Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Επιστήμη και Ανθρωπισμός
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ανωνυμος
Λέκτωρ


Εγγραφή: 30 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2008 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Επιστήμη και Ανθρωπισμός Απάντηση με Συμπερίληψη

Η επιστήμη αποτελεί συνεχή δραστηριότητα με σκοπό την εύρεση της αλήθειας και την προαγωγή της γνώσης. Η γνώση είναι δύναμη. Ο επιστήμονας ως μελετητής αυτής της δύναμης οφείλει πριν από την επιτέλεση οποιασδήποτε επιστημονικής πράξης να εμφορείται από το συναίσθημα της ηθικής ευθύνης;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2008 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανώνυμε,

η επιστήμη τελεί τον σημαντικότερο ρόλο στην ζωή του ανθρώπου. Μέσα απο συνεχείς μελετες και έρευνες και εν τέλει μέσα απο την εφαρμογή έχει καταφέρει να προσφέρει ανεκτίμητες πραγματικά υπηρεσίες, οι οποίες ειναι εξαιρετικά χρήσιμες για τον άνθρωπο σε τομείς όπως η υγεία, η τεχνολογία, η οικονομία.

Το μονο το οποίο αφορίζω σαν άνθρωπος ειναι η επιστήμη που έχει μοναδικό της σκοπό το κέρδος (βλ. βιοτεχνολογία), η επιστήμη η οποία πειραματίζεται σε αδύναμους οργανισμούς (βλ. πειράματα που διεξάγονται σε ανθρώπους χωρών του αναπτυσσομενου κόσμου, ή ζώα), η επιστήμη που εν τέλει ερευνά και εφαρμόζει μελέτες οι οποίες ουσιαστικά ειναι άχρηστες και χρησιμεύουν μόνο για να τονώσουν την έπαρση των διεξαγόντων τις μελέτες και αυτών που τις εστερνίζονται (βλ. εφεύρεση του botox ή άλλων τεινών).
Ολα αυτά αποτελούν προσωπική μου βέβαια άποψη, η οποία συζητείται...

Επίσης, η επιστήμη (που αποτελείται απο το ανθρώπινο βεβαίως στοιχείο) θα πρέπει να σκεφτεί σαν ένας οικονομικός μάνατζερ προς το περιβάλλον.
Ο άνθρωπος έχει γραμμένο στο DNA του την πληρη εκμετάλλευση των φυσικών πόρων προκειμένου οχι μόνο να επιβιώσει (εχουμε φυγει απο αυτό το concept), αλλά να υπερβεί εαυτόν.
Πρέπει λοιπον σαν οικονομικός μάνατζερ να καταλάβει οτι δεν μπορεί χιλιετίες τώρα να τελεί τον ρόλο του ενεργητικού μιας επιχείρισης και να αφήνει τον ρόλο του παθητικού στο περιβάλλον.
Οπως και να το κάνεις, ήρθε ο καιρός που οι ρόλοι αυτοί πρέπει κατα κάποιον τρόπο να αντιστραφούν....

Πριν και πάνω απ όλα, η φύση καλεί τον ανθρωπο να βοηθήσει για ένα βιώσιμο μέλλον....Γιατί ο άνθρωπος ειναι μέρος αυτής.
Αφου λοιπον επιτευχθεί αυτό, θα έχει τα περιθώρια να προχωρεί σε ολοένα και περισσοτερες μελέτες, περισσότερες ανακαλύψεις για το δικό του καλό και άρα της φύσης...
Αρκει να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ οτι η φύση ειναι στοιχείο εγγενές και απόλυτο...



Smile
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιστήμη και Ανθρωπισμός Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ανώνυμος
Η επιστήμη εκφράζει τη φύση του ανθρώπου, να αναζητεί μέσω της έρευνας και της ΓΝΩΣΗΣ που προκύπτει απ’ αυτήν, την ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.
Την ΑΛΗΘΕΙΑ εκείνη που δεν μπορεί και δεν πρέπει να αλλοιώνεται η να αποκρύπτεται μέσω οποιασδήποτε επίκτητης συναισθηματικής φόρτισης η ανθρωπονόμων-κανόνων συντηρητικού χαρακτήρα κυρίως, που να αποτρέπουν την διερεύνηση της.

