Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

-Τι πάει να πει ΑΓΑΠΗ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΟΧΙ δεν είναι έτσι η αγάπη.
Αγάπη σημαίνει να σέβεσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ κάθε θέλω του συντρόφου σου.
Αγάπη σημαίνει να θέλεις ότι θέλει και ο - η σύντροφος.
Αγάπη σημαίνει να εμπιστεύεσαι.
Αγάπη σημαίνει να μην ζηλεύεις.
Αγάπη σημαίνει να δίνεις όχι για να πάρεις αλλά για να δώσεις απλά γιατί αγαπάς.
Αγάπη σημαίνει να κατεβάζεις το κεφάλι στον εκνευρισμό του - της συντρόφου σου και αντίστροφα. Έτσι δεν θα μαλώσεις.

Για να γυρίσω στο reiki, ξεκινούν από την αγάπη του ίδιου σου του εαυτού και παραπλανούν πλήθος κόσμου. Αυτό είναι σωστό μόνο όταν το άτομο που διδάσκεται έχει τάση προς αυτοκτονία. Με αυτό τον τρόπο καλλιεργούν τον εγωισμό ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ έχει ένας άνθρωπος αφού είναι πηγή ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ. Αγάπη και εγωισμός ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ.


gixrag
ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ;;;;;
Κόντεψαν να με αυτοκτονήσουν όντως οταν ηθελαν να αγαπω τους αλλους εκτος τον εαυτο μου.
Οταν ηθελαν ν απαντρευτω καλο καγαθό παιδι κατα τα δικα τους προτυπα.
Οταν ηθελαν να ειμαι καλη καγαθη κατα τα κοινωνικά προτυπα.
Και μπορω να σου πω πολλα............
Κοντευουν να τρελανουν τον κοσμο μεσα στα πρεπει και στους καθωσπερεπικους στραγγαλισμους,μιας κοινωνίας που ζεχνει στο ψεμα,στην ασυδοσία,στην ανεντιμοτητα,στην δολοπλοκία.
Μιας κοινωνίας του δηθεν και του κερδους.

ΛΕΣ:
Αγάπη σημαίνει να σέβεσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ κάθε θέλω του συντρόφου σου.
AΡΑ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ

Αγάπη σημαίνει να θέλεις ότι θέλει και ο - η σύντροφος.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ Τ ΑΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΥ ΑΛΛΟΥ,ΑΡΑ ΚΙ ΕΔΩ ΠΛΗΡΗς ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑς.(Μάνα γαιτι με γεννησες)

Αγάπη σημαίνει να εμπιστεύεσαι.
Αγάπη σημαίνει να μην ζηλεύεις.

ΑΥΤΑ ΠΑΝΕ ΠΑΚΕΤΟ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ,ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΖΗΛΕΥΩ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΩ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΟΥΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝΕΧΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΥΝΑΜΙΑ,ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ,ΕΛΛΕΙΜΑ.

Αγάπη σημαίνει να δίνεις όχι για να πάρεις αλλά για να δώσεις απλά γιατί αγαπάς.
ΑΝ ΜΑΘΕΙς ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΤΕ ΞΕΡΕΙς ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΣ.ΚΑΙ ΞΕΡΕΙς ΠΟΙΟΕ ΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ(ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΥ-ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ);;;;;;;;;ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΛΗΡΗΣ,ΑΥΤΑΡΚΗΣ ΚΙ ΕΝΙΑΙΑΟΣ!
Αγάπη σημαίνει να κατεβάζεις το κεφάλι στον εκνευρισμό του - της συντρόφου σου και αντίστροφα. Έτσι δεν θα μαλώσεις.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ,ΕΛΚΟΣ ΣΤΟΜΑΧΟΥ,ΝΑ ΓΙΝΕΙς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΜΙΚΡΑΝΙΚΟς,ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟ.

