Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dreamer
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 4:42 am    Θέμα δημοσίευσης: ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλέξανδρος=αλέξω+ανήρ, που σημαίνει αυτός που απομακρύνει τους άνδρες, μαχητής

Οι απόψεις διήστανται για τον μεγάλο στρατηλάτη, όμως θα παραθέσω την αποψή μου (ίσως και λίγο παράτολμα) αν και δεν γνωρίζω πολλά περισσότερα από αυτα που έμαθα στο σχολείο.



Πάντα με συγκινούσε ο Αλέξανδρος και η ιστορία του. Πάντα, γιατί μάλλον δεν έμενα μόνο στις κατακτήσεις του και στις στρατηγικές ικανοτητές του, στην ίδρυση των πόλεων και στην διάδοση του ελληνικού πολιτισμού. Για μένα ο Αλέξανδρος σήμαινε περισσότερα. Το ερώτημα για το αν είναι γιός του Δία σε ναό στις ερήμους της Αιγύπτου, ο θαυμασμός του για τον Αχιλλέα, η αντίδραση του στην "πρόκληση" του Γόρδιου δεσμού, ο σκοπός του να φτάσει στο τέλος του κόσμου σίγουρα σημαίνουν πολλά περισσότερα. Για μένα ο Αλέξανδρος είναι η ενσάρκωση της υπαρξιακής αγωνίας του ανθρώπου,το τρανταχτό παράδειγμα της φυσικής ανάγκης του να απαντήσει σε ερωτήματα που καίνε τα σωθικά του, και γι αυτό παίρνει ασπίδα και σπαθί και γίνεται "ΜΑΧΗΤΗΣ" για να τις βρέι. Ίσως όλοι να κρύβουμαι έναν μικρό Αλέξανδρο μέσα στην ψυχή μας, και σίγουρα όλοι θέλουμε και επιζητούμε την νίκη στην "ΜΑΧΗ", αυτή που θα κάνει τον μικρό Αλεξανδρό μας ΜΕΓΑ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 9:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

dreamer έγραψε:
....η αντίδραση του στην "πρόκληση" του Γόρδιου δεσμού,


Εδώ ήταν όλα τα λεφτά .....
Ήταν η στιγμή που γινόταν ημίθεος δίνοντας λύση στο άλυτο
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Christina
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 237
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα είναι dreamer αν η απάντηση στην ερώτηση αν ο Αλέξανδρος ζει, είναι θετική από φόβο μήπως βυθιστούμε ή επειδή το πιστεύουμε ότι όντως ζει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 3:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Zei kai basileyei" ...
Oso tha yparxei agaph gia to atomo toy,toso tha paramenei zwntanos.
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 08 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 1:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν μια πραγματικα σπουδαια προσωπικοτητα κι οπως γινεται με καθε σπουδαιο ανθρωπο ειχε κι αυτος χαρισματα και μειωνεκτηματα.Τον θαυμαζω,με συγκινει η ανθρωπινη ιστορια πισω απο αυτο που βλεπει ενας ιστορικος.Αυτο που ειπες κι εσυ για τον γορδιο δεσμο,το περιστατικο με τον Διογενη και πολλα αλλα!Τι μπορει ομως να πει κανεις για τον γιο του Φιλιππου και τον μαθητη του Αριστοτελη...?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dreamer
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 06, 2008 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Christina έγραψε:
Το θέμα είναι dreamer αν η απάντηση στην ερώτηση αν ο Αλέξανδρος ζει, είναι θετική από φόβο μήπως βυθιστούμε ή επειδή το πιστεύουμε ότι όντως ζει.


'Εχεις δίκιο σε αυτό που λες Χριστίνα...αλλά ακόμη και να το πιστεύουμε πρέπει να είμαστε προσεχτικοί γιατί ας μην ξεχνάμε και την κατάληξη του Αλεξάνδρου σε αλαζόνα και υπερόπτη κάτι που δείχνει ότι η υπαρξιακή του αγωνία ήταν κεντημένη σε ένα βαθμό με επιπολαιότητα. Σα να ήθελε να εξουσιάζει τα πράγματα ,εκτοπίζοντας τους θεους , και όχι να εναρμονιστεί με αυτούς για να "εξουσιασει" τον εαυτό του.