Η ηθική, δεν ήταν ούτε είναι, παράγοντας λειτουργίας της φύσης και της ζωής. Δεν ήταν ούτε είναι κοινή, ίδια «αρχή», «αξία» η «πρότυπο» ζωής για όλους τους λαούς του κόσμου. Η ηθική ήταν και είναι ανάλογη πάντα των εκάστοτε ιστορικών δεδομένων και συγκυριών που επικρατούσαν η επικρατούν από χώρα σε χώρα και χρονική στιγμή, και βεβαίως ανάλογη της πολιτικό -οικονομικής-πολιτιστικής ταυτότητας της.

Η ηθική, αν την εξετάσουμε ιστορικά, θα δούμε πως αποτελούσε και αποτελεί εν πολλοίς, διδασκαλικό «έργο» παιδείας των θρησκειών, όπου κυρίαρχο στοιχείο και στόχος της είναι η συνειδησιακή λειτουργία των ανθρώπων, μέσω και κυρίως του συναισθηματικού τους παράγοντα. Μέσω δε αυτού του παράγοντα, επιτυγχάνουν να παραμερίζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την ορθολογική κριτική σκέψη που πάνω της βαδίζει η Επιστήμη.

Επομένως το «δίλημμα», Επιστημονική Αλήθεια η «ηθική» νομίζω πως ηθικότερων είναι να γνωρίζουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ως αντικειμενικά έχουν από τη φύση τους, έναντι των ιδεατών – εξιδανικευμένων- «ωραιοποιημένων» η μη ηθικοπλασματικών καταστάσεων που παραμυθιάζουν…..

Η πρόσφορα της επιστήμης στη ζωή των ανθρώπων δεν είναι ούτε ήταν πότε «ανήθικη». Αντιθέτως μάλιστα… Όσο δε για τις παρατηρήσεις της Μαρίας, περί του οίκτου της για τα πειραματόζωα που πράγματι υποφέρουν στα εργαστήρια, έχω να πω πως «ομελέτα δεν γίνεται αν δεν σπάσεις τ’ αυγά…», ούτε βεβαίως «Πίττα ολόκληρη και σκύλος χορτάτος…».
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ηθική είναι ΑΞΙΑ.

Η ανηθικότητα είναι ΕΓΚΛΗΜΑ.

Η ηθική στην επιστήμη επισύρει έρευνες που δεν εγκληματούν.


Μαρία καλή μου

Το θέμα της βιοτεχνολογίας είναι λεπτό και όταν η σχετική 'ερευνα διακατέχεται από ηθική τότε υπηρετεί τον άνθρωπο με ανακαλύψεις που στοχεύουν την εξαφάνιση φυτοφαρμάκων και τελικά μορφών καρκίνου.

Υποσχέθηκα παλαιότερα να δημοσιεύσω τις σχετικές απόψεις μου. Θέσε σε παρακαλώ ένα σχετικό θέμα βιοτεχνολογίας το οποίο μπορεί να προσελκύσει επιστήμονες που ασχολούνται με αυτήν.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Μάξιμε με χαρά σε "ξανασυναντώ" μετά από πολύ καιρό.

Δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε το γεγονός οτι η Εκκλησία έχει ευλογήσει κατά καιρούς τα όπλα (πχ 1821, ΕλληνοΙταλικός πόλεμος κλπ) και σίγουρα δεν μπορούμε να αξιώνουμε να ευλογούνται μόνο τα Ελληνικά όπλα και "όπλα" ....

Αναρωτιέμαι και θα αναρωτιέμαι νομίζω για πάντα στα εξής και τα οποία δεν είναι ούτε ένα τσιγάρο δρόμος μακρυά από το σκεπτικό που αποτύπωσα στο
ποίημά μου στα Πρόσωπα για την συνθηκολόγηση με τους Γερμανούς :

