Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γιατί ο άνθρωπος πρέπει να πεθαίνει;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 1:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Γιατί ο άνθρωπος πρέπει να πεθαίνει; Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε ότι κάποτε θα πεθάνουμε και θα βυθιστούμε στην ανυπαρξία του τίποτα; Τα 70 χρόνια κατά μέσο όρο είναι αρκετά; Τελικά γιατί ο άνθρωπος πρέπει να πεθαίνει;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 8:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρώτα πρέπει να απαντήσεις στο ερώτημα "γιατί ο άνθρωπος πρέπει να ζει;".
Μετά η απάντηση στο ερώτημα "γιατί ο άνθρωπος πρέπει να πεθάνει;" είναι πολύ εύκολη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 10:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλοι μου πιστοί και αμφισβητίες.

Οι μεν πιστοί θα πρέπει να γνωρίζουν ότι πιστευουν στην αιώνια ζωή εφόσον πιστεύουν στον Κύριο Ιησού Χριστό. Διαφορετικά δεν ξέρουν σε τι πιστεύουν. Ήρθε όρισε την Καινή Διαθήκη που ΟΡΙΖΕΙ την αιώνιο ζωή την οποία μας έδειξε με την ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ.

Η θνητότητα θα το επαναλάβω για τυχόν νέουν αναγνώστες ορίστηκε ως τιμωρία στο Προπατορικό Αμάρτημα.

Ο Θεός έπλασε Αγγέλους αρχικά. Αργότερα έπλασε τα Μετάρσια, τα Πολυόμματα, τα Εξαπτέρυγα και τα Πτερωτά. Από τα πλάσματα αυτά αποστάτησαν μερικές χιλιάδες ακολουθώντας τον Δία αρχικά και αργότερα τον ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ Αρχάγγελο Εωσφώρο.

Γνωρίζοντας λοιπόν ο Θεός αφού ΠΡΟΓΝΩΡΙΖΕΙ τι θα συμβεί έδειξε με την ΤΙΜΩΡΙΑ της θνητότητας ότι η ΑΘΑΝΑΣΙΑ είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να κερδιθεί και ότι ΘΑ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ όσοι υπακούσουν ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΓΑΠΗΣ που έδωσε.

Έτσι λοιπόν έχοντας ζήσει την θνητότητα ο Άνθρωπος αργότερα θα ξέρει ότι για να ζήσει πρέπει να αγαπά. Διαφορετικά τα πράγματα θα είναι οδυνηρά και η ΥΣΤΑΤΗ ΤΙΜΩΡΙΑ για όσους πράξουν κακό θα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΔΥΝΗΡΗ.

Με την απλή αυτή περίπτωση του θανάτου όπου ζούμε τον πόνο του χαμού των συγγενών μας αλλά και την οδυνηρή κατάσταση του θανάτου που βιώνουμε έχοντας γευτεί μια μικρή δόση τιμωρίας θα ξέρουμε ότι ο Θεός ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΟΥΝ και ΤΙΜΩΡΕΙ όσους ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να μην αγαπούν.

Εδώ αξίζει να τονίσω ότι μπορεί κάποιος να μην αγαπά αλλά να μην θέλει να πράξει κακό. Αυτή η κατάσταση στην οποία ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙΣ είναι ΑΡΚΕΤΗ για να κερδίσεις την αιώνιο ζωή και είναι ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ σημείο αγάπης που πρέπει να έχει κάποιος για να σωθεί.

Επομένως ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΕΙ στο μέλλον την ΑΓΑΠΗ που του πρόσφερε ο Κύριος ΔΙΝΟΝΤΑΣ την αιώνιο ζωή; Ποιος θα βλάψει συνάνθρωπο γνωρίζοντας ότι από τον ΤΡΙΓΜΟ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΩΝ ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να δραπετεύσει;

Φίλοι μου
Η πίστη στην αιώνιο ζωή και στον Κύριο Ιησού Χριστό ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ως ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΖΩΗΣ και απομακρύνει ΚΑΘΕ ΘΛΙΨΗ ΘΑΝΑΤΟΥ.

