Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

-Τι πάει να πει ΑΓΑΠΗ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 3:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:


galazia_sfaira
Διευκρίνηση:
Την τεκμηρίωση που ζητάω, δεν αφορά τον ορισμό της «αγάπης», όπως κακώς κατάλαβαν οι περισσότεροι φίλοι στο forum με τις τοποθετήσεις τους. Αφορά κυρίως την ουτοπική για την ανθρώπινη φύση, προσταγή η ευχή του Τζέσουα, περί του «αγαπάτε αλλήλους ως εαυτόν».

Οι ερωτήσεις που έχω θέσει για το θέμα που συζητάμε, δεν απαντήθηκαν σχεδόν από κανένα φίλο. Αν εσύ έχεις απαντήσεις, ευχαρίστως θα τις άκουγα….


Kαί είναι φυσικό!!!Γιατί και πολυ σωστά κανετε,τοποθετείτε το ρηθέν «αγαπάτε αλλήλους ως εαυτόν»,ΟΥΤΟΠΙΚΗ.Αρα πως ειναι δυνατόν να σας απαντησει κανεις γαιτην αγαπη αν ηαγαπη του Εαυτου μας εινα μια ουτοπία;Πως μπορεί να δωσεις εκ του μη έχοντος;
Ποιος άρραγε ξερει να αγαπά τον εαυτο του ώστε να μπορεί να αγαπησει και αλληλους;
Ευλογα τιθεται η ερωτηση τι σημαινει αγαπω τον εαυτο μου,γαιτι εγω αυτην την ερωτηση καλουμαι να απαντησω πρωτα.
Σημαίνει με σέβομαι,με εκτιμώ,με κατανοώ και δεν με κρίνω,με συγχωρώ,με αναπτύσσω συμφωνα με την εσωτερική μου επιθυμία κιόχι συμφωνα με τις επιθυμιες των αλλων και τα δικα τους προσταγματα,με οριζω κα με περιφρουρώ.Φροντίζω να αρεσω στον εαυτο μου και να μην προδιδω τον δικο μου ευαυτο προκειμενου να γινω αρεστός στους αλλους.Σημαίνει αγκαλιάζω τους φοβους μου,τον θυμο μου,την αρνηση μου ,γαιτι ειναι ολα δικά μου και με οδηγουν στο να με γνωρίσω.Κι αλλα που τωρα δεν μου βαζει ο νους...........
Αν ολα αυτοα μαθω για μενα,αν ολα αυτά μπορω να τα εξασκησω για τον εαυτο μου τοτε...............θα εχω περισσευμα και γαι αλληλους.
Πως θα κρινεις τον αλλον αν ξερεις οτι κι εσυ σαν άνθρπωπος σε δυσκολε ςώρες,θυμώνεις;
Πως θα θυμωσεις με τοναλλον αν εχεις εξοικειωθεί με τον δικο σου θυμό και ξερεις ότι καθε φορα που θυμωνεις ,πισω αποτονθυμο σου εχεις τους φοβους σου.Και μα την πιστη μου δεν ειναι ένας δεν ειναι δυο μα ειναι χιλιοι δεκαδυο!
Ετσι μαθανεις να αγαπας,ετσι μαθαινεις να αγαπας αλληλους αν μαθεις να αγαπας τον εαυτο σου.
Αυτο καθορίζει και τη Αγαπη.
Η αγαπη δεν ειναι ένα κι ενα κανουν δυο,η αγαπη ειναι Ενεργω=Κάνω
Αυτά τα απλά.
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 3:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου Bugman
Δεν αναλώνομαι σε επαναλλήψεις. Δεν έχει νό0ημα γιατί απλά δεν έχω πρόθεση να σε πείσω κάτι που προσπαθείς εσύ και μάλιστα απεγνωσμένα.

1ον. Ο εγωισμός ο οποίος τρέφεις και μάλιστα φροντίζοντας να μην πεινάσει δεν σου επιτρέπει να δεις καθαρά. Τράβα την κουρτίνα στο πλάι και θα δεις πως όλοι μας αγαπούμε και δενόμαστε τόσο με πρόσωπα όσο και με αντικείμενα.

2ον. Ο μόνος δρόμος προς την γνώση είναι η αμφισβήτηση. Η απαρχής απόρριψη δείχνει ότι αρκείτε κάποιος στην πρώτη άποψη που θα του αρέσει και δεν αναζητά νέες διεξόδους στην σκέψη του.