ΕΙμαι μια ευτυχισμενη γυναικα,
ειμαι μια ευτυχισμενη μητερα τριων αξιολατρευτων παιδιων(που κι αυτα εχουν τα προβληματα τους οπως κι εγω)
Ειμαι ζωντανη,ζωντανότατη
Ειμαι υγιης υγιεστατη αφου εβγαλα την χολη μου που μου την ειχαν πριξει μερικοι που τους υπηρετησα απο αγαπη.
Ειμαι αγαπητή στο περιβαλλλον μου κι οχι μόνο.
Δεν κρινω
Κατανοώ
και ολοι ειναι στον ιδιο δρομο αναζητησης με μενα αλλοι απλά εμπρος κι αλλοι πισω.
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag,
Να ξεκαθαρίσω ότι το Reikiπου αναφέρεις μου ήταν παντελώς άγνωστο, αλλά μέσα από το Google ενημερώθηκα, επί τροχάδην...και είναι μια μέθοδος να αποφύγει κανείς το άγχος βοηυόντας ο ίδιος τον εαυτό σου...ή με συνεδρίες...δηλαδή επί πληρωμή. Ουσιαστικά πληρώνεις για κάτι που θα το έκανε και ένα φάρμακο! Η διαφροά στη μέθοδο είναι ότι εργάζεται με τη μέθοδο "αεροπλανάκι"...πληρώνεις γιανα εκπαιδεύεσαι για εκπαιδευτής, ώστε να πληρώνεσααι, αλλά και να επεκτείνεις το "σήμα" της εταιρείας.

Αυτά που αναφέρεις gexrag με το "Αγάπη ειναι και αυτό" εις πολλαπλούν....δεν είναι τίποτα άλλο από ανέκδοτο. Γιατί όλα αυτά δείχνουν και στον πιο βλάκα ότι στοχεύουν στην διατήρηση μιας σχέσης. Σέβεσαι, θέλεις ό,τι θέλει, εμπιστεύεσαι, να μην ζηελύεις, να δίνεις απλώς γιατί αγαπάς, να κατεβάζεις το κεφάλι στον εκνευρισμό του ή της συντρόφου...........Και φυσικά "έτσι δεν θα μαλώνεις" κατέληξες...

Αφήνω το θέμα εγωϊσμού και αγάπης....καμιά σχέση δεν έχουν όταν κατανοείς ότι αγάπη είναι κατάσταση και εγωϊσμός είναι να να βοηθάς περισσότερο τον εαυτό σου...πράγμα τπου κάνουν 99.99999 όλοι οι άνθρωποι. Εκτός και αν μπορείς να μου δείξεις gexrag κάποιον να εργάζεται και τα χρήματά του να τα δίνει για να ζουν άλλοι καλύτερα από αυτόν.

Μετά φυσικά λες ότι Αγάπη είναι να αγαπάς....δεν βάζω τίποτα άλλο γιατί ένας ορισμός όπως "τρεχάλα είναι να τρέχεις" δεν είναι καθόλου ορισμός...
Που να πάμε για την "υπερβολή αγάπης"..Εδώ δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι είναι αγάπη...πώς μπορείς να συζητάς για υπερβολή "αγνώστου".

Πιο κάτω ξεφεύγεις σε θρησκευτική δοξασία περί μεταλήψεως του Αγίου Πνεύματος, που διαχωρίζει το κόσμο σε ορθόδοξους που δεν χρειάζονται φροντιστήριο αγάπης και αλλόθρησκους ...προς εκπαίδευση.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός...αλλά φώτιση υπάρχει με την έννοια ότι ό,τι γνωρίζουμε είναι συνέπεια της σχέσης περιβάλλοντος και μας.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
gexrag,
Να ξεκαθαρίσω ότι το Reikiπου αναφέρεις μου ήταν παντελώς άγνωστο, αλλά μέσα από το Google ενημερώθηκα, επί τροχάδην...και είναι μια μέθοδος να αποφύγει κανείς το άγχος βοηυόντας ο ίδιος τον εαυτό σου...ή με συνεδρίες...δηλαδή επί πληρωμή. Ουσιαστικά πληρώνεις για κάτι που θα το έκανε και ένα φάρμακο! Η διαφροά στη μέθοδο είναι ότι εργάζεται με τη μέθοδο "αεροπλανάκι"...πληρώνεις γιανα εκπαιδεύεσαι για εκπαιδευτής, ώστε να πληρώνεσααι, αλλά και να επεκτείνεις το "σήμα" της εταιρείας.

