Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

-Τι πάει να πει ΑΓΑΠΗ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 25, 2007 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Oσο καλό πράγμα είναι η αγάπη άλλο τόσο κακό είναι να χρησιμοποιούμε την έννοια της για να την υποκρινόμαστε, όπως κάνει ο σημερινός άνθρωπος.

Καλά αυτό το θέμα τί δουλειά έχει στην θεματική ενότητα Συζητήσεις για πρόσωπα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2007 7:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γοητευτικό_αντικουάρκ

Η αγάπη δεν είναι πολύπλοκη, εμείς τα κάνουμε πολύπλοκα ορίζοντας τι θέλουμε και τι όχι. Αν ήταν η αγάπη στα μέτρα μας...δεν θα "αγαπούσε" κανένας άλλος.

Αγαπώ σημαίνει ζώ μια ιστορία αγάπης. Και ιστορία αγάπης είναι ένα βίωμα χαράς μας από τη χαρά που κάνει εκείνος/νη που έλαβε από μας, το οτιδήποτε..αρκεί να του έδωσε χαρά. Το "Αγάπησέ με" είναι ευχή...και σημαίνει "ζήσε μαζί μου μια ιστορία αγάπης", και είναι ό,τι πιο καλοπροαίρετο μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος.

Κρίτων,
η αγάπη δεν είναι καλό πράγμα...είναι χαρά..είναι συναίσθημα.

gexrag,
Δεν υπάρχει αληθινή και ψεύτικη αγάπη...αν έχεις την χαρά (μέσα από μια ιστορία όπως έδειξα) είναι αγάπη..αλλιώς αν δεν έχεις την ιστορία αλλά μόνο την χαρά, είναι απλά χαρά..ευχαρίστηση. Ψεύτικο ή κάλπικο είναι το νόμισμα, η αντιστοιχεία...η αγάπη δεν είναι αντιστοιχεία σε κάτι, είναι αποτέλεσμα, η συμβαίνει η δεν συμβαίνει, και δεν μένει εκεί αλλά έρχεται όπως έρχονται τα γεγονότα. Δυο άνθρωποι αγαπημένοι είναι αυτοί που συχνά βιώνουν μεταξύ τους ιστορίες αγάπης!
Συγχωράς κάποιον για τον πόνο που σου προκάλεσε...αυτό μπορεί να είναι ένα "δώρο" και μπορεί να δώσει χαρά και να γυρίσει χαρά (άρα ιστορία αγάπης).

Η αγάπη συμβαίνει όταν έχουμε καλή διάθεση, όταν έχουμε προετοιμάσει το είναι μας να την δεχτεί. Και αυτό θα συμβεί χωρίς να είναι η προετοιμασία το αίτιο..απλά η προετοιμασία, η καλή διάθεση βοηθάει. Η προετοιμασία είναι απλή...πρέπει να δέχεσαι την συνύπαρξη και να αποφεύγεις τη απομόνωση, χωρίς να προσπαθείς να μιμηθείς τους άλλους. Εκεί μάλλον τοποθετεί ο Gexrag το ψεύτικο...στη μίμηση...Αν δεν σου αρέσει μια παρέα...άλλαξε παρέα...όλες οι ιστορίες αγάπης ξεκίνησαν σε ωραίες παρέες!

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Skapanea:
Παράθεση:
η ανθρωποτητα προχωραει συλλογικα και οχι ατομικα.

_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2007 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου Bugman

Καθημερινά παρατηρώ ανθρώπους να δίνουν φιλιά αγάπης και στην συνέχεια όταν το πρόσωπο απομακρυνθεί να το υβρίζουν.

