Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γιωργακης παπανδρεου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 10, 2010 12:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ουλιάδη δεν τα ξέρεις καλα, σύγχρονοι μεγάλοι πολιτικοί άνδρες αποκαλύπτουν την αλήθεια: http://www.youtube.com/watch?v=Oq5mj9Mr9NE
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 10, 2010 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι είναι, όλοι ψάχνουν τους εβραίους τους!!!!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 14, 2010 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η γλώσσα του Ηγεμόνα Απάντηση με Συμπερίληψη



Συχνά γίνεται λόγος για τα αδύναμα Ελληνικά του παρόντος πρωθυπουργού, καθώς είναι φανερό ότι σκέπτεται στα Αγγλικά και προσπαθεί όσο μπορεί να τα αποδώσει στην πατρική του γλώσσα.
Δεν θεωρώ καθεαυτό κακό το γεγονός αυτό, για έναν ηγέτη. Ένα παράδειγμα:
Το 1810 η Σουηδική Βουλή επέλεξε τον ταπεινής μικροαστικής καταγωγής στρατάρχη της Ναπολεόντειας Γαλλίας Jean Baptiste Jules Bernadotte στην χηρεύουσα θέση του διαδόχου του θρόνου. Ανέλαβε αμέσως καθήκοντα αντιβασιλέως και άσκησε την ουσιαστική διακυβέρνηση μέχρι τον θάνατο του προκατόχου του το 1818, οπότε αναγορεύθηκε σε βασιλέα και κυβέρνησε έως τον δικό του θάνατο το 1844.
Την εποχή της εκλογής του η Σουηδία ήταν μια χώρα κατεστραμμένη οικονομικά ύστερα από δεκαετίες κακοδιοίκησης, ανυπόληπτη διεθνώς και στρατιωτικά ουσιαστικά ανυπεράσπιστη κατόπιν των καταστρεπτικών για την ίδια πολέμων που είχαν κινήσει οι προηγούμενοι ηγεμόνες της.
Αυτός ο γυιός ενός μικροτεχνίτη που ξεκίνησε την καριέρα του στον στρατό ως λοχίας, αποδείχθηκε ένας φωτισμένος και ιδιοφυής ηγεμόνας. Μέσα σε μικρό αναλογικά χρονικό διάστημα, απεκατέστησε την οικονομία σε έναν δρόμο αποδοτικό και αναπτυξιακό, επανασυγκρότησε και εκσυγχρόνισε τον στρατό και καλλιέργησε σχέσεις ισότιμης συνεννόησης με τις μεγάλες δυνάμεις της εποχής' ΠΛΗΝ της γενέτειράς του Γαλλίας.
Μετά την λήξη των Ναπολεόντειων πολέμων στην οποία έπαιξε ιδιαίτατο ρόλο, η Σουηδία ήταν πλέον ένα αυτάρκες στρατιωτικά κράτος, με ανθηρότατη οικονομία και έχαιρε θαυμασμού και σεβασμού από ολόκληρη την Ευρώπη.
Υπήρξε ο ιδρυτής της δυναστείας Βερναδόττη που βασιλεύει ακόμη και σήμερα στην χώρα, η οποία ακολούθησε σε ολόκληρη την ιστορική της πορεία τις δικές του αρχές παραδίδοντας σχεδιασμένα και σταδιακά την Αρχή σε μια εξαιρετικά λειτουργική κοινοβουλευτική δημοκρατία' και απολαμβάνει μια εκπληκτική δημοφιλία από τον λαό της.
Και όμως, αυτός ο ιδιοφυής άνθρωπος ελάχιστες φράσεις κατόρθωσε να μάθει έως το πέρας του βίου του από την γλώσσα του τόπου που τόσο καλά κυβερνούσε.
Το πρόβλημα με τον δικό μας Γεωργάκιο τον Μικρό, δεν είναι ότι δεν ξέρει Ελληνικά. Είναι ότι τα απεχθάνεται, όπως και κάθε τι άλλο Ελληνικό άλλωστε.
Και τούτη η απέχθεια, υπήρξε ακριβώς ένα από τα προσόντα που μέτρησαν ιδιαίτερα στο γραφείο προσλήψεων το οποίο τον επέλεξε για τον ρόλο που του ετάχθη' και τον οποίο τόσο άριστα υπηρετεί...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 19, 2010 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Η άποψη των δύο νυν κυβερνώντων Παπανδρέου, Γεωργάκιου του Μικρού και Νικολίτση του Διηπειρωτικού, για την Ελλάδα και την πολιτική της, αλλά και για το ίδιο το συγγενολόϊ τους:


"Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας".
Γιώργος Παπανδρέου (Συνέντευξη τύπου - Τορόντο Καναδά, 1999)

"Είμαι 37 ετών στην καρδιά της ελληνικής πολιτικής. Δεν ξέρω αν ο Γουόλτερ σου είπε για το υπόβαθρό μου. Είμαι μισός Αμερικανός και μισός Έλληνας ... Γεννημένος στο Σαν Φρανσίσκο, είμαι μετανάστης στην Ελλάδα ...
Ο παππούς μου και ο πατέρας μου είναι ίσως οι πιο διάσημοι και κακόφημοι πολιτικοί στην Ελλάδα από το 1900. Αυτή τη στιγμή ο πατέρας μου είναι επικεφαλής αυτής της καταραμένης χώρας σαν πρωθυπουργός, για ακόμη μια φορά.
Ο αδελφός μου είναι βουλευτής με το πνεύμα της δεκαετίας του '60. Η μητέρα μου προήδρευε και προεδρεύει σε διάφορες γυναικείες οργανώσεις. Ο γαμπρός μου 100% είναι πολιτικός για τα πανηγύρια. Περιστασιακά και εγώ ο ίδιος στήνω μια παράσταση ως υιός του. Είμαι ένας μεταμφιεσμένος Έλληνας με αμερικανική καρδιά ...".

Νίκος Παπανδρέου (Επιστολή προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ - Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004).


Ο κος Νίκος Παπανδρέου ο οποίος - με πια ιδιότητα άραγε; - χρησιμοποιεί συχνά το πρωθυπουργικό αεροσκάφος για να επισκέπτεται τα συνεταιράκια του στη Μέση Ανατολή και τα αφεντικά του στις ΗΠΑ, χειρίζεται όλες τις σύγχρονες "φούσκες" τύπου Κατάρ κλπ, κλπ. Και δεσμεύει την χώρα για την μεταμνημονιακή εποχή, σε δουλείες που θα την βαρύνουν μέχρι το πέρας του αιώνα.


_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 10, 2010 3:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη



Οπωσδήποτε, λίγο ενδιαφέρει το αν ένας ηγέτης χώρας είναι γνήσιος από αγνό παρθένο μαλλί γόνος της ή επίμικτος ή ακόμη και πρώτης γενεάς μέτοικος, εφ' όσον θεωρεί την χώρα αυτή πατρίδα του και ασχολείται αποκλειστικά με την ευημερία της.
Και μάλιστα στις 14/10 είχα δημοσιεύσει σχετικό σχόλιο, λίγο παραπάνω.
Στην παρούσα περίπτωση ο τρίτης γενεάς Εβραίος κος Γ. Παπανδρέου, γνωστότερος ως Γεωργάκιος ο Μικρός, καθίσταται από τις ίδιες τις πράξεις του τουλάχιστον ύποπτος ότι ενεργεί συνειδητά όχι ως πολίτης της χώρας που ανέλαβε να κυβερνήσει, αλλά ως υπάλληλος του διεθνούς χρηματιστηριακού κεφαλαίου και των εντοπίων εκδοτοεργολάβων' και είναι γνωστό υπό ποίαν διεύθυνση κινείται το πρώτο και ποίους υπηρετούν περίπου δηλωμένα οι δεύτεροι.
Και επίσης ότι, ως από τις ίδιες αυτές πράξεις καταδεικνύεται, μισεί απύθμενα κάθε τι που συνιστά την λεγόμενη ελληνικότητα' θέτει δε ως πρώτη προσωπική του προτεραιότητα την εξάλειψή της προσχεδιασμένα και μεθοδικά.
Το αν αυτή η ελληνικότητα αξίζει ή όχι να διασωθεί, το αν αποτελεί εθνικισμό ή όχι η αναφορά σε αυτήν, είναι αδιάφορα για το παρόν θέμα. Εκείνο που εξετάζεται, είναι η συμπεριφορά κάποιου που αναλαμβάνει την ηγεσία μιας χώρας με πρόθεση να την καταστρέψει.
Δεν θα απολογηθώ για λογαριασμό πολιτικών προσώπων - και των πολιτικών τους πρακτικών - που διακυβέρνησαν κατά το παρελθόν. Μπορεί να υπήρξαν ηγεσίες διεφθαρμένες ή αναποτελεσματικές, αρπακτικές ή αυταρχικές.
Αλλά ηγεσία η οποία βάσει σχεδίου να επιχειρεί την κατάρρευση του κράτους που διοικεί ώστε να το παραδώσει στους πάτρωνές της ως πλήρη ιδιοκτησία τους, είναι μάλλον κάτι καινοφανές και άξιο παρατήρησης' τουλάχιστον.
Στην περίπτωση αυτή, δεν είναι η καταγωγή του ηγέτη που καθιστά ύποπτη την πολιτική την οποία προωθεί. Είναι η πολιτική του που ενδεικνύει ως ύποπτο το στοιχείο της καταγωγής του...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 10, 2010 10:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο μόνος πού δέχτηκε να αναλάβει τήν εξουσία στή χώρα ήταν ο Παπανδρέου.
Ο μόνος πού δέχτηκε να συνεχίσει στήν εξουσία στή χώρα ήταν ο Παπανδρέου.
Ο μόνος πού δέχτηκε να καταλύση ως εξουσία τή χώρα ήταν ο Παπανδρέου.

1944

1981

2009

... γιά πελοποννησιακούς θα μιλάμε τώρα !

.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 10, 2010 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφού τρίτωσε το κακό πάει πέρασε!

Πάντως χώρια τη πλάκα κάτι πρέπει να γίνει με τις κληρονομιές πολιτικών θέσεων. Να μπει δηλαδή ένα πλαφόν, τόσα άτομα ανά οικογένεια. Να φτιάξουμε "ασυμβίβαστο" που να κρατάει τέσσερις γενεές. Με τον τρόπο αυτό δεν θα υπάρχουν προνομιούχες οικογένειες...και οι επιπτώσεις από την πολιτική των κυβερνώντων θα ακουμπάει τουλάχιστον τρεις επόμενες γενεές!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 11, 2010 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπάκμαν
απορώ πού βλέπεις τήν πλάκα
εκτός άν εννοείς ότι είμαστε γιά τήν πλάκα όλοι εμείς πού και μόνον πού ασχολούμαστε έστω γιά δευτερόλεπτα μαζί τους, τούς εκτινάσουμε στο διηνεκές.
Τί σημαίνει κληρονομική θέση;
Εκτός από τον γλαφυρό τρόπο πού αντιμετωπίζεις το θέμα, βάση η απάντησή σου και καλά κάνεις, δέν παύει να ενυπάρχει ερώτημα τρανό, γιά τον τρόπο πού οι ιθαγεννείς αντιμετωπίζουν αυτήνανε τήν ανούσια και καταλητική για τόν τόπο εναλλαγή στήν κρατική εξουσία.
Χρήμα έμπαινε τότε στη χώρα, χρήμα μπαίνει και τώρα.
Και μήν τολμήσει κανείς να λογίσει ότι τα ταμεία είναι άδεια λόγω τής ασυδοσίας τών πολλών.
Οι τότε κυβερνώντες τη χώρα, έδιωχναν τούς ιθαγεννείς σε ξένα κράτη, ώστε οι "ημέτεροι" να καρπωθούν τα "βοηθήματα".
Οι σημερινοί καταδυναστεύουν τούς εναπομείναντες ιθαγεννείς, ώστε οι "ημέτεροι" να πιστοποιήσουν την κάρπωσιν τών "βοηθημάτων".
Όπως παρακολουθείς, η κληρονομικότητα δέν αφορά μόνον τήν γενετησία αυτήν.