1- αν είσαι στα 1945 Ρώσσος ή Αμερικανός κάπου στη κατεχόμενη Γερμανία, απελευθερώνεις ζωντανά λείψανα από στρατόπεδο συγκέντρωσης και βρίσκεις βιβλία ιατρικού περιεχομένου που αφορούν φρικαλέα πειράματα των οποίων η "μοναδικότητα" και η "καινοτομία" (τα εισαγωγικά αφορούν ανατριχίλα) θα σώσει εκκατομύρια ανθρώπινες ζωές ....
Κάνεις αποδεκτό αυτό το προιόν ασύλληπτων πράξεων ; Αν ναι, πως το ενσωματώνεις στην Ιατρική και γενικότερα στην ανθρώπινη ιστορία ;

2- είσαι ένας καθ' όλα ικανός επιστήμονας των ΗΠΑ, οικογενειάρχης, θρήσκος με ηθικές αρχές, ανοιχτό μυαλό αλλά διορισμένος σε μία δύσκολη θέση : προίστασαι των πυρηνικών δοκιμών στο Τρίνιτυ και έχεις τον Οπενχάιμερ να εγείρει ηθικά ζητήματα και να αρνείται να προχωρήσει στην βόμβα υδρογόνου την ίδια στιγμή που είναι πλέον γεγονός η βόμβα για τους Ρώσσους.
Αυτοκτονείς ; Εκβιάζεις τον Οπενχάιμερ ; παραιτείσαι ; Προτείνεις να πετάξουν αγριοπερίστερα στον Βερίγγειο Πορθμό προς την κατεύθυνση του Κρεμλίνου ; Στέλνεις τους παπάδες πίσω διότι τα όπλα που θα ευλογούσαν δεν είναι έτοιμα ;

3- έχεις την πρώτη ατομική βόμβα στα χέρια σου η οποία άσχετα, που κόστισε δυο γεννεών σπουδές, και κάποιοι ηλίθιοι λένε οτι πρέπει να αποσβεστεί με τη ρίψη της, θα σε βοηθήσει να γλυτώσεις από σίγουρο θάνατο 200.000 νέους άνδρες από την εισβολή στην Ιαπωνία με δεδομένο το μέχρι θανάτου Ιαπωνικό πείσμα υπεράσπισης του πατρίου εδάφους.
Γλεντάς την λήξη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου με χορούς και με τραγούδια ; Περιμένεις με ανυπομονησία την Νυρεμβέργη ;
Ξαναανοίγεις το λεξικό στο λήμμα : ΑΝΘΡΩΠΟΣ ;

4- θα ήθελα να αναφέρω και κάτι που δεν εμπίμπτει στο Επιστήμη και Ανθρωπισμός αλλά κατ' εμένα είναι αδιαίρετη ενότητα με τα ανωτέρω, για την δίκη της Νυρεμβέργης κάτι αντισυμβατικό αλλά δεν έχω το χρόνο να το επεξεργαστώ. Γενικώς το τελευταίο διάστημα με τριβελίζει η ηλιθιότητα με την οποία πρέπει να λυπηθώ τον Ταυρομάχο (δεν θα δώσω χρώματα σημαιών εδώ .....) όταν τον ξεκοιλιάζει ο μενόμενος από το κόκκινο πανί (πόση ανάλυση θα χρειαζόταν να πούμε για το έρμο το κόκκινο πανί...) ταύρος ....


Δεν θα ισχυριστώ τίποτε.
Θα εκμυστηρευτώ μόνον την υποψία μου η οποία συνίσταται σε μία λέξη :

Ν Ο Μ Ο Τ Έ Λ Ε Ι Α
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 1:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Maxim97,

διάβασες ΜΟΝΟ την παράθεσή μου για τα ζώα. Εγώ μίλησα και για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
Οταν λοιπον η επιστήμη, λογω του οτι ΔΕΝ επιιθυμεί να ξοδέψει χρήματα, διεξάγει πειράματα σε ανθρώπους και ζώα (πολλές φορές χωρίς τις απαραίτητες άδειες), εννοείται οτι με βρίσκει αντίθετη.

Αντιθετη με βρίσκει η φαρμακοβιομηχανία που πειραματίζεται τα φάρμακά της στους μή έχοντες γνώση και ανθρώπινη αξία (βλ. κατοίκους αναπτυσσόμενων χωρών)...
Γνωρίζουμε τι γίνεται στα camps συγκέντρωσης σε χώρες της Αφρικής όπως Wollo (Αιθιοπία), Kibeho (Ρουάντα) κλπ....

