Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

η και ο νους στην ζωη η στις πετρες και ο νους και η ζωη...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

saama έγραψε:
about έγραψε:
3fimos έγραψε:
about κατι μας λειπει, και κατι μας διαφευγει

πεσμου, ποιος θα το παραδεχτει ?
ποιος θα δωσει ολο του του ειναι για να σωθουνε ολοι, εκτως απο τον ευατο του ?


- o Ανθρωπος φιλε , ο Ανθρωπος ...
- ο Ανθρωπος ο Συνειδητα Χαμενος μεσα στην ανθρωπια . . .
- ο Ανθρωπος που ''κρατιεται'' αναλογιζομενος τους άνθρωπους τους αλλους . . .
- ο Ανθρωπος που ξεπερναει τον Εαυτο του για χαρη της εγκοσμιας λογικης . .
- ο Ανθρωπος που χαριστηκε στην αντιληψη του , '' Τι αξιον τοις ανθρωποις εί ''
- ο Ανθρωπος Εγω ή Εσυ . . .
- ο Ανθρωπος ο δοκιμασμενος στης ζωης την αληθεια . . .
- ο Ανθρωπος ο Μικρος . . .
- ο αρτιος και συμπληρωμενος με τον νου τον Κοινο . . .
- ο Ανθρωπος που ΑΚΟΜΗ αντεχει . . .
- ο Ανθρωπος που Μεσα του λεει , θέε μας βοηθα Μας και αξιωνε Μας σαν Ανθρωπους . . .

- ας μην χασουμε την εμπιστοσυνη μας στους Ανθρωπο Εμας , Εμεις οι Ανθρώποι παλικαρια ...

* ας λειπει Κατι απο Μας και απο Μας ας διαφευγει Κατι . . . για να 'χουνε την ευκαιρια να Μας συμπληρωνουνε οι Αλλοινοί ... ... ...
- ωρα καλη παλικαρι . . .


*και βεβαια δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο Σας . . *
*και βεβαια περιμενα να εισαστε ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ για τον Δοκιμασμο και την Αναμετρηση Σας με τα Αποφασισματα Σας .*
*και βεβαια δεν θα περιμενω ΚΑΠΟΙΑ επιφωτιση , για να σας πω , ΠΩΣ θα 'θελα πολυ να ειμαι Μαζι Σας στον δρομο Σας . . . *
*και χαιρομαι βεβαια αληθεια χαιρομαι , που ειστε Τοσο μα Τοσο Τοσο χαζουληδες και άγαθοι ΑΚΟΜΗ σαν Ανθρωποι . . *
*ή ο νούς στην ζωη ή στις πετρες ο νούς . . *
*μακαρι να μην αλλαξουνε αυτα . *
*μακαρι για να πατηθει η ανοησια η π*&^^%$ *

-
- αν εχεις λιγη υπομονη , και αν ειναι για να δεις τι να δεις , θα δεις ...
- ισως οχι λυκους με προβια , αλλα αλεπουδιτσες , φιδακια και αρουραιους και ... σουπιες , θα δεις σιγουρα ...
- υπομονη και χρονο να 'χεις μονο ...
-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 28, 2010 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

about έγραψε:
saama έγραψε:
about έγραψε:
3fimos έγραψε:
about κατι μας λειπει, και κατι μας διαφευγει

πεσμου, ποιος θα το παραδεχτει ?
ποιος θα δωσει ολο του του ειναι για να σωθουνε ολοι, εκτως απο τον ευατο του ?


- o Ανθρωπος φιλε , ο Ανθρωπος ...
- ο Ανθρωπος ο Συνειδητα Χαμενος μεσα στην ανθρωπια . . .
- ο Ανθρωπος που ''κρατιεται'' αναλογιζομενος τους άνθρωπους τους αλλους . . .
- ο Ανθρωπος που ξεπερναει τον Εαυτο του για χαρη της εγκοσμιας λογικης . .
- ο Ανθρωπος που χαριστηκε στην αντιληψη του , '' Τι αξιον τοις ανθρωποις εί ''
- ο Ανθρωπος Εγω ή Εσυ . . .
- ο Ανθρωπος ο δοκιμασμενος στης ζωης την αληθεια . . .
- ο Ανθρωπος ο Μικρος . . .
- ο αρτιος και συμπληρωμενος με τον νου ... τον Κοινο στους ανθρωπους . . .
- ο Ανθρωπος που ΑΚΟΜΗ αντεχει . . .
- ο Ανθρωπος που Μεσα του λεει , θέε μας βοηθα Μας και αξιωνε Μας σαν Ανθρωπους . . .

- ας μην χασουμε την εμπιστοσυνη μας στους Ανθρωπο Εμας , Εμεις οι Ανθρώποι παλικαρια ...


