Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ποιοι ειμαστε ? Καιρος να γνωριστουμε .............
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 10:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εχεις δικιο Χριστιανα για τα γκρικλις και ειναι στην δικαιοδοσια μας
να το λεμε για λογους ευκολης κατανοησης και διαβασματος του κειμενου

Αλλα δεν συμφωνω στην πολυτονια .
Απο τοτε που εγινε μονοτονικο το συστημα εχουμε τεραστια
αυξηση νοησης απο τους Ελληνες
Ξυπνησαν.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 10:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

xristiana έγραψε:


Έχει σημασία η γλώσσα όμως, όπως είχε σημασία και το πολυτονικό σύστημα...τότε τα παιδιά δεν ήταν τόσο ανορθόγραφα ούτε είχαν τόσες μαθησιακές δυσκολίες, ούτε ήταν τόσο μπερδεμένα.


Τι σχέση έχει το πολυτονικό με τα άλλα που λες, την ανορθογραφία, τις μαθησιακές δυσκολίες, και ότι ήταν μπερδεμένα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 8:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτή

http://www.alopsis.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=351

Μόνο ορθογράφος απο παπαγαλεία μπορείς να είσαι όταν αγνοείς παντελώς το ιστορικό υπόβαθρο της λέξης.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 10:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
... παπαγαλεία μπορείς να είσαι όταν αγνοείς παντελώς το ιστορικό υπόβαθρο της λέξης.


εσύ πού ανήκεις ;είσαι ανορθόγραφος που γνωρίζει το ιστορικό υπόβαθρο της λέξης;

καλό


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την rakis στις Δευ Αύγ 31, 2009 9:51 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 10:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

όσο για την περιβόητη ψευδοέρευνα ενδεικτικά(και δεν είναι μόνο αυτό):

http://yannisharis.blogspot.com/2008/04/blog-post_29.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Xrisaki
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: A8hna

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ηταν η 1η μου φορα στο φορουμ γ αυτο ειναι στα greeklish...σε αλλα ποστ γραφω ελληνικα

κι οσο για τη γλωσσα...μπορει να με βρισεται γ αυτο που θα πω αλλα δεν με πειραζει...δεν με ενδιαφερει καθολου η γλωσσα,ποια θα ειναι και πως θα ειναι και τι ιστορια θα εχει...με ενδιαφερει με τη γλωσσα που μιλω και γραφω να μπουρουν να με καταλαβουν...η επικοινωνια μετρα και οχι ιστορια...ελεος...μια ζωη οι Ελληνες θα κοιταμε την ιστορια...να τη βρασω την ιστορια οταν τωρα ολα ειναι ελεος...γι αυτο η Ελλαδα θα ειναι παντα πισω...γιατι την νοιαζει μονο τι εκανε ο Μ.Αλρξανδρος και ο Περικλης!!!!!καλο ειναι να γνωριζουμε το παρελθον μας...αλλα να δινουμε πιο πολυ σημασια στο παρων και στο μελλον....δεν ξερω τι θα πειτε για αυτη μου την αποψη αλλα σκεφτειτε μονο ποσο χρονων ειμαι και ισως καταλαβετε γιατι τα λεω ολα αυτα!!!
_________________
Το αύριο σημαίνει απλώς αυτό που δεν έρχεται ποτέ. Είναι η αναβολή της ζωής. Είναι μια άτολμη στρατηγική για να εξακολουθείς να υποφέρεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Xrisaki έγραψε:
ηταν η 1η μου φορα στο φορουμ γ αυτο ειναι στα greeklish...σε αλλα ποστ γραφω ελληνικα

κι οσο για τη γλωσσα...μπορει να με βρισεται γ αυτο που θα πω αλλα δεν με πειραζει...δεν με ενδιαφερει καθολου η γλωσσα,ποια θα ειναι και πως θα ειναι και τι ιστορια θα εχει...με ενδιαφερει με τη γλωσσα που μιλω και γραφω να μπουρουν να με καταλαβουν...η επικοινωνια μετρα και οχι ιστορια...ελεος...μια ζωη οι Ελληνες θα κοιταμε την ιστορια...να τη βρασω την ιστορια οταν τωρα ολα ειναι ελεος...γι αυτο η Ελλαδα θα ειναι παντα πισω...γιατι την νοιαζει μονο τι εκανε ο Μ.Αλρξανδρος και ο Περικλης!!!!!καλο ειναι να γνωριζουμε το παρελθον μας...αλλα να δινουμε πιο πολυ σημασια στο παρων και στο μελλον....δεν ξερω τι θα πειτε για αυτη μου την αποψη αλλα σκεφτειτε μονο ποσο χρονων ειμαι και ισως καταλαβετε γιατι τα λεω ολα αυτα!!!