Το οδυνηρό σημείο που όλοι βιώνουμε εξακολουθεί αρχικά να είναι οδυνηρό αλλά σύντομα ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ η θλίψη όταν εγκατασταθεί στην καρδιά μας Η ΕΛΠΙΔΑ.

Πριν έξι μήνες έχασα τον πατέρα μου. Πόνεσα αλλά σύντομα ξεπέρασα τον χαμό και τώρα μένει η θλίψη όχι τόσο όσο η αγάπη με την οποία τον έχω τοποθετήσει στην καρδιά μου. Τον θυμάμαι με αγάπη και δεν ξεχνώ το πρόσωπό του λίγο πριν βγει από τον ναό κατά την νεκρώσιμη ακολουθία που φωτίστηκε δυο φορές. Το γεγονός το είδα ΜΟΝΟ εγώ και ο Παπαγιώργης, ένας Ιερέας που έφυγε πριν 24 χρόνια από το χωριό μου αλλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ και έρχεται σχεδόν ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους αποχαιρετισμούς των ανθρώπων που αγάπησε εδώ.

Ο πατέρας μου θα έχει την δυσμένεια μερικώς και θα υποβιβαστεί στην Τρίτη Τάξη των Λαϊκών της αιωνίου ζωής γιατί απομακρύνθηκε από την εκκλησία. Ήταν τόσο αγνή ψυχούλα αλλά η θέσεις απιστίας και οι κατηγορίες προς το πρόσωπο του Θεού αλλά και κάποια από τα μεγάλα Αμαρτήματα για τα οποία ΔΕΝ ΕΙΧΕ εξομολογηθεί του στέρησαν την χαρά να περάσει στην αιώνιο ζωή από τώρα και να κοιμηθεί αμέσως μετά όπως γίνεται σε όσους λαμβάνουν τα Αξιώματα.

Μου ειπώθηκε λοιπόν από τους Αγίους πως οι αγνές αυτές ψυχούλες που υποβιβάζονται ενώ αξίζουν ανώτερη θέση θα ανέλθουν αργότερα κάποια στιγμή στην θέση που αξίζουν αφού λαμβάνοντας την αιώνιο ζωή αυτομάτως θα έχουν τεράστια Μετάνοια λόγω της αγνότητας που είχαν καλλιεργήσει ΣΕ ΟΛΗ τους την ζωή.

Καταλαβαίνεται τώρα γιατί οι Ιερείς ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ζητούν ΜΙΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ και ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΕΤΑΛΗΨΗ. Η πίστη ΣΕ ΚΑΘΕ περίπτωση ΣΩΖΕΙ και ανυψώνει τον άνθρωπο στα μάτια του Θεού.

Ανάλογα όσο μεγαλύτερη ταπεινότητα εγκατασταθεί στην ψυχή ενός ανθρώπου τόσο περισσότερο εξυψώνεται στα Μάτια Του Θεού αυτός. Το τελευταίο το αναφέρω με αφορμή την παραβολή του Τελώνου και του Φαρισαίου που αναγνώστηκε σήμερα από το Ευαγγέλιο.

Είμαι στην διάθεση όσων θέλουν περισσότερες πληροφορίες και ΓΥΡΝΩ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ σε όσους χλευάζουν και κατηγορούν αφού δεν έχω χρόνο για χάσιμο πλέον.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 1:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag στεκομαι με σεβασμο στην προσωπικη σου εξομολογηση !

Ευχομαι ολα οσα καταθετεις να γινουν κατα την πιστη σου !



Ωστοσο ερχομαι να διατυπωσω για μια ακομη φορα την τελεια και ολοκληρωτικη αντιθεση μου με το θανατο !

Και λεγοντας θανατο εννοω τη βιαιη και ανεξελεγκτη εξοδο του ανθρωπου απο το παρον συστημα ζωης!

Εξηγουμαι ομως για να μη παρεξηγηθω !

Με την παραπανω θεση μου, δεν εννοω σε καμια περιπτωση την παντοτινη παραμονη του ανθρωπου στη Γη !