.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 11, 2010 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1. Στα δικά μου γραφόμενα βλέπω την πλάκα.
2. Έγραψα και αλλού ότι μας λείπει ο έλεγχος της εξουσίας...Εδώ μπορεί κάποιος να πει ότι η δημοσιογραφία είναι λύση...αλλά δεν είναι γιατί η δημοσιογραφία πουλάει...άρα προσαρμόζεται στο αγοραστικό κοινό, λέει αυτά που θέλει να ακούσει το κοινό! Οι πολίτες δηλαδή πρέπει ελέγχουν τους αντιπροσώπους τους με κάποιο τρόπο. Η κυβέρνηση μιλάει για ανοιχτή διακυβέρνηση, δηλαδή οι αποφάσεις να είναι διαθέσιμες στη στιγμή, μέσω διαδικτύου...Αυτό που όμως χρειαζόμαστε είναι "ο έλεγχος της πορείας των εργασιών" των όποιων αποφάσεων...Δηλαδή να βλέπουμε στη στιγμή πόσοι μαθητές στο τάδε γυμνάσιο είναι κάτω από τη βάση στα μαθηματικά ανά τμήμα και ανά καθηγητή...Και αυτό θα το ξέρει και ο καθηγητής, και θα προσπαθεί να φτιάξει μια καλή εικόνα...όχι εικονικά γιατί και αυτό θα ελέγχεται...άρα θα δουλεύει καλύτερα...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 11, 2010 6:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz



Το βρήκα και το φέρνω φρέσκο - φρέσκο, χωρίς ΚΑΜΜΙΑ δικιά μου κακία...:


ΤΕΣΤ ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ

O Παπανδρέου σε συνάντηση του με τον Obama κατά την διάρκεια του επίσημου δείπνου που του παρέθεσε βρήκε ευκαιρία και τον ρωτά:
- Πώς τα καταφέρνεις και η διακυβέρνηση σου είναι τόσο αποδοτική και επιτυχημένη. Δε μας λες και μας ποιο είναι το μυστικό;
- Να σου πω, το μυστικό είναι να είσαι περιστοιχισμένος από έξυπνους ανθρώπους.
Ο Παπανδρέου δείχνει προβληματισμένος και τον ρωτά.
- Μα, πώς όμως θα ξέρω ότι οι άνθρωποι μου είναι πραγματικά έξυπνοι;
- Εύκολο. Θα τους κάνεις δύσκολες ερωτήσεις κρίσεως και θα αξιολογείς τις απαντήσεις τους.
Σηκώνει ο Obama το τηλέφωνο του και καλεί τον αντιπρόεδρο Joe Biden να παρουσιαστεί αμέσως.
- Δε μου λες Joe, αν υποθέσουμε ότι οι γονείς σου έκαναν παιδί και έστω ότι αυτό δεν είναι ούτε αδελφός σου ούτε αδελφή σου, ποιος θα ήταν;
- Εύκολο, θα ήμουν εγώ, απαντά ο Joe Biden.Γυρνάει ο Ομπάμα στον Παπανδρέου και του λέει:
- Βλέπεις; Είναι έξυπνος.
Ο Παπανδρέου επιστρέφει στην Ελλάδα και καλεί στο γραφείο του τον Πάγκαλο.
- Δε μου λες ρε Θόδωρε, αν υποθέσουμε ότι οι γονείς σου έκαναν παιδί και έστω ότι αυτό δεν είναι ούτε αδελφός σου ούτε αδελφή σου, ποιος θα ήταν;Ο Πάγκαλος κομπιάζει και απαντά:
- Πρόεδρε, να το ερευνήσουμε λίγο το θέμα και επανέρχομαι.
Βγαίνει έξω ο Πάγκαλος, πάει βρίσκει τους συμβούλους του, τους ρωτά μα όλοι τους ήταν ανίκανοι να απαντήσουν. Στον διάδρομο συναντά βιαστικό τον Παπακωνσταντίνου και τον σταματά.
- Δε μου λες ρε Γιώργο, αν υποθέσουμε ότι οι γονείς σου έκαναν παιδί και έστω ότι αυτό δεν είναι ούτε αδελφός σου ούτε αδελφή σου, ποιος θα ήταν;
- Εύκολο, θα ήμουν εγώ, του απαντά εκείνος.
Τρέχει ο Πάγκαλος στο γραφείο του πρωθυπουργού, ανοίγει την πόρτα και του λέει:
- Πρωθυπουργέ μου, σχετικά με εκείνο το πρόβλημα που μου θέσατε, βρήκα την απάντηση. Η απάντηση είναι ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου.
Τότε σηκώνεται έξαλλος ο Παπανδρέου, τρέχει προς το μέρος του Πάγκαλου και με βροντερή φωνή του λέει:
- Όχι ηλίθιε, η σωστή απάντηση είναι ο Joe Biden!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=PbXzf86do6s