Παρ' όλα αυτά για μένα υπάρχουν πράγματα που μπορούν να δικαιολογίσουν το χαρακτηρισμό του σε Μέγα π.χ ίδρυση πόλεων, διάδοση ελλήνικου πολιτισμού, ηγετικές ικανότητες κ.α
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Christina
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 237
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 07, 2008 2:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ Dreamer, ότι ήθελε να εξουσιάζει τα πράγματα, όμως ο Αλέξανδρος δεν ήταν προορισμένος για τη δόξα πριν ακόμα γεννηθεί; (αν τα θυμάμαι κι εγώ καλά).
Και με τους γονείς και το δάσκαλο που είχε …νομίζω πως το γεγονός ότι ο μόνος “άλλος” που ήθελε να είναι, ήταν ο Διογένης δεν δείχνει ακριβώς επιπολαιότητα σε σχέση με την υπαρξιακή του αγωνία. Αν αντικαταστήσεις τη μελέτη θανάτου με μελέτη δόξας πώς γίνεται να αποφύγεις να εξουσιάζεις τα πράγματα; Νομίζω ότι η “εξουσία” του στον εαυτό του, του είχε κατά κάποιο τρόπο αφαιρεθεί, του είχαν “δωρίσει” μεγαλύτερο βασίλειο από την Μακεδονία. Δεν λέω φυσικά ότι ο ίδιος δεν πάλεψε, αλλά ότι ο σκοπός του ήταν ξεκάθαρος από την αρχή.

Όταν μιλάμε πάντως για τον Αλέξανδρο μιλάμε για μια πραγματικά σπουδαία προσωπικότητα, όπως έγραψε κι ο giannis, γνωρίζοντας τη ζωή του, την κατάληξή του κλπ όποτε είναι αρκετά εύκολο να βγάζουμε συμπεράσματα. Αντίθετα με τη “γοργόνα” που ρωτά τον “άνθρωπο” κάπου στη μέση της θάλασσας και περιμένει ένα ναι ή ένα όχι ..εκεί δεν είναι πιο δύσκολο το συμπέρασμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dreamer
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναί μπορεί να ήταν άστοχη η έκφραση της επιπολαιότητας σε σχέση με την υπαρξιακή αγωνία του Αλεξάνδρου Rolling Eyes . Άλλωστε η υπαρξιακή αγωνία κάθε ανήσυχου πνεύματος αποτελεί φυσική ανάγκη...

Πάντως από τα λεγόμενα σου , αν καταλαβαίνω κάλα , θεώρεις ότι η κατάληξη του Άλεξάνδρου είναι απόρροια της μοίρας που κουβαλούσε από την στιγμή της γεννησής του. Κάτι που θα με βρεί σύμφωνο αν αναλογιστούμε τι συνέβη στο περιστατικό με τον κυνικό Διογένη...Με άλλα λόγια ο Αλέξανδρος ήταν "αιχμάλωτος" της ίδιας του της μοίρας...
Για να μην πω και για την Ολυμπιάδα...

Πάντως αν με ρωτάς γοργόνα Χριστίνα αν ζεί ο Μεγας Αλέξανδρος θα σου αποκριθώ ότι ζεί γιατί έτσι νιώθω... το μέλλον θα δείξει αν θα βουλιάξει το καράβι ή αν φτάσει στον προορισμό του...