Ο ανθρωπος θα πρεπει να ολοκληρωνει τον προορισμο του στη Γη και στη συνεχεια ελευθερα και αυτοβουλα να αποχωρει σε αλλους τοπους, χωρις το παραμικρο αγχος και την αισθηση του ανεκπληρωτου χρεους !

Η μεταβαση του ομως αυτη απαιτει απο αυτον την βεβαία και κραταιά πιστη του οτι η ζωη του συνεχιζεται ατελευτητα !

Με την εννοια αυτη και μονο, θεωρω οτι ο Ανθρωπος εχει μεινει πολυ πισω στο ζητημα Της Επιστημης Του Θανατου = Επιστημης Της Εθελουσίας Εξοδου , εχοντας αναλωσει για χιλιαδες χρονια την ενεργητικοτητα του στο πως θα παρατεινει την παρουσια του στη Γη...
Η ουσια του πραγματος ειναι οτι διερευνωντας καποιος τις συνθηκες της Εθελουσιας και Ελεγχομενης Εξοδου του απο τη Γη, ανακαλυπτει "μοιραια" και τις συνθηκες υπο τις οποιες μπορει να παρατεινει επ΄αοριστον τη ζωη του εδω !

Γιατι η Εθελουσια Εξοδος δεν εχει νοημα παρα μοναχα μεσω της δυνατοτητας του ανθρωπου να ρυθμιζει τις συνθηκες παραμονης του κατα βουληση οπως και οσο θελει !

Οταν ο ανθρωπος πετυχει αυτη τη διαδικασια να την ελεγξει, τοτε ειναι βεβαιο οτι δεν θα θελει να παραμενει για παντα εδω !

Για τον απλο λογο οτι θα εχει καταφερει να λυσει και αυτο το προβλημα, οπότε δεν θα χει νοημα η επι πλεον παραμονη του εδω !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Κυρ Φεβ 17, 2008 4:57 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag σου συνιστώ εκ νέου να κόψεις το κήρυγμα. Μην εκμεταλλεύεσαι καταστάσεις.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 5:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου afham

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΗΓΜΑ

Στο μπάχαλο των θεμάτων σε προκάλεσα για να καταλάβεις ότι ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

Αν γνώριζες την αλήθεια θα την παρουσίαζες.

ΔΕΝ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΑΠΕΙΛΕΣ.

Φίλε μου skapanea
Έχεις το email μου για να σου απαντήσω σχετικά γιατί τώρα δεν έχω διάθεση. Αν έχω την δυνατότητα αργότερα θα επανέλθω δημόσια διαφορετικά θα σου απόστείλω την απάντηση με email.

Τα παραπάνω τα αναφέρω γιατί θα αποστείλω ένα προκλητικότατο μήνυμα στον διαχειρηστή το οποίο μπορεί να είναι αιτία διαγραφής μου. Σιχάθηκα ποια τους ανόητους που δεν καταλαβαίνουν την διαφορά παράθεσης γνώσης και κυρήγματος. Σιχάθηκα τους αστόχαστους να με ενοχλούν όταν παραθέτω στοχασμούς. Επειδή ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γυρίσω την πλάτη ΠΟΤΕ στους λίγους φίλους η μόνη λύση για να αποχωρήσω είναι να μου ζητηθεί ή να εκδιωχθώ.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωπα ρε οσιομάρτυρα. Σε κυνηγάνε πρόσεχε. Νομίζεις θα στενοχωρήσει ένα φιλοσοφικό forum η αποχώρηση ενός ορθόδοξου χριστιανού ιεραπόστολου;
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στον αστόχαστο λόγο σου σε ενημερώνω ότι για να φύγω πρέπει να με διώξεις παντογνώστη που δεν μπορείς να ξεχωρίσει το αυγό της πάπιας από της κότας και μου την βγαίνεις από πάνω.