Αγαπητή μου, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να βρίζει κάποιον για τις απόψεις του. Και οι δικές σου είναι φανερά προβληματισμένες. Εύγε!

Δεν έχεις δίκιο για τη γλώσσα όμως αντιλαμβάνομαι ότι μιλάει το πληγωμένο παιδί που σαφώς δεν είχε καλές εμπειρίες από το σχολείο. Πώς να είχες; Αυτό που έχουμε δεν ονομάζεται εκπαιδευτικό σύστημα...Χρειάζεται ολόκληρο γκρέμισμα.

Μην αφήσεις τη δυσλεξία (που υποψιάζομαι ότι έχεις) να σου στερήσει την ομορφιά της γλώσσας και την ιστορία της. Ξέχνα την ιστορία όπως την έχεις μάθει, γιατί είναι όντως μαλακία...

Ψάξε μόνη σου, από την αρχή, ότι σε ενδιαφέρει και σχημάτισε τις δικές σου απόψεις, μέσα από δική σου έρευνα.

Οι νεοέλληνες μακράν απέχουν (στην πλειονότητα τους) από την πραγματική κατανόηση της ιστορίας τους.
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Αυτή

http://www.alopsis.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=351

Μόνο ορθογράφος απο παπαγαλεία μπορείς να είσαι όταν αγνοείς παντελώς το ιστορικό υπόβαθρο της λέξης.


Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή.

Πολύ ενδιαφέρον...
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 12:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

o
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την kaneis στις Σαβ Αύγ 29, 2009 2:00 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρισακι δεν στο ειπαμε παρα μονο για διευκολυνση μας στο να σε διαβαζουμε.
Αληθεια δεν ειναι παρατηρηση ουτε κακοπροαιρετος σχολιασμος
Ειναι πιστεψε μας πιο ευκολο και γρηγορο να διαβαζουμε τα ελληνικα.
Και τουλαχιστον εγω δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με την αμορφωσια του καθενα.
Προβλημα θα εχω με τις κακες συμπεριφορες
Καλως ηρθες και να τα λες οπως θελεις
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

xristiana έγραψε:
Ouliathis έγραψε:
Αυτή

http://www.alopsis.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=351

Μόνο ορθογράφος απο παπαγαλεία μπορείς να είσαι όταν αγνοείς παντελώς το ιστορικό υπόβαθρο της λέξης.


Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή.

Πολύ ενδιαφέρον...


Η περίπτωση της Χριστιάνας opyrgos είναι ενδεικτικό παράδειγμα όχι μόνο της ιδεολογικής έγκλησης αλλά και της απόλαυσης της εμμονής σε ένα αντικείμενο μικρό α,ήτοι ένα περίσσευμα απόλαυσης.
Παρόλο που της δόθηκε μία κριτική ιστοδιεύθυνση από μένα αρνήθηκε το εγώ της να τη δει, ταυτίζοντας τη γνώση της συμβολικής τάξης με την αλήθεια του Πραγματικού. "Το αντικείμενο α ως επιστημολογικό εμπόδιο οδηγεί στην παραγνώριση της μη πληρότητας της γνώσης και αποκρύπτει το γεγονός ότι η οικειοποίηση του Πραγματικού μέσω της γλωσσικής πραγματικότητας είναι αδύνατη" (για να θυμίσω τα λόγια του Kraftwerk).