Φανταζομαι οτι δεν ενημερώνεσαι ετσι για οσα θεματα επιχειρηματολογείς εδω μεσα γιατι τοτε.........εισαι τουλαχιστον ανημερωτος.

Ειμαι Ρεικι και δεν εχω πληρωσει δραχμή.
Κανω Ρεικι και δεν εχω παρει δραχμή.
και ειμαι λογω Ρέικι κι αυτογωσίας,και εμπειρίας και κυριως λογω της αγαπης προς τον Εαυτο μου,αποτο πουθενα οπως ειπες σε αλλο ποστο και σου εξηγησα τι σημαίνει αυτο γαι μενα.Καλλιόπη
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

A! ωραία τώρα έχουμε δυο Reiki ο τέως και η νυν....

Υπόθεση έκανα για την πληρωμή! Αλλά δεν μου βγήκε σε κακό! Έμαθα και ποιός αλλος είναι! Ας διαβάσεις λοιπόν κάπου που έχω γράψει ότι το εγώ και ο εαυτός ταυτίζονται...έτσι δεν γίνεται να αγαπάς τον εαυτό σου...αλλά την ιστορία σου, να χαίρεσαι, το παλιό εγώ σου...ή να καμαρώνεις για το μελλοντικό εγώ σου που το ετοιμάζεις από σήμερα.

Δεν επιχειρηματολογώ, galazia_sfaira. Αυτά τα κάνουν οι δικηγόροι. Παραθέτω την σκέψη μου. Δεν χρειάζεται να αποδείξω καμιά ορθότητα της άποψής μου για να την καταθέσω. Έτσι ξεκινώ από έναν ορισμό και πάνω σ΄αυτό συντάσω την σκέψη μου σε γραπτό λόγο. Όλες όμως οι ιδέες μας εδώ σχετίζονται με την πραγματικότητα, όπως την καταλαβαίνουμε.

Ας είσαι και ας κάνεις αυτό που είσαι (πως γίνεται να είσαι και να κάνεις αυτό που είσαι...μόνο ένας Ρεικι που κάνει Ρεικι ...το ξέρει). Εγώ τι φταίω να κάνω κάτι που δεν το ζήτησα;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Πεμ Οκτ 18, 2007 6:36 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιός ειναι ο τέως καλε Μπουκμαν
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μα ο gexrag..........
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 6:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου Bugman
Αναφέρθηκα στο forum του Reiki και όχι σε αυτό που εσύ αναφέρθηκες το οποίο είναι τεχνικές αυτοσυγκέντρωσης πολύ καλές σε κάποιες περιπτώσεις κατά πολύ ανώτερες από τους άπειρους σε αιρθμό ανίδεους ψυχολόγους.
Εκεί υπάρχει μια κρυφοαίρεση που εκμεταλεύεται ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ κάτι που είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ απαράδεκτο γιατί ελκύει έτσι ύπουλα πιστούς.
Τους ανθρώπους που γνώρισα εκεί τους αγαπώ γιατί είναι πραγματικά αγνές ψυχούλες και προσπαθούν να διδάξουν την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΑ που υπάρχει.
Συγχώρεσέ με προκαταβολικά γιατί είναι βαρύ αυτό που θα πω.
Δεν στάθηκες ικανός να χτίσεις μια οικογένεια. Μπορεί να μην ήσουν εσύ το αίτιο της καταστροφής της αλλά σίγουρα η αγάπη που διακυρίσεις σε οδήγησε εκεί. Φρόντισε να προβληματιστείςς και να κατανοήσεις τις έννοιες εγωισμός, ζήλια, μνισηκακία, περηφάνια και άλλες που είναι η γνωστή κλίμακα που διδάσκει η Ορθοδοξία. Άσε τις ερμηνίες κατά λέξη γιατί αυτή η λέξη δεν ερμηνεύται έτσι απλά. Κάποιες φορές γίνομαι σκληρός γιατί η αντιμετώπιση της Αλήθειας θα σε οδηγήσει στην αυτογνωσία.
Αγάπη είναι ακόμη πολλά άλλα.

