Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΔΙΑΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κατάλαβες τώρα γιατί αναφέρθηκα στον φίλο afham ως Άγγλος ασθενής ;
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 12:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... η πλάκα LSNM είναι ότι δέν μπορώ να φανταστώ τον διαχειριστή σάν Άγγλο.
Ειδικά στην ταινία πού ανάφερες.
Ο "υποκριτής" της ταινίας, πρωταγωνιστής, μου είχε καθήσει στο στομάχι.
Σιχαμένος ο τύπος. Παράδειγμα φερσίματος πρός αποφυγή.
Γνώμη μου φυσικά.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 1:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ok
πάντως το ασθενής μου κολλάει διότι δεν εμφανίζεται ως από μηχανής να διορθώσει τα κακώς κείμενα ..
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 1:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αποκωδικοποιήσατε το όνομα af-ham ή θέλετε λίγο σπρωξιματάκι; Mr. Green
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 3:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ρίχτα μεγάλε!!!!!!
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάρτε μια πολύ βαθιά εισπνοή και στη συνέχεια εκπνεύστε αργά από το στόμα και όσο γίνεται ποιό σιωπηλά. Επαναλάβετε, προσπαθώντας να αφεθείτε και να ακούσετε τον ήχο που υπάρχει στο βάθος των αισθήσεών σας. Τέλος αφεθείτε ακόμη περισσότερο και προσπαθήστε να θυμηθείτε ποιό είναι το πρώτο πράγμα που κάνατε μόλις γεννηθήκατε, πριν ακόμη να κλάψτε.
Idea
Νομίζω ότι σας έδωσα αρκετές ενδείξεις. Χρειάζεται η συνέχεια ή ολοκληρώσατε ήδη τη σκέψη μου;
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 6:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... εννοείς ... Αφέλιος Χαμουρίδης;
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απόλλωνά μου Ολύμπιε, Εωσφόρε μου, συγχώρησε το θράσος μου και μη στρέψεις πάνω μου τις ιοβριθείς σαίτες σου με το αργυρό σου δοξάρι.

Εκείνο που εν- νοώ είναι ότι ο πρώτος ήχος που κάνουμε, ο ήχος της ανάσας που παίρνουμε βγαίνοντας από το αμνιακό υγρό, είναι αυτό το α(φ)-χαμ που ακούς (ή μάλλον νοιώθεις) αν ακολουθήσεις το πείραμα που πρότεινα.
Εδώ, συνδέονται οι παρατηρήσεις που κάνω με το αντικείμενο του παρόντος θέματος. Η σανσκριτική, όχι επειδή είναι η αρχαιότερη γλώσσα όπως διατείνονται ορισμένοι αλλά επειδή είναι η λιγότερο εξελιχθείσα, διατηρεί ατόφια πάρα πολλά στοιχεία της Πρωτογλώσσας, όπως αυτή ακούστηκε αρχικά. Τώρα, οι ήχοι της Πρωτογλώσσας ήσαν αυτό ακριβώς που λέει η λέξη. Ήχοι. Το ιιιχ του ανέμου για τον ήχο, το αλλλσσς τών κυμάτων για την θάλασσα, το κούπ-α (χουπ) για το κύπ - ελλο από τον ήχο που έκανε ένα υλικό πέφτοντας σ' ένα κοίλο δοχείο, το α(φ)-χαμ της πρώτης ανάσας για την αίσθηση της ύπαρξης, για το Εγώ Ειμί, για το Αι Εμ.
Έτσι σχηματίστηκαν οι πρώτες λέξεις της πρώτης ανθρώπινης γλώσσας, στις πλαγιές του πανάρχαιου Ολύμπου. (Κατά την άποψη που έχω εγώ βέβαια. Δεν είναι απαραίτητο να έχω και δίκιο).
Εν πάσει περιπτώσει, στην σανσκριτική αχάμ σημαίνει ακριβώς Εγώ Ειμί και περικλείει φιλοσοφικά το πρωταρχικό αίσθημα ύπαρξης, την αρχική συνειδητοποίηση της ατομικής ζωής για τον άνθρωπο.
Σημειωτέον ότι σ' αυτή την υπόθεση στηρίχτηκαν και οι θεωρίες για την Πρωταρχική Κραυγή και τις θεραπευτικές εφαρμογές που εξελίχθηκαν στη βάση τους.
Είναι πραγματικά ένα τεράστιο θέμα στη φιλοσοφία και (μακράν εμού κάθε υποψία κολακείας) απόλυτα ταιριαστό για τον διαχειριστή μιας ιστοσελίδας με τέτοιο αντικείμενο.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 8:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΩΡΕ ΣΥ ΑΝΑΚΤΑ ΓΛΥΚΕ Ν ΑΚΟΥΣΕΙΣ;
ΤΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΙΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΤΑ ΩΤΑ ΣΟΥ Ν ΑΝΤΕΞΟΥΝ;
Σ ΕΣΕΝΑ ΩΡΕ ΠΑΝΩΡΙΕ ΤΡΙΟΜΗΔΕΑ ΜΕΓΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ...
ΝΑΤΟΣ Ο ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΧΛΩΜΟΠΛΕΧΤΟΣ ΑΔΕΝΑΣ
ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΑΓΙΑ ΛΥΤΡΩΣΗ ΚΑΙ Τ ΟΝΕΙΡΟ ΑΤΣΑΛΩΝΕΙ
ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΑΚΕΤΑ ΣΟΥ ΘΩΡΕΙ ΚΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΝΤΑΜΑ
ΑΥΤΟΣ ΩΡΕ ΑΓΙΕ ΑΓΓΕΛΕ ΜΠΟΡΕΙ Ν ΑΝΤΙΠΑΛΕΣΕΙ
ΚΑΙ Ν ΑΠΟΔΩΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ Π ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΣΟΥ ΥΦΑΙΝΟΥΝ