Για να ανοιχτεί η Χριστιάνα και κάθε Χριστιάνα σε μια νέα δομή, θα πρέπει να απωλέσει την απόλαυση που παρέχει η φαντασίωση της πληρότητας της υποτιθέμενης παντογνωσίας της.(το επόμενο βήμα θα είναι το υποκείμενο να δηλώσει ότι δεν είναι παντογνώστης και ότι είναι ανοιχτό στο καινούργιο , αλλά "όλως παραδόξως" θα εμμείνει ναρκισσιστικά στη θέση του).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 3:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ποιοι ειμαστε ? Καιρος να γνωριστουμε ............. Απάντηση με Συμπερίληψη

paraskevi έγραψε:
Τοσο καιρο μιλαμε . Θα θελατε να δωσουμε καποια στοιχεια ,για το ποιοι ειμαστε και τι μας ενδιαφερει ?


Με λένε Σταύρο,είμαι 21 χρονών και είμαι φοιτητής στο αριστοτέλειο πολυτεχνειο στο τμήμα των μηχανολόγων μηχανικών.Η φιλοσοφία πάντα με γοήτευε,αλλά δεν είχα ασχοληθεί πάρα πολύ μέχρι που βρήκα αυτό το τέλειο site.Αν και ήμουν λάτρης των θετικών επιστημών,τους τελευταίους μήνες το ενδιαφέρον μου κέντρισε η λογοτεχνία,η φιλολογία και η ποίηση.Λίγο παράξενο,γιατί πριν απο μερικά χρόνια ήμουν φανατικός οπαδός της φυσικής,επιστήμη πληροφορικής και άλλα μη φιλολογικά.Αυτό είναι μια ένδειξη για το πόσο ασταθής είναι ο χαρακτήρας μου και οι ιδέες που έχω.Τα πιστεύω μου είναι να μην έχω πιστεύω,αλλά όταν πρόκειται να κάνω συζήτηση με κάποιον σχεδόν πάντα υποστηρίζω την αντίθετη άποψη με αυτήν που πιστεύει ο άλλος,γιατί θεωρώ ότι μέσω αντιπαραθέσεων και ΜΟΝΟ μπορείς να καταλήξεις σε καλά συμπεράσματα.Λατρεύω τις συζητήσεις και τους ανθρώπους και γι αυτόν τον λόγο σκέφτομαι να παρατήσω το πολυτεχνείο και να ακολουθήσω τον κλάδο της κοινωνιολογίας,την οποία θεωρώ την καλύτερη επιστήμη που υπάρχει,γιατί αν το καλοσκεφτείς τι είναι η ζωή?Ανθρώπινες σχέσεις..!Επίσης αυτήν την περίοδο με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα θεολογικά ζητήματα.Ειδικά όταν στην παρέα μου έρχονται παιδιά που σπουδάζουν θεολογία,τους ξεζουμίζω!!Κλείνοντας,αυτό που πραγματικά αγαπάει η καρδιά μου είναι η αναζήτηση της αλήθειας,ακόμη κι αν αυτή με σκοτώσει.Αγαπημένοι μου φιλόσοφοι είναι οι Nietzsche,schopenhauer,Αριστοτέλης και Πλάτωνας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Xrisaki
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: A8hna

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 5:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

xristiana έγραψε:
Xrisaki έγραψε:
ηταν η 1η μου φορα στο φορουμ γ αυτο ειναι στα greeklish...σε αλλα ποστ γραφω ελληνικα

κι οσο για τη γλωσσα...μπορει να με βρισεται γ αυτο που θα πω αλλα δεν με πειραζει...δεν με ενδιαφερει καθολου η γλωσσα,ποια θα ειναι και πως θα ειναι και τι ιστορια θα εχει...με ενδιαφερει με τη γλωσσα που μιλω και γραφω να μπουρουν να με καταλαβουν...η επικοινωνια μετρα και οχι ιστορια...ελεος...μια ζωη οι Ελληνες θα κοιταμε την ιστορια...να τη βρασω την ιστορια οταν τωρα ολα ειναι ελεος...γι αυτο η Ελλαδα θα ειναι παντα πισω...γιατι την νοιαζει μονο τι εκανε ο Μ.Αλρξανδρος και ο Περικλης!!!!!καλο ειναι να γνωριζουμε το παρελθον μας...αλλα να δινουμε πιο πολυ σημασια στο παρων και στο μελλον....δεν ξερω τι θα πειτε για αυτη μου την αποψη αλλα σκεφτειτε μονο ποσο χρονων ειμαι και ισως καταλαβετε γιατι τα λεω ολα αυτα!!!