Η αυτογνωσία Καλλιόπη είναι απαραίτητη και την δίδαξαν και οι Αρχαίοι Έλληνες. Αλλά το να μαθαίνεις να αγαπάς τον εαυτό σου σε οδηγεί άθελα σε εγωιστικές αντιλήψεις των πραγμάτων.

Να τους αγαπάς γιατί το αξίζουν αλλά μην ασπάζεσαι τόσο εύκολα αυτά που σου λένε και σου τα παιρνάνε με ύπουλα μυνήματα. Η Vaso και ο ilias
δεν καταλαβαίνουν ότι παρασυρθήκαν επειδή πληγώθηκαν απλά από όσα βλέπουν καθημερινά από τους λίγους γιατί πραγματικά είναι ελάχιστοι Ιερείς που είναι διεφθαρμένοι. Τώρα ξεγελούν με κατηγορίες προς αθώους πολλές φορές εκμεταλευόμενοι το παραπάνω κενό που μένει στην καρδιά μας. Το ίδιο κάνουν και οι άθεοι.

ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αναφέρθηκα στο forum του Reiki και όχι σε αυτό που εσύ αναφέρθηκες το οποίο είναι τεχνικές αυτοσυγκέντρωσης πολύ καλές σε κάποιες περιπτώσεις κατά πολύ ανώτερες από τους άπειρους σε αιρθμό ανίδεους ψυχολόγους.

Tί σχεση εχουν οι ψυχολογοι με τις τεχνικές αυτοσυγκέντρωσης;
Τι σχεση εχει η ψυχολογία με τον εσωτερισμό;
Τι σχεση εχει η ικανότητα ενος ανθρωπου να εσωστερεφεται σε σχεση με το που ανηκει επαγελλματικά ,κοινωνικά;
ή....... η ικανότητα του να λειτουργεί με τις ενέργειες και να τις διαχειρίζεται με διάφορους τρόπους καλούς η κακούς;
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 8:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδω αγαπητε μου gexrag θα διαφωνησω μαζι σου σχετικα με τον χαρακτηρισμο σου του reiki ως αιρεσης, μια και αναφερθηκες σε αυτο...
Και θα παρουσιασω τρεις δημοσιευσεις μου σε παραθεση σχετικα με αυτο, μετα την αποχωρηση σου.

Παράθεση:
Ο αιρετικος ειναι ανθρωπος κατ' εξοχην επαρμενος ( ετσι μου βγηκε ( φραστικα και ορθρογραφικα) και υπονοω ανθρωπο με επαρση ), αφου παει κοντρα σε ενα κατεστημενο σηκωνοντας κεφαλι, οχι με νεες και καθαρες θεσεις, αλλά διαστρεβλωνοντας τις υπαρχουσες ( του κατεστημενου ) και κανοντας ζημια σε ολους.

Ενας ανθρωπος ομως που ψαχνει το δικο του δρομο, με αγωνια και προθεση αγνη, με καθαροτητα ενεργειων και ειλικρινεια πραξεων, δεν μπορει ποτε εξ ορισμου να ειναι αιρετικος.


Παράθεση:
Η Εκκλησια δεν μπορει να ονομασει αιρετικο καποιον ο οποιος ακολουθει μια καθαρη και διαφορετικη γραμμη απο τη δικη της.

Κακως το reiki χαρακτηριζεται απο καποιους ως αιρεση.

Διοτι Αιρεση ειναι η συνειδητη ή οχι περεκλιση απο το ορθοδοξο, απο αυτο δηλαδη που εχει πρωτοδιατυπωθει και εχει γινει επισημα απο δεκτο απο την πλειοψηφια.

