Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Με τί ασχολείστε ?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 12, 2004 8:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Με τί ασχολείστε ? Απάντηση με Συμπερίληψη

Με τί ασχολείστε και τι στόχους εχετε με τα επαγγελματικά σας ?


Εγω ειμαι σε Μουσειο ,και θελω να κανω κατι σε σχεση με την εκπαιδευση - οχι διορισμους και τετοια - κατι εναλλακτικο .......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 13, 2004 8:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Με τί ασχολείστε ? Απάντηση με Συμπερίληψη

paraskevi έγραψε:

...Εγω ειμαι σε Μουσειο...


Εκτίθεσαι;
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 13, 2004 9:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MoHDa, εσύ εκθέματα ψάχνεις; Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2004 12:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ είμαι φωτογράφος! Όχι δεν κάνω καλλιτεχνίες! Αλλά σαν φωτογράφος ταιριάζω παντού! Το τραγικό είναι ότι είμαι φωτογράφος με βάση ένα μαγαζί, άρα ΔΕΝ πάω παντού!
Ας είναι καλά οι αμερικάνοι με το διαδίκτυό τους! Smile
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2004 3:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι εννοεις οταν λες ας ειναι καλα οι Αμερικανοι με το διαδικτυο τους ???
Μου αρεσει πολυ η δουλεια του Sebastaio Salgado kai χαιρομαι που υπαρχει και ενας Μπεχρακης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2004 3:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί πάω παντού ΕΙΚΟΝΙΚΑ!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2004 3:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Paraskevi, εγώ ασχολούμαι με καλλιτεχνική φωτογραφία, καθαρά ερασιτεχνικά, και μου αρέσουν πολύ οι δυο φωτογράφοι που ανέφερες. δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μια τέτοια συζήτηση θα μπορούσε να γίνει σε ένα φιλοσοφικό φόρουμ... είσαι να φιλοσοφήσουμε πάνω στη συγκεκριμένη τέχνη (αν κι άλλοι το θέλουν); Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2004 3:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ ξέρω σχεδόν τίποτα από φωτογραφική τέχνη. Απλά μπορώ να φωτογραφίζω! Τελευταία μαθαίνω την Nikon F-100 που αγόρασα, για να ασχοληθώ πιο σοβαρά -προσοδοφόρα.
Να όμως ένα ερώτημα: Ποιος ο σκοπός της ανάγνωσης ενός ζωγραφικού έργου (εποχή, καλλιτέχνης, μέρος εγκατάστασης, ιστορία γι' αυτό) .
Τα ζωγραφικά έργα, ως θεατής, τα βλέπω για να αισθανθώ την ωραιότητά τους.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2004 9:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι ωραίο πράγμα η ωραιότητα! Κάθε τέχνη υπηρετεί το ωραίο. Και το απολαμβάνουμε σε κάθε ευκαιρία. Να όμως που έτυχε, οι δύο φωτογράφοι που ανέφερε η Παρασκευή, να έχουν ένα έργο πάνω στο οποίο συζητήσεις κάμποσες έχουν γίνει, και προσφέρεται αυτό το έργο για μια συζήτηση πάνω σε αξίες που μπορεί να φέρει η τέχνη, πέρα από το ωραίο, την αισθητική. Μιλάμε για αξίες και ιδέες κοινωνικές π.χ., για φωτορεπόρτερ που εκτός από την αισθητική τους γνωστοποίησαν κάποιες συγκλονιστικές πραγματικότητες σε πολύν κόσμο, μας έκαναν κοινωνούς σε αυτές με τη φωτογραφική τους μηχανή. Μπορεί δηλαδή αυτό που έκαναν να ήταν η επαγγελματική τους ενασχόληση, αλλά εκτός από τα λεφτά που έφερε σ΄ αυτούς, έφερε και σε μας μερικά άλλα σημαντικά πράγματα... ή μήπως δεν είναι έτσι;