*και βεβαια δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο Σας . . *
*ή ο νούς στην ζωη ή στις πετρες ο νούς . . *
*μακαρι να μην αλλαξουνε αυτα . *
*μακαρι για να πατηθει η ανοησια η π*&^^%$ *


Ενα μακαρι ομως , αρκετα ''βαρυ'' για τις πλατιτσες μας.
Ω, σε μας τους ανθρωπους τους μικρους.
Ω, σε μας τους συνειδητα ''χαμενους'' ,αναμεσα σε ολους που την ακρια την ουσια και την σημασια , την εχουν ''βρει''.!?

Μα δεν θα χασουμε οι ανθρωποι [οι μικροι οι λιγοι] , την εμπιστοσυνη μας σε μας τους ανθρωπους .!!
Αντεχουμε οι ανθρώποι !
Εχουμε την αισθηση πως δεν ειμαστε Μονοι οι Μονοι στο ολο μεσα !!
Δεν ειμαστε ''αποκομενοι'' απο τα του Ενστικτου μας !!!!!
Δεν ειμαστε ''Αοριστοι'' ,
Ειμαστε μερος του Ολου Ορισμενου , για Ολα και για Μας .!

Η ανοησια μας φευγει ,οταν ερχεται ο νους και η νοηση σε μας ..
Το μιλησαμε ,και καποιοι απο μας ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑΜΕ .
Οχι ολοι ολοι ομως ,οι ανθρωποι.
Ισως το κανουμε απο ......... μεγαλη Αναγκη!
Για να μπορουμε [αν και προλαβουμε] να συννενοουματε ,με Μας για Μας...............

Ωρα καλη για ολους ,και για τους Αντιλογους !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aganta
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 29, 2010 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μεσα απο τον ιδιο μας τον λογο ,που συσχετιζετε αμεσα ,συν την διαθεση και ολη αυτην την αρμονια που χαριζετε σε ολους ,ειτε για να ακουσουνε ,ειτε για να φτιαξουνε μεσα σε αυτην την ευμορφια,οχι ντε και καλα για την κονομα της κυρα λογικης μας, αλλα για το ιδιο το χαρισμα της συνυπαρξης σε οτι ολοι εμεις ,ειτε με νοτες ειτε με οργωμα ειτε με ψαρεμα ειτε με τα σιδερα ,ειτε με περα απο οτι ο καθενας μας μας ,,, ... φτιαχνει. . . να το φτιαχνει με μια αιτια ,απλη , νοητη αγαπημενη ... βημα βημα κατανοητη και σε οσους ειναι στο διαβα μας,,, αρκει ο καθ ενας απο εμας να γινετε κρικος, βημα , και συνειρμος στο να συνεχιζουμε τις ισοροπιες μας και τις θεσεις μας για να γινοντε τα ελαχιστα μικρα ευμορφα σε ε αυτον τον δυσκολο χαρισμενο κοσμο μας ... μεταξυ μας ... ωρα καλη και ας συνεχιζουμε εμεις ...να συνεχιζουμε για να μας χαιρωμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 02, 2010 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσυ υποχρεωθηκες ή οχι και υποχρεωμενος εισαι ή δεν εισαι μεταξυ μας για μας ... ..!
Εσυ φιλε .
Εσυ ανθρωπε οπως κι' εγω
Σε μας τους Ακομη Μονους με τον εαυτο τους ........... ?
Η Απορια μενει ..
Ας ειναι ,
Ας εχουμε παντα Αποριες για μας...

Χανομαστε στο καλο μας μεσα ?
Ειναι δυνατον .?
Ειναι ,.......
Ακομη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 14, 2010 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΚΑΤΑΛΑΒΕ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ........
ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΛΕΝΕ .. ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Ο ΝΟΥΣ !
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΕΝΕ ,Ο ΝΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΖΩΗ !!!!!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ................!
Ή, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ???????? .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 14, 2010 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
............................................................................................................................................................................!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!!!????!!!??
<<<<<<<<<<<< #$*&*^^%$#@@@*&%@!!*&^%$#%^&*&%$$$$%%^&%$%#$#$@%$$$$$$$$$$$ >>>>>>>>>>>>
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-





http://www.youtube.com/watch?v=kA5Gj2l4AMk
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 18, 2010 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΘΕΩΡΩ [ΓΙΑ ΜΕΝΑ] ΠΩΣ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ..
ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ,
ΣΤΟ ΘΕΜΑ, Ή ΚΑΙ Ο ΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ Ή ΣΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ Ο ΝΟΥΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ, ΠΙΑΝΟΜΑΙ ΚΟΡΟΊ΄ΔΟ ΚΑΙ ΛΕΩ ,ΣΤΗΝ ΖΩΗ......
ΑΝ ΕΣΥ ΛΕΣ, ΣΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ Ο ΝΟΥΣ .....ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΘΑΜΕ !
ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ''ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ'' , ΤΑ ΟΣΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ ΕΠΕΞΗΓΕΙΣ ,ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ!!!!! ,