Αγαπητή μου, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να βρίζει κάποιον για τις απόψεις του. Και οι δικές σου είναι φανερά προβληματισμένες. Εύγε!

Δεν έχεις δίκιο για τη γλώσσα όμως αντιλαμβάνομαι ότι μιλάει το πληγωμένο παιδί που σαφώς δεν είχε καλές εμπειρίες από το σχολείο. Πώς να είχες; Αυτό που έχουμε δεν ονομάζεται εκπαιδευτικό σύστημα...Χρειάζεται ολόκληρο γκρέμισμα.

Μην αφήσεις τη δυσλεξία (που υποψιάζομαι ότι έχεις) να σου στερήσει την ομορφιά της γλώσσας και την ιστορία της. Ξέχνα την ιστορία όπως την έχεις μάθει, γιατί είναι όντως μαλακία...

Ψάξε μόνη σου, από την αρχή, ότι σε ενδιαφέρει και σχημάτισε τις δικές σου απόψεις, μέσα από δική σου έρευνα.

Οι νεοέλληνες μακράν απέχουν (στην πλειονότητα τους) από την πραγματική κατανόηση της ιστορίας τους.




πληγωμενη?ναι...αυτο εξαλλου ηθελα να φανει κλεινοντας το κειμενο μου...αλλα και κατι αλλο...πως εμεις οι νεοι βλεπουμε τα πραγματα με αλλη ματια...θελουμε να αλλαξουμε αυτον τον κοσμο(αν και ολλοι οι νεοι και παλαιοτερα αυτο ηθελα)και κυριως τη χωρα μας...ζουμε στον 21ο αι. και ακομη μας απασχολει ο 5ος κλπ....μια ζωη η ιστορια κι ιστορια...αμαν ποια με αυτη την ιστορια(και να φανταστειτε πως μεχρι τη δευτερα γυμνασιου που ημουν ενα μπαζο χωρις καν να νοιαζομαι για το ποια ειμαι και τι γινεται στον κοσμο,ηταν και το αγαπημενο μου μα8ημα)!!!το παρον δεν το κοιταμε??που παει κατα διαολου??


δυσλεξια?1η φορα μου το λενε....αν ειχα δεν θα το καταλαβαιναν?απο που το συμπερανες?
_________________
Το αύριο σημαίνει απλώς αυτό που δεν έρχεται ποτέ. Είναι η αναβολή της ζωής. Είναι μια άτολμη στρατηγική για να εξακολουθείς να υποφέρεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χωρίς να χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα, οι προβληματισμοί σου Xrisaki είναι απολύτως βάσιμοι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristiana
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 29, 2009 7:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
πληγωμενη?ναι...αυτο εξαλλου ηθελα να φανει κλεινοντας το κειμενο μου...αλλα και κατι αλλο...πως εμεις οι νεοι βλεπουμε τα πραγματα με αλλη ματια...θελουμε να αλλαξουμε αυτον τον κοσμο(αν και ολλοι οι νεοι και παλαιοτερα αυτο ηθελα)και κυριως τη χωρα μας...ζουμε στον 21ο αι. και ακομη μας απασχολει ο 5ος κλπ....μια ζωη η ιστορια κι ιστορια...αμαν ποια με αυτη την ιστορια(και να φανταστειτε πως μεχρι τη δευτερα γυμνασιου που ημουν ενα μπαζο χωρις καν να νοιαζομαι για το ποια ειμαι και τι γινεται στον κοσμο,ηταν και το αγαπημενο μου μα8ημα)!!!το παρον δεν το κοιταμε??που παει κατα διαολου??


Ποιός να κοιτάξει το παρόν;

Παγιδευμένοι στο παρελθόν και στο μέλλον είμαστε οι περισσότεροι άνθρωποι.

Η εστίαση στο παρόν χρειάζεται άλλη διαδικασία σκέψης.

Για τη δυσλεξία συζητάμε κατ' ιδίαν...δεν είναι του παρόντος θέματος. Λάθος μου το ανέφερα.
_________________
Να ζεις την κάθε μέρα σου σαν να είναι η τελευταία.
Να μαθαίνεις σαν να είναι ή πρώτη μέρα της ζωης σου.

http://enallaktikimathisi.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 5 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center