Εσύ bugman δεν θα ήθελες να εμπλουτίσεις το επάγγελμά σου με κάτι παραπάνω; Question
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 15, 2004 1:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η τεχνη δεν εφευρεθηκε για να δικαιολογησει την Αισθητικη φιλοσοφια ,η οποια εχει ζωη 200 χρονια .Απλα ειναι ενας κλαδος που προσεγγισε την τεχνη συστηματικα .
Η τεχνη ξεκινα απο την εποχη της παλαιολιθικης περιοδου ,με τις ζωγραφιες στα σπηλαια ,που ζωγραφιζαν το ζωα που κυνηγουσαν,για να τα μπερδεψουν ,και να τα παγιδευσουν σαστισμενα .Εκει ειναι η αρχη της τεχνης ,και εγινε για λογους αμεσα συνδεδεμενους με την πρακτικη ζωη [τροφη /θηραματα ] .Μετα αρχιζει να συνδεεται με το αγνωστο ,την θρησκεια ,την προπαγανδα κοκ ,την εσωτερικη αναζητηση ,τον πειραματισμο με την φορμα .κοκ .......Ολα αυτα επονται ,στην αρχη της η τεχνη ,παντα ηταν δεμενη με την ανθρωπινη αναγκη ,με την πρακτικη της εννοια ...
Γι'αυτο σχεδον παντα η στρατευμενη τεχνη ,εχει ποιοτητα ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 15, 2004 8:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρόσεξε Iason. ¨Αλλο πράγμα να προσφέρεις αυτό που σου ζητούν και άλλο να προκαλείς την ζήτηση σε αυτό που δεν λογάριασε κανένας παρά εσύ!
Ο φωτορεπόρτερ που σου δείχνει μια φρικτή κατάσταση χρησιμοποιεί τα μέσα μιας τέχνης, και τις τεχνικές της, όχι για να δημιουργήσει το ωραίο την τέχνη, αλλά "τεχνικώς" να αποδώσει ένα γεγονός.
Το κορινθιακό κιονόκρανο είναι τέχνη δίοτι από μόνο του αποτελεί ένα γεγονός. Δεν δηλώνει άλλο γεγονός!
Η φωτογραφία του φωτορεπόρτερ δηλώνει γεγονός. Δεν προσέχεις την φωτογραφία χωρίς να προσέξεις το γεγονός που δηλώνει, και θα το πρόσεχες και χωρίς την φωτογραφία. Η φωτογραφία αυτή είναι λόγος περισσότερος πιστευτός.
Δεν είναι τέχνη!
Εγώ ως φωτογράφος δεν κάνω τέχνη αλλά χρησιμοποιώ τεχνικά την φωτογραφία για να δώσω:
1. Τις φωτογραφίες των άλλων σε έντυπη μορφή.
2. Τις παραγγελίες των άλλων που ορίζουν τις επεμβάσεις σε αυτές.
3. Τραβάω πορτρέτα που αποτελούν πειστήριο για ανάρτηση και σφράγιση σε έντυπα.
4. Φωτογραφίζω γεγονότα, γάμους, βαπτίσεις. Οι φωτογραφίες δίχνουν τις καλές στιγμές που μου ζητούν να γράψω στο χαρτί. Το ωραίο βγαίνει από το γεγονός και όχι από τον φωτογράφο.

Φωτογραφική τέχνη είναι να συνθέσω μια φωτογραφία από πράγματα που δείχνουν ωραία σε αυτήν αλλά όχι χωρίς αυτήν. Αυτό σπάνια το έχω κάνει!
Καμιά φορά φτιάχνω κολάζ, όπου εκεί βγαίνει η δημιουργηκότητά μου! Αυτό είναι πράγματι τέχνη (ψηφιακή σύνθεση).

Την μηχανή την αγόρασα για το νο. 4. Μέχρι πρόσφατα έστελνα άλλους, αλλά τώρα θα "με" βάλω στο χορό. "Μούχλιασα" λίγο!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 15, 2004 10:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέχνη δεν είναι το να προσφέρεις αυτό που σου ζητούν. Συνήθως, η αισθητική αξία είναι πιο εύκολα αντιληπτή, οπότε ένα έργο που περιορίζεται στον τομέα της αισθητικής μπορείς να το κάνεις «κατά παραγγελίαν». Καμιά φορά, ναι, προσφέρεις αυτό που σου ζητούν, αλλά αν είσαι δημιουργικός, προσφέρεις κάτι που κανείς άλλος δεν προσέφερε ή σκέφτηκε. Το να προκαλείς τη ζήτηση είναι βασικά επάγγελμα, παρότι δεν είμαι σίγουρος ότι οπωσδήποτε θα ενοχοποιούσα αυτόν που θα το έκανε, με την προϋπόθεση ότι το έργο του θα είχε αξία. Πάντως, ακόμα και η αισθητική με την στενή έννοια, σπάνια ήταν μακριά από τη «στοχαστική» αξία ενός έργου. Αυτό που μου αρέσει με τη φωτογραφία είναι ακριβώς αυτό: είναι η μεγάλη πρόκληση να δαμάσεις την πραγματικότητα. Ένας ζωγράφος έχει την ελευθερία να κάνει ό,τι θέλει πάνω στον καμβά. Ένας φωτογράφος έχει να κάνει κάτι πολύ πιο δύσκολο, γι΄ αυτό και δημιουργικό, να υποτάξει το «ρεάλ», την πραγματικότητα, τόσο σε κάποιους αισθητικούς κανόνες όσο και στο μήνυμα που θέλει να περάσει με τη φωτογραφία του. Exclamation