Αντίθετη με βρίσκει η κοσμετολογία (όχι ευτυχώς όλες οι εταιρείες) η οποία κανει φρικτά πειράματα σε ζωα, προκειμένου να βάλω μια νέα λακ στα μαλλιά μου...

Αντιθετη με βρίσκει η κοσμετολογία και η πλαστική χειρουργική οταν προσπαθουν να βρουν τι θα τσιτώσει τη μούρη μου ή θα μεγαλώσει το στήθος μου, προκαλώντας μου μακροχρόνια, προβλήματα υγείας.

Υπερασπίστρια με βρίσκουν μελέτες οι οποίες π.χ. θεραπεύουν υφιστάμενες ασθένειες ή ακόμα καλυτερα,προλαμβάνουν προκυπτουσες ή υπάρχουσες.
Στην περίπτωση αυτή, δέχομαι λοιπον το πείραμα σε έμβιο οργανισμό (ζώο ή άνθρωπο ο οποίος άνθρωπος ΠΡΟΤΙΣΤΩΣ θα γνωρίζει καθε λεπτομέρεια και θα έχει δώσει την συγκατάθεσή του και ξέρουμε ότι γίνεται αυτό όταν κανείς πάσχει απο μια συγκεκριμμένη ασθένεια).

Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ειναι αυτό που με ενοχλεί Maxim97...


Gexrag,

συγγνώμην, αλλα αυτό περί βιοτεχνολογίας ειναι η μεγαλυτερη μούφα που ακουω απο τους υποστηρικτές αυτής...
και δεν είναι καθόλου λεπτό το θέμα, αντίθετα πολύ χονδρό... Wink
γενικολογείς και δεν γράφεις τίποτα επ αυτής...

Το ξερεις οτι η μαμά της βιοτεχνολογίας MONSANTO, πουλά και τον σπορο και το φάρμακο στον άμοιρο αγροτούλη?

Το ξέρεις οτι όταν καλλιεργήσεις σπορους τέτοιους είσαι δέσμιός τους?

Επιβεβαιώνεις ότι τα υλικά (δεν μπορώ να τα ονομάσω προιοντα του φυτικού βασιλείου) που προκυπτουν ΔΕΝ βλάπτουν τον άνθρωπο και το περιβάλλον?

Επιβεβαιώνεις οτι η διασταύρωση γονιδίων ψαριού και ντομάτας, δεν επηρρεάζει το οικολογικό στερέωμα?

Επιβεβαιώνεις ότι τελικά μέσα απο την βιοτεχνολογία θα παψει να πεινά ο άνθρωπος?

Τίποτα απο τα παραπάνω δεν έχει επιβεβαιωθεί και το γνωρίζεις.

Κανέναν νοήμονα άνθρωπο δεν πείθει η βιοτεχνολογία...

Θέμα βιοτεχνολογίας, αφου το σκεφτηκες μπορείς να αναρτήσεις.
Εγώ θα λάβω μέρος σαν άνθρωπος που γνωρίζω αρκετά πράγματα.
Αυτό τουλάχιστον το επιβεβαιώνω.
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καλή μου Μαρία

Υπάρχει και η υγειής βιοτεχνολογία. Αυτή προσφέρει και θα προσφέρει και στο μέλλον και δυστυχώς λερώνεται ηφήμη της από δράσεις τύπου MONSANTO.

Υπόσχομαι όταν έχω χρόνο να αναφέρω όσα έχω στον νου μου αυτή τη στιγμή.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειμαι ανυπόμονη Gexrag, και

περιεργη να δω τι εννοείς με το "υγιής" βιοτεχνολογία.

Μα..... η Monsanto χρυσέ μου ειναι η μαμά της βιοτεχνολογίας και αφού η μαμά σπιλώνει την ίδια την φήμη της, τι να περιμένω απο τα "παιδιά".


Οκ λοιπον, για να μην είμαι απόλυτη, περιμένω (που ξέρεις? μπορει να αγνοω κάτι)...

