Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Με τί ασχολείστε ?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paraskevi
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2004 5:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα κορινθιακα κιονοκρανα , Bugman ,απεικονιζουν σκηνες απο την καθημερινη ζωη αρχαιων .....εχουν καθαρα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ χαρακτηρα ,οπως γενικοτερα η ελληνικη τεχνη .Οι γλυπτες ,ολοκληρωναν και το πισω μερος του αγαλματος ,γιατι ηθελαν να απεικονιζουν τον ΑΝΘΡΩΠΟ , ο ρεαλισμος ηταν το μεσο ,και το αγαλμα ο αυτοσκοπος .Η Ελληνικη τεχνη απεχθανοταν την μεταφυσικη /αισθητικη θεωρηση ,που υπηρχε στην αιγυπτιακη και φυσικα την γνωριζαν οι ελληνες .............Ουτε βεβαια ενδιαφερονταν για ηδονικες ,μελο ,σπαραξαδιαρικες καταστασεις ,......αυτο φαινεται κυριως στη λογοτεχνια .
Τα σημειο αναφορας ηταν οι Ιδεες /ρεαλισμος /πραξη /αφαιρεση,απλα τα τελειοποιουσαν ,στη μορφη και την δομη τοσο πολυ - π.χ τα κιονοκρανα ειναι μικροχαρακτικη- και εγιναν Κανονες .
Μη ακουω ομως ,Bugman, για Συμπαν ,αισθητικη και δεν ξερω και εγω τι αλλο ..............Τ' αναφερει αυτα ο Λιαντινης sta Ellhnika ,kai O Boardman
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης

Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2004 6:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν σε καταλάβα paraskevi, μην με παρεξηγείς όμως!
Αν ο αιγιπτιακός πολιτισμός δείχνει το μεταφυσικό που με την αίσθηση σ εμετέφερε εκεί, το ελληνικό τότε δείχνει το φυσικό, δηλώνει ότι αυτό είναι και όχι μέσα από αυτό το άλλο!
Αυτό που λές περί ρεαλισμού στο κιονόκρανο, δεν είναι τίποτα άλλο από αυτό που λέω ότι από μόνο του αποτελεί γεγονός.
Δεν μιλάω για τις ζωοφόρους, όπου εκεί έχουμε αναπαραστάσεις γεγονότων. Αυτά δεν είναι από μόνα τους γεγονότα αλλά εκφράζουν άλλα γεγονότα.
Αν ζωγαφίσω ένα λουλούδι που δεν υπάρχει τότε αυτό είναι ένα γεγονός, είναι μια "καθαρή" δημιουργία (το λουλούδι του Bugman). Αν ζωγραφίσω αυτό που βλέπω είναι μια εικαστική δημιουργία της πραγματικότητας (η απόδοση του τάδε από τον Bugman). Και αυτό απαιτεί τεχνική αλλά δεν είναι πρωτότυπο δημιούργημα αλλά αντιγραφή!

Στην φωτογραφία μπορώ να κάνω την φωτογραφική απόδοση της Paraskevis. Αν θέλω όμως μπορώ να σε προσθέσω σε μια φωτογραφία με θέμα: η φλεγόμενη Paraskevi (κατά Bugman). Για το πρώτο μπορείς να πεις αν σου αρέσει η όχι (εσένα δείχνει). Το δεύτερο και να δείχνει εσένα θα κοιτάς να δεις πώς φαίνεσαι φλεγόμενη και όχι πως φαίνεσαι εσύ! Και επειδή δεν έχεις δει ποτέ τον εαυτό σου έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση Ο,ΤΙ και να κάνω, αρκεί να φαίνεσαι φλεγόμενη, να πεις ότι δεν σου αρέσει!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2004 9:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμπαθάτε με, έχω την εντύπωση ότι εδώ θα μιλήσουμε όχι για την τέχνη καθ΄ εαυτή, αλλά για το πώς μπορούμε να εμπλουτίσουμε το βιοπορισμό μας ακόμα και με αυτήν.
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 12:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η τέχνη εκφραζόμενη από τον άνθρωπο είναι δράση. Ο Βιοπορισμός είναι δράση. Άρα μπορεί άντετα κάποιος να κάνει την τέχνη βιοπορισμό.

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 4:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άνετα είπες; Exclamation

Μήπως κάνεις ένα μεγάλο λαθάκι; ... Question
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 4:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχεις δίκιο....αφού την προσεγγίσει πρώτα!!!! Laughing

Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 10:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά... Αν η πραγματική τέχνη πουλούσε, πολλοί καλλιτέχνες θα ήταν πλούσιοι!
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 10:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Iason, οι καλλιτέχνες ή επαναλαμβάνονται ή κάνουν γνήσια τέχνη, πρωτότυπη. Το πρωτότυπο είναι ανυπολόγιστης αξίας, γι΄αυτό ουδέποτε πληρώνονται οι καλιτέχνες.
Πολλοί έχουν γίνει πλούσιοι, αλλά είναι τεχνήτες και όχι καλλιτέχνες. Κάνουν καλλιτεχνική εργασία, χρησιμοποιούν τεχνικές, αλλά αντλούν την θεματογραφία τους από υπάρχουσες φόρμες. Αγοράζει κάποιος έναν Χ ζωγράφο, γιατί το έργο φωνάζει ποιανού ζωγτράφου είναι. Για να φωνάζει σημαίνει ότι είναι μια άλλη αντιγραφή ομοίου θέματος.
Το κιονόκρανο δεν ήταν απλά ένα πρωτότυπο στοιχείο αλλά και μέρος ενός οικοδομήματος. Βρισκόταν σε αυτό σε πολλά αντίγραφα αλλά όχι σκόρπια. Και οι θέσεις τους ήταν "ωραίες".
Σήμερα βάζει ένας στο σπίτι του έναν πίνακα να δείξει καλύτερα μια γωνιά! Όχι ότι στέκεται στο έργο και μόνο αλλά δτο βάζει στο δικό του σύνολο. Το εντάσει σε μια ωραία θέση.
Στην ουσία τον αγοραστή δεν τον ενδιαφέρει αν αυτό που αγοράζει είναι πρωτότυπο ή όχι αρκεί να κάνει τέχνη ο ίδιος με την σύνθεση που θα φτιάξει στο σπίτι του!

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Τρι Φεβ 17, 2004 11:47 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 11:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη τυχόν και μου ζητήσεις ποτέ κανένα έργο μου, παλιοζουζουνάνθρωπε, σε καθάρισα! Evil or Very Mad Cool
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 11:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η γνώση σου όμως δεν μπορεί να πουληθεί! Μόνο να αντιγραφτεί!
Και αυτή πάντα θα αμφισβητείται.
Ουδέποτε κανείς αμφισβήτησε το ωραίο έργο τέχνης!

Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βεβαίως και το αμφισβήτησε, άκου λέει! Τους παπάδες μου θύμισες πάλι. Πέταξες μια κοτσάνα για αντιπερισπασμό (περί ωραιότητας) και μόλις ο άλλος εντόπισε την κοτσάνα τότε γύρισες το φύλλο (στη γνώση) για να του τη φέρεις, έχοντας στήσει την παγίδα εκ των προτέρων. Κοίτα μεγάλε, μη νομίσεις ότι δεν σε καταλαβαίνουν κάποιοι, απλώς καλό θα ήταν να βρεις πιο έξυπνους τρόπους. Γιατί τελικά, κάποιος κρίνεται και από τους τρόπους με τους οποίους κερδίζει την προσοχή (και την εκτίμηση!) των άλλων. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου για μασλάτι (το έχεις πει άλλωστε), λίγο πολύ όλοι μας το θέλουμε κι αυτό, αλλά καλό θα είναι με την ευκαιρία να προσπαθούμε να ανεβάσουμε την ποιότητα της συζήτησής μας. Άλλο η κουβέντα, άλλο η συζήτηση, ξέρεις!
Όποιος θέλει απλά να φλυαρήσει, είναι εύκολο να το κάνει οπουδήποτε. Σε τελική ανάλυση, νομίζω ότι ο Afham έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στήνοντας αυτό το forum, κάτι που πρέπει όλοι μας να εκτιμήσουμε. Και για να το συνδέσω με το θέμα, αν θέλεις εσύ να ασχοληθείς με την κουβέντα, εγώ προσωπικά δεν το θέλω! (τόσο πολύ χρόνο για χάσιμο δεν έχω).
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2004 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βλέπω αγανάκτηση και θυμό! Δεν έχω κάτι εναντίον σου! Αν και δήλωσες:"Μη τυχόν και μου ζητήσεις ποτέ κανένα έργο μου, παλιοζουζουνάνθρωπε, σε καθάρισα"
Δεν σου αρέσει η λογική μου που ξεχωρίζει τα καλλιτεχνήματα σε πρωτότυπες ιδέες και αντίγραφα.
Η αμφισβήτηση δεν είναι στο αν λέω εγώ ότι το Α πράγμα του Β καλλιτέχνη είναι ωραίο. Ο καλλιτέχνης δεν είχε εμένα στον νού του. Έτσι για τον καλιτέχνη το δημιούργημά του είναι ΩΡΑΙΟ.
Αν πώ ότι κάτι δεν είναι ωραίο θα σημαίνει ότι δεν μπορώ να το εντάξω κάπου στον χώρο μου! Για τον καλλιτέχνη θα είναι πάντα ωραίο. Αλλιώς δεν θα το τελειώνε!

Η γνώση σου στηρίζεται σε αναφορές. Οπότε πιθανόν να σου διαφεύγει κάποια. Γι'αυτό κάποιος άλλος μπορεί να αντιγράψει την γνώμη σου αντιγράφοντας και τις αναφορές σου, που θα τις έχεις δηλώσει, να βρει και άλλες δέκα και να βγάλει μια νέα γνώμη.
Δες τώρα αν μπορείς να βρεις τις αναφορές του καλλιτέχνη! Μπορείς να υποθέσεις αλλά δεν υπάρχει η λογική του καλλιτέχνη να συνδέει τις αναφορές που υποθέτεις με το δημιούργημα, αλλά η δική σου λογική.