Και μια τυχαία φωτογραφία γάμου μπορεί να έχει την αξία της. Κάποτε απέφευγα μετά μανίας να τραβάω φωτογραφίες βαπτίσεων, γάμων κλπ. ακόμα κι όταν κάποιος μου το ζητούσε, αλλά μετά από το δικό μου γάμο κατάλαβα ότι μια φωτογραφία κάνει κάτι καταπληκτικό: αιχμαλωτίζει χρόνο. Αυτό τίποτα άλλο δεν μπορεί να το κάνει. Ένα έργο αξίζει για αυτό που σημαίνει, μια φωτογραφία αξίζει γι΄ αυτή τη σύλληψη της στιγμής. Δεν είναι πάντα η ωραιότητα. Επίσης το φωτορεπορτάζ του Μπεχράκη π.χ., μας έχει δώσει πολύτιμα πράγματα, πράγματα που χωρίς τις εικόνες αυτές δεν θα τα υποψιαζόμασταν καν. Ο Μπεχράκης κινδύνεψε σε μια μάχη στην Αφρική να σκοτωθεί, και έβγαλε εκεί κάτι καταπληκτικές φωτογραφίες, όπως και στο Ιράκ, αυτά είναι πολύτιμα πράγματα. Όπως και μερικές φωτο του Salgado, που αποκαλύπτουν τον κόσμο της εργατιάς στη Λατινική Αμερική. Πώς αυτά θα τα μαθαίναμε, θα τα βλέπαμε, χωρίς αυτούς τους φωτογράφους; Πώς θα τα μαθαίναμε, αν αυτοί το μόνο που σκέφτονταν όταν πατούσαν το κουμπί της μηχανής ήταν το να εκτελέσουν παραγγελίες ή επιθυμίες άλλων; Question
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 15, 2004 10:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Iason, η τέχνη είναι ένα παραμύθι. Το ωραίο είναι στιγμιαίο, ωραίο μέχρι να βρεθεί το ωραιότερο.
O Φωτογράφος -ρεπόρτερ-, τι κάνει; Αιχμαλωτίζει την στιγμή και άλλες πενήντα. Ξεχωρίζει τις δέκα καλύτερες, που να μπορεί να τις ταιριάξεις σε μια λογική συνέχεια, μια ιστορία. Την οποία την είχε ή όχι στο νού του, δεν έχει πολύ σημασία, απλά τώρα δύναται να βγει μια ιστορία, από το υλικό. Ολη η δουλειά μπορεί να είναι παραγγελία!
Όμως εσύ θα πλάσεις έναν μύθο, πάνω στην ιστορία "πραγματικών στιγμών" του φωτογράφου. Θα δεις το συναίσθημα των προσώπων που εμφανίζονται σε αυτές, θα δεις την στατικότητα του χώρου, τις γραμμές, το βάθος, την έντονη αντίθεση άσπρου μαύρου. Κάπου λοιπόν ο φωτογράφος θα αναδείξει το θέμα ή θα το ταπεινώση εκσεμένα.
Πάλι όμως πάμε στην αισθητική πλευρά του γεγονότος. Ο φωτορεπόρτερ δεν ξεφεύγει από το γεγονός. Σε αντίθεση ο φωτογράφος στουντίου δημιουργεί το θέμα στην πράξη και μετά το φωτογραφίζει. Έτσι βλέπεις την αποτυπωμένη δημιουργία του φωτογράφου, όπου επεμβαίνει από την αρχή εως το τέλος(Ιδέα-Θέμα-Λήψη-Φωτογραφία). Ο φωτορεπορτερ σου δείχνει την μια φωτογραφική αποτύπωση, με καλλιτεχνική επέμβαση (Θέμα-Ιδέα-Λήψη-Φωτογραφία)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2004 1:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Ναι, είναι η τέχνη παραμύθι, αλλά το έργο του καλλιτέχνη, μπορεί και όχι. Σε τελική ανάλυση, κανένας δε ζει χωρίς μύθους, το θέμα είναι ΤΙ και ΠΟΙΟΥΣ μύθους. Πώς συναρμόζει ο καλλιτέχνης τους μύθους (δικούς του ή όχι) για να κάνει ένα έργο.

Αλλά οι καλές φωτογραφίες δεν δείχνουν μύθους. Δείχνουν την πραγματικότητα όπως είναι, τη γυμνή αλήθεια. Αλλά αυτό το κάνουν και με ωραίο τρόπο! Οι καλύτρες φωτογραφίες αποκαλύπτουν την πραγματικότητα.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2004 2:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΡΑ τέχνη είναι το ίδιο το σύμπαν. Εμείς είμαστε σαν το κλέφτη της Βαγδάτης. Κάνουμε τον ωραίο -φωτογραφίζοντας- την πραγματικότητα που όσο και αν θέλουμε σε αυτή να ξεχωρίζουμε το ανθρώπινο από το φυσικό, όλα περιέχονται σε έναν το πραγματικό!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center