Σχετικά με την αγάπη
Αν η αγάπη ήταν όπως την περιγράφεις σήμερα όλοι θα εγκληματούσαν για να την αποκτήσουν.
Ευχαριστώ φίλε μου αλλά από την δική σου αγάπη ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.

Κλέινω λέγοντας πως σήμερα απολαμβάνουμε τεράστια οφέλη από τους αγώνες των προγόνων μας. Αγωνιστήκαν με απόλυτη ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ δίνοντας και το αίμα τους για μια καλύτερη κοινωνία κυρίως από αγάπη για τα παιδιά τους.
Εμείς με πιο τρόπο μπορούμε να ανταποδώσουμε;
Δεν τους δείχνουμε την αγάπη μας όταν αφιερώνουμε τον ελάχιστι φόρο τιμής;
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλο σεβασμός και άλλο αγάπη.

Η αγάπη δεν είναι όλα τα θετικά μαζί.


εγωισμός είναι να νομίζεις ότι την αγάπης θα την επιτύχεις επειδή το θέλεις! Η αγάπη είναι κατάσταση ΄που αν και μετέχουμε σ΄αυτή δεν την καθορίζουμε μόνοι μας, αλλά όταν συμβούν κάποια γεγονότα. Στα περιέγραψα με απλό τρόπο. Η απλή περιγραφή μου φάνηκε σαν επιμονή μου, σαν εγωισμός. Ναι θα ήταν κάτι αρνητικό, αν είχε αρνητικό σκοπό, δηλαδή περιλάμβανε οδηγίες για να κάνεις αρνητικά πράγματα. Αν μπορείς να βρείς κάτι αρνητικό ας το συζητήσουμε, αλλά επί της ουσίας, όχι επί του πόσο επιμονή έχω να μένω στο θέμα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 8:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Η αγάπη είναι κατάσταση ΄που αν και μετέχουμε σ΄αυτή δεν την καθορίζουμε μόνοι μας, αλλά όταν συμβούν κάποια γεγονότα. !


Εχεις δίκιο η αγαπη είναι κατάσταση αλλά ανεξάρτητη απο τα γεγονότα ,ανεξάρτητη απο τα συναισθηματα και τις εμπειρίες.Είναι κατάσταση γαλήνης ηρεμίας αποδοχής συγχώρεσης οταν ολα γύρω σου και κυρίως ο εγκέφαλός σου σε παροτρύνουν για τα αντιθετα δηλαδή,φόβο,θυμό ,εκδίκηση,ανασφάλεια,επιθετικότητα,κόπωση,έλλειψη,ανάγκη.
Οτιδήποτε σε κανει να "παλευεις" και να 'τρωγεσαι" δεν ειναι αγάπη ειναι Εγω-ισμός


Η αγάπη ξεκουράζει, παρέχει ασφάλεια ,παρεχει πληρότητα.
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 8:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΛΑΘΟΣ,
δεν το έγραψα σωστά και το έλαβες λάθος!

Η κατάσταση της Αγάπης...δεν μαγειρεύεται....δεν μπορεί να δημιουργήσεις αγάπη...από την αρχή μέχρι το τέλος. Μπορείς να κάνει μια αρχή...αλλά δεν σημαίνει ότι θα καταλήξει σε αγάπη.
Στην αγάπη υπάρχει μόνο χαρά...ως συναίσθημα. Οι τρεις καταστάσεις πρέπει να υπάρχουν...δώρο (ακόμα και μια συγνώμη είναι δώρο)...χαρά αυτού που το λαμβάνει, και χαρά σε αυτόν που το δίνει από τη χαρά αυτού που το λαμβάνει...
Όλα τα άλλα που λέγονται αγάπη δεν είναι αγάπη αλλά συμπόνια και συμπάθεια, μονομερείς δράσεις.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 10:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου η Αγαπη δεν ειναι δουναι και λαβείν.