Η υποκριτική αγάπη είναι δεδομένη και είναι μια μορφή ψεύτικης αγάπης. Ανάλογα υπάρχουν και άλλες μορφές που δεν έχω χρόνο να αναδείξω αφού πρέπει να παρεβρεθώ σε μάθημα υπολογιστών. Βλέπεις γνωρίζω ελάχιστα για αυτούς και προσπαθώ να έχω τις βάσεις για να τις χρησιμοποιήσω στην εργασία μου.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2007 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λάθος ορισμό δίνεις!
Τι σημαίνει φιλί αγάπης;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2007 10:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχεις δίκιο απλά γιατί υπάρχουν φιλιά που είναι σαν τα κροκοδείλια δάκρυα.

Έτσι υπάρχουν τα φιλιά αγάπης αλλά και τα "φιλιά αγάπης". Αυτά αφορούν την υποκριτική αγάπη η οποία είναι μορφή ουσιαστικά ανύπαρκτης αγάπης αφού μπορεί να κρύβει πονηρές βλέψεις που οδηγούν στο ατομικό συμφέρον ή απλά στον ιδιωτικισμό.

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση σου μια που ο δικός σου ορισμός αγάπης είναι εμφανώς περιορισμένης κλίμακας και με τα τόσα που σου έχουν πει έλπιζα τώρα να είμαι πιο κατανοητός στα θέματα αγάπης.

Ελπίζω απλά να έχεις αντιληφθεί σωστά αυτό που έχω πει γιατί δεν θέλω επιπλέον αντιπαράθεση σχετικά με την χαρά που προκύπτει από αγάπη. Υπάρχουν και δάκρυα χαράς όπως υπάρχουν και δάκρυα λύπης. Έτσι υπάρχει χαρά που προέρχεται από αγάπη αλλά δεν είναι δυνατόν να μην λυπάσαι κάποιον αν δεν τον αγαπάς έστω στο ελάχιστο. Δεν ξέρω γιατί επαναλαμβάνω τα ίδια. Ίσως γιατί και εγώ δεν έχω να γράψω περισσότερα ίσως γιατί δεν έχουμε αγγίξει άλλη πτυχή της αγάπης που είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει. Τα θέματα αγάπης ΔΕΝ εξαντλούνται και μπορεί να συζητούνται ΠΑΝΤΟΥ. Έτσι και ένα θέμα περί αγάπης μπορεί πραγματικά να είναι λίγο και δεν είναι εκτός θεματοθέτησης αφού μπορεί να θεωρηθεί ότι αφορά εδώ αγάπη προς τα πρόσωπα.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 27, 2007 9:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag,
συγνώμη αλλά "πλατιάζεις", δηλαδή ενώ το θέμα μας είναι η αγάπη....συζητάς για "φιλιά αγάπης"...και μετά μπερδεύεις το λόγο σου με τη χαρά που αυτό ακριβώς είναι ως αίσθηση η αγάπη (δεν έχεις αντιληφθεί την έννοια "ως κάτι"...νομίζω). Λες λοιπόν για τα δάκρυα χαράς.....(τρια πουλάκια κάθονταν...και έπλεκαν πουλόβερ...ή λόγια του τρέχα γύρευε).
Συμαζέψου....(πιθανόν κάποια κούραση.....τον τελευταίων ημερών....να φταίει)

Απλά είναι τα πράγματα. Πρέπει να αντιληφθείς τη σειρά των γεγονότων. Για παράδειγμα τα δάκρυα χαράς: Έχω γελάσει τόσο ...μέχρι δακρύων...με ελληνικές ταινίες...αυτά είναι τα δάκρυα χαράς...το γέλιο δίνει χαρά και το πολύ γέλιο σε κάνει να κλαίς από χαρά...Αυτή η χαρά δεν έχει σχέση με την αγάπη! Δεν με αγαπάει η ταινία. Όμως μας αρέσει να λέμε "αγαπώ τις ελληνικές ταινίες" γιατί απλά χαίρομαι με αυτές, μου δημιουργούν μια ιστορία χαράς, μια ιστορία ικανοποίησης..Όμως αυτό δεν είναι παρά σχετικό με το "ως κάτι"...που αναφέρω..πιάσε το νόημα:...μου αρέσει κάτι "σαν να το αγαπώ", και στο λόγο μας το "σαν" το αφαιρούμε...το αγαπώ...λέμε και έτσι μπερδεύουμε τον κάθε gexrag να νομίζει ότι αγαπώ σημαίνει ικανοποιούμε!΄

