Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ + ΑΝΘΡΩΠΟΣ = ΕΝΑΡΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
leontas
Επίκουρος


Εγγραφή: 02 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 47

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 5:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ + ΑΝΘΡΩΠΟΣ = ΕΝΑΡΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Διάβασα αρκετές δημοσιεύσης και σε κάποιες διάβασα ''καλά και σε άλλα οχι'' .
Η δική μου άποψη αν την θέλετε, έχει να κάνει με πιο περίπλοκα πράγματα τα οποία συμβαίνουν μέσα μας, είναι εύκολο να δίνουμε ερμινίες και να καταλήγουμε σε απλά συμπεράσματα μετά από πολύ σκέψη για κάποιες θεωρίες άλλον, ή και δικές μας.
Εγώ θα σας γράψω για τις προσωπικές εμπειρείες μου σχετικά με την θρησκεία και την ΠΙΣΤΗ.
Νιώθω καιρό τώρα πως πρέπει να δημοσιοποιήσω την αποψή μου και το νιώθω ως μια ευχαρίστηση προς τον ευατό μου και τους συνανθρώπους μου.
Κατ΄ αρχήν ευχαριστώ τον Θεό που μου έστειλε μηνύματα-σημάδια μέσα από πράγματα και ανθρώπους και με βοήθησε να ξαναβρώ τον δρόμο μου. Είναι πολλά που θέλω να πώ και ίσως κάποια στιγμή να το κάνω.

Για την ώρα και για να μην σας κουράζω, θα σας πω μόνο πως η καρδία μου είναι καθαρή και μπορεί να χαίρεται με τα απλά πράγματα, όπως όταν αγκαλιάζω και φιλάω τους γονείς μου.

Η πίστης, φίλοι μου καλοί, <<δια της ακοής επέρχεται>> και η πίστη και η αγάπη στον Θεό φαναιρόνεται στους <<ταπινούς την καρδίαν>> και όσο έξυπνος κι αν είναι κάποιος δεν πρόκειται να το καταλάβει...

Τότε στην ζωή σου τά πράγματα ξεκαθαρίζουν και το φώς της ΑΛΗΘΕΙΑΣ στα φαναιρώνει όλα.

Υ.Γ
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΑΧΗ, ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΝΙΚΑΩ ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΟΝ Ν Ι Κ Η Σ Ω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 9:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την αφορμή που μου έδωσες να φτιάξω μια νέα κατηγορία στο forum. Δεν είναι όλα φιλοσοφικοί προβληματισμοί. Καλή συνέχεια στη σχέση σου με τον θεό.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 9:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου leontas

Υποκλίνομαι μπροστά σου.

Ενάρετος άνθρωπος= άνθρωπος που έχει καλλιεργήσει την αρετή.

Σύγχρονοι μελετητές φιλοσοφίας αναλώνουν χρόνο στην αμφισβήτηση του Θεού και αγνοούν την μεγαλύτερη ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΡΕΤΗΣ που υπήρχε σε λαό της αρχαιότητας.

Η Αρετή μελετήθηκε και διδάχθηκε από πολλούς λαούς αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν άφησε τόσα συγγράμματα ΑΡΕΤΗΣ.

Φίλε μου afham
Φιλοσοφικοί προβληματισμοί θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν σχεδόν όλες οι συζητήσεις.

Υποκατηγορίες παρόμοιες θα βοηθούσαν ορισμένους να μην χάνουν χρόνο όταν αναζητούν κάτι συγκεκριμένο.

ΦΥΣΙΚΑ υποκλίνομαι στην έμπνευση για μια υποκατηγία για πολλά θέματα που είναι στην ουσία κατευθύνσεις άλλων κεντρικών θεμάτων. Έτσι αυτά μπορούν να μένουν συγκεντρωμένα και τα γενικά τοποθετημένα θέματα να μην χάνονται σωρό.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 9:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλοσοφικές δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν όλες οι συζητήσεις. Το να ευχαριστείς τον θεό δεν είναι φιλοσοφική συζήτηση αλλά προσευχή. Επομένως όποιος θέλει να αναθερμάνει δημόσια τις σχέσεις του με τα θεία, να το κάνει σε αυτή την κατηγορία.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
leontas
Επίκουρος


Εγγραφή: 02 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 47

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 10:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την αφορμή που μου έδωσες να φτιάξω μια νέα κατηγορία στο forum. Δεν είναι όλα φιλοσοφικοί προβληματισμοί. Καλή συνέχεια στη σχέση σου με τον θεό.


δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, χαίρομαι που μπορουμε να μιλάμε για τόσο σοβαρά πράγματα. Για μένα δεν είναι φιλοσοφικές τέτοιες σηζητήσεις αλλά εσωτερικές ανακαλύψεις.
Θα γνωρίζεις βεβαίως πως όλα υπάρχουν μέσα μας ως αρχή και απλά τα ξετηλήγουμε με την γνώση, όταν είμαστε έτοιμοι να την εγκολπιστουμε.
Αλλωστε τα έχουν πει πριν από μας για μας μεγαλύτεροι και σπουδεότεροι Αντρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
leontas
Επίκουρος


Εγγραφή: 02 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 47

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 10:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου gexrag και afham,

Τώρα που σας ανακάληψα δεν σας αφήνω μόνους, Θα είμαι εδώ για να ανταλλάσουμε απόψης.
Είναι τιμή μου να συνομιλώ μαζί σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκέφτομαι το:
Θρησκεία & Πίστη ΧΩΡΙΣ τον Άνθρωπο....και αδυνατώ να βγάλω το ισοδύναμο! Γιατί αν με άνθρωπο είναι το "ενάρετος άνθρωπος" το χωρίς άνθρωπο δεν μπορεί να είναι το "ενάρετος" (δεν προσδιορίζουμε το ον)...ούτε το "μη ενάρετος άνθρωπος" (διότι έχουμε αποκλείσει το άνθρωπος με το ΧΩΡΙΣ).

Συμπέρασμα ΘΡΗΣΚΕΙΑ και ΠΙΣΤΗ δύναται να υπάρχει εφόσον υπάρχει ένα έλογο πλάσμα όπως ο άνθρωπος. Το αν θα είναι ενάρετος ή όχι δεν το δείχνει η πίστη καθαυτή ούτε η θρησκεία καθαυτή, αλλά το τι λέει ο κόσμος ότι είναι ένας ενάρετος άνθρωπος. Ποιές δηλαδή είναι οι αρετές που αντιλαμβάνεται ο κόσμος. Εν ονόματι της πίστης και της θρησκείας...έχουν γίνει μεγάλα εγκλήματα...Ακόμα και εν ονόματι αρετών "για το καλό μας" έχουν γίνει επίσης μεγάλα εγκλήματα. Στην πραγματικότητα...η αρετή δεν είναι εργαλείο για να πράτουμε αλλά άλλες απλές ενέργειες συνθέτουν το δρόμο της αρετής. Αυτές οι ενέργειες είναι οι ήπιες ενέργειες...με σεβασμό στο συνάνθρωπο και στο περιβάλλον.

Πάντως μια ενέργεια δεν μπορεί να αποκοπεί και να χαρακτηρισθεί ως καλή ή ως κακή, μη λαμβάνοντας γνώση όλων των παραμέτρων που την συνθέτουν, καθώς και των αποτελεσμάτων της σε βάθος χρόνου. Το να κάνει κανείς καλές πράξεις ακολουθόντας ένα πρότυπο, έναν κανόνα δηλαδή καλών πράξεων δεν σημαίνει ότι οι πράξεις που συμπίπτουν με το κανόνα θα είναι οι καλύτερες δυνατές πράξεις. Με γνόμωνα πως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, η αναζήτηση του ενάρετου δρόμου σημαίνει να επιλέγουμε τη καλύτερη δυνατή ενέργεια, γνωρίζοντας όμως πως μπορεί να είναι χειρότερη για άλλους. Έτσι δεν χρειάζεται η έπαρση, στις ενέργειές μας, και να διαλλαλούμε για το τι καλό κάνουμε και το πόσο ενάρετοι είμαστε. Αντίθετα η ταπεινοφροσύνη είναι η πιο ενδεδειγμένη, και περιλαμβάνει την γνώση ότι αυτό που θεωρούμε εμείς καλό μπορεί να είναι κακό απλά δεν το γνωρίζουμε όταν πράττουμε...στην ουσία ταπεινοφροσύνη σημαίνει συμμεριζόμαστε τις πιθανές βλάβες που μπορεί να προξενήσουμε με τις καλές μας πράξεις που πιστεύουμε ότι κάνουμε.