Το Reiki απο τα ελαχιστα που γνωριζω, δεν εχει αποκοπει απο τον κεντρικο κορμο της ορθοδοξιας, χαρασσοντας ενα παραποιημενο μονοπατι, αλλά αποτελει μια "καινουργια" προσεγγιση της Μιας και Μοναδικης και Ανοθευτης Αληθειας. Και αρα αποτελει, αν βεβαιως μπορει να ενταχθει σε μια τετοια κατηγορια, ενα διαφορετικο δογμα.
_________________


Παράθεση:
Συμφωνα με ολες τις αποψεις λοιπον, που διαφερουν απο τη δικη μου και της ... που λεει:
Παράθεση:
Η ΑΙΡΕΣΗ, ΠΗΡΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΠΙΣΤΗ, ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ...

Ο Φυσικος Που Ακολουθει Διαφορετικους Κανονες Λειτουργιας Απο Το Χημικο Ή Το Μαθηματικο, οφειλει Να Ειναι Αιρετικος Και Για Τους Δυο, Καθως Και αυτοι Οι Δυο Μεταξυ Τους Αλλα Και Ως Προς Το Φυσικο.

Οχι αγαπητοι μου και για το θεμα που εχει τεθει, το reiki δεν μπορει να αποτελει αιρεση.

Με την ιδια λογικη που καποιος ο οποιος διαλεγει το Audi για να κινηθει στην καθημερινη του ζωη, δεν ειναι αιρετικος για καποιον αλλο που διαλεγει το Opel...


Σε παρακαλω εξετασε τες με προσοχη γιατι απηχουν τις δικες μου πεποιθησεις περι αυτου και κανενος αλλου.
Και το τονιζω αυτο...

Και ισως μετα απο αυτα σου γινει κατανοητο οτι η αγαπη ως συμπαντικη εννοια, ενεργεια και κατασταση και βιωμα, δεν γνωριζει οποιασδηποτε μορφης ορια και περιχαρακωσεις και ταμπελες οποιουδηποτε ειδους και δεν υποκειται σε κανενος ειδους περιορισμο.

Η αγαπη ξεχειλιζει απο την καρδια αρχικα και την υπαρξη ολοκληρη του ανθρωπου αργοτερα και αγκαλιαζει τα παντα με ενα μοναδικο τροπο που ξεφευγει απο οποιεσδηποτε προσεγγισεις μπορουμε να να κανουμε εμεις λογικα.

Ο Αποστολος Παυλος στον Υμνο της Αγαπης γραφει οτι, η αγαπη παντα στεγει, παντα πιστευει, παντα ελπιζει, παντα υπομενει, οπως σημειωσα και αλλού.

Και αυτη ειναι μια και μονο προσεγγιση στις απεριοριστες δρασεις της αγαπης.

Και βεβαιως η αγαπη δεν παιρνει ποτε τις μορφες που θελουν οι αλλοι απο μας οταν απαιτουν να τους αγαπαμε.

Γιατι δεν μπορεις να αγαπας καποιον επειδη το απαιτει.

Τον αγαπας γιατι αυτο το "υλικο" ή καλυτερα αυτη η "ενεργεια" απλα σου περισσευει και μεσα απο σενα προσφερεται και στους αλλους...

Ποιους αλλους;

Ολους!

Και ας μην το αντιλαμβανονται γιατι ο τροπος σου, δεν υποπιπτει στις δικες τους προδιαγραφες για την αγαπη.