Ο εκνευρισμός σου λοιπόν είναι στο ότι είμαι προβλέψιμος διότι συζητώ δεν καλλιτεχνώ! Δεν κάνω τέχνη.
Όσο για την κοτσάνα, ναι μπορεί να είπα και κοτσάνα, μπορείς να με αμφισβητήσεις! Ίσως κάπου δεν έχω σωστές αναφορές. Ο διάλογος θα μας φέρει τις σωστές αναφορές.
Στο φινάλε iason, δεν χρειάζεται να απαντάς αν δεν σε ενδιαφέρει το ζήτημα. Δεν σε πίεσε κανείς.
Φιλικά πάντα συζητώ. Δεν ψάχνω την εκτίμηση στο διαδίκτυο. Η εκτίμηση iason βγαίνει από την κοινωνική μας δράση.
Εδώ μια χούφτα άνθρωποι είμαστε!

Επιστροφή στην κορυφή
ΕΚΤΩΡ
Αντιπρύτανης

Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 18, 2004 1:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΤΑΣΗ..ΑΣ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ (ΑΝ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΙ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΡΩΤΑ), ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΘΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ (ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ) ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ .
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 18, 2004 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι το βλέπω κι εγώ, Έκτωρ. Συμφωνώ με το πάθος. Ο Bugman ερμήνευσε το πάθος αρνητικά, ως αγανάκτηση και θυμό.
Το μόνο που θα άλλαζα σε αυτό που είπες: όχι να ξεφύγουμε από τη μηδαμινότητά μας, μπορεί να μην είμαι μηδαμινός αλλά ένα έργο να με πηγαίνει πιο πέρα, να επεκτείνει την αντίληψή μου. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που είναι καλύτεροι από μας, με οποιαδήποτε έννοια.
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 18, 2004 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πιστεύω ότι καθένας μας έχει δημιουργήσει μερικά πράγματα. 'Αρα όλοι μας έχουμ εμπειρία περί δημιουργίας, και γι' αυτό στεκόμαστε κριτικοί απέναντι σε άλλες δημιοργίες.
Το μεγαλύτερο συναίσθημα του δημιουργού (στον ρόλο που βρισκόμαστε ότανν ατενίζουμε το δημιούργημά μας), είναι η πληρότητα που σου δίνει. Αυτό με μια λέξη λέγεται ΩΡΑΙΟ.
Έγραψα μια γλώσσα προγραματισμου (...διαφήμιση!!!!), με είκοσι χιλιάδες γραμμές κώδικα δίχω να το είχα σχεδιάσει το πώς ήθελα να καταλήξει. Όπως δηλαδή λειτουργεί και ο καλιτέχνης. Σταμάτησα όταν αντιλήφθηκα την πληρότητά της, που μου ικανοποιούσε την αίσθηση του ωραίου.
Το αν κάποιος άλλος το δει ή όχι ωραίο είναι θέμα αίσθησης!
Αν το ωραίο δεν το όριζε ο δημιουργός, τότε το δημιούργημα δεν θα τελειώνε ποτέ. Διότι αν κάποιος άλλος έλεγε είναι ωραίο άρα σταματάμε άλλες μεταβολές, τότε αυτός θα ήταν ο δημιουργός, άρα θα σταμάταγε πράγματι το δημιούργημα από τον δημιουργό.
Δημιουργός δηλαδή δεν είναι ο τεχνίτης...αλλά ο κύριος του έργου. Αυτός που ορίζει το έργο. Τέχνη κάνει λοιπόν ο δημιουργός με τους τεχνίτες βοηθούς του (αν έχει, διαφορετικά γίνεται και ο ίδιος τεχνίτης), και αποτέλεσμα αυτής είναι πάντα ωραία έργα.
Έτσι ο κόσμος μας χείναι ωραίος αρκεί να τον αντιληφθούμε στην πληρότητα που τον αντιλήφθηκε ο δημιουργός του. Αν όμως πούμε ότι ο κόσμος δεν έχει πάρει την τελική του μορφή τότε πράγματι ο κόσμος είναι άσχημος. Για να έχουμε εξέλιξη του κόσμου σημαίνει ότι μάλλον είναι άσχημος και μεις ως άνθρωποι μερικώς, πασχίζουμε να τον σχηματισουμε ΩΡΑΙΟ.

Άρα, εργαζόμενοι, δεν περιμένουμε όλα να γίνουν στην ώρα τους όπως αναφέρθηκε από άλλους, αλλά όλα να βρούν την μέγιστη πληρότητα, το ΩΡΑΙΟ.

Εν τέλει μήπως με αυτό ασχολούμαστε, για να γυρίσουμε στην ερώτηση της Παρασκευής.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center