Πολλές φορές η πίστη χρειάζεται για να μας αφαιρέσει το άγχος παρέχοντάς μας την ιδέα ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που μπορεί να μας δικαιολογήσει πάντα ορθά...Όποιος δεν είναι ταπεινός, και νομίζει ότι οι πράξεις του όταν τις θεωρεί καλές κάνουν πάντα καλό, δεν έχει την ανάγκη της πίστης. Αλίμονο όμως αν κάποιος του αποδείξει ότι μια καλή εννοούμενη γι΄αυτόν πράξη είναι τελικά κακή! Ποιό αποκούμπι θα βρει για να αιτιολογήσει το λάθος του; Αντίθετα ο ταπεινός, σε μια τέτοια πέρίπτωση, ξέρει ότι δεν έκανε λάθος, γιατί είχε συμπεριλάβει μέσα στις πράξεις του τη δυνατότητα μια καλή του ενέργεια να φέρει κακά αποτελέσματα, και γι΄αυτό δίνει λόγο μόνο σ΄αυτή την ανώτερη δύναμη, που πίστευει ότι υπάρχει, ή ότι πρέπει να υπάρχει.

Κατά την γνώμη μου αυτό το θέμα έπρεπε να ήταν στα μεταφυσικά, διότι περιλαμβάνει τη σχέση του ανθρώπου με μια ιδέα πέρα από τα φυσικά, όπως είναι αυτή του Θεού.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Demian
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 89

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 3:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μεγάλη απορία το έχω γιατί ο σημερινός άνθρωπος μόλις ακούει την λέξη Θεός θυμάται εγκλήματα...δηλαδή όταν ακούει γυναίκα θυμάται απάτη, όταν ακούει αυτοκίνητο θυμάται ατύχημα, όταν ακούει ποτό του θυμίζει ορό, κτλ κτλ. Η πίστη κάνει τα εγκλήματα ή ο άνθρωπος που εμένει σε αυτά; Και δέν μπορώ να καταλάβω γιατί όσοι θυμούνται τα εγκλήματα αυτά, θυμούνται μόνο αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 8:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Demian έγραψε:
Μεγάλη απορία το έχω γιατί ο σημερινός άνθρωπος μόλις ακούει την λέξη Θεός θυμάται εγκλήματα...δηλαδή όταν ακούει γυναίκα θυμάται απάτη, όταν ακούει αυτοκίνητο θυμάται ατύχημα, όταν ακούει ποτό του θυμίζει ορό, κτλ κτλ. Η πίστη κάνει τα εγκλήματα ή ο άνθρωπος που εμένει σε αυτά; Και δέν μπορώ να καταλάβω γιατί όσοι θυμούνται τα εγκλήματα αυτά, θυμούνται μόνο αυτά...


Εγώ φίλε Demian, είμαι σίγουρος οτι δεν γράφω στο filosofia.gr από το υπερπέραν κι όμως όταν ακούω γυναίκα δεν θυμάμαι απάτη ... Embarassed (δηλαδή τέλος πάντων Very Happy )

Θα σου δώσω όμως εμπεριστατωμένη τροφή σε ένα νέο άρθρο που θα βάλω σε λίγο και έτυχε να "ταιριάζει" με την απορία σου (εσύ θα το κρίνεις καλύτερα) απλά έχει γενικότερο ενδιαφέρον εκτιμώ για να το εντάξω στην ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ όπου δεν βλέπω προσέλευση. Θα μπορούσα βέβαια να την δημιουργήσω εδώ εγώ (...) την προσέλευση αλλά δεν έχω γίνει τόσο τολμηρός Laughing (και άλλωστε το προμοτάρισμα δεν είναι δική μου δουλειά Wink )

Το άρθρο θα έχει τίτλο "Ο άτιμος ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ" ή "Ο ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ" Smile

ίσως όμως και να το εντάξω στο ΑΝΤΙΛΗΨΗ του ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ για να μην αποκτά ο άτιμος .... πληθωρισμός σάρκα και οστά και εδώ μέσα όπου εκτός από σκέψη νομίζω είμαστε έτοιμοι και για δράση .... Rolling Eyes
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 2:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ομορφη η σκεψη σου φειλε λσνμ.


Ο Ερωτας των αριθμων και των ιδεων λοιπον.

Ο πονος,η προσπαθεια των ρυθμων.

Παμε λοιπον να ξαναχτισουμε το οικοδομημα του αρχαιου πνευματος και παλι... Smile
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Demian
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 89

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 3:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περιμένω λοιπόν το άρθρο...αντε μπάς και δώ άσπρη μέρα Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 4:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλγος=ζεστη-επιθυμια-παθος-θυμος-φωτια

Αλγος=ΕΡΩΤΑς Wink

Αλγος= πορεια προς το Φως ,πορεια προς την Αγαπη



Εχουμε λοιπον δυο κατηγοριες ηδη σε αυτον το χωρο Arrow filosofia.gr, ΦΕΙΛΕ ΛΣΝΜ στις οποιες ανηκουν οι αλγορυθμοι Smile


ΕΡΩΤΑς...