Razz Twisted Evil Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 11, 2010 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά το τι αντιπροσωπεύει ο Γιωργάκης είναι γνωστόν. Έχω γράψει κι εγώ ακόμα ουκ ολίγα. Αλλά και για να πούμε και του στραβού το δίκιο όπως λέγεται, αν αυτός είναι τόσο ηλίθιος δεν θα έπρεπε να ασχοληθούμε και με την ανώτερη προφανώς ηλιθιότητα αυτών που του παρέδωσαν την εξουσία στο πιάτο; Για την ΝΔ μιλώ καλέ μην κάνετε τους ανήξερους μερικοι!
Ο Γιωργάκης είναι ο μόνος πρωθυπουργός της χώρας που με πολιτικό σύστημα την αστική δημοκρατία, κέρδισε την εξουσία ήδη πριν από τις εκλογές. Κι αυτό γιατί το κέρδισε είναι λάθος όρος. Ο πραγματικός είναι πως του την χάρισαν. Η ΝΔ βέβαια, δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας έλληνας σήμερα που να πιστεύει πως όντως ο Γιωργάκης κέρδισε αυτό που λένε εκλογές. Τι είναι λοιπόν η ΝΔ δεδομένης της ηλιθιότητας του Γιωργάκη; Περισσότερο ηλίθιοι απ αυτόν ή περισσότερο προδότες; Διαλέγετε και παίρνετε. Αυτές οι δύο επιλογές είναι ομως που απομένουν
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 12, 2010 12:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz



"Εντάξει, εμείς έχουμε γκούλαγκ αλλά κι εσείς βασανίζετε τους νέγρους".

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 12, 2010 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Καλά το τι αντιπροσωπεύει ο Γιωργάκης είναι γνωστόν. Έχω γράψει κι εγώ ακόμα ουκ ολίγα. Αλλά και για να πούμε και του στραβού το δίκιο όπως λέγεται, αν αυτός είναι τόσο ηλίθιος δεν θα έπρεπε να ασχοληθούμε και με την ανώτερη προφανώς ηλιθιότητα αυτών που του παρέδωσαν την εξουσία στο πιάτο; Για την ΝΔ μιλώ καλέ μην κάνετε τους ανήξερους μερικοι!
Ο Γιωργάκης είναι ο μόνος πρωθυπουργός της χώρας που με πολιτικό σύστημα την αστική δημοκρατία, κέρδισε την εξουσία ήδη πριν από τις εκλογές. Κι αυτό γιατί το κέρδισε είναι λάθος όρος. Ο πραγματικός είναι πως του την χάρισαν. Η ΝΔ βέβαια, δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας έλληνας σήμερα που να πιστεύει πως όντως ο Γιωργάκης κέρδισε αυτό που λένε εκλογές. Τι είναι λοιπόν η ΝΔ δεδομένης της ηλιθιότητας του Γιωργάκη; Περισσότερο ηλίθιοι απ αυτόν ή περισσότερο προδότες; Διαλέγετε και παίρνετε. Αυτές οι δύο επιλογές είναι ομως που απομένουν


Και δεν είναι μόνο ο δείκτης ευφυίας των ανθρώπων της ηγεσίας της Ν.Δ το ενδιαφέρον.
Το ενδιαφέρον είναι και ο δείκτης ευφυίας των μόνιμων ψηφοφόρων της παράταξης.

