Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προτάσεις βελτίωσης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ok man τέλειο thanks - δεν είχα προσέξει το απομακρυσμένο ...

kleidokrator κανονικά έπρεπε το email σου να τα στέλνει αυτόματα στο Junk mail (ανεπιθύμητα)

εμένα μου έρχονται από όλες τις τράπεζες και τα πετάει το yahoo εκεί που σημαίνει οτι το φίλτρο τους ή η βάση τους είναι πολύ εντάξει.

Μην πατάς τα link απλά σβήνε τα email

Αν έχεις ως antivirus το AVG τους (πιθανούς) ιούς τους ονοματίζει threats (κι αυτό γιατί και το αν ένα πρόγραμμα περιέχει ιό είναι αμφισβητούμενο σε πολλές περιπτώσεις)

αν δεν το χρειάζεσαι το αρχείο επέτρεψε στο AntiVirus να το σβήσει

μπες www.virus.gr έχει και παραπομπή σε ιστοσελίδα που ανεβάζεις το ύποπτο αρχείο και το ελέγχουν 32 διαφορετικά antivirus

εκεί να δεις φιλοσοφία
ποτέ δεν συμφωνούν όλα μεταξύ τους

that's real life Very Happy
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 9:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:

αν δεν το χρειάζεσαι το αρχείο επέτρεψε στο AntiVirus να το σβήσει


Αυτό δεν το κατάλαβα φίλε μου. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ησύχασα με τις τράπεζες. Να χαίρεσαι το καινούργιο εικονίδιο. Τέλειο!
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 07, 2008 12:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά είναι προάγγελος του fishing..κοινώς μας ψαρεύουν... Μην τσιμπάτε οι τράπεζες επικοινωνούν μόνο με το τηλέφωνο...ποτέ με email.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 07, 2008 8:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρατήρησα πως ο φίλος μας Μάριος (marakos) παραθέτει σειρά ποιημάτων.

Τι θα λέγατε για την δημιουργία θεματικής ενότητας ορισμένη ως λογοτεχνία και ποίηση;
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 07, 2008 10:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kαι γω νομίζω πως πρέπει να συγκεντρωθούν σε άλλη ενότητα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 07, 2008 11:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing από οτι είδα στους φιλοσοφικούς προβληματισμούς την πρωτοβουλία πήρε ο φίλος kleidokrator ο οποίος με μια απλή κίνηση σε "50" θέματα άλλαξε τον ρου ...

τελικά δεν υπάρχει σύστημα στο οποίο να μην μπορεί να παρεισφρύσει η ανθρώπινη ανατρεπτικότητα Smile
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 10:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

προτεινω να προστεθουν περισσοτερα εικονιδια για πιο πλουσια γκαμα συναισθηματων,δε μου αρκουν αυτα γι αυτα που νιωθω γι αυτο το φορουμ Very Happy γιατι δηλαδη να υπαρχει ενα που ειναι τσαντισμενο Mad και να μην υπαρχει ενα που αγαπαει;μας σπρωχνετε στην τσαντιλα;αν εχουν επιβληθει οι καπνοβιομηχανιες και εδω απλα πειτε το,ειναι γνωστο οτι οποιος τσαντιζεται καπνιζει
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM έγραψε:
:με μια απλή κίνηση σε "50" θέματα


Smile Εξυπνούλη μου, όλα τα καταλαβαίνεις!
Μήπως θα πρέπει να υπάρχει περιορισμός στα θέματα που μπορεί να ποστάρει πρωτοεμφανιζόμενος; Υπάρχει τρόπος να αποκλείεται θέμα που είδη υπάρχει; Πχ. να μεταφέρεται στο υπάρχον;
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ έγραψε:
....Υπάρχει τρόπος να αποκλείεται θέμα που ήδη υπάρχει; Πχ. να μεταφέρεται στο υπάρχον;


Μπορείς να διανοηθείς ΤΙ θέμα έθεσες ;;;; !!!!

