί ΠΑΝΤΟΥ.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center