Νομίζω πως ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία το γεγονός ότι η Ν.Δ. πήρε στις τελευταίες εκλογές 1.600.000 ψήφους.
Αναρωτιώμουνα τι περισσότερο θα έπρεπε επιτέλους να κάνει μια παράταξη ώστε να μην την ψηφίζανε (έστω για το αϊ σιχτίρ βρε αδερφέ) και οι πλέον ναρκοπαραταξιδούληδες.

Το γεγονός λοιπόν ότι υπάρχουν-ζουν ανάμεσά μας τέτοιοι άρρωστοι, πολύ εύκολα εξηγεί το γιατί σε μια διαδικασία αποκεντρωτικών-αυτοδιοικητικών εκλογών, τα κόμματα της κεντρικής διοίκησης τόσο θρασύτατα παρεμβαίνουν, ακυρώνοντάς την ουσιαστικά ως τέτοια.
Το κάνουν και γιατί δεν πιστέυουν σε αυτήν ως διαδικασία, αλλά κυρίως επειδή ως εκλογικό σώμα έχουμε αποδείξει ότι μας αξίζει πέρα για πέρα μια τέτοια μεταχείρηση.

Έχουμε τους ηγέτες και τις παρατάξεις που μας αξίζουνε.

Εύχομαι στα μεθαυριανά αποτελέσματα -που προβλέπω πως θα είναι νικηφόρα και για τα πέντε κόμματα του κοινοβουλίου- το λευκά+άκυρα να ξεπεράσει κάθε προσδοκία.
Για να δούμε..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 28, 2010 12:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

παιδιά ...το φόρουμ είναι φιλοσοφικό. Τι δουλειά έχει ο Παπανδρέου και ο κάθε Παπανδρέου εδώ; Θα ήταν ειλικρινά πιο σοβαρό να μιλούσαμε για την Τζούλια παρά για έναν πολιτικό.
Οι πολιτικοί ασελγούν πάνω στο λαό και στα ανθρώπινα όνειρα.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 28, 2010 1:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
παιδιά ...το φόρουμ είναι φιλοσοφικό. Τι δουλειά έχει ο Παπανδρέου και ο κάθε Παπανδρέου εδώ; Θα ήταν ειλικρινά πιο σοβαρό να μιλούσαμε για την Τζούλια παρά για έναν πολιτικό.
Οι πολιτικοί ασελγούν πάνω στο λαό και στα ανθρώπινα όνειρα.

Razz

Πως φαίνεται ότι λείπεις καιρό και δεν πρόλαβες να κοιτάξεις λίγο πίσω το αρχείο...
Έλα, μωρέ Στέλιο, και το αγαπώ κιόλας αυτό το όνομα, μην είσαι τόσο αυστηρός.
Φιλόξενος και ανεκτικός είναι ο οικοδεσπότης μας μας, χώρο όπως φαίνεται έχει ακόμα ο σέρβερ, δεκάδες θέματα είναι ανοικτά και σε συζήτηση για να διαλέξει ο καθένας ότι τον ευχαριστεί, δυνατότητα να ανοίξει καινούργια πάνω σε ότι τον ενδιαφέρει υπάρχει, καθώς και μέλη πρόθυμα να συζητήσουν για τα πάντα.
Τι πειράζει να βγάζουμε λίγο και τα απωθημένα μας, άλλες (και άλλοι) για τον ΓΑΠ, για τον Καραμανλή, τον Αλαβάνο, την Παπαρήγα, τον Καρατζαφέρη, τον Σαμαρά και όλους τους άλλους;
Α, και να μην το ξεχάσω: Γι' αυτό που ρώτησες, το μεγαλύτερο παλιοκάθαρμα της ιστοσελίδας, άνοιξε σχετικό θέμα. Ευτυχώς, χωρίς επιτυχία!!...

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=2760&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=#top



Embarassed Twisted Evil Embarassed
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 10 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center