Αφού γνωρίζεις καλά πως γίνονταν οι συζητήσεις στην Αρχαία Αθήνα και Ελλάδα γενικότερα γιατί με προκλητικό τρόπο μετέφερες το θέμα στην κουβεντούλα; για να με εξιτάρεις;

Γνωρίζεις ή ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;

Αν δεν γνωρίζεις είσαι εκτεθιμένος, αν γνωρίζεις οφείλεις να μας παρουσιάσεις στην κεντρική σελίδα ΕΣΥ και όχι ο καθηγητής σου κύριος Πέρρος τα σχετικά. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ παρουσίασε να δούμε ποιος γνωρίζει και τι είναι αυτό που γνωρίζει ο καθένας μας.

ΟΦΕΙΛΕΙΣ σε σελίδα φιλοσοφίας να δίνεις γνώση και μάλιστα αφιλοκερδώς. Μπορείς να πουλήσεις βιβλία που θα περιέχουν λεπτομέρειες αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ξεγελάς τον κόσμο παρουσιάζοντας φιλοσοφία=αναζήτηση γνώσης, κάτι που αναφέρεται στον ορισμό της φιλοσοφίας και αμέσως μετά νέα δημοσίευση να επιλέγει τις επιστήμες που θα μελετήσει η φιλοσοφία. ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ με δημοσίευση στην κεντρική σελίδα όπου είναι και η εικόνα σου.

Είδες πως από εκείνη την στιγμή ΜΟΝΟ στο θέμα κουβεντούλα ανοίγω θέματα για να σου δείξω πόσο μπάχαλο είναι το φόρουμ. Όλο το φόρουμ είναι ουσιαστικά κουβεντούλα που οφείλουν τα μέλη να παραθέτουν στοχαμούς και ΟΧΙ ανοησίες. Ένας στοχασμός μπορεί να είοναι λανθασμένος αλλά αστην συνέχεια τα ίδια τα μέλη με την συζήτηση θα προσφέρουν τεράστια γνώση γιατί είναι ΣΤΟΧΑΣΤΕΣ. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να επικαλείσαι παράθεση απόψεων και αντιπαράθεση λόγων και να προσπαθείς να με φιμώσεις.

Δεν έχω διάθεση να οσιομαρτυρήσω και οι χλευασμοί σου εκθέτουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ εσένα και ΟΧΙ εμένα.

Προχώρησα σε δημόσια παράθεση όσων θα σου έστελνα με προσωπικό μήνυμα για να γνωρίζει ο κόσμος τι πραγματικά συμβαίνει.

Βέβαια έχεις την δυνατότητα να διαγράψεις τα σχετικά δείγμα ότι έχεις τουλάχιστον ευθιξία.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου skapanea

Η ψυχή πρέπει να ολοκληρωθεί αλλά έχει ΜΟΝΟ μια ζωή για να το κάνει αυτό.

Η αναφορά στην μετενσάρκωση είναι διαστρέβλωση των σχετικών. Δεν γυρίζει κανείς πίσω για να ολοκληρώσει αυτό που άφησε ατελείωτο. Ποιο το νόημα να στέλνει πίσω ο Θεός ψυχές και ταυτόχρονα να ζητά Μετάνοια ή να ορίζει την Τιμωρία. Είναι ΑΤΟΠΟΣ ΛΟΓΟΣ και ο Λόγος του Θεού ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ.

Τα μωρά και γενικά όσες ψυχές δεν θα ολοκληρωθούν μέσα από τα στάδια της κλίμακας που διδάσκει η Ορθοδοξία (είναι τα ίδια που δίδαξε ο Ποιμάνδρης στον Άγιο Ερμή τον Τρισμέγιστο) θα ολοκληρωθούν αμέσως μετά την Δευτέρα Παρουσία μέσα από μια διδικασία που ονομάστηκε Άγιο Ξύλο προς τιμήν ενός Μητροπολίτη μελλοντικού Αγίου από τον Άγιο Νεκτάριο.