Very Happy
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή μου Μαρία

Υπάρχουν διάσπαρτες έρευνες στα πανεπιστήμια αλλά και σε μικρότερα ιδρύματα όπως το ΤΕΙ Ηρακλείου που ήμουν εγώ που προωθείται η βιοτεχνολογία.
Αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με τις παγκόσμιες οργανώσεις προώθησης συμφερόντων που πολεμούν ΚΑΚΩΣ αλλά και καλώς οι οικολογικές οργανώσεις.

Αρχίζω από την έρευνα.
Χρηματοδοτούνται με ποσά που λαμβάνουν με νύχια και με δόντια επιστήμονες που ανακαλύπτουν βελτιωμένα είδη γεννετικά χωρίς προσθήκη γονιδίων από μη συγγενή είδη. Καλλιεργούνται είδη με ανθεκτικότητες σε ασθένειες με σκοπό να προσδιοριστούν εκέινα το γονίδια που δεν επιτρέπουν την καταστροφή του είδους από τα παθογόνα.

Έτσι παράγονται τελικά βελτιωμένα γεννετικά είδη με την προσθήκη απλά και γρήγορα εκείνων των γονιδιακών χαρακτηριστικών που είναι επιθυμητά και βρίσκονται σε ελάχιστα άτομα ενός είδους.

Παλιά κάτι ανάλογο γίνονταν με φυσική επιλογή. Σήμερα απλά πετούν και κολλούν εύκολα το γονίδιο κερδίζοντας χρόνο και δεν μεταφέρουν ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά.

Γιατί να εμποδιστεί αυτή η διαδικασία που έχει σκοπό την μείωση στο ελάχιστο των φυτοφαρμάκων;
Μειώνονται ή δεν μειώνονται οι πιθανότητες εμφάνισης καρκίνων αφού είναι είδη που υπάρχουν αλλά σε ελάχιστα άτομα του είδους στη φύση;

Αυτή η περίπτωση που προανάφερα είναι ένα απειροελάχιστο παράδειγμα βιοτεχνολογίας.

Στο μέλλον οι επιστήμονες στόχο έχουν να προσθέτουν σε όλους μας ένα γονίδιο που παράγει μια πρωτεΐνη νομίζω που είναι αντικαρκινογόνος.

Θα ήθελες να εμποδιστεί η ανακάλυψη αυτού του γονιδίου που θα σώσει άπειρες ζωές εμποδίζοντας την δράση της βιοτεχνολιγίας;

Ανέφερα το ελάχιστο και το κορυφαίο επίτευγμα που μπορεί να προκύψει από την βιοτεχνολογία.

Σχετικά με τις οικολογικές οργανώσεις
Είναι προφανές ότι δεν στοχοποιούνται στους πραγματικούς κινδύνους με αποτέλεσμα η παραπληροφόρηση να εγκυμονεί κινδύνους για ανθρώπους που φαντάζονται φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν. Οι Γιατροί και οι επιστήμονες που απεγνωσμένα φωνάζουν ΜΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ δεν εισακούονται από τους φοβούμενους, από διάφορες ανακρίβιες και ανοησίες που εμπλέκονται με κάποιες αλήθειες.

Έτσι θυμίζουν την εποχή που καίγονταν οι μάγισσες και τα βιβλία.

Οι παγκόσμιες οργανώσεις συμφερόντων που έχουν σχέση με την βιοτεχνολογία προσπαθούν να επιβιώσουν αφού τρέφονται χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια κόσμου από την δράση τους. Έτσι έχουμε ένα αγώνα δημιουργίας στρατιάς ανέργων με τον πόλεμο αυτών.

Επιβιώνουν τώρα σπέρνοντας θάνατο αλλά εξασφαλίζοντας την τροφή πολλών ανθρώπων αφού δεν υπάρχουν ακόμη επιβεβαιωμένα πολλά μέσα αντιμετώπισης των φυτοπαρασίτων που μας ενδιαφέρουν εδώ.

Χρηματοδοτούν έρευνες και θα θρέψουν στο μέλλον όσο περισσότερους από τους εργαζόμενους που έχουν έχοντας φροντίσει να κατέχουν την γνώση. Έτσι συνεισφέρουν στην έρευνα χρηματοδοτούντας ακόμη και πανεπιστήμια για να βρεθούν μέθοδες οικολογικές έτσι ώστε να μην κινδυνέψουν τα παιδιά τους αφού αυτοί και τα παιδιά τους κινδυνεύουν το ίδιο από τον καρκίνο.