Προς το παρών τι λες θα με αφήσεις να συνεχίσω το ταξίδι μου ή θα με βουλίαξεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: AFIEROMENO ston dreamer Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ...
ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΝΑ ΠΑΡΩ...
ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΤΗΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΜΟΥ
ΠΙΣΩ ΜΕ ΓΡΑΦΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΓΥΡΙΣΩ...
ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΚΥΛΙΚΕΙΟΣ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ
ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...
ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ
ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΓΕΩΓΡΑΦΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟΥΣ
ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΑΚΣΑΛΑ ΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΡΑΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΒΕΡΓΙΝΑ, ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ...
ΑΧ ΡΕ ΠΑΙΔΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΖΗΣΕΣ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ...
ΣΕ ΘΕΩΡΩ ΠΙΑ ΤΟΝ ΠΟΙΟΝ ΓΕΝΝΑΙΟ ΔΕΚΑΕΞΑΚΤΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ω ΒΑΣΙΛΕΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΣ ΣΤΑ ΠΑΘΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΟΥ. ΠΕΤΥΧΕΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΦΤΕΡΩΤΗ ΝΙΚΗ Ω ΜΕΓΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.
ΚΑΤΕΒΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΣΟΥ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑ ΚΑΙ ΕΛΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΜΑΣ
ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ...
ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ
ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ
ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ
ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ
ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΑΙΩΝΙΟ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΟΥΝ...
ΓΙΑ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ Ω ΡΕ ΜΕΓΑ ΒΑΣΙΛΕΑ ΓΙΑ ΕΣΕ
ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠEΙΣΩ...
ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ
ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΕΔΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΟΚΕΛΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΩ...

ΕΛΑΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΠΑΜΕ
ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΟΥΜΕ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

ΤΑ ΣΧΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΩ
ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΟΒΟΥΜΕ

ΕΛΑΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΟΥ
ΦΕΡΤΕ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ
ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΑΣ
ΟΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΦΕΡΤΑ ΤΕ ΤΑ ΜΟΥ

ΤΟΥΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ ΣΤΑ ΑΕΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑ ΔΟΥΜΕ...

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ
ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ

ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΕΔΩ ΞΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΑΙΩΝΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ
ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΟΙ ΦΟΡΑ
ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΒΟΥΜΕ

ΣΑΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ
ΕΣΑΣ ΕΨΑΧΝΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ

Ω ΕΣΕΙΣ ΑΙΩΝΙΟΙ ΑΣΙΑΤΕΣ ΜΟΥ
Ω ΕΧΕΙΣ ΙΝΔΟΙ ΜΟΥ
Ω ΕΣΕΙΣ ΚΙΝΕΖΟΙ ΜΟΥ
Ω ΕΣΕΙΣ ΙΑΠΩΝΕΣ ΜΟΥ

ΕΛΑΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΔΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ
ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ ΝΑ ΤΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ
ΟΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ...

ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΜΟΥ...
ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΦΩΣ ΜΟΥ...

ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΚΟΡΜΙ
ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΕΦΑΝΩΣΩ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...

ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ...

ΒΡΗΤΕ ΤΗΝ ΤΟΛΜΗ Ω ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΞΑΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΜΙΑ ΣΑΣ
ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΝΑ ΙΔΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΜΑΣ

ΕΛΑΤΕ Ω ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΤΟΙΒΟ ΤΗΣ ΖΩΗ ΣΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΔΩ
ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΙΔΕΙ ΤΟΥ ΘΝΗΤΟΥ ΤΟ ΜΑΤΙ

ΕΛΑΤΕ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΜΟΝΑΧΑ
ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΜΥΡΙΣΩ

ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΣΑΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ

ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΣΑΣ ΕΘΙΞΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΗΘΕΛΆ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΣΤΗΣΩ...

ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΥΛΗ ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΑΣ Ο ΠΑΤΗΡ
ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΗΡΑ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Christina
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 237
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2008 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

«…
ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΣΑΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ

ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΣΑΣ ΕΘΙΞΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΗΘΕΛΆ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΣΤΗΣΩ...»

Τριομήδη, παρ’ όλα αυτά που αναμφισβήτητα κατάφερε, με τη βία και το θάνατο θέλησε να αναστήσει, έτσι δεν είναι;

dreamer έγραψε:
...Με άλλα λόγια ο Αλέξανδρος ήταν "αιχμάλωτος" της ίδιας του της μοίρας...

Ναι dreamer αυτό ήθελα να πω
…καλά, με είπες γοργόνα και δεν θα σε αφήσω να συνεχίσεις το ταξίδι σου; αστειεύεσαι; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dreamer
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 11, 2008 4:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ευχαριστώ για την αφιέρωση Μέγα Τριομήδη, το κείμενο ήταν υπέροχο όπως πάντα...