Και να θυμασαι οτι κανεις και καμια θρησκεια ή δογμα ή τεχνικη ή ..., δεν μπορει και δεν ειναι σε θεση να μονοπωλησει αυτη την ενεργεια, Τη Μια και Μοναδικη και Την Διεπουσα τα παντα, με τους τροπους που Η Ιδια και μονο γνωριζει και η οποια ουδεποτε εκπιπτει!
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Παρ Οκτ 19, 2007 6:10 am, επεξεργάσθηκε 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχουν πολύ μεγάλη αλλά πρέπει να προβληματιστείς γιατί δεν είναι εύκολο να στο εξηγήσω.
Τεχνικές αυτοσυγκέντρωσης διδάσκονται στις Ανατολικές χώρες και οδηγούν σε κατάσταση στην οποία ελέγχετε πλήρως ο νους. Πετυγχάνεται ο έλεγχος της σκέψης από το άτομο και όταν οριστεί η θέληση οδηγεί στην πραγματοποίηση αυτής. Οι αιρέσεις (όχι το φόρουμ που αναφέρθηκα) ελέγχουν την σκέψη με μια μορφή πλύσης εγκεφάλου που δεν είναι διακριτή. Στο φόρουμ απλά χρησιμοποιούντα από άγνοια αυτές οι μέθοδες και είναι που οφελούν πολλούς γιατί τους οδηγούς σε καταστάσεις ηρεμίας της ψυχής.
Έχεις καλή μου χάσει μέρος από την ταπεινότητα που έχεις διδαχθεί από τον πατέρα σου γιατί έσκησες εγωιστικά τεχνικές που σε οδήγησαν σε αυτογνωσία αλλά λίγο λανθασμένη. Μελέτησε καλή μου την κλίμακα και σκέψου πόσο μεγάλη αγάπη είναι αυτή που συγχωρεί. Σκέψου την μεγαλειότητα του Αγίου Γερασίμου που προστάτεψε τον δολοφόνο του αδερφού του νομίζω από τις αρχές. Σκέψου πόσο αγάπησε τον εχθρό του.
Σκέψου πόσο εγωιστικό είναι να αγαπάς τον εαυτό σου πρώτα. Φυσικά θα αγαπήσεις τον εαυτό σου, αν δεν τον αγαπάς έχεις τάσεις αυτοκτονίας όπως είχα εγώ. Αποφάσισα κάποια στιγμή οτι θέλω να ζήσω αλλά και πάλι δεν ξεχωρίζω τον εαυτό μου από τους άλλους.
Είδες τι έγινε στο reiki forum. Με διέγραψαν και εγώ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ εξακολουθώ να τρέφω αισθήματα αγάπης για αυτούς για τους οποίους προσεύχομαι απλά να διακρίνουν πια είναι η αληθινή αγάπη.

Για τον έλεγχο της σκέψης υπάρχει ένα Εξαιρετικό βιβλίο της Αννι Μπεζάντ δεν ξέρω αν το γράφω σωστά. Είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά και έχει δυσκολία μόνο στην χρήση ανατολίτικων όρων.
Ευχαριστώ
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου skapaneas
έχω κάνει καταχώρηση με το όναμα pontgx όπου ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω να αλλάξουν. Πίσω κρυφά υπάρχει κάποια αίρεση που δεν είναι ορατή.
Τα άτομα που αποτελούν το forum είναι αγνές ψυχούλες που παρασύρθηκαν και μου αρκεί να διδάσκουν σωστά την Αλήθεια γιατί ΑΠΛΑ αποκλίνουν ΕΛΑΧΙΣΤΑ από τον δρόμο του κυρίου.
Αν είχαν την Θεία Μετάλληψη τότε δεν θα τους χαρακτήριζα αιρετικούς γιατί θα ήταν ΣΧΕΔΟΝ ΟΜΟΙΟΙ με την Ορθοδοξία.
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ότι δεν ξεχωρίζω τους πιστούς σε αιρετικούς.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 8:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οκ.
έχω αντιληφθεί τι εννοείς αγάπη, και έχω δείξει τι εννοώ και γω.
δεν έχω κάτι να προσθέσω.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 9:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η μόνη τεχνική που έχω Gexrag,και μου την επεβαλε η ψυχη μου εινα μια.Να ευχαρστώ τον Θεο και τον άγγελο μου καινα ερχομαι κοντα τους και να μου μιλαν.Δεν ανήκω σε καμια ανατολικη θρησκεια,κι οταν μου δοθηκε δυνατότητα να μπω ,εφυγα γιατι η δικη μου δυναμη πιστη ήταν αγνή και καθάρια έναντι εκείνων που ηθελαν τόπο να ανήκουν.
Πουθενα δεν ειμαι ενταγμενη και δεν παιρνω οδηγίες απο κανεναν.Η αληθεια ειναι μεσα μου και αυτη με καθοδηγεί.
Εχω συγχωρεσει οσους με εβλαψαν,πιο ασχημα και σκληρα απο οσο φανταζεσαι.Οχι απλά τους συγχωρεσα τους κατανόησα,ένοιωσα μεχρι που μπορεί κανεις.Ξερεις ειναι σαν να εχεις ενα παραλυτο σε αμαξίδιο και να εχεις την απαιτηση να τρεξει,γεινεται; Οχι δεν γινεται.Ξερω μεχρι τί μπορω να περιμενω απο τους ανθρωπους αλλά παντα πιστευω στον άνθρωπο οτι μπορει κι απο το αμαξιδιο να σηκωθεί.Αρεκει να το θελησει και να το ζητησει.Ετσι δεν ειπε κι ο Χριστος,Ζητα για να λαβεις.
Δεν χειραγωγουομαι,δεν γινομαι θυμα γιατι δεν θελεω να δημιουργήσω και θυτες.Δεν εχω ανάγκη απο Θεατρα ελεγχου γιατι τολμώ να πω αυτο που νοιώθω καιδενκινδυνευω να παραξηγηθώ γιατι ξερω τις προθεσεις μου.Επισης ειμαι άνθρωπος και ξερω και τα ανθρωπινά μου και τα αγαπω.
Ενας αγαπημενος μου ειπε κατι θαυμαστο.Εκπεμπω λευκο φως τουτεστιν ολα τα χρωματα .Κυρι εκπεμπω αλλοτε πολυ μπλε κι αλλοτε πολυ κοκκινο
Και μου αρεσει και με αγαπω πολυ πολυ.
Very Happy
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 9:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