Σε γενικές γραμμές έθιξα όσο περισσότερο περιληπτικά μπορούσα το θέμα στην κοινωνική του διάσταση καθορίζοντας την αναγκαιότητα να ενημερωθεί ο κόσμος ΣΩΣΤΑ για την δράση της βιοτεχνολογίας στην γενετική.

Αν κρίνεις πως πρέπει να επανέλθω καλή μου Μαρία χαρά μου θα είναι να σου δώσω τις ελάχιστες πληροφορίες που έχω σχετικά μια που σπάνια πλέον ενημερώνομαι για τις εξελίξεις στον τομέα λόγω της διαφορετικότητας της εργασίας μου.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ανωνυμος
Λέκτωρ


Εγγραφή: 30 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 6:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι απόψεις όπως παρατηρήσατε και εσείς διίστανται σε αυτό το θέμα! Άλλοι υποστηρίζουν την ηθική και άλλοι την επιστήμη. Θα σας παραθέσω την δικιά μου άποψη. Προσωπικά θεωρώ την επιστήμη ανεξάρτητη από την ηθική! Εννοώ δηλαδή ότι ο επιστήμονας θα κάνει αυτό που έχει διδαχτεί και όπως αντίστοιχα και ο ηθικολόγος. Η επιστήμη σαφώς και πρέπει να χρησιμοποιείται με τέτοιο τρόπο ώστε να ωφελεί τους ανθρώπους. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει και η γνώση για τους καταστρέψει. Η γνώση είναι ανεξάρτητη. Παρολ’αυτά οφείλουν οι επιστήμονες που κατέχουν την γνώση να προσέχουν σε ποιους δίνουν την δυνατότητα διαχείρισής της! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου η επιλογή της χρήσης της γνώσης είναι δικαίωμα του καθένα και δεν είναι αρμοστή η περίπτωση της χειραφέτησης της γνώσης.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 8:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαρία
Άλλο πράγμα είναι η Γνώση της φύσης του πράγματος που αναφερόμαστε η εξετάζουμε, και Άλλο η ΕΠΙΛΟΓΗ χρήσης αυτής της γνώσης. Η ΕΠΙΛΟΓΗ χρήσης γνώσης, έχει να κάνει κατά κανόνα, με τον επιδιωκόμενο στόχο που θέτουμε κάθε φορά, προκείμενου να τον πραγματοποιήσουμε η όχι.

Ασφαλώς θα έχεις ακούσει το γνωστό πως « ο σκοπός αγιάζει τα μέσα….». Σκέψου πως αυτοί που το πρωτοείπαν, ήσαν οι «υπέρμαχοι» Βυζαντινοί θεοκράτες, «άγιοι» πατέρες του εβραιοχριστιανισμού, ηθικολάτρες κατά τα άλλα...
Από την άλλη, ας μην ξεχνάμε, πως η μη γνώση γενικώς, εμπεριέχει πολλαπλούς κινδύνους, Τόσο για το άτομο, όσο και για το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Όσο τώρα σχετικά με την βιοτεχνολογια ως επιστημονικος τομεας, ειλικρινά δεν σε καταλαβαινω τι θέλεις να πεις. Θα ηθελες να τον καταργησουμε; Να πάψει να υπάρχει διότι μια καπιταλιστικη αμερικανικη βιομηχανια παραγει προϊόντα μεταλλαγμενα; Είναι δικό της το «αμάρτημα» η της Αμερικάνικης πολιτικής και οικονομίας που θέτει το ΚΕΡΔΟΣ υπεράνω κάθε είδους ηθικής;
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 8:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανωνυμος έγραψε:
Προσωπικά θεωρώ την επιστήμη ανεξάρτητη από την ηθική! Smile