ΜΕΧΡΙ ΤΑ 37 ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΑΣΤΟΙ ??????
ΜΕΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ??
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΕΙ ΚΑΙ Η ΓΗ, Ή ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΣΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ .........???/

ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΑΡΓΟΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ , .......
ΘΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙΣ ?????? ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 18, 2010 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

man.. συγνωμη, σε μενα αναφερεσαι?!
Και παλι συγνωμη αν εδωσα την εντυπωση οτι εγω προηγουμενως αναφερθηκα σε σενα! Μερικες φορες τα λογια
ειναι περιτα για μενα man και αυτο εχει και δεν εχει να κανει με τους αλλους.
Δεν διαφωνησα.. ισα ισα που συμφωνησα αλλα με εναν, ας πουμε, ασυνηθιστο τροπο (οχι απαραιτητα και κατανοητο, οφειλω να ομολογισω).

ειμαστε κενοι, ηθελα να πω
ο λογος μας ειναι κενος, ηθελα να πω
μας ενδιαφερουν μονο "σημαντικα" Confused ζητηματα, ηθελα να πω
εχουμε χασει την ουσια, ηθελα να πω

το ιδιο ηθελα να πω και με το βιντεακι και ακομα,
το ποιοι ειμαστε, και οσο κι αν ειμαστε αυτοι που ειμαστε, ειμαστε και καποιοι αλλοι, που ισως ξεχναμε πως ειμαστε. Μπορουμε να ειμαστε και καλητεροι!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 18, 2010 5:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=ZcDXZ5Xl_aI
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 19, 2010 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω θελω να πω ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΟΥ ,
Θελω να πω ,γεια ''στο στομα σου'',ΓΙΑ ΟΣΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ,ΚΑΙ ΕΙΠΕΣ ....

Ειναι ''σημαντικο'' ,ΤΟ ΟΤΙ ΑΦΗΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΝΟΥΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΟΤΗΤΑ,
Ειναι ''σημαντικο'' ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΓΟΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ,
Ειναι ''σημαντικο'', ΠΟΥ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΑΓΗΣ.....

''Ασημαντο'' ειναι ,που δυο ανθρωποι ''Ασημαντοι'' , ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ , ''ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ'' ....... !!!!

Απο ''ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ'' φιλε μου, ......
Τα ''ασημαντα γινονται σημαντικα'' ,και τα ''σημαντικα , ασημαντα'' ......

Χμ..!
Ηθελες να μου πεις ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ......?
θΕΛΩ να σου ΠΩ , ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΚΟΥΡΑΓΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 21, 2010 1:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλησπερα μου λες, man, καλες πραξεις μου λεω, και καλα μυαλα!Καλησπερα σε σενα και σε ολους τους υπολοιπους. Φιλη, ομως..

http://www.youtube.com/watch?v=8P-c2k-HgRA
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 24, 2010 9:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλη Ψυχη ,... ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ...... Ανθρωπινη !

Σιγουρα ομως δεν μου λες , πως θα πρεπει και να σε προσεχω ιδιαιτερα ΣΑΝ ΦΙΛΗ ..!;
Δεν μου φαινεται να εχεις αναγκη απο αβροφροσυνες και ψευτοκολακιες ,
Μου φαινεσαι [και ας κανω λαθος], ανθρωπος νοιαζομενος και καθως πρεπει στον καιρο μας .
Δεν θα κανω λογο για θυληκο και αρσενικο πνευμα, ουτε και για θετικο ή αρνητικο, ... οπως συνηθιζεται .[δεν νοιαζομαι ετσι].....
Δεν θελω να ''παιξω'' με την Κοινη Συνειδηση ''μεταξυ ανθρωπου και ανθρωπου'' ,ουτε και με τα βασικα και φυσικα Ενστικτα ,...''Εκεινου και Εκεινης'' !

Με πιο φιλικα λογια [ωσπου να γνωριστουμε διανοητικα] , σου λεω πως ,
Αν καποτε παψουμε να νοιαζομαστε και 'συ και 'γω για ΜΑΣ και για την συνεχεια ΜΑΣ σαν ανθρωποι ...... ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ , ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ .......!

Φιλο ανθρωπο με την ανθρωπια και τα ανθρωπινα να με θεωρεις ,και φιλο σου βεβαιως [εστω διαδικτυακο] .... .. !