Και ναι, εγώ ο Ονειροπόλος δηλώνω, πως το ονειρό μου είσαι εσύ Τριομήδη...

Αν δεν ήμουν ο Παναγιώτης, θα ήθελα να είμαι ο Τριομήδης!




Χριστίνα: καλά, με είπες γοργόνα και δεν θα σε αφήσω να συνεχίσεις το ταξίδι σου; αστειεύεσαι;

Μακάρι να ήταν πάντα τόσο εύκολο Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 13, 2008 4:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΑ ΣΤΟΝ dreamer...


ΖΩΝΤΑΣ ΜΕΣΑ Σ' ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ


Δεν πόνεσες καθόλου όταν μου ζήτησες
να σε τσιμπήσω για να δείς αν ονειρεύοσουνα...
Ήταν μάλλον επειδή εγώ
σε ονειρεύομουνα...
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
dreamer
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 14, 2008 12:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ,
ΝΑ ΣΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ

ΗΡΘΑ ΕΓΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ

ΜΗΤΕ ΤΑ ΣΤΑΓΕΙΡΑ ΞΑΝΑΧΤΙΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ

ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ ΣΕ ΜΕΝΑ

ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΤΟ ΜΑΘΗΤΟΥΔΙ...
ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΗΝ ΝΕΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ...

ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΔΑΞΕΙΣ...

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,
ΔΙΧΩΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pirate
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 11 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 71

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2009 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επλιζω να μην sinxistei κανεις με τα παρακατω, αλλα ας ειμαστε ανοιχτομυαλοι....ειναι καποιες αποψεις που ακουγονται απο πολυ κοσμο. Ειμαι πολυ περιεργη να ακουσω και τις δικιες σας....μην βρισετε και ας αφησουμε μακρια πρακτορες-σιονιστες-ανθελληνες-ελοχιμ-νεφελιμ-και οτι αλλο...απλα συζηταμε...



Η ιστορια μας λεει ότι ο Μέγας Αλέξανδρος εκπολίτισε τον κόσμο - κάτι τέτοιες δικαιολογίες χρησιμοποίησαν όλοι οι κατακτητές, με τελευταίο τον Χίτλερ. Του ζήτησαν οι Πέρσες, οι Ινδοί και οι Αιγύπτιοι να τους εκπολιτίσει;

Από τον καιρό του σχολείου με προβλημάτιζε ότι ο χαρακτηρισμός αυτός δινόταν μόνο σε στρατηλάτες που είχαν αφανίσει κόσμο και κοσμάκη. Μέγας Ναπολέων, Μέγας Φρειδερίκος, κ.λπ. Αυτοί που έσωσαν χιλιάδες ανθρώπους δεν ήταν μεγάλοι; Μέγας Παστέρ, Μέγας Φλέμινγκ... Μπα. Αν δεν σφάξεις κανένα εκατομμύριο, μέγας δεν γίνεσαι...

Και επιπλεον, Ο Μεγας Αλεξανδρος δεν ηταν αυτος που επιτεθηκε σε πολλες ελληνικες πολεις και εσφαξε επισης χιλιαδες ανθρωπους απο αυτες τις πολεις, και μετα τις κατεστρεφαι καιγοντας τες ??
_________________
Τα ονειρα οταν δεν χωρανε στα ματια του ανθρωπου,πεφτουν και γινονται δακρυα.

Ο μονος χαμενος αγωνας ειναι αυτος που δεν εγινε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 14, 2009 12:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολύ σωστά pirate.

Άλλωστε όποιος νιώθει την ''πατριωτική'' ανάγκη να ''υπερηφανεύεται'' για το παρελθόν της ''πατρίδας'' μας, ας το κάνει τουλάχιστον για έναν πραγματικά υπαρκτό και εξαιρετικά σημαντικό λόγο, τους δεκάδες σπουδαίους φιλοσόφους που άλλωστε τους παραδέχεται όλος ο πλανήτης, και ας μην αναλώνεται σε υμνολογίες για έναν κατακτητή.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center