"Αναξαρτητη" ισως δεν ειναι η καταληλη λεξη.
Επιστημη, ειναι ενα "εργαλειο" του ανθρωπου, ενω η ηθικη ειναι "τροπος" ζωης.
Ο καθε ανθρωπος λοιπον, χειριζεται το "εργαλειο" του, με το δικο του ..."τροπο"... Wink
Αλλα ανθρωπινα ...."εργαλεια" ειναι η Θρησκεια, η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, κλπ.
Οτιδηποτε δλδ, εξηπηρετει τις αναγκες του. Τον κανει πιο....δυνατο!!!
Αντιθετα ακριβως απο τη Σοφια, που δεν κρινει, και αρα δεν κατακρινει, γιατι ακριβως ΔΕΝ εχει την ΑΝΑΓΚΗ.
Αρωτησαν μια αιωνοβια να πει το "μυστικο" της μακροζωιας, κι αυτη απαντησε: "Να περνετε τη ζωη σας, οπως ειναι"
Αυτο φιλεμου, ειναι Σοφια!!!!
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 12:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Maxime,

νομίζω ήμουν σαφέστατη...εσύ γενικολόγησες λέγοντας ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...ΟΧΙ ολα τα μέσα φίλε μου.
Ημουν εξαιρετικά επεξηγηματική, δεν θα το αναλύσω περαιτερω...

Maxime, Gexrag,

ειδικά ο τελευταίος...

Τώρα μου φέρνεις παράδειγμα τα ΤΕΙ Ηρακλείου που ελάχιστα ενδιαφέρουν οι μελέτες τους την παγκόσμια αγορά...

Αν και εφόσον επιθυμείς (και οιοσδηποτε φυσικά) μπορώ να του στείλω με φαξ,σειρά έντυπων διαφημίσεων (απο το βιβλιο που διάβαζα πριν απο 2 χρόνια) της Monsanto, η οποία κάνει απεγνωσμένες προσπάθειες να πείσει τον κόσμο περί των αγαθών της προθέσεων...
Ακόμα και οι υποστηρικτές της βιοτεχνολογίας, θα γελάσουν με τα φθηνά επιχειρήματα της εταιρειας αυτής.

Επίσης, επειδή κάπου το ανέφερες, μου συγκρίνεις την διασταύρωση που έκαναν οι παλιοί αγρότες π.χ. λεμόνι με νεράτζι με την διασταύρωση 2 ασυμβαντων οργανισμών????
π.χ. ψάρι με πιπεριά?
Δεν το αντιλαμβάνομαι.
Θα πρέπει να γνωρίζεις, οτι η φύση ΔΕΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΙ οργανισμούς απο διαφορετικό βασίλειο.
Π.χ. αν προσπαθήσεις να διασταυρώσεις ελέφαντα με μαιμού, δεν θα προκυψει τίποτα (ουτε καν τερατογέννεση).
Νομίζω, οτι αυτό λέει πολλά...

Πάμε παρακάτω...

Οι μέχρι στιγμής γνώσεις και οι επιπτώσεις της γενετικής μηχανικής ουσιαστικά ειναι ανύπαρκτες. Το μονο υπαρκτό, ειναι το χρηματοδοτικό ενδιαφέρον για την εκπόνηση τους, όπως χαρακτηριστικά ανέφερες...

Η παγκοσμια σχετική βιβλιογραφία Gexrag,βρίθει πληροφοριών που καταδεικνύουν ότι οι μεταλλαγμένοι οργανισμοί ειναι ζωντανοί και μπορούν ως εκ τούτου να αναπαραχθούν, να μεταφερθούν στο οικοσύστημα (μέσω γυρης, εντόμων, πουλιών, αέρα, νερού, ανθρώπου) με άγνωστες συνέπειες.
Για να μην λησμονήσω ν αναφέρω την ζημιά που πιθανόν προκυψει στα ενδημικά είδη ενός τόπου ή μιας χώρας.
Εκει φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για αφανισμό..

Εννοείται ότι εφοσον υπάρξει πρόβλημα, ο μεταλλαγμένος οργανισμος ΔΕΝ μπορεί να ανακληθεί απο το περιβάλλον.
Βλέπεις, η φύση δεν ακολουθει σύστημα ιχνηλασιμότητας για να αστειευθώ και λίγο... Wink

Επίσης, οι επιπτώσεις των μεταλλαγμένων φυτών στο περιβάλλον αφορούν στην δημιουργία υπερανθεκτικών ζιζανίων, μειωμένη απόδοση των μεταλλαγμένων καλλιεργειών, αύξηση της χρήσης ζιζανιοκτόνων, ανάπτυξη ανθεκτικότητας των εντόμων στα εντομοκτόνα, μεταφορά γονιδίων σε γειτονικές καλλιέργειες, στο έδαφος και σε άλλα είδη.