Αυτό είναι ΤΟ θέμα !
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μετά θα πρέπει να έχουμε υπάλληλους! Κάθε επιπρόσθετη επιλογή είναι και μια υποχρεώση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2008 6:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο φόρουμ αυτό, για διάφορους λόγους, συμμετέχω αρκετά περιστασιακά (... μόλις πριν λίγες μέρες απέκτησα σύνδεση στο ίντερνετ). Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά που θα γράψω εδώ θα βοηθήσουν σε μια καλύτερη ή όχι εξέλιξη, αλλά εγώ έκρινα ότι έπρεπε να τα γράψω…αν και πολύ καθυστερημένα…

Η ικανότητα επικοινωνίας παίζει καθοριστίκο ρόλο, αλλά και η ζωή παίζει περίεργα παιχνίδια καμιά φορά και… δεν αναφέρομαι μόνο στα τεκταινόμενα στο φόρουμ…
Παλιότερα μου έχει τύχει να εκφράσω δημοσίως κάποιες απόψεις… αλλά ήταν τέτοιοι οι συνειρμοί και οι συμπτώσεις των νοημάτων, ώστε έδωσαν την εντύπωση πως αποτελούν ένα ξεκάθαρο υπόγειο χτύπημα…. Θυμάμαι πως ήμουν ολοκληρωτικά απορροφημένος σΆ αυτό που ήθελα να εκφράσω με αποτέλεσμα να μην αντιλαμβάνομαι τις πιθανές ερμηνείες του σε δεύτερο επίπεδο.
Την επόμενη μέρα, επαναφέροντας στη σκέψη μου αυτά που είπα, συνειδητοποίησα τι έκανα...αλλά ήταν αργά… Αυτό το βίωσα ως βλακεία. Εκείνη τη στιγμή έκρινα πως ήταν τέτοιες οι συμπτώσεις στα υπόγεια νοήματα και τους συνειρμούς ώστε, ακόμα κι αν έβρισκα έναν έμμεσο τρόπο να δείξω ότι δεν ήταν κακόβουλοι, δύσκολα θα ήμουν πιστευτός, ενώ το «κακό» είχε ήδη γίνει … Κι έκανα την πιο ανόητη πράξη…Bρέθηκα σε ένα δίλημμα το οποίο ήταν απλώς το αποτέλεσμα μιας κακής εκτίμησης της στιγμής… Το θέμα είναι ότι άλλο ήξερα εγώ κι άλλο πλάσαρα στους άλλους. Προσπαθησα να προχωρήσω ισορροπώντας ανάμεσα σΆ αυτούς τους δύο κόσμους…αλλά δε γίνεται. Μια ατομική πράξη εντός του συνόλου είναι και δημόσια πράξη που δημιουργεί αλληλεπιδράσεις εντός του. Και όταν σΆ αυτές εμπλέκεται το ψέμα τότε τα πράγματα μπορεί να μπερδευτούν για τα κάλα…

Τα παραπάνω φυσικά δεν σημαίνουν ότι αποποιoύμαι τις ευθύνες μου, γιατί όσο περισσότερο διατηρούμε ενσυνείδητα ένα ψέμα τόσο μεγαλώνει κι η ευθύνη που μας αναλογεί. Μάλιστα η εκ των υστέρων αποκάλυψη της αλήθειας, ενδέχεται να μην είναι και τόσο «σοφή» πράξη, αλλά κάποιες φορές αισθάνεσαι πως δεν γίνεται αλλιώς...αν και το παιχνίδι μπορεί να έχει πλέον χαθεί...

Όλα τα παραπάνω τα ανέφερα ως παράδειγμα, διότι, μιλώντας για διαπροσωπικές σχέσεις, κάτι τέτοιες καταστάσεις ας προσπαθούμε να τις αντιμετωπίζουμε προσεχτικά, με νηφαλιότητα, στην ώρα τους και οι όποιες συγκρούσεις είναι καλύτερο να λύνονται σε προσωπικό επίπεδο κι όχι δημοσίως… Το ίδιο πιστεύω θα πρέπει να ισχύει και στην επικοινωνία σε ένα δημόσιο φόρουμ…

Σχετικά τώρα με το φόρουμ:

Ένα νεοεισερχόμενο μέλος, όπως εγώ, το οποίο μάλιστα είναι κι η πρώτη φορά που συμμετέχει σε έναν διαδικτυακό διάλογο, δεν γνωρίζει τα τεκταινόμενα στο φόρουμ, τη σημασία που μπορεί να έχει στη συνέχεια για κείνο η συμμετοχή του στο σ΄αυτό. Για το νέο μέλος τα δεδομένα είναι περισσότερο ασαφή και είναι περισσότερο αδύναμο να διακρίνει τις μελλοντικές αλληλεπιδράσεις και επιπτώσεις από τις πράξεις του… (χωρίς όλα αυτά να αποτελούν επαρκείς δικαιολογίες για ορισμένα λάθη...)