Τι σημαίνει φιλί αγάπης; Το φιλί προσδιορίζει την αγάπη ή η αγάπη προσδιορίζει ένα φιλί ως φιλί αγαπης; Το ερώτημά σου ως προς το αν είναι αληθινή ή όχι η αγάπη σε ένα φιλί αγάπης...δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν ισχύει για σένα ότι η αγάπη προσδιορίζει για σένα ένα φιλί ως φιλί αγάπης. Δηλαδή ένα φιλί αγάπης υπάρχει για σένα ανεξάρτητα αν υπάρχει η όχι αγάπη, έτσι μπορείς να καταλήξεις το συμπέρασμα του ψεύτικου φιλιού, εκ των υστέρων...αφού δηλαδή με άλλο τρόπο συμπαιράνεις ότι υπάρχει αγάπη!

Όπως έχω γράψει και αλλού η ιστορία αγάπης δεν μπορεί να μαγειρευτεί και δεν απαιτεί συμπεράσματα για να εννοηθεί..Μια ιστορία αγάπης είναι στην ουσία της συναίσθημα χαράς...είναι χαρά από χαρά...και αυτό δεν είναι συμπέρασμα..Αν το φιλί που δίνεις προκαλεί χαρά και αυτή η χαρά σε κάνει ακόμα περισσότερο χαρούμενο...τότε ζεις μια ιστορία αγάπης...αυτό το φιλί είναι το "δώρο", είναι το φιλί της αγάπης!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

georgax έγραψε:
Λάθος ορισμό δίνεις!
Τι σημαίνει φιλί αγάπης;


Φιλί αγάπης είναι το φιλί που δίνεις στα παιδιά σου.
Το άλλο φιλί της υποκρισίας το οποίο κατέχει την πολύ μεγάλη μερίδα του λέοντως στις ανθρώπινες σχέσεις σήμερα ελπίζω να καταλαβαίνεις περι τίνος πρόκειται. Νασου φέρω ένα παράδειγμα είναι το φιλί που δίνεις σε κάποιον συνάδελφο σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
η αγάπη δεν είναι καλό πράγμα...είναι χαρά..είναι συναίσθημα.


Δέν συνταυτίζονται απαραίτητα, είναι δυνατόν να αγαπάς και πάνω στην δυστυχία σου.
Όταν γράφω τον όρο "πράγμα" δέν αναφέρομαι απαραίτητα σάν κάτι το υλικό, ο καθένας μπορεί να το κατανοήσει σύμφωνα με το πρίσμα του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2007 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων,
Το φιλί είναι φιλί...και η αγάπη είναι αγάπη...το φιλί από μόνο του δεν προσδιορίζει την αγάπη και η κάθε αγάπη, η κάθε ιστορία αγάπης δεν περιέχει φιλιά. Εκ των υστέρων χαρακτηρίζεις ένα φιλί ως φιλί αγάπης.

Η αγάπη δεν αγοράζεται, ούτε μαθαίνεται...απλά συμβαίνει. Συμβαίνει η ιστορία ως εξής...κάτι δίνεις...(οτιδήποτε δεν έχει σημασία αρκεί ο άλλος να ξέρει ότι εσύ το δίνεις), γι΄αυτό που δίνεις αυτός που λαμβάνει χαίρεται (ποτέ δεν ξέρεις αν θα χαρεί ο άλλος...), και από την χαρά του χαίρεσαι και συ...(ποτέ δεν ξέρεις αν από την χαρά κάποιου θα χαρείς και συ). Όταν λοιπόν αυτά συμβούν (που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα συμβούν), τότε μπορείς να πεις ότι αυτό που έδωσες ήταν δώρο αγάπης, ή φιλί αγάπης, ή ότι άλλο ήταν.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center