Θα γνωρίζεις φαντάζομαι το σύμβολο της Αμερικής πεταλούδα Monarch.
Οταν άρχισαν να εξαφανίζονται ομαδικά, ξεκίνησαν οι μελέτες.
Ανακαλυφθηκε οτι το καλαμπόκι MON810 της περιβόητης Monsanto και το μεταλλαγμένο καλαμποκι Bt 11 της Syngenta, τις "τσάκισαν".

Επίσης, αν το γεγονός οτι η μεταλλαγμένη κουράδα, θρέφει το κόσμο ειναι αληθής, τότε γιατι εξακολουθούν να πεθαίνουν άνθρωποι απο την πείνα σε παγκόσμιο επίπεδο?
Και εν πάσει περιπτώσει, μην μου πεις οτι ΔΕΝ εχει προλάβει να ταίσει...
Τι κάνει 10+ χρόνια τώρα??...Έλεος...

Tέλος, αποδεικνύεται ότι οι χώρες που καλλιεργούν μεταλλαγμένα εδώ και αρκετά χρόνια, δεν κατάφεραν ΟΥΤΕ καλύτερες αποδόσεις, ΟΥΤΕ μειωση φυτοφαρμάκων, ΟΥΤΕ μειωση κόστους, ΟΥΤΕ αύξηση του εισοδήματος των αγροτών...

Σε παρακαλω πολυ μην μου ξανακάνεις λογο για μάγισσες κλπ, διότι τουλάχιστον στο θέμα αυτό, ποτέ δεν μίλησα για καλικατζόνια, μετάρσια και άλλα γραφικά που έχεις κάνει ήδη εσυ...
Οπότε κανε μια ενδοσκόπηση, βγάλε τα συμπερασματά σου και το συζητάμε.

Οσον αφορά στις πληροφορίες, ευχαριστώ που μου τις έδωσες, αλλα στα πλαίσια των σπουδών μου (περιβάλλον και αειφόρος ανάπτυξη), το 2005 σε σχετικά courses, ασχοληθηκα πολυ με την βιοτεχνολογία και σε αντίθεση με εσένα (παρόλο που και εγώ δεν εργάζομαι στον τομέα του περιβάλλοντος) ενημερώνομαι κατά το δυνατόν πιο συχνά.

Δεν ειμαι ισοπεδωτική όπως λές αλλα εκφράζω τις ανησυχίες μου ως προς το φυσικό περιβάλλον, όπως ειναι απόλυτα λογικό.
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
περιεργος
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 07 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: επιστημη και ανθρωπος Απάντηση με Συμπερίληψη

η επιστημη εχει αντικαταστησει,τουλαχιστον στην συνειδηση πολλων στον δυτικο κοσμο,αυτο που κατειχε η θρησκεια.Αυτο ομως εχει οδηγησει στην μειωση ηθικων φραγμων που εθεται η θρησκεια "υπο φοβου Θεου"[καλως ή κακως].Το ειδος και τα χαρακτηριστικα του κενου των "ηθικων φραγμων" που δημιουργηθηκε θα ειναι συναρτηση των αντιστοιχων της κοινωνιας στην οποια γινεται αυτη η αλλαγη.Οσο η κοινωνια μας νομιμοποιει το κερδος,την φημη και οτιδηποτε αλλο εκτος της φιλανθρωπιας,της ανιδιοτελειας,του αλτρουισμου και ολων των "γνωστων" αξιων που εχουν αναφερει οι φιλοσοφοι καθ'ολη την ιστορια της ανθρωποτητας τοσο αυτες οι αξιες θα λησμονουνται και θα θεωρουνται δευτερευουσες.Οσο η κοινωνια μας οριζεται με γνωμωνα την οικονομια και απομακρυνεται απο την φιλοσοφια θα οδηγειται σε τετοια αποτελεσματα.
_________________
αναζητηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center