Στην διαδικασία αυτή θα υποβληθούν ΟΛΟΙ ακόμη και Ιερείς εκτός από τους Αγίους και όσους Λαϊκούς ή Ιερείς είχαν την τιμή να διδαχθούν τα σχετικά μέσα από αυτή τη διαδικασία. Φυσικά είμαι ένας από αυτούς και υπάρχουν τουλάχιστον ακόμη δύο που καταχωρούν εδώ στο φιλοσοφία και φυσικά τους παρακαλώ να μην αποκαλυφθούν για να μην χλευαστούν χωρίς λόγο.

Επειδή δεν ξέρω τι θα προκύψει με τις ανόητες επεμβάσεις ορισμένων με κορυφαία του διαχειρηστή αν έχεις να ρωτήσεις κάτι να ξέρεις ότι ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ τόσο σε εσένα όσο και σε οποιονδήποτε άλλο θελήσει. Το email μου είναι στην διάθεση όλων ανοθιχτό προς επικοινωνία και φυσικά χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ ένα.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στα όσα ασυνάρτητα το μόνο που πρέπει να σημειώσω είναι ο καθηγητής μου ο κύριος Πέρρος είναι ο afham Laughing

Καλή η διασκέδαση μερικές φορές, πρώτα ήταν κάποιοι αρχαιολάτρες που έγραφαν κατεβατά, μετά ήρθες εσύ ο θρησκόπληκτος. Εγώ σπανιότατα διαγράφω μέλη ως γνωστόν, αλλά όταν εκμεταλλεύεσαι τη φιλοξενία σε υπέρμετρο βαθμό φυσικά και θα σε διαγράψω και δεν θα δώσω λόγο και πουθενά. Μάλλον ξεχνάς ότι το filosofia.gr είναι η προσωπική μου σελίδα και εδώ έχεις προνόμιο να γράφεις και όχι συνταγματικό δικαίωμα.

Αυτά τα λίγα, αν θες άκουσε αυτά που λέω και προβληματίσου για ποιο λόγο τα γράφω μιας και δεν σε ξέρω και από χτες. Σου εξήγησα με σαφήνεια ότι είναι γελοίο να θεωρείς υπαρκτά και φιλοσοφικά πρόσωπα τις φαντασιώσεις σου και τις θρησκοληψίες σου και γι αυτό το μετέφερα στην ανάλογη κατηγορία. Τώρα το να κάτσω και να εξηγήσω πχ γιατί ο ερμής ο τρισμέγιστος και ο Ασκληπιός δεν ήταν υπαρκτά πρόσωπα, πόσο μάλλον φιλόσοφοι, υποτιμά σαφώς και εμένα και τα λογικά μέλη της ιστοσελίδας. Μόνο εσύ και μερικοί άλλοι αστρολογόπληκτοι και θρησκόπληκτοι πιστεύουν ότι η χιονάτη ήταν μετεωρολόγος.

Αυτά από μένα και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ περαιτέρω.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεκτές οι εξηγήσεις αλλά ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι είναι σωστά όσα αναφέρεις;

Εγώ είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι είναι σωστά όσα αναφέρω.

Μου θυμίζεις σε παρακαλώ πως και γιατί ονομάστηκαν βάρβαροι οι λαοί που δεν ομολούσαν Ελληνικά;

Υπάρχουν φιλόλογοι που διδάσκουν ότι η ονομασία προήλθε επειδή ακούγονταν σαν βαρ βαρ οι ομιλίες τους. Αν ακούγονταν σαν γαρ γαρ θα τους ονόμαζαν γάργαρους;

Αν είσαι ο γνωστός καθηγητής Κύριος Πέρρος τότε η κατάσταση είναι περισσότερο σοβαρή από όσο νόμιζα και τότε ΠΡΕΠΕΙ να παραθέσεις ΑΛΗΘΙΝΕΣ μελέτες για τα σχετικά που αρνήθηκες. Εγώ είχα καθηγητή φιλόλογο και όχι της φιλοσοφικής που μου δίδαξε τα σχετικά για την απελευθέρωση των δούλων και των ομάδων στοχαστών που μετείχαν στις φιλοσοφικές συζητήσεις.