Η τροπή που θα πάρει μια συζήτηση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως οι γνώσεις των μελών, τα κίνητρα συμμετοχής τους, αλλά κι η ικανότητά τους για επικοινωνία….παράγοντες οι οποίοι ούτε προσδιορίσιμοι είναι ούτε γνωστοί εξ αρχής. Με απλά λόγια, όταν συμμετέχει «κάθε καρυδιάς καρύδι» (με την ευρύτερη έννοια), όταν τα δεδομένα είναι ασαφή, τότε η έκβαση μιας συζήτησης είναι δύσκολο να ελεγχθεί βάσει συγκεκριμένων κανόνων συμπεριφοράς. Το κατά πόσο θετική ή αρνητική θα είναι μια τέτοια έκβαση εξαρτάται απΆ τα ίδια τα μέλη και απΆ τις πρωτοβουλίες που θα κρίνουν ότι πρέπει να πάρουν κάποιες στιγμές.
Δεδομένου ότι τα μηνύματά τους τίθενται σε κοινή θέα, δημιουργείται καμιά φορά το κατάλληλο πεδίο για τις πιο απίθανες αλληλεπιδράσεις. Ορισμένοι λάθος χειρισμοί, οι βλακείες, οι απερισκεψίες, μια ασαφής και ανερμάτιστη διατύπωση αυτού που θέλουμε να πούμε, ακόμα κι οι πιο απλές απροσεξίες ενδέχεται να οδηγήσουν στις πιο απρόσμενες εξελίξεις, ενίοτε να εκτυλιχθεί κι ένα θεατρο του παραλόγου με κωμικοτραγικές διαστάσεις…και να μην ξέρεις μάλιστα πόσο κωμικές και πόσο τραγικές είναι αυτές…

Καλού κακού τώρα…παραθέτω τα ακόλουθα:

1) Μου έχει τύχει, από βιασύνη και αφηρημάδα, να «ρίξω» μήνυμα σε τόπικ το οποίο να είναι εκτός κλίματος και άσχετο με το ύφος των υπολοίπων…και το έσβησα αφού πια το κατάλαβα μετά από πολύ καιρό…

2) Σε άλλο προγενέστερο μήνυμα διέγραψα ένα μέρος του περιεχομένου με αποτέλεσμα να αλλοιωθεί το νόημά του.

Δεν συμφωνώ με την κατά το δοκούν διαγραφή και αλλοίωση παλαιοτέρων μας μηνυμάτων, αλλά στις συγκεκριμένες περιπτώσεις έκρινα πως αυτό ήταν το σωστό…

Η οποιαδήποτε πιθανή αρνητική αλληλεπίδραση μεταξύ εμένα και κάποιου μέλους ή μελών εδώ έως τώρα (το λέω «καλού κακού μιας και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος), οφείλεται κυρίως στους δύο παραπάνω λόγους και στη γενικότερη συμπεριφορά μου που σχετίζεται με αυτούς.


