Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

-Τι πάει να πει ΑΓΑΠΗ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 12:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ignacio de Loyola, Πνευματικές Ασκήσεις, Εκδ. Πίστη και Ζωή, Αθήνα 1997, σελ. 243: «Η αγάπη συνίσταται στην αμοιβαία κοινωνία, δηλαδή, αυτός που αγαπά να δίνει στο αγαπώμενο πρόσωπο και να μοιράζεται μαζί του αυτό που έχει, ή από αυτό που έχει ή που μπορεί, και αντίστροφα επίσης ο αγαπώμενος με αυτόν που τον αγαπά.»
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 8:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ abc, η παραπομπή σου ενισχύει την άποψή μου.

Η ίδια η λέξη "αγάπη" δεν περιέχει τον ορισμό της αλλά τον σκοπό της. Η ετυμολογία της λέξης δηλαδή μπορεί να αναζητηθεί από τα συνθετικά της:
α- γα - πη, όπου το "γα" έχει να κάνει με το κάνω, το πη έχει να κάνει με το "δημιούργημα",και το "α"...δηλωνει το αντίστροφο...αυτό που δεν γίνεται από άνθρωπο και δεν δημιουργείται μόνο του, η κατάσταση δηλαδή που δεν προμελετάται (για να γίνει) και δεν την μορφοποιείς όπως ένα δημιούργημα.

Πράγματι την αγάπη δεν μπορεί να την δημιουργήσει κάποιος, συμβαίνει "συμπαντικά", τυχαία ή για άλλους θεϊκά, δεν μπορεί κάποιος να "επενδύσει" πάνω σ΄αυτήν, αφού κάθε επένδυση θα έπρεπε να δίνει κάτι περισσότερο, ενώ η αγάπη είναι το περισσότερο έτσι και αλλιώς!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 8:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατά την επικρατούσα άποψη, εκ του "ΑΓΑΝ" = πάρα πολύ, υπερβολικά (π.χ. "ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ").
Αγαπάω = είμαι πολύ ικανοποιημένος με κάποιον.

Δηλαδή η αγάπη είναι ένα υπερβολικό φαινόμενο, μια παρά φύσιν υπερβολή...;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 10:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

οταν ερωτευομαστε συμβαινει να αφηνουμε τον εαυτο μας ως μοναδικο τελειο ον και να θεωρουμε και αυτο που ερωτευτηκαμε τετοιο.η αγαπη ειναι να αφηνεις τον εαυτο σου οχι για εναν μονο,για ενα σωμα η μια ψυχη,αλλα για τα παντα.πως γινεται να θεωρεις καποιον ανοητο τελειο?οποιος λυσει αυτο καταλαβε τι ειναι αγαπη.φαινεται οτι για να αγαπησεις τα παντα πρεπει να αφησεις τελειως τον εαυτο σου,γιατι οσο ειναι γεματος με κατι,καποια αναγκη η κατι αλλο,τοσο γερνει η ζυγαρια προς τα καπου και αντιτιθεται σε κατι αλλο.
οταν πχ εχω αναγκη να επιβιωσω ως χασομερης αντιτιθεμαι σ αυτον που ενεργει,να πως ξαφνικα εχω αλλο εαυτο απ αυτον που ενεργει ενω αγαπαω ταχα αυτον που ειναι ιδιος με μενα,γιατι ετσι επιβιωνω εγω ως τελειος.αντιθεται αγαπη σημαινει αυτοθυσια αυτου του ξεχωριστου εαυτου ωστε να βρει καποιος τον κοινο οπου να εισαι χασομερης η δραστηριος θα ειναι το ιδιο κι ας μην ειναι το ιδιο,οπως ο ανοητος θα ειναι τελειος κι ας μην ειναι τελειος.να αγαπας τον εχθρο σου ειναι απλα η δυσκολη ασκηση αυτου,να βρουμε το κοινο με αυτο που ειναι εντελως διαφορετικο απο μας.
γι αυτους τους λογους η αγαπη ξεπερναει την συγχωρεση,γιατι συγχωρω οταν ξερω οτι καποιος εκανε λαθος,ενω αγαπω οταν τιποτα και κανεις δεν κανει λαθος,κι ας κανουν.
το σημαντικο ειναι οτι δεν ειναι ενα ειδος μαζοχισμου που κανει μερικους παρανοικους να ζουν καλυτερα,ειναι η φυση του ανθρωπου να ειναι ετσι,οταν καποιος καταλαβει οτι ειναι μονος του στο συμπαν τοτε καταλαβαινει οτι ειναι ανοησια να αντιτιθεται σε οτιδηποτε.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σχετικά με την ετυμολογία της λέξης. Απλά έχετε δίκιο (σχετικό αυτό).