Αλλο συν-πονάω
Αλλο συν -πασχω
Η αγαπη εχει τα παντα μεσα της και ειναι για ολα!
Ανεξάρτητα απο το τι σου δινουνε,απο τι σου πέρνουνε,απο το ποσο συν-πασουν μαζι σου,ανεξέρτητα με το ποσο συν-ποναν μαζι σου,Εσυ μεσα σου εχεις αγαπη!
Ευκολο;ΟΧΙ
Κατορθωτό;Ναι το πιστευω ακραδαντα.
ΑΝ το εχω καταφερει εγω.........;Ειμαι σε καλο δρόμο νομίζω.
Πως;Αφου εφτασα στο σημειο μηδεν,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ,ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αγάπη είναι επιλογή.
Επιλέγεις άλλες φορές να αγαπάς και άλλες φορές να μην αγαπάς.
Μαθαίνεται αφού είναι αίσθηση και όχι κατάσταση όπως την περιγράφεις.
Σκέψου λίγο τις μορφές αγάπης που σου περιέγραψα. Είναι κάποιες μορφές που είναι λιγότερο ορατές αλλά το ουσιαστικό είναι αόρατο στο μάτι.
Ευχαριστώ φίλε μου Bugman που αποφάσισες να απλώσεις την σκέψη σου προς άλλες κατευθύνσεις. Τώρα μπορεί να κερδίσω και εγώ από την συζήτηση κάτι μια που δεν τα γνωρίζω όλα.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αγάπη για μένα δεν έχει πολλά πρόσωπα, πολλές μορφές, απλά έχει πολλές παρουσίες.
Γιατί για την φτώχεια όλοι γνωρίζουμε τι εστί, ξεκάθαρα...φτωχός είναι αυτός που δεν μπορεί να ικανοποιήσει τις άμεσες ανάγκες του. Αυτός που μπορεί και του περισσεύουν είναι πλούσιος. 'Ετσι και η αγάπη δεν είναι, ούτε πάρε δώσε σε ποσότητα...ούτε ιδιότητα του ενός...π.χ όπως το ύψος...ή η ευστροφία...έτσι κάποιος να θεωρεί ότι έχει αγάπη από γέννηση, ή επειδή την έχει αναπτύξει επαρκώς.

Η αγάπη είναι η σχέση εκείνη που συμβαίνει στιγμιαία...δεν έχει δηλαδή διάρκεια...δεν είναι δεσμός...απλά συμβαίνει μεταξύ δυο ατόμων...και αυτή η σχέση ξεκινάει με μια προσφορά...εδώ δεν είναι η ποσότητα που μετράει, ούτε καν η ποιότητα..αλλά η παρουσία της προσφοράς...η οποία δηξμιουργεί χαρά στον παραλήπτη και αυτή η χαρά μεταδίδεται σε αυτόν που έκανε την προσοφρά. Αυτήη προσοφρά λέγεται "δώρο αγάπης"...και όλοι το γνωρίζουμε αυτό. Δεν είναι τυχαία η αναταλλαγή δώρων στις γιορτές στις οποίες θέλουμε να εκφράσουμε την αγάπη...δεν γνωρίζουμε όμως ότι θα έρθει αυτή και αγωνιούμε γι΄αυτήν. Η έκφραση αγάπης ουσιαστικά είναι αναζήτηση αγάπης, αναζήτηση της χαράς από χαρά.

gexrag, ένας άνθρωπος μπορεί να χαρεί μόνος του, με πολλούς τρόπους, και γενικά όλοι χαίρονται όταν περνάνε από θετικές γι΄αυτούς καταστάσεις, ή έτσι νομίζουν, δηλαδή η χαρά τους μπορεί να είναι από πλάνη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι "αγάπησαν". Απλά ότι χάρηκαν τη ζωή τους. Η αγάπη είναι ανώτερη γιατί είναι χαρά από χαρά...πράγμα σπάνιο, και είναι ό,τι πιο αληθινό υπάρχει, αφού η χαρά από χαρά δεν είναι ποτέ πλάνη. Η μόνη αλήθεια είναι η Αγάπη.

galazia_sfaira, Δεν μπορείς να γελάς σαν δυο άτομα, έτσι δεν γίνεται να χαρείς από την χαρά σου, άρα να "αγαπήσεις" τον εαυτό σου. Μπερδεύεις το αίσθημα ικανοποίησης με την αγάπη. Εξάλου αυτός που γελάει μόνος του λέγεται "Χαζοχαρούμενος"....όχι τυχαία!