ΑΞΙΟΣ ΣΥ ΧΑΟΔΗ ΝΟΥ ΟΛΥΜΠΟΖΗΛΕΥΜΕΝΕ
ΤΑ ΛΥΡΙΚΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΩ
ΚΙ ΑΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΒΑΡΑΙΝΟΥΝΕ ΚΙ ΑΓΚΟΜΑΧΩΝΤΑΣ ΓΕΡΝΕΙΣ
ΟΙ ΩΜΟΙ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΝ
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 9:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:

ΝΑΤΟΣ Ο ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΧΛΩΜΟΠΛΕΧΤΟΣ ΑΔΕΝΑΣ


Στη φαιά απαρχή των χρόνων,
στην αρχή της χαραυγής των πραγμάτων,
ο Λόγος της Γης στο αυτί του Κόσμου,
μήπως ήταν θεός; Άνθρωπος μήπως;

Τσαρλς Άλμπερνον Σουίνμπερν
"Ύμνος του Ανθρώπου"


Υ.Γ.
Συγγνώμη για το αδόκιμο της απόδοσης στα Ελληνικά, αλλά την μετάφραση μου την έκανε πριν είκοσι πέντε τόσα χρόνια μια φίλη σαν χάρη, τελείως ερασιτεχνικά.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2008 10:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:
...
μήπως ήταν θεός; Άνθρωπος μήπως;...


Αυτό πρέπει να χαρακτηρισθεί νομίζω ως η μητέρα όλων των ερωτημάτων .. Smile
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 09, 2009 2:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Twisted Evil
http://cid-80d0838c2faa4ed0.spaces.live.com/blog/

Rolling Eyes Twisted Evil Rolling Eyes
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Aristoklis
Επίκουρος


Εγγραφή: 08 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 49
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 05, 2009 1:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε έχει καψει το λιβανι απο την εκκλησια...μεσα στη μαστουρα...
_________________
Όταν οι άνθρωποι θέλουν να πονείς το μπορούν με χίλιους τρόπους[Κ.Γ.Καρυωτάκης]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΕΡΙΚΟ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 30 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 96
Τόπος: Κερκυρα-Άπειρο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 11:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΟΡΙ για το θάρρος αλλα ΕΛΕΟΣ. Μπορείται να συνεννοηθείτε έτσι, ή απλα ούτε καν προσπαθείτε; Και τι δεν έχετε συνδέσει πια! Υπάρχουν γραπτά, απτά επιχειρήματα για αυτά που λέτε, η εγω έμεινα στα σχολικά βιβλία και στις συζητήσεις με θρήσκους,αλλόθρησκους και άθεους;
Αυτός ούτε διάλογος δεν θεωρείται, γιατί ο ένας ειρωνεύεται, σνομπάρει και θίγει τα πιστεύω του άλλου. Δεν ξέρω τις ηλικίες σας αλλά αν είστε κάτω των 80 σκεφτείτε ότι μπαίνουν και παιδιά στο site (>13) θα γίνουν μεταλαμπαδότες των ιδεών σας! Προσέχτε λιγουλάκι τι και πως το λέτε, αν θέλετε..
Φτάνει το κύρηγμα. Γιατί δεν αναλύετε τα κοινά που έχουν οι θρηκείες ή οι ιστορίες που λέτε και υποστηρίζεται τόσο απροκάλυπτα φανατικά; Θα παρατηρήσετε πως όλες είναι σαν τα βιβλία του Dan Brown, αν διαβάσεις το ένα ξέρεις την πλοκή όλων των υπολοίπων.

Αν διαφωνείτε με όσα λέω μην με κράξετε πολύ. Sad
_________________
Αν θεωρήσουμε ότι δεν είμαστε μόνοι στο άπειρο σύμπαν..υπάρχει περίπτωση να μην είμαστε το μόνο "λάθος" της φύσης;;Και αν η απάντηση είναι θετική, τι περιμένει ακόμη τον άμοιρο τούτο κόσμο;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
The Boss
Επίκουρος


Εγγραφή: 25 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 42

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 27, 2009 2:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακυρο

(παρακαλώ να διαγραφεί απο τον Admin)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 6 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center