Τελικά πιο προήλθε πρώτο το ρήμα ή το ουσιαστικό;

Θα μου απαντήσει κανείς σε αυτό το πολύ απλό ερώτημα;

Εκτός άπό τον φίλο μου kaneis ο οποίος πλησίασε πολύ στην πληρότητα της ερμηνίας της λέξης οι άλλοι είστε στα άκρα της και ασχολείστε με "τρίχες αγάπης".

Έννοιες όπως ανιδιοτέλεια είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συναφείς με την αγάπη αλλά εσείς αρκείστε στις πρώτες διαθέσιμες απαντήσεις που βρήκατε πρόχειρα και δεν προβληματιστήκατε ΚΑΘΟΛΟΥ. Μελετήστε λίγο την άποψη που παρέθεσα και μην αρκείστε σε ξαναμασημέμη τροφή (πνευματική τροφή).

Αν αποφασίσεται να απλώσετε τον νου σας και να μην θεωρείτε ως την μόνη σωστή άποψη αυτή που ασπαστήκατε χωρίς δεύτερη σκέψη μπορεί τελικά και να καταλάβεται πως η αγάπη δεν ορίζεται έτσι απλά.

Η αγάπη είναι μία από τις αισθήσεις της ψυχής.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σημείωση: Απαντήσεις χωρίς τεκμηριωμένες θέσεις για το θέμα, δεν γίνονται αποδεκτές……(πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρξει έστω και μια…..)

Θα θελατε να καταθεστε και την δικη σας τεκμηριωμενη απάντηση για το τι ειναι αγαπη,αν θελετε φυσικά.
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρακαλώ πολύ όταν ζητάτε τεκμηρίωση αγαπητή Γαλάζια σφαίρα να είσαστε προσεκτική.
Αν απευθύνεστε σε εμένα τότε πρέπει να διαβάσετε παραπάνω την σχετική καταχώρηση όπου παραθέτω κάποιο ορισμό. Εκεί υπάρχει τεκμηρίωση και είναι περιττές οι επαναλλήψεις.
Τέλος τεκμηρίωση που βασίζεται σε λανθασμένες παραδοχές για μένα ουδεμία ισχύ έχει. Μερικοί χρησιμοποιούν το πρώτο κείμενο που θα βρεθεί μπροστά τους χωρίς την πρότερη αξιολόγηση.
Ευχαριστώ και παρακαλώ στο μέλλον να είστε πιο συγκεκριμένη γιατί έχω δει και σε άλλο θέμα την σχετική προτροπή.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 6:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

galazia_sfaira έγραψε:
Σημείωση: Απαντήσεις χωρίς τεκμηριωμένες θέσεις για το θέμα, δεν γίνονται αποδεκτές……(πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρξει έστω και μια…..)

Θα θελατε να καταθεστε και την δικη σας τεκμηριωμενη απάντηση για το τι ειναι αγαπη,αν θελετε φυσικά.


Συνοδοιπόρε Gyxrag απευθυνθηκα στον θεματοθέτη.
Εκτος κι αν ηταν δικη σας η σημειωση στο κειμενο.........και δεν το κατάλαβα.
Οσο για την δικη σας τοποθετηση ηταν η πιο κοντινή στην αγαπη και μιλω ,περαν της σημερινής !5-10-07 αυτη της 11ης Οκτωβρίου.
Και χαίρομαι γι'αυτο.