Πάρα μα Πάρα πολυ Ομορφη στην Σημασια της ειναι η Ζωη μας ..!!!!!!
Ας μην χασουμε ουτε την ζωη ,ουτε και την σημασια της ,
Ουτε και τις ελπιδες μας και τα ονειρα μας γι' αυτην .

Καλησπερα ,.... φιληναδα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2010 12:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

man, εχεις δικιο, δεν σημαινει κατι το γενος οταν μιλαμε για ανθρωπια..
Πιστευω σε ψυχες πιο ηρεμες, σε ανθρωπους που δεν τρεχουν για να προλαβουν ΤΙ!!??
Πιστευω στην κατανοηση και στην αλληλοαποδοχη, πιστευω στην αποδοχη κατ' αρχην του ιδιου μας του εαυτου! Αυτη θα ηταν μια καλη αρχη man..


http://www.youtube.com/watch?v=pmej-clcqA4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
man
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: XALKIDIKI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2010 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια Αρχη ,που επιβαλεται να την επιβαλουμε στις Αργες Συνειδησεις μας ,
Απο ανθρωπο και Ανθρωπο γινεται ο Ανθρωπος ,
Μην ξεχνιομαστε ..
Πρεπει να στηριζει και να συμπληρωνει ο ενας τον αλλον .
Να υπαρχει απλα και συνειδητα ο ενας για τον αλλον ,

Οχι βεβαια φιληναδα ,δεν μπορει να υπαρχει ο ενας χωρις τον αλλον,
Δεν εχει νοημα ,
Δεν εχει καμιά χαρη ..
Θα μπορουσαμε να το πουμε ,πως ανηκει ο ενας στον αλλον !

Κι' εγω χαιρομαι για τους ηρεμους ανθρωπους , τους ψυχραιμους ,αυτους που ακολουθανε το ενστικτο τους ,
Χαιρομαι πολυ και ζηλευω θα 'λεγα ,για εκεινους που εχουνε βρει ή βρισκουν τον εαυτο τους και ο ενας τον αλλον, εστω για λιγο ,εστω !!!!

Ξεχαστηκαμε στον εγωκεντρισμο μας θαρρω ..,
Ισως Ισως και απο αναγκη να βρουμε Αυτον τον Εαυτο μας που λες ,
Ισως ,

Καλησπερα ,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2010 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

man, το να αποδεχεται κανεις τον εαυτο του δεν ειναι εγωκεντρικο, ισα ισα θα ελεγα οτι οδηγει στο να αποδεχτουμε και τους αλλους.
Προσφατα, σε μια συζητηση που ετυχε να ειμαι παρουσα χαρακτηριστηκε καποιος ως συγκροτημενο ατομο. Η χαρακτηρισμος αυτος με εβαλε σε σκεψεις και αρχισα να ρωταω καποιους φιλους και γνωστους να μου ορισουν το "συγκροτημενο ατομο". Αφου μου απαντησαν ολοι αποφασισα να ρωτησω και καποιον τον οποιο θεωρω συγκροτημενο(και οχι μονο εγω).
Μου απαντησε οτι δεν υπαρχει αυτο που λεμε "συγκροτημενο ατομο" και οτι ισως οι πιο συγκροτημενοι ειναι αυτοι που συνηθως η κοινωνια περιθωριοποιει.
Οσο για τις απαντησεις των υπολοιπων, επαθα πλακα! Οι μισες ηταν ουτοπικες και οι αλλες μισες αναδεικνυαν, σε ολο τους το μεγαλειο, τα αρνητικα χαρακτηριστικα ενος συγκροτημενου ατομου, οπως κοινωνικα αυτο γινεται αντιληπτο/αποδεκτο.

Θα ελεγα οτι το προβλημα των ανθρωπων σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι οτι ψαχνουμε να βρουμε τον εαυτο μας αλλα μαλλον οτι τρεχουμε να ξεφυγουμε απ' αυτον!
Με το να αποδεχομαστε τον εαυτο μας, με ολα του τα "ελαττωματα", μπαινουμε αυτοματα στη διαδικασια να βλεπουμε τις επιπτωσεις των πραξεων μας στους αλλους.


Και,
δεν εχω δει κανεναν μεχρι σημερα να εχει πετυχει το απολυτα επιθυμιτο, μαλλον πιστευω πως ειναι μια διαδικασια που, ναι μεν εχει εναν στοχο, αλλα ο στοχος ουσιαστικα ειναι να μην πιστεψεις πως εφτασες ποτε στον στοχο. Κανεις μας, man, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απ' τους αλλους, μονο να παρει και να δωσει

ps: πολυ χαρηκα που σε γνωρισα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 5 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center