Ελπίζω, προϊόντος του χρόνου, να έρθουν καλύτερα τα πράγματα…
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2008 8:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κάθε μήνυμα είναι μια φωτογραφία του μυαλού μας τη δεδομένη στιγμή, έτσι η όποια διόρθωση πρέπει να έχει σχέση με εικόνα εκείνης της στιγμής. Συντακτικά λάθη ή και ορθογραφικά οδηγούν σε μια διόρθωση του μηνύματος. Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν χρεώνεται κανείς πιστωτικές μονάδες γι΄αυτά που γράφει. Όποιος κρατάει τέτοιο τεφτέρι...ή δημοσιογράφος είναι ή βιογράφος ή έχει ψυχολογικό πρόβλημα.
Το να γράφεις στο φόρουμ έχει και τις συνέπειές του. Καμιά ενέργεια δεν είναι ανώδυνη. Όμως ο άνθρωπος έχει την δύμαμη να επιβιώνει με λιγοστούς πόνους...Αν κάποιος αποφεύγει να εκτεθεί τότε βιώνει πόνο εντός του μυαλού του, πράγμα που κανείς απ΄έξω δεν το ξέρει (αφου δεν μπαίνει σε συζήτηση). Φυσικά θα υπάρχουν και οι αδιάφοροι, θα δουν λίγα μηνύματα και θα συμπεράνουν πως δεν τους ενδιαφέρει. Ο καθένας μας διαλέγει που θέλει να συμμετέχει και αυτό είναι το δώρο του διαδικτύου...η ελεύθερη επιλογή!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν γίνεται εκεί κάτω από το avatar να γράφουμε όπως τον τόπο κλπ και την διάθεσή μας ;
Το ζητώ γιατί τις τελευταίες 2 μέρες η διάθεσή μου είναι πολύ καλή και θέλω να φαίνεται ! Very Happy
Μα πολύ καλή διάθεση Very Happy


_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pirate
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 11 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 71

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 11, 2009 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν ξερω που αλλου να το βαλω, αλλα να σας πω, πως μπορω να βαλω εικονα ? οποιαδηποτε εικονα κι αν βαλω μου λεει οτι το μεγεθος της δεν πρεπει να ξεπερναει τα 80 κ. Πως μπορω να το φτιαξω ?
_________________
Τα ονειρα οταν δεν χωρανε στα ματια του ανθρωπου,πεφτουν και γινονται δακρυα.

Ο μονος χαμενος αγωνας ειναι αυτος που δεν εγινε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 27, 2010 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προτείνω στο προφίλ του κάθε μέλους να δίνεται η δυνατότητα επιλογής στοχαστή η οποία φυσικά θα αναφέρεται σε κάθε δημοσίευση του ατόμου.

Οι επιλογές που μπορεί να δοθούν στην δημιουργία ομάδων είναι η εξής:

1.Φιλόσοφοι
2.Σοφιστές
3.Ερευνητές επιστήμονες
4.Θεωρητικοί φιλόλογοι
5.Λογοτέχνες
6.Απλοί στοχαστές

Θεωρώ οι τίτλοι όπως Προσωκρατικοί ή Νεοπλατωνικοί πρέπει να αποφεύγονται. Θα είναι καλό οι ομάδες να έχουν ένα στοιχείο ουδετερότητας από την κατηγοριοποίηση που έχουν ορίσει κάποιοι για τους αρχαίους φιλοσόφους την οποία κατηγοριοποίηση θεωρώ ότι είναι για γέλια καθώς θεωρώ κυνικό τον Σωκράτη, τον Διογένη αλλά και τον Επίκτητο. Ενώ οι πολλοί που χαρακτηρίζονται Νεοπλατωνικοί είναι σοφιστές της δεκάρας και ανίδεοι φιλοσοφίας καθώς απλά αντέγραψαν και στρέβλωσαν φιλοσόφους όπως ο Αέτιος και ο Πλούταρχος ο Αλεξανδρινός (Ψευδοπλούταρχος) που συνέτριψαν τα γραπτά του Επίκουρου και των άλλων μεγάλων κρατώντας τα αποσπάσματα που τους ενδιέφεραν ενώ στην πραγματικότητα ο λόγος του Επίκουρου και των άλλων όριζε πολλά διαφορετικά από όσα είπαν αυτοί. Τυχαία βρέθηκαν κάποια αποσπάσματα που συμπληρώνουν τις επιστολές του Επίκουρου τα οποία ορισμένοι αποκρύπτουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ, τα οποία βρίσκονται κυρίως σε βιβλιοθήκες Μοναστηριών τα οποία είναι ΤΑ ΜΟΝΑ που κατάφεραν και φέρουν ΚΑΘΑΡΗ την γραφή των αρχαίων φιλοσόφων καθώς οι βιβλιοθήκες της αρχαιότητας κάηκαν από ανθελληνιστές τόσο την εποχή των διωγμών όσο και της Τουρκοκρατίας.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center