Δεν ξερω που πρεπει να ειμαι προσεκτική,εγω απλά ζητώ διευκρινηση,γιατι προτιμώ να ειμαι σιγουρη για κατι παρα να απαντησω κατι που δεν μου ηταν κατανοήτό.

Παράθεση:
Τέλος τεκμηρίωση που βασίζεται σε λανθασμένες παραδοχές για μένα ουδεμία ισχύ έχει. Μερικοί χρησιμοποιούν το πρώτο κείμενο που θα βρεθεί μπροστά τους χωρίς την πρότερη αξιολόγηση


Συμφωνώ μαζι σας στην τεκμηρίωση.Αλλά αν γινεται βασει της λογικής και των αποδέιξεων ή βασει της Πιστης; Ειναι θεμα θέασης λοιπον η λανθασμενη ή οχι παραδοχή.

Το "μερικοί" επιτρέψτε μου ομαδοποιεί και αδικεί λιγάκι κι εσας κι εμενα.
Δεν ειμαι "μερικοί"
Και όταν πιανω ενα κειμενο,εγω,δεν αναφερομαι στον προσωπο αλλα στο περιεχόμενο της τοποθέτησης.Αρα μπορεί να το δω και μεμονωμένα.Δενεπιτρέπεται αυτο;
Σας ευχαριστω γαι την δυνατότητα που μου εδωσε η τοποθέτηση σας ώστε κι εγω να διευκρινήσω καποια πραγαμτακια,και κυρίως΄τούτο..........οταν μιλαμε για αγαπη........ας την θυμηθουμ επρωτα σε οσους εχουν κοινα μεταξυ τους,δηλαδη να βρισκονται στον ιδιο χωρο και να μιλαν.........για αγαπη.
Με πολλη αγαπη Καλλιόπη
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 6:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Παρεξήγησα.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
galazia_sfaira
Καθηγητής


Εγγραφή: 15 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Μυτιλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 6:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κατάλαβα και είναι ανθρώπινο.
Και πάλι σας ευχαριστω κυριως για τις αποψεις σας για αγαπη,ειναισημαντικο να το πω. Very Happy
_________________
Νομίζουμε ότι πιστεύουμε αυτό που βλέπουμε,η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστεύουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag,
η επανάληψη είναι η αρχή της μαθήσεως, οπότε δώσε παρακαλώ περιεκτικά, όσο γίνεται τον ορισμό της αγάπης...χωρίς να χρειάζεται κανείς background, ή ειδική αγωγή, για να το καταλάβει! Απλά πράγματα...μαθηματικά.

Ο δικός μου ορισμός (που κατέθεσα, όχι που έχω τα δικαιώματα), είναι απλός: Η αγάπη είναι κατάσταση μεταξύ δύο όπου ο ένας προσφέρει στον άλλο (δεν το κάνει από ανάγκη, αλλά επειδή το θέλει), ο άλλος χαίρεται (η χαρά είναι το καλύτερο συναίσθημα, και όπως όλα τα συναισθήματα είναι αληθινό), και αυτήη χαρά γεμίζει χαρά τον δωρητή (υπάρχει εκ των πραγμάτων ανάδραση). Καμιά απ΄όλες τις συνθήκες που περιέγραψα δψεν μπορεί να γίνει "εξαναγκασμένα". Το ότι συμβαίνουν δηλώνουν την κατάσταση της αγάπης. Η ουσία δηλαδή είναι αυτή η κατάσταση. Η ενέργεια είναι να μεταβεί κανείς στην κατάσταση αυτή. Η ενέργεια αυτή δεν είναι "κατά παραγγελία". Αυτό δείχνει ο ορισμός μου.

Όποιος άνθρωπος λέει "σ'αγαπώ" χωρίς να έχει περάσει κατάσταση αγάπης όπως αναφέρω παραπάνω...λέει κουταμάρες...δεν έχει καμιά σχέση ο λόγος με την πραγματικότητα.