galazia_sfaira
εγώ πιστεύω ότι δεν με έχει βλάψει κανείς και γι΄αυτό και δεν έχω λόγο να συγχωρέσω κανέναν! Κατά την άποψη του gexrag αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να αγαπώ...ή να ζώ όπως θέλω να λέω μια ιστορία αγάπης!

Για να σε βλάψουν πρέπει να έχεις κάτι που θέλουν ή να στέκεσαι εκεί απ΄όπου θέλουν να περάσουν....οπότε αν δεν έχεις κάτι που θέλουν και δεν εμποδίζεις δεν σε βλάπτουν...

Όλα τα άλλα που παθαίνουμε είναι απόλυτα ΦΥΣΙΚΗ ΦΘΟΡΑ.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 19, 2007 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σου πώενα παραδειγμα για να καταλαβεις.
Οταν χωρισα με τον πατερα των παιδιών μου στα 24 μου χρονια,ξεχασε ότι ειχε παιδια.Οταν λεω ξεχασε το εννοώ.
Ποτε δε,δεν με συγχωρεσε οτι του ειπα άμε στο καλο και ασε με να ζησω.
Οταν λοιπον πηγα να βγαλω την χολη μου,που ηταν ενας εκ των οποιων μου την ειχε πρηξει,τον κάλεσα μετα πο 2ο χρονια σιωπης και του ειπα απλα.Ανθρωπε εμεις οι δυο καποτε τρελαθηκαμε απο ερωτα,αγαπηθηκαμε,δαρθηκαμε,καναμε και τα παιδι μας..........ας γινουμε φιλοι και ξεχνω΄οτι εισαι πατερας των παιδιών μου γιατι αν το θυμηθώ τουλαχιστον θα θυμώσω.Αλλά δεν εχω λογο να το κανω γιατι δεν φοβαμαι πια την ζωή μου ,τα καταφερνω και μονη μου κι εσυ λογοδοτησε στον εαυτο σου για οτι αρνηθηκες ως πατερας.
Αυτο εννοω συγχωρεσα!
Συνεχιζει να αγνοει τα παιδια γαιτι μεχρι εκει φτανει η συνειδητότα του αλλά γαι μενα ειναι ο άνθρπωπος που μοιρασα την ζωή μου μαζι του και θελω να ειναι καλα.(τον εδιωξα οχι γιατι εγινα μοιχαλιδα που πολυ θ ατο ηθελα με τα οσα μου εκανε,ετσι γαι να εχεις εικονα)
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 5 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center