Το ζήτημα τελικά που έχει προκύψει galazia_sfaira και gexrag είναι ότι παρουσιάζω έναν ορισμό που αποδίδει την αγάπη όπως είναι ξεκάθαρα, χωρίς καμιά παρερμηνεία και σεις με τα "Η αγαπη εχει τα παντα μεσα της και ειναι για ολα!" και "Επιλέγεις άλλες φορές να αγαπάς και άλλες φορές να μην αγαπάς." διχάζετε ή διασκεδάζετε τις εντυπώσεις παρά ξεκαθαρίζετε την έννοια Αγάπη.

Ποιός είναι ο λόγος να δείχνουμε την αγάπη ως το τέλειο και απροσδιόριστο; Μόνο ένας υπάρχει....η ταύτιστη της αγάπης με το Θείο. Και αυτό επειδή το κάθε συμβάν αγάπης εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να προμελετηθεί, να "κατασκευαστεί", απλά συμβαίνει.Ο κόσμος όμως έχει μνήμη, και όταν αργεί να εμφανιστεί τότε νιώθει ανάγκη και τότε θα βρεθούν καλοθελητές να του δείξουν πώς μπορεί να ικανοποιήσει αυτήν την ανάγκη. (όπως έδειξα δεν μπορεί με το έτσι θέλω να την πραγματοποιήσουμε). Πίστευε πως θα συμβεί και θα δεις ότι θα συμβεί...αύτό είναι το μήνυμα...των πωλητών της αγάπης, και το κέρδος τους είναι στο ότι πρέπει να λειτουργεί το κύκλωμα της πίστης, με οικονομικά οφέλη για τους κύρηκες.

gexrag και galazia_sfaira,
Για μένα υπάρχει Θεός αλλά όχι "κολητός" με τον άνθρωπο, όχι για τον άνθρωπο, όχι για να μπορεί να χαίρεται ο άνθρωπος....όχι για οποιονδήποτε σκοπό σκέφτεται ο άνθρωπος. Ο Θεός είναι τα πάντα και μεις είμαστε δάχτυλά του. Ουσιαστικά για μας ο Θεός είναι "διάφανος"..εμείς απλά τραβάμε το δρόμο μας, με τις ικανότητές μας, με τις χαρές και τις λύπες μας. Στο δρόμο μας θα βρούμε και την αγάπη...αλλά όχι σε έναν μοναχικό δρόμο. Απαραίτητη προϋπόθεση για να βρούμε την Αγάπη είναι να ζούμε καλώς με τους συνανθρώπους μας. Ο θεός δεν χρειάζεται επιβεβαίωση, ούτε εμείς...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
galazia_sfaira, Δεν μπορείς να γελάς σαν δυο άτομα, έτσι δεν γίνεται να χαρείς από την χαρά σου, άρα να "αγαπήσεις" τον εαυτό σου. Μπερδεύεις το αίσθημα ικανοποίησης με την αγάπη. Εξάλου αυτός που γελάει μόνος του λέγεται "Χαζοχαρούμενος"....όχι τυχαία!


Θες να το διευκρινίσεις απλά τι εννοείς;
Εγω δεν εχω κανενα προβλημα για οποιον χαρακτηρισμο μου δωσεις εσυ ή ακποιος αλλος,μοαυρκει που ξερω εγω τι ειμαι σε σχεση με αυτους που επιλλεγω.Κανενα δε προβλημα και να ειμαι χαζοχαρουμενη Very Happy

exrag και galazia_sfaira,
Για μένα υπάρχει Θεός αλλά όχι "κολητός" με τον άνθρωπο, όχι για τον άνθρωπο, όχι για να μπορεί να χαίρεται ο άνθρωπος....όχι για οποιονδήποτε σκοπό σκέφτεται ο άνθρωπος.

Μα τι Θεος ειναι αυτος,τελικά αν δενειναι και γαι τον ανθρωπο ο Θεός σου γαιτι αλλο ειναι;Και γιατι όχι γαι το τελειο δημιουργημά του;

Ο Θεός είναι τα πάντα και μεις είμαστε δάχτυλά του.

Τι εγωιστής Θεός μα τον Θεό μου!



Ουσιαστικά για μας ο Θεός είναι "διάφανος"..εμείς απλά τραβάμε το δρόμο μας, με τις ικανότητές μας, με τις χαρές και τις λύπες μας. Στο δρόμο μας θα βρούμε και την αγάπη...αλλά όχι σε έναν μοναχικό δρόμο.

Ποιός μιλησε γαι μοναχικό δρόμο.Εγω αποκλειεται.Η αγαπη αναγνωρίζεται σε σχεση με σενα και τους αλλους,αλλα ξεκιναει απο σενα.


Απαραίτητη προϋπόθεση για να βρούμε την Αγάπη είναι να ζούμε καλώς με τους συνανθρώπους μας. Ο θεός δεν χρειάζεται επιβεβαίωση, ούτε εμείς...

Συμφωνώ σε αυτό αλλα αν δεν κανω λαθος,γιατι ειμαι πολυ καινουργια και λιγο χαζοχαρουμενη,εσυ ζητάς παντου και σε ολα επιβεβαίωση.Αρα θεωρω θετικό βημα εξέλιξης πνευματικής ,πολυ περισσότερο δε οταν προκειται γαι την Αγαπη.
Να εισαι καλα!
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

bugman ας υποθεσουμε οτι εισαι ενα ανθρωπος με ατομικοτητα και προσωπικοτητα.θα υπαρχουν πραγματα για τα οποια χαιρεσαι μονος σου προσωπικα ως στοιχειο της μοναδικοτητας σου.ετσι απλα μπορω να σου υποστηριξω οτι αυτος που γελαει μονος του εχει ανεπτυγμενη προσωπικοτητα ενω οσοι τον λενε χαζοχαρουμενο ειναι οσοι σαν ανθρωποι δεν χαιρονται μεσα τους τιποτα πραγματικα αλλα φαινομενικα μονο,γι αυτο εχουν αναγκη απο καποιον διπλα για να γελασουν,για να φανει.και πιθανοτατα εξ αιτιας του ιδιου πραγματος ξερεις τι θα πουν στον χαζοχαρουμενο?ρε τι γελας μονος σου θα σε παρουν για τρελο.οσο σε ενδιαφερει πως θα σε δουν τοσο ξεχνας τι σ αρεσει εσενα σαν ατομο.μια ζωη χαζοχαρουμενος συνψηφιζω κ εγω.
και η αγαπη δεν απομακρυνεται πολυ απ αυτο,οσο προερχεται απο μεσα σου οπως λεει η σφαιρα τοσο ειναι αυθεντικη.εχει να κανει με το ειναι καποιου και οχι με ανταλλαγες.θα σου δωσω παραδειγμα να καταλαβεις ενα παιδι που το μαλωνει η μανα του και αυτο της χαμογελαει και παιζει μαζι της,την αγαπαει.ουτε χαιρεται που του εδωσε χαρα ουτε τιποτα,απλα την χαιρεται γι αυτο που ειναι.
αυτο κυριως γιατι δεν την κρινει,κ αυτο κυριως γιατι δεν επιρρεαζεται απ αυτο που κανει,εχει προσωπικοτητα.αρα ειναι ατομικη υποθεση και αναγκαστικα σε μοναχικο δρομο αφου προερχεται απο μεσα.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
αφου προερχεται απο μεσα.

_________________
Κανείς Κανείς..........εχεις κι εσυ "μεσα";
Τι ωραια βρίσκω και παρέα σιγά σιγά Very Happy
Καλλιόπη
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 10:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

λιγα λογια γιατι θα μας πανε για ραδιογραφιες Razz
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 12:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν χαρακτηρίζω το Θεό, οπότε και τα ερωτήματα τύπου "τι Θεός είναι..." δεν ισχύουν. Ο Άνθρωπος είναι μια μικρή ιστορία στην ιστορία του Σύμπαντος...και δεν μπορεί να σηκώσει το δημιούργημα αυτό....ούτε καν από το θάνατο δεν μπορέί να γλιτώσει. Το φόβο του θανάτου ο άνθρωπος μπορεί να τον διώξει...και αυτό είναι το νόημα του "Θανάτω θάνατο πατήσας" και συνεχίζει ότι η ζωή θα είναι "χαρισάμενη"...θα έχει χάρη δηλαδή θα έχει αίσθηση..."εις μνήμη" στην μνήμη των ανθρώπων, για πάντα..."στους αιώνες των αιώνων", ...αμήν...που σημαίνει "ας είναι", το θέλουμε δηλαδή έτσι.

Δεν σε χαρακτηρίζω χαζοχαρούμενη. Κατάλαβα όμως ότι δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι σημαίνει γενικό και τι ειδικό. Οπότε έβαλες το πρόσωπό σου στο γενικό κανόνα..αυθαίρετα και διαπίστωσες ότι ταιρτιάζεις με τον ορισμό, άρα κατά συνέπεια σου φάνηεκ να "δήλωσα" πως είσαι χαζοχαρούμενη! Όμως ουδέποτε σε έπεισα να βάλεις τον εαυτό σου στον ορισμό, αυτό το έκανες εσύ! Για έναν ορισμό που ενώ διαφωνείς, τον περιλαμβάνεις στις σκέψεις τον αποδέχεσαι και τα αποτελέσματά του τα χρησιμοποιείς "Εγω δεν εχω κανενα προβλημα για οποιον χαρακτηρισμο μου δωσεις εσυ ή ακποιος αλλος,μοαυρκει που ξερω εγω τι ειμαι σε σχεση με αυτους που επιλλεγω.Κανενα δε προβλημα και να ειμαι χαζοχαρουμενη"

Αγαπώ τους υπολογιστές σημαίνει: Έχω πάθος με τους υπολογιστές, ακόμα και να κουράζομαι, ακόμα και να πονοκεφαλιάζω, ακόμα και να στερώ χρόνο από τα παιδιά μου...μου αρέσει να ασχολούμε με αυτό. Η έκφραση δηλαδή "Αγαπώ το...αντικείμενο" σημαίνει Έχω πάθος. Δεν είναι αγάπη το πάθος.
Δεν με αγαπάει κανείς...λέει αυτός που βλέπει τον κόσμο να τον κοιτάει με έλεγχο, με άγριο ύφος, με κοροϊδία, και οτιδήποτε αρνητικό΄. Κανείς δεν λέει...δεν με αγαπάει ο κόσμος γιατί δεν έκανα αυτό που μου ζήτησαν. Πολλοί σκέφτονται όμως, μήπως με κοιτούν αρνητικά γιατί δεν έκανα ότι μου είπαν; Αρχίζουν λοιπόν να κάνουν διάφορα...και βλέπουν πως "είναι αχάριστος ο κόσμος", δίνεις τόσα πράγματα και ακόμα σε βλέπουν με μισό μάτι. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν είναι η προσφορά που μετράει, ή αυτός που προσφέρει, η αυτός που δέχεται, αλλά η στιγμή...που φέρνει το αποτέλεσμα.

Αναφέρω πως η αγάπη έχει τα τρία συστατικά, προσφορά, χαρά αποδέκτη, ανάδραση χαράς σε αυτόν που προφέρει...αλλά αυτά τα αναγνωρίζουμε εκ των υστέρων. Εκ των προτέρων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια προσφορά είναι δυνατή να φέρει την αγάπη, αν θα υπάρχει κάποιος να χαρεί και αν τελικά και μεις χαρούμε από την προσφορά μας. Γι΄αυτό και δεν μπορούμε να κανονίσουμε στιγμές αγάπης....απλά μπορούμε να βρισκόμαστε με άλλα άτομα, να προσφέρουμε...και κάποια στιγμή θα καταλάβουμε την αγάπη ως χαρά από χαρά.

kaneis,
η ατομικότητα και η προσωπικότητα έχει να κάνει με το πως τελικά πετυχαίνουμε διάφορα πράγματα, πως αισθανόμαστε και πως αντιδρούμε. Οι προηγούμενες αναλύσεις δεν έχουν καμιά σχέση με το πως κάνει κάτι ο άνθρωπος αλλά τι είναι η αγάπη και τι σχέση έχει ο άνθρωπος με αυτήν. Η αγάπη δεν είναι παράγωγο προσωπικότητας.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οχι όχι δεν με χαρακτήρισες εσύ.
Εγω αυτοχαρακτηρίστηκα αφου μπορώ και να γελω με τον εαυτο μου.
Και μα την Πιστη μου ειναι υπεροχο.
Στα αλλα οταν βρω ευκαρια θα τα δω και παλι θα τα πουμε.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι ακόμα.........εμαθα στοςυ ανθρπους να βρίσκω ευκολα αυτο που με ενώνει και να κοιτάω να μονοιάζω κι οτι ειναι απλά διαφοερτικό,ειτε με την αποδοχή μου,ειτε με την αλλαγή μου,,τα παντα ρει ,ας μην το ξεχνάμε........επι το λαικότερον πετρα που κυλά ποτε δεν χορταριάζει.
Ισως και παλι το λεω να ειμαι εκτοε θέματος.........
Αλλά ποτε η ψυχη δεν ειναι εκτος σε κανενα θεμα και σε καμιά ενότητα.Καλλιόπη
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 4:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αγάπη αυτή η μεγάλη και παρεξηγημένη ΑΞΙΑ είναι αυτή που σήμερα την εκμεταλεύονται ΠΟΛΛΟΙ για να έλξουν τους πιστούς στις διάφορες αιρέσεις τους. Εκμεταλευόμενποι την ανάγκη του ανθρώπου όχι τόσο να αγαπήσει αλλά να αγαπηθεί διαδίδουν με ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ τρόπο της αναλήθειες που ξεκινούν από την διαστρέβλωση του λόγου του Θεού.

Συζητάς μαζί τους και μόλις διαφωνήσεις σου λένε ήρθες για να μιλήσεις και όχι να ακούσεις.
Σου κόβουν ξερά τον λόγο για να μην μπορείς να παραθέσεις τις απαντήσεις. Έτσι σύντομα θα ακούγεσαι σαν παραφωνία και ο λόγος θα χαθεί μέσα σε πλήθος ασυνάρτητων φωνών όπως συμβαίνει τηλεοπτικά με τους ανθρώπους της Ορθοδοξίας που καλούνται να απαντήσουν και δεν τους δίνεται ουσιαστικά ο λόγος. Τα γαυγίσματα (φωνές) κρύβουν απαντήσεις που θα μπορούσαν να αδηγ'ησουν ανθρώπους στην Αλήθεια.

Είχα μια εμπειρία στο reiki 'οπου έκανα μια βόλτα για να δω περί τίνος πρόκειται μετά από προτροπή φίλου.
Τα πράγματα εκεί αν και δεν είναι άσχημα είναι τραγικό το φαινόμενο να διδάσκεται με λάθος τρόπο η αγάπη. Λένε εδώ παραθέτεις ελεύθερα τις θέσεις σου και με τρόπο σε φιμώνουν αφού φροντίζουν να χαθείς στο πλήθος.
ΟΧΙ δεν είναι έτσι η αγάπη.
Αγάπη σημαίνει να σέβεσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ κάθε θέλω του συντρόφου σου.
Αγάπη σημαίνει να θέλεις ότι θέλει και ο - η σύντροφος.
Αγάπη σημαίνει να εμπιστεύεσαι.
Αγάπη σημαίνει να μην ζηλεύεις.
Αγάπη σημαίνει να δίνεις όχι για να πάρεις αλλά για να δώσεις απλά γιατί αγαπάς.
Αγάπη σημαίνει να κατεβάζεις το κεφάλι στον εκνευρισμό του - της συντρόφου σου και αντίστροφα. Έτσι δεν θα μαλώσεις.

Για να γυρίσω στο reiki, ξεκινούν από την αγάπη του ίδιου σου του εαυτού και παραπλανούν πλήθος κόσμου. Αυτό είναι σωστό μόνο όταν το άτομο που διδάσκεται έχει τάση προς αυτοκτονία. Με αυτό τον τρόπο καλλιεργούν τον εγωισμό ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ έχει ένας άνθρωπος αφού είναι πηγή ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ. Αγάπη και εγωισμός ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ.

ΟΧΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΑΓΑΠΗ σημαίνει να αγαπάς τον σύντροφο, φίλο, αδερφό, πατέρα μάνα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τον εαυτό σου. ΔΥΣΚΟΛΟ; ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ ΝΑΙ. Αλλά με την ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΓΑΠΗΣ κάποιος φτάνει κοντά στον Θεό.
ΜΕ την Θεία Μετάλληψη ΜΟΝΟ έρχεται το Πνεύμα το Άγιο και κάνει θαυματα στους Ορθοδόξους. Στους αλλόθρησκους για να φτάσει το Πνεύμα το άγιο πρέπει να έχουν ασκηθεί στην ΑΓΑΠΗ.

Πως είναι δυνατόν μια αγάπη να μην συγχωρεί;

Η Επανναλήψεις είναι η αρχή της μάθησης μου είπε ένας φίλος του οποίου το χατήρι ΔΕΝ θα χαλάσω.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν φοβάται ΤΙΠΟΤΑ.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 4 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center