Σε παρακαλώ να μη αλλάζεις θέμα και να προσφέρεις στα άπειρα παιδιά που αναζητούν κάτι για την έκθεση ή για τα μαθήματα στην κεντρική σελίδα και όχι δημοσιεύσεις του τύπου δεν μου αρέσουν τα θρησκευτικά και δεν έχουν θέση στην φιλοσοφία γιατί οι φοιτητές της φιλοσοφικής πρώτα είναι που θα σε πάρουν με τις ντομάτες. Η δημοσίευση δεν ήταν δική σου και είναι ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΗ με μοναδικά αρνητικό τα σημεία του λόγου περί θρησκευτικής αναζήτησης και η μη θεώρηση ότι ανήκουν στην φιλοσοφία.

Κλείνω εδώ γιατί σε στεναχώρησα σε δημόσια συζήτηση επειδή απλά και εσύ δημόσια παρενέβεις. Δεν θα σε ενοχλήσω αν δεν με ενοχλήσεις και σύντομα θα χαιρετώ όπως στα άλλα φόρουμ που πέρασα και δεν έχω διαγραφεί. Έτσι δεν θα ενοχλώ αφού δεν θα έχω σύντομα τόσο χρόνο όσο διαθέτω τώρα. Σύντομα θα δεις ότι θα αλλάξει ο λόγος μου που θα γίνει πιο απλός γιατί απλά θα είμαι μόνος και δεν θα υπάρχει συμμετοχή των Αγίων που μου υπαγορεύουν πολλά από όσα σας μεταφέρω.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
newuser01
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2008 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

o gexrag kala ta leei kai eseis ton koroideuete giati den gnorizete apolitos tipota kai eiste asxetoi olous osous den sas simferoi tous petate ejo apo to foroum gexrag mprabosou pou ta les ola auta epitelous kai enas anthropos pou gnotizei den einai san kai esas pseftokoultouriaris kai xazos opos oi perisoteroi pou eistai se auto to foroum an den pistuete se theo kai eistai antixristoi min to kratate krifo atimoi athropoi eiste mprabo gexrag pou ta les kai den fobase alla edo mesa oloi antixroistoi einai
Επιστροφή στην κορυφή
newuser01
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2008 1:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mia mera oloi autoi tha katalaboun tis blakies pou len twra alla tha einai poli arga autoi pisteuoun ston eautotous einai zoa den einai anthropoi zoa eistai kai alli mia fora se dinw sinxaritiria gexrag mprabosou
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2008 2:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου skapanea

Η ψυχή πρέπει να ολοκληρωθεί αλλά έχει ΜΟΝΟ μια ζωή για να το κάνει αυτό.

Η αναφορά στην μετενσάρκωση είναι διαστρέβλωση των σχετικών. Δεν γυρίζει κανείς πίσω για να ολοκληρώσει αυτό που άφησε ατελείωτο. Ποιο το νόημα να στέλνει πίσω ο Θεός ψυχές και ταυτόχρονα να ζητά Μετάνοια ή να ορίζει την Τιμωρία. Είναι ΑΤΟΠΟΣ ΛΟΓΟΣ και ο Λόγος του Θεού ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ.

Φιλε μου gexrag, θα σου θεσω "ενα" ερωτημα και θελω να το απαντησεις και οχι να το αποφυγεις οπως εχεις κανει με αρκετα άλλα ερωτηματα.

Απο την εποχη που γεννηθηκε ο Χριστος στον κοσμο μας και εζησε ως Εις Εξ Ημων ως ανθρωπος, εχουν περασει δυο χιλιαδες χρονια.

Ο Χριστιανισμος στην διαρκεια αυτης της περιοδου, διαδοθηκε στον κοσμο και εδραιωθηκε ως Το Συστημα Της Ανθρωπινης Σωτηριας.

Αυτα ειναι γνωστα σε σενα και σε μενα και σε αρκετους αλλους και αποδεκτα ομοιως.

Ειναι επισης γνωστο οτι, Οποιος Βιωνει μεσα στο Χριστιανισμο δεν χρειαζεται παραπανω απο μια Ζωη για να πετυχει τη Σωτηρια, μεσω των αναγκαιων και ικανων φυσικα προς τουτο εργων !