ΑΓΑΠΗ...

μενει να επιλεξεις...
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Demian έγραψε:
Περιμένω λοιπόν το άρθρο...αντε μπάς και δώ άσπρη μέρα Wink


http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=1690&start=14
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 7:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skeptomenh gynaika έγραψε:

Ομορφη η σκεψη σου φειλε λσνμ.
Ο Ερωτας των αριθμων και των ιδεων λοιπον.
Ο πονος,η προσπαθεια των ρυθμων.
Παμε λοιπον να ξαναχτισουμε το οικοδομημα του αρχαιου πνευματος και παλι...
Αλγος=ζεστη-επιθυμια-παθος-θυμος-φωτια
Αλγος=ΕΡΩΤΑς Wink
Αλγος= πορεια προς το Φως ,πορεια προς την Αγαπη
Εχουμε λοιπον δυο κατηγοριες ηδη σε αυτον το χωρο Arrow filosofia.gr, ΦΕΙΛΕ ΛΣΝΜ στις οποιες ανηκουν οι αλγορυθμοι Smile
ΕΡΩΤΑς...
ΑΓΑΠΗ...
μενει να επιλεξεις...


Σ'ευχαριστώ φίλη skeptomenh,
μα ανέβασες πολύ τον πήχυ και πολύ φοβούμαι πως δεν θα τον περάσω ...
Ως τώρα ήξερα άλγος = πόνος (εξ'ού και algon ένα παυσίπονο πριν την ασπιρίνη τη δεκαετία του '70)
Αλγόριθμος για μένα είναι μια λογική ακολουθία βημάτων η οποία επιτρέπει την άνευ αμφιβολιών επίλυση ενός προβλήματος.
Αν εννοείς οτι ή ο έρωτας ή η αγάπη είναι οι αλγόριθμοι για να φθάσουμε σε μια ενότητα-ολότητα τότε με δέος θα σου πω οτι δεν έχω σκεφτεί έτσι για τους αλγορίθμους ...
Αν όπως λένε οι φυσικοί, το σύμπαν είναι ένα κολοσσιαίο τοροειδές στο οποίο εμείς φιλοδοξούμε να ταξιδεύουμε με όριο την ταχύτητα του φωτός αλλά γύρω-γύρω σε ασύλληπτες αποστάσεις δεν έχουμε ελπίδα να φτάσουμε σπουδαία άστρα και η πρόβλεψη είναι οτι θα βρούμε κάποτε τρόπο να "διαπερνάμε" το τοροειδές και ακαριαία θα ευρισκόμαστε σε οποιοδήποτε επιθυμητό σημείο (μαύρες τρύπες ; ) τότε θα μπορούσα να σκεφτώ οτι ίσως η αγάπη είναι κατά κάποιο τρόπο η αντίστοιχη μαύρη τρύπα που όταν "παραδοθείς" σε αυτήν θα σε πάει σε όποιο σημείο θέλεις .... (ο έρωτας είναι σαφέστατα πιο εξασθενίζουσα δύναμη) ...
Μόνον που η "τεχνολογία" του ταξιδιού της αγάπης είναι δυσεύρετη ...
Και το βαρυτικό της πεδίο τείνωντας στο άπειρο εγκυμονεί τον κίνδυνο να μην βγεις ποτέ από εκεί μέσα - αν βέβαια αυτό έχει νόημα για τον εν λόγω επιβάτη ...
Είναι ένα έπος και δεν μπορεί να το γράψει ο καθένας
Ου παντός πλειν ες Κόρινθον
Άλλωστε οι άνθρωποι πάντα περίμεναν Προμηθείς
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 11:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κοιτα σκεπτομενη,κοιτα πως ο αντρας δινει επιστημονικο κυρος στη διαισθηση σου,πως σου λεει οτι απ τη μαυρη τρυπα της σιωπης σου θα γεννηθει η αγαπη του ολου που αναιρει τις αποστασεις,κοιτα που σου δειχνει τους κινδυνους που εγκυμονει αυτο αν δεν εχεις αυτοελεγχο
λσνμ οντως πολυ ωραια σκεψη Very Happy Very Happy
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center