Όποιος συνδιάζει την αγάπη με την συμπόνια...έχει μπερδέψει την αγάπη με την αρχέγονη ιδιότητα όλων μας να συμπονούμε...στη χαρά του άλλου να νιώθουμε χαρά, όπως και στη λύπη του άλλου να νιώθουμε λύπη. Όμως αυτό δεν είναι αγάπη. Και αυτό το ξέρουμε και στις χαρές όπως και στις λύπες έχουμε τη τάση να δώσουμε κάτι. Το αν τελικά θα έρθει η αγάπη δεν είναι στο χέρι μας, αλλά όλοι το καταλαβαίνουμε όταν αυτή συμβαίνει.

Η μάνα με το χάδι κάνει το μωρό να χαμογελά και η μάνα γελάει ακόμα περισσότερο..Η τριπλή αυτή ενέργεια...είναι η αγάπη. Η αγκαλιά είναι και αυτή μια προσφορά. Ο λόγος για να συμβεί αυτή η κατάσταση, τα γεγονότα δηλαδή που θα οδηγήσουν σε αυτήν ποικίλουν και δεν μπορούν να αναλυθούν ένα προς ένα. Κατ΄αυτή την έννοια, λόγος για την Αγάπη είναι ο Θεός. Το αφήνουμε δηλαδή σε κάτι έξω από μας...σε μια ανώτερη δύναμη.


gexrag,
χρησιμοποίησα απλές εκφράσεις και πιστεύω ότι έγινα κατανοητός. Αν θες να συμπληρώσεις ή να δώσεις ένα εκ νέου ορισμό τότε φρόντισε να έχει την ίδια απλότητα, και μην μας μπερδέψεις με εργασίες αγγέλων...υπερηχητικής ταχύτητας...διότι ακόμα και αν αυτά ήταν υπαρκτά δεν έχουν ουσία γι΄αυτόν που πρέπει να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του τι είναι αγάπη, να ξεκαθαρίσει πότε η χαρά που νιώθει είναι μέρος μιας κατάστασης αγάπης, ή όπως σαν ενέργεια μπορεί να αναφερθεί ως αγάπη..(χάρηκα με την έννοια αγάπησα).

Ουσιαστικά ο καθένας μας μπορεί να λέει ότι θέλει την αγάπη, αλλά αυτό που λέει πρέπει να το ορίζει καλώς. Συγνώμη φίλε μου δεν το ανέλυσες καλώς, και κακώς μαλώνεις την galazia_sfaira.
Μας έγραψες ότι είχες πρόβλημα μια εποχή να καταλήξεις στο τι είναι αγάπη. Και τελικά τι διαπίστωσες; Μια διαβαθμισμένη αγάπη ως προς το ποιόν "αγαπάς". Σαν να ορίζει κανείς το "φαϊ" με το τι τρώς... φαϊ με κρέας, φαϊ με χόρτα, φαϊ με τυριά! Ουσιαστικά δεν σε ενδιαφέρει τι είναι η αγάπη αλλά τι σημαίνει μια σχέση με τους γονείς, τα αδέλφια, τους φίλους.

Αυτή τελικά η "σχέση" είναι η συμπόνια. Έτσι μας έργαψες "δεν πρέπει να μένεις απαθής με τον άλλο".

Μετά μας έγραψες για το ποίημα ένος Χ (μου είναι εντελώς άγνωστος), και το επέδειξες ως το ποίημα που σου άλλαξε τη σκέψη...Δηλαδή ό,τι μας έγραψες δεν ισχύει πια...η αγάπη δεν είναι "συμπόνια".

Η νέα σου άποψη, μιλάει "εξ ορισμού" για τα αγαπημένα πρόσωπα, για να δείξει τι είναι η αγάπη. Πόσο λάθος είσαι φίλε μου;
Δείχνεις πάλι ότι η σχέση "προάγει" την αγάπη. Συνεχίζουν οι διαβαθμίσεις, αλλά τώρα έχει αλλάξει κάτι. Ενώ μικρότερος όλοι σου φέρονταν καλά, δεν είχες παρά να συμπονάς τους άλλους, όταν είχαν προβλήματα. Τώρα που μεγάλωσες, οι άλλοι σε ενοχλούν και συ "συγχωράς", εφόσον τελικά πάμε σε μια "συμβίωση" με τα προβλήματα...σε σημείο να πεθαίνει κανείς με αυτόν που "αγαπάει"...όλα για την συμβίωση. Μετά σολάρεις κανονικά...."Έχω δει ανθρώπους να αγαπούν με τέτοιο τρόπο και σε τέτοιο βαθμό, που δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να αγαπήσω." Προφανώς συζητάς για "συμβιώσεις".

Το τελευταίο "σόλο" σου:

Παράθεση:
Στην περίπτωση των ζευγαριών, είναι αρκετό να θέλει πάντα ο ένας, ότι θέλει και ο άλλος. Όταν συμβαίνει αυτό σε ζευγάρι, τότε πρόκειται για ψυχές που είναι γεννημένες η μία για την άλλη. Πολύ κακώς μιλούν κάποιοι για αδερφές ψυχές. Αδερφές ψυχές δεν υπάρχουν. Κάθε ένας από μας είναι μοναδικός και απλά υπάρχουν κάποιοι που μοιάζουν μεταξύ τους


Συζητάς συνέχεια για συμβίωση, και πετάχτηκες..τυχαία στα ζευγάρια....όπου κάτι είναι αρκετό...αλλά "αν συμβαίνει"..μιλάμε για ψυχές γεννημένες η μία για την άλλη....όχι όμως αδερφές ψυχές...απλά έχουν ομοιότητες, όμοιες ψυχές...ας πούμε.

Τελικά για σένα αγάπη είναι η συμβίωση δυο όμοιων ψυχών!

Σύγνώμη για την έκφραση "σόλο" και "σολάρεις", όταν γράφει κανείς αυτό που μόνο ο ίδιος αντιλαμβάνεται...ενώ οι άλλοι απλά μπορούν να το χαζέψουν, λέμε ότι "σολάρει"!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 15, 2007 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου Bugman
Μελέτησε σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά και χωρίς προκαταλήψεις και εγωισμούς.

Αν η αγάπη είναι κατάσταση συνεισφοράς μεταξύ δύο τότε η αγάπη προς ένα αντικείμενο με πιο τρόπο θα ανταποδωθεί;

Άνοιξε την σκέψη σου και μην περιμένεις μασημένη τροφή.
Έχω καταλάβει πλήρως αυτό που θέλεις να πεις και συμφώνησα μαζί σου ότι είναι και αυτό μια πολύ σωστά τοποθετημένη άποψη για κάποιες μορφές αγάπης. Εγώ προχώρησα σε μεγαλύτερες μορφές.
Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεσαι γιατί διαθέτω πολύ καλή μνήμη.
Μην προσπαθείς να πείσεις με μεγάλες καταχωρήσεις. Δεν μπορείς να αποφύγεις έτσι τις επαναλλήψεις.
Άσε τους εγωισμούς στην άκρη και απλά προβληματίσου.
Η κοπέλα του ποιήματος (άγνωστη) έπρεπε να χάσει τον σύντροφό της ο οποίος της συγχωρούσε κάθε ανοησία της, για να καταλάβει πόση αγάπη είχε για κείνη. Όταν το κατάλαβε ήταν αργά.
Κάπου εκεί έχω μια διαφωνία με τον αγαπημένο μου συγγραφέα που αφορά το γεγονός ότι η αγάπη πληγώνει. Είναι και αυτή μια ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΓΑΠΗΣ την οποία ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλησε να σχολιάσει γιατί απλά πέρεασε απαρατήρητη. Μόνο η Μαρία κάποιες στιγμές έχει καταθέσει σκέψεις προς την κατεύθυνση αυτή που δεν σας έγιναν αντιληπτές αφού αρνείστε πεισματικά να ΣΤΟΧΑΣΤΕΙΤΕ τις απόψεις των άλλων (σωστές ή λάθος δεν έχει καμία σημασία)
Σκέψου:
Πόση αγάπη πρέπει να έχει κάποιος όταν δεν θυμώνει για την καταστροφή της περιουσίας του.
Δεν θέλω να προχωρήσω περισσότερο γιατί θα αναγκαστώ και πάλι να επαναλαμβάνομαι.
Και στο τέλος τέλος δεν σου ζήτησα να ασπαστείς την άποψη μου.
Παρέθεσα τις σκέψεις μου προς συζήτηση όπως και άλλοι διαφωνούντες.
Ευχαριστώ
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 8:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβω gexrag,
ερχόμαστε εκεί που πρέπει να αναδείξουμε τη διαφορά σκέψης μας! Και συμφωνώπως δεν πρέπει να πλατιάζει κανείς.

1. Αγάπη προς ένα αντικείμενο...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, αυτό λέγεται πάθος.
2. Η έκφραση "έχω αγάπη για..." σημαίνει "έχω πάθος για...". Η αγάπη δεν είναι κάτι που έχει κανείς, όπως ένα χειροπιαστό απόκτημα...Στα ελληνικά το "έχω" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καταστάσεις, με την έννοια: έχω περάσει καταστάσεις. Έτσι το "έχω αγαπήσει" σημαίνει "έχω περάσει από κατάσταση αγάπης".

Για μένα είναι μεγάλη η διαφορά μας. Όπου αγάπη εμφανίζεις το πάθος για κάτι. Όπου αγάπη εννοώ την κατάσταση μεταξύ δυο ανθρώπων, ή δυο οποιονδήποτε ζωντανών που μπορούν να "Χαρούν".

Για μένα δεν ισχύει το "σ'αγαπώ και σου συγχωρώ γι΄αυτό τα πάντα". Η συγχώρεση ακολουθεί την ενόχληση. Έτσι δεν μπορεί να είναι η αγάπη προϊόν ενόχλησης, μια ανακούφηση δηλαδή (έτσι θα ήταν η αφόδευση...αγάπη για τον εαυτό μας, μια συγχώρεση για το μεγάλο φούσκωμα...). Η συγχώρεση είναι απόδειξη σεβασμού στον συνάνθρωπο, πώς καταλάβαμε τις αδυναμίες του. Όλοι μας έχουμε αδυναμίες και πρέπει να τις κατανοούμε, και όχι να τιμωρούμε...ή να ζητάμε εκδίκηση.
Έτσι εκ πρώτης όψεως...για να "συγχωρώ" δεν υποχρεούμαι να "αγαπώ", αρκεί να σέβομαι.

Αναφέρεσαι στην κοπέλα του ποιήματος που κατάλαβε πόσο αγαπούσε τον φίλο της όταν τον έχασε. Απλά αυτό που κατάλαβε ήταν ότι οι καταστάσεις αγάπης που έζησε με αυτό το άτομο...δεν πρόκειται να συνεχιστούν....αφού ο άνθρωπος πέθανε. Το ότι τις συγχωρούσε πολλά πράγματα...σημαίνει ότι η "συγχώρεση" ήταν η προσοφρά του και χαίρονταν τόσο αυτή όσο και αυτός όταν γίνονταν αυτό. Και είναι φυσικό να νιώθει κανείς λύπη για ένα "αγαπητό" του πρόσωπο, για τις χαρές που δεν θα λάβει...από δω και πέρα. Είναι αφύσικο όμως να μην κοιτάει κανεις μπροστά σε άλλες σχέσεις...γιατί η αγάπη μπορεί να υπάρχει μόνο μεταξύ ζωντανών...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 12:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

galazia_sfaira έγραψε:
Σημείωση: Απαντήσεις χωρίς τεκμηριωμένες θέσεις για το θέμα, δεν γίνονται αποδεκτές……(πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρξει έστω και μια…..)

Θα θελατε να καταθεστε και την δικη σας τεκμηριωμενη απάντηση για το τι ειναι αγαπη,αν θελετε φυσικά.


galazia_sfaira
Διευκρίνηση:
Την τεκμηρίωση που ζητάω, δεν αφορά τον ορισμό της «αγάπης», όπως κακώς κατάλαβαν οι περισσότεροι φίλοι στο forum με τις τοποθετήσεις τους. Αφορά κυρίως την ουτοπική για την ανθρώπινη φύση, προσταγή η ευχή του Τζέσουα, περί του «αγαπάτε αλλήλους ως εαυτόν».

Οι ερωτήσεις που έχω θέσει για το θέμα που συζητάμε, δεν απαντήθηκαν σχεδόν από κανένα φίλο. Αν εσύ έχεις απαντήσεις, ευχαρίστως θα τις άκουγα….
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 16, 2007 12:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σύμφωνα με τον ορισμό που έχω δώσει, το αγαπάτε αλλήλους...σκέτο έχει νόημα...η συνέχεια "όπως τον εαυτό σας" δεν έχει.

Επειδή η αγάπη είναι κατάσταση...μπορούμε να διέλθουμε από μια τέτοια κατάσταση, και να μας μείνει μια γλυκιά ανάμνηση...αλλά δεν μπορούμε να προκαλέσουμε μια τέτοια κατάσταση. Το αγαπάτε αλλήλους σημαίνει βοηθάτε αλλήλους...δεν μιλάει για αγάπη αλλά για συμπόνια, για βοήθεια. Πονέστε τους άλλους όπως πονάτε τον εαυτό σας. Και όπως ενεργούμε για να διώξουμε το δικό μας πόνο, πρέπει να ενεργήσουμε για να διώξουμε τον πόνο των άλλων. Το θέμα του Χριστού είναι κοινωνικό και ανθρωποκεντρικό...ο κάθε ένας να κοιτάει όσους περισσότερους μπορεί. Διαφέρει στο τρόπο, αλλά έχει τον ίδιο σκοπό με την δημοκρατία...Στη δημοκρατία όλοι φροντίζουν όλους, μέσα από συλλογικές ενέργειες. Η δημοκρατία είναι λαοκεντρική, όταν φυσικά υπάρχει άμεση σύνδεση αποφάσεων και θέλησης λαού. Στο σύστημα του Χριστού δεν υπάρχουν νόμοι-μέτρα- αλλά ο καθένας κάνει το περισσότερο δυνατόν, άρα όλοι δίνουν τα "πάντα" δυνατά για τους άλλους. Αυτό φαντάζει πιο άναρχο, αφού δεν απαιτεί την ύπαρξη κεντρικών θεσμών και φυλάκων. Οι πρώτες Αγάπες-Κοινωνίες- είχαν αυτήν την άναρχη δομή, και ήταν φυσικό να χαθούν...αφού τα ζητήματα που λύνονται "θεσμικά" και με αρχή υπερέχουν σε απόδοση αυτών που λύνονται σποραδικά και άναρχα.

Ο Χριστός είχε απόψεις με μικρή εμβέλεια δράσης, για στενό κύκλο ανθρώπων, για την οικογένεια, το ζευγάρι, αλλά όχι για τα μεγάλα κοινωνικά προβλήματα. Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που δεν τον εστερνίστηκαν οι ομοϊεδάτες του εβραίοι. Επίσης αυτός ο λόγος ανάγκασε εκ των υστέρων να παντρευτεί η θρησκεία την πολιτεία, με απλά λόγια η εκκλησία κινήθηκε υπό την αιγίδα αυτοκρατόρων. Οι αυτοκράτωρες έπεισαν τον κόσμο πως ο Θεός όταν είναι να κρίνει πιστούς και άπιστους, οι άπιστοι έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Έτσι το "Αγαπάτε αλλήλους ως εαυτόν", έγινε αγαπάτε αλλήλους πιστούς ως εαυτόν πιστόν, και όλοι μαζί τον αυτοκράτωρα.

Μάλλον από λάθος μετάφραση η συμπόνια έγινε Αγάπη. Η λέξη Αγάπη και η έννοιά της δεν είναι χριστιανική εφεύρεση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 3 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center