Δηλαδη ο Χριστιανισμος παρεχει ολα τα εφοδια, προκειμενου ο ανθρωπος που ενδιαφερεται πραγματικα να μπορεσει να προχωρησει αποτελεσματικα στο δρομο του...

Αυτο το δρομο που εχει επιλεξει να βαδισει μεσα στα δογματα και τα εργα του Χριστιανισμου, με τη βοηθεια οπωσδηποτε των Μυστηριων της Εκκλησιας μας.

Ελπιζω βεβαιως ολα αυτα που εκθετω να σου ειναι κατανοητα...

Σου επισημαινω βεβαιως οτι ολα τα συστηματα σωτηριας ή με άλλα λογια ολες οι θρησκειες του κοσμου συγχρονες και παλιοτερες, διαθετουν παντοτε μυστηρια ή μυστηριακες τελετες, στις οποιες οι ανθρωποι δεν μπορουν να μετεχουν ελευθερα και ακοπα, παρα μοναχα μετα απο δοκιμασιες που τους "κρινουν" αξιους για κατι τετοιο.

Επομενως τα Μυστηρια της Ορθοδοξης Εκκλησιας δεν ειναι κατι καινουργιο και παραξενο μεσα στον κοσμο...

Η διαφορά τους απο τα άλλα μυστηρια, βρισκεται στο "που" οδηγουν τα Μυστηρια του Χριστιανισμου σε σχεση με τις αλλες θρησκειες.

Επανερχομαι ομως στη ροη του λογου μου.

Υπαρχουν λοιπον gexrag εκατομμυρια ανθρωποι στον κοσμο που δεν εχουν γνωρισει το Χριστιανισμο !

Και προ Χριστου αλλά και μετα Χριστον.

Τι θα γινει με αυτους τους ανθρωπους ;

Θα πανε χαμενοι ;

Θα απωλεστουν χωρις να εχουν την ευκαιρια που χρειαζονται στη ζωη τους για να σωθουν ;

Και αν δεν μπορεσουν να την εχουν αυτη τη ευκαιρια στη παρουσα ζωη τι γινεται ;

Δεν θα ηταν αδικο για το Θεο να τους "οδηγησει" στην απωλεια χωρις να τους εχει γνωρισει το Λογο Του;

Ολοι αυτοι οι ανθρωποι με τι ελπιδα θα ζησουν εν τω μεταξυ τη ζωη τους και πως θα μπορεσουν να κρατηθουν σε αυτη τη ζωη, χωρις να εχουν τη δυνατοτητα να τη βελτιωσουν εστω και μελλοντικα;

Η μετενσαρκωση λοιπον αποτελει την ελπιδα για ολους αυτους τους απλους ανθρωπους και τους δινει το περιθωριο να αγωνιστουν με θαρρος σε αυτη τη ζωη, διαφορετικα gexrag η ζωη χωρις ελπιδα ειναι ανυποφορα αφορητη.

Και βεβαια δεν μιλαω για αυτους τους συνανθρωπους μας, που εχουν την πολυτελεια να διαγραφουν το θεο απο τη ζωη τους, με την ιδια ανεση και την ευκολια που διαγραφουν τα μηνυματα στον υπολογιστη τους, βασιζομενοι στη γνωση τους και στην αλαζονεια του συγχρονου τροπου ζωης και των δυνατοτητων του τεχνολογικου πολιτισμου.

Δεν μιλαω γι΄αυτους που εχουν το χρημα στα χερια τους, το οποιο αποτελει στην ουσια τη συμπυκνωμενη ανθρωπινη εργασια και οι οποιοι με τον τροπο που το διαχειριζονται καταδυναστευουν τις ανθρωπινες υπαρξεις και "σκοτωνουν" τις ανθρωπινες συνειδησεις...

Μιλαω για τα δισεκατομμυρια των συνανθρωπων μας οι οποιοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και χρειαζονται ενα φως !

Ε! λοιπον για ολα αυτα τα δισεκατομμυρια η Μετενσαρκωση αποτελει αυτο το φως !

Και αυτο δεν μπορεις να τους αφαιρεσεις gexrag με την πολυτελεια ( θα το επαναλαβω ) του Χριστιανου, στο Ονομα Του Χριστου Τον Οποιο ποτε δεν εχουν γνωρισει και για τον οποιο δεν εχουν ακουσει τιποτα απολυτως !

Μπορεις gexrag ;

Μπορουμε να σκοτωσουμε την ελπιδα των ανθρωπων, με τη δικαιολογια οτι η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια;

Κι αν ησουνα εσυ gexrag στη θεση τους, χωρις Χριστο, θα ηθελες να ζεις χωρις την ελπιδα οτι, μπορεις να κανεις καλυτερη τη μιζερη και αχαρη ζωη σου και να πετυχεις σε μια αλλη ζωη αυτα που αδυνατεις τωρα ;

Μη τα αγνοησεις αυτα τα ερωτηματα gexrag με την αλαζονεια του φανατισμενου χριστιανου, ο οποιος δεν βλεπει τιποτα αλλο περα στον κοσμο μεσα απο την δικη του πιστη.

Και μη ξεχνας οτι η πιστη στην ουσια δεν ειναι προνομιο δικο σου μονο, αλλά γνωρισμα και δυναμη ζωης ολων των ανθρωπων ανεξαρτητως φυλης, θρησκειας, χρωματος, εθνικοτητας, φυλου, μορφωσης και πλουτου.

Και ως εκ τουτου μπορουν να την διαχειριζονται οπως κρινουν καλυτερα και συμφωνα με τις ευκαιριες που τους παρεχει η ζωη τους !

Μη τους κρινεις λοιπον και δωσε τους με το δικο σου παραδειγμα, αυτο που μπορεις βεβαια και βιωνεις και συ, τον εναλλακτικο τροπο ζωης και Σωτηριας που πρεσβευεις !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2008 3:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έχει καταλάβει ο gexrag, καθώς και άλλοι, ότι άλλο πράγμα είναι να συζητάμε γενικά και άλλο να το ειδικεύουμε.
Ακόμα και η θεωρία που σκέπτομαι τελευταία...ξέρω ότι δεν αντιμετωπίζει το "σωστό ή λάθος" αλλά το "ολοκληρωμένο ή όχι". Με ενδιαφέρουν και άλλες θεωρίες πάντα για τον ίδιο λόγο...αν υπάρχει ολοκλήρωση, σαφήνεια, αλλά όχι απαραίτητα εξειδίκευση. Τις εξειδικεύσεις ας τις αφήσουμε στους ειδικούς που πρέπει να παράγουν έργο επί πληρωμή.

Έτσι ο ειδικός θα πει ότι πεθαίνει κανείς από αρρώστια ή από ατύχημα. Και όσο γερνάει κανείς πιο εύκολα μπορούν να του συμβούν αυτά τα δύο. Το ερώτημα γιατί πεθαίνουμε θα μπορούσε να γίνει...γιατί γερνάμε...Ένας ειδικός μπορεί λοιπόν να μας πει...πώς γερνάμε, τι δηλαδή δεν πετυχαίνει ο άνθρωπος με τη πάροδο του χρόνου...τι παθαίνουν τα κύτταρα. Πάλι λοιπόν κάποιος μπορεί να ρωτήσει: Τι έχουν τα ανθρώπινα κύτταρα και ζούν περισσότερο από μια αμοιβάδα; Αυτές οι ερωτήσεις δεν τελειώνουν ποτέ....Γίνονται πάνω στην δομή, και στην επιμέρους δομή και πιο μέσα...μέχρι να δούμε ότι για να τα εξηγήσουμε δεν έχουμε τους ανάλογους οικονομικούς πόρους.........Έτσι η τελευταία κουβέντα είναι μία: Πεθαίνουμε επειδή ποτέ δεν έχουμε όσα λεφτά χρειαζόμαστε, για να ζήσουμε.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Επόμενο
